Opvallend lekker.... GEMEENTERAAD KERKWERVE Te Moriaanshoofd zal geen nieuwe school worden gebouwd THREE LIONS Stad en Provincie IjoodwrM LIEFDE PORCELEIN Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1954 - No. 17592 Riolerinjs- en bestratingsplan aanvaard Woningwetwoningen werden aanbesteed 's Middags gaat de klok weer luiden school zal vergoeden. Door een overheidsmaatregel wordt dan het oude gebouw overbodig. Ook de heer Hanse (VVD) is van mening, dat het oude schoolge bouw kan worden hersteld. Als het gebouw werkelijk niet meer her stelbaar is, moet men daarvan de consequenties durven dragen en niet alleen adviseren tot het bou wen van een nieuwe school, maar het oude gebouw afkeuren. De heer M. L. den Boer (AR) zou een nieuwe school willen bouwen. Men is dan meteen radicaal van het zout af. Tevens vindt hij, dat men geen les kan geven in een ge bouw dat door het zout vochtig zal blijven. Weth. der Weduwen (VVD) merkt hiertegen op, dat iedereen, die een woning heeft die in het water ge staan heeft, last van het zout zal houden. Dit is volgens hem geen argument. Als het schoolgebouw wordt afgekeurd, moet er een nieuwe school komen; gebeurt dit niet dan zal men het bestaande ge bouw moeten herstellen. De heren Andr. Kloet en weth. v. d. Wekken (beide AR) wijzen nog op de lagere onderhoudskosten die een nieuw schoolgebouw de eerst komende jaren zal vergen. Een op gelapt gebouw zal een hoog bedrag aan onderhoudskosten per jaar vragen. Ook zij zouden een nieuwe school willen bouwen. De voor zitter deelt de mening van de bouwkundig hoofdinspecteur en zou ook, nu de kans er is, een nieuwe school willen bouwen. De heer M. de Jonge (PvdA) vindt het vreemd, dat het school gebouw niet is afgekeurd. De voor zitter zet uiteen dat dit een kwestie is van technisch mogelijk en me disch verantwoord. Technisch kan het gebouw misschien wel worden hersteld, doch of dit tegenover de kinderen medisch verantwoord is, trekt hij in twijfel. Tot slot merkt de heer Hanse op, dat de ligging van de school toch ook niet slecht is. De lokalen liggen alle aan de zonzijde. Desgevraagd verlangt wethouder der Weduwen stemming over dit punt, hetwelk door de heer Hanse wordt ondersteund. Het voorstel tot het verlenen van medewerking wordt dan met 3 stemmen voor (weth. v. d. Wekken, M. L. den Boer en Andr. Kloet) en 4 stemmen tegen (weth. der Weduwen, A. G. Kloet, M. M. Hanse en M. de Jonge) verworpen. Riolering en bestrating Vervolgens legt de voorzitter aan de raad voor het plan tot het doen leggen van een riolering en een be strating in Kerkwerve, zoals dit plan door het Technisch Advies bureau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten is ingediend. Nadat op aandringen van het mi nisterie van Wederopbouw, voor wat betreft de breedte van de stra ten en de trottoirs enige wijzigin gen zijn aangebracht, wordt het plan in zijn geheel door de raad aanvaard. Bij de rondvraag informeert de heer Hanse hoe het staat met het plan tot het bouwen van de woningwetwoningen op het dorp. De voorzitter deelt de heer Hanse mede, dat de woningen reeds zijn aanbesteed en gegund. Binnenkort zal dus met de bouw worden be gonnen. Weth. der Weduwen vraagt of het niet mogelijk is, dat tussen de middag de kerkklok weer gaat lui den. De voorzitter kan met dit ver zoek instemmen en zegt toe dat hiertoe opdracht zal worden ge geven. Hierna volgt sluiting. Ingezonden mededeling ec^e De raad kwam Zaterdagmorgen in het gemeentehuis te Kerkwerve in een spoedeisende openbare ver gadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester S. Francke Voor de eerste maal na de ramp werd de vergadering gehouden in de daartoe bestemde ruimte in het gemeentehuis, hoewel de ramp- schade nog niet geheel hersteld is. De voorzitter opende de verga dering en wenste alle leden geluk met hun herbenoeming tot lid van de gemeenteraad bij de onlangs ge houden verkiezingen; een bewijs, dat de bevolking met het gevoerde beleid instemt, terwijl het vertrou wen, dat de bevolking in de raad heeft gesteld, ongeschokt is geble ven. Hij hoopte dat het vertrou wen, dat de bevolking nu weer in de raad stelde, eveneens ongeschokt zou blijven. De heer M. M. Hanse dankte de voorzitter namens de raad voor de gelukwensen. Een vijftal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangeno men. Van vier verzoeken tot toe kenning van een gemeentelijke sub sidie werden er twee afgewezen en twee ingewilligd, nl. de verzoeken van de Commissie voor de hygiëne van het kind in de provincie Zee land en de Stichting 1940-1945. Ver der deelt de voorzitter de raad mede, dat voor het herstel van de onderwijzerswoning prijsopgaaf is gevraagd. Het werk zal worden ge gund aan de Fa C. van Burg te Kerkwerve. Vex-volgens komt aan de orde het schetsplan dat door ir P. J. 't Hooft is ingediend voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school te Kerkwerve. De raad kan zich met het plan zoals dit is ingediend ver enigen. Het plan zal ter goedkeu ring worden toegezonden aan de bouwkundig hoofdinspecteur. Discussie over herstel school of nieuwbouw Hierna stelt de voorzitter aan de orde het voorstel tot het verlenen van medewerking voor de bouw van een nieuwe bijzondere lagere school. Dit voorstel werd bij een vorige vergadering aangehouden, opdat de raadsleden zich eerst ter plaatse op de hoogte konden stellen of het oude gebouw al dan niet goed kon worden hersteld. Alvorens de raadsleden aan het woord te laten, leest de voorzitter een rapport voor de van de school arts, de heer A. J. Schilstra, waar in de wenselijkheid wordt uitge sproken om over te gaan tot het bouwen van een nieuwe school. De heer A. G. Kloet (CHU) kan het gebouw niet slecht noemen. Hij heeft de toestand ter plaatse op genomen. Tevens brengt spreker de vraag naar voren of, indien Mori aanshoofd niet wordt herbouwd, het Rijk de bouw van een nieuwe H*«* .ochl, EN MAAR Nieuwe voorschriften voor koplampen van auto's en motorrijwielen Met ingang van het volgend jaar moeten koplampen van auto's en motorrijtuigen voorzien zijn van het „Rijkskeurmerk", wat inhoudt dat ze aan bepaalde normen moe ten voldoen. De koplampen waarmede auto's en motorrijwielen van Europese makelij zijn uitgerust, alsmede de meeste nieuwe auto's van de ver scheidene in Nederland geïmpor teerde Amerikaanse merken, vol doen in het algemeen gesproken aan de gestelde eisen, doch zijn veelal niet meer voorzien van het voorgeschreven „Rijkskeurmerk". Koplantaarns, welke aan de voor schriften beantwoorden, behoeven niet te worden vervangen. Te zijner tijd zal er slechts een andere gloei lamp, voorzien van het Rijkskeur merk, in moeten worden gemon teerd; op de koplantaarns zelf zal het Rijkskeurmerk alsnog dienen te worden aangebracht. Voor dit laatste heeft de Rijks dienst voor het wegverkeer, in overleg met de Nederlandse ver eniging „De Rijwiel- en Automo biel Industrie" (R.A.I.) een regeling uitgewerkt. Gebruikers van auto mobielen en motorrijwielen wordt geadviseerd, tijdig bij garagehou der of reparateur te informeren, of deze regeling van toepassing is op de koplantaarns van de door hen gehouden automobielen of motor rijwielen, en, wanneer dit het geval mocht zijn, opdracht te geven voor het tijdig doen aanbrengen van het Rijkskeurmerk. Dit merk bestaat, indien het een oud type koplan taarn betreft, uit de aanduiding „Rijkskeur" gevolgd door enkele cijfers en letters, of, indien het een van de nieuwere typen van auto koplantaarns betreft, uit een cir keltje waarin de letters NL zijn aangebracht. De nieuwe voorschriften zijn niet van toepassing ten aanzien van motordriewielers, waarin de verbrandingsmotor geen grotere cy- Iinderinhoud heeft dan 150 cc, noch t.a.v. motorrijwielen, waarvan de verbrandingsmotor een cylinderin- houd heeft van niet meer dan 100 Kampvuur in de Kadeweg Heden (Donderdag)avond wordt aan de Kadeweg, voorbij het bus station van de R.T.M., een kamp vuur gehouden door het U.N.O.- kamp, dat wordt opgeheven, in sa menwerking met het kamp der I.V.V.-ers uit de Zeikepolder. Het U.N.O.-kamp, dat oorspronkelijk uit 22 personen bestond, is geslonken tot acht. Allerlei nationaliteiten waren in dit kamp vertegenwoor digd: Amerikanen, Engelsen, De nen, Zweden, Spanjaarden en Duit sers, benevens een Hollander. Zo als bekend had het U.N.O.-kamp onderdak gevonden in Nieuwer- kerk, waar het zijn krachten in zette om mede te helpen bij de we deropbouw. Bij een kampvuur ne men ze Donderdagavond afscheid van ons eiland. Autobotsing liep goed af Maandagavond, omstreeks kwart voor vijf, vond op de Lange Blok- weg, ter hoogte van de smederij van de heer Steutel, een aanrijding plaats. De heer P. J. H. uit Brui- nisse had voor de smederij zijn auto tot stilstand gebracht. Toen hij zijn wagen weer op gang bracht draaide hij de weg op, juist toen uit de richting Schuddebeurs een auto naderde, waarin Ds M. W. Nieuvvenhuize uit Amsterdam zat. Deze reed met zijn wagen tegen de auto van de heer H. op, die licht werd beschadigd, doch de auto van de dominé kwam er min der goed af. Met vrij zware bescha diging werd ze later door de firma Anker weggesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie maakte van deze aanrij ding proces verbaal op. Met ingang van 16 September a.s. is tot tijdelijk wijkverpleegster van het „Groene Kruis" alhier be noemd Zr Jorna, thans tijdelijk werkzaam te 's Gravenhage. DUIVENDIJKE Afscheid burgemeester Nieborg In tegenstelling tot het Dinsdag gepubliceerde bericht zij vermeld, dat het afscheid van burgemeester H. R. Nieborg van de gemeente raad niet zal plaats hebben in de gemeenteraadsvergadering van a.s. Vrijdag 20 Augustus, doch in een, in de loop der volgende week te beleggen speciale raadsvergadering. ELLEMEET Wederopbouwplan biedt ruimte voor pl.m. 30 woningen Het ontwerp van het wederop bouwplan voor de gemeente Elle- meet, vervaardigd door ir. F. H. Klokke te Middelburg, is thans ter visie gelegd. De bebouwing is ge projecteerd aan de Zuidzijde van de Kuierdamseweg aansluitende aan de woningen aan de Westzijde van het dorp. Het plan biedt ruimte voor plm. 30 woningen en zal zich uitstrekken vanaf de woning van H. de Jonge tot aan die van L. D. Stoel. In het plan is o.a. ruimte gereserveerd voor een houten noodschool, welke later als verenigingsgebouw zal worden gebruikt en een permanen te Openbare Lagere school. De hou ten noodschool is inmiddels verre zen. Bij de uitvoering van het plan zullen tevens enkele nieuwe stra ten worden aangelegd. Allereerst een straat langs de 2 nieuwe wo- nngen van het Burgerlijk Armbe stuur parallel aan de Kuierdamse weg en loodrecht daarop 2 zijstra ten vanaf de Kuierdamseweg. Een belangrijk obstakel bij de uitvoering van het wederopbouw plan vormen de bedrijfsgebouwen van de landbouwer J. v. T. Met medewerking van de Rijksdienst der Herverkaveling zullen deze moeten worden geamoveerd en op een nieuwe kavel worden her bouwd. Zeer begrijpelijk is dit on prettig voor betrokkene, doch de gemeente heeft geen andere keus. Een wederopbouwplan aan de an dere zijde van de Kuierdamseweg stuit namelijk op bezwaren bij ho gere instanties. Ook een tweetal beschadigde wo ningen, nl. van J. S. Verboom en C. Steur dienen te worden afge broken doch hiervoor is de oplos sing eenvoudiger. Door de gemeen te zullen op korte termijn 16 ste nen woningen worden gebouwd en een Deense houten geschenkwoning BROUWERSHAVEN Tweedaags bezoek aan Voorburg geslaagd 11 September volgt een contra-bezoek Het korte verslag dat we Dins dag konden opnemen over het be zoek dat aan de adopterende ge meente Voorburg werd gebracht, vraagt om aanvulling die we thans laten volgen. Speciaal voor de gasten was èr Zondagvoormiddag 11 uur een auto bustocht georganiseerd naar Den Haag, Scheveningen, Loosduinen, Rijswijk en omgeving Voorburg. De vele bezienswaardigheden werden op een sublieme wijze toegelicht door mevr. Verkaaik, en de heren v. Elk en Vahrenkamp. Deze mooie rondrit betekende voor de gasten wel één der hoogtepunten. Zon dagmiddag werd de terugtocht aan vaard, uitgeleide gedaan door vele Voorburgers, waarmee zo'n hechte vriendschapsband was aangeknoopt Voorburg, dat Brouwershaven na de gevoelige slagen door de ramp weer uit het moeras omhoog heeft ge trokken, vooral ook op cultureel en ontspanningsgebied, zal nog in lengte van dagen bij vele Brouwe- naars een dankbaar en herinne- ringsvol punt van bespreking vor men. De enige wanklank, die men bij de vele loftuitingen vernam was het zuchtend: „Jammer dat die dagen nu reeds voorbij zijn, kon den we dat nog maar eens over doen", hetgeen wel bewees, dat de ze dagen door de Voorburgers tot onvergetelijke zijn gemaakt. Het ligt in de bedoeling dat reeds op Zaterdag 11 September a.s. de Harmonie „Forum Hadriani" weer een tegenbezoek zal brengen aan Brouwershaven met plm. 120 per sonen. „Apollo" bereidt zich nu reeds daarop voor. NIEUWERKERK Terug van vacantiereis uit Enschedé De 58 kinderen uit Ouwerkerk en Nieuwerkerk, die twaalf dagen va- cantie hadden doorgebracht in En schedé, dat beide gemeenten na de ramp adopteerde, zijn in hun woon plaatsen terug. De kinderen hebben genoten van de bossen, van het zwemmen in Boekelo, waar de gol ven der zee worden nagebootst, van de markt, van het Natuur Histo risch Museum en van nog veel meer. Er zijn in twaalf dagen tijd sterke vriendschapsbanden gelegd tussen Enschedé en de beide ge adopteerde gemeenten, die zeker in de toekomst zullen blijven bestaan. De kinderen mogen terugkomen bij hun pleegouders en de ouders no digen de pleegouders uit hen te ko men bezoeken. Voor Enschedé zo wel als voor Nieuwerkerk en Ouwerkerk is een nieuw deel van ons land opengegaan en dat is van groot belang voor de gehele be volking. Eén schaduwzijde is aan. de reis verbonden: Koos Folmer uit Nieu werkerk viel de avond vóór de te rugtocht uit een pruimeboom en brak zijn schouder. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen, wordt daar uitstekend verzorgd en aan belang stelling zal het hem daar niet ont breken. Toch hadden we hem graag hier en opdat ook de bevolking van Nieuwerkerk haar belangstelling kan tonen, geven wij hier zijn adres: Ziekenhuis Ziekenzorg, Kinderafd. F, zaal 2, Enschedé. Nieuwerkerk en Ouwerkerk zijn zeer dankbaar voor wat de pleeg ouders deden voor de kinderen, voor wat de U.V.V. deed bij de uit voering van het plan en voor de daarbij onvermijdelijke financiële hulp van het gemeentebestuur van Enschedé. BRUINISSE De meubelmaker L. Capelle had Zaterdagmiddag het ongeluk, met zijn auto over de kop te slaan, op de Rijksweg naar Zierikzee bij het voormalig gehucht Kapelle. Hij bekwam daarbij een 'hoofdwond en een bloeduitstorting in zijn hand. De overige inzittenden bleven on gedeerd. De chauffeurs van de auto bussen, die de mensen die over nachten in het Stoof pol derkamp, naar en van hun werk brengen, hebben de gewoonte, hun wagens aan het eind van de week een goe de wasbeurt te geven in de Stein- straat. Dit gebeurde ook Zaterdag weer ,toen de chauffeur zich even had verwijderd, zou de persoon die bij het schoonmaken van de wagen behulpzaam was geweest eens even de wagen verzetten. Hij maakte daarbij een verkeerde manoeuvre. De autobus botste daarbij tegen de woning van de heer J. Wesdorp al daar, met het gevolg* dat de gevel ernstig werd gescheurd. De auto (van van Dongens Autobedrijf uit Zeeland (N.B.) werd beschadigd. Op het terrein aan het Stenen Pad werd Maandag de eerste paal geslagen voor de fundering van de Rioolwaterzuiveringsinrichting van de gemeente Bruinisse. LAND- EN TUINBOUW De oogst in de polder Oosterland. Helaas is tot nu toe de weersge steldheid spelbreker geweest bij de oogst in de polder Oosterland. Als gevolg hiervan moesten de oogst- werkzaamheden worden onderbro ken. Hopenlijk kunnen thans com bine en maaimachine weer onge stoord doorwerken. BOEKENNIEUWS CANADA, een jonge reus onder de landen, door J. J. v. d. Laan. - Uitg. Mij. „Holland". Het fraai geïllustreerde boek, uit gegeven door de Uitgevers-Maat schappij „Holland" te Amsterdam, bevat een schat van gegevens op economisch, sociaal, cultureel en geestelijk terrein, over het uitge strekte Canada, dat heden ten dage zich in veler belangstelling mag verheugen. De schrijver houdt in dit werk een warm pleidooi voor eventuele emigratie naar dit land, waar voor Nederlanders, speciaal voor landbouwers, grote mogelijk heden liggen. Dit boek geeft een uitgebreide voorlichting op velerlei gebied. Het is naar dit Canada, on begrensd en nog zo weinig bekend, waarvan de uitvoerigste beschrij ving nog maar een flauw beeld kan geven, dat zich sedert de bevrijding van ons land reeds bijna honderd duizend landgenoten hebben bege ven om er een beter bestaan te vin den; voor zich zelf in de eerste plaats maar vooral ook voor hun nageslacht. De laatste jaren emi greerden gemiddeld 20.000 Neder landers per jaar. Dit boek wil voor al spreken tot hen die belangstellen in de toekomst van ons eigen land en van hun eigen nakomelingen, om hen te doen inzien dat Neder- land's toekomst en de toekomst van ons Nederlanders opnieuw buiten onze grenzen ligt. Internationaal jaarboek voor opvoeding 1953 Tengevolge van de watersnood ramp in 1953 werden in de getrof fen gebieden 150 scholen vernield of beschadigd, waarvan er 30 van de grond af herbouwd moesten worden. Dit staat te lezen in het rapport van mr J. H. Wesselings, afgevaardigde der Nederlandse re gering naar de zestiende internat- tionale conferentie over openbaar onderwijs. De gegevens uit dit rapport treft men aan in het zo juist verschenen „International Yearbook of Educa tion 1953", dat werd uitgegeven door de UNESCO en het Interna tionaal Bureau of Education in Ge- nève. Het International Yearbook of Education 1953 bevat een algemeen gedeelte, waarin gegevens vermeld zijn over de inspectie, financiën, bouw van scholen; voor het L.O. de kwestie van verplicht onderwijs, leerprogramma en methoden; voor het M.O. statistische gegevens, leerprogramma, methoden, exa mens; vak- en hoger onderwijs; het tekort aan en de opleiding van leerkrachten en hun sociale status. Daarna worden, alphabetisch ge rangschikt, de gegevens vermeld der zestig landen, w.o. Nederland, die aan de tot stand koming van deze uitgave hebben meegewerkt. International Yearbook of Edu cation 1953 is in Nederland ver krijgbaar via N.V. Uitg.- Mij. Mar- tinus Nijhoff, Lange Voorhout 9, 's Gravenhage. BÏNNENVERING BED onbeperkte garantie geruisloos Ingezonden mededeling De beste bedden ooit gemaakt! SCHUIMRUBBER BED HAZET 8EDOEN. EN MATRASSEN-FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN TEtÊFOON No J FEUILLETON. 18 IS VAN door Grê de Boer Op de dag na Kerstmis vertrok de winkelier aan de Rozengracht en Kees kreeg de sleutels, nadat men samen de inventaris had opge maakt. Daarover was men het al spoedig eens en nadat een werkster het hele huis had schoongemaakt, laadde Kees een taxi met nieuwe voorraden sigaretten, sigaren, tabak en andere artikelen en reed van de P.C. naar de nieuwe zaak. Daar ging hij, terwijl de electricien bezig was nieuwe verlichting aan te leg gen en de timmerman de etalage restaureerde, rustig in het achter kamertje de voorraden uitstallen. Er werden nog een paar ritten ge maakt en toen dacht Kees, dat hij alles, wat voor de heropening no dig was, wel overgebracht zou heb ben. Hij ging er eens rustig bij zitten en keek door de matglazen deuren naar de gestalten van de werklie den, die de winkel aan het moder niseren waren. Met een beetje ge luk zou dit ook een goeie zaak kun nen worden. Nu moest hij er, als alles hier zou gaan, zoals hij ver wachtte, ook nog eens een zaak zien te krijgen in West. Maar dat kon dan wel weer over een paar jaar. Eerst deze zaak weer op gang zien te krijgen. Om half zes gingen de werklie den naar huis, nadat men „de baas" hiervan verwittigd had. Kees keek eens naar de vorderingen en knikte voldaan. De nieuwe lampen zou den het wel goed doen en al$ de etalage wat hoger en langer was geworden, zou er heel wat meer te plaatsen zijn dan voorheen. Nee, zijn voorganger hier had nooit veel werk van de etalage gemaakt en dat was nu juist zijn specialiteit. Daarvan getuigde wel de etalage in de P.C.! Kom, hij ging weer eens naar huis. Morgen zou de etalage wel klaar zijn en dan kon hij overmor gen beginnen met de uitstalling. Terwijl hij op het punt stond zijn overjas aan te trekken, ging de winkelbel. Verbaasd keek hij om Er stond toch duidelijk op het raam gesloten wegens inventarisatie Maar terwijl hij omkeek, zag hij meteen het lachende gezicht van Jannie. „Lieve help, Jansje zo als hij haar nog altijd noemde jou had ik allerminst hier ver wacht". „Dus niet welkom?" „Praat geen onzin, meisje. Ik vind het altijd leuk, als je komt. Nieuwsgierig geworden naar m'n neuwe zaak?" „Een beetje", bekende ze eerlijk. „Ik was nogal vroeg klaar van avond en ik dacht: laat ik eens over de Rozengracht lopen om te zien, of ik Kees' nieuwe zaak kan vin den". „O ja, ik heb je het nummer nooit genoemd, hé?" „Nee. Maar ik zag hier de boel dicht en het briefje er voor. Dus ik dacht: hier zal het wel zijn". „En hoe vind je de tent? vroeg hij, opgewekt lachend. Ze keek eens rond in de rommel, toen naar de nieuwe lampen, waar van er al twee hingen, en ten slotte naar de half open etalage. Ze knik te. „Je pakt het goed aan, zie ik. En van buiten is het 2eker pas op geschilderd, hé?" „Ja, alles was zo verveloos. Hier binnen wordt het ook van 't voor jaar opgeknapt, maar voorlopig moet het nog maar zo. Het kost toch al geld genoeg". „Nu moet je zeker nog heel wat voorraad oververhuizen, hé? Ik be doel: sigaren, sigaretten Hij liep een paar passen terug en opende de deur van het achterka mertje. „Alles is al aanwezig, hoor. Dat is vandaag aangekomen". Ze liep naar binnen en keek naar de talrijke pakken, kistjes en do zen. „Goeie, zeg, dat is genoeg voor een hele kazerne, zou ik denken". Kees lachte. „En dan houden we nog wel wat over, hoor". Ze keerde zich naar hem om en zag ,dat hij haar pullover aan had. Maar ze zweeg hierover en vroeg: „En, heb je goede verwachtingen voor a.s. Zaterdag?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5