Nieuwe woordenlijst geeft uit sluitsel over schrijfwijze van de taal DE ZIERIKZEESCHE COURANT Frans-Amerikaanse betrekkingen naderen een dieptepunt Nieuwe plannen voor defensiepact voor het Midden-Oosten? VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50, per week 27 cent lo«e nummerj 10 ct Verichljnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) '1,— per stuk No. 17597 - 111e Jaargang Z1£RIU$CHG»NIËUWSB0D£ WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbu» rtr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zterlkzea RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel'. 309 Verbitterde stemming in Washington Reuters correspondent te Washington, Paul Scott Rankine, schrijft dat de Frans-Amerikaanse betrekkingen haar dieptepunt sedert de oorlog bereikt schijnen te hebben. Onder grote koppen, zoals: „V.S. door Frankrijk onheus bejegend", publiceren de kranten te Washington be richten over de afwijzing door premier Mendës-France van de Ameri kaanse pogingen om hem te overreden zijn toekomst op het spel te zetten bjj de. stemming over de ratificatie van het verdrag inzake de Europese verd ediglngsgemeenschap. Dezelfde bladen drukken een verklaring af van minister Dulles, waarin Frankrijk de schuld voor het falen van de conferentie te Brussel gegeven wordt en gewaar schuwd wordt, dat Frankrijk ge vaar loopt zich van de vrije wereld te isoleren. Sedert de geschillen tussen pre sident Roosevelt en generaal De Gaulle tijdens de oorlog, heeft er in Washington niet zulk een ver bitterde stemming geheerst als op het ogenblik, nu de Franse premier zich niet volledig achter de E.V.G. heeft willen plaatsen. Keizer Haile Selassie naar Nederland Naar verwacht wordt zal de kei zer van Ethiopië, Haile Selassie, van 3 tot 6 November een officieel bezoek aan Nederland brengen. Na dere bijzonderheden over het pro gramma van het bezoek zullen nog worden bekend gemaakt. De dood van Vargas Nationale rouw in Brazilië In Brazilië is wegens de dood van president Vargas een nationale rouw van acht dagen afgekondigd. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een talrijke me nigte gedefileerd langs hét stoffe lijk overschot, dat in een gedeelte lijk met glas afgedekte kist lag op gebaard, zodat het gelaat van de overledene, zeer kalm van uitdruk king, zichtbaar was. Er deden zich aangrijpende tonelen voor. Som mige door droefheid overweldigde vrouwen, die in onmacht vielen, moesten weggebracht worden. Bui ten, in het park, werd door grote groepen mensen hardop gebeden. Woensdag is het stoffelijk over schot per vliegtuig overgebracht naar Sao Borja, de geboorteplaats van de overledene. Een grote me nigte Brazilianen stond langs de straten opgesteld, toen de stoet met het stoffelijk overschot van presi dent Vargas naar het vliegveld Santos Dummont reed, waar de kist met een speciaal vliegtuig ver voerd is naar Sao Borja, aan de Ar gentijnse grens, waar het stoffelijk overschot zal worden begraven. Toen de stoet naar het vliegveld reed, doorbrak een gedeelte van de menigte het cordon, omringde de kist en hielp mee deze naar het vliegveld te dragen. Enkelen droe gen de kist en anderen omringden hem en vormden een eigen cordon om de kist en de dragers. Op verzoek van de familieleden werd afgezien van het bewijzen van militaire- en staatseer. De Amerikaanse defensie-uitgaven De uitgaven voor de Amerikaan se strijdkrachten zijn in het laatste belastingjaar driemaal zo hoog als de jaarlijkse inkomsten uit de Ame rikaanse landbouw, aldus heeft de Amerikaanse onderminister van Verdediging, Seaton, op een bij eenkomst van oud-strijders uit de tweede wereldorlog te Miami Beach in Florida medegedeeld. Volgens de onderminister ls 80 van de gevechtsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht uitgerust met straalmotoren. Dulles heeft er Dinsdag aan her innerd, dat het Congres te kennen heeft gegeven, dat de hulp aan Frankrijk in Januari a.s. zal eindi gen, tenzij het land de E.V.G. ra tificeert. Welke houding de regering ook aanneemt, het Congres zal naar men meent moeilijk kunnen terug keren op zijn schreden, gezien het openlijke karakter van zijn dreige ment. Landing van vliegende schotel hallucinatie? De politie van Mosjoen (Noord- Noorwegen) is tot de slotsom geko men, dat het verhaal van twee zus ters ,die beweerden bij het bosbes sen plukken een gelande vliegende schotel te hebben gezien, niet op feiten, maar op hallucinatie berust. Politiemannen hadden zich de plaats laten aanwijzen, waar de schotel zou hebben gestaan, maar konden geen spoor ontdekken, dat deze korte tijd geleden als landings plaats was gebruikt. Naar een neef van de zusters de politie had meegedeeld, hadden de ze voor de gebeurtenissen juist ge lezen in het boek van de hand van D. Leslie en G. Adamski „Vliegen de schotels geland", waar zij druk over hadden gediscussieerd. De Russische vloot is zeer sterk 500 duikboten over twee jaar De Sowjet-Unie zal waarschijn lijk over 2 of 3 jaar over 500 duik boten en 4.000 marinevliegtuigen beschikken, aldus een Woensdag avond gepubliceerde verhandeling van de Britse admiraliteit over de Russische vloot. Tegen die tijd zal Rusland, naar men aanneemt, bovendien dertig kruisers, 150 torpedobootjagers, 500 motortorpedoboten, 1.000 mijnen vegers, 300 begeleidingsvaartuigen en talrijke patrouille- en landings vaartuigen bezitten. In de verhandeling wordt het be drag, dat de Sowjet-Unie sedert Wereldconferentie padvindsters naar Dordrecht De deelneemsters aan de vijf tiende wereldpadvindsters-confe- rentie, die op „Woudschoten" is ge houden zullen op Zondag 29 Aug. door het gemeentebestuur van Dor drecht officieel worden ontvangen. De dames zullen met autobussen naar Dordrecht rijden. Eerst ma ken de bussen een rondrit door de stad om de vertegenwoordigsters van 38 landen, onder wie zich be vindt lady Baden Powell, een in druk te geven van deze middelgrote provinciestad. Daarna zal het ge zelschap worden ontvangen in het museum van Gijn. De burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen, zal een toespraak houden. Na de ont vangst gaat men de Grote Kerk be zichtigen en vervolgens zullen de dames door een door Dordtse pad vindsters gevormde erehaag naar de Hooikade wandelen. Daar wacht een salonboot, die haar onder meer zal brengen naar Elshout in de Al- blasserwaard, waar de twintig windmolens zullen worden bezich tigd. Arnhem heeft een Jongensstad De bui-gers van Jongensstad te Arn hem hebben zich Woensdagmorgen de ogen uitgewreven toen zij een zonnetje door de wolken zagen glu ren. Goed weer betekende de offi ciële opening van Jongensstad door burgemeester Matser van Arnhem. De „grote" burgemeester verge zeld van enige autoriteiten, werd hartelijk verwelkomd door de jonge burgervader de 14-jarige Harrie v. Nadat Woensdagmorgen in alle vroegte de mijnenvegers „Volkerak" en „Hollands Diep" van de Koninklijke Nederlandse Marine, uit Den d. Schilde, die op het°Marktplein Helder waren vertrokken om de Maandag begonnen speurtocht naar een klinkende speech afstak en toen het wrak van de K.L.M.-machine „Willem Bontekoc" voort te zetten, het woord gaf aan burgemeester nu met behulp van het Asdic-apparaat en met een sleeptros, werd Hr. meester Maffer wëes'whet bïïïïg «esleepboot „Orkaan" In allerijl uitgerust met duikmaterieel om van orde en tucht en nam genoegen ^>ij een eventuele vondst direct duikersassistentie te kunnen verlenen, met de verklaring van burgemees- Men laadde het materieel over van het duikersvaartuig Y 8656 op de ter Harrie, dat Jongensstad Am- „Orkaan", die beter tegen het werk in volle zee ls bestand. £,gdThl°5Tïïote broer**™ Foto; T«dens het ,aden van het f"<ersmaterleel b»°rd van Hr Ms' samenwerken. „Orkaan" in de haven te Den Helder. Uitvloeisel van Ned. Spellingwet 1947 ring brengt, of dat hij niet radicaal genoeg is, die begaat geen „fout" meer. Op het ministerie van Onderwijs, 1954 aan haar marine heeft besteed, Kunsten en Wetenschappen is een op 120 miliard gulden geschat. persconferentie gehouden door pro- Opgemerkt wordt dat op alle fessor dr c Hacringcn, Russische scheepswerven oorlogs- schepen worden gebouwd. voorzitter der Nederlandse delega- tie van de commissie van Neder- „Tussenletters in samenstellingen" Verder was de taak van de woor denlijstcommissie, de schrijfwijze te regelen van de zg. „tussenletters in samenstellingen", de kwestie dus Het woordgeslacht Behalve over de spelling in eigen lijke zin geeft het boek ook voor lichting over het zg. woordge slacht. En hierin verschilt de nieuwe lijst aanzienlijk van wat van handelsschool met één of met men tot nog toe in woordenlijsten twee s'en, en van hondebrood of landse en Belgische deskundigen of handwoordenboeken aantrof. Dit hondenbrood: een punt dat al op Op 17 September zal de Bene- „,nnr. raakt een zeer belangrijk onderdeel het werkprogram stond van 1934 lux tien jaar bestaan. Dit feit zal van de taak der commissie, name- af, toen de eerste Nederlands-^-Bel- in Den Haag worden herdacht met denlqst der Nederlandse taal. lijk de regeling van de „voornaam- gische woordenlijstcommissie aan een academische zitting 's middags, Deze commissie is in 1947 inge- woordelijke aanduiding". De voor- het werk ging onder minister Mar- vermoedelijk om half 3, in de Rid- steld by besluit van de toenmalige naamwoordelijke aanduiding hangt chant, de commissie wier werk- derzaal. Deze bijeenkomst, waar- m. ,ro_ samen met het „mannelijk" of zaamheden eerst werden opgeschort van het Ned. ministerie van Bui- „vrouwelijk" woordgeslacht. Be- en daarna stopgezet door Mar- teniandse Zaken de organisatie op en Wetenschappen van Nederland n0orden de grote rivieren is het chant's opvolger Slotemaker de zich heeft genomen, zal worden in- en de Belgische minister van open- „vrouwelijk" in de gewone gespro- Bruine, geleid door de minister zonder por- baar onderwiis. ken taal vrijwel geheel verdwenen, - behalve met betrekking tot per- Bastaardwoorden De woordenlijst is een lijst waar- soonsnamen. Men zegt van de klok: Het derde onderdeel van de taak in men kan naslaan de schrijfwijze staat en van de lan}p; der commissie, was de regeling van van de Nederlandse woorden vol- gaat Ult maar men jn°fst tot de schrijfwijze van bastaardwoor- gens de Nederlandse spellingwet d*""' m"n J:,i" tefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, waarna de drie ministers van Eco nomische Zaken van Nederland, België en Luxemburg het woord zullen voeren. De .Agamemnon" op Kreta De koninklijke gasten van Ko ning Paul van Griekenland, die een tocht door de Middellandse Zee maken op de vijfduizend ton me tende „Agamemnon", bezichtigden Woensdag de robijnen van het ge slacht van koning Minos, wiens paleis vierduizend jaar geleden op Kreta is gebouwd. Het paleis ligt in de heuvels op een geringe afstand van de haven Heraküon, waar de „Agamemnon" meerde. Een groot deel van het pa lels, dat, naar men aanneemt, op bepaalde plaatsen zelfs vier ver diepingen hoog reikte, moet nog worden opgegraven. De „Agamemnon" zette na Hera küon koers naar de eilanden Thera en Rhodos. ox,wcliailuoc upemuswv!, nog schrijven al deed men den ZOals exercitie, concilie, gram- De Brahmapoetra is thans zo van 1947 en het Belgische spellings- n5et van de klok, dat mofoon enz. Hier heeft het in de ver buiten haar oevers getreden, besluit van 1946. Die wet en dat zij of..ze stilstaat, en van de lamp, commissie nog al eens gespannen dat de staat Assam (Noordoost- besluit zijn tot stand gekomen door dat zze u*teaat- Want klok en tussen wat men zou kunnen noe- India) van de rest van India is af- samenwerking en overleg tussen de lamP waren „vrouwelijk". Die in men „links" en „rechts". De „link- gesneden. Gevreesd wordt, dat er Nederlandse en de Belgische rege- het Noorden volkomen kunstmatig sen", de vooruitstrevenden, willen mensenlevens te betreuren zijn. De ring, en de samenwerking is voort- geworden onderscheiding tossen zeer ver gaan in het vernederland spoorweg- en telegraafverbindingen gezet in de woordenlijst, die, zoals ..mannelijke" en „vrouwelijke sen van zulke woorden, dus bv. een zijn verbroken en aan de oogst en het titelblad zegt, is „samengesteld w?.oraen, tussen „hij-woorden en woord als kommissie alleen met de veestapel is grote schade aange- in opdracht van de Nederlandse en -woorden zoals ae woorden- een k spelen; de „rechtsen", de be richt. de Belgische regering". ze noemt. 6af net onder- houdgezinden, wilden de c niet wijs en in de schrijfpraktijk de missen. En het merkwaardige daar- grootste moeilijkheden. Maar be- bij was, dat de uiterste linkervleu- zuiden de grote rivieren en in het gej gevormd werd door Belgische hele Nederlands-sprekende België leden, in tegenstelling met de voor- is het onderscheid tussen „vrouwe- naamwoordelijke kwestie, waarbij lijk" en „mannelijk" in het gebruik juist Nederlanders meer aan de van voornaamwoorden nog spring- linkerkant stonden. Die vooruit levend. strevendheid van de Belgen hangt De taak van de commissie was daarmee samen, dat men in België nu, onder de vanouds „vrouwe- reeds lang in het uiterlijk ver- üjke" zelfstandige naamwoorden nederlandsen van bastaardwoorden een verdeling te maken tussen die Veel verder ging dan in Nederland. Uitbreiding Arabische Liga Volgens diplomatieke berichten, welke uit Bagdad te Beiroet aan komen, zijn Egypte en Irak over eengekomen om het daarheen te ten bij het Turks-Pakistaanse ver bond. Irak zou echter een unie met waarbijTetgebruik van dTvoor- Syrie aangaan onder voorwaarde naamwoorden hij, hem, zijn in ge- Strijd tgen de th dat de pro-unionisten in de Sy- schrifte is toegelaten, waarbij dus rische algemene verkiezingen een de Hollander" zich naar zijn le- Er is zelfs een zeer radicale stro- leiden, dat het Arabische verdrag meerderheid zouden verkrijgen. vende gesproken taal mag richten, ming in de commissie geweest die voor wederzijdse bijstand vervan- in diplomatieke kringen verklaart 'en die waarbij ook voortaan zij of de th in woorden als theorie, apo- gen wordt door een Middenoostcrs men, dat Jordanië zich bij een even- -ze en haar verplicht blijven. Tot de theelc over de hele linie wilde ver- «WMicifnaot on hrPfWp hacic tüeel to* stand gekomen Iraaks- -eerste groep behoren voorwerps- eenvoudigen tot t, maar die radi- Syrische unie zou aansluiten. Hier- namen in de ruimste zin, dus ook cale groep heeft tenslotte haar (of: waartoe later ook Turkye en Pa- mede zou de Arabische Liga een klok en lamp. Ook het woord lijst „zijn": beide zijn goed) zin niet ge- kfstan zouden kunnen toetreden. effectieve regionale organisatie mag (niet: moet) voortaan als „hij- kregen. worden, welke een defensie-orga- woord" worden behandeld. Wie dus Het radicaalst is misschien de al- Egypte en Irak zouden overeen- nisatie voor het Midden-Oosten zou van de woordenlijst wil schrijven, gehele afschaffing van de ph, zo- gekomen zijn zich niet aan te slui- organiseren en steunen. dat hij in veel opzichten verbete- dat woorden als filisofie en geogra- OOOOOOOObOOOOOOOOdOOOdO O Neem de waarheid aan waar ze is, en niet waar ge zoudt 5 willen, dat ze was. 4 o K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Een zomerdag Na in de nacht hier en daar vor ming van nevel of mist, overigens licht tot half bewolkt en droog weer; aanvankelijk weinig wind, later matige wind uit zuidelijke richtingen; warm. Ingezonden mededeling Eeuwenoud is het recept Waar thans iedereen van rept. 't SPECULAAS van Zierikzee Uit het blikje „M.C.P." 28 Aug. Zon op 5.44, onder 19.38. Maan op 5.49, onder 19.12. Nieuwe maan: 28 Aug. te 11.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 Aug. 3.20 v.m. 15.37 n.m. BROUWERSHAVEN 28 Aug. 2.40 v.m. 15.07 n.m. Springtij: 30 Augustus. Korte berichten uit het Binnenland TERSCHELLING. Woensdagmld- dag is nabij Midsland op het eiland Terschelling de 42-jarige Duitse mevrouw L. Hahndorf uit Dussel- dorf bij het baden in zee verdron ken. ZWOLLE. De Commissaris der Koningin in Overijssel heeft aan alle burgemeésters in het gewest een telegram gezonden naar aanlei ding van de wateroverlast in de provincie, die door de drang van het uit Duitsland komende water nog ernstiger vorm dreigt aan te nemen. In dit telegram wordt de burgemeesters verzocht, de Com missaris op zo kort mogelijke ter mijn te willen voorlichten omtrent de wateroverlast in hun gemeente. MIDDELBURG. „Miniatuur Wal cheren" in Middelburg, dat op 25 Juni jl. door Koningin Juliana ge opend werd, mag zich in bijzonder druk bezoek verheugen. Na ruim acht weken heeft men reeds ruim 150.000 bezoekers genoteerd. Bin nen enkele weken wordt de 200 duizendste bezoeker verwacht. MAASTRICHT. De 42-jarige V. uit Kelmond-Beek is tijdens het fruitplukken uit een boom gevallen. Hij liep ernstige verwondingen op en werd in het ziekenhuis „St. An- nadal" te Maastricht opgenomen. Daar is hij overleden. De man was gehuwd en vader van drie kinderen NIEUWLAND. De 54-jarige T. G. uit Hoog Blokland en zijn 4-jarig dochtertje zijn Woensdag te Nieuw- land om het leven gekomen, toen de door G. bestuurde vrachtauto van de weg reed en ondersteboven in de Vliet terechtkwam. Reddings pogingen hadden pas resultaat toen een kraanwagen de vrachtauto uit het water kon halen. G. en zijn dochtertje bleken reeds te zijn overleden. fie voortaan uitsluitend met f wor den geschreven. Vervallen is ook de h achter de r, zodat reumatiek het voortaan zonder h doet. Verder heeft de commissie niet alle knopen doorgehakt, maar meermalen de „rechtse" kool en de „linkse" geit gespaard door twee vormen toe te laten, met voorkeur voor een van de twee; dat is bv. in ruime mate gebeurd met woor den waarin c voorkomt die ais k wordt gesproken: compliment, con ducteur, e.d. In de inleiding van de nieuwe woordenlijst, uitgegeven door de Staatsdrukkerij en uitgeversbedrijf en Martinus Nijhoff, vindt men het bovenstaande gedetailleerd uiteen gezet, benevens hoofdstukken over de algemene beginselen van de Ne derlandse spelling, over het gebruik van het koppelteken, het deelteken, het weglatingsteken en de hoofd letter. De nieuwe schrijfwijze ls offi cieel Donderdag 20 Augustus Inge gaan. De schrijfwijze van Neder landse aardrüksundige en histo rische namen zal nader geregeld worden bjj algemene maatregel van bestuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1