ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE lm11 Wrak van verongelukte Willem Bontekoe" nog niet gevonden DE ZIERIKZEESCHE COURANT H7. -i. mm' In Noorwegen zou vliegende schotel geland zijn President Vargas van Brazilië berooft zich van het leven Bestuursbaantje, monsterlicht, gor dijntjes, regenpijn en anders Minister Beyen acht conferentie geenszins mislukt DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 No. 17596 - 111e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50, per week 27 cem Losse nummers 10 cl Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11,- per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE.- 1 Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 Passagiers en bemanning kwamen jammerlijk om Sleepboot vond stoffelijke resten De sleepboot „Noord-Holland", die Dinsdagmiddag om half drie de haven van IJmuiden heeft verla ten met aan boord het hoofd van de „general operations" van de K.L.M., Leendert Sillevis, is des avonds om kwart voor 11 in IJmui den teruggekeerd. De heer Sillevis had des morgens reeds met een „Dakota" van de K.L.M. een vlucht boven de Noord zee gemaakt en men mag wel aan nemen dat het resultaat van deze vliegtocht voor de heer Sillevis aanleiding was het zeeoppervlak op de vermoedelijke plaats van het ongeluk van meer nabij te inspec teren. De heer Sillevis is van mening, dat hij met vrij grote nauwkeurig heid de plaats waar de „Willem Bontekoe" ligt, heeft kunnen vast stellen. Zeer grote hoeveelheden de motorreddingboot uit IJmuiden van de „Bellatrix". Het was het fuif zijn "ver 'eerf oppervlakfe van „Neeltje Jacoba", die zich Maan- stoffelijk overschot van een klein L, vierkante kilometer aan- dagmiddag onmiddellijk nadat via meisje, vermoedelijk van de fam. PpfmffPT1 pn nnppvi<;t SCh^V^g^frïhuw?„n/™?euT BaUSSan' g BeSe 3e vlï stukken van de nm nnar de wlllem Bon In de volëende dagen zijn ver- cabine-uitrusting, alsmede papie- tekoe uit te zien naar de aange- schillende opsporingspogingen on- ren en andere goederen, heeft de tekoe uit.te_Z1®£> dernomen, doch de plaats van het „Noord-Holland" ook stoffelijke duide J vliegtuigwrak kon nog niet nauw- resten aangetroffen en aan boord Noordwesten van Amstei dam) be- keu*ig borden vastgesteld. Daar- genomen. In het ziekenhuis te l'mf door is het moeilijk iets met zeker- IJmuiden trachten twee K.L.M.- heid te zeggen over de oorzaak van artsen en dr J. Zeldenrust, ver deze vreselijke ramp, ook al wordt bonden aan het gerechtelijk labo- ra.i wel gedacht aan de mogelijkheid ratorium van de afdeling Politie fTn tink ipn' hrandend van een exPlosie aan boord van het van het Ministerie van Justitie, de dmgvlot, een tank, een biandend verongelukte toe3teL stoffelijke resten te identificeren. Nadat men van circa half één Maandagmiddag af in het onge wisse had verkeerd over het lot van het K.L.M.-vliegtuig „Willem Bontekoe", dat met twaalf passa giers en negen koppen bemanning van New York onderweg was naar Amsterdam, bleek aan het einde van de middag dat moest worden aangenomen dat het in de Noord zee was gevallen, op een afstand van ongeveer vjjf km uit de Ne derlandse kust, ter hoogte van Eg- mond aan Zee en Bergen aan Zee. De IJmuidense kotter „Texel", de loodsboot uit IJmuiden „Bellatrix", ÏPSóJJ ±r-.— - - r- Gezagvoerder Charles C. Harman „WILLEM BONTEKOE" VAN DE K.L.M. IN DE NOORDZEE VER ONGELUKT. - Maandagmiddag tussen 12.00 en 13.00 uur is de K.L.M.- machine DC-6 B, „Willem Bontekoe", één van de serie van zeven vlieg tuigen welke door de K.L.M. naar ontdekkingsreizigers werden ge noemd, met 21 mensen aan boord - 9 bemanningsleden en 12 passagiers - op raadselachtige wijze in de Noordzee, ter hoogte van Bergen, ver ongelukt. Het toestel was op weg van New York naar Amsterdam. De „Willem Bontekoe" voor een vlucht gefotografeerd op Schiphol. Twee vrouwen ooggetuige middags papieren, twee witte hoofdkussentjes met daarop ir blauwe letters K.L.M., een vlieg- dingvlot, een wrakstuk en andere voorwerpen aan. Daarmede kwam vast te staan dat de 4-motorige „Willem Bonte koe", een van een serie van zeven Douglas DC-6 B verkeersvliegtui gen van de K.L.M., in de Noord zee, op slechts enkele tientallen kilometers van het eindpunt: de Amsterdamse luchthaven Schiphol, in zee was gevallen. In Shannon gingen negen passa giers van boord en er stapten negen n Indere in. Toen de „Willem Bonte- President Vargas van Brazilië vernemen van het nieuws Vargas koe" Shannon verliet, om ongeveer heeft zich van het leven beroofd. had na de ministersconferentie, kwart over tien, bevonden zich aan Het bericht van de zelfmoord boord de uit drie personen be- Na besluit tot zijn aftreden staande familie Baussan (vermoe delijk echtpaar en klein meisje uit Haiti), de uit vier personen be staande familie Yarrow (een echt paar en twee jongens, uit de Ver enigde Staten), het echtpaar Pee waarop het besluit tot zijn aftreden werd genomen, verklaard, dat hij door de Braziliaanse radio omge- wenste te rusten Niemand uit zijn toepen. President Vargas benam omgeving, aldus A.F.P., had dan zich het leven in het presidentiële °°k een zo dramatische ontknoping paleis. Volgens A.F.P. was de zoon van verwacht. Vargas heeft een lange brief nagelaten, die men als zijn „politieke testament" beschouwt. Jamison (laatstgenoemde drie ver moedelijk allen uit de Ver. Sta ten), alsmede de negenkoppige be manning onder de 36-jarige Cana dese gezagvoerder Charles C. Har man. De bemanning werd verder De overstromingen in India Gebied blank zo groot als tweemaal België De jongste overstromingen in In- per uit Amsterdam, de heer en me- Vargas, Lutero, de eerste die het vrouw Decker en de heer Leonard ontzielde lichaam vond. De minis ter van Financiën, Osvaldo Aranha, die later het vertrek betrad, kreeg een zenuwinstorting. De chef van het militaire huis verloor op zijn beurt het bewustzijn, toen hij het lichaam van de president zag. Volgens Reuter was een lid van de staf van Vargas in de kamer, vormd door de 37-jarige tweede toën deze een pistool trok en zich vlieger Antonus J. de Wolf, de 26- door het hart schoot. De echtge- 2Vn. rampzaligste geweest jarige derde vlieger Rudolf M. T. note en de dochter van Vargas ?*nd? tointig jaar. Een gebied twee Meyers, de 24-jarige telegrafist toonden zich diep geschokt bij het j Belgie werd over- Anton F. van Aggelen, de 35-jarige strooma. eerste boordwerktuigkundige Lau- Df Indische minister van Bin- rens C. Koppenol, de 28-jarige Een jonge man heeft op het nenlandse Zaken, dr Katdjoe, heeft tweede boordwerktuigkundige Se- strand bij Riccione (Italië) een fles m et Pai"lement medegedeeld, dat bo B. Geertsema, de 28-jarige gevonden, waarin op een stuk land- volSens de tot dusver verzamelde eerste steward Christian J. van kaart bericht was gegeven van een gegevens 56 mensen zijn omgeko- Schaik, de 33-jarige tweede ste- schipbreuk, die aan het eind van mel?- 5"0 stuks veeverdronk, 17.000 ward Gustaaf L. Feekes en de 25- de achttiende eeuw zou hebben ®e5,in,ne5.Zljn dakloos, jarige stewardess Magdalena C. plaats gevonden. Het zou afkomstig Getroffen werden de gebieden van der Mark. Alle mannelijke le- zijn van overlevenden van de Ve- ^ssf,m' West-Bengalen en den der bemanning waren gehuwd, netiaanse schoener „Frisia", die op Verenigde provincies. Maandagavond werd een stoffe- de oostkust van de Adriatische Zee lijk overschot aan boord genomen zou zijn gezonken. Het hoofd van de politie van Mosjoen in het noordelijk deel van midden-Noorwegen heeft Dinsdag medegedeeld, dat twee Noorse vrouwen beweren Vrijdag een ge lande „vliegende schotel" te heb ben gezien. Volgens het Noordnoorse blad „Helgoland" hadden de vrouwen verteld, dat er een donkere man met lange haren was aan komen lopen, toen zij bessen plukten. Hij had haar gewenkt naar een laagte te komen, waar zij een gelande De orde-dreiging over Formosa De nationalistisch-Chinese eerste minister, Joei, heeft een beroep ge daan op soldaten en burgers van Formosa, om voorbereid te zijn op elke eventualiteit met het oog op de communistisch-Chinese aankon diging het eiland te zullen „be vrijden". Rapporten uit de laatste tijd van de geheime dienst toonden aan, dat de communisten hun stellingen aan de kust versterken. Welingelichte kringen te Taipeh deelden mede, dat nationalistisch- China 200 landingsschepen bouwt van materiaal dat krachtens het Amerikaanse hulpprogram naar Formosa is verscheept. „vliegende schotel" zagen. Het toe stel had een doorsnede van onge veer vijf meter en zag er uit als twee schotels op elkaar, aldus de vrouwen. Volgens het blad was de vreem deling in de schotel gestapt, nadat hij tevergeefs getracht had zich verstaanbaar te maken. De schotel was rechtstandig met grote snel heid opgestegen en verdwenen. Grage belasting betalers De Groenlanders, die geen directe belastingen betalen, hebben om opheffing van deze vrijstelling verzocht, aldus is Zaterdag uit Kopenhagen ver nomen. De Groenlandse raad, die over een bevolking van 22.000 zielen regeert, is van mening, dat Groenland behandeld moet worden als de rest van het Deense koninkrijk, daar het er grondwettelijk deel van uit maakt en twee afgevaardigden naar het Deense parlement zendt. De leden van de raad menen dat het betalen van inkomsten belasting het onafhankelijk- heidsgevoel van de Groenlan ders zal versterken. O 6 O Er is geen vreugde, die de blijdschap om herwonnen vrij- 4 heid evenaart. 4 O O ^CC^X.OOCOOOOCO'OOObOOOOO liet K.N.M.l. verwacht tot Donderdagavond: Zonnige perioden Wisselende bewolking met flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui; zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost; na in de nacht iets kouder, overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. Ingezonden mededeling Hoe de barometer eek staat, SCHOUWSE KOEK smaakt bij elk klimaat 27 Aug. Zon op 5.42, onder 19.40. Maan op 4.34, onder 18.56. Nieuwe maan; 28 Aug. te 11.21. ZIERIKZEE: 27 Aug. 2.36 v.m. 14.56 n.m. BROUWERSHAVEN 27 Aug. 1.59 v.m. 14.27 n.m. Springtij: 30 Augustus. Slecht weer in Italië Het slechte weer waar sedert verscheidene dagen het Noorden van Italië treft, heeft nu ook Rome bereikt, waar het sinds gisternacht onafgebroken regent. In Genua kwamen tengevolge van zware stormen gehele wijken onder water te staan. In Piemont is het peil van de Po drie meter gestegen. Ook in verscheidene an dere streken wassen de rivieren. In de Dolomieten ligt boven de 2.500 meter sneeuw. GEEN WANHOOPSSTEMMING NA BRUSSEL Eerst maar wachten op Franse Parlement den, uit de weg konden worden ge ruimd, waardoor een ratificatie meer kans kreeg. Een van de voorstellen van Men- dès-France bv. behelsde een veto- Attlee ontmoette Mao-Tse-Toeng Het hoofd van de Chinese volks republiek, Mao Tse Toeng, heeft Dinsdag in gezelschap van zijn voornaamste adviseurs in het na bij Peking gelegen Tsjing Tsjen Tien, een onderhoud met de Britse Labourleider, Clement Attlee, ge had. Het was de eerste maal dat Mao een ontmoeting met een voor aanstaande Westerse politicus had, sinds hij in 1949 voorzitter bij de centrale volksregering werd. Het onderhoud werd o.m. bijge woond door premier Tsjoe En-Lai, vier vice-premiers en de twee plaatsvervangers van Mao Tse De minister van Buitenlandse Za ken, rar J. W. Beyen, heeft op een persconferentie verklaard, dat htf de Brusselse conferentie over de Europese verdedigingsgemeenschap procedure voor de gevallen waarin Toeng, Lioe Sjao Tsji en Li Tsji niet mislukt acht. Men kan thans Frankrijk's levensbelangen in het sien' geding zijn. Het verdrag, zoals het niet anders doen dan afwachten ,hans geformuieerd is, eist echter wat het Franse parlement zal doen. reeds in 68 gevallen eenstemmig- heid, en de vijf andere delegaties De resultaten hadden uiteraard kregen dan ook geen antwoord op beter kunnen zijn, aldus de minis- de vraag, voor welke gevallen die „1W, 6„reu sc- ter, nl. als men tot een ook voor vetoprocedure nog nodig was. Wel komen met een officiële veetelling, de Franse premier, Mendès-France, heeft men in Brussel voor de be- Daarbij is vastgesteld, dat er 127 aannemelijke conceptie had kun- handeling van een aantal aange- millioen schapen zijn, dat is meer nen komen. Maar de conferentie is legenheden richtlijnen gegeven, dan ooit tevoren. De merino-scha- niet mislukt, in de eerste plaats waardoor de onzekerheid voor pen zijn het grootst in aantal. Zij Benelux, Duitsland en Frankrijk nog verminderd wordt, stammen af van een kleine kudde Italië volkomen eensgezind bleken, rammen en ooien, die de Prins van m de tweede plaats omdat zij tot Men kan dus, zo zeide de minis- Oranje in 1784 naar Kaap de Goede concessies bereid bleken te zijn tot ter, van een mislukking niet spre- Hoop liet sturen en vandaar naar aan de grens van hun eigen parle- ken, in deze zin, dat de Europese Australië werden gebracht, mentaire mogelijkheden en hun samenwerking blijft voortbestaan. Verder zijn er in Australië op het eigen opvattingen, en voorts omdat Bij de sluiting der conferentie ogenblik vijf millioen melkkoeien, een aantal misverstanden, die in heerste er dan ook zeker geen wan- één millioen slachtkoeien en meer hoopsstemming onder de ministers, dan één millioen varkens. Australië heeft millioenen schapen In Australië is men gereed ge- Frankrijk over het verdrag beston- Een zekere angst voor onbetaal de baantjes, die zo druk zwaaien, als men het waagt op een vergade ring de mond open te doen, heeft Eilandman wel, maar mocht een Bond tot Bescherming van Mensen tegen Regenwater worden opgericht dan heeft Eilandman wel interesse voor een bestuursbaantje. Het lijkt hem namelijk een nuttige bezigheid, vooral in de koudste, de natste en onaangenaamste zomer van alle tij den „waarvan Eilandman weten kan dan altijd", want het is gek, dat het vroeger altijd wel eens een keer gekker is geweest. Zo is dat wel met de zaken in de natuur). Inmiddels poogt Eilandman zich weer wat te schikken in het gareel van elke dag na de vacantie. Nu dat valt niet mee, maar als er er gens sprak is van een heilig moe ten, dan in dit geval, want natuur lijk het schouwtje moet blijven ro ken (figuurlijk dan, want met het oog op de winterkolenvoorraad zij voorlopig volstaan met de petrole umkachel). Sterker dan ooit gelooft Eilandman intussen, dat het regen- rijke lot van het individu is ver bonden met dat van talloze ande ren, die ook vacantie hadden en ook dropen en ook van de wind een vinnig koude neus kregen. Daarom is het wellicht niet onge past enkele persoonlijke mededelin gen te doen over het leven in de vacantie. Als Eilandman heeft het zin de vacantie door te brengen op het eilandNatuurlijk slaat men zijn tentje niet op bij de caissons te Ouwerkerk, hoe indrukwekkend en bekend ook en nog minder bij de Schouwse dijk, maar wel in de Westhoek, dicht bij de Vuurtoren, die 's avonds zijn brede melkwitte lichtbanen over zee en land uit- werpt. Die toren is fascinerend. Deskundigen zeggen dat het licht het sterkste is van Europa, maar wie zal in dit verband behoefte hebben aan een overtreffende trap? Volstaan kan worden met de op merking, dat het een licht is van jewelste. Een monsterlicht mag Eilandman wel zeggen, die diep res pect heeft gekregen upor de stipt heid van de vuurtorenwachters. Een horloge heeft men daar niet nodig, want in en aan de vuurtoren is alles klokkewerk. Precies op tijd gaan de gordijntjes open zo even na zonsondergang. Wist U niet dat de glazen koepel overdag netjes met een gordijn wordt afgesloten? Toch is het zo, want het is daar boven alles brandglas en nog eens brand glas en de zon ook al verschijnt ze maar dunnetjes en spaarzame- lijk zou wel eens in die machtige glazen bol kunnen gaan spelen en dan gaat het „zo maar" overal branden. Dat kan natuurlijk niet. Daarom de gordijntjes, die door de wachters rustig worden gesloten en geopend naar het pas geeft, even rustig als zij ook de glazen zemen aan de buitenkant, een hoog en zenuwslopend karwei, want wie zijn spons laat vallen, heeft de kans, omlaag ziend, mee te duikelen. Overigens nog dit: de kampeer der is de gelukkigste tobber van alle mensen. Hij geeft het met ver driet en zweet verworven comfort van thuis prijs voor een leven, dat met de dieren des velds zou kun nen worden vergeleken, ware het niet dat de slager, de bakker en de kruidenier er toch nog aan te pas komen. Het begin van zo'n kamp is altijd erg rommelig, want ook al stelt men drastische pogingen in het werk de hoeveelheid bagage, zoveel mogelijk te beperken, het is toch altijd weer angstig wat tenslotte wordt meegezeuld. Angstig omdat men dan pas tenvolle beseft hoever ondanks de dauw des hemels op de strozak en nog andere erg na tuurlijke dingenmen afstaat van de oermensen, die het met een hol in de grond en een simpel beren velletje afdeden. Zij hadden geen oliefiltertje, geen theepot en geen noem maar op nodig. Wij-wel en daarom al dat sjouwen als gold het een soort evacuatie. Bij die onver getelijke start was het weer stra lend, maar Eilandman had nog niet wel de plooien uit zijn grondzeil kunnen strijken, of de eerste vinni ge bui begon neer te ranselen op het tentdoek, dat rilde in de voch tige wind. Zo iets doet pijn, erge pijn mag Eilandman wel zeggen, die zijn laatste broddelstuk had ge pleegd bij een temperatuur van 94 graden in' die onvergetelijke week, toen de bouwvakkers het zo onge hoord troffen. Als het zo eens bleef dachten allen, die het „nog moes ten krijgen", met dat weemoedige, dat ons in deze brute zomer om geeft. Maar het bleef zo niet, op geen stukken na. Het werd anders, heel anders ook, want als stoeten kamelen kwamen de wolken aan drijven boven de Mont Blanc, het prachtige witte stuifduin daar aan de punt van het eiland. Legers van wolken uit zee opkomend en zich ontladend boven mensen, die een handvol vreugden zochten en zich meenden te kunnen koesteren in het milde zonlicht Maar daarover ruil Eilandman het een volgende keer nog eens hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1