DE ZIERIKZEESCHE COURANT Franse Nationale Vergadering wijst E.D.G» van de hand Nieuwe duinflank in de „Zoute Haard" en Inlaagdijk bij Koudekerke Een motor en stoffelijke resten van bemanningslid gevonden Kon. Ned. Middenstandsbond wendt zich met adres tot Tweede Kamer DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1954 No. 17600 - 111e Jaargang ZIERIKZEEStfflEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlÉN Prijs p«r 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50. per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) II,- per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikree, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ocbtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Beslissing viel met 319 tegen 264 stemmen De Franse Nationale vergadering heeft Maandagavond met 319 tegen 264 stemmen het verdrag inzake het Europese leger afgewezen. De beslissende motie om over te gaan tot „het volgende punt van de agenda" kwam aan de orde, nadat de vergadering drie dagen had gedebatteerd over de vraag of zU het verdrag, dat reeds door vier van de zes betrokken landen is ge ratificeerd, zou bekrachtigen. Vrijwel van af het begin der be raadslagingen werd algemeen aan genomen, dat het verdrag zou wor den verworpen. Voor de stemming had de be jaarde Radicale staatsman Edouard Herriot, in een bewogen beroep om het legerplan te verwerpen ver klaard, dat „de E.V.G. het einde van Frankrijk zou betekenen". In een sfeer van stijgende span ning aarzelden de afgevaardigden nog steeds over de wijze, waarop zij hun stem zouden uitbrengen, toen zij zich naar de stembussen begaven. De stemming, die be schouwd kan worden als een der belangrijkste beslissingen van het na-oorlogse Frankrijk, nam ruim een half uur in beslag. De motie om over te gaan tot „het volgende punt van de agenda", ingediend door de uiterst rechts ge oriënteerde generaal Adolphe Au- meran, en krachtig gesteund door Herriot, maakte een einde aan het debat, dat in feite nauwelijks be gonnen was. Op dat ogenblik had den bij de discussies, die aanvan kelijk vier dagen zouden duren, slechts drie voorstanders van de E.V.G. het woord gevoerd. Hier- Na mislukking van de E.V.G. Komt er een speciale N.A.V.O.-byeenkomst Verwacht wordt dat de Ameri kaanse vertegenwoordiger in de permanente NAVO-raad deze week het voorstel zal doen om in de eer ste week van October a.s. te New York of Washington een bijeen komst te houden van de ministers van Buitenlandse Zaken der Sta- len-NAVO-leden, ter bespreking van „de noodtoestand, ontstaan na de Franse verwerping van het E.V.G.-verdrag". Er wordt in dit verband te Was hington op gewezen dat alle be trokken ministers met uitzonde ring van de Italiaanse, daar Italië geen lid van de Verenigde Naties is zich dan vermoedelijk, in ver band met de 21 September a.s. be ginnende algemene vergadering der Verenigde Naties, te New York zul len bevinden, zodat dit de meest geschikte tijd zou zijn voor het hou den van de door Foster Dulles voor gestelde speciale NAVO-bijeen- komst. De overstromingen in India Vele doden enorme schade Door de overstromingen in N.O. India zijn naar schatting meer dan twee honderd mensen om het leven gekomen. De schade wordt geschat op ruim twee honderd millioen gul den. Rijk bouwland, met een op pervlakte welke ongeveer gelijk is aan die van België, is verwoest. De Indische minister van Voed selvoorziening, Rafi Ahmed Kid- wal, verklaarde dat de voedselsi tuatie niet in gevaar is gebracht en dat er geen rantsoenering zal worden ingevoerd. Vliegtuigen gooien voedsel en kleding uit voor geïsoleerde slacht offers en in sommige gebieden wor den olifanten gebruikt om mensen te redden. De weg- en spoorver bindingen zijn ernstig beschadigd. Het peil van het water zakt in de vlakten van Boven-Assam. Duizen den Indiërs worden thans in Be- neden-Assam door het water van de Brahmapoetra bedreigd. De woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op desbetreffende vra gen gezegd, dat Engeland het re sultaat van het debat in de Franse Assemblee over de kwestie of aan West-Duitsland zo goed als souve- reiniteit moet worden verleend, af wacht voordat het stappen onder neemt de conventies van Bonn toe te passen. In deze conventies heb ben de geallieerden West-Duitsland opheffing van de bezetting toege zegd. tegenover stonden o.m. de rappor teurs van de commissies van de vergadering, die alle tevoren zich tegen het verdrag hadden uitge sproken. Premier Mendès-France had Zon dag in een rede van vier uur een uitgebreid overzicht over het ver drag en de moeizame onderhande lingen om een vergelijk te vinden, gegeven, zonder evenwel zich zelf voor of tegen de E.V.G. uit te spreken. De inwerktreding van de nieuwe spelling De persdienst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen deelt het volgende mede: Ter voorkoming van de moeilijk heden, die dreigen te ontstaan door dat het niet mogelijk is gebleken de nieuwe voorschriften inzake de schrijfwijze van de Nederlandse taal op korte termijn de noodzake lijke bekendheid te geven, heeft de regering besloten het op 25 Aug. jl. gepubliceerde Koninklijk Besluit alsnog aan te vullen met een bepa ling omtrent de inwerkingtreding van dit besluit. Een dergelijke be paling komt niet voor in de oor spronkelijke tekst van het besluit, zodat dit ingevolge de wet be treffende regering van de afkondi ging van algemene maatregelen van bestuur op de 20ste dag na zijn publicatie, dat is dus 14 September a.s., in werking zou treden. Bovenbedoeld aanvullend Kon. Besluit is zeer binnenkort te ver wachten. Het ligt in de bedoeling daarin een ruime overgangstermijn op te nemen. De definitieve datum van inwer kingtreding zal na overleg met de Belgische regering worden bepaald. Vliegende schotel Boven Darmstadt is een lichtend voorwerp waargeno men, dat werd aangezien voor een vliegende schotel. Toen een autorijder na enige tijd zijn schijnwerper op het voorwerp richtte, bleek dit te bestaan uit twintig kinderballonnetjes, waaraan een ovaal stuk hout met kleine lampen hing. De lampen werden door een bat terij gevoed. Vreemd gedrag van jongeman Hy wilde zyn ouders milder stemmen Een 23-jarige Hilversumse jon geman heeft dezer dagen zijn fa milie de schrik op het lijf gejaagd uit angst, dat hij moeilijkheden zou krijgen .De ouders van de jongeman werden Zondagmiddag verwittigd, dat een telefonische boodschap van een arts uit Maastricht was binnen gekomen, waarin werd meegedeeld, dat hun zoon in die stad een ernstig ongeluk had gehad en in het St. Andreas-ziekenhuis was opgeno men. De ouders vertrokken onmid dellijk per trein naar Maastricht, waar zij evenwel tot de conclusie kwamen, dat daar noch bij de zie kenhuizen noch bij de politie iets van een dergelijk ongeluk bekend was. Toen zij Maandag in Hilver sum terugkeerden, stelden zij de politie op de hoogte, waarna het vreemde geval kon worden opge lost. De jongeman bleek zelf het verhaal van de arts te hebben ver zonnen en doorgegeven, omdat hij op deze wijze zijn ouders milder ten opzichte van hem wilde stem men. Hij was namelijk Zaterdag door zijn vader naar Nederhorst den Berg gestuurd om tachtig gulden te innen en had dit geld Zaterdag en Zondag in Amersfoort opgemaakt. Toen hij zich Zondag later op de dag thuis vervoegde om heelhuids zijn ouders te verrassen, waren de ze reeds naar Maastricht, waarop de jongeman weer was „onderge doken". De politie heeft hem het onjuiste van zijn handelwijze dui delijk bijgebracht. Vele doden bij autobus-ongeluk Oorzaakeen lucifer Een Mexicaan ,die nabij een om geslagen autobus een lucifer aan stak, veroorzaakte Dinsdag een ontploffing gevolgd door een brand, waardoor hij zelf en 33 anderen om het leven kwam en vijf personen ernstige brandwonden opliepen. De man was een van de eersten, die uit de autobus wist te komen, nadat het voertuig met 38 inzitten den bij San Jua de Los Lagos (Mexico) was omgeslagen. Vrijwel geen van de inzittenden liep bij dit ongeluk verwondingen op, doch toen de man bij het zoeken naar zijn bagage een lucifer aanstak, ont stond er een ontploffing, waardoor de autobus weldra als een fakkel brandde. Vermoedelijk zal geen van de vijf gewonden, die zich uit de vuurzee wisten te redden, in het leven blij ven. NA DIJKHERSTEL DIJKVERBETERING Zanderige karweien van groot belang Dit nummer bestaat uit 6 pagina's QÏMOQGOOOOOOQvOOOGOOOO Op de creditzijde van ieders Q balans staan drie dingen: ge- loof, verstand en wil. Het voltooien van het reusachtige werk van Dijkherstel gaat gepaard met dykversterking waar dit uit een oogpunt van het achterliggende gebied beslist noodzakeiyk is. In Duiveland zün daar voorbeelden van, maar ook in Schouwen wordt een tweetal voorbeelden gevonden. Het WOOo werk aan deze versterking vordert flink en vóór de winter zal men hier stellig met het werk gereed zyn. tot Donderdagavond: In de allereerste plaats vindt De verwachting is dat de verzoe- Iets minder warm deze versterking plaats in de zgn. ting hier heel snel zal gaan, zodat Tijdelijk meer bewolking met hier „Zoute Haard" tussen Scharendijke de flora slechts zeer tijdelijk enige en daar een bui, afgewisseld met en Renesse. Hier is dus feitelijk hinder van het werk zal onder- ZOnnige perioden; zwakke tot ma- geen sprake van dijkversterking, vinden. maar van duinversterking. In deze sector is de duinenrij nl. erg smal Nieuwe inlaagdyk en daar de keten zo sterk is als de zwakste schakel, besloot men reeds Een tweede versterking wordt verleden jaar dat de duinenrij hier uitgevoerd tussen de Koudelcerkse een versterking zal krijgen. Men inlaag en de Meeldijk. Voorheen had de keus tussen een aparte dijk ontbrak een tweede parallelle wa- en een aanzienlijke flankverster- terkering in deze sector en om een king van het duin met een door zo groot mogelijke graad van vei- klei afgedekte zandlaag. De laatste ligheid te bereiken wordt hier een oplossing werd gekozen. Dit werk inlaagdijk aangelegd. Het wordt is thans voor ongeveer driekwart een zandrug met klei afgedekt. Ook voltooid. In totaal wordt niet min- dit werk schiet flink op. In totaal der dan 270.000 m3 zand opge- is 90.000 m3 zand nodig, dat bij spoten. Hiervoor zorgt een tegen- Burghsluis met een zandzuiger op- over het strand in het Brouwers- gespoten wordt en vandaar naar de havense Gat gelegen zandzuiger, dijk gebracht. Door dit werk wórdt het be- Al deze maatregelen verhogen de staande inlaagje ongeveer gehal- veiligheid van het eiland in niet ge- Hel K.N.M.I. verwacht tige zuidelijke wind; iets minder warm. Ingezonden mededeling In de lucht, te land, ter zee: SPECULAAS van M.C.D. 3 Sept. Zon op 5.53, onder 19.25. Maan op 12.51, onder 21.00. Eerste Kwartier: 5 Sept. te 13.28. HOOGWATERSTANDEN veerd, hetgeen wel wat spijtig is, ringe mate en na voltooiing van ZIERIKZEE: maar wat in deze situatie nu een- beide werken mag men zeggen dat 3 Sept. 6.34 v.m. 18.44 n.m. 1 - BROUWERSHAVEN: 3 Sept. 6.02 v.m. maal niet was te ontgaan. Het bin- twee zwakke stukken minder zich nendringende water wordt weer in het Schouwen-Duivelandse dij over de duinen naar zee geheveld, ken- en duinenstelsel bevinden. 18.20 n.m. Doodtij: 7 en 21 September. Springtij: 15 en 29 September. De onbekende Ie Enschedé De politie te Enschedé heeft uit Frankfort een foto gekregen, waar op Gunther Fischer staat afgebeeld De foto vertoont een frappante ge- Het zoeken door kotters naar de Het stoffelijk overschot, dat door lijkenis met die, welke de politie wrakstukken van het verongelukte de kotter „Nehim 3" te IJmuiden Je Enschedé zelf in het R.K. zie le t M fnoctpi wnipm Rnntekop" is binnengebracht, is geïdentifi- kenhuis aldaar heeft genomen. Het K.L.M.-toestel „Willem Bontekoe ce&rd aJs dgt vgn de derde offjcier commentaar van de Enschedese po- biykt resultaten op te leveren. Men van de „Willem Bontekoe", de heer btie was, dat men er zo goed als stoot voortdurend op wrakstukken, R, M. T. Meyers. Tot nu toe was zeker van is, dat het hier een en de al is het vriiwel zeker dat daarby alleen nog het lijkje van de 5^-j. zelfde persoon betreft, hoewel enige - i- TVT.,, Richard Yarrow gevonden. twijfel uit de weg zal worden ge- ook oude wrakstukken zun. Men De sleepboot „Heotor" en de kot- ruimd, wanneer blijkt dat de in leidt dit af uit het feit, dat ter jer 7 kwamen ongeveer op Enschedé genomen vingerafdruk plaatse veel kabeljauw aanwezig is, hetzelfde tijdstip binnen, ook met ken van Fischer, die Dinsdag in Kotters zoeken naar de Willem Bontekoe" Veel verwrongen aluminium en kledingstukken hetgeen steeds by oude wrakstuk ken voorkomt. Niettemin heeft de kotter „Twee Gebroeders" uit Wieringen blauwe bekleding en een stuk toiletzeep opgehaald. Andere kotters haalden stukken aluminium op. Bij het zoe ken gaan veel netten verloren. De Nederlandse kustvissersvloot die deelneemt aan de bergings werkzaamheden naar het wrak van de „Willem Bontekoe", heeft Dins dagavond in IJmuiden de eerste resultaten aan de wal gebracht: Met het 00g op hct debat over de met de vlag halfstok meerde om Middenstandsnota 1954, dat op 14 zes uur in IJmuiden de „Nehim 3 fragmenten van de K.L.M.-machine Frankfort zouden aankomen, iden- aan boord. tiek zijn met die Van Fischer. Aan de vooravond van Middenstandsdebat Permanent werkorgaan verlangd Te veel toekomstmuziek (A.M. 18), die o.m. een van de mo toren van het vliegtuig vond. De zwaar beschadigde motor stond aan bakboord van het kottertje als een verwrongen massa metaal, waar van zes cylinderkoppen waren af geslagen. De zuigers waren even eens gedeeltelijk verdwenen. Van de propeller was niets meer over. Het door het zeewater schoonge- September a.s. een aanvang neemt, Het K.N.M.B.-bestuur wijst er heeft de Kon. Ned. Middenstands- vervolgens op, dat een belangrijk bond zich met een breedvoerig deel van het perspectief, dat de adres tot de Tweede Kamer ge- nota opent, toekomstmuziek is, ter- wend, waarin deze organisatie haar wijl de middenstand juist aandringt mening kenbaar maakt omtrent op onmiddellijke verlichting. Met evengenoemde nota, het verslag voortvarendheid en inzicht zal van de commissie van voorberei- rnoeten worden gestreefd de span- ding en de memorie van antwoord, ningen, die hieruit kunnen voort komen, zo gering mogelijk te doen Deze foto toont de Amerikaanse mevrouw Alvin Kapp, die de foto's vasthoudt van haar vermiste broer, sergeant Walther Kclls, en van de man die enige tyd geleden op een plein In Enschedé werd aangetroffen en politie en medici voor grote raadselen stelde door het feit dat hu aan geheugenverlies bleek te ïyden en dat hy een naam opgaf die in de Amerikaanse leger- en bevolkingsregisters niet Is te vinden. De gehele wereldpers heeft zich reeds met het geval bemoeid, maar tot een op lossing ls men nog niet gekomen. Mevrouw Kapp zal misschien tot dg oplossing bijdragen: zü verklaarde dat Rollins vrywel zeker haar ver miste broer ls, waarvan men reeds had gemeld dat hy tydens de oorlog sneuvelde. Men heeft echter ook hieromtrent nog geen volledige zeker heid In dit adres wordt er aan her- zlJn- spoelde alumimumkleunge wrak- innerd, dat de nota haar ontstaan Het adres wijdt verder beschou- stuk is met behulp van de elee- dankt aan onvoldaanheid over het- wingen aan een aantal bijzondere trische kraan van het Staatsvissers- n tQt dusver met het overheids- aspecten van de middenstandspro- havenbedrijf op een vrachtwagen yLi_:d tpn oan7iPn van de midden- blematiek, zoals het vestigingsbe- gehesen en naar Amsterdam ver- gJJJJ ^rd beJeikt Wil dezeon- leid, het credietbeleid, de vraag- voerd. De kotter had bovendien voldaanheid wordén opgeheven, stukken op het gebied van onder een grote hoeveelheid verwrongen ri d narlpmpntiirp eedach- zoek en voorlichting, de belasting- aluminium aan boord. Ook zijn di- tenwisseling een aantal tastbare re- druk en het randbedrijf. Gepleit verse kledingstukken van de pas- sulteten moeten opleveren, neerko- wordt o.m. voor een onderzoek sagiers gevonden, o.m. een over- mende een aanmerkelijke acti- naa>' de mogelijkheid van een fis- hemd, enige schoenen en een col- verjn« van het beleid zoals dit lot caal beleid, dat, zonder in bevoor- nu toe werd gevoerd.' rechting te vervallen, toch in meer- De Middenstandsnota is een on- dere mate rekening houdt met de getwijfeld te waarderen document, Positie van de middenstand Ook maar niettemin toch slechts een een onderzoek naar de invloed van eerste aanloop tot de grondige her- de belastingdruk op het midden- nieuwing van het middenstandsbe- standsbedrijfsleven ware gewenst, leid. Er zal nog heel wat moeten Voorts spreekt het K.N.M.B.-be- volgen. Daarom verdient het naar bertjasje, dat op de rug was ge scheurd. FINANCIEEL NIEUWS Scherpe daling op New Yorkse effectenmarkt Op de effectenmarkt van New ^aaLK,±ll ..v.* York heeft zich Dinsdag een scher- de mening van het K.N.M.B.-be- stuur de verwachting uit, dat de pe daling voorgedaan. Eerst tegen stuur aanbeveling, indien wordt regering doelbewust zal voortgaan het einde der markt zette een ma- overgegaan tot de instelling van rnet de thans aanvaarde ombuiging van het middenstandsbeleid tig herstel in. een permanent werkorgaan, dat De daling trad reeds spoedig na zich kan belasten met het stimu- de opening der markt In. Op een leren en coördineren van onder- functionele richting. Het adres be- gegeven ogenblik werden vrijwel zoekingen, met het inventariseren sluit met het verzoek om een con- over de gehele linie verliezen ge- van de te verrichten taken en met crete uitspraak der Kamer, welke leden, waarbij de koersen tot drie het leggen en uitwerken van grond- .chajjn het dollar lager lagen dan het peil, dat slagen voor een voortgezette ont- zij Maandag jl. bij sluitingstijd be- wikkeling van het middenstandsbe- toekomstig middenstandsbeleid dei- reikt hadden. leid. overheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1