Nieuwe Commissie bepaalt financiële ver houding tussen Rijk en Waterschappen ijoodwill ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 - No. 17584 Zal de Oosterschelde wel ooit zoet worden? In de Zaterdag jl. te Middelburg gehouden vergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond in de Concertzaal, waarvan wij reeds Dinsdag berichtten, heette de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge, onder vele autoriteiten o.m. welkom de Commissaris der Koningin en de leden van Ged. Staten Philipse en Hamelink, welke laatsten hij tevens feliciteerde met hun herverkiezing als lid van Ged. Staten van Zee land. In zijn openingswoord memo reerde dhr Dekker de historische sluiting van het dijkgat bij Ouwer- kerk, als laatste van een aantal van 68 stroomgaten, ongeveer 500 bres sen en het herstel van 480 km dijk. Op verschillende eilanden is het dijkherstel voltooid, op Schouwen- Duiveland maakt het goede voort gang. De cultuurtechnische wer ken verlopen vlot. De Commissie-Harmsen, inder tijd benoemd tot het geven van voorlichting over de financiële ver houding tussen het Rijk en de wa terschappen, kon na lange voorbe reidingen niet tot overeenstemming komen en bracht twee rapporten uit. Het werk van de Commissie- Harmsen is thans overgenomen door de Commissie financieel her stel waterschapswezen. Veel is se dert de opdracht aan de Commis sie-Harmsen, tengevolge van de ramp, veranderd, zodat het lange uitblijven van de rapporten van genoemde commissie niet al te zeer behoeft te worden betreurd. Een aan de tijdsomstandigheden aange paste wet kan nu tot stand komen. Ook in 1954 zal de regering een uitkering verstrekken, voor subsi die aan de niet-Planwegen, daar goed onderhoud van de niet-Plan wegen uitermate urgent is. Maxi maal echter mag niet meer dan f 200,per km voor verbetering van niet-Planwegen worden be steed. Met spanning wordt in Zeeland de Deltawet afgewacht, want de daarin geregelde afsluiting van de zeegaten en het Drie-eilandenplan zijn onderwerpen waarvoor bij jong en oud interesse bestaat. Ir Mesu heeft als hoofd van de Cultuurtechnische Dienst en als voorzitter van de naar hem ge noemde commissie, een aantal fi nanciële conclusies voor land- en tuinbouw opgesomd, in een door hem uitgebracht rapport. De kwes tie van de samenvoeging van pol ders is in studie. Samenvoeging van polders Nadat de huishoudelijke zaken in een vlot tempo waren afgehandeld, hield de heer ir H. A. M. C. Dib- bits, hoofdingenieur-directeur van de technische Dienst der Domeinen te 's Gravenhage, een lezing over het Drie-eilandenplan. Dit plan wordt begroot op dertig millioen gulden. De heer W. van den Berg Dz. te Bruinisse betwijfelde of de Ooster schelde wel ooit volledig zoet zou worden, gezien de grote diepte op verschillende plaatsen. Gevraagd werd ook de invloed van de afslui ting op de dijken van Walcheren, terwijl door de voorzitter vragen werden gesteld over eventueel ver haal van gedeeltelijke kosten op de direct belanghebbenden. Met dit laatste zou een traditie doorbroken worden, daar bij de afsluiting van de Zuiderzee met deze bijdrage ook geen rekening is gehouden. Dader van moord te Leiderdorp bekent Nog voor de begrafenis van het stoffelijk overschot van de 75-ja- rige weduwe, die Zaterdag in Lei derdorp werd vermoord, heeft de politie de hand weten te leggen op de dader van deze moord en hem tot een bekentenis weten te bewe gen. De dader is de 37-jarige J. H., die enkele huisjes van de woning van de vermoorde vandaan woont. De moordenaar was bekend met de levenswijze van de weduwe en wist daardoor dat zij 's ochtends tegen acht uur voor het orgel in de ach terkamer de bijbel zou zitten le zen. Op dat tijdstip is hij Zaterdag ochtend ongemerkt de woning bin nengekomen en heeft haar zonder dat zij hem gezien heeft, een klap met een fles op het hoofd gegeven. Terwijl hij naar geld zocht in de woning kwam zij weer bij kennis. Hij heeft verklaard aan de politie dat zij zelfs blijk gaf hem te her kennen. Toen heeft hij een vork ge grepen en de vrouw dodelijke ste ken in de hals toegebracht. In zijn verwarring heeft hij het geld, dat in huis aanwezig was (enkele hon derden guldens van de huurop brengst) niet kunnen vinden. Hij is toen zonder iets mee te nemen weer naar buiten gegaan. Spaarcijiers in Juli In Juli is bij de Rijkspostspaar bank ingelegd f 42,7 min. en terug betaald f 39,5 min., zodat een over schot is behaald van f 3,2 min. In Juni werd f 1,7 min. gespaard. Ook bij de spaarbank voor de stad Amsterdam is in de vacantie- maand een voordelig saldo behaald. Hier werd ingelegd f 4.239.447 en terugbetaald f 3.100.141. Het tegoed vermeerderde daardoor per einde Juli met f 1.139.306 tot f 99.125.180, verdeeld over 229.083 boekjes. De Commisasrjs der Koningin, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, kwam bij de maaltijd op dit laatste punt nog eens uitvoerig terug. Hij noemde de verhouding van deze bijdrage tot de algehele kosten een verhouding van „een kluut tot een briefje van duizend" en kantte zich fel tegen verbreking van de tra ditie dat belanghebbenden niets be hoefden te betalen. Verder werd door de Commissaris gesproken over de overname van goederen in depót opgeslagen door Rijkswater staat, door de waterschappen. Con centratie van polders en water schappen zal noodzakelijk zijn, maar spr. hoopte op een zodanige oplossing, dat de mensen van de streek ook de belangen van hun eigen streek zouden kunnen blijven behartigen. Het woord werd verder gevoerd door een vertegenwoordiger van de gemeente Middelburg en door de heer Graaf van Lynden, als voor zitter van de polder „Walcheren". Een bezoek aan het polderhuis van Walcheren en de traditionele rijtoer over het eiland, waren aan gename punten op het programma van deze jaarvergadering. Stad en Provincie Veertig jaar ambtsjubileum J. Rotte De heer J. Rotte, die op 1 Augus tus zijn 40-jarig ambtsjubileum bij de P.T.T. mocht herdenken, kwam op 1 Augustus 1914 in dienst bij dit Staatsbedrijf. Op 16 November 1920 kwam zijn benoeming tot besteller om op 1 Jan. 1948 tot besteller le klas te worden bevorderd. Bij de herdenking van zijn jubileum ont ving hij de oorkonde van het hoofd bestuur, alsmede de gebruikelijke enveloppe. Namens zijn collega's werd hem een tijdschriftenstan daard ter hand gesteld, alsmede een boeket bloemen. De waarnemend directeur, de heer P. Staal, schetste de jubilaris als een der beste amb tenaren, die in verschillende dienst takken zijn ijver en trouw aan de dag legde. Nog 20 geschenkwoningen voor Schouwen-Duiveland Naar ons wordt bericht, zijn door bemiddeling van het Nederlandse Rode Kruis nogmaals twintig Deense houten woningen ter be schikking gesteld voor Schouwen- Duiveland. Deze woningen, bunga low-type, zijn voorzien van cen trale verwarming en zullen over verscheidene gemeenten van het eiland worden verdeeld. In tegen stelling met de Zweedse, Noorse en Finse woningen kunnen deze hui zen verspreid worden gebouwd. Voor het te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van het di ploma Vakbekwaamheid Naaima chinehandel, slaagde o.m. onze stadgenoot dhr. G. J. Wilbrink Jr. De heer L. Potappel Lz. alhier slaagde aan de „De Ruyterschool" te Vlissingen voor het B.M. diplo ma Leerling Scheepswerktuigkun- dige. Onze vroegere stadgenoot, de heer R. P. Feijen R.Cz., thans te Amsterdam, slaagde aldaar voor het diploma Vliegtuiginstrument maker, uitgereikt door de Stichting Bedrijfsopleiding Metaal- en Elec- trotechnische Industrie (Bemetel). Voor de Nijverheidsakte N Ha (handtekenen, lijntekenen en tech nisch schetsen) slaagde te 's-Gra- venhage de heer E. Stek, leraar aan de Technische School te Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE „De Vrouwenhofspelers" komen in openluchttheater Op de tot tijdelijk openlucht-the ater omgetoverde speelweide naast 1^* Tensing Norkay, de heldhaftige Slierpa-gids, die in 1953 deelnam aan de geslaagde beklimming van de Mount Everest onder leiding van Sir John Hunt en samen met Sir Edmund Hillary, ziet men hier in Rosen- laui in Zwitserland, waar hij het bergbeklimmen op de Zwitsere manier aan het Ieren is. Deze veteraan-klimmer, die reeds meer dan 20 jaar lang de hoogste bergtoppen ter wereld belaagt, heeft uit Darjceling in India zes andere Sherpa's meegebracht, die evenals hijzelf de Zwitserse methode van berg- en gletscherbeklimming bestuderen. Diploma's Lagere Technische School te Zierikzee uitgereikt Volgend jaar komt uitbreiding schoolgebouw klaar Het was wel op een ongewone dag en even ongewoon uur dat ditmaal de diploma's aan de La gere Technische School (Ambachts school) Maandagavond door de voorzitter, mr C. J. B. du Croo, werden uitgereikt. Dit vond zijn oorzaak, zoals de voorzitter by ziin openingswoord meedeelde, in de Juist in Griendtsveen genoten va- cantie. Spreker verwelkomde de leerlingen on speciaal de ouders die tegenwoordig wilden zyn bjj de uitreiking der diploma's aan hun kinderen, alsmede directeur, lera ren en de heer Goudriaan, verte genwoordiger van het Arbeids bureau te Zierikzee. Der gewoonte getrouw gaf ook nu de voorzitter een overzicht van de belevenissen de school betref fend, die in het teken van opbouw stonden. Na de ramp van het vorig jaar hebben allen de handen ineen geslagen om zo spoedig mogelijk te beginnen met herbouw en opbouw. Dank zij aller medewerking kon na een korte onderbreking het werk hervat worden en is de nieuwbouw thans in volle gang. Dit was nood zakelijk want door de grote toe loop dreigde men uit de school te groeien. Wanneer er zich geen stag naties voordoen, hoopte spr. het volgend jaar de leerlingen en de ouders in een school te kunnen vangen met alle accomodatie die nodig is. Gestreefd wordt het vak onderwijs op hoger peil te brengen, waarvan het volgend jaar de re sultaten zullen kunnen worden ge zien. De diploma-uitreiking Na deze openingswoorden volgde de uitreiking der diploma's. De voorzitter wenste de geslaagden met het verworven diploma geluk, alsmede de ouders der leerlingen. Spr. wees er op dat dit diploma een mooi bezit is en een diepere betekenis heeft dan de meesten thans wel beseffen, want het geeft een voorsprong op hen die het niet bezitten. De grondopleiding aan deze school is uitstekend geweest, dank zij directeur en leraren, die de voorzitter namens het bestuur dankte voor hetgeen zij de jongelui hebben medegegeven. Een groot aantal der geslaagden komt in de kopklas terecht, zodat het contact met de school niet verloren gaat Met klem wees de voorzitter er op dat het gewenst is ook de Avond nijverheidsschool te bezoeken ter completering van hetgeen op de dagschool is geleerd. Aan enkele uitblinkers reikte de voorzitter prijzen uit in de vorm van een boekwerk, nl. aan C. v. d. Have (machine-bankwerken) te Oosterland, M. Kloet te Burgh en C. J. Dorreman te Renesse, beiden electro-techniek. De directeur der school, de heer W. Hack, sprak daarop de jongelui toe, wijzende op het waardevolle bezit van het verworven diploma, alsmede op het feit dat de school van Zierikzee een goede naam heeft en ook buiten het eiland een goede klank heeft. Spr. vroeg de traditie der ambachtsschool voort te zetten wanneer de geslaagden straks in de maatschappij te werk geste ld worden of andere inrichtingen van onderwijs volgen. Ook de directeur wees op het nut van het Avond- nijverheidsonderwijs en op het lan delijk leerlingenstelsel, door de re gering in het leven geroepen met het doel goede vaklui te kweken. Vele wegen staan daartoe open, want wie vooruit wil kan nog ver schillende andere diploma's halen. De leraren dankte hij tenslotte voor de stuwende kracht om de nodige leerstof bij te brengen. Een der geslaagden, W. Haeck, dankte bestuur, directeur en lera ren voor het genoten onderwijs. Namens de aanwezige ouders sprak de heer L. C. v., d. Velde te Haam stede een woord van dank tot di recteur en leraren, voor het onder wijs dat aan hun kinderen werd gegeven. De geslaagden Een eindgetuigschrift ontvingen: Afd. Machine-bankwerken: J. den Bakker, J. Blok, J. J. Deurloo, C. Heyboer en M. v. Burgh, Zierikzee; A. P. v. Burgh, J. K. Slager, P. J. C. v. d. Berge, J. M. op den Brouw, M. C. Evertse, C. A. Manni, M. G. A. v. d. Velde en W. D. Dijk man, Haamstede; H. J. Hage, N. G. Moelker en L. den Boer, Re- nesse; L. Smalheer, Noordwelle; A. M. Hubregtse, Seharendijke; J. Steenland en J. M. v. d. Werf, Dreischor; L. v. d. Ouden, Noordgouwe; C. H. Bakker en C. J. Hillebrand, Ouwerkerk; M. Capelle C. v. d. Have en J. v. Dijke, Oos terland. Afd. Machine-bankwerken (ver- volgklas): H. R. Nieborg, Renesse; C. v. d. Have, Oosterland (tweede ■prijs). Afd, Motorrytuigherstellen, kop klas: M. Haeck, J. A. M. Kwaak, J. Legemaate, P. J. Quist en L. v. d. Wekken, Zierikzee; P. Menheere en P. W. Stoel, Burgh; J. C. v. d. Hoek en G. de Oude, Brouwers haven; A. Jonker, Noordwelle; J. Smits, Dreischor; J. Hage, Ouwer kerk; J. L. de Bil, Nieuwerkerk; W. Bal, Bruinisse. Afd. Electrotechniek: P. B. Ver schuur, Zierikzee; C. Bouwman, W. C. de Jonge, J. Remmers, H. W. Verwest, M. Kloet (tweede prijs) en J. H. Duson, Burgh; C. J. Dorre man (tweede prijs), Renesse; M. v. Steyn, Brouwershaven; J. W. Hage, Dreischor; P. Bom, Nieuwerkerk; A. Jumelet, Bruinisse. Afd. Timmeren: C. Dalebout en J. Schouls, Zierikzee; M. J. v. d. Bos en H. J. Kloet, Brouwershaven; J. Meertens, Bruinisse. Afd. Schilderen: J. Bos, Noord- gouwe; W. J. de Waay, Dreischor. Bevorderingen Afd. Machine-bankwerken: H. F. Clercx, K. M. C. Overbeeke, J. Schot, C. M. Schot, Y. T. Wandel, D. C. van de Kassteele, L. J. Lege maate, J. A. Stoel, W. Verseput, J. Verboom, H. Bom, P. Deurloo, H. Stam. Niet bevorderd: 16. Afd. Electrotechniek: M. Busé, J. L. Dorreman, J. C. de Graaf, C. W. Jonker, J. C. v. d. Linden, J. Slager, C. Quartel (voorw.) en M. Roon (voorw.). Niet bevorderd: geen. Afd. Timmeren: G. J. Kristalijn, J. N. v. Mourik, A. A. v. d. Velde, J. D. v. d. Velde, W. F. S. Nieborg, A. H. de Waay (voorw.). Niet be vorderd: 4. Afd. Schilderen: P. A. v. Dongen, J. A. A. de Mey. Niet bevorderd: geen. de „Brouwerij" alhier, wordt Za terdagavond 7 Augustus a.s. onder auspiciën van V.V.V.-Burgh-Haam- stede door „De Vrouwenhofspelers" te Roosendaal opgevoerd het be kende toneelstuk „Liefdesduel" (Bataille de Dames). Met dit blij spel van Eugène Scribe en Ernest Legouvé uit de Napoleontische tijd, werd elders in den lande veel suc ces geoogst. Ongetwijfeld zullen de ingezete nen en de toe,risten aan dit stuk veel genoegen beleven. Moge het streven van V.V.V. Burgh-Haam- stede om een op hoog peil staande toneelavond te organiseren, met succes bekroond worden. De handeling speelt zich af op het kasteel d' Autreval nabij Lyon in het jaar 1817. Toen Napoleon in 1815 naar St. Helena verbannen was en Lodewijk XVIII in Parijs terug keerde, stonden in Frankrijk vier verbitterde partijen tegenover el kaar, nl. de Ultra-Royalisten, vol haat tegen alles wat aan Republiek of Keizerrijk herinnerde, de Repu blikeinen, de Bonapartisten èn de voorstanders der Constitutie. In 1816 waren de eerste samenzwerin- ringen ten gunste van de Keizer ontdekt en werden de hoofden hier van terechtgesteld. In 1817 brak er in Lyon opstand uit. Gewapende benden liepen rond met hun leuze: Leve de keizer, Leve Marie Loui se! Leve Napoleon II. In deze tijd van toegespitste politieke gevoelens speelt het stuk „Bataille de Dames" En wie mocht denken, dat het zg. „onderduiken" een privilege was uit de jaren 1940-'45, zal ervaren dat „L'histoire se répète". Op het kasteel d' Autreval houdt zich nl. de vogelvrij verklaarde Henri de Flavigneu verborgen, gezocht door de geslepen prefect van politie ba ron de Montrichard, doch be schermd door twee vrouwen, die beide naar zijn liefde dingen. Op deze geschiedenis concipieerde Scribe zijn stuk. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der be volking over de maand Juli 1954: Geboren: Cornelia, d. v. J. H. van Grunsven en J. Ringelberg; Jan Cornelis, z. v. J. Lindenbergh en J. P. Jonker. Gehuwd: C. Erkelens met M. J. Kristalijn te Rotterdam; C. Soons met E. Verschoor te Zaandam. Ingekomen: mej. L. v. d. Linde uit Harderwijk; T. v. d. Wekken en echtgen. uit Kerkwerve; W. N. v. d. Schelde uit Dordrecht. Vertrokken: mevr. M. J. Erke- lens-Kristalijn n. Rotterdam; mevr. E. Soons-Verschoor n. Zaandam; G. H. Fr. van Laar naar Zierikzee. BRUINISSE De regenval in Juli De regenmeter op het proefbe drijf „Scheldemonden" registreerde over de maand Juli 1954 niet min der dan 150 mm regen, tegen 67 mm normaal. Op twee dagen in deze natte maand werd meer dan 30 mm neerslag gemeten. In de maand Juli werden ter gemeentesecretarie alhier afgege ven 21 slachtvergunningen varkens en 10 slachtvergunningen runderen. Twee nieuwe zaken geopend Vorige week werden alhier twee nieuwe zaken geopend. De heer M. de Ronde noemde de aan zijn melk- slijterij toegevoegde nieuwe winkel „Het Zuivelhuis", een benaming waarop deze nieuwe winkel zeker aanspraak mag maken, want alles op zuivelgebied is thans in de zaak van de heer De Ronde te verkrij gen. De opening geschiedde door burgemeester Michaëlis, die in zijn openingswoord memoreerde, dat dit de eerste nieuwe zaak is die door hem in zijn kwaliteit van burge meester van Bruinisse werd ge opend. Namens de Kon. Ned. Mid denstandsbond sprak de afdelings voorzitter, de heer De Koning. De heer T. Smalheer sprak als be drijfsvoerder van de V.Z. op het eiland, terwijl de heer Huibers sprak namens de ambachtslieden. Deze ambachtslieden hebben in derdaad een fraai geheel tot stand weten te brengen. De fa Gebrs. van Oeveren voerde metsel- en tegel zetwerk uit, de heer Jac. Deurloo verzorgde de betimmering, de heer Reinhoud het schilderwerk en de heer Huibers zorgde voor 'n fraaie moderne electrische verlichting. Koelkast en moderne snijmachine zijn eveneens een sieraad voor het geheel. Er waren 18 bloemstukken. Ook de heer Jac. W. Kleppe, de bekende kruidenierswinkel aan de Nieuwstraat, liet zijn zaak een grondige verbouwing ondergaan. Aannemer was hier de firma S. Capelle, die in samenwerking met de timmerman A. Valk, de schilder Reinhoud en de electriciën S. J. P. Jumelet, ieder op hun gebied voor een prachtig geheel zorgden. De winkelinstallatie is van de firma Westerweel en Slabbekoorn te Goes. De opening werd verricht door de gemeentesecretaris, de heer v. d. Linde, terwijl namens de Kon. Ned. Middenstandsbond de heer De Koning het woord voerde, allen na- tuurlijk hun voldoening uitspre kend en de eigenaar feliciterend met de prachtige aanwinst, die te vens een aanwinst voor de ge meente vormt, 's Avonds gaf hier „Nu met Hope" een serenade. Er waren 21 bloemstukken. Controleur P. A. van Duin met pensioen Na een diensttijd van meer dan 52 jaar is, met ingang van 1 Aug., aan de heer P. A. van Duin wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, op de meest eer volle wijze ontslag verleend uit zijn betrekking bij het Bestuur der Vis serijen op de Zeeuwse Stromen. De heer Van Duin, die als jong maatje in 1902 op een der schepen van het visserijbestuur aan boord kwam, doorliep alle rangen, tot hij opklom tot controleur. Nadat reeds Zaterdag de heren H. van der Beke Callenfels, voor zitter van het Bestuur der Visse rijen op de Zeeuwse Stromen, dr Grijns, bacterioloog van dat be stuur en de heer Van Hekke, hoofd opziener, officieel afscheid hadden genomen, was Maandag jl. een aantal collega's en oud-collega's naar Bruinisse gekomen om aan dit afscheid een officieel cachet te ge ven. Een Italiaanse expeditie is er in geslaagd de top van de 8.610 m hoge Godwin Austin, op een na de hoogste berg ter wereld, te beklim men. De top van de Godwin Austin was tevoren nog nooit bereikt. De Oostenrijkse kanselier, Ju lius Raab, heeft ter gelegenheid van de opening van de feestweek van Eibiswald verklaard, dat plan nen gereed zijn voor 'n definitieve beëindiging van de bezetting van Oostenrijk tegen het najaar. Hij zeide, dat de vier hoge commis sarissen reeds op de hoogte waren gebracht van het Oostenrijkse plan om tot actie over te gaan. Ingezonden mededeling BINNENVERING BED Onbeperkte garant! geruisloos ^Deb 00 De beste bedden ooit gemaakt! SCHUIMRUBBER BED HAZET BEDDEN. EN MATRASSEN.F ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN TELEFOON Ne FEUILLETON. 10 LIEFDE IS VAN PORCELEIN „Ha ha, ik begin iets te begrij pen: je ging ze cadeau geven". „Juist, dat was mijn plan. In de circulaire bood ik deze excellente sigaren ter kennismaking aan en schreef er voorts bij, dat een be zoek aan mijn zaak zeer op prijs zou worden gesteld, maar dat we ook iedere bestelling, klein of groot, gaarne zonder prijsverhoging zou den bezorgen". Jannie keek hem verwonderd aan. „Bezorgen? Sigaren en siga retten? Dat doet toch niemand?" Kees lachte fijntjes en kneep zijn ogen half dicht. „Juist, dat was in de sigarenbranche geen gewoonte. Maar waarom zou ik dit niet door breken en er wel een gewoonte van maken? Enfin, laat ik niet op mijn verhaal vooruitlopen. Ik zocht dus een kleine vijfhonderd adressen bij elkaar en schreef die. Toen de si garen kwamen, maakte ik gedu rende twee dagen niets anders dan pakjes en toen dit alles gereed was bracht ik het naar de post". „Daar had je zeker wel een vrachtauto voor nodig". „O nee. Ik belde het bijkantoor in de buurt op en een besteller kwam later met twee postzakken. Daar deden we alles in en samen brachten we het naar het kantoor. Ik verzuimde natuurlijk niet de be steller en de kantoorhouder even eens een doosje te geven". „En het resultaat van je cadeau actie? Viel het mee of tegen?" „Het was verbluffend. Het over trof zelfs mijn stoutste verwach tingen. De dagen daarop kwamen regelmatig mensen binnen die zo'n pakje hadden ontvangen. Ze von den het allemaal een mooie atten tie en kochten zonder uitzondering deze sigaren. Ik moet erkennen: ze waren uitstekend en zo lang de kwaliteit goed bleef, verkocht ik er veel van. Later werden ze minder, toen ben ik op een ander merk overgestapt. Maar ik kreeg ook veel postorders. Die een kistje van vijftig, een andere een van hon derd. Ik kreeg zelfs van een vrij groot kantoor in de Van Baerle- straat een bestelling van het gehele personeel: samen acht kistjes. En dat bleef zo. Nog steeds heb ik een kleine honderd klanten, waar ik eenmaal per week het bestelde laat bezorgen. Daarom moest ik er al gauw een bediende bij nemen. Ik kon het werkelijk alleen niet meer af". „Dus je omzet steeg?" „Inderdaad. Het eerste jaar had ik al meer omgezet dan mijn voor ganger in de laatste drie jaren. En ook de aanloop werd beter. De mensen waren nieuwsgierig ge maakt en kwamen de winkel en de ondernemende winkelier eens be zichtigen. Nu, dat ging steeds ge paard met aankopen. Op het ogen blik is het zo, dat ik een vrij grote kern van vaste klanten heb. En daarnaast de passanten, mensen, die toevallig voorbijlopen en zich her inneren, dat ze dit of dat nog moe ten kopen". „Zoals ik bijvoorbeeld, van avond". „Zoals jij", lachte Kees. Maar toen werd hij even ernstiger. „Ja, dat is waar ook: hoe kwam je eigen lijk in de P.C. terecht?" Jannie dronk haar glas leeg en knipoogde even. „Zal ik het eerlijk vertellen? Wel, toen ik je een paar weken geleden zo hals over kop op het Stationsplein zag vertrekken, dacht ik: hij heeft gezegd: tot ziens. Maar hoe krijg ik hem weer te zien? Nu, mijn vriendin had een idee en die zocht je op in het tele foonboek. Zo kwam ik aan je adres. Ja, waarom ging je eigenlijk zo haastig weg, die avond?" Zijn gezicht betrok even. ..Ik kwam juist terug van mijn ex-ver loofde". Ze schrok en keek verwonderd. Hij knikte. „Ja, met de dochter van een fabrikant in Den Haag. Dat kwam zo. Verleden jaar stopte er een auto voor mijn deur en een jongedame stapte uit en kwam mijn winkel binnen. Ze kocht een paar pakjes sigaretten en we babbelden eyen. Ik vond haar wel interessant. Na een paar weken kwam ze weer en nog later opnieuw. We werden wat intiemer en ze nodigde me uit eens in Den Haag te komen kennis maken. Och, ik was altijd alleen en had weinig of geen vertier. Ik dacht zo: vooruit, laat ik eens naar het Haagje reizen, temeer, omdat ik Tine zo heet ze wel aardig vond. Nu, hoe gaat dat? We konden vrij goed met elkaar overweg en na enkele maanden verloofden we ons". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5