Aan het water ontworstelde gemeente staat voor problemen Zwitsalettenrf Tweehonderd draglines werken op Schouwen-Duiveland Noocdwelle dorp bezij de wegen Uitbreidingsplan geeft hoop voor de toekomst (Van onze redacteur) Noordwelle is een dorp bezijden de wegen. Een vergeten dorp, zou men bijna kunnen zeggen, want over de hoofdweg naar de West hoek raast het verkeer. In troepen zeulen de badgasten voorbij, moei zaam fietsend op weg naar de groene Westhoek, maar wie kijkt er naar Noordwelle? Het zijn maar enkelingen die er iets te maken hebben. Het is er dan ook zo stil op het dorp, dat men tien maal de Ring zou kunnen rondfietsen zonder iemand tegen te komen. De stilte van Noordwelle is door dringend en wordt slechts doorbro ken door het heftig kwetteren van de mussen in de goot van de kerk. De kerk staat er temidden van die stille atmosfeer met de toren als oude monumenten uit een grijs ver leden. Toch is het een stilte na de storm, want grillige knoesten liggen gegroepeerd rond de dorpskerk. Het zijn de wortelstammen van de bo men, die eens stonden rond de brink. De bomen zijn gerooid en dat is waarlijk niet het enige ver lies voor Noordwelle, dat zo dap per de strijd tegen het water door stond. De tijd schijnt alweer lang geleden, dat de mensen met hun bootjes voeren tot aan het school plein en dan via het hoge afschei dingsmuurtje trippelpassend de enige droge plek op het dorp be reikten. Het schijnt alweer lang ge leden, maar de sporen van het wa ter zijn nog niet weggewist. Noord welle ligt temidden van een barre grijze wildernis en rondom liggen de puinhopen en de resten van wrakgespoelde huizen, als stomme getuigen van de watersnood. Maar we zeiden het al Noordwelle is een dapper dorp. De oude toren heeft meer het weegeroep over het aanstormende water gehoord en in de stilte van een warme zomerdag is het alsof heden en verleden door onzichtbare draden met elkaar ver bonden worden en of daar uit de lichte zomerlucht een mild en ver zoenend teken neervalt op dit ge slagen dorp, dat noden kent, die op Schouwen-Duiveland bijna zo „ge woon" zijn geworden, dat men er niet meer bij stilstaan zou. K.L.M.-vlieger ontdekte begin van bosbrand Toen de K.L.M.-vlieger G. O. Roos Dinsdagmorgen met de PH OTO, het K.L.M.-fotovliegtuig, op weg was naar Noord-Brabant, voor het uitvoeren van een opdracht, ontdekte hij omstreeks kwart voor elf te Loon op Zand in de Drunense duinen een begin van bosbrand. De heer Roos zocht onmiddellijk naar mensen die opmerkzaam zouden kunnen worden gemaakt op de brand. Hij zag beneden zich een paar fietsers, gooide een briefje naar beneden, maar de fietsers kon den het briefje niet vinden. De heer Roos vloog een eindje verder en kwam boven een kampeerterrein, waar hij wederom een briefje af wierp. Hij kon zien, dat het katte belletje nu wel was gevonden. De kamperende padvindsters repten zich naar de leidster en renden, na van de boodschap te hebben kennis genomen, in de richting waarin de PH-OTO vloog. Boven de plaats van de brand liet de heer Roos het Auster-vliegtuig cirkelen en hij zag de kampbevolking arriveren en de brand blussen. Nederlandse kinderen op bezoek in België Dinsdag waren ongeveer tachtig Hollandse invalide kinderen, uitge zonden door de Stichting „Het vierde Prinsenkind", met veertig auto's uit het kamp Baarschot op bezoek gekomen, te gast bij de Ant werpse oudstrijders. Zij werden rondgeleid door de heer Gerard de Winter en bezochten de Hoofdkerk en tal van bezienswaardigheden. Na de lunch in een groot waren huis, maakten zij een tocht met een Flandriaboot. Aan het monument der gesneuvelde zeelieden, voor het loodswezen, werd een bloemstuk met het symbolische klavertje vier neergelegd. In de namiddag wer den zij ontvangen in het zeevaart station. Nieuw dorp in de Noord-Ooslpolder In de Noordoostpolder wordt thans met man en macht gewerkt aan de totstandkoming van de jongste woonkern Creil, gelegen tussen het kamp Espel en het dorp Rutten. In aanbouw zijn daar 63 woningen en twee scholen, waar van een deel, op afwerking na, ge reed is gekomen. Weldra zal het nieuwe dorp zijn eerste bewoners kunnen ontvangen. Inmiddels staan er al plannen op stapel voor uit breiding van de woningbouw, zo dat Creil weldra een honderdtal huizen zal tellen. Het gebied van Creil is nog in staatsexploitatie. Stelselmatige vooruitgang Noordwelle pakt echter aan. Er is geen stilstand maar vooruitgang. Het verjaagde water heeft de men sen weer geïnspireerd tot daden en heeft de liefde tot het eigene weer aangewakkerd. Zo mooi kunnen de evacué's van Noordwelle niet ver scholen zitten in het groen van de Westhoek, er is toch een hunkering naar eigen dorp en geen wonder dan ook dat juist hier de opluch ting dat de „bevriezing" van de baan was, het meest werd gevoeld en ook op spontane wijze tot uit drukking werd gebracht*. Een dap per staaltje is ook, dat 14 gezinnen in hun woningen zijn gebleven aan de rand van het watergebied. Die veertien vormden als 't ware weer de kern voor de nieuwe gemeen schap, die Noordwelle gaat wor den. Er is van de 450 inwoners nu een derde terug en zevenachtste van de evacué's houdt verblijf in de Westhoek, die op het punt van gast vrijheid zeker niet te kort schiet. Kerk en toren Als er ooit standbeelden worden opgericht te Noordwelle, dan moet het zijn voor schilder Hagesteijn en postbode de Blonde, twee wak kere mannen, die als echte „mod- der"-pioniers zich hebben ingezet om de terugkeer van de bewoners mogelijk te maken. En dan niet te vergeten de meisjes uit de adoptie gemeente IJsselmuiden, die ook hun modderportie te pakken hebben: Het is alles gebeurd in de eerste roes na de verdrijving van het wa ter, maar nu is er alle belangstel ling voor de diepingrijpende pro blemen, die men uiteraard moet zien in een wat toekomstig pers pectief. Daar is de kwestie van kerk en toren. De kerk is niet on der water geweest, maar de vloer verzakt en de toren zou heel nodig een restauratie behoeven. De ker kelijke gemeente van Noordwelle is maar klein en men kan van de ge lovigen niet vergen, dat z\j dit reu- zenkarwei voor hun rekening ne men. Monumentenzorg heeft nog niets van zich laten horen. Wat de toren betreft was de burgerlijke gemeente reeds voor de ramp ac tief. Er wordt jaarlijks een begro tingspost voor de toren uitgetrok ken, maar de stellingen staan er nog niet. Zonder hulp van buitenaf zal het niet gaan. Secretarie in de school Het gemeentehuis van Noord welle stond ook „dik" in het water. De ambtenaar, de heer Oosten, heeft het archief met een branacard in veiligheid gebracht. Een reuzen werk. De vochtige bundels papier liggen nu uitgespreid in een der lokalen van de lagere school, waar de secretarie is ingericht. Het zal een moeilijk karwei zijn alles te sorteren en hier weer orde te scheppen. Wat de toekomst betreft klampt Noordwelle zich vast aan het herbouw- en uitbreidingsplan. Vrij ingrijpend zijn de wijzigingen, die in het uitbreidingsplan zijn uit gestippeld. In feite voorziet, althans ten dele, het nieuwe plan in een tweede concentrische ring rond de bestaande, een figuur die ook el- Nederland deponeert ratificatie-oorkonden van vier Rode Kruis-conventies Nederland, Hongarije, Wit-Rus- land en de Oekaine hebben de rati ficatie-oorkonden betreffende de vier in 1949 te Genève gesloten Rode Kruis-conventies voor de be scherming van oorlogsslachtoffers gedeponeerd, aldus is te Bern be kend gemaakt. Russische landbouw* deskundigen in Wageningen Een delegatie van landbouwdes kundigen uit Rusland heeft een be zoek gebracht aan Wageningen. Leider van deze delegatie, die werd vergezeld door de Russische am bassadeur, de heer J. P. Kirsanov, en de eerste secretaris de heer A. M. Chamine, was prof dr I. A. Si- zow, vice-directeur van het Cen traal Instituut voor de Landbouw te Leningrad. Deze was in het bij zonder geïnteresseerd in planten veredeling en plantenziektenbe- strijding. Hij bezocht de instituten welke op dit gebied werkzaam zijn. De delegatie werd door de rec- tor-magnificus van de Landbouw hogeschool, prof. ir W. J. Dewez, ontvangen in het hoofdgebouw van de Landbouwhogeschool. Daarna maakten de Russische gasten een rondrit door het landbouwweten- schappelijk centrum Wageningen. In hótel „De Wageningse Berg" bo den de Russen een lunch aan aan de directeuren van de Wageningse instituten. Gedurende de middag bezocht iedere Russische deskun dige de instituten waarvoor hij be langstelling had. ders b.v. voor Kerkwerve wordt aangetroffen. Binnen verka- velingsverband komt het verlengde van de Stoofweg te vervallen. Tus sen Provinciale weg en Stoofweg is een nieuwe weg gedacht. Aan de ene zijde van deze weg komen de Deense geschenkwoningen, aan de andere zijde nieuwe stenen wonin gen. Van het plaatsvervangend bouwvolume kunnen 30 woningen worden herbouwd en het hangt er nu maar van af, wat de particulie ren gaan doen. Tussen Provinciale weg en Stoofweg is het nieuwe sportveld geprojecteerd en het zou voor de gemeenschap een heel ding zijn, als dit kon worden gereali seerd. Dorpshuis - lievelingwens Ook wordt de behoefte aan een dorpshuis gevoeld. De binding van de jeugd betekent voor een dorp als Noordwelle vrijwel een levens kwestie. Van verschllende kanten werd ook financiëel geholpen en het geld wordt zorgvuldig in petto gehouden, met de stille gedachte, hiermede t.z.t. een dorpshuis te re aliseren. Een bedrag van f20.000 zou hiervoor nodig zijn. Of het zo ver komen zal? Noordwelle weet dat het vrienden in de nood had. IJsselmuiden schonk vee en hooi en in de herfst komt een nieuwe „zending" vee. Ook de Belgische gemeente Esneux laat zich niet on betuigd en schonk reeds klederen en goederen. Burgemeester mr. Lunsingh Tonckens vertoeft mo menteel in deze Belgische plaats, om adoptieve zaken te bespreken, Oók de fruittelers zouden feitelijk nog een duwtje moeten hebben. Er woonden veel fruitkwekers op het grondgebied van Noordwelle en feitelijk kan men zeggen, dat op fruitteeltgebied juist deze gemeen te het zwaarst is getroffen. Proble men genoeg dus, maar wethouder A. P. Akkerdaas, met wie wij de gemeentelijke zaken doorpraatten, toonde zich niet pessimistisch, ook al is veel onzeker, mede door de kwestie der gemeentelijke samen voeging. Op dit punt wacht Noord welle maar rustig af en een rem op de voortvarendheid der bevol king kan dit nauwelijks vormen, want zelfstandig of samengevoegd, leven moet men toch. Het is het minste wat men zeggen kan in deze netelige zaak. Korte berichten uit het Binnenland IJMUIDEN. Dinsdagavond is de 48-jarige mevr. H. M.-W. bij Bui tenhuizen op de weg tussen Am sterdam en Velsen, op het ogenblik dat zij plotseling met haar fiets de weg overstak, door een Zwitserse auto aangereden. Zij werd met een schedelbasisfractuur en inwendig letsel naar een IJmuidens zieken huis vervoerd, waar zij aan de be komen verwondingen is overleden. De auto liep vrij ernstige schade op. ROTTERDAM. Het stichtingsbe stuur van de Beurs voor Mode en Huishouding „Femina" heeft aan burgemeester van Walsum vijfhon derd gulden ter hand gesteld als bijdrage voor de opbouw van de afgebrande molen „De Noord". ROTTERDAM. Het tweejarig dochtertje Eveline van de familie H., dat met haar moeder met het m.s. „Sibajak" op weg was naar Nederland, is dezer dagen aan boord plotseling overleden. Het stoffelijk overschot is met de ge bruikelijke plechtigheid bij stillig gend schip in zee begraven. Eveline wier vader reeds eerder naar Ne derland kwam en te Groningen woont, was het enige kind van de heer en mevr. H. 's-HERTOGENBOSCH. Dezer da gen heeft zich te 's-Hertogenbosch een geval voorgedaan van school- infectie. Een onderwijzeres op een kleuterschool bleek bacillendraag ster te zijn, waardoor zij enkele kinderen met t.b.c. besmette. De onderwijzeres, mej. J. N. uit 's-Her togenbosch, werd in een sanatorium opgenomen. Bij de kinderen wer den slechts lichte aantastingen ge constateerd. Geen der patiëntjes behoefde in een sanatorium te wor den opgenomen. Zij kunnen thuis worden verpleegd. TERSCHELLING. Dinsdagmid dag is het Zweedse kustvaartuig Signy (395 br. reg. ton), dat zich op weg naar Antwerpen bevond, nabij Terschelling op een mijn gelopen. Voorzover bekend hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan, maar het schip moest wegens schade aan de machinekamer drie uur later door de sleepboot „Zuid zee" (van de rederij Doeksen, Ter schelling), op sleeptouw worden ge nomen naar zijn bestemming. f., UITHOORN. Op de kermis t!b Uithoorn is Dinsdagavond de 43-j. grondwerker v. d. G., van grote hoogte uit een schommelschuitje gevallen. De man is met zeer ern stige hoofdwonden en een zware hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. Slaking Ie Hamburg Ongeveer 5.000 ambtenaren en arbeiders bij de openbare diensten in Hamburg zijn Woensdagochtend in staking gegaan ter ondersteu ning van looneisen. De vakbonden hadden het sta kingsparool uitgegeven, nadat on derhandelingen met stedelijke auto riteiten waren vastgelopen. Het openbare vervoer in de stad is geheel stil komen te liggen. Wa ter- en gasverbruik zijn drastisch gerantsoeneerd. Ingezonden mededeling Bestrijd UW PIJNEN mei: Uitsluitend bij Apothekers en DroglsteD Nationale Reserve defileerde voor H.M. de Koningin Vrijwilligers van de Nationale Reserve uit het gebied rondom het paleis Soestdijk, hebben Dinsdag avond gedefileerd voor H.M. de Ko ningin. Zij zijn lid van verschil lende oefenverbanden in de distric ten Utrecht, Gelderland en Noord- Holland-Zuid. Van hun woonplaat sen werden zij met militaire voer tuigen naar Soestdijk gebracht en defileerden in compagniesverband langs het paleis. De vier compagnieën Utrecht, Muiden, Amersfoort en Ede voorafgegaan door de drumband van district Noord-Holland-Zuid, stonden onder commando van de districts-commandant Gelderland, reserve luitenant-kolonel der fuse liers W. Vermeer. Hare Majesteit nam het défilé af, staande voor het paleis en be tuigde aan de parade-commondant haar dank voor de komst van de vrijwilligers, die op deze wijze blijk wilden geven van hun trouw. Ir. J. D. N. van der Toorn Directeur-Generaal der P.T.T. Bij Koninklijk Besluit is ir J. D. H. van der Toorn, hoofddirecteur algemene zaken en radio van het Staatsbedrijf der P.T.T., met in gang van 1 October a.s. benoemd tot directeur-generaal der P.T.T. De heer Van der Toorn volgt de heer L. Neher op die met pensioen Een passagiersvliegtuig van Air France heeft Dinsdag in de buurt van New London in de Ame rikaanse staat Connecticut wegens brandstofgebrek een noodlanding gemaakt. Van de 29 inzittenden lie pen er vier verwondingen op; de overigen bleven ongedeerd. Het vliegtuig is uitgebrand. Wegens slechte weersomstandigheden kon het toestel niet op het Newyorkse vliegveld Idlewild landen. De buitengewoon hevige hitte golf, die sinds enige dagen in de Mexicaanse staat Neder-Californië heerst, heeft in Mexicali aan 42 personen het leven gekost. Talrijke mensen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Afgelopen Zon dag werd een temperatuur van 48 graden Celcius gemeten. De grootste haven- en han delsstad van West-Duitsland, Ham burg, heeft van Woensdag af geen water, geen gas en gen spoorweg verkeer. Ongeveer 15.000 arbeiders bij deze bedrijven legden op die dag op aanwijzing van hun vakvereni gingen het werk neer. Men wil ver hoging van het uurloon met tien pfenning en van de salarissen met tien procent. DE HERVERKAVELING Volgend jaar betere regeling voor gewassenvergoeding De herverkaveling Is in Juli, on danks de slechte weersomstandig heden doorgegaan. Op Schouwen- Duiveland werken dag in dag uit ongeveer tweehonderd draglines en tweeduizend man aan het herstel- werk en aan de door de herver kaveling nagestreefde verbeterin gen. Hoewel het nog te vroeg in het jaar is om hierover een oordeel uit te spreken, laat het zich aanzien dat de voor 1954 toegestane gelden geheel zullen worden verwerkt. Wat de wijze van werken betreft wordt overal waar de omstandig heden dit toelaten de voorkeur ge geven aan het aanbesteden boven regiewerk. Bovendien zal ervoor worden gezorgd dat in volgende ja ren niet alleen de vergoedingsnor men voor tevelde staand gewas, dat moet worden beschadigd, zeer tij dig bekend zijn, doch er zal naar worden gestreefd dat nog vóórdat uitgaven voor zaaien of poten zijn gedaan, reeds bekend gemaakt wordt op welke percelen het uit voeren van werken in de volgende zomer kan worden verwacht. De zomer is ondanks de regen nu eenmaal het be^te jaarge tijde om vlot te kunnen werken, 's Zomers droogt, na een natte pe riode, de grond snel op, terwijl in de winter, als de grond eenmaal nat is, het weken kan duren voor dat weer kan worden gewerkt. Daarnaast spelen de temperatuur en de lengte der dagen vanzelf sprekend eveneens een rol. De betaling van de door de Stich ting Beheer Landbouwgronden aangekochte percelen, heeft thans geheel haar beslag gekregen. LAND- EN TUINBOUW In polder „Bruinisse" wordt geoogst De oogst in de polder „Bruinisse" is begonnen, nadat men natuurlijk reeds eerder het (te korte) vlas had getrokken. Thans is dan allereerst de gerst aan de beurt. De opbrengst van dit gewas is redelijk, doch men spreekt van een indroogpercentage van 30, zodat ook hier dient te worden afgewacht, hoe groot uiteindelijk de gemiddel de opbrengst per gemet zal zijn, nadat het product de drooginstalla tie zal zijn gepasseerd. De oogst, voorzover die met combinês ge schiedt, wordt nogal eëns gestag neerd, doordat tengevolge van on bekendheid met deze machines, on derdelen door andere moeten wor den vervangen. VISSERIJBERICHTEN Scheldewatertempcratuur stijgt Hoewel de watertemperatuur Maandag de 18 graden nog niet had bereikt, bestaat er goede hoop, dat bij aanhoudend zomerweer, deze critieke thermometerstand deze week zal worden bereikt, c.q. over schreden. Het aantal oesterlarven, was tengevolge van de z.g. derde broedvaltop, vorige week gestegen tot pl.m. 500 per liter water, zodat er een redelijke kans is, dat, zij het dan wel op het nippertje, er in de volgende week nog enige broed- val kan worden verwacht. De aantallen larven zijn ook deze week nog beduidend, zodat aanhou dend zomerweer vereist wordt om het beoogde doel nog te bereiken. Op korte termijn is aanslag nog niet te verwachten. Naast de verdere uitvoering van objecten, waaraan reeds wordt ge werkt, staan voor het derde kwar taal nog tal van nieuwe werkzaam heden op het programma. Admini stratief in' de eerste plaats het voortzetten van de schattingen en het beoordelen van de uitkomsten, het berekenen en liet boeken daar- VREEMDE HUWELIJKSCANDIDAAT Een 41-jarige Amerikaan, zoon van een rijke advocaat in Maine, is Dinsdag geboeid van Canada naar de Verenigde Staten gebracht. Hij wilde in Canada een vliegtuig kopen en er mee naar Engeland vlie gen om met prinses Margaret in het huwelijk te treden. Toen hij op het vliegveld Dorval bij Montreal inlichtin gen inwon over de aanschaf fing van een vliegtuig, dat hem over de Oceaan kon brengen, waarschuwde men zijn vader. De politie werd telegrafisch verzocht hem in handboeien terug te brengen. Een politieman zeide, dat de man voldoende geld bij zich had om een vliegtuig te kopen. MUZIEK Cantate „Slag om Arnhem" Het gemeentebestuur van Arn hem is voornemens ter gelegenheid van de herdenking van de „slag om Arnhem", de evacuatie van de be volking en de bevrijding van de stad, in 1955 een cantate voor koor en orkest te doen uitvoeren. Het gemeentebestuur heeft de opdracht tot het schrijven van de cantate, resp. het componeren van de mu ziek daarbij, gegeven aan de dichter Jan Engelman en de componist Herman Strategier. De slag om Arnhem begon na de luchtlandin gen van de geallieerden op Zondag 17 September 1944. AANBESTEDINGEN BRUINISSE. Voor rekening van de gemeente werd aanbesteed: a. het bouwen van een bergplaats voor het gemeentemateriaal; b. het maken van twee publieke urinoirs; c. het maken van een nieuw hek werk voor de algemene begraaf plaats. Ingeschreven werd als volgt: S. Capelle a. f 11.585, b. f 1508, c. f 558; H. Raats, Wouw a. f 12.136, b. f 1396, c. f 440; S. C. de Graaff a. f 12.267, b. f 1840, c. f 488; Fa. I. en J. Deurloo a. f 14.079,60, b. f 1961, c. f 610. (Aantrekking van vreemde arbeiders bij deze in schrijving f 1350, f 300 en f 50). Gegund het werk a. aan S. Ca pelle en Zonen te Bruinisse en de werken b. en c. aan de firma H. Raats te Wouw, als zijnde de laag ste inschrijvers. HAARLEM. Het stoffelijk over schot van de sedert Zondagavond j.l. vermiste 44-jarige Haarlemse handelsreiziger B. O. B. is drijvende tussen een kolenschuit en de wal van het Spaarne gevonden. De po litie, die aanneemt dat de man een ongeluk is overkomen, heeft het stoffelijk overschot opgehaald. Kuitwerk, spiegels, lawaaitasje, oogst, streekaroma en weer Deze week heeft Eilandman het nog razend druk en dat is des te merkwaardiger temidden van een schare vacantiegangers, die met glimmende neuzen voorbijtrekken, soms wonderbaarlijk uitgedost, maar dat schijnt er bij te behoren. Er zijn mannen die in vacantietijd op eenmaal menen Adoniskuiten te bezitten, die ze niet zonder enige hartstocht aan de openbaarheid prijs geven. Hoe listig zelfbedrog in dit opzicht zijn kan. herinnert Eilandman zich nog van 1949, toen de Eeuwfeesten te Zierikzee het dragen van witte historische kou sen voorschreef. Wat er toen aan kuitwerk voor de dag is gekomen, heeft schokkend gewerkt. Natuur lijk kunnen ook niet alle dames zich meer de allure van een 18-jarige slanke nymph aanmeten. Omdat Eilandman weer maar beducht is voor ingezonden stukken in de kranten, wil hij het voorstel feite lijk niet doen, maar het zou de moeite lonen op plaatsen waar bad gasten voorbijtrekken levensgrote spiegels op te hangen, opdat ieder zich nog aan een laatste contróle kan onderwerpen. Voor het laatst zouden de zelfmisleidsters zich moeten kunnen inspecteren, om dan schielijk af te stappen en beschei denheid te leren. Voor een schare bevoorrechten is deze inspectie uiteraard niet nodig, alhoewel nie mand de verwoestingen die de cho comel en de warme prak heeft aan gericht aan menselijke lichamen, mag onderschatten. Op een won dermooi plekje in de duinen zag Eilandman een badgaste met een tasje aan de arm, waaruit het syn copisch rythme van Angelsaksische oorsprong ontsnapte. De dame had GESPREKKEN VAN EILANDMAN er zogezegd hoopjes plezier in, want het tasje ivas in feite een draag baar radiotoestel, dat de adem van de zachte zomerwind in de lispelen de populierenblaadjes volkomen verdreef en de Toep van de meeu wen ging teloor en zelfs de donder van de branding, want de radio stond aan. Eilandman is niet blind voor de voordelen, dat men in zijn vacantie de „Verklaring en Toelich ting" van de ministeriële departe menten uit de lucht kan opvangen, maar eens per jaar wil hij het toch liever zonder radio, zonder kranten en met zo weinig mogelijke bescha vingsbalast te maken hebben. En de weerberichten? O, dat ziet hij wel aan de lucht. Hij kent de nuk ken van ons klimaat en hij leeft al een iveek op hete kolen (min of meer letterlijk zelfs), want straks gaat Eilandman er vandoor. Hij zal slapen dicht bij moeder aarde en het hangt er nu maar van af wat het weer gaat doen. Met zo'n mooie week als voorspel, wordt het mis schien een gewaagd klimatologisch avontmir, maar hij vraagt allen, die deze volstrekt onlezenswaardige ru briek wel eens inkijken, voor hem te duimen. Zij die deze week uit kozen (ach, is het eigenlijk wel kiezen?) hadden het prachtig. Wat waren er een verbrande ruggetjes, want eerljjk u>at is nu onze huid deze zomer gewend? Hoogstens heeft men kunnen regenbaden. Eilandman is des te meer verheugd om het weer, omdat de oogstende boeren ditmaal ook warmte kun nen gebruiken. Voor deze keer lo pen de belangen van de boeren en de vacantiegangers helemaal pa rallel en dat geeft zo'n veilig ge voel. Als men profiteert ten koste van anderen, kan de vreugde niet volledig zijn. Gelet op de povere re sultaten ,die Eilandman met zijn bleek heeft geboekt, wil hij zijn va cantie een dag onderbreken om de graslandmiddag te Brouuwersha- ven te kunnen bijwonen. Daar zat hij horen wat hij fout heeft gedaan. Rijdend door Schouwen ruikt men altijd nog het zilte aroma, dat deze streek loellicht nog lang zal aan hangen. In de wat onbarmhartige zon lag het „lage deel" er trooste loos bij. Overal nog de verminkin gen en een kaal en aangevreten landschap. Moge het spoedig alles anders ivorden. Daarvoor zorgen ook dc 200 draglines, die heel wat af zullen zwaaien, tot de zaak rond is. Maar die lijd komt vast. En daarop hopen we dan maar. Voor de rest van de maand Augustus moet Eilandman zich excuseren. Hij wenst alle mensen moot weer in hun vacantie. Kennende het wei nig originele van dc opmerking wil hij dan zeggen: „dan êk 'et 6k". Voelt U hoe ik het bedoel?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2