Kermisprogramma '54 GROOT KINDERFEEST Yust For You N.V. De Concertzaal PIERRE DURO PROFETEN VAN DE WICHELROEDE Daverend Kermisprogramma met stralende sterren I Steenbergens bedrijf gaat Zweedse woningen te Ellemeet bouwen ZIERIKZEE Vrijdag 3 Sept. 8 uur Zondag 5 Sept. 8 uur Dinsdag 7 Sept. 8 uur Woensdag 8 Sept. 8 uur Donderdag 9 Sept. 8 uur ZATERDAG 4 SEPTEMBER 2.30 uur De veel besproken en bij ieder bekende film ANNA met SILVANA MANGANO Toegang t 14 jaar Een orgineel kinderprogramma beschaafd en onderhoudend, brengt Plaatsbespreking Zaterdag 4 September van 12.30 tot 13.30 uur aan de kassa en telef. onder no. 8 Balcon f 0,75 Zaal f 0,50 Zaterdag 4 Sept. 8 uur Zondag 5 Sept. 8 uur Maandag 6 Sept. 8 uur Als U een middag of avond feestelijk uit wilt zijn, MOET U BING CROSBY en JANE WYNMAN komen zien in hun muzikale epos van muziek, dans en zang Toegang Alle leeftijden. Cees de Lange, Neerlands beste conferencier Tom Erich, Johnny Meyer en Carlo Piétro Het grote succes van de Studio-foyer met „OUD EN NIEUW" en „VAN ALLES WAT". Roland Wachter, Televisie Parodist. De Chico's, Radio cowboy sensatie. Balcon en le rang f 3,00, 2e rang f 2,50 en 3e rang f 2,00 Rechten en stedelijke belasting zijn bij de prijzen inbegrepen. Plaatsbespreken en kaartverkoop voor 6 September op Zaterdag 4- en op Maandag 6 September, van 12.30—13.30 uur aan de kassa en telefonisch onder no 8. DIT GELDT OOK VOOR ALLE FILMVOORSTELLINGEN 1 Nog enkele moeilijkheden met Woningwetwoningen De raad van Ellemeet kwam Vrij dagavond jl. in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van wethouder J. M. Dalebout, wnd. burgemeester. Afwezig met kennisgeving was de heer C. D. Gast. De voorzitter wenst de raadsle den geluk met hun herbenoeming. In behandeling komen een aantal verzoeken om subsidie. Aan het Kraamverzorgingscentrum Schou wen en Duiveland zal een subsidie worden toegekend van f 0,25 per interne verzorgingsdag. Aan de Stichting 1940-'45 van f 10 per jaar. Aan de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid in de provincie Zeeland van 3 ct. per inwoner. Aan de Chr. Vereniging voor de Ver pleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem van f 5 per jaar. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek om subsidie van de Werk groep Zierikzee van de Z.V.U. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben verklaard geen bezwa ren te hebben tegen de bouw van 4 woningen bij de voormalige tram halte. De raad gaat accoord met de door Gedeputeerde Staten van Zeeland ontworpen nieuwe bezoldigingsre gelingen voor de secretarissen en de ambtenaren van de Burgerlijke Stand. De afzonderlijke toelagen zijn thans in de bezoldigingsschalen verwerkt. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden worden on derzocht door de heren Goossens en bij de Vaate, waarna de raad tot toelating besluit. De raad besluit de leges voor af gifte en verlenging van paspoorten terug te brengen van f 2,50 op f 1. Vastgesteld wordt een nieuwe Kindertoelageverordening, waar door aansluiting wordt verkregen bij de Kinderbijslagwet en het Be sluit op de Loonbelasting 1940. Eveneens worden vastgesteld een Interimregeling ziektekosten amb tenaren 1954 en een wijziging van de Arbeidsovereenkomstenverorde ning. De bouw van 4 Zweedse wonin gen type 5e wordt gegund aan het aannemingsbedrijf Gebr. Everaers en van den Berg te Steenbergen voor f 37.600 excl. aantrekkings- kosten voor vreemde arbeiders tot een bedrag van f 6.710. De voorzitter deelt mede, dat de ze woningen reeds door de Centrale Dienst Noord-Zeeland zonder me deweten van het gemeentebestuur gegund waren. De heer Hart acht het onjuist, dat geen aannemers van het eiland voor de bouw der ge schenkwoningen in aanmerking ko men. De bouw van twee Deense woningen wordt gegund aan de Zwaluwse Aannemerscombinatie te Lage Zwaluwe voor f 19.200 excl. kosten vreemde arbeiders ad f 3.200. De zestien woningwetwoningen Met betrekking tot het bouwen van 16 woningwetwoningen deelt de voorzitter mede, dat er over het algemeen architectonische bezwa ren bestaan tegen het hoge woning type, waardoor inbreuk wordt ge maakt op het karakter der aanwe zige bebouwing. De woningen zijn in massa over het gehele eiland tegen een acceptabele prijs aanbe steed en zouden thans gegund kun nen worden. In verband met gerezen bezwa ren bij de architecten zal door het ministerie van Wederopbouw en "Volkshuisvesting alsnog een onder zoek plaats hebben of de woningen aan alle eisen van deugdelijkheid voldoen en tevens om te voorkomen dat de woningen minder zullen worden, dan die waarvoor reeds toestemming tot gunning in andere gemeente op het eiland gegeven is. Hierna komt in bespreking de vaststelling van het wederopbouw- plan. Door de landbouwer J. van Tig- gele zijn bezwaren ingediend tegen de amovering van zijn bedrijfsge bouwen. De voorzitter deelt mede, dat genoemd persoon door de Her verkavelingscommissie een nieuwe kavel zal worden toegewezen voor de stichting van zijn gebouwen. De financiële regeling is nog niet pre cies bekend, doch getracht zal wor den om van Tiggele in dit opzicht zoveel mogelijk tegemoet te komen. De raad is van mening, dat in verband met de uitvoering van het wederopbouwplan de bedrijfsge bouwen niet kunnen blijven staan en besluit de bestemming van het wederopbouwplan in dit opzicht on gewijzigd te laten. Wel zal alsnog worden tegemoet gekomen aan een bezwaar van de Prov. Commissie ter beoordeling van uitbreidings plannen om de op de hoek van het dorp bij K. L. Horst aangegeven rooilijnverbetering weg te laten cn afzonderlijk te regelen krachtens artikel 2, tweede lid der Woning wet. Besloten wordt tot spoedige af braak van de krotwoningen no.'s 40 en 47 over te gaan. Aan A. v. d. Have te Ellemeet zal worden opgedragen het aan brengen van tegels en een afraste ring bij de noodschool. Besloten wordt om voor deze school tot aan schaffing van kachels voor oliever warming over te gaan. Hierna slui ting. Stad en Provincie ZIERIKZEE DE KERMIS Ter gelegenheid van de jaarlijkse kermis, die a.s. Donderdag weer een aanvang neemt, zullen de vol gende attracties het Havenplein en naaste omgeving bezetten: een autoscooter en golfbaan van Sip- kema, een luchtschommel en schiet tent van Gebrs. Witte, een zweef molen van Huygens, een glasbla zerij van Schaaf, een babymolen van de Keijzer, een bumperspel van J. W. Janvier, een balco-rotor van Kooistra, een variété-theater van Griensven, een poffertjes- en wa felkraam van v. d. Linden, een be- bakkraam van de wed. Janvier, een nougatkraam van Theun, een sui- kergoedkraam en een gebakwagen van L. J. v. d. Linde, een speel- goedkraam van Giesbergen, een pa- lingkraam van Warnar en een bal- lenwerptent van Brantenaar. Als bijzondere attractie kan nog wor den genoemd een miniatuurtrein van Beers, die door de stad zal rij den. De laatste dag komen als ge woonlijk diverse standwerkers, marktkooplieden en straatfotogra fen. OOSTERLAND Opening Scholen Op Vrijdag 3 September a.s. 11 uur v.m. zal de opening plaats vin den van de openbare- en de bijzon dere lagere school te Oosterland. Voor deze plechtigheid is de adop tiegemeente Rijssen uitgenodigd, die voor het herstel van de storm- vloedschade de plannen heeft ont worpen .alsmede verschillende an dere autoriteiten. Tijdens het werk bij de bouw van 46 woningen en 2 winkels, heeft J. M., wonende te Limmen (N.H.), in dienst van de aannemers Scho- newil en Jonker, een been gebro ken. Betrokkene is overgebracht naar het ziekenhuis te Zierikzee. SIRJANSLAND Opening school Op Vrijdag 3 September a.s. n.m. 2 uur zal de opening plaats vinden van de openbare lagere school te Sirjansland. Voor deze plechtigheid is de adoptiegemeente Rijssen uit genodigd, die voor het herstel van de stormvloedschade de plannen heeft ontworpen, alsmede verschil lende andere autoriteiten. BRUINISSE De landbouwersknecht S. Moe lij ker alhier had het ongeluk met zijn hand tussen de beweegbare de len van een combine te komen, met het gevolg dat hem enige vinger toppen werden afgeknepen. Dokter Quaak verleende heelkundige hulp. VISSERIJBERICHTEN De mosselzaadvisserij De mosselzaadvisserij in de buurt van Scharendijke en in de Laagte van Renesse is slechts van korte duur geweest, de hoeveelheid aan wezig zaad bleek betrekkelijk ge ring en het zaad zeer klein. Ook op andere plaatsen in Zeeland werd enige zaadval gemeld, maar de hoeveelheid schijnt ook hier zeer klein geweest te zijn. De tijd dat honderden zeilscheepjes voor de wal van Bruinisse, op de Veermans plaat en elders in Grevelingen of Oosterschelde verscheidene weken konden vissen, schijnt voorbij te zijn en over de oorzaak daarvan worden verschillende theorieën op gesteld. Een hypothese reeds bij oude vissers bekend, dat waar de gronden in cultuur worden ge bracht, door er percelen aan te leg gen en deze te verpachten, schijnt v/el door de ondervinding te wor den bevestigd. Met zorg vraagt men zich daarom af ,of ook op de Wad denzee, déze stelling zal worden bewezen, nu daar op verschillende plaatsen gronden in cultuur zijn gegeven. Want op dit uitgestrekte gebied, waar vroeger bijna altijd mosselzaadval voorkwam en dik wijls in.zeer grote banken, wordt ook dit jaar maar sporadisch zaad- val gemeld. Ambtelijk zijn er zelfs nog in het geheel geen berichten over het voorkomen van zaadban- ken in de Waddenzee gemeld. De Britse Labour-delegatie, die een bezoek brengt aan commu nistisch China, is Zondag in de Zuidchinese stad Hangstjow aange komen voor een vacantie van enige dagen aan de oevers van een baai in de provincie Tsjekiang. Zij zul len daarna naar Kanton en Hong kong reizen. De Indische minister van Voedselvoorziening, die Zondag over het overstroomde land van Bihar vloog, zei, dat ondanks de schade aan de gewassen in Bihar, in het noorden veroorzaakt door overstroming, in het zuiden door droogte, de voedselvoorziening in India geen gevaar liep. Zware re gens verbraken Zondag alle tele graaf- en telefoonverbindingen tus sen West-Bengalen en Assam. Getoetst door mensen van de Nooit anders dan negatieve uitkomsten Land-, tuin- cn bosbouwers wordt aangeraden geen rekening te hou den met de nimmer aangetoonde hypothetische aardstraien en geen waarde te hechten aan: a. wichelroede-onderzoek; b. gebruik van afschcrmapparatcn c. verwijdering van aardstraien uit landerijen en gebouwen. Dat is de conclusie van het tweede rapport dat de Wagcningsc werkgroep van de „Commissie tot onderzoek van het wichelroede- cn aardstralenprobleem", in opdracht van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, heeft samengesteld. Enige tijd geleden is het rapport van de Amsterdamse werkgroep verschenen, dat in zijn conclusies al even ongunstig voor de heren wichelroedelopers en aardstralen- kastjesverkopers is. De grafkelder van Wicwerd Naar aanleiding van dit eerste rapport gaf dr. J. Clay op een pers conferentie een overzicht van het werk der Amsterdamse werkgroep, dat enkele jaren in beslag heeft ge nomen. Een interessant verslag daarvan wetenschap vonden wij in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. Enkele gedeelten daaruit volgen hieronder. „Omdat volgens mededelingen door roedelopers de hoogste activi teit der aardstraien in Nederland zou zijn aan te treffen in de graf kelder te Wiewerd, waar zich ge mummificeerde lijken bevinden, werd daar ter plaatse een onder zoek ingesteld. Het bleek, dat het mummifice- ringsproces in de grafkelder geheel kon worden verklaard als een ge volg van uitdroging. Bij het onder zoek werden kachelpijpen gebruikt, waarin vlees werd geplaatst. Dit bedierf al of niet, afhankelijk van de richting waarin de kachel pijpen werden bevestigd, namelijk loodrecht op of in de richting van de in de grafkelder heersende tocht. In de verticaal geplaatste pijp, waar niets de aardstraien in de weg stond, bedierf het vlees wel". Bedryf wordt voortgezet „Uitgebreide tijdrovende proeven werden genomen in een 30 meter lange gang van het Microbiologisch Laboratorium te Amsterdam. Men liet roedelopers, al of niet geblinddoekt, door de gang lopen en men reed een enkele, die zich daartoe bereid verklaarde, in een cabine. De resultaten van niet ge blinddoekte en lopende personen toonden, zowel onderling, als ook bij dezelfde personen, grote afwij kingen. Nog meer was dit het ge val bij de geblinddoekte lopers en bij het onderzoek in de cabine. De onderzochte proefpersonen schenen allen te goeder trouw te zijn. Hun „zelfverzekerdheid was opvallend". Een kwade noot is echter, dat sommigen der op de proef gestelde beroepslopers, die in het laborato rium wel wilden erkennen te heb ben gefaald, daarna het feit dat zij door de commissie waren onder zocht als een aanbeveling gebruik ten, zonder hun falen erbij te ver melden. Geen der onderzochte beroeps lopers is, na hun duidelijk geble ken mislukking, met zijn bedrijf op gehouden". De waardeloze kastjes „Op de conferentie werden de persvertegenwoordigers in de ge legenheid gesteld enige apparaten te bezichtigen, welke tot afscher ming tegen aardstraien zouden die nen. Deze toestellen waren van zeer eenvoudige, om niet te zeggen kin derlijke constructie. In elk geval stond de waarde van het materiaal en de er aan bestede arbeid in geen verhouding tot de buitensporig hoge prijs, die er voor werd gevraagd. Het was beschamend te vernemen dat een der fabrikanten van der gelijke kistjes in drie jaar tijd voor bruto f 571.000 aan dergelijke toe stellen in Nederland had verkocht!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 6