DE ZIERIKZEESCHE COURANT Cadetten van de Academie stonden op tegen „bevrijdingsleger Financiële Commissie gaat mee met Mendes-France Eerste Kamer aanvaardtwetsontwerp tot opheffing van de tram DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11,— per stuk No. 17584 - 110e Jaargang ZIERIKZGGSCHEWNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V. Drukkerij voorh. Lahenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAA TE - Tel'. 309 KORTE FELLE STRIJD IN GUATEMALA Kolonel Armas kon zich handhaven Na een strijd van veertien uur in de stad Guatemala, is Maandag avond een einde gekomen aan de tweede revolutie in Guatemala bin nen zes weken. Kolonel Castillo Armas, de 40-jarige politieke refu gié, die na een opstand van twaalf dagen een einde maakte aan het links georiënteerde bewind van Ja cob Arbenz Guzman, heeft zün post van hoofd van de regerende junta behouden. Zfón „bevrydings" strijd krachten, waarmede hy na het slui ten van een vredesovereenkomst te San Salvador een maand geleden de hoofdstad was binnengetrokken, zyn echter van het toneel verdwe nen. De cadetten en de staf van de militaire academie dwongen deze troepen na een verbitterde strijd tot overgave en brachten ongeveer 500 man onder geleide van tanks en pantserwagens naar het centraal station over. Het Guatemalaanse radiostation riep een communiqué om, waarin de nadruk werd gelegd op de trouw van het nationale leger aan de re gering-Armas. Voordat in de avond een uitgaansverbod van kracht ge worden was, werden verscheidene betogingen voor kolonel Armas en tegen het communisme gehouden. De „opstandelingen", die groter in aantal en beter bewapend wa ren dan de 700 man „bevrijdings"- troepen in de stad, hadden het be langrijke radiostation bezet en rie pen een verklaring om, dat zij al leen de ontbinding van de „bevrij- Bepaalde streken in Azië geteisterd door ernstige overstromingen In Perzië kwamen 160 mensen om Duizenden mensen zijn dakloos geworden door overstromingen in Perzië, Oost-Pakistan en Noord- "West-India. Ook in China lopen landstreken gevaar. In het gebied van Gnazvin, 100 km ten Noordwesten van Teheran, zijn door overstromingen reeds 160 personen omgekomen. Sommige Perzische gezinnen hadden meer dan 48 uur geïsoleerd gezeten, voordat reddingsbrigaden hen kon den bereiken. De electriciteitsvoor- ziening van Teheran werd gestoord. In het overstromingsgebied in Bi- nar in Noord-West-India is cholera en malaria uitgebroken. In dit ge bied zijn ongeveer 50.000 daklozen. In het stroomgebied van de Brah- mapoetra en haar zijrivieren in Pa kistan staan grote gebieden blank. De fruitmarkt van de hoofdstad van Oost-Pakistan, Dacca, is door- het water weggespoeld. Volgens het Pekingse volksdag blad, het officiële blad van de com munistische partij, is de toestand langs de Jangtse en Hoeai „nog steeds zeer ernstig". dings"-troepen beoogden ten einde „het leger in zijn eer te herstellen". Ook maakten zij zich meester van het vliegveld, waar het luchtmacht- personeel Armas trouw bleef. Daarop stelde kolonel Armas, die nog over 3.000 man „bevrijdings"- troepen beschikte bij de Hondurese grens, een ultimatum, dat hij vlieg tuigen in de strijd zou werpen. In derdaad beschoten later twee toe stellen de posities van de „opstan delingen". De junta zond twee af gezanten Cruz Salazar, een voor malig lid van de junta, en aarts bisschop Rosell Arellano om de „rebellen" te overreden het vuren te staken. Op dat ogenblik waren deze echter in het zicht van de overwinning, doordat zij na zware strijd hun tegenstanders hadden weten in te sluiten in het Roose- velt-ziekenhuis. Het leger betuigde zijn steun aan de cadetten, die wel dra de „bevrijdings'-troepen tot overgave dwongen. Sluikhandel in vliegen Het gemeentebestuur van de Turkse stad Kayseri besloot kortelings met het oog op een vliegenplaag een bedrag van drie Turkse ponden (ongeveer 40 gulden) te betalen voor elke kilo dode vliegen. Hierop gin gen echter de inwoners van Izmir, een plaats die bijzonder rijk aan vliegen is, pakketten met vliegen aan de bewoners van Kayseri zenden, met het verzoek deze aan het gemeen tebestuur te „verkopen". De Turkse regering overweegt thans maatregelen om aan de ze ongebruikelijke sluikhandel een einde te maken. Oost-Duitsland slaat toe Talrijke arrestaties na de vlucht van Dr John Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de laatste tijd in Oost- Duitsland veel agenten van de Westduitse spionnage-organisatie van Gehlen en van de Amerikaan se geheime dienst gearresteerd zijn. (De vroegere Duitse generaal Rein- hold Gehlen heeft de leiding van een spionnage-organisatie, welke door de Amerikanen wordt gefi nancierd). De agenten, aldus het ministerie, hadden sabotage, verstoring van de vrede en het tegenwerken van een hereniging van Duitsland ten op dracht. Er waren ook enige agen ten van het „Bureau ter bescher ming van de grondwet" het bu reau waarvan dr Otto John het hoofd was gearresteerd. Volgens genoemde verklaring waren onder meer de vooraan staande agenten Bistry en Knoll en twee koeriers aangehouden. De meeste agenten hadden zich vrij willig gemeld. Het ministerie zegt verder, dat de agenten, die zich vrijwillig mel den, niet gestraft zullen worden. Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken zou kortelings waardevolle documenten ontvan gen hebben van een zekere Ger hard Kapahnke, volgens het mini sterie een gewezen plaatsvervan gend chef van de organisatie- Gehlen. Dinsdagochtend is bij het ver laten van het station Kapelle-op- de Bosch, op de lijn Aalst-Meche- lerr, een personentrein op een goe derentrein gelopen, waarbij vier mensen om het leven zijn gekomen. Er waren vijf zwaargewonden, die in een ziekenhuis in Mechelen zijn opgenomen, en verscheidene licht gewonden die ter plaatse behan deld zijn. Het schijnt dat de ma chinist van de personentrein door een onveilig signaal is gereden. 9 t De tyd goed besteden bete- o 5 kent het leven waardevol ma- 9 ken- O ffi O Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Nog enkele buien Veranderlijke bewolking met aan vankelijk nog enkele regen- of on weersbuien; in het binnenland minder warm; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 6 Aug. Zon op 5.08, onder 20.23. Maan op 13.59, onder 22.30. Eerste Kwartier: 6 Aug. te 19.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 Aug. 7.42 v.m. 19.55 n.m. HROÜWERSHAVENï 6 Aug. 7.15 v.m. 19.36 n.m. Doodtij: 8 en 22 Augustus. Springtij: 16 en 30 Augustus. Economisch hervormingsplan voor Frankrijk Gunstig voorteken voor toekomstige behandeling H.K.H. PRINSES IRENE viert vandaag haar vijftiende verjaardag Het vervoer op Schouwen-Daiveland Vergoeding gefixeerd op f 1.085.000 De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft Woensdag met 21 tegen acht stem men, by 14 onthoudingen, het nieuwe economische plan van pre mier Mendes-France goedgekeurd. De commissie bracht enige wij zigingen aan. Zo besloot zij de Na tionale Vergadering aan te bevelen de regering tot 1 Januari a.s. de gevraagde volmachten te verlenen en niet tot 1 Api-il, zoals Mendes- France had gevraagd. De voorstellen der commissie zul- DE „TURMOIL" SNELDE TE HULP. Een felle brand op het Noorse schip „Mildred", liggend vyftien zcemylcn ten Oosten van Harwich, noopte passagiers (vier) en bemanning van boord te gaan. Zy werden overgenomen door het Britse vrachtschip „Corfen", terwijl een Franse trawler trachtte het brandende wrak naar de Britse kust te slepen. Het lukte de Franse boot echter niet. Het was de door haar actie tydens het „Flying Enterprise"-avontuur van kapitein Carlsen beroemd ge worden zeesleepboot „Turmoil", die er uiteindelijk in slaagde dc boot te benaderen. De bemanning klom aan boord van het brandende schip (enige zyn zichtbaar) om te trachten de brand te blussen, die vooral midscheeps grote verwoestingen had aangericht. len in de Nationale Vergadering worden besproken in het debat, dat heden (Donderdag) en Vrijdag aan het plan zal worden gewijd. De Socialistische, enige Radicale en enige Gaullistische leden der commissie spraken zich uit voor het plan, de rechtsgeoriënteerde gematigd Conservatieven en Repu blikeinen stemden tegen en de communisten, enige Gaullisten en de Volksrepublikeinen onthielden zich van stemming. De uitslag van deze stemming wordt een gunstig voorteken ge acht voor de kansen der regering om ook het fiat van de Nationale Vergadering voor het economische plan te verkrijgen. Zal de V.N. zich inlaten met Nieuw Guinea Vice-premier Wonsonegoro, die op reis uit Ambon in Makassar is aangekomen, heeft op vragen, die hem over Irian werden gesteld, verklaard, dat de regering aanvan kelijk het voornemen had de kwes- tie-West-Irian voor te leggen aan de Verenigde Naties, maar aange zien de bepalingen van de Ver enigde Naties dit niet toelaten, heeft zij dit voornemen moeten la ten varen. Het te Djakarta verschijnende blad „Berita Indonesia" (regerings gezind, links-nationalistisch) zegt „uit kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen te hebben, dat in verband met het koppige standpunt van Nederland om West-Irian te behouden, wel met zekerheid kon worden gezegd, dat de nationale claim van Indo nesië op dit gebied aan de Alge mene vergadering in November zal worden voorgelegd". Moeial Abdeslam, een broer van de verdreven sultan van Ma rokko, Sldi Mohammed Ben Joes- soef, is in het keizerlijk paleis te Meknes onder huisarrest geplaatst. Hij had zich uit het internationale gebied van Tanger naar Doear Dok- karat in het gebied van Fez bege ven, waar hij propaganda voerde voor de verdreven sultan. In de vergadering der Eearste Kamer is Dinsdag aan de orde ge komen het wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting 1954 van het departement van Verkeer en Wa terstaat. De wijziging betreft de vergoeding van f 1.085.000 aan de N.V. Rotterdamsche Tramweg-Mij. inzake het beëindigen van de ex ploitatie van haar tramweg van Burgh over Brouwershaven naar Steenbergen. De heer de Vos van Steenwij k (VVD) verklaart met veel instem ming te heben vernomen, dat de tram op Schouwen en Duiveland zal verdwijnen. Wel heeft hij ech ter bezwaar tegen het grote bedrag dat daarvoor moet worden beschik baar gesteld. Hij vraagt waarom de vom van naasting is gekozen. Het maakt z.i. de indruk, dat de regering zich met handen en voeten gebonden voelt aan de R.T.M. Naar zijn oordeel zullen er wel meer tramwegmaatschappijen zijn, die voor een bedrag als waar het hier om gaat van hun bedrijf zouden willen afkomen. Een nadere uiteen zetting zou hij wel op prijs stellen. De heer van Tilburg (Arb.) is van oordeel, dat de landsoverheid al lang had moeten ingrijpen. AI veel eerder had men het bedrijf moeten naasten. De bevolking van 't eiland is ten slotte dedupe. Hij sluit zich aanbij de bezwaren van de heer de Vos van Steenwijk. O.m. vraagt spr. of pogingen gedaan zijn om het overbodig wordende personeel on der te brengen bij andere vervoer maatschappijen. De heer Brandenburg (C.P.N.) in formeert naar de verbinding van het eiland met het vasteland. Geldt de eeuwigdurende concessie, die de R.T.M. had, ook voor de bootver binding? Hij vraagt of in die verbinding geen verbetering kan worden aan gebracht. De heer van der Himst (KVP) verklaart zijn steun aan het ont werp te kunnen geven. Hij acht het niet onredelijk, dat tegenover het vrijgeven der concessie iets gesteld wordt. Hij is van oordeel, dat de oplossing voor de bevolking van be lang is. De Minister van Verkeer en Wa terstaat ad interim, de heer Witte, zegt van mening te zijn, dat de R.T.M. ondeor de huidige directie een periode van hernieuwde bloei kan tegemoet gaan. Met betrekking tot de opmerkingen over de grootte van het bedrag zegt spr., dat de zaak aangepakt is van de kant der ruilverkaveling en niet van de ver- voerszijde. Tothet bedrag is men gekomen naar objectieve maatsta ven. Als de trambaan was gemaakt zou de exploitatie door de R.T.M op een bepaald ogenblik stop gezet zijn. Men zou dan een nieuwe ex ploitant hebben moeten bereid vin den het vervoer op zich te nemen. De kosten zouden dan zeker niet lager zijn geweest dan wat thans zal worden uitgegeven. Het hele beleid van het vervoer, zowel te land als te water, wordt bestudeerd door een commissie. Het resultaat van deze studie zegt spr. te willen afwachten. Dit naar aan leiding van de opmerking van de heer Brandenburg over de verbin ding van het eiland met het vaste land. Na re- en dupliek wordt 't wets ontwerp aangenomen met 28 tegen 12 stemmen. Tegen PvdA, en van de VVD de heer de Vos van Steen- De bijdrage voor de in de oorlog verwoesle woningen Zoals bekend is kan de rechtheb bende op een bijdrage, betrekking hebbende op een door oorlogshan delingen vernield onroerend goed, financiële steun ontvangen voor de bouw of de aankoop van een wo ning met een maximum-inhoud als door de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting wordt bepaald. Op 28 April 1953 heeft de minis ter deze maximum-inhoud op 325 m3 bepaald. Thans heeft de minister besloten dat van 2 Augustus 1954 af deze maximale inhoud 240 ms zal zijn. Indien echter de oorspronkelijke rechthebbende op de bijdrage of diens erfgenamen een woning voor eigen bewoning bouwt of aankoopt zal de maximale inhoud 240 m3 zijn, indien zijn gezin bestaat uit niet meer dan vier personen, 260 m3 bij vijf personen, 280 m3 bij zes personen, 300 m3 bij zeven perso nen en 320 m3 bij acht of meer per sonen. Indien op grond van het vroeger bepaalde reeds vóór 2 Augustus '54 met de bouw van een woning met een inhoud tot 325 m3 is begonnen, of de aankoop daarvan heeft plaats gehad, zal uiteraard de financiële steun kunnen worden verleend vol gens de voor die datum geldende maximale inhoud. Wisselvallig zomerweer Het K.N.M.I. deelt mede: De tropische hitte in Frankrijk, België en het Zuiden van ons land heeft Dinsdag aanleiding gegeven tot de ontwikkeling van warmte- storingen, die reeds Dinsdagavond in het Zuiden van het land onweer veroorzaakten. Sommige buien gingen gepaard met hagel en zware windstoten. Woensdagmorgen vroeg werden opnieuw onweersbuien gemeld. De ze onweersactiviteit zal een daling van de temperatuur tot gevolg heb ben, omdat de storingen koelere lucht van de Noordzee aanzuigen. Op de oceaan is inmiddels een nieuwe en actieve depressie ver schenen, die voor zich uit een nieuwe hoeveelheid warme lucht in de richting van West-Europa stuwt. Het herfstachtige Juli-weer zal dan ook niet terugkeren, maar de zo mer blijft nog wisselvallig. Koningin terug uit Denemarken H.M. de Koningin is Dinsdag ochtend van haar bezoek uit Dene marken teruggekeerd. Ze kwam te ruim tien uur aan het station te Amersfoort aan. Per auto begaf zij zich vervolgens naar Soestdijk. Prins Bernhard in Zuid-Frankrijk Z.K.H. Prins Bernhard is per vliegtuig in Nice aangekomen. Hij zal gedurende enkele dagen in Z.- Frankrijk kennissen bezoeken. Jongeman verdronken Bij het Bloemendaalse strand ter hoogte van de kop Zeeweg, is de 18-jarige fabrieksarbeider Ch. S. uit Wilnis, in zee verdronken toen de krachten om naar het strand terug te zwemmen hem begaven, waarschijnlijk doordat hij zeer ver moeid na een lange fietstocht in het water was gegaan. Van de twee broers en vijf vrienden, in wier ge zelschap hij zich bevond, hebben twee nog getracht hem de helpende hand te bieden, maar zij waren nauwelijks in staat zichzelven te gen de sterke stroom te handhaven. Een half uur nadat zij hun pogin gen hadden moeten opgeven, is het slachtoffer 300 meter verderop aan gespoeld. Kunstmatige ademhaling bleef vruchteloos. De watersnood in Oost-Pakistan In de Noordelijke gebieden van de Oostbengaalse provincie Rive rine staat meer dan 37.500 km2 land onder water, aldus woi-dt in berichten gezegd, die in Dacca zijn ontvangen. Duizenden dorpen en kleine plaatsjes in de districten Sylnat, Mymcnsingh en Ranpoer, waar meer dan tien millioen men sen wonen, zijn door het water van de Brahmapoetra en haar zijrivie ren overstroomd. De telefoon-, telegraaf- en spoor verbindingen met het gehele noor delijke deel van de provincie zijn verbroken. De enige berichten die in Dacca ontvangen worden, zijn die van het radiostation der rege ring. Te Parijs is Dinsdag een tem peratuur van 35 graden Celsius ge meten. Het 55 jaar oude record van 34.8 graden is daarmeee gebroken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1