Gedachten over de „Liefde" de Sovjet-Gemeenschap School te Noordgouwe krijgt er een extra leerkracht bij Jalousie is kapitalistisch overblijfsel ,£)e liefde is in de Sowjet-ge- meenschap de voornaamste drijf veer voor het sluiten van huwe lijken. Jalousie is een overblijfsel uit het verleden en het komt voor in de kapitalistische maatschappij en. Doch bij ons behoort zij te wor den uitgebannen", aldus de Rus sische professor Kolbakofsky in een Donderdagavond voor radio-Mos kou gehouden lezing. Hij vervolgde: „Jalousie is een der resultaten van een op uitbui ting berustende maatschappij, waarin alle betrekkingen worden beheerst door bedrog en wederke rige verdenking. Het komt voort uit een streven van de man om, een monopoliepositie in te nemen t.o.v. de vrouw, waarmede hij gehuwd ia. Ik moet toegeven, dat ook vrou wen jaloers kunnen zijn. Doch dat komt omdat zij economisch van de man afhankelijk zijn en vrezen hem te verliezen", aldus de pro fessor. Kolbakofsky zeide verder dat „de nieuwe beginselen, waarop de Sow- jet-maatschappij is gegrondvest, o. a. kameraadschappelijke hulp, een nieuw soort onderlinge betrekking tussen man en vrouw hebben doen ontstaan, gebaseerd op wederzij d- De overstromingen in Noord-Oosl-India In de wetgevende vergadering van West-Bengalen is Donderdag meegedeeld, dat bij de jongste overstromingen in deze staat 144 personen zijn verdronken en 50.000 dorpelingen dakloos zijn geworden. De materiële schade wordt geschat op ongeveer 160 millioen gulden. Het theecentrum aan de Noord- oostgrens van India wordt ernstig bedreigd door het water van de sterk gezwollen Brahmapoetra. De waterkering voor de stad is reeds gedeeltelijk ondermijnd. Ingezonden mededeling Dit is maar een enkele van de vele aanbiedingen die de leden van onze postorder familie, aan hen persoonlijk gericht, iedere week opnieuw per post krijgen toegezonden. Want kocht U ooit zulke tech nisch volmaakte portefeuilles (door de moderne lasmethode worden de naden één geheel) gemaakt van plastic dat bijna niet van leer te onderschei den is? Zakportefeuilles met druk knoop, voorzien van twee geldvakken voor bankpapier, een speciaal mica vak voor foto's of abonnement en een met een drukknoop afsluit baar vak voor kleingeld. Bestelt (en wordt daardoor lid van onze postorderclub) zo'n portefeuille, die U ge leverd wordt in de kleuren rood - zwart - groen - beige en bruin voor WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800- 117680 R'DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND se achting, eerlijkheid en vertrou wen, waarbij van jaloesie geen sprake is". De Russische professor gaf toe dat het gezinsgeluk „soms wordt vermoord door ondeugden uit het verleden, waarvan dronkenschap van vrouw of man in de meeste gevallen van de man het ergst is, want dronkenschap leidt tot vloeken, het slaan van de vrouw en nooddruft". Hoe snel groeit de wereldbevolking 1 Verschillende Nederlandse des kundigen nemen deel aan een in ternationaal bevolkingscongres, dat momenteel onder auspiciën van de Verenigde Naties te Rome wordt gehouden en waar experts van vijf tig verschillende landen zich bera den over internationale bevolkings vraagstukken, variërend van ge boortestatistieken tot industrialisa tie en van emigratievraagstukken tot de problemen rond de pen sioengerechtigde leeftijd. Hoe komt het, dat de wereldbe volking thans sneller toeneemt dan ooit te voren in de geschiedenis? Hoeveel mensen zullen over 20 tot 30 jaar gevoed moeten worden? Op welke wijze kan de bevolkingsdruk in de dichtbevolkte gebieden wor den verminderd? Zijn alle mi gratie-mogelijkheden al gebruikt? Waarom hebben ouders in de min der ontwikkelde gebieden door gaans meer kinderen dan de ouders in de hoger ontwikkelde landen? Hoe verhouden geboorte en sterfte zich in verschillende landen tot el kaar? Welke specifieke problemen bestaan er in de landen met een onevenredig groot aantal bejaar den? Hoe moeten die problemen worden opgelost? Op welke wijze zijn de bevolkingsstatistieken van de verschillende landen onderling vergelijkbaar te maken? Dit zijn enkele vragen, waarover de internationale deskundigen zich te Rome het hoofd zullen breken en waarvoor zij zeker geen kant- en-klare oplossing zullen vinden, doch in het licht van de internatio nale bevolkingspolitiek is het be langrijk, dat de Verenigde Naties thans de draad van de vier voor oorlogse internationale bevolkings conferenties weer hebben opgeno men. Korte berichten uit het Binnenland ROTTERDAM. Vrijdag vertrok uit Rotterdam het emigrantenschip „Groote Beer" voor een extra reis naar de Verenigde Staten met aan boord ongeveer 800 Amerikaanse en Canadese studenten. Deze stu denten zijn enige maanden geleden in Rotterdam aangekomen voor een vacantie in Europa. De „Groote Beer" wordt op 11 September a.s. te New York verwacht, waarna het schip weer naar Nederland zal ver trekken. Op 25 Augustus hebben met de „Zuiderkruis" eveneens 800 studenten de thuisreis weer aan vaard. BEVERWIJK. Bij het baden na bij het Noorderbad te Wijk aan Zee is Vrijdagavond het 21-jarig meisje G. Oldenburg uit Wijk aan Zee ver dronken. Het meisje, dat zich on geveer tot het middel in het water had begeven, verdween plotseling in de diepte. Personeel van het bad wist haar spoedig op het droge te brengen, maar pogingen de levens geesten op te wekken mislukten. 's-GRAVENHAGE. Op Zondag 29 Augustus hebben opsporingsamb tenaren van P.T.T. in samenwer king met de rijkspolitie, te Hol- werde Bierum de clandestiene zen der „Antenne" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 19-jarige landarbeider W. D. L. R. te Hol- werde Bierum. 's-GRAVENHAGE. Op Zaterdag 18 September zal het 60 jaren gele den zijn, dat de heer J. G. van Hal, wonende te Voorst, gemeente Gen- dringen, als leerling-rietmeubelma ker in dienst trad bij de firma H. Lang en Zoon te Delft. De heer van Hal, die thans 73 jaar is, denkt er nog niet aan, zijn werk vaarwel te zeggen en te gaan genieten van een rustige oude dag. Nog iedere mor gen is hij om half acht present. EINDHOVEN. Ter viering van het tweede lustrum van de bevrij dingsherdenking heeft de Stichting „Bevrijdingsherdenking Eindho ven" een programma ontworpen voor de dagen van 17 tot en met 22 September. OFFICIËLE PUBLICATIE 'rï Bijdrage in oorlogsschade Het ministerie van Financiën herinnert de belanghebbenden er aan, dat boven de gewone bijdra gen in oorlogsschade aan bedrijf s- uitrusting, berekend naar het prijs peil van 9 Mei 1940, volgens be paalde richtlijnen op verzoek van de belanghebbende aanvullende bij dragen worden verleend ingevolge artikel 72 van de wet op de ma teriële oorlogsschaden. DE KLEURENDIA'S VAN DE WESTHOEK Vertoning zal ook op andere plaatsen op het eiland geschieden Succes van culturele avonden was groot KERKNIEUWS Meer anti-godsdienstige propaganda in Oostzeestaten Radiostations in Estland, Letland en Lithauen (in 1939 door de Sow- jet-Unie bezet en ingelijfd) melden, dat het onderwijzend personeel op dracht heeft gekregen in het pas Het succes met de vertoning van deel had, terwijl ook de heer van aangevangen nieuwe schooljaar gekleurde diapositieven door de den B«ge ter afwisseling een en speciale aandacht te besteden aan ander meedeelde. Door deze avon- het voeren van anti-godsdienstige den wordt de liefde voor de streek, propaganda onder de leerlingen. heer Jac. v. d. Berge, in samenwer king met de heer J. P. C. Boot, die zowel bij eigen bewoner als vreem- De Letlandse minister van On- Dergelijke verzoeken dienen voor 1 October 1954 te zijn ingediend. De verzoeken kunnen bij eenvou dige brief, onder vermelding van naam en adres van de aanvrager, plaats ,waar de schade is geleden, en zo mogelijk van het nummer, waaronder de schade is geregis treerd, worden gericht tot: 1. De directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, Hoofskade 1, te 's-Gravenhage voor uitrusting en inventaris van land- of tuin bouwbedrijven. 2. De bevoegde schade-enquête commissie voor uitrusting en inven taris van andere bedrijven. Stad en Provincie BURGH 97 sollicitanten voor onderwijzers-vacature Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, hebben zich voor de be trekking van onderwijzer aan de O.L. school in deze gemeente, niet minder dan 97 sollicitanten aange meld. Dit hoge aantal zal wel zijn oorzaak hebben in het feit, dat een jong onderwijzer, die op ons eiland een betrekking aanvaardt, vrijge steld wordt van militaire dienst, terwijl ook de ramptoelage zeker zijn invloed zal doen gelden. BROUWERSHAVEN Afdeling „Humanitas" opgericht Woensdagavond werd ten huize van de heer M. Matthijsse alhier een oprichtingsvergadering gehou den van „Humanitas". Mevr. Braak uit Zierikzee gaf een uiteenzetting over het doel van „Humanitas". De afdeling Brouwershaven telt thans 22 leden, waarvan de heer M. Matthijsse voorzitter en secretaris is en mevr. M. de Vries-Platte- schorre penningmeesteresse. Het ligt in de bedoeling dat me vrouw Braak iedere eerste Donder dag van de maand zitting zal hou den om de diverse problemen op het gebied van maatschappelijk werk te bespreken en eventueel toe te lichten. DREISCHOR Per 1 November a.s. is be noemd tot secretaris-administra teur van de gemeentelijke instel ling voor sociale zorgen, de heer C. M. Padmos, tweede ambtenaar ter secretarie alhier. BRUINISSE In de maand Augustus wer den ter gemeentesecretarie afgege ven 18 slachtvergunningen varkens en 9 slachtvergunningen runderen. ANNA JACOBAPOLDER Polynorm paviljoen gesloten Tegenvaller voor reizigers Na ongeveer een jaar de gaande en komende man/vrouw van een natje en een droogje te hebben voorzien, heeft de beheerder van het Polynorm-paviljoen, de heer G. S. Verbrugge, de deur van het ge bouw voorgoed gesloten. Het eerste halfjaar liep de zaak gesmeerd vlak bij de aanlegsteiger van de veerboot. Toen de brug met koplading gereed was, werd ook de klandizie stukken minder omdat het verkeer nu een andere richting ge leid wordt. Toch zullen velen er nog aan missen, vooral nu de koude winter maanden weer op komst zijn. Het is in de winter 1953-54 dikwijls voor gekomen dat vele chauffeurs, die moesten wachten omdat de boot niet kon varen wegens de zwax-e ijsgang, in het Polynorm-paviljoen de nacht doorbrachten bij een lek ker snorrende kachel. Dit is nu voorgoed voorbij. Het R.T.M.-hotel staat er nog niet, is ook nog niet klaar als het gaat vriezen. Ieder die met de plaatselijke situatie op de hoogte is weet, dat het goed moet gaan als dat gebouw er staat in de winter van 1955-56. de commentaren verzorgt, is vol- deling bevorderd, zodat het vreem- derwijs, Vilis Samsons, heeft voor komen. Woensdag ging de serie delingenverkeer daardoor zeker ge- radio-Riga onder meer verklaard voor de laatste keer in „Tavenu" stimuleerd zal worden, waarom hij dat de leerlingen het „reactionnaire dan ook dank bracht aan de heren karakter van de godsdienst, zoals en ook ditmaal was de belangstel- Boot en y d Berge voor hun initia_ zjch dat in het verleden heeft ge ling groot, doch nu in hoofdzaak en ben verder.veel succes toe- openbaard", duidelijk moet worden van de eigen bevolking, daar de wenste. Hij deelde mee, dat er geen gemaakt. meeste vreemdelingen de omgeving makelijkheden. Hij sprak de hoop „Het verspreiden van anti-gods- alweer hebben verlaten. ze avonden behoeft betaald te wor- dienstige literatuur, spotprenten, den, omdat het gemeentebestuur schilderijen en beeldhouwwerken In zijn openingswoord verwei- zich op het standpunt stelt, dat dit leent zich buitengewoon voor de komde de heer Boot in het bijzon- culturele avonden zijn en geen ver- bestrijding van de godsdienst" al- der verschillende leden van V.V.V., makelijkheid is. Hij sprak de hoop dus minister Samsons. waaronder de vice-voorzitter Jhr. uit, dat de heren nog veel lezingen A van Citters. In de pauze arri- zouden geven, waarbij hij er op veerde ook de voorzitter van V.V. wees dat er reeds aanvragen zijn V.-Haamstede Jhr. Röell, die zich uit verschillende delen van het land tot de organisatoren van deze cul- en de mogelijkheid bestaat, dat de- turele avonden, de heren Jac. v. d. ze lezingen ook in België, Frank- Berge en J. P. C. Boot richtte. rijk en Zwitserland gehouden zul- Deze avonden zijn een buitenge- len worden. Als waardering voor Financiën en Economie Herstel op de koffie- en cacaomarkt Nadat de koffieprijzen op de M „v,.v.w.. markt te New York de laatste we- woon succes geworden en stonden deze avonden door V.V.V., bood hij ken■voortdurend waren gedaald, is cultureel op een hoog peil, aldus een vlag van Zeeland aan, die op w°ensda6 een herstel ingetre- de spreker. Hij wees op de prettige de lezingen de aandacht op onze den> D4e note"ngen stegen met het wijze van explicatie, waarbij voor- provincie en ook op onze omgeving toe2 ane dagelijkse maximum al de heer Boot het leeuwenaan- zal vestigen. De heren Van den van 2 dollarcents, als resultaat van Berge en Boot dankten voor dit een fraaie en toepasselijke geschenk. Gemeenteraad Zonnemaire Verder vernamen wij nog, dat bin- Vaststelling gemeenterekening 1953 nenkort deze lezingen op de ver se vertegenwoordiger van het Bra ziliaanse koffieinstituut, dat Brazi lië de minimumprijs van koffie zal en gemeentebegroting 1955 De raad der gemeente Zonnemai- Wjj inwoners op deze mooie le- re kwam bijeen onder voorzitter- zing zeker te bez0eken> schap van burgemeester H. J. Roel- vink. Met kennisgeving afwezig de heer J. A. van der Bijl. Een verordening op de brandver zekeringsbelasting werd opnieuw vastgesteld. Met betrekking tot een schrijven schillende plaatsen op het eiland handhaven. Bij de huidige valuta- zullen worden gehouden en wekken regelingen van Brazilië komt deze minimumprijs overeen met 69 a 70 dollarcent per pound f.o.b. New York. De Augustusnotering, waar van de beweging niet aan limieten gebonden is, steeg met ongeveer 5 dollarcents per lb. Op de cacaomarkt te New York deed zich eveneens een prijsstijging voor. Deze hield verband met de Ingezonden mededeling Waarom steeds meer lijden en langer lijden aan die ondragelijke Bbenmatiek. Dreischor hielp aan schoolbanken van de N.V. P.Z.E.M. werd besloten Doe toch een bloedzuiverende kuur. scherpe prijsstijging op de koffie- de straatverlichting aan de Blooise Met Kruschen. Bij talloze Rheuma- markt en met het feit, dat Brazilië dijk en de Rietdijk uit te breiden; tieklijders ligt de oorzaak in onzui- heeft opgehouden cacao aan de Ver. daarentegen zal het lichtpunt op het ver bloed. En daartegen is Kruschen Staten tegen telkens lagere prijzen voormalige tramstation worden de remedie. Door de aansporende aan te bieden. Ook op de cacao- verwijderd. werking van Kruschen op de bloed- markt stegen de termijnnoteringen Een verzoek van de Commissie zuiverende organen gaan deze weer met het toegestane dagelijkse maxi- voor hygiëne van het kind werd krachtiger werken; het bloed gaat mum, dat voor deze markt I dollar voor nadere inlichtingen in handen sneller stromen en blijft zo vrij van cent per lb. bedraagt. In sommige gesteld van burgemeester en wet- de onzuiverheden, die Uw pijnen kringen gelooft men, dat de stij- houders. veroorzaken. Kruschen's zes mine- ging op de cacaomarkt gedeeltelijk Naar aanleiding van een schrij- rale zouten zijn over de hele wereld het gevolg is van overwegingen van ven van de Vereniging van Neder- beroemd. En niet zonder reden. Be- technische aard, verband houdende landse Gemeenten inzake hulpver- gin ook met Kruschen. Liever van- met de scherpe prijsdalingen van lening aan Oostenrijk besloot de daag dan morgen. de laatste tijd. raad van gemeentewege een bedrag te voteren van f 25. Tevens zal aan de inwoners nog een bijdrage wor den verzocht. Vervolgens kwam in behandeling de voorlopige vaststelling van de gemeenterekening over 1953 en de definitieve vaststelling van de ge meentebegroting voor 1955. Namens Dinsdagavond jl. kwam de raad gemeente, ingevolge het bepaalde de betreffende commissies uit de in voltallige vergadering bijeen, on- in art. 56, tweede lid der L.O.-wet raad adviseerde de heer van de der voorzitterschap van burgemees- 1920. Op de voordracht is geplaatst Velde tot deze vaststellingen over ter Z. Cornelis. de heer A. Zuurmond te Voorburg, te gaan .waartoe de raad besloot.. Bij de opening der vergadering zulks in overleg met de inspecteur De heer van Splunder sprak er zijn feliciteerde de voorzitter H.K.H. van het Lager Onderwijs te Goes voldoening over uit, dat de werk- Prinses Wilhelmina met Haar jaar- en na ingewonnen advies van het zaamheden, verbonden aan het op- dag mede namens de raad sprak hoofd der school. Na toelichting maken van de rekening en de be- hij daarbij de hoop uit dat Zij nog werd tot stemming overgegaan en groting thans reeds hun beslag ge- lang voor land en volk gespaard bleek dat de heer Zuurmond met kregen hadden. Hij zag daarin het zal mogen blijven. algemene stemmen was benoemd, bewijs, dat een kleine gemeente Naar aanleiding van de notulen zulks m.i.v. 1 September 1954. niet bij een grotere behoeft ten van de vorige vergadering deed de De voorzitter deelde mede, dat achter te worden gesteld, zodat een voorzitter nog mededeling inzake de schoolbanken, geleend van Kerk- kleine gemeente zeker nog be- de voorziening in de vacature bij werve, daarheen terug moesten staansrecht heeft, dit met het oog het Burgerlijk Armbestuur. <jaar de school aldaar weer een op de nog steeds heersende drei- Een verzoek van 7 Aug. jl. van aanvang nam. Intussen heeft de ge- ging tot samenvoeging. de Commissie voor de hygiëne van meente Dreischor nu aan school- Hierna werden diverse besluiten het Kind in de provincie Zeeland, banken geholpen, zodat de school inzake het lager onderwijs vastge- betreffende kraamzorg, werd aan- te Noordgouwe weer uit een im- gehouden voor nadere informaties, passe is geholpen. Voor kennisgeving werd aange- Besproken werden voorts het wo nomen, na bespreking, de brief van ningprobleem, de verbouw van de Ged. Staten dezer provincie, betref- o.L. school en de verbetering van steld. Aangezien de gemeentereke ning 1952 definitief goedgekeurd van Ged. Staten werd terugontvan gen, kon ook de vijf-jaarlijkse af rekening 1948 tot en met 1952 ge- fende vergoeding voor de leden van de onderwijzerswoning. schieden. Tot vakonderwijzeres aan de openbare lagere school werd be de gemeenteraad. Hierna kwam ter sprake de brief De muziekvereniging „Con Amo- re" zal toestemming worden gege- noemd mej. J. Quant te Zierikzee. betreffende plaatsing van abri's. De zitting hebbende leden van Een verzoek van J. de Graaf al- de Woonruimtewet-commissie wer- hier voor tegemoetkoming in de den herbenoemd, alsmede hun kosten, als bedoeld bij art. 13 der plaatsvervangers. L.O.-wet 1920, werd na toelichting ven dë repetities weer te houden in de O.L. school zoals voorheen Bij herstemming werd de heer door de voorzitter en beraadslaging meentehuiS. ook plaats had. Dan werd nog gesproken over de opening van de Kleuterschool en de bestrating nabij het nieuwe ge- M. Lukaart met 3 tegen 2 stem men benoemd als lid van het be stuur van Maatschappelijk Hulp betoon, zulks in verband met pe riodieke aftreding van de heer K. W. Everwijn. ingewilligd. Na toelichting door de voorzit- de rondvraag verkreeg dhr. ter werd geen bezwaar gemaakt «lanse inlichtingen van de voorzit- tegen de nadere regeling van de *er> inzake het vertrek enz. van jaarwedden van de secretaris, de een winkelier, die alhier was ge- ontvanger en de ambtenaar van de evacueerd en inmiddels Naar aanleiding van een opmer- Burgerlijke Stand, zulks n.a.v. de oorspronkelijke woonplaats is te- king van de heer de Munnik zul- betreffende brieven van het college ruggekeerd. len burgemeester en wethouders van Ged. Staten dezer provincie. De heer Koopman bracht ter contact opnemen met de comman- Na bespreking betreffende de sprake de stankverspreiding van dant van de vrijwillige brandweer brief van de N.V. P.Z.E.M. te Mid- een mestvaalt. Verzocht zal worden om tot aanvulling van het aantal delburg werd besloten voorlopig die stankverspreiding zoveel moge leden van het brandweercorps over enige lichtpunten in de straatver- lijk tegen te gaan. te gaan. THOLEN De niet-agrarische gedeelten van de dorkskernen op het eiland Thon- len ztxllen, als de minister dit goed keurt, buiten de herverkaveling vallen. Een nadere omschrijving zal later worden bekend gemaakt. De Nederlandse regering heeft aan de Iraanse regering een be drag van f 15.000 aangeboden ter leniging van de nood, veroorzaakt door de recente overstromingen. Aan de Iraanse regering is ge- deze gemeente. lichting te doen bijplaatsen. In de toekomst zal verdere uitbreiding onder het oog worden gezien. Onderhoud barakkendorp Besproken werd voorts het on- derhoud van het Barakkendorp in De heer Vis informeerde naar het snoeien van het houtgewas in de Haneweg. Betrokkene zal worden verzocht hieraan te voldoen, aldus werd besproken nadat de voorzit ter deze aangelegenheid had toe gelicht. Wethouder Geluk verzocht even- vraagd het geld bij voorkeur te be- Bij schrijven van 20 Aug. 1954 eens snoeiing van het houtgewas lindïï Wknmc?erivEf Vh? van het ministerie .van Onderwijs, ie Schuddebeurs. Hiertoe zal even- landse herkomst. Met de Iraanse T. autoriteiten wordt overleg gepleegd Kunsten en Wetenschappen is toe- eens een verzoek uitgaan. aan welke goederen het meest be- stemming verleend voor benoeming Hierna volgde sluiting der ver- hoefte bestaat. van een extra-leerkracht voor deze gadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 6