Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" wendt zich tot Ministerraad DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stakingsactie in West-Duitsland begint te verlopen Koning Haakon VII van Noorwegen bracht bezoek aan Stavenisse De watersnood in Perzië Molotof waarschuwde tégen gevaren van een nieuwe oorlog ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1954 No. 17590 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIE11WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f3,50. per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zlerikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel 309 Waarschuwing tegen Oost-Duitse agitators By een botsing tussen ongeveer 1.00Ü stakers en 60 politicmannen te Amber, by Neurenberg, zyn aan beide zyden verscheidene per sonen gewond. De stakers, die be hoorden tot de ongeveer 100.000 stakende metaalbewerkers in Beie ren, hadden enige werkwilligen by de electrische apparatenfabriek van Siemens-Scliuckart afgeranseld. De politie kwam hierop in actie, ge steund door niet-stakers. Dit was overigens het enige ern stige incident, dat zich Donderdag bij de stakingen in Wesjduitsland voordeed. In de meeste gebieden van het land verloopt de stakings actie. Te Hamburg gingen de 14.000 arbeiders bij de openbare ver- voers- en nutsbedrijven na een sta king van acht dagen, die de stad ongeveer drie millioen Mark gekost heeft, weer aan het werk. Vak bondsleiders en het stadsbestuur gingen accoord met een bemidde lingsvoorstel om het uurloon met zeven prennig te verhogen. De stedelijke autoriteiten maak ten bekend, dat nu de vervoers- tarieven en de gas- en waterprij- zen zullen moeten worden ver hoogd. Vakverenigingsleiders hebben de stakers opnieuw gewaarschuwd te gen Oostduitse communistische agitators, die Woensdag trachtten geld en pamfletten uit te delen. Vice-kanselier Blücher is naar het Zwarte Woud vertrokken om met dr. Adenauer, die daar zijn vacantie doorbrengt, de toestand te ontetatT' waardoor de stakinE fs Prinses Wilhelmina vier Weer straaljager verongelukt Van de zijde van de Luchtmacht voorlichtingsdienst werd medege deeld, dat Donderdag omstreeks het middaguur tijdens een oefenvlucht een Meteor-straal jager van de vliegbasis Twente bij Munster in Duitsland is neergestort. De be stuurder, de 23-jarige reserve-ser geant vlieger H. Groot-Huize, af komstig uit Apeldoorn, kwam hier bij om het leven. Hij was onge huwd maar zou volgende week in het huwelijk treden. Straat naar zijn naam genoemd officieëi geopend weken naar Noorwegen |AA - H.K.H. Prinses Wilhelmina is 199 jaar gevangenisstral Vrijdag voor een vacantie van vier weken naar Noorwegen vertrok- 49 uur vry. ^en. Zij zal haar verjaardag in het buitenland vieren. H.K.H. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard vertrekken zoals bekend, op 31 Augustus a.s. naar Griekenland, alwaar zij de gasten zullen zijn van het Griekse koninklijke paar. Roger „de verschrikkelijke", een 55-jarige figuur uit de tijd van de drooglegging van Amerika, die Maandag jl. uit de gevangenis werd ontslagen omdat hij volgens een plaatselijke rechter twintig jaar ge leden ten onrechte zou zijn opge sloten, is na een vrijheid van slechts 49 uur wederom de gevangenis in gegaan om zijn vonnis van in to taal 199 jaar gevangenisstraf ver der te gaan „uitzitten". Het Hof van Beroep vernietigde namelijk de uitspraak van de plaat selijke rechter en Roger kwam zich kort daarna rustig weer melden. Waarschuwde John tegen Bolsjewisme? De Westduitse regering heeft een memorandum gepubliceerd, dat dr. John zou hebben opgesteld, kort voordat hij naar Oost-Duitsland ging. Hierin waarschuwde de voor malige chef van de Westduitse con- tra-spionnagedienst tegen „de ge weldige krachtsinspanningen van de commuinsten om Duitsland en de wereld te bolsjewiseren". Teneinde aan dit gevaar, dat vol gens John, niet voldoende door de Westduitsers werd onderkend, het hoofd te bieden, drong hij aan op een vorming van de staatsveilig heidsdienst in de Bondsrepubliek. Ruim 100 doden en 5000 daklozen Het Perzische Rode Kruis heeft de volgende balans opgemaakt van de slachtoffers en schade tengevol ge van de overstromingen, die on langs het gebied van Roedbar, ten Noorden van Teheran, hebben ge teisterd. Het aantal doden is 107. 5.000 mensen zijn dakloos. De scha de beloopt een bedrag van 30 mil lioen rial. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft hulp aangeboden. India heeft een gift in geld gezonden. De Sow- jet-Russische ambassadeur in Te heran heeft Donderdag een cheque van 200.000 roebel aan de Perzi sche minister van Buitenlandse Zaken overhandigd. De plannen voor een Z.-O.-Aziatische Verdragsorganisatie Acht landen doen reeds mee. Naar uit kringen van het Philip- pijnse ministerie van buitenlandse zaken wordt vernomen, hebben thans acht landen definitief toege zegd, dat zij zullen deelnemen aan de conferentie over de oprichting van een Zuidoost-Aziatische Ver dragsorganisatie (Z.O.A.V.O.), wel ke op 6 September te Baguo, op de Philippijnen begint. Men neemt aan, dat minister Dulles aan de besprekingen zal deelnemen. Voorts zullen er verte genwoordigers van Frankrijk, Pa kistan, de Philippijnen, Groot-Brit- tannië, Australië, Nieuw-Zeeland en Thailand zijn. De watersnood in communistisch China In communistisch China is een gebied, zich uitstrekkend van de provincie Honan in het Noorden tot Hoepeh in het midden en Kwangsi in het Zuiden, door overstromin gen geteisterd, aldus berichten uit Hongkong. In het Chinese blad „Wan Kioe Jat Po" werd Donderdag voor het eerst melding gemaakt van water snood in Kwangsi, waar meer dan 25 procent van de rijstvelden on der water zou staan en de slacht offers „talrijk" zouden zijn. Volgens radio Peking boekt de strijd tegen het wassende water van de rivier de Jangtse succes. Opgesloten vogels In Artis zijn zes Dwergneus- Hoornvogels in de nieuwe vo gelkooien opgenomen. Deze dieren ,ook wel Tok-Toks ge noemd, zijn uit Afrika afkom stige vogels ,die daar voorna melijk in de bomen leven. Uniek by deze dieren is de broedgewoonte. Ze broeden namelijk in holten en spleten in bomen, welke holen met aarde, uitwerpselen, stukjes hout e.d. voor een groot deel worden dichtgemetseld. Daar na kruipt het wijfje in de nieu we woning, waarna ze haar home van binnenuit, met door het mannetje aangevoerd bouwmateriaal, verder afsluit tot er slechts een klein gaatje overblijft. Dan worden de eieren gelegd en uitgebroed. Wanneer de jongen beginnen op te groeien, breekt het wijfje een stuk uit haar woning, waardoor ze het kan verlaten. Doch daarna wordt met grote spoed door het echtpaar geza menlijk de schade hersteld, zo dat de jongen veilig in een eigen huisje achterblijven, waarin alleen een gaatje, waar door ze kunnen worden ge voerd. Ze zijn als het ware op gesloten in een tweede ei. Zijn ze groot genoeg geworden, dan breken ze ook daar eigenhan dig uit.' Ideeënbus voor Flakkeese gemeenschap De Stichting Fiakkeese Gemeen schap op Goeree en Overflakkee is overgegaan tot het instellen van een ideeënbus. De Stichting hoopt daarmee te bereiken dat de bevol king van het eiland Goeree-Over- flakkee meer bij het werk der Ge meenschap wordt betrokken. Het bestuur kan door middel van de ideeënbus direct kennis maken met wensen en ideeën die onder de be volking leven met betrekking tot het algemeen belang van de streek. Een commissie zal omtrent de in gekomen ideeën advies uitbrengen aan het bestuur der Stichting. Jaarvergadering anti-trekhondenbond Op de dezer dagen gehouden jaarvergadering van de anti-trek honden bond is met dankbaarheid geconstateerd, dat er bij de rege ring medewerking gevonden is voor het streven naar het einddoel: Ne derland zonder trekhonden. Ruim 25 jaar geleden waren er nog 32 duizend trekhonden, thans 699. Het bestuur heeft nu het voornemen het terrein van zijn werkzaamheden uit te breiden en wel op het gebied van de kettinghond. Het hoopt door krachtige actie verbetering in het droevig lot der levenslang aan een ketting gekluisterde honden te kun nen brehgen en zijn inspecteurs reeds nu op dit terrein werkzaam te doen zijn. Contact is opgenomen met de an dere organisaties, die op dit gebied werkzaam zijn. Het ministerie van justitie van Nedersaksèn heeft bekend gemaakt dat de voormalige majoor bij de S.S., Heinz Anders, in Berlijn ver dwenen is. Tót dusver was geen verband ontdekt tussen deze kwes tie en de zaak-John, aldus het mi nisterie. Het bezoek van de Labour-delegatie aan Moskou Zijdelingse waarschuwing tegen Duitse bewapening? Koning Haakon VII van Noor wegen heeft Vrydag te Rotterdam in de Zeemanskerk een godsdienst oefening bygewoond, waarin voor ging de predikant by het Noorse gezantschap, ds. A. Terjesen. In de kerk bevonden zich ongeveer 400 genodigden. Om kwart voor elf gisterochtend, drie kwartier nadat koning Haakon naar Rotterdam was vertrokken, verlieten H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard der Neder landen het koninklijk paleis, om per auto naar Numansdorp te gaan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins begaven zich in Numans dorp aan boord van het koninklijk jacht „Piet Hein". Daar ontvingen zij te circa half één 's middags ko ning Haakon en zijn gevolg, waar na het gehele gezelschap zich aan de lunch verenigde. De „Piet Hein" had inmiddels de steven gewend naar Stavenisse, waar het jacht omstreeks kwart voor drie arri veerde. Aankomst Stavenisse. in de haven van Stavenisse is het hoge gezelschap begroet door de Commissaris der Koningin in Zee land, jlir. mr. A. F. C. de Casem- broot, de burgemeester van Sta venisse, de heer L. A. Verburg en de hon. vice-consul van Noorwegen te Vlissingen, de heer K. van Ever- dingen. Aan H.M. werden bloemen aan geboden door de 10-jarige Adriana Brouw, wier moeder bij de Febru- ari-ramp om het leven kwam. Per auto is het gezelschap van de haven laiigs het gemeentehuis waar een erepoort met „Vel- kommen til Stavenisse" was opge richt naar het begin van de Koning Haakonstraat gereden, waar 19 woningen, na de Februari- ramp door Noorwegen geschonken, zijn gebouwd. De auto's passeerden een erehaag van de Nationale Re serve, o.l.v. de kapitein Klooster man. Aan het begin van de Koning Haakonstraat stond een erepoort met Noorse vlaggen en het op schrift „Vi takker det Norske folk", dank aan het Noorse volk. Schoolkinderen van de 6e-8e klas van de lagere school stonden bij de ingang van deze straat opgesteld: Zij zongen, begeleid door het plaat selijke muziekgezelschap „O.B.K.", in de Noorse taal twee coupletten van het Noorse volkslied. Het ge meentebestuur en de dirigent, de heer J. C. Geluk, werden daarna aan de koninklijke bezoekers voor gesteld. Opening Koning Haakonstraat De koning heeft vervolgens eeri lint doorgesneden en daarmee offi ciéél de Koning Haakonstraat ge opend: Z.M. kreeg bij deze gele genheid een Zeeuws broodmes met broódplank, dat werd aangeboden door het 7-jarige jongetje J. I. Hage, wiens moeder en zuster bij de Februari-ramp omkwamen. Op dé broodplank staan Zeeuwse mo tieven en de woorden „Stavenisse takker det Norske folk". Het gezelschap wandelde daarna naar een der Noorse woningen, die door de koning) de koningin en de prins, in gezelschap van de Com missaris der Koningin en de bur gemeester, werd bezocht. In de mooiste kamer, waar 'n fraaie ge kleurde foto van 'n Noors land schap, geschonken door Noorwegen aan elk der bewoners van de 19 huizen, aan de wand hangt, heeft de bewoonster, mevr. de wed. M. Moerland-Fierens (haar man ver dronk tijdens de ramp) met haar schoonzoon L. J. Moerland, die zich bij 't reddingswerk bijzonder on derscheidde en haar dochter Lis- seya C. Moerland-Moerland de ho ge gasten ontvangen. Tijdens het onderhoud is aan de koning verzocht een oorkonde te tekenen, die luidt: „Vrijdag 13 Augustus 1954 is door Z.M. de Ko ning van Noorwegen, in tegen woordigheid van H.M. de Koningin Z.K.H. Prins der Nederlanden, de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland en het gemeen tebestuur van Stavenisse de Ko ning Haakonstraat officieel geo pend door middel van het doorsnij den van een lint in de nationale kleuren van Noorwegen en Neder land". 9^99090^999999999999^9 O O Vriendschap is een heldere O glimlach op 's levens aange- zicht door dagen en nachten, o O O yOOOOOvOOdOOOOOOOddOdOO Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond. VRIJ WARM. Nu en dan opklaringen maar ook enkele verspreide regen-r of on weersbuien. Matige Zuidelijke wind. Vrij warm. Vacantiegangers verdwijnen helaas» Maar wat immer blijft „M.C.D." Speculaas DE MACHT DER HERINNERING De predikant Albert Maber in Purbrook, in het Engelse graafschap Hampshire, heeft de gewoonte om filmopnamen te maken van door hem ge trouwde bruidsparen, wanneer ze zijn kerk verlaten. De jong gehuwden krijgen dan van hem tevens de raad mee, bij hem terug te komen wanneer er on weerswolken aan dé echtelijke hemel mochten verschijnen, opdat hij dan het filmpje nog eens voor hen kan afdraaien. Volgens de predikant heeft dit middel om plooien in een hu welijk glad te strijken nog nooit gefaald. Wanneer het filmpje nog maar half is afge draaid, zitten de dramatis per sonae alweer hand in hand Volkomen onverwacht heeft dé Amerikaanse Senaat een wets ontwerp aangenomen en naar het Huis van Afgevaardigden doorge zonden, waarbij dé communistische partij wordt verboden. 15 Aug. Zon op 5.22; onder 20.06 Maan op 20.06; onder 6.41 16 Aug. Zon op 5.24; onder 20.04 Maan op 20.23; onder 8.04 17 Aug. Zon op 5.26; onder 20.02 Maan op 20.41; onder 9.28 HOOGWATERSTANDEN ZIÉRIKZEE: 15 Aug. 3.56 v.m. 16.10 n.m. 16 Aug. 4.40 v.m. 16.49 n,m. 17 Aug. 5.17 v.m. 17.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 Aug. 3.13 v.m. 15.39 n.m. 16 Aug. 3.56 v.m. 16.19 n.m. 17 Aug. 4.34 v.m. 16.59 n.m. Springtij: 16 en 30 Augustus. Doodtij: 22 Augustus. Een groep van 26 Chinese stu denten in de Ver. Staten heeft pre sident Eisenhower verzocht de stu denten toe te staan naar hun vrien den en familie in communistisch- China terug te keren. Het ministe rie van buitenlandse zaken heeft tot op heden het vertrek van deze studenten verboden, aangezien zij in de Ver. Staten technische be kwaamheden hebben verworven, die wellicht het oorlogspotentiëel van communistisch-China ten goe de kunnen komen. DE KWESTIE DER HUURVERHOGING Pleidooi ook voor eigenaar-bewoners De Russische minister van bui tenlandse zaken Molotof, heeft Woensdagavond tijdens een diner met de Britse Labourleiders op de Britse ambassade te Moskou ern stig gewaarschuwd tegen de geva ren van een nieuwe oorlog, waarby Engeland, Frankryk en de Sówjet- Unie niets te winnen Hadden. De Labourdelegatie vatte dit op als een zijdelingse waarschuwing tegen de herbewapening van West- Duitsland een kwestie, waar over de Labourpartij verdeeld is. Molotof zei ook, dat er grote behoefte aan bestaat, dat commu nistisch China tot het lidmaatschap van de Verenigde Naties wordt tóe gelaten. Hij sprak de hoop uit, dat Engeland en Communistisch China nauwere betrekkingen zouden aan knopen. De Russische leiders verzekerden opnieuw in hun toespraken en tij dens de tafelgesprekken met na druk, dat Rusland in vrede met an dere landen wil samenleven en zich niet wil moeien in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten De naam van sir Winston Chur chill werd in gesprekken van de Russische leiders niet genoemd. Het werd aan Aneurin Bevan overgelaten om te verklaren, dat niet alleen de Labourpartij, maar het gehele Britse volk, de Conser vatieven en de premier niet uitge sloten, vrede wensen. Frankrijk en de E.V.G. Het Franse kabinet heeft Vrij dagochtend vroeg zijn bestudering van premier Mendès-France's voor stellen met betrekking tot de E.V.G. voltooid. Er zijn enkele wijzigingen in aangebracht, maar besluiten'zijn niet genomen, zo wordt van ge woonlijk welingelichte zijde verno men. Vrijdagmiddag kwarfi het'kabinet onder voorzitterschap van presi dent Coty bijeen om de nödige be slissingen te némen. De Britse groep parlements leden, die op uitnodiging van maar schalk Worosjilof eind September of begin October een bezoek aan Moskou zal brengeri, zal uit onge veer tien leden van alle partijen' uit de beide huizen van het parle ment bestaan. Nederlandse geleerden naar de Sowjel-Unie Op uitnodiging van het ministe rie voor Hoger Onderwijs van de Sowjet-Unie vertrekt een dezer da gen een aantal Nederlandse geleer den voor een excursie van enige weken naar de U.S.S.R., ter kennis making met het hoger onderwijs en het wetenschappelijke leven aldaar. Het gezelschap bestaat uit de he ren: prof. dr. A; J. P. Oort, direc teur van het laboratorium voor phytopathologie; prof. dr. T. H. Thung, hoofd van de afd. virologie, behorende bij het laboratorium voor' phytopathologie; prof. dr. ir. J. C. Dorst directeur van het instituut voor veredeling van landbouwge wassen; dr. F. Wit, plantkundige bij het instituut voor veredeling van landbouwgewassen, allen bij' >!de Landbouwhogeschool te Wage- mingen; dr. W. H. van Dobbeh, we tenschappelijk hoofdambtenaar op rhet centraal instituut voor land bouwkundig onderzoek te Wage- nihgen, benevens prof. dr. W. F. Wertheirtt, hoogleraar in de socio logie en prof. dr. J. Presser, hoog leraar in de geschiedenis, beiden aan de universiteit van Amsterdam. Inzake de kwestie der huurver- goeding heeft de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" zich met een schrijven van de volgende inhoud tot de Ministerraad gewend: „Van Zijne Excellentie de Minis ter van Maatschappelijk Werk ont vingen wij bericht dat er geen' re geling zal worden getroffen t.a.v. een tegemoetkoming in de kosten van huur of huurwaarde van ge bouwen, welke tengevolge van de ramp van l-2-'53 tijdelijk niet ge- bfiiikt konden worden. In dit schrijven wordt vermeld dat iri analoge gevallen de huur der in hét algemeen geacht wordt van de verplichting tot huurbeta ling te zijn ontslagen. Het zou dus hierop neer komen dat éen eigenaar-verhuurder geen huur trekt en dat een eigenaar-be woner geen vergoeding krijgt ter zake van de kosten, welke hij heeft moeten maken om gedurende de tijd dat hij zijn huis niet .kan be wonen .tijdelijk elders onderdak te vinden. Wij kunnen ons met deze onbe vredigende gang van zaken moei lijk. verenigen. De regeling is onlogisch tegen over' die t.a.v. onherstelbaar ver woeste panden, waarvoor tenmin ste de helft van de huurwaarde wordt vergoed. En ze is in hoge mate onbillijk, in aanmerking nemende de schade, Welke wel wordt vergoed. Er zijn hier weinig gevallen van mensen, die het grootste gedeelte van hun vermógen in huizen belegd hebben en door deze beslissing ge durende een jaar of langer van hun bez\t niets getrokken hebben en wel lpst.en cn onderhoudskosten moeten betalen, doch er zijn er wel enkele en een van hen toonde aan dat hij door deze maatregel een verlies van ruim f 1200 moest lijden. Tegenover hem en andere per sonen in het zelfde geval is het on juist geen vergoeding te geven. Doch nog veel sterker spreekt het voor vele eigenaar-bewoners, die door de beschadiging van hun huis of door de gedwongen eva cuatie genoodzaakt waren elders een woning, een gedeelte van een woning of een noodwoning te hu ren en daarvoor vaak zeer hoge prijzen moeten betalen. Ook zij, die thans een door. de regering beschikbaar gestelde di rectiekeet of geschenkwoning be wonen moeten een behoorlijke huur betalen, terwijl terzake van hun eigen beschadigde huis geen enke- lé vergoeding zou worden gegeven. Het is vooral deze groep van ar beiders en kleine zelfstandigen, die zwaar gedupeerd zijn. En het is op Schouwen en Duiveland waar het herstel slechts langzaam vordert en waar woningbouw en herstel van woningen processen zijn die nog lange tijd zullen duren, dat deze schade het zwaarst treft. Thhns ruïni anderhalf jaar na de ramp zijn nog lang niet alle her stelbare woningen inderdaad her steld door gebrek aan arbeids krachten. Wij zouden gaarne een bespre king over dit onderwerp hebben, waarbij we met voorbeelden uit de praktijk de onbillijkheden klinnen toelichten. Mocht U ons hiertoe in de gele genheid willen stellen dan zouden wij dat zeer op prijs stellen". W.g. STICHTING N.S.D. Onder verwijzing naar deze pu blicatie verzoekt de Stichting allen die met de inhoud instemmen, ook instellingen en organisaties, bij de Ministerraad adhaesie te willen be tuigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1