DE ZIERIKZEESCHE COURANT Franse regering accoorci inzake compromis over de E. D. G. Rusland stelt gesprek over staats verdrag met Oostenrijk voor Rood-China onderstreept nood zakelijke „Bevrijding" van Formosa Wereldraad van Kerken confereert te Evanston DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 No. 17591 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEHMEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f3,50. per week 27 cent, Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Adverlenlleprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11,— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN AOMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 13767.7 Uitgave: N.V. Drukkerij voorb. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel, 309 Drie ministers traden af De Franse regering is het Vrij dagavond eens geworden over een compromis betreffende de Europe se verdedigingsgemeenschap, maar de Gaullistische ministers generaal Pierre (defensie), Jacques Chaban Delmas (openbare werken) en Maurice Lemaire (wederopbouw) zyn afgetreden, aldus heeft een Gaullistische woordvoerder mede gedeeld. Een officiële woordvoerder deel de later mede, dat de raad conclu sies aangaande de Europese verde- diginsgemeenschap heeft aanvaard, welke de regeringen van de andere ondertekenaars van het E.V.G.-ver- drag Zaterdag hebben vernomen. De afgetreden ministers konden zich niet met de besluiten van de regering verenigen. Zij zullen voor lopig niet worden vervangen. Hun portefeuilles zullen ad interim wor den beheerd door Emmanuel Tem ple (defensie), Claudius Petit (we deropbouw) en Bourges-Maunoury (openbare werken). In China staat millioen H.A. blank In de Chinese provincies Hoe- peh, Hoenan en Kwangsi zijn meer dan 20 millioen mensen door de overstromingen uit hun woningen verdreven. Meer dan een millioen hectaren land staan onder water, aldus een bericht in 't blad „Koeng Sjeoeng", dat in Hongkong ver schijnt. Het communistische persbureau „Nieuw China" meldde Vrijdag, dat op de Jangtse nabij de Woehandij- ken vlotten op het water worden verankerd om de golven te breken. Het peil van het door de wind op gezweepte water stijgt nog steeds, aldus „Nieuw China". Amerikaans voedsel voor overstromings slachtoffers President Eisenhower heeft mach tiging verleend voor het verstrek ken van overtollig voedsel ter waarde van vier millioen dollar aan de slachtoffers van de over stromingen van de Donau in Mid den- en Oost-Europa. De minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, moet eventueel nood zakelijke overeenkomsten met de betrokken regeringen sluiten. Krijgt Brussel een Eiffeltoren Het plan bestaat ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling, die in 1958 te Brussel zal worden ge houden, een toren op te richten, die identiek zal zijn aan de Parijse Eif feltoren. Deze toren, welke in ge wapend beton zou worden opge trokken, zou een hoogte krijgen van 250 meter en zou worden opgericht nabij de bekende eeuwfeestpalei zen waar de Brusselse Jaarbeurs gehouden pleegt te worden. De to ren zou bekroond worden met een metalen koepel, die een sterren wacht, radarinstallaties en televi siestations zou huisvesten. Tot een hoogte van zestig meter zouden in de toren appartementen acht op iedere verdieping worden ge bouwd. Roltrappen en liften zouden bewoners en bezoekers van de toren een snelle verplaatsing mogelijk maken, terwijl om de 15 meter ruime terrassen in staat zouden stellen van een prachtig uitzicht over de Belgische hoofdstad te ge nieten. De goedgekeurde amendementen op het E.V.G.-verdrag zijn in grote trekken gelijk aan de gisteren door de premier voorgestelde. Premies Mendes-France ver klaarde na de kabinetsvergadering tegenover de pers, dat de regering niet slechts tot conclusies is geko men ten aanzien van vraagstukken die in Brussel zullen worden be sproken, doch ook over vraagstuk ken van algemene internationale politiek met betrekking tot Euro pese problemen. De premier was zeer vermoeid, hij scheen zo goed als uitgeput te zijn. Knappe omroeper De 40-jarige televisie-omroe per van de BBC, Donald Gray, heeft een anonieme brief ont vangen, waarin een woedende luisteraar hem met de dood bedreigt, aangezien Gray's knappe gezicht de schrijver heeft beroofd van de genegen heid van zijn vrouw. De onbekende schreef, dat hij zijn televisietoestel niet weg wilde doen om zijn dochter niet teleur te stellen, doch hij geeft Gray een week de tijd om ont slag te nemen als omroeper. Donald Gray verklaarde na ontvangst van de brief niet goed te weten of hier sprake is van een grap. Voor alle zeker heid heeft hij maar een jacht geweer gekocht. Ook de poli tie houdt een oogje in het zeil. De nieuwe rijksdaalders en guldens In de Muntwet 1948 wordt o.a. bepaald, dat de rijksdaalder, de gul den, het kwartje, het dubbeltje, de stuiver en de cent op de voorzijde het borstbeeld van de koningin dragen, tot omschrift voerende de naam van H.M. met de woorden „Koningin der Nederlanden". De keerzijde zo bepaalt de Muntwet verder draagt de waarde-aan- duiding. De overige bestanddelen van de beeldenaars der genoemde munten worden be Koninklijk Be sluit bepaald. Thans is een Koninklijk Besluit verschenen, waarbij enkele be standdelen van de beeldenaar van de rijksdaalder en de gulden op de keerzijde: het rijkswapen met de koninklijke kroon met aan iedere zijde twee cijfers van het jaartal en daaronder de waardeaanduiding, te weten ter linkerzijde het waarde cijfer 2% onderscheidenlijk 1 en ter rechterzijde de letter G, alsmede het onderschrift Nederland, het muntteken en het muntmeesters teken. Zowel de voorzijde als de keerzijde van de beeldenaar is om geven door een parelkrans. De rijksdaalder en de gulden hebben een gladde rand en dragen als rand schrift „God zij met ons". De agendacommissie van de Franse Nationale Vergadering heeft bepaald,dat het debat over het E. V.G.-verdrag van 28 tot en met 31 Augustus zal worden gehouden, vier dagen later dan aanvankelijk was voorgenomen. 26 en 27 Augus tus zullen worden gewijd aan een volledig debat over de regerings- politiek ten aanzien van Tunesië. De agendacommissie nam haar be sluit in overeenstemming met pre- mer Mendès-France. <►00* >OG< O Men moet zijn geluk zoeken fniet in de bevrediging zijner O wensen, maar in de vervulling o van zijn plichten. Hel K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Rustig weer Na in de nacht en ochtend plaat selijk mist of laaghangende bewol king, overdag op de meeste plaat sen droog en vrij zonnig weer; zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen; dezelfde tempera turen of iets hogere. Dr John heeft niet geweten Dat achter 't ijzeren gordijn Geen ,,M. C. D." Speculaas wordt gegeten, 18 Aug. Zon op 5.27; onder 20.00 Maan op 21,01; onder 10.54 19 Aug. Zon op 5.29; onder 19.58 Maan op 21.26; onder 12.19 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 Aug. 5.54 v.m. 18.06 n.m. V 19 Aug. 6.32 v.m. 18.42 n.m. Vrijdagmorgen woonde Z.M. Koning Haakon een dienst bij in de Noorse Zeeliedenkerk te Rotterdam, geleid door Ds A. Terjesen. Bij het verlaten van de kerk: midden Z.M. Koning Haakon, rechts de Noorse gezant in Nederland de heer Jorstad, links Ds A. Terjesen Desbetreffend Oostenrijks voorstel verworpen De Sowjet-Unie heeft een vier- mogendliedenconferentie met Oos tenrijke deelneming voorgesteld ter bespreking van het ontwerp- staatsverdrag voor Oostenrijk. De besprekingen zouden in Weenen door ambassadeurs van de Sow jet-Unie, de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk en Oosten rijkse vertegenwoordigers moeten worden gevoerd, aldus Russische krantenberichten. In een Donderdag in Moskou overhandigde nota verwerpt de Sowjet-Unie een Oostenrijks voor stel van 22 Juli om een commissie van ambassadeurs der Grote Vier en Oostenrijkse vertegenwoordi gers in te stellen ter bespreking van maatregelen om de huidige po sitie van Oostenrijk, als bezet land, te verlichten. Instelling van een dergelijke commissie kan volgens „Ik wil vrijheid" riep Pools zeeman Een bemanningslid van het be kende Poolse schip „Batory" is in het water gesprongen, toen het schip Vrijdagmiddag de haven van Kopenhagen verliet. De man, die slechts een hemd en een broek droeg is door de bemanning van sleepbo ten opgepikt. Toen hij in het wa ter lag riep hij „Ik wil vrijheid". Zijn identiteit wordt door de Deen se autoriteiten hangende het on derzoek, geheim gehouden. Reeds eerder hebben bemanningsleden van het schip in Denemarken asyl gevraagd. Nieuw conflict in zicht? De regeringsraad, het hoogste uitvoerende orgaan in communis tisch China, heeft Vrydag een ver slag over buitenlandse zaken goed- gekeerd waarin de nadruk wordt gelegd op de noodzakelijkheid, het nationalistische bolwerk Formosa te „bevrijden". Het verslag was volgens Radio- Peking, ingediend door Tsjoe en- Lai, de Chinese premier en minis ter van buitenlandse zaken, in te genwoordigheid van Mao Tse- Toeng en andere hoge Chinese lei ders. De raad keurde tevens verschei dene benoemingen in en ontslagen uit regeringsfuncties goed. Bijzon derheden zijn niet gegeven. Een lid van de raad prees minis ter Tsjoe, die het gezag van China op de conferentie van Genève had doen toekomen. De huidige taken van ChJna zouden de uitvoering van de besluiten van Genève en de „bevrijding" van Formosa moeten zijn. de Sowjet-Unie niet het bereiken van overeenstemming over het staatsverdrag verzekeren. De Russische regering meent, al dus de nota, dat „alle mogelijkheid bestaat voor het sluiten van een staatsverd2-ag" en zij gelooft, dat besprekingen op diplomatiek ni veau in Weenen voortgezet dienen te worden. Busongeluk in Frankrijk eist 21 doden Nabij Aubenas in Zuid-Frankrijk is een autobus in de rivier de Ar- déche gestort, nadat zij door een borstwering was gereden. Zeventien schooljongens, drie onderwijzers en de chauffeur zijn om het leven ge komen. 24 inzittenden werden ge wond, van wie zeven ernstig. In de bus zaten 46 kinderen van 15 tot 20 jaar ,die een schoolreisje maakten en van Le Puy in Midden- Frankrijk naar Aubenas op weg waren. De remmen van de bus weiger den, toen zij een bergweg afreed. Zij maakte een val van dertig me ter en brak in tweeën. Chimpansee maakt wereldreis De chimpansee J. Fred Muggs, een bekende figuur op het Amerikaan se televisiescherm, maakt op het ogenblik een wereldreis. Donder dag kwam hij uit Hongkong te To kio aan, waar hij in één van de grootste hótels de nacht doorbracht in een kinderbed. Naar verluidt weigerde het beken de Imperial-hötel aan Muggs gast vrijheid te verlenen, met het argu ment, dat het een hötel en geen die rentuin was. De chimpansee is vooral bekend geworden, toen hij tijdens de uit zending van de kroningsplechtig heid van koningin Elizabeth op het televisiescherm verscheen om de voortreffelijkheid van een of ander product aan te prijzen. Dit voorval heeft indertijd vele Britten gesterkt in hun (vergeefs) verzet tegen de commerciële televisie. De particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina in Den Haag deelt mede, tevens met het oog op de verjaardag van de Prinses op 31 Augustus a.s., dat de Prinses voor vacantie naar Noorwegen is ver trokken. Het is het plan van de Prinses om eerst half September naar Nederland terug te keren. „De gesel van het Hakenkruis" Het boek dat men wilde verbieden Het Londense blad de „Daily Ex press" heeft de eerste aflevering van het boek van de hand van Lord Russell „De gesel van het haken kruis" (The scourge of the swasti- ca), dat in gedeelten in het blad zal verschijnen, op een in het oog val lende plaats afgedrukt onder de kop „Het boek, dat men trachtte te ver bieden". Lord Russell nam onlangs zijn ontslag als juridisch adviseur voor de Britse strijdkrachten, omdat hij geen gehoor wilde geven aan een verzoek van de Lord Chancellor om het boek over de Duitse wreedhe den in de laatste wereldoorlog niet te pübliceren. Men doet het voorkomen, schrijft het onafhankelijke rechtse blad in een hoofdartikel, of het hier ging om de gebruikelijke keuze voor iemand die een openbaar ambt be kleedt, tussen het publiceren van zijn boek of het opgeven van zijn betrekking. De brief van de Lord Chancellor, waarin staat dat deze „de onwrikbare mening heeft dat het boek niet gepubliceerd dient te worden", toont aan, aldus de „Dai ly Express", dat het de bedoeling was de publicatie van het boek te voorkomen. Andijk een slinkende gemeente 12 procent der bevolking geëmigreerd. De gemeente Andijk heeft Maan dag jl. haar 500ste emigrant zien vertrekken. De bevolking van An dijk bestond op 1 Januari 1946 uit 4502 personen, op 1 Juli 1954 was dit aantal gedaald tot 4293. Dat het niet meer is gezakt, komt door het geboorte-overschot en enige import uit omliggende gemeenten. Van de 500 emigranten zijn ver trokken naar: Canada 397 personen, Frankrijk 9 personen, U.S.A. 70 per sonen, Zuid-Afrika 1 persoon, Zwe den 1 persoon, Argentinië 4 perso nen, Australië 14 personen, Nieuw Zeeland 4 personen. Van dezen be horen tot de Gereformeerde Kerk 433 personen, Ned. Herv. Kerk 25 personen, Rooms Katholieke Kerk 17 personen, onkerkelijken waren 25 personen. Zo men ziet is ruim 12 procent van de tegenwoordige bevolking geëmigreerd, een percentage dat wel door geen gemeente zal zijn be reikt. De „University of California" heeft een „mechanische neus" ge construeerd, die de mate van vers heid van bepaalde producten kan bepalen. Begin van bederf, tot nu toe niet te constateren op een an dere wijze, kan door de „neus" ge registreerd worden. Derde nieuwe over spanning voor Moerdijkspoorweg Op dezelfde wijze als waarop men de eerste en de tweede over spanning van de nieuwe dubbel- sporige spoorbrug over het Hol lands Diep heeft geplaatst, heeft men Zondag de derde op de peilers gelegd. Volgende week Zondag voegt men er de vierde aan toe, zodat dan twee van de vijf vak- werkbruggen, die in de loop van volgend jaar de spoorbrug zullen vormen, klaar zijn. In Neder-Oostenrijk heerst een muskietenplaag na de overstromin gen. De zomergasten zijn gevlucht en de koeien geven maar de helft van de gebruikelijke hoeveelheid melk. De omgeving van het toe ristenplaatsje Deutsch-Altenburg, waar het orkestje ten gevolge van de zwermen steekmuggen een uit voering moest staken, is besproeid met een mengsel van olie en DDT. Het aantal doden in Nepal tengevolge van door moessonregens veroorzaakte overstromingen, is ge- Stegen tot ongeveer 1000. Uit Golka is gemeld, dat 300 mensen hetzij door overstromingen hetzij door grondverschuivingen om het leven zijn gekomen. Men vreest dat meer dan 600 personen in het Oosten van het gebied van Terai, aan de grens van India, het leven verloren heb ben. BROUWERSHAVEN l 18 Aug. 5.14 v.m. 17.40 n.m. 19 Aug. 5.58 v.m. 18.20 n.m. Springtij: 30 Augustus. Doodtij: 22 Augustus. Nieuwe bergingsmethode Het Belgische blad „Le Matin" bericht dat een Belgische firma vier duikboten van de Finse ma rine heeft aangekocht. Twee ervan voor de sloop. De andere twee, die nu te Antwerpen gemeerd liggen, zullen verbouwd worden voor het bergen van ladingen van vergane schepen. Het voornaamste gedeelte van de duikboten zal verbouwd worden in twee kamers via welke de duikers de onder water liggen de duikboot zullen kunnen verlaten en weer binnengaan. Zodra een wrak gelocaliseerd is zal de duik boot zich zo snel mogelijk er naast leggen, zodat de duikers slechts en kele meters behoeven af te leggen om hun werk te verrichten. Het zal de eerste proefneming van dien aard zijn, die in de wereld wordt gedaan. De twee duikboten zullen binnenkort toegankelijk worden ge steld voor het publiek, de ene te Antwerpen, Brussel en Luik en de andere te Parijs gedurende de autosalon. Attlee en de delegatie van de Britse Labourpartij hebben Zondag meer dan vijf uur met premier Tsjoe-En-Lai van Communistisch China en andere Chinese leiders gesproken over vraagstukken be treffende het handelsverkeer tus sen Oost en West. De delegatie zal deze week de Chinese leider Mao Tse Toeng ontmoeten. Veertig landen en 161 Kerkgenootschappen zijn vertegenwoordigd De tweede algemene vergadering ■van de Wereldraad van Kerken is Zondagochtend in Evanston, een voorstad van Chicago, met een godsdienstige plechtigheid in een van de grootste kerken der Ver enigde Staten geopend. Veertig lan den zijn vertegenwoordigd en 161 kerkgenootschappen. De 1.700 afgvaardigden vertegen woordigen honderdzestig millioen leden van Protestantse en ortho doxe kerken. De conferentie duurt 17 dagen en wil stuwen naar „vre de en rechtvaardigheid, die ont spruit uit de Christelijke hoop". On der de afgevaardigden zijn er 11 uit communistische landen. Bisschop G. Bromley uit Was hington D.C., een van de vijf pre sidenten van de Raad, hield een predikatie op het thema „Wij wil len bij elkaar blijven". Het zou duidelijk gemaakt moeten worden, aldus de bisschop, dat de kerk niet vereenzelvigd moet worden met een „historisch beheerst politiek, sociaal en economisch stelsel". De afgevaardigden zouden duidelijk moeten laten uitkomen, „dat de Christelijke eis van rechtvaardig heid niet afkomstig is van Karl Marx ,doch van Jezus Christus en de Joodse profeten". Dr. Mare Boegner uit Parijs, pre sident van de Federatie van Pro testantse Kerken van Frankrijk, las een van de lessen uit de bijbel in het Frans voor. Dr. Boegner is ook een van de vijf presidenten van de Raad. Op de openingsdag van de assemblee is des avonds een „Festival van het geloof" gehouden in een stadion van Chicago. Meer dan 100.000 mensen waren aanwe zig bij de opvoering gebaseerd op het thema van de assemblee: „Christus, de hoop van de wereld". Aan deze opvoering in het stadion werd door 4.000 personen deelgeno men. Ook een koor van 3.000 stem men verleende zijn medewerking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1