Staande op de drempel van gaskamer geeft misdadiger liet antwoord Proefemigratie van twee a drie gezinnen per gebied wordt overwogen Hij sjouwt en sleept de hele dag 'Roomboter op het brood Bankjes, automaatperikelen, zachte peer en historische held HOE KOMT EEN MENS TOT DE MISDAAD? Ook in Nederland zijn vele Chessmans (Ingezonden). zijn kokende woorden haal je deze ellendige zekerheid, dat een derge- „Ik zou u om Senade willen sme- noodiot een ieder van ons even ken; ik geloof, dat ik nu levend onbarmhartig kan treffen. En dat meer vvaard ben dan dood. De lange Qok dan een wrak) een ^ief en jaren in de gevangenis hebben in moordenaar zouden kun- mij de bitterheid, de haat en het ngn dierlijk geweld met wortel en al zijn biecht verwart je verbijs- uitgerukt. Ik heb leren inzien wat tert je en veryult -e met een gron_ het probleem van de misdaad be- deloos medelijden jegens deze en tekent en ik ben besloten het onder Kever contra Abdij Restauratie-werkzaamheden aan de Westminster-abdij te Londen hebben onthuld, dat een kevertje, het doodsklop- pertje, grote schade heeft aanr1 gericht in het hout van het dal* van het schip van de abdij. Het eiken plafond van de Jeruza- lemkamer was zo aangetast, dat volgens een deskundige het binnen twee jaar zou zijn in gestort. Het zou tien jaar duren om de ernstige schade te herstel len. De restauratie zal in het geheel wel twintig jaren du ren, aldus de opzichter van de abdij. De herverkaveling van Schoawen-Duiveland Pachtwaarde voor braakliggende gronden vastgesteld De voor een goede toedeling na voor velen de noodzakelijkheid dui delijk worden dat een grotere stap moet worden gedaan en dat ook sanering hangt goor een gront deel aan de andereBzijde van de oceaan de herverkaveling zo noodzakelijke andere Chessmans, die doodden, woorden te brengen als mijn aan- omda, he, het fatsoen en de deel m zijn oplossing. Dit boek is ln hen2elf éérsl werden er het begin van en misschien is dQod hel ook wel het begin van mijn weg Qok Nederland kent dezulken en uit het duister misschien verkeert hij in onze eigen Deze schokkende woorden wer- kring maar we weten het pas als den onlangs m Amerika neerge- zijn baat jegens bet n0odlot met schreven door een misdadiger, die vernietigende kracht naar buiten sindsdien algemeen bekend werd breekt als „het genie in de dodencel". Zijn Déze chessmans zullen echter naam luidt Caryl Chessman en hy miSSChien niet in zulke grandioze werd ter dood veroordeeld wegens en onverbiddelijke bewoordingen het kidnappen van twee vrouwen zich kunnen IeegSChrijven om daar- Zeven en twintig jaar oud bracht mee de aandacbt van de wereld te hij ongeveer de helft van zijn le- vestigen op hun lot. Maar wanneer ven in yerbetenngstehuizen en ge- begint dan VOQr hén de weg uit het vangenissen door. Zes Jaar tang buister. Wanneer u, die deze regels wacht hij nu reeds m de Dodencel leest> het ^u, Want ook tot deze 2455 op zijn terechtstelling, die overtuiging kom je door de lezing mede door de ongelooflijk knappe yan chessmans ontstellende boek. wijze, waarop hij zichzelf verdedigt, Hoe anders zou het leven van deze al bij herhaling is uitgesteld. In die jongen immers zijn verlopen, wan- tijd schreef hij een beklemmend neer bij na 2ijn eerste diefstal, da- b0ef', u*T ee"-1,evensbl.e<?h^ e? eT delijk in zijn moeilijkheden was op- aanklacht tegelijk - uniek is m de gevangen door milde, begrijpende geschiedenis van de misdaad. Dit - boek geeft als geen ander antwoord goede mogelijkheden liggen voor mensen met ondernemingslust en werkkracht. Teneinde dit te stimuleren be raadt men zich intussen op de mo gelijkheid om per gebied twee af van de mogelijkheden die kun nen worden geboden voor vesti ging van bedrijven elders. Tot dus verre gaat de belangstelling van het deel van de landbouwende be volklng, dat hun geboortegrond wel drie gezinnen in de gelegenheid te wenst te verlaten, in de eerste stellen om „op proefte emigreren, plaats uit naar de nieuwe gebieden m De Sowjet-Unie en Polen in Noordoostpolder en Braakman, terug te komen als het inderdaad staan thans Zweedse en Deense De neiging tot emigratie is tot dus- in den vreemde niet mogelijk zou vissers toe te vissen binnen hun territoriale 12 mijls-zöne in de Oostzee, zo is door de voorzitter van een vissersbond te Stockholm meegedeeld. „Nauwelijks 'n maand geleden zou men ons aangehouden Het is zeer wel mogelijk, hebben, maar nu worden zelfs in- straks de kansen op een vestiging Vaststelling van normen verre zeer gering gebleken. Dit zÜn een nieuw bestaan te vinden, moet wellicht worden toegeschre ven aan de voorkeur die wordt ge geven aan een nieuw bedrijf bin nen onze landsgrenzen. in de Noordoostpolder steeds 0. lichtingen uitgewisseld over de ringer zullen worden. Wellicht zal beste vangplaatsen", zei hij. dan - mede na goede voorlichting - Ingezonden mededeling mensen, die hem weer een reden van bestaan hadden gegeven en ge- op de pijnigende vraag: Hoe wordt loo£ in zichzel£? Dat was in elk een mens een misdadiger? „Het lot kan een mens breken' val een kans voor hem geweest op weer een nuttig, constructief en dat4 is Chessmans eerste these. menswaardig leven. En zou u deze En het lot brak hem. Het brak hem Chessman die kans hebben willen, zo, dat hij naar waarheid op de weg bebben kunnen weigeren, zo u in der misdaad werd geslégen. Dit de gelegenheid was geweest het overkwam Caryl Chessman en uit uwe ertoe bij te dragen? Alleen wie een hart heeft, har- iiMii der dan steen, zou hierop onverbid- Wfök Völl „Willem delijk néé kunnen zeggen. U kunt D Chessman helpen! De Chessmans Dontekoe gelocaliseera van Nederland, die niet kunnen schrijven, maar gevangen, in de In de loop van Woensdagmorgen zijn eenzaamheid van hun cellen en hun de werkzaamheden tot opsporing bittere gedachten bidden om een van het wrak van het K.L.M.-vlieg- menSj dje hen begrijpen kan en tuig „Willem Bontekoe zeer ver- helpen wil. U kunt die mens zijn. moedelijk met succes bekroond. Door een geldelijke gift aan het Na- Naar wordt vernomen is men er jjonaal Bureau voor Reclassering, naar alle waarschijnlijkheid in ge- daj- voor alle reclasseringsinstellin- slaagd de positie van het wrak te gen in Nederland, zoals ieder jaar, localiseren. Duikers zijn naar de straks weer een Nationale Reclas- zeebodem afgedaald om vast te seringsdag organiseert om die gel stellen of het wrak inderdaad ligt den in te zameien. Het geld, dat no- waar men meent het te hebben ge- djg js om de chessmans van Neder- vonden. Over de bevindingen van land voor erger te behoeden. Chess- deze duikers is nog niets bekend. man vraagt het u, als hij aan het einde van zijn biecht schrijft: jy „Gauw komt de nacht. Voor mij zal Korte betichten Uit het misschien de nacht zijn, die he>f Binnpnland nooit eindigt. Maakt het iets uit?" net nmneniana Dóet het u wat? Doen de Chess_ 's GRAVENHAGE. De regering u wat? Het antwoord ligt heeft besloten een bedrag van tien- bij u! duizend gulden beschikbaar te stel- LEO UITTENBOGAARD. len voor de Vietnamese regering ter leniging van de nood van de vluchtelingen die uit de door de Vietminh te bezetten noordelijke zone komen. Met de vice-consul te Saigon is overleg gaande of dit be drag in contanten dan wel in goe deren zal worden ter beschikking gesteld, waarbij in het laatste geval wordt verzocht op te geven waar aan het meeste behoefte bestaat. HOORN. De 15-jarige Hans van der Gracht uit Hoorn, die Dinsdag avond met een aantal vrienden bij het zg. Houten hoofd in de Hoornse haven aan het zwemmen was, heeft op tragische wijze de dood gevon den. De jongen wilde een kleding stuk, dat te water was geraakt, op halen. Hij schijnt zich daarbij te hebben vastgegrepen aan een elec- trische kabel van een lichtopstand, waarvan de isolatie was bescha digd. Onmiddellijk toegeschoten hulp mocht niet meer baten. De dood moet onmiddellijk zijn inge treden. ROTTERDAM. De „Wonogiri" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd is deze week in Rotterdam aangekomen met aan boord een giraffenechtpaar, bestemd voor de diergaarde „Blijdorp", dat passage besproken had van Napels af. De dieren zijn in Zuidoost-Afrika ge vangen. MIDDELBURG. De vereniging „De Ambachtsschool" te Middel burg heeft het plan in de Zeeuwse hoofdstad een uitgebreide tech nische school te vestigen. Deze school, die de eerste van dien aard in Zeeland zal worden, zal volgens de plannen voorlopig een onder- _^w VÏV/Ak.„ komen vinden in het gebouw van dit jaar vrijwel op hetzelfde peil als de technische school, die eveneens vorig jaar gehouden .ondanks de door „De Ambachtsschool" wordt in de ,.erste masmderl van dtt jaar bestuurd. Het begin van de U.T.S. aan de dag getreden teruggang in zal worden gevormd door een cur- .j zakenleven en de tewerkstelling, sus werktuigkunde. meIdt Reuters correspondent John ROTTERDAM. Een weduwe uit Bird uit Ottawa. Men ziet hierin de de Gashouderstraat te Rotterdam weerspiegeling van het vertrouwen is de politie komen vertellen, dat van de federale regering, dat in de zij per vergissing een kistje, waar- tweede helft van dit jaar zich een in zich negen bankbiljetten van economische opleving zal voordoen, f 25— en een van f 50,bevon- jn de eerste helft van dit jaar den, in de vuilnisemmer had ge- werd een totaal van 85.765 immi- daan en aan de vuilnisman had granten in Canada toegelaten, tegen meegegeven. Bij informatie bij de 78.336 in de overeenkomstige peri- yuilverbranding bleek dat het vuil 0de van het vorige jaar. Er wordt inmiddels was vernietigd. thans naar gestreefd, de nieuwe burgers vroegtijdig te doen binnen- De Franse Nationale vergade- komen en de immigratie in de ring heeft met 418 tegen 162 stem- moeilijke wintermaanden beperkt men de motie van de regering goed- te houden. Op deze wijze zal, schat gekeurd, waarin voorgesteld wordt men, het totaal aantal immigran- het volledige debat over de toe- ten in dit jaar ongeveer hetzelfde komstige buitenlandse politiek uit blijven als vorig jaar, namelijk iets te stellen tot 3 November. minder dan 170.000. WAARSCHUWENDE BOOGSCHUTTERS Estafettes non boogschutters hebben het Tibetaanse han delscentrum Jatoeng gewaar schuwd, dat het door het opko mende water werd bedreigd, door berichten over de rivie ren te schieten, aldus te Cal cutta ontvangen berichten. Ook werden pakjes thee en zout aan de pijlen bevestigd. Men schat dat ongeveer 500 mensen om het leven kwamen, toen de rivier de Niantsjoe door de dijken brak en Jatoeng en een andere Tibetaanse stad overstroomden. Vluchtelingen vertelden, hoe de in de nabijheid gelegerde communistisch-Chinese troe pen de bevolking gewaar schuwd hadden door kanonnen af te vuren en signaal te bla zen. Een oude vrouw die in een klooster de nacht doorbracht, had hierdoor de schrik van haar leven gekregen. Ze dacht dat de Russen waren gekomen om Tibet op de Chinezen te veroveren. Hoe houdt een mens dat vol? In de eerste plaats door goed te eten. Daarom is roomboter op het brood zo belangrijk voor harde 'werkers. In kosten scheelt het maar weinig meer dan 'n cent per boter ham. Dat is een klein verschil waar grote voordelen tegenover staan. Wie hard werkt verdient Binnenkort volgt de 4e grote Roomboter Prijsvraagweder om met f 10.000,- aan geldprijzen! Blijf dus de rijks- botermerken sparen. Op elk pakje roomboter staat er een. In de laatstgehouden vergadering van de Herverkavelingscommissie Zeeland is nog gesproken over nor men. Voor het geval grond braak j t moet blijven tengevolge van door de herverkaveling uit te voeren werkzaamheden, bestaat de moge lijkheid om in een bepaald jaar 2 Vz maal de pachtwaarde te ver goeden. Deze pachtwaarde is thans vastgesteld en wel op f 160,voor bouwland en f 130,voor gras land, met de mogelijkheid om in bijzondere omstandigheden hierop een toeslag toe te kennen van ten hoogste 25 Reeds eerder werd een norm vastgesteld voor het in gebruik ne men van grasland in de maand Juli. Thans is bepaald dat later in het jaar de vergoeding lager zal zijn; de vaststelling daarvan zal geval voor geval geschieden door het Bureau van Uitvoering in over leg met de agrarische subcom missie. Licht en water Op zeer korte termijn zullen be sprekingen worden geopend met de betrokken openbare nuts-bedrijven om te komen tot een schema voor aansluiting van bedrijven in de herverkavelingsgebieden aan wa terleiding- en electriciteitsnetten. In de laatste vergadering van de Herverkavelingscommissie gingen reeds stemmen op om onmiddellijk met de werkzaamheden te doen be ginnen. Het is echter wel raadzaam dat vooraf toch een indruk wordt verkregen van de mogelijkheden en van de kosten die dit met zich zal meebrengen. KERKNIEUWS Religieus offensief in Frankrijk Het Vaticaan heeft Zaterdag avond medegedeeld, dat Paus Pius XII een nieuwe vorm van „xeligi- euse aanval op de ontkerstende massa's" op het Franse platteland heeft goedgekeurd. Hij heeft opdracht gegeven tot de instelling van een instituut te Pontigny, nabij Auxerre in Midden- Frankrijk, waar een nieuw corps goed opgeleide priesters zal wor den gevormd onder toezicht van een speciaal hiertoe benoemde bis schop. Deze priesters zullen als „stoot troepen" worden gebruikt in plat telandsgebieden, waar een kritiek tekort aan geestelijken heeft geleid tot verlies voor de kerk en in som mige gevallen tot uitgebreide Marx istische penetratie. Naar verluidt zullen de priesters in kleine groepen werken. Elke groep, van drie tot vier priesters, zal trachten het geloof opnieuw te doen leven in een gebied, dat een tiental parochies zonder parochie geestelijken beslaat. In de bekendmaking wordt ge zegd, dat de paus het nieuwe insti tuut een „speciale militie van Christus" heeft genoemd. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Kollum: cand. J. Jansen, Angerlo (Gld.). Beroepen te Hoogeveen: Dr. J. W. Beerekamp, Groningen en A. E. Kolkert, 's Gravenmoer; te Tho- len: A. J. Timmer, Ouderkerk aan de IJssel; te Houten: B. J. Zaal, Wijngaarden; te Nieuw Beijerland (toez.): cand. M. Bergsma, Putten; te Urk: J. de Olde, Twijzelerheide. Aangenomen naar Oostburg (toe zegging): W. S. Hugo van Dalen, Colijnsplaat; naar Aarlanderveen: E. G. Boesenkool, res. legerpred., Ede; de benoeming tot vicaris te Nieuwe Pekela (Boven): cand. L.C. Vogelaar, Kruiningen; naar Molk- werum (toez.): vicaris W. L. Dek ker, Huissen (Gld.). Bedankt voor Waddinxveen: K. v. d. Pol, Veenendaal. Geref. Kerken Beroepen te Midsland (West- Terschelling) en te Tzum: cand. Th. Ferwerda, Groningen. Aangenomen naar Dirkshorn: cand. G. W. H. Peddemors, Kam pen; naar Rutten (N.O.P.): cand. W. Blanken, Zwolle; naar Lioessens (Fr.): G. van 't Riet, St. Janskloos ter (Ov.); naar Poortugaal: P. D. Kouwenhoven, Schildwolde. Bedankt voor Baambrugge, Din- teloord, Giessen Oud- en Nieuw- kerk, 's Gravenmoer, Oldemarkt en Westerlee: cand. G. W. H. Pedde mors, Kampen; voor Hemelum en voor Lemele-Lemelerveld: cand. W. Blanken, Zwolle. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Hijken (Dr.): F. van Dijk, Heerenveen. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Enschedé-Oost: I. de Bruijne, Hilversum; te Gouda: G. de Vries, Steenwijk. Bedankt voor Nieuwe Pekela: G. de Vries, Steenwijk; voor Zierikzee (2e pred.-plaats): C. Noordegraaf, 's-Gravendeel. Geref. Gemeenten Tweetal te Utrecht: F. J. Diele- man, Yerseke en W. Hage, Aalst- Brakel. Beroepen te Boskoop en te Lei den: F. J. Dieleman, Yerseke. Aangenomen naar Nunspeet: W. Hage, Aalst-Brakel. Bedankt voor Wageningen en voor Sardis (Canada): W. Hage, Aalst-Brakel. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor Rijssen: W. v. Dijk, Grafhorst. Vrij Evangelische Gemeenten Bedankt voor Apeldoorn: H. R. Timmerman, Yerseke. Oud-Geref. Kerk OOSTERLAND. Heden (Donder dag) 2 September: Ds M. A. Mieras te Krimpen a/d IJssel; 2.30 Uur n.m. huwelijkbevestiging, 7 uur n.m. kerkdienst. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 31 Aug. Aange voerd 3878 dieren (weektotaal 5401), 440 vette koeien en ossen, 1321 st. gebruiksvee w.o. 605 tbc-vrij, 145 vette kalveren, 396 graskalveren w.o. 232 tbc-vrij, 330 nuchtere kal veren, 178 varkens, 239 biggen, 155 paarden, 111 veulens, 527 schapen en lammeren, 36 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,70-2,85, f 2,55-2,65, f 2,20- 2,45, vette kalveren f 2,60-2,70, f 2,40-2,50, f 2,00-2,30, slachtpaar- den f 2,05-1,98-1,90; prijzen per stuk: graskalveren f 350-275-200, nuchtere kalveren f 64-54-50, big gen f 70-60-50, veulens f 400-300- 230, schapen f 120-100-85, lam meren f 97-82-72, kalf- en melk koeien f 1025-950-800, vare koeien f 770-670-600, vaarzen f 800-700- 550, pinken f 525-425-325. De immigratie in Canada De immigratie in Canada wordt LAND- EN TUINBOUW Geslaagde Ploegendemon- straties onder Zierikzee De werktuigen voor de landbouwrevolutic Na verschillende keren te zijn uitgesteld het weer zal daar wel niet vreemd aan zijn geweest vond Dinsdagmiddag een ploegde- monstratie plaats op een perceel grond van de heer J. Deïst te Zie rikzee, uitgaande van de Agrari sche Bedrijfsstudiegroep Schouwen en Duiveland en de Technische Commissie van de Stichting voor de Landbouw, in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Verschillende typen ploegen werden gedemonstreerd, waarbij vooral de nuttigheidsfactor op voorheen geïnundeerde grond werd getest. Zowel landbouwers van het eiland als van „overwater" waren op deze demonstratie afge komen, die plaats vond onder vrij wel ideale weersomstandigheden. De landbouwrevolutie, noodzake lijk geworden door de inundatie (lichte grondbewerking) heeft en dat is het voordeel van dergelijke demonstraties aangetoond, dat in het arsenaal van werktuigen, de hulpwerktuigen zijn te vinden, die bij de uitvoering van dit proces moeten worden gebruikt. De heet ir. J. C. Glerum uit Wageningen gaf een toelichting op de ploegen cn de werkwijze. De proeven die op een stoppelveld werden geno-, men, hadden een gunstig verloo# cn na afloop dankte de Rijksland- bouwconsulent ir. C. W. C. van Beekom de instanties voor de tot standkoming van deze instrueren de middag. De bankjes te Zierikzee, opge steld voor de ouden van dagen, hebben een flinke veer moeten la tenals gevolg van de ramp. Het is een vreemde uitdrukking voor een overigens beltmgrvJce zaak, want Eilandman hoopt van harte, dat hij het nog eens tot de „klap- bank" zal sturenDat is in ieder geval voor de leeftijd veelzeggend. Hoe het zij, de bankjes zijn er be kaaid afgekomen. Het is Eiland man een keer gelukt een stelletje eenden op een in het water staande bank in het voormalige Slingerbos te fotograferen. Waar eenmaal min- nekozenden vertoefden of bejaar den, die op zo'n bankje het lange verhaal uan hun leven bepeinzen, zaten nu de eendjes, want er was in wijde omtrek geen droog plekje te bekennen. Nu zouden er ook vol gens de mening van vele bejaar den enkele banken in het Rode Dorp moeten komen. In deze sec tor bestaat daar niet weinig be hoefte aan. Op de lange weg naar zelfkennis heeft Eilandman ontdekt althans ongeschikt te zijn voor het bedie nen van automaten. Hij gooide in overeenstemming met de aange kondigde regels een kwartje in de briefkaartenautomaat van het post kantoor en kreeg toen vier gloed nieuwe centen, maar geen kaarten terug. Op zo'n tcgenvallertje volgt dan doorgaans een intensief draai en aan knoppen en rammelen aan gleuven, maar niks, het bleef bij de povere vier cent, die nu als be wijsmateriaal aan het loket zullen moeten dienen, om alsnog de brief kaarten los te krijgen. Met de siga rettenautomaat is het ook al mis gelopen. Met de plichtsgetrouwheid ook alweer in overeenstemming met de aangekondigde regels heeft Eilandman drie kwartjes in zo'n roodglimmend ding gestopt. Daar na op de knop gedrukt en toen kwamen prompt de kwartjes weer terug. Na zulke ervaringen knijpt men zichzelf in de arm en vraagt zich met dat stomme verbaasde, dat beetgenomen mensen over zich hebben, of alles wel goed is. Wel is de oplossing nogal eenvoudig. De briefkaartenautomaat was leeg en na drie kwartjes inworp in de si garettenautomaat moet men niet op de knop drukken, maar vanonder aan de bak trekken, dan komen de vergifstokjes er wel uit. Het is maar om U teleurstellingen te besparen. Boven in de „appelzak", waar over wij zo graag dramatisch doen, ligt een heerlijk zacht en sappig peertje, in de vorm van een koste lijk warme dag. O, op zo'n dag te toeven aan de van vrede door drenkte kust oj het stille u>oud, maar ach, de rugzakken zijn allang uitgepakt en de kinderen, die zo vaak hun trieste neusje tegen de regenbeglimmerde ruiten hebben gedrukt, zitten alweer in de kleffe schoolbanken. Zonde zo iets, maar je doet er niets aan. Trouwens, ook al gaat dan om zeven uur straks de lamp aan, is het toch nog wel pret tig, als er wat zonnewarmte om laag komt. De dames van de U.V.V. te Zie rikzee huldigen het milde en men selijke standpunt „voor wat hoort wat". Verleden jaar togen zij naar het Gooi, waar zij in het „Meent- liuis" vorstelijk werden onthaald, maar nu zijn de Gooise U.V.V.-da- mes naar Zierikzee gekomen. Ze stonden bij Ouwerkerk en Schelp- hoek en hebben de Westhoek be zocht en Zierikzee gezien. Het was een onvergetelijke trip, vooral om dat het weer alle medewerking gaf. Zo maar los van alles en plot seling uit de lucht vallend wil Eilandman aandacht vragen voor wijlen de heer Kaarsemaker, de dappere held, die de Spanjaarden tegemoet trad toen het er ging spo ken en de raad van Zierikzee vast besloten was om huurtroepen de stad binnen te laten. Maar Kaarse maker had het spelletje door en het gebeurde niet, want hij mobiliseer de de vissers en alle weerbare lie den en de Spanjaarden dropen af. Eilandman heeft dat pas gelezen en hij was er diep van onder de in druk. Waarmede hij maar zeggen wil, dat de historie voorbeelden heeft van een doorzettingsvermo gen cn wilskracht, eigenschappen die nu nog even belangrijk zijn in een wereld, waarin stormrampen (en andere) kunnen voorkomen en onze Europese eenheid nog maar altijd niet is gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2