Deiingsdijk door Schouwen komt waar schijnlijk van Br'haven naar Serooskerke DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grote Drie geven antwoord op Russische nota's Enorme hoeveelheden wapens liggen reeds gereed Ervaring van de Luchtwachters nog in de kinderschoenen ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 No, 17602 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCBEWNIEBWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlÊN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje* (max. 15 mm) 11.— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelslraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr, 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochfman - Lange Nobelslraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 Inzake conferentie over Duitsland Britse, Franse en Amerikaanse vertegenwoordigers zijn het eens geworden over het antwoord op de jongste voorstellen van de Sowjet- Unie aangaande een conferentie over Duitsland en de Europese vei ligheid. De nota, die waarschijnlijk volgende week naar Moskou zal worden gezonden, komt, naar in di plomatieke kringen te Londen ver nomen wordt, neer op een verwer ping der voorstellen, tenzy de Sow- jet-Unie instemt met vrjje verkie zingen in geheel Duitsland en met een beëindiging van de bezetting van Oostenrijk. Als de drie Westelijke regeringen het antwoord formeel hebben goed gekeurd, zal het worden voorgelegd aan de raad van het Atlantisch Pact te Parijs en de Westduitse regering, voor commentaar. Het antwoord slaat op twee Rus sische nota's. De eerste, van 24 Juli, stelt een algemene Europese confe rentie voor over een collectief be veiligingsverdrag tussen landen aan beide zijden van het „IJzeren gor dijn". De tweede Russische nota, die van 4 Augustus, stelde een bij- De legering van Amerikaanse (roepen in ons land De minister van Buitenlandse Za ken a.i. en de minster zonder por tefeuille hebben aan de Eerste en de Tweede Kamer doen toekomen de tekst, alsmede de vertaling in het Nederlands, van de op 13 Aug. 1954 te 's-Gravenhage tussen de Nederlandse en de Amerikaanse regering gewisselde nota's inzake legering van Amerikaanse troepen in Nederland. De in deze nota's vervatte over eenkomst wordt geacht door de Staten-Generaal te zijn goedge keurd indien niet ten minste twin tig leden der Tweede Kamer of tien leden der Eerste Kamer een uit spraak verlangen. Communistisch China en Formosa De Chinese premier heeft in een door radio-Peking bekend gemaak te boodschap aan de Sowjet-minis- ter van Buitenlandse Zaken, Molo- tof onder meer gezegd, dat Ame rika de Chinese nationalisten steunt in een „eindeloze militaire storings activiteit tegen het vaste land van China". Amerika stuit, aldus de bood schap, echter op resolute tegen stand van de zijde van het Chinese volk, dat vastbesloten is Taiwan (Formosa) te bevrijden, teneinde zijn nationale souvereiniteit en in tegriteit te vrijwaren en de vrede en de veiligheid in het Verre Oos ten en de wereld in het algemeen te handhaven. De boodschap was verzonden ter gelegenheid van de herdenking van de Japanse nederlaag, negen jaar geleden. eenkomst der Grote Vier voor ter voorbereiding van de eerder voor gestelde conferentie, en een her opening van de onderhandelingen over Duitsland, die in een misluk king geëindigd zijn op de Berlijnse conferentie van Februari. Nader wordt vernomen, dat ook Oostenrijk tevoren van het Weste lijke antwoord in kennis zal wor den gesteld. Handschoen in long Het Brits Medisch Journaal verhaalt van een man, die na een op hem uitgevoerde ope ratie twaalf jaar lang een handschoen van de chirurg in zijn long heeft meegedragen. Drie jaar geleden werd de handschoen ontdekt en wegge haald en de patiënt heeft zijn gezondheid volledig herwon nen. DE V.S. EN WEST-DUITSLAND Gerekend wordt op Duitse luchtmacht en leger Amerikaanse militaire autoritei ten hebben verklaard dat wapens ter waarde van honderden millioe- nen dollars gereed liggen om naar West-Duitsland te worden overge bracht, indien er een ander plan komt i.p.v. de door Frankrijk ver worpen voorgestelde Europese Ver dedigingsgemeenschap. In de door het Congres toege stane gelden voor de Amerikaanse militaire hulp aan het buitenland, waren aanzienlijke bedragen uitge- Wapenplaat Watersnoodramp De heer A. Jansen te 's-Graven hage heeft in samenwerking met een bekwaam tekenaar, een wapen plaat samengesteld, ter herinnering aan de watersnoodramp. Deze plaat bevat, behalve een op de ramp be trekking hebbende voorstelling (overzichtskaart rampgebied), de wapens, 30 in getal, van de geteis terde eilanden en verdere gebieden en van de provincies waarin de rampgebieden lagen. Het was een heel moeilijk karwei de heraldische gegevens bijeen te krijgen ,daar de oude en vrijwel vergeten eilandwapens zeer moei lijk waren op te sporen. Sommige wapens moesten naar eigen ont werp worden samengesteld, in over- HET TOURISTENSEIZOEN IS WEER VOORBIJ. Honderden vreemde- eenstemming evenwel met de fei- lingen zagen voor het eerst of by vernieuwing het Domaniale duinge- telijke heraldische gegevens. De bied. Tot een betere kennis van dit prachtige duingedeelte droegen niet fraaie plaat is een in alle opzichten weinig by de wekelyks door de Vogelwacht georganiseerde excursies verantwoorde herinnering aan de naar <je vogelterreinen in het hart van het Domein. - Een groep excur- ramP- sisten op weg door het duinlandschap. Prof. Albert Schweitzer, die momenteel in Europa vertoeft, is voornemens begin November weer te vertrekken naar Lam- barene, waar hy een lepradorp wil voltooien, dat hy financiert met het geld dat hy ontving voor de Nobelprijs voor de vrede. De onbekende te Enschedé Geen Amerikaan maar Duitser Een zegsman van de Amerikaan se ambassade in Den Haag heeft verklaard dat de onbekende in het R.K. ziekenhuis te Enschedé, die zichzelf Rollins noemt, de Duitser Günther Fischer is, die volgens me dedelingen van de Amerikaanse politie te Frankfort, daar in Sep tember van het vorige jaar wegens landloperij gearresteerd. Hij noem de zich toen Ernest F. Williams. Van de politie te Enschedé wordt vernomen dat Fischer-Rollins over de Nederlands-Duitse grens gezet zal worden nadat de Nederlandse politie overtuigd gebleken is dat de betrokkene inderdaad Günther Fischer, afkomstig uit Kasenow in Oost-Duitsland, is. In het overstromingsgebied in Oost-Bengalen stijgt het water op nieuw en het merendeel van de dis tricten staat weer onder water, zo heeft premier Mohammed Ali van Pakistan Woensdag meegedeeld. In Oost-Bengalen woont ongeveer de helft van de 78 millioen inwoners van Pakistan. De minister-presi dent bracht dank aan de landen, die hulp hebben geboden aan de slachtoffers van de vorige over stromingen. Canada heeft de andere leden van de N.A.V.O. er van op de hoogte gesteld, dat het voorstander is van een spoedige en speciale bijeen komst van de N.A.V.O. ter bespre king van de Duitse kwestie, aldus is Donderdag door ambtenaren le Ottawa medegedeeld. Er is niet medegedeeld, wanneer Canada de verklaring aan de andere leden^- staten heeft doen toekomen. DE LUCHTMACHTOEFENING „LUCIFER" Vernieuwing van radarapparatuur noodzakelijk Donderdag was het de derde en laatste dag van de luchtmachtoefe ning „Lucifer" en reeds in de loop van die dag kon worden vastgesteld dat de operatie zeer zeker bijzondere waarde heeft gehad. Volgens de mening van de buitenlandse gasten - er waren ongeveer 120 Engelsen by de oefening aanwezig - is het een bijzondere prestatie zoals het centrale punt was opgezet en ingericht. In deze centrale post, waar de wordt de verdedigingstactiek be- bevelvoerder van de operatie „Lu- paald en worden de opdrachten aan cifer", commodore W. J. Reinierse, de vérschillende onderdelen door voor het grootste gedeelte van de gegeven. dag aanwezig is, komen de waar- Conclusies, waartoe de oefening nemingen van vliegtuigen binnen, geleid heeft, kunnen" uiteraard pas worden getrokken wanneer alle ge gevens verzameld en bestudeerd zijn. Wel staat vast, dat de jeugdige dienstplichtigen met veel verve aan de operatie hebben deelgenomen. Eén van de impressies van de oefe ning is dat, hoewel het enthousias me van de leden van de lucht wachtdienst verfrissend is, hun persoonlijke vaardigheid nog in de kinderschoenen staat. Ofschoon het een mager begin was, mag daarbij niet uit het oog worden verloren, dat zij voor het eerst aan een der gelijke oefening meededen. Wat de radar-stations betreft, voor het waarnemen van aanval len uit middelbare en hoge lucht lagen is, wellicht ten overvloede, aangetoond, dat vernieuwing van de apparatuur - welke binnen korte tijd te verwachten is - hoogst waarschijnlijk is. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's g De kracht van 't vertrouwen q maakt onrust tot rust, maakt vrezen tot hopen en matheid O tot lust. 5 Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Weinig verandering Overdrijvende wolkenvelden en na in de nacht en ochtend plaatse lijk mist, overdag overwegend droog weer; 2wakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest; weinig verandering in temperatuur Ingezonden mededeling 't Speculaasje voor de Zondag Neemt U 's Zaterdags al mee Negen van de tien gevallen SPECULAAS van „M.C.D." STICHTING NIEUW SCHOUWEN-DUIVELAND Marinierskapel komt naar Schouwen-Duiveland trokken voor hulp aan West-Duits- land, in de veronderstelling dat dit land, onder de bepalingen ener van kracht geworden E.V.G., een leger en een luchtmacht zou mogen heb ben. Een militaire woordvoerder heeft verklaard, dat het, indien er een nieuw plan in de plaats van de E.V.G. komt, niet nodig zou zijn het Congres opnieuw voor machti ging tot besteden der reeds voor Amerikaanse militaire hulpverle ning aan West-Duitsland uitge troken gelden in te schakelen. Bij de opening van de vergade ring van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", deelde de voorzitter, de heer P. Heering, mede, dat dr ir F. P. Mesu op Vrij dag 10 September in de Concert zaal een lezing komt houden over het Delta-plan, welk plan in zo'n stadium van voorbereiding ver keert, dat in de loop van deze maand belangrijke mededelingen daaromtrent kunnen worden ver wacht. Een andere belangrijke medede ling was wel die dat de dijk dwars door Schouwen, zeer waarschijnlijk zal komen te liggen van Seroos kerke naar Brouwershaven. Ze zal 1.25 plus N.A.P. hoog worden, wat het voordeel heeft dat de voet niet zo breed behoeft te zijn en dat gemakkelijk afritten kunnen worden gemaakt. Op verzoek van de Herverkavelingscommissie, die voor dit plan is geporteerd, daar men de waterlopen niet behoeft te wijzigen en de bouw van boerde rijen een aanvang kan nemen, gaat men met dit plan naar de betrok ken instanties in Den Haag. Volgens de voorlopige plannen komt er een rondweg over het eiland, die by Burgh het eiland in komt en by Bruinissc Duiveland verlaat, met aansluiting op de tweede dam die Schouwen-Duive land met Flakkee verbinden zal. Voor de boomplan tactie is een be drag van plm. f 3.000,ontvangen van de Ned. Padvinders Organisa tie en van de Katholieke verken ners. De padvinders zouden deze gelden graag besteed zien voor één object dat dan de naam zou krijgen van „Baden Powell". Het ligt in de bedoeling dat in het Vrije, op het terrein waar de kleuterscholen 2ijn gebouwd, een plantsoen zou wor den aangelegd, wat dan de naam van de chief scout zou dragen. Beplanting Bruinisse Wat Bruinisse betreft zou dit na jaar nog met beplanting kunnen worden begonnen. Kon men op het eiland voor een maand of drie een landschaparchitect krijgen, dan zou deze een ontwerp kunnen, maken voor particuliere voortuinen, in het belang van het eiland, om het ge heel een prettiger aanzien te geven. Dit zou kunnen gebeuren in samen werking met de Vereniging van Huisvrouwen in de Westhoek en de Bond van Plattelandsvrouwen. Voor beplanting die vernield is geeft het Staatsbosbeheer subsidie, nl. 75 Aanvulling kan geschieden door de Stichting of door adoptie. Volgens deskundigen is het, behalve voor Bruinisse, niet verantwoord deze herfst met de aanplant te beginnen. In verband hiermede deelde de voorzitter mede, dat van de com mandant van de Rijkspolitie in Zeeland bericht is ontvangen dat op 30 September a.s. op Schouwen- Duiveland een dag der politie zal worden gehouden, waarop men op verschillende plaatsen symbolische beplantingen wil verrichten. De bekende marinierskapel komt met het gezelschap van plm. zeven tig politiemannen naar hier om op verschillende plaatsen concerten tc geven. Deze week is met het dusge naamde regularisatiebureau, da-t onder het Arbeidsbureau ressor teert, een bespreking gevoerd over het trage herstel van de verwoeste woningen. Op het ogenblik-.zitten verscheidene plaatselijke ï?anne- mers op werk te wachten, omdat ze de bestedingen van grote ob jecten niet aan kunnen. Dertig a veertig boerderijen kunnen ge bouwd worden als de besteding door kan gaan. Met het herstel der beschadigde panden is het in het algemeen zo, dat, als de mensen zich beperken tot het herstel der waterschade, men met de toeslagregeling uit komt. Feit is echter, als men met het herstel begint, practisch niet glleen met het herstel van de wa terschade uitkomt. Voor verbete ring van de huizen is de eigenaar aansprakelijk. Voor herstelbare panden wordt geen huur ontvan gen zolang het huis niet gebruikt wordt. Zoals bekend is van de zijde van de Stichting een brief uitge gaan aan de ministers van Weder opbouw, Financiën en Maatschap pelijke Zorg, betreffende de huur waarde van niet in gebruik ge weest zijnde huizen, bv. door eva cuatie. Een beslissing is hierover nog niet gevallen, maar van de zijde van Ged. Staten is bericht dat individueel ontheffing kan worden gevraagd voor de Grondbelasting. Dit is dus geen algemene regel; ge val voor geval zal moeten worden nagegaan. „Displaced Persons" Een tiental „displaced persons" wil hier zijn diensten komen ver richten voor een tijd van drie maanden. In principe wordt hier voor wel wat gevoeld. Het zou de bedoeling zijn dat zé huishoude lijke bezigheden komen verrichten. De instelling van jeugdpolitie is niet erg ingeslagen. Voor kleine plaatsen is het niet wel mogelijk. Van de zijde van Zierikzee is me degedeeld dat men in Alblasserdam - dat zo'n dienst creëerde - eens poolshoogte zal gaan nemen. Klachten werden op de vergade ring gehoord over het uitblijven van de schade-uitkering aan be drijven. Dit gaat uiterst langzaam, terwijl de taxatie zich niet aan de wet houdt. De Kamer van Koop handel en de Kon. Ned. Midden standsvereniging is hierop geatten deerd, maar resultaten zijn nog niet te boeken. Van de zijde van de Stichting zal deze zaak aanhangig worden gemaakt. 5 Sept. Zon op 5.56, onder 19.20. Maan op 14.56, onder 22.17. 6 Sept. Zon op 5.58, onder 19.18. Maan op 15.48, onder 23.12. 7 Sept. Zon op 6.00, onder 19.16. Maan op 16.30, onder Eerste Kwartier: 5 Sept. te 13.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 Sept. 7.41 v.m. 20.00 n.m. 6 Sept. 8.30 v.m. 21.02 n.m. 7 Sept. 9.40 v.m. 22.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 Sept. 7.18 v.m. 19.38 n.m. 6 Sept. 8.10 v.m. 20.40 n.m. 7 Sept. 9.23 v.m. 22.06 n.m. Doodtij: 7 en 21 September. Springtij: 15 en 29 September. De bloeddruk van de giraHe De Zuid-Afrikaanse geleer de, professor Goetz, hoogleraar aan de Kaapse universiteit, heeft de bloeddruk van giraf fen in staande en gebogen hou ding gemeten om te trachten een oplossing te vinden voor de moeilijkheden van piloten, die met hoge snelheden vliegen. De giraffe lijdt met zijn lan ge hals en de grote afstand tussen hart en hersenen aan lage bloeddruk, wanneer hij rechtop staat, en aan zeer hoge bloeddruk, wanneer zijn hals gebogen is. Piloten, die met grote snel heden vliegen hebben met een dergelijk probleem te kam pen en professor Goetz meent, dat hij wellicht in staat zal zijn de piloten te helpen, in dien hij ontdekt, hoe de giraf fen het probleem hebben on- gelost. Bij het meten bleek, dat de bloeddruk van een giraffe et telijke mglen hoger is dan die van een mens. In een rede voor het Congres van het Amerikaanse legioen van oudstrijders heeft kardinaal Spell- man, de aartsbisschop van New York, gezegd, dat de mogelijkheid van een nieuw „Pearl Harbour" voor de Amerikanen, misschien in de nabije toekomst bestaat. Hij sloot alle hoop op een vreedzaam samenleven met de Sowjet-Unie uit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1