Een van de Dionne-vijfling overleden DE ZiERIKZEESCHE COURANT Oost-Duitsland aanvaardt Amerikaanse hulp Bloedige ongeregeldheden Frans=Marokko Brits stoomschip liep op Noorderpier bij Hoek van Holland SPECULAAS DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11,— per stuk No. 17587 - 110e Jaargang ZIERIKZGESdEHNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee Redacteur -. M. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Voor de slachtoffers van de overstrc mirgcn Oostduitsland heeft het Ameri kaanse aanbod aanvaard tot be schikbaarstelling van voedsel voor de slachtoffers van de jongste over stromingen. De aanvaarding van het Ameri kaanse aanbod is medegedeeld in brieven van de Sowjetrussische hoge commissaris in Oostduitsland, Poesjkin en de Oostduitse premier Grotewohl aan de Amerikaanse hoge commissie. Het aanbod was door president Eisenhower gedaan en door de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, Conant, aan de Russen ter kennis gebracht. In zijn schrijven zeide Poesjkin, dat hij de Oostduitse regering op de hoogte had gesteld en haar ant woord insloot. Het antwoord, dat door Grote wohl is getekend, luidt: „De regering van de Duitse de mocratische republiek dankt de president van de Verenigde Staten van Amerika voor het aanbod in zijn verklaring van 29 Juli 1954, hulp te verlenen aan de bevolking van de gebieden van de Duitse de mocratische republiek, die door de watersnood zijn getroffen. „De regering van de Duitse de mocratische republiek verklaart zich bereid dit aanbod te aanvaar den. In dit verband wordt veron dersteld, dat het mogelijk zal zijn de kwestie van de vorm van hulp verlening en verwante organisa- Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië sloten verdrag Te Bied, in Slovenië, is Maan dagochtend het verdrag voor Grieks-Turks-Zuidslavische poli tieke samenwerking en wederzijdse bijstand getekend. Het verdrag bepaalt, dat elke ge wapende aanval op het grondge bied van een der drie landen zal worden beschouwd als een aanval op alle drie de landen. In geval van een aanval zullen de drie landen „individueel en collectief" de aan gevallen bondgenoot alle nodige hulp ook met strijdkrachten, voor een doelmatige verdediging ver schaffen. Als een land waarmee Griekenland, Turkije of Zuidslavië verbonden is, wordt aangevallen, zullen de drie landen overleg ple gen omtrent te nemen maatregelen. In artikel 10 van het Balkanver drag wordt verklaard, dat de be palingen van dit verdrag op geen enkele wijze invloed hebben op de rechten en verplichtingen, die voor Griekenland en Turkije voortvloei en uit hun lidmaatschap van de Noord-Atlantische verdragsorga nisatie. Het verdrag is gesloten voor de tijd van 20 jaar. Het voorziet voorts in het instellen van een permanen te raad van ministers van Buiten landse Zaken der drie landen, die twee maal per jaar zullen bijeen komen, tenzij aanvullende verga deringen nodig zouden blijken. De bestaande samenwerkng van de ge nerale staven van Griekenland, Turkije en Zuidslavië wordt voort gezet. torische maatregelen verder te on derzoeken". Het Witte Huis heeft medege deeld, dat president Eisenhower verheugd is over de aanvaarding van zijn aanbod door Oostduitsland Een woordvoerder deelde mede, dat functionarissen van de Liga van Rode Kruisverenigingen zich in verbinding stellen met Oostduitse vertegenwoordigers om regelingen te treffen voor de voedselverzen- ding. Eisenhower heeft ook Hongarije en Tsjechoslowakije levensmidde len aangeboden. Van deze landen is tot dusver nog geen antwoord ontvangen. Amerika aanvaardt Oostenrijks voorstel Vermindering der bezettingslasten De Ver. Staten hebben een Oos tenrijks voorstel aanvaard om een vijf-mogendhedencommissie in te stellen ter bestudering van maat regelen ter vermindering van de bezettingslasten voor Oostenrijk. De commissie zou moeten bestaan uit de ambassadeurs van de vier be zettende mogendheden (Ver. Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie) en een Oostenrijkse functionaris. In een Maandag te Wenen overhandigde nota stellen de Ver. Staten voor op inleidende besprekingen de taak van de com missie nader te bepalen. Verleden week werd bekend gemaakt, dat Groot-Brittannië en Frankrijk in stemden met het Oostenrijkse voor stel. Herdenking te Hirosjima Een menigte van 300.000 mensen heeft Vrijdag in stilte het feit her dacht, dat in 1945 de atoombom voor het eerst als oorlogswapen ge bruikt werd. Met gebogen hoofd bracht de me nigte hulde aan de 200.000 mannen vrouwen en kinderen, die toen om het leven zijn gekomen. Terwijl men bad, luidden de klokken en loeiden de sirenes in de nieuwe stad Hirosjima, die gebouwd is op de fundamenten van de oude stad, welke merendeels werd weggevaagd 30.000 nabestaanden van slacht offers van de bewuste atoombom hadden zich verzameld rondom een gedenkteken bij de plaats waar de bom viel. Er werden boodschap pen voorgelezen van de burgemees ter van Hirosjima en van de Ja panse premier, Sjigeroe Josjida. Onder het zingen van het Japanse „vredeslied" werden 500 witte dui ven losgelaten. In een ander deel van de stad wijdde de bisschop van het even eens door een atoombom verwoeste Nagasaki de Rooms Katholieke ge- denkkerk in, voor de bouw waar van gelden uit alle delen van de wereld zijn gezonden. In Nagasaki, waar 23.000 mensen omkwamen, is Maandag een her denking gehouden. Nieuwe „De Hoop" binnenkort op stapel Op de werf van de Zaanlandse Scheepsbouw Mij. te Zaandam is een begin gemaakt met de voor bereidende werkzaamheden voor het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop". De kiel zal worden gelegd zodra een op deze werf in aanbouw zijnde korvet voor de Braziliaanse regering van stapel is gelopen. Politie opende het vuur op nationalistische betogers Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: TOENEMENDE WIND Wisselende bewolking met en kele buien. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk wellicht harde wind, aanvankelijk Zuide lijk, later ruimend naar Zuid-West. Koud weer. De spanning in Marokko stijgt nog steeds. In het afgelopen week einde tijn tenminste 15 mensen om het leven gekomen en tientallen gewond bij onlusten, moordpartij en, brandstichting en plunderingen in Port Lyautey. Bewoners van het platteland rondom Fez zijn naar de stad ge trokken uit angst voor aanvallen van benden, als het in de komen de 24 uur, naar aanleiding van het grote Mohammedaanse feest „Aid el Kebir" (herdenking van het of fer van Abraham) tot ongeregeld heden op grote schaal zou komen. Nationalisten en communisten hebben de bevolking opgeroepen dit feest niet te vieren, doch te her denken, dat een jaar geleden sultan Sidi Mohammed Ben Joessoef werd afgezet en vervangen door de Frans-gezinde sultan Sidi Moham med Moelai Ben Arafa, die ge steund wordt door de Berberstam men. Ongeveer 500 Berbers hebben hun tenten nabij Fez opgeslagen. In Casablanca, Rabat en Port Lyautey zijn vlugschriften gevon den, waarin Marokkanen die niet tegen de Fransen willen ageren met zware straffen worden bedreigd. De Franse autoriteiten in Rabat verklaarden echter, dat verant woordelijke elementen van de ex treem-nationalistische Istiqlalpar- tij op het laatste ogenblik alle de monstraties hebben afgelast. Wel heeft de partij opgeroepen tot een staking van winkeliers en een al gemene werkstaking van 8 dagen. Zaterdag zijn in Port Lyautey bloedige ongeregeldheden voorge vallen als gevolg van deze staking. Inheemse politie, die de winkeliers bevel gaf hun zaken te openen, werd door betogers met stenen be kogeld. De politie maakte van de vuurwapenen gebruik. Elf personen zijn bij deze botsingen om het leven gekomen. Zondag zag de politie in Port Ly autey zich opnieuw genoodzaakt het vuur te openen, toen zij bij het escorteren van Franse gezinnen werd aangevallen door nationalis ten. Marokkanen hebben Zondag in Port Lyautey voorts verscheide ne gebouwen geplunderd en Franse huizen, een bioscoop, een kliniek en een Mohammedaanse school in brand gestoken. Ook werden auto's vernield en telefoon-verbindingen verbroken. Bij Port Lyautey hebben Zondag Fransen, die aanwezig waren bij de begrafenis van slachtoffers van onlusten in de voorafgaande dagen, tegen de regering gedemonstreerd. Zij eisten represaille-maatregelen en begroetten resident-generaal Lacoste, die de begrafenis bijwoon de, met de kreten .treedt af" en „wraak". In Fez zijn de winkels reeds een week gesloten. Volgens Franse kringen is de voedseltoestand „wan hopig". Rijke Marokkanen steunen hun armere buren. Winkeliers zijn begonnen hun voorraden en hun geld naar elders over te brengen. Bij een brand in een gebouw van vier verdiepingen in de neger- wijk van Chicago zijn Zondagmor gen vier personen om het leven ge komen en negentien gewond. KONING HAAKON VII BEZOEKT ONS LAND. - De sympathieke Noorse vorst, Koning Haakon VII, die ondanks zyn 82 jaren nog steeds met vaste hand het roer houdt van het Noorse schip van Staat, zal op 12, 13 en 14 Augustus a.s. een statiebezoek aan Nederland brengen. Een recente opname van het Noorse staatshoofd. De uit 18 kopper) bestaande bemanning is door reddingsploeg van boord gehaald waar men om vecht t ,,M. C. D." slechts dat is ECHT! 11 Aug. Zon op 5.16, onder 20.13. Maan op 18.35, onder 1.27. 12 Aug. Zon op 5.18, onder 20.12. Maan op 19.05, onder 2.39. Volle Maan: 14 Augustus te 12.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 Aug. 0.29 v.m. 13.01 n.m. 12 Aug. 1.35 v.m. 13.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 Aug. 0.03 v.m. 12.38 n.m. 12 Aug. 1.03 v.m. 13.31 n.m. Springtij: 16 en 30 Augustus. Doodtij: 22 Augustus. Lichter in het „Keeten" voer omhoog Zaterdagavond voer in het „Kee ten" de 8 a 900 ton metende tank- lichter van de firma van Ommeren, de „Italia",op weg van Rotterdam naar Antwerpen, op een strekdam. Toen men dacht dat de lichter wel licht zou kunnen breken, heeft men als eerste noodmaatregel een deel van de benzine, waarmede de lichter geladen was, weggepompt. Daarna heeft men een andere lich ter gecharterd om de overige la ding over te nemen. De groepscom mandant van do Rijkspolitie te wa ter te Wemeldinge, gaf aan 'de ge meenten Zierikzee en Bruinisse de mededeling door dat men in deze plaatsen de schippers in de havens zou waarschuwen geen vuur buiten boord te werpen met het oog op gevaar dat mogelijk de benzine door de Zuidwesten wind op het water meegevoerd, vlam zou vat ten. Zondagmorgen werd te Zierik zee deze waarschuwing per omroe per bekend gemaakt. Zaterdag avond laat raakte de lichter vlot en kon ze haar reis naar Antwer pen voortzetten. Het gist in Noord-AfrJka, waar diverse belangen met allerlei middelen door vurige aanhangers worden verdedigd. Die middelen zijn verre van zachtmoedig: de Sheik van Redejef werd door gewapende lieden ont voerd en vermoord. Foto: Franse politiemannen, samen met geüni formeerde inboorlingen, bewaken, bewapend met lichte machinepistolen, de ingang tot de inboorlingenstad Medina, in Casablanca (Frans Ma rokko). De 13-jarige Jan Meyers uit Doesburg is Zondag te Dieppe in Noord-Frankrijk van 70 meter ho ge rotsen gevallen. Zijn val werd na 50 meter gebroken door strui ken, waarin hij bleef hangen. Brandweerlieden hebben hem met touwen naar boven kunnen hijsen. Hij was ongedeerd. Zaterdagavond even 11 uur is het Engelse s.s. „Spanker" aan de grond gelopen op de Noorderpier bq Hoek van Holland. De sleep boot „Schelde" en de reddingboot „Jan Leis" voeren ter assistentie uit.. Half vflf Zondagmorgen gingen enige leden der bemanning van de „Spanker" van boord met een tus sen het Noordhavenhoofd en het gestrande schip tot stand gebrach te verbinding. Zondagmorgen half negen waren, op de kapitein na, alle leden van de bemanning van boord gehaald. De elf man, die de „Spanker" tus sen half acht en half negen hebben verlaten, zijn gered door de „Pre sident Jan Lêls" uit Hoek van Hol land. Het schijnt er voor de „Spanker" niet te rooskleurig uit te zien. Het schip heeft midscheeps en gat, het maakt water in alle ruimen en het gevaar van breken wordt niet denk beeldig geacht. In het verslepen van de „Span ker" naar ondiep water, wordt geen heil gezien, omdat de boot vol wa ter staat. Zes mannen zijn aan wal kunnen komen doordat twee Nederlandse redders van het havenhoofd af bij hen aan boord kwamen en hen heb ben overreed het schip te verlaten. Nadat nl. was gebleken dat de „Pre sident Jan Leis" zeer bezwaarlijk in het nachtelijk duister de gevaar lijke tocht naar het naar het land gekeerde flank van de „Spanker" zou kunnen maken, wai"en de be manning van het te Terheijde ge- stationneerde reddingsvlot met de trekker en de bemanning van het Whipper-toestel naar Hoek van Holland opgeroepen. Zij slaagden er in bij het gestrande schip te ko men en bemerkten dat de beman ning al een ladder had neergelaten op de stenen glooiing. De twee Ne derlanders klommen de ladder op aan boord en trachtten de beman ning te overreden mee te gaan de veiligheid tegemoet. Slechts zes van de achttien gaven aan de op roep gehoor. Halverwege het Noorderhoofd stond een kleine vrachtauto het ge zelschap op te wachten en zo was het spoedig in Hoek van Holland aangekomen. Een kop koffie in een hötel aldaar bracht de mannen spoedig weer op verhaal. Windvlaag zette het schip op pier De kok vertelde dat het schip Zaterdagavond toen het ter hoogte van de havenuitgang voer door een hevige windvlaag zou zijn gegrepen die het schip op de stenen voor het Noorderhoofd zou hebben doen be landen. Het bleef even vastzitten, daarna toch nog drijvende en liep tenslotte toch weer vast. Het ligt met zijn midden op het uiteinde van de pier en haaks er op. Ondanks het vroege tijdstip en ondanks het weer minder fraaie „herfstweer" was er toch al belang stelling voor het in Newcastle thuis horende schip. Kapitein is de 64- jarige Jim Cleuch. Leden van de bemanning van de reddingboot „President Jan Leis" vertelden, nadat ze nog elf beman- Volgens het West-Bex'lijnse anti-communistische voorlichtings bureau West zijn er in de afgelo pen vier jaar negen leden van de Oostduitse Tweede Kamer, de Volkskamer, in hechtenis genomen, vijftien naar Westduitsland ge vlucht en 45 gedwongen hun zetel op te geven om politieke redenen. ningsleden van het Engelse schip „Spanker" in de Berghaven te Hoek van Holland aan land hadden ge zet, dat de mannen het schip via een ladder verlieten en dan wer den opgepikt door de reddngboot. Een der elf scheepslui werd even wel van het Engelse schip af met een touw neergelaten. Hij kon op eigen kracht het schip niet verla ten en de oorzaak zou volgens de bemanning van de reddingboot ge zocht moeten worden in sterke drank. Emilie werd twintig jaar Emilie Dionne, een van de we reldberoemde Canadese Dionne- vijfling, is aan een hersenbloeding overleden. Zij bracht haar zomer- vacantie door met een religieuze zustex-gemeenschap in een klooster te St. Agathe, in de provincie Que bec. Emilie leed sinds haar derde jaar aan vallende ziekte. De vijf- ling Emilie, Marie, Yvonne, Anette en Cecile, was op 28 Mei twintig jaar geworden. De geschiedenis van de genees kunde kent, behalve de Dionne- vijfling, nog slechts één vijfling, die langer dan korte tijd na de geboox-te heeft geleefd, n.l. de Diligenti-vijf- ling in Argentinië ,die elf jaar oud is. De Dionne-vijfling werd op 28 Mei 1934 geboren in een eenvoudig Frans-Canadees boerengezin te Ca 1- lender. De kinderen kwamen te vroeg ter wereld. Een van hen woog slechts 690 gram. Het is voox-al aan wijlen dr. Alaix Dafoe te danken, dat de vijfling in léven bleef. Door giften en door het laten ge bruiken van hun namen voor adver tentiedoeleinden werden de kinde ren zeer vermogend. Toen zij nog geen vijf jaar oud waren, werd hun vermogen geschat op 160.000 pond (1,7 millioen gulden). De regering van de provincie Ontario nam de voogdij over de vijfling op zich en stelde vier voogden aan. Pogingen om de vijfling te laten optreden te Chicago en New York werden verijdeld door de regering van Ontario. Slechts ééxxmaal gaf deze regering toestemming om de kindeken in het openbaar te laten optreden, n.l. in 1941, toen te To ronto een massabijeenkomst werd gehouden om propaganda te maken voor een oorlogslening.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1