KOPEN OP AFBETALING DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engeland stelt het houden van Acht-Mogendhedenconferentie voor Groep Deense journalisten bracht bezoek aan Schouwen-Duiveland De politie heeft een dienende taak voor de burgerij Dienstplichtigen hebben recht op klein verlof Bescherming burgerbevolking ingezet voor hulpverlening VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 No. 17601 - llle Jaargang ZIERIKZEESCIIEMNIEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50. per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) I 1,— p*r stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Teleloon nr 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 NA HET MISLUKKEN VAN DE E.D.G. Toetreding van W.-Duitsland tot de N.A.V.O. Het Britse kabinet heeft besloten spoedig een conferentie van acht landen de zes landen van dc E.V.G., Amerika en Engeland bycen te roepen ter bespreking van een andere manier om West-Duits- Westerse staten, te betrekken land te bewapenen. een gemeenschappelijke verdedi- Als er overeenstemming bereikt ging van (West-) Europa, wordt over het houden van de by- Zij is tegen het opstellen vaneen eenkomst, zal deze waarschynlyk nieuw verdrag voor de Westeuro- De Britse regering meent dat het toetreden van West-DuitsJand tot de N.A.V.O. de meest practische wijze is om de Westduitse federale republiek, tezamen met de andere binnen drie weken te Londen wor den gehouden, zo wordt vernomen. De conferentie zou er een zijn van ministers van Buitenlandse Za ken. Zij zou worden gehouden vóór de door Foster Dulles voorgestelde speciale ministersbijeenkomst van de Raad van het Atlantisch Pact, waarin veertien landen zijn verte genwoordigd. Engeland zal voorstellen, dat W. Duitsland nu wordt bewapend, on- pese verdediging, dat niet zou voor zien in de bovennationale bevoegd heden, welke in het ontwerp van de oorspronkelijke overeenkomst waren vermeld. Montagewoningen werden bezichtigd Een gezelschap Deense journalis- woond worden, was het gezelschap ten van pers en radio heeft, onder aanwezig bij een plechtigheid, D waarbij aan de huizen de namen auspic.en van het Deense Rode wel.dcnJ gegeven van de vijJ ,eden Kruis, een excursie gemaakt naar van de Deense koninklijke familie, Nederland. Op 31 Augustus werden namelijk Frederik, Ingrid, Mar- zjj door het Nederlandse Rode fifths, Benedikte en Anne-Maiie. Kruis ontvangen op het „Henry Dunanthuis" te Zeist en op 1 Sep tember brachten zij een bezoek Des avonds werd het gezelschap ontvangen op het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Zoals men weet heeft de Deense aan het eiland Schouwen-Duive- Hode Kruishulp in de watersnood een waarde van ruim vijf millioen land om daar o.a. de opbouw te aanschouwen van de moniagewo- gulden bedragen. Het doel van de excursie was dan ook om tegenover o o 0 Een blijde jeugd is een gave voor het hele leven. O O VC 66666666666666666666 Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Vry warm Na in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist, overdag op de meeste plaatsen droog, vrij zonnig en tamelijk warm weer; zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Ingezonden mededeling West-Duitsland wil volledige souvereiniteit Het West-Duitse kabinet is Woens dag voor de tweede maal in 24 uur uuusiciuu nu vvuiui ucvva|A:iiU| vin- ie. der waarborgen tegen het ontstaan blJeengekomen en heeft er over- van een nationaal militarisme en «nstemming over bereikt, dat de rechtstreeks in het Atlantische Pact Bondsrepubliek volledige souve- wordt betrokken. reiniteit moet worden toegekend Deze besluiten zijn genomen op °e minister zonder portefeuille, een bijzondere vergadering van het 2 0 na.. e vergadering, kabinet. Sir Winston Churchill ^a'h?' n0S Seen '9" 18 °v,e,r heeft er zijn vacantie voor onder- definitieve vorm van de West- Na een ambtsperiode van acht jaar als burgemeester van Duivendyke, vertrok de heer H. R. Nieborg naar Nieuw- Lekkerland. Per 1 September werd hy benoemd tot burge meester van deze gemeente. ningen, die door het Deense Rode het Deense volk, dat deze gelden Kruis geschonken zijn voor de bijeenbracht,- duJ_delUk te^ maken slachtoffers van de ramp. Tevens heeft het gezelschap zich op de hoogte gesteld van de hulp, die het Deense Rode Kruis aan het rampgebied heeft verleend door deelneming aan het textielplan en het landbouwwerktuigen- en ge reedschapplan. Te St. Philipsland, waar de Deen dat de hulp in een practische vorm werd gegeven ter leniging van de nood. en reuze kloek, Dat is onze Schouwse Koek .Generaal de Castries door Vietminh vrijgelaten Generaal de Castries, destijds commandant van het Franse fort se Rode Kruis-bungalows reeds be- Dien Bien Phoe, is Donderdag aan de Franse autoriteiten uitgeleverd. broken. Rood-China en de vrije wereld Meer contact noodzakelijk? „Ik ben er van overtuigd dat het vestigen van de wereldvrede afhan kelijk is van het tot stand brengen van meer contact tussen commu nistisch China en. de rest van de wereld. Een politiek van uitsluiting kan de vi"ede slechts in gevaar brengen", aldus een verklaring van Morgan Phillips .secretaris-gene raal der Britse socialistische partij en lid der delegatie, die thans com munistisch China bezoekt. De ver klaring werd afgelegd op een Dins dagavond te Canton gehouden pers conferentie, die was belegd na aan komst der delegatie uit Hangtsjoy. Phillips zeide voorts dat er aan zienlijke ideologische verschillen bestaan tussen communistisch Chi na en de Westerse democratieën, „doch dat is geen beletsel voor een vreedzaam naast elkander leven". Hij zeide ook dat de delegatie diep onder de indruk was gekomen van het streven van het Chinese volk om een moderne staat op te bouwen. Rusland biedt India staalbedrijf aan Naar de correspondent van de Londense „Times" uit New Delhi meldt, heeft de Sowjet-Unie aan de regering van India medegedeeld, dat zij bereid is de installatie te le veren voor een staalbedrijf met een aanvankelijke jaarlijkse capaciteit van 500.000 ton. De eerste aanbieding geschiedde door de Russische handelscommis saris aan een Indisch particulier concern, waarbij van Russische zijde werd medegedeeld, dat de Russische staalproductie ruim vol doende was ter voorziening in de binnenlandse behoeften en dat in stallaties voor de staalfabricage be schikbaar waren voor export. Hier bij werd geen melding gemaakt van economische steun. Daarna ver kreeg het Indische ministerie van Handel bij de ambassade der Sow jet-Unie officiële bevestiging van het aanbod. Duitse souvereiniteit te spreken. In elk geval diende zij het recht te omvatten, deel te nemen aan de verdediging van het Westen. Nut van parlementaire debatten Een kippenboer in Frankston 40 km. van Melbourne, beweert zijn eierproductie te hebben vergroot door de kippen te la ten luisteren naar radio-uit zendingen van parlementaire debatten. Hij betreurt het al leen, dat het parlement niet voortdurend vergadert. L. W. Hamilton, onderstaats secretaris van Binnenlandse Zaken, die het verhaal vertel de, is van plan zelf ook een radiotoestel in zijn kippenhok te plaatsen. BIJ HET AFSCHEID VAN POLITIEMAN Oude woord „diender" is zo gek nog niet DE DUUR VAN DE EERSTE OEFENING Dit is door het Chinese persbureau „Nieuw China" gemeld. Gelijk met hem werden vele Franse hoge of ficieren overgedragen, aldus het be richt. Volgens radio-Vietminh was de vrijlating van brigadier-generaal Christian de Castries, bevelhebber van de vesting Dien Bien Phoe, uit gesteld wegens „moeilijkheden in de verbindingen tengevolge van de zware regens van de laatste tijd". Woensdag maakte radio-Vietminh De hoofdcommissaris van politie volkomenheden worden, aldus de bekend, dat de generaal en andere te Groningen, dc heer S. W. Mole- vertegenwoordiger van de minister, hoge Franse officieren aan de Fran- naar, heeft tijdens een drukbe- door de sensatiepers meestal over se autoriteiten zouden worden over- het hoofd gezien. gedragen, zochte receptie ten stadhuize te Naar aanleiding van deze verkla- Groningen afscheid genomen van ring zeide de hoofdcommissaris van talrijke figuren uit rechterlijke, mi- politie te Groningen in zijn ant- litaire en politionele macht. De vertegenwoordiger van de mi- ^ndse. P?Ut£f ZT7?? rïl^ nister van Binnenlandse Zaken jftiegelederen is de gedachte leven- het feit, dat 300, jaar geleden de schetste in een korte rede de be- geworden dat de band tussen eerste wijnstok in Zuid-Afrika ge- tekenis van de politieman m de te- politie steviger moet Plant werd, feestelijk herdacht. Bij genwoordige tijd Hij noemde de JjTOJJ mag «,et meer deze gelegenheid zal wijn bereid politieman zeer kwetsbaar omdat z„n dg boemarii aldus de heer Mo_ worden voor Koningin Juliana en ook deze politieman onvolkomen- lenaarj die tegenover de burgerij Koningin Elizabeth van Engeland heden heeft. Deze menselijke on- staat) maar de beschermer en be- volgens een 300 jaar oude berei- waker van deze burgerij. Wij heb- dingswijze, waarbij o.m. meisjes de ben, aldus de heer Molenaar, een druiven met haar voeten uitpersen, dienende taak. Wij staan niet al- Flessen van deze wijn zullen ver leen in dienst van de overheid, maar der gezonden worden aan de staats- ook van de burgerij. Daarom vond hoofden van België, Duitsland, de heer Molenaar het denigrerende Zweden, Noorwegen, Italië, Spanje, „diender" nog niet eens zo gek, om- Portugal, Griekenland, Israël, de dat hieruit blijkt, dat de politieman Verenigde Staten, Canada, Rhodesië inderdaad een dienende taak heeft. Australië en Nieuw-Zeeland. Speciale wijn voor H.M. de Koningin In Paarl wordt het volgend jaar 4 Sept. Zon op 5.55, onder 19.22. Maan op 13.57, onder 21.33. Eerste Kwartier: 5 Sept. te 13.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 Sept. 7.06 v.m. 19.19 n.m. BROUWERSHAVEN 4 Sept. 6.38 v.m. 18.55 n.m. Doodtij: 7 en 21 September. Springtij: 15 en 29 September. Twee Nederlandse de serteurs uit OostzSne teruggekeerd Ongeveer een jaar geleden ver dwenen twee 22-jarige militairen, de sergeant-titulair R. Louwman en de korporaal R. Wanrooy, bei den uit Amsterdam, van een kader cursus in Steenwijkerwold. Uit een mededeling van het Oost-Duitse persbureau bleek later, dat zij naar de Oostzóne van Duitsland uitgewe ken zouden zijn. Naar de L.V.D. op navrage be vestigt, is Wanrooy enige tijd ge leden door de Kon. Marechaussee gearresteerd en Louwman dezer dagen. Beiden zijn, in afwachting van de behandeling door de krijgs raad in voorarrest gesloten, Wan rooy in Arnhem en Louwman in Assen. De jongemannen schijnen eigener beweging naar Nederland te zijn teruggekeerd. Dit betekent verkorting diensttijd De duur van de eerste oefening van dienstplichtigen van de Ko ninklijke Landmacht is zoals men weet onlangs als volgt vastgesteld: a. 23 maanden voor dienstplichti gen, die worden opgeleid tot of ficier, tot onderofficier of tot het vervullen van een specialistische functie; b. 20 maanden voor de overige dienstplichtigen. Aan de dienstplichtigen wordt, indien zij het wensen, gedurende de laatste twee maanden van hun eer ste oefening klein verlof in afwach ting van groot verlof verleend. (Dit komt er op neer, dat de dienst plichtigen, behorende tot de groep a, na 21 maanden en de dienstplich tigen, behorende tot de groep b, na 18 maanden huiswaarts zullen wor den gezonden). DE ORKAAN OVER N.O.-AMERIKA De chaos heeft grote vormen aangenomen President Eisenhower heeft de organisatie voor de bescherming der burgerbevolking order gegeven alle formaliteiten opzij te zetten by het verlenen van hulp aan de slachtoffers van de orkaan, dfc Dinsdag het noordoostelijke deel der Verenigde Staten heeft ge troffen. Volgens de tot dusverre bekende gegevens hebben minstens 49 per sonen het leven gelaten. De ma teriële schade wordt geschat op 300 tot 500 millioen dollar. Het hevigst werden de kusten van Rhode Island en Massachu setts getroffen. Het kustgebied bij Cape Col ligt bezaaid met de resten van vernielde landhuisjes. Leden van de nationale garde patrouille ren in deze streek om plundering te voorkomen. Talrijke plaatsen zijn verstoken van electriciteit. Het kan wel enige dagen duren voordat alle leidingen zijn hersteld. In New En geland alleen werden al 245.000 te lefoonverbindingen verbroken. Rode Kruisploegen zorgen voor de voedselvoorziening van honder den vluchtelingen. Het ziekenhuis personeel in het getroffen gebied wordt versterkt. Deze maatregel zal voor de eer ste maal worden toegepast op de dienstplichtigen, die sedert 10 en 11 Juni 1953 onder de wapenen zijn. Bij wijze van overgang wordt voor de dienstplichtigen, die sedert 8 en 9 April 1953 onder de wapenen zijn, de huiswaartszending met eni ge tijd vervroegd en wel als volgt: De dienstplichtigen, die 24 maan den onder de wapenen zouden moe ten blijven, kunnen na een werke lijke dienst van 23 maanden met klein verlof vertrekken. De dienstplichtigen, die 20 maan den onder de wapenen zouden moe ten blijven, kunnen na een werke lijke dienst van 19 maanden met klein verlof vertrekken. Vijfling in Columbia? Volgens het Columbiaanse blad „El Pueblo" zou Woensdag in een dorp nabij Moneteria (Columbia) een boerin het leven geschonken hebben aan vijf dochters. De kin deren, die bij hun geboorte elk vijf pond wogen, bevinden zich in goede welstand, aldus het blad, dat voorts weet te melden, dat de ouders van de vijfling eenvoudige boeren zijn, die reeds tien dochters en een zoon hadden. De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" is Woensdag uit Li verpool naar Italië vertrokken met op sleeptouw de „Empress of Ca nada", het passagiersschip dat in Januari 1953 in de haven van Livery pool is uitgebrand. Het karkas is voor een bedrag van ongeveer 1,4 millioen gulden door een maat schappij te Genua gekocht voor de sloop. De overtocht, die 21 tot 40 dagen zal duren, kost de kopers 125.000 gulden. De „Empress of Ca nada" zal te Spezia worden gesloopt EEN MAATSCHAPPELIJK KWAAD (Van onze economische medewerker) Opnieuw leven wij in een tijd, waarin de koopkracht bij de bevol king sterk is verminderd, terwijl een nog verdergaande daling in de naaste toekomst is te verwach ten. Hoe gemakkelijk komt men er niet toe als winkelier de geremde afzet op te voeren door afbetalings krediet te verlenen en hoe licht laat een konsument, die een be perkt inkomen heeft, zich niet ver leiden tot aankoop van een stof zuiger voor f 2,50 per week. Voor ieder die f 100,een hele uitgave vindt, zal een dergelijk gemakke lijk betalingssysteem zijn psycholo gische uitwerking niet missen. Ieder, die even doordenkt, zal zich van de gevaren van dit in wezen foutieve stelsel bewust wor den. De betrekkelijk kleine af drachten aan de leverancier zullen de prikkel inhouden tot het voeren van een te luxueuze staat. Men gaat over tot het kopen van meu bels, radio's en andere artikelen met een langere gebruiksduur, die men nooit zou kopen, zo men die kontant betalen moest. Hier schuilt reeds een gevaar, wat echter vele malen vergroot wordt wanneer men naar de konsek wen tics van het kopen op afbetaling ziet. Bij de aankoop verplicht men zich tot een wekelijkse of maande lijkse betaling van een bepaald be drag. Men verwacht daarbij dus, dat men steeds over zijn loon zal kunnen beschikken aan het einde van de maand of de week. Een ver wachting, die, vooral als het aantal termijnen groot is, stellig kan wor den beschaamd. In een onrustige wereld met een uiterst gevoelig economisch leven als waarin wij thans leven, is een plotseling intredende werkloosheid in het geheel niet denkbeeldig. De koper op afbetaling zal tot zijn schrik bemerken, dat hij het ver wachte inkomen moet ontberen. Langs deze weg zijn in het ver leden velen in grote moeilijkheden geraakt. Onverwachte uitgaven Doch wij willen het niet te som ber zien en de werkloosheidstoe stand uitbannen. Echter ook dan kan men in een poel van financiële ellende wegzinken. Hoe dikwijls komt men in een gezin niet voor onverwachte uitgaven te staan. Men denke hierbij bijvoorbeeld aan ziekte. Het inkomen waarover men kan beschikken, zal men voor deze niet verwachte uitgaven niet kun nen gebruiken. Immers, de leve rancier van de meubels of de stof zuiger komt zijn termijn regelma tig innen en zal niet licht te be wegen zijn de betaling voor lange tijd te doen opschorten. Het gevolg is dikwijls, dat een belangrijk deel van de voor aankoop op termijnbe taling aangewende gelden verloren gaat. Zeer tot schade der betrok kenen. Verzwegen werd tot nu toe nog de aanzienlijk hogere prijs, die men op deze wijze moet betalen. Uit wassen met woekerwinsten komen niet voor, gezien de repressieve controle, die de Kamer van Koop handel op de verkopers houdt. Deze laatsten verspelen bij voorkomende misbruiken hun vergunning. Zon der echter misbruik van dit stelsel te maken, zal de leverancier bij verkoop op afbetaling een aanzien lijk hogere prijs moeten vragen dan bij normale verkoop. Renteverlies en risico spelen daarbij hun rol. Ook aan de zijde van de verko per is er sprake van een gevaar. Door de concurrentie gedwongen, komen de leveranciers er toe op voordelige voorwaarden te gaan le veren zonder een voldoende ver goeding voor risico en rente. In menig bedrijf heeft een dergelijke politiek tot aanzienlijke vermo genstekorten en verliezen geleid. Zo'n vermogenstekort zal slechts kunnen worden gedekt door een lening, waarbij de hoge rente de „afbetalingswinsten" bij voorbaat opslokt. Men spaart... maar te Iaat Afbetalingskrediet is een vorm van achteraf sparen. De termijnen verlopen sneller dan het verbruik van het artikel. Men dwingt zich zelf tot sparen. Dit is het goede element in 't systeem. Een systeem dat de degelijke Nederlander niet mag aanhangen. Wij vormen een volk, dat weet hoe het sparen moet. Welnu, men spare dan voor af, waarbij men zich niet in moei lijkheden steekt. Men voorkomt op deze wijze het voeren van een staat waarbij men zijn economische kracht te boven gaat, hetgeen men steeds te Iaat bemerkt. Slechts in enkele gevallen zal kopen op afbetaling als de goede wijze van aanschaffen kunnen wor den aangemerkt. Wij denken bij voorbeeld aan het kopen van hui zen met behulp van hypotheek. In wezen een koop op afbetaling, die wij echter in deze dure tijd niet enthousiast durven aan te bevelen. De in tijd van hoogconjunctuur uit Amerika overgewaaide syste men van koop op afbetaling en huurkoop, werken er toe mede een schijnwelvaart te scheppen. Een welvaart op ki-ediet, die juist in een tijd waarin we meer dan ooit van onze moeilijke economische toestand overtuigd moeten zijn, volkomen uit den boze Is. Drs MIERLO.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1