Burgemeester Schuurbeque Boeye hood Almelo een klok aan Oosterland's rioleringsplan op acht ton geraamd Ik ben Moeder van een gezin met acht kinderen Nationale Reserve hield alarm oefening in de Westhoek LIEFDE PORCELEIN Zaterdagmorgen heeft de burge meester van Zierikzee, Jhr Mr J. Schuurbeque Boeye, de uit 1464 da terende luidklok „Jan" een der oudste klokken van ons land aan de gemeente Almelo aangeboden als dank voor wat deze Overijsselse stad in de rampdagen deed voor het geadopteerde Zierikzee. De klok, waarvan de gieter onbekend Is, hing vroeger in de Kleine Kerk te Zierikzee. Later werd ze mu seumstuk. De Zierikzeese burgemeester her innerde in zijn toespraak aan de spontane hulp van Almelo op ma terieel, maatschappelijk en sociaal gebied. Vooral de gedachte dat ons een helpende hand werd toegesto ken was in die eerste dagen van verwarring voor ons een grote morele steun, aldus Jhr. J, Schuur- beque Boeye. Als voorbeelden van de door Al melo verleende hulp noemde de burgemeester het herstel van de waterleiding, die „er aan flarden bijhing" na de ramp, de hulp bij het aanleggen van de nooddam, de hulp ter secretarie, waar het per soneel overbelast was en de hulp op maatschappelijk en geregistreerde cijfers van de regen meter, welke bij de vuurtoren is geplaatst, mede. Voor de le decade bedroeg dit 23,2 mm., voor de 2e decade 64 mm. en voor de 3e decade 58,9 mm., in totaal 146,1 mm. tegen 71 mm. normaal. Van deze grote hoeveelheden werd in het etmaal van 17-18 Juli 33,6 mm. en in het etmaal van 25-26 Juli 33,4 mm. ge- „r.. meten. Een en ander heeft afbreuk W ij deden slechts onze pücüt gedaan aan het bezoek van vreem delingen aan onze omgeving, dat het intensieve contact en het be- belangrijk minder was dan in over- grip voor elkaar, dat de bevolkin- eenkomstige perioden in voorgaan- gen van beide steden sinds de de jaren. Nu evenwel het weer zich ALS DANK VOOR GEBODEN HULP Burgemeester Ravesloot Rioolgemaal zal afvalwater naar de watergangen van de polder pompen Nieuwe straten en gedeeltelijke wegverbetering rampdagen innig verbindt. Hond dreef 600 km. Een schipper in Passau (Beieren) heeft van 'n collega te Boedapest bericht gekregen, dat zijn hond, die bij de over stromingen van vorige maand met hok en al door de Donau werd meegesleurd, in de Hon gaarse hoofdstad, ruim 600 km. stroomafwaarts, is gered. Het dier was toen nog steeds met een ketting aan zijn hok ver bonden. De Hongaar schreef, dat hij de hond, als deze weer op verhaal zou zijn gekomen, zou terugsturen. Op 10 Juli had men de hond bij Passau in de Donau zien drijven. De volgende dag had den inwoners van Linz (Oos- tenrijk) het dier zien passeren, dat jankte en aan zijn ketting rukte. van een iets betere kant laat zien zijn dan ook de gasten in groter getale gekomen, mede wellicht in verband met de inmiddels ingega ne vacantieweek voor de bouw vakken. Er is dan ook volgens in gewonnen inlichtingen nu een be hoorlijk aantal pensiongasten, doch deze zullen „het seizoen" toch niet meer geheel goed kunnen maken, zodat het voor hen, die andere ja ren daaruit een belangrijke bron van inkomsten hadden, een lelijke tegenvaller is. Opheffing Landelijke Rijvereniging „Westelijk Schouwen" In hötel Bom kwamen Vrijdag avond de leden van de landelijke rijvereniging „Westelijk Schou wen", die reeds enkele jaren in rus te is, bijeen om te bespreken wat met deze vereniging gedaan moet worden. De voorzitter, de heer J. Stevense te Renesse, gaf een uit eenzetting van de oorzaken, waar door naar zijn mening deze vereni- bied door een aantal leden van het personeel van Almelo. Materiële hulp in de vorm van sigaren spij kers, kleding en schoeisel vloeide toe. Bovendien heeft Almelo het voornemen de herbeplanting van nerde de burgemeester aan de hulp van mevr. Volmer en andere da- sociaal ge- Ook in de Westhoek viel ln! nie' meeractiefwerkb ij uitzonderlijk veel regen Er zijn deze week veel vacantiegangers gekomen Ingezonden mededeling waaraan naar zijn mening, niet al leen de mechanisatie schuld heeft. Na enige bespreking werd besloten de vereniging op te heffen, daar er voor de toekomst ook geen mo gelijkheden zijn deze mooie sport Nobelpoort tot de Zufdhaven-poort Dat er irl de a*?el'°pe.ntT"a.and hier te <Iaan koetenen, wat alge- ♦li. L horin veel regen is gevallen wist ieder- meen jammer werd gevonden. Be nemen. Voort - een^ doch hoe groot die hoeveelheid sloten werd de bezittingen van de nu eigenlijk wel was, daarvan had vereniging te verkopen en de gel mes bil het zo neteliffe werk van men geen beSriP- De volgende cij- den, die daarvoor ontvangen wor- A* «rUcfrJKuHo *ers geven hiervan wel een indruk, den met het aanwezige kasgeld aan Ro i 1, Sló Het hoofd van de kustwacht, de enkele culturele verenigingen in de kinderen eert heerlijke vacantie heer M' MeSanck. deaIde °ns de Haamstede en Renesse te schenken. door in Almelose gezinnen. De burgemeester wilde de adop tie echter op een hoger vlak zien dan alleen maar als materiële hulp verlening. „Wat uw gemeentebe stuur deed is een groot voorbeeld van burgerschap en burgerzin". Nadat de in-het Almelose Ver- keershuis opgehangen klok was IT, n n i l onthuld dankte de Almelose bur- U kon geen mooiere naam voor uw reiken met Castella Parels, het was- semeester, mr. J. M. Ravesloot Pak ♦•Castella Parels bedenken: middel van de nieuwe tijd. voor het geschenk. „Wij deden in het is geweldig, zo'n uitkomst. De Castella Parels strooit men zo in die dagen niet meer dan gehoorza- was, die ik twee maal per week het water en direct ontstaat ver men aan de plicht van naastenlief- moet doen (geen kleinigheid met rqkkelijk schuim. Geen papje voefcr- de", aldus mr. Ravesloot. Het be- ons grote gezin) is een lust om te af te maken! Alle vuil trekt enorm langrijke gevolg van de adoptie zjen. Mijn man heeft vuil werk, snel uit iKi* »n paniek vluch- noemde de Almelose burgemeester ms,ar met ,,Castella Parels" is len de vuilste vlekken. E;„ uaaF dat nietsik spoelen is ge- ben nu echt uit noeg. Door de veel kortere be- handeling gaat vroeg mij, wat gQed veei ik aan mijn was langer mee; hier deed, omdat die veel helderder is nu eindelijk eens 'n 100% veilig was dan de hare en dan nog wasmiddel. En U staat versteld eerder klaar. van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed dat Zo schrijft ons één van de vele U behandelt met Castella Parels, tienduizenden huisvrouwen die op- Volg de beste raad die U ooit werd zijn over de snelle en gegeven haal nog vandaag Castella U oliegl nu door de was heen! LAND-EN TUINBOUW de brand. Mijn buurvrouw Excursie „Pomona" Bezoek aan bedrijven in de Westhoek Vlaamse Gaai brengt schade toe De vereniging van oud-leerlingen van de tuinbouwschool „Pomona" te Haamstede, maakte Zaterdag- getogen middag haar tweede zomerexcursie fantastische resultaten, die zij be- Parels (47 ct per pak) in huis I naar de bedrijven van I. C. Boot en K. J. Dambruin aan de Vertons- weg, waarvoor ook nu weer een zeer goede belangstelling bestond. Deze twee bedrijven waren uitge kozen, omdat op deze bedrijven de ziektebestrijding door middel van een nevelspuit plaats vindt. Het eerst werd een bezoek ge bracht aan het jongste gedeelte van de aanplant van de heer Boot, nl. de zgn. „spillen". Hier worden uit sluitend moderne soorten gekweekt zoals Jonathan, Cox's Orange Pip pin, Golden Delicious, Lombarts Calville, etc. De stand van deze ge wassen was uitstekend, zowel wat het blad als de vruchten betreft. Wel was ook hier nog enige hagel- schade te constateren. De raad der gemeente Oosterland vergaderde op Woensdag 28 Juli jl. onder voorzitterschap van burge meester Laurense. Voor kennisgeving werd aange nomen een schrijven van de heer C. W. Kristelijn, betreffende ont slagneming als lid van de raad de zer gemeente wegens vertrek naar Kantens (Gron.). De voorzitter dankte de heer Kristelijn voor de aan de gemeente bewezen diensten, hoewel zijn vertegenwoordiging in de raad van korte duur is geweest. Hij wenste hem voorspoed in zijn nieuwe woonplaats toe. De voorzitter deelt mede, dat de rekening en balans van het Ge meentelijk Woningbedrijf over de jaren 1950 t.m. 1952, alsmede de ge meenterekeningen over dezelfde ja ren, voorlopig vastgesteld kunnen worden. Deze bescheiden zijn ge controleerd door het Centraal Bu reau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Overeenkomstig artikel 55ter der Lager-Onderwijswet 1920 wordt het bedrag der uitgaven van het open baar lager onderwijs over 1953 voorlopig vastgesteld op f 517,82. Op grond van artikel 103, 2e lid der Lager-Onderwijswet 1920 wordt het bedrag der vergoeding over 1953 en het bedrag der voor vergoe ding in aanmerking komende uit gaven voor het bijzonder lager on derwijs vastgesteld op f 379,98. De verleende vergoeding bedraagt 87 x f 21,85 f 1900,95. Het bedrag, dat door het schoolbestuur moet worden terugbetaald, bedraagt f 1900,95 f 379,98 f 1520,97, hetgeen inmiddels is verrekend. De voorzitter leest vervolgens het prae-advies van het college van B. en W. betreffende de woningbouw. Verbetering rioleringsstelsel In verband met de bouw van 46 woningwetwoningen en 20 Zweedse woningen in het wederopbouwplan ten Noorden van de St. Joostdijk, zijn zij daarbij tot de conclusie ge komen, dat niet alleen de riolering van dit gedeelte der gemeente de aandacht verdient, doch ook de overige delen alsmede het dorp Sir- jansland. De zeer desolate toestand, waarin de bestaande riolering en sloten ten Zuiden van de St. Joost-, dijk en langs de Dorpsweg na de ramp verkeerden, alsmede de dwars door de kern van Oosterland lo pende watergang welke in ver regaande staat-van vervuiling vr- 'fTccrrir, alsmede dé eisen, welke ter zake door het R.I.Z.A. zullen wor den gesteld noopt tot voorzie ningen op korte termijn. De Centrale Dienst „Noord Zee land" kon vanwege de overbelas ting van zijn personeel niet aan een tot hem gericht verzoek vol doen. B. en W. hebben toen aan het Technisch Adviesbureau der Vereniging van Nederlandse Ge meenten opdracht gegeven deze aangelegenheid te onderzoeken en daaromtrent te adviseren. Het thans voor de dorpskern Oosterland ontworpen plan omvat Schoten weerklonken in de duinen Treffen tussen „Blauw" en „Rood" (Van onze redacteur) Uit proeven, die in de afgelo pen negen jaar in een Canadees dorp in Ontario met drinkwater zijn genomen, blijkt, dat door toe voeging van fluor aan het drink water het tandbederf bij kinderen van vijf tot vijftien jaar met 54 procent is afgenomen, aldus een bericht in het blad van de Ameri kaanse vereniging van tandartsen. de aanleg van een riolering in de gehele bebouwde kom, waarin de bestaande in goede staat verkeren de gedeelten der riolering zijn op genomen, alsmede de ontworpen uitbreiding ten Noorden van de St. Joostdijk, terwijl voor Sirjansland een riolefingsplan in voorberei ding is. Herbestrating en vvegvernienwing Aan het vorenstaande is prac- tisch onafscheidelijk verbonden een zg. straat-plan, waaronder wordt begrepen: a het dempen van de sloten langs de St. Joostdijk, Oud Heiligen- weg en Dorpsweg tot bet Ge meentehuis, alsmede van de pol derwatergang tussen de brug in de Burg. v. d. Havestraat en de Ned. Herv. kerk. b. het herstraten en gedeeltelijk vernieuwen van wegen in ver band met het leggen der riolering en het aanbrengen van trottoirs aan de Noordzijde van de Sint Joostdijk van het geprojecteer de plein tot de zg. „Leuvenput", de Dorpsweg, en langs de wegen in het ontwerp-wederopbouw plan voor Ooster- en Sirjansland. Rekening houdende met 1200 in woners bedraagt het aantal aan te sluiten woningen, inclusief de in aanbouw zijnde en geprojecteerde woningen in het wederopbouwplan, circa 375, terwijl het regenwater van de verharde oppervlakten der wegen en van de daken eveneens via dit stelsel zal worden afgevoerd naar een punt ten Zuiden van de algemene begraafplaats, waar het na een waarborg biedende behan deling op de watergang van het wa terschap zal worden geloosd. Terzake is bovendien de mening van het Rijksinstituut voor Zuive ring van Afvalwater (R.I.Z.A.) te 's-Gravenhage gevraagd, hetwelk van oordeel is, dat de behandeling van het rioolwater moet bestaan in het terughouden van de bezirik- bare slijkstoffen. Drie overstortingsputten Voorts zijn in het ontwerp-riole- ringsplan een drietal overstortings putten geprojecteerd, nl. bij de zg. „Leuvenput", bij de brug in de Burg. van der Havestraat en aan het einde van de Dorpsweg nabij de Rijksweg, ten einde bij zware re genval de riolering te kunnen ont lasten door sterk verdund rioolwa ter rechtstreeks via deze putten op Tiet 'poideivvi'.'Trai te le-cn..- Volgens de berekening zal het aan te sluiten verharde oppervlak van straten en daken 5.94 ha. be dragen. De droogweerafvoer zal maximum 120 m3. per dag en. 12 m3. per uur bedragen. Het water bergend vermogen van de riolering zal, op het moment dat over de drempels der overstortputten nog juist geen water afvloeit, 390 m3. bedragen. Volgens het R.I.Z.A. is voor het overstorten van door re genwater sterk verdund rioolwa ter op het polderwater een fre quentie van 10 x per jaar toelaat baar. Rioolgemaal Teneinde deze frequentie niet te overschrijden, dient nabij het lo- zingspunt een rioolgemaal te wor den gebouwd met een capaciteit van 60 m3. per uur. Door middel van dit rioolgemaal zal het riool water worden opgepompt in een ter plaatse te bouwen voor-bezink- installatie voor terughouding der bezinkbare slijkstoffen, om daar na op het polderwater te worden afgevoerd. Het ligt voorts in de bedoeling het hoofdriool in de bestaande wa tergang te leggen tussen de Burg. v. d. Havestraat en de Ned. Herv. kerk, aangezien dit gedeelte van de watergang in verband met de nieu we afwatering van de polder zal worden gedempt. Het bestuur van het waterschap „Ooster- en Sir jansland" is van dit voornemen in kennis gesteld. De totale kosten van het hele plan worden op onge veer f 800.000 geraamd. In verband met het vorenstaan de stellen B. en W. voor: a. in principe tot het maken van een riolering voor de gehele ge meente te besluiten. b. tot het maken van een riolering met bijzondere werken voor het gedeelte van het dorp Oosterland tussen de Markt en de Oud-Hei- ligenweg ten Noorden begrensd door de Burg. v. d. Havestraat en ten Zuiden door de St. Joost dijk. c. het sub b genoemde werk open baar aan te besteden. d. voor het onder b omschreven werk een crediet van rond f 225 duizend beschikbaar te stellen. Het voorstel wordt met algemene stemmen aanvaard. Afsluiting, plantsoen rond de kerk De Centrale Dienst „Noord Zee land" heeft een plan ontwoi'pen voor het afsluiten van het plant soen rond de Ned. Herv. kerk van Oosterland en vervanging van het bestaande hek door een muurtje. De afsluiting is geprojecteei'd van af de toren tot aan de bergplaats achter de kerk. De hoofdingang is gehandhaafd, terwijl aan de zijde van de school een tweede uitgang is gedacht, afgesloten door een ijzeren hekje. Met algemene stem men wordt tot vorenstaande beslo ten. Aan de Stichting 1940-1945 en aan de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid in de provincie Zeeland wordt voor het jaar 1954 een subsidie verleend van f 25. Het verzoek om subsidie van de Zeeuw se Volksuniversiteit en van de Chr. Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haar lem wordt afgewezen. Verlichting torenuurwerk Besloten wordt het torenuurwerk aan alle kanten te verlichten. De grote klok zal van een electrische luidmotor worden voorzien en de kleine klok zal voorshands met de hand worden bediend. B. en W. zul len zich nog nader beraden of tot aanschaffing van een nieuw uur werk dan wel tot herstel van het bestaande uurwerk zal worden overgegaan. Hierover zal contact worden opgenomen met de leve rancier. De heer Zeijler heeft vernomen, dat de gemeente Bruinisse geen zorg oradgt voor het onderhoud der noodwoningen, bewoond door in woners dezer gemeente. De voor zitter zal deze aangelegenheid na der onderzoeken. De heer Beije vraagt of in het bestratingsplan rekening is gehou den met het aanbrengen van trot- toirs. De voorzitter zegt, dat het aanbrengen van trottoirs niet in de gehele gemeente mogelijk zal zijn. In het plan is hiermede rekening gehouden, indien hiervoor de mo gelijkheid bestaat. Deze aangele genheid geldt eveneens voor Sir jansland. De heer van der Maas vraagt naar de opruiming van de beplan ting op de begraafplaats te Sir jansland. De voorzitter zal de op ruiming van de beplanting doorge ven aan de. Technische Dienst. De hee rvan der Maas wenst over te gaan tot het plaatsen van een muurtje rond de kerk te Sii-jans- land. De voorzitter zal deze aange legenheid bespreken met de heer Schuiling. Hierna sluiting. ste opgaven van de infanterist. Niettemin waren de patrouilles Voor de leden van de Nationale nuttig, want geen vreemde man- Reserve op Zuid-Beveland en schappen konden de boerderij na- Schouwen-Duiveland is in de nacht deren, alhoewel het sterke verhaal dóch deze van Vrgdae op Zaterdag en Zatcr- Saat, dat de;„rode" commandant was van veel minedr betekenis dan dagmorgen een alarmoefening ge- h ge„iuur(j in de bedrijven die de vorige keer houdeii ,n d Schouwse Westhoek. bezocht werden. Direct na terugkomst van de pa- Vervolgens werd een bezoek ge- Bu deze oefening wa e trouilles was het camoufleren ge bracht aan het oudere gedeelte van honderd vrijwilligers betrokken, blazen en rukte „Blauw" uit in de dit bedrijf, waar nog de struik- onder bevel van de commandant richting van het vliegveld. „Blauw" vormbomen staan. Ook hier was de Zeeland, de majoor Speek, en an- bad toen duidelijk een verdedigen- stand goed en beloven de bomen - officieren ingedeeld bii de d,e °P6ave en worstelend tegen de een goede opbrengst. In dit ge- der® olf,c,eren ingeueeiu d« ue sJaap wachUen de soldaten op de deelte komen de meer oudere va- staf commando Zeeland oer XNa- komst van de tegenstander, die met riëteiten voor, die in de toekomst tionale Reserve. grote stootkracht beschermd door zeker door nieuwere zullen ver- VrüHncr wprdpn bosJes langs een graanveld wist op vangen worden, waarmee de heer Ii^c.phannf»n^^prnpnen waar te rukken- °P een dÜkje tussen het Boot reeds hier en daar begonnen de manschappen opgeroepien, w graanveld en een veld lupinen is, hetzij door omenting of door ?pnSn Vriend en kwam het tot een hevi6 treffen, rooien en het aanplanten van mo- Westhoek werd Sered&i. vriend waarbij wat werd gepresteerd, al derne soorten. De heer Boot past vijand werden al dadehj - Werden ook tactische fouten ge- weinig onderteelt meer toe, doch kaar gescheiden. De „blauwe troe- maakt Maar daar zijn de oefenin- heeft in verschillende percelen een Pen vonden een onderkomenjn de gen nu eenmaai voor groenbemestingsgewas, voorname- kampeerboerderij van de heer den Hik <!Pradella inaezaaid hetgeen op Boer aan de Jonge Jan Boeijesweg, Na de ochtendkuch werden op- dezegrond ^oed^ resultaten geeft, terwiji de „roden" een bivak had- nieuw de manschappen klaar ge- T- i umirKiion den gevonden in een tentenkamp maakt. De rollen waren nu omge- „rSSf nok ySfr vpp! ïïet nndervon in de nab>jheid van de Duinhoeve, draaid en „Blauw" kreeg opdracht nln von p VIa^imlp Gaai die de °P de kampeerboerderij kregen te attaqueren. Met een grote boog ?,rnnH?pn s^nVkT pn daardoor de "ïannen onderdak in „De Kuke- om het vliegveld bereikten de man- waardeloos maakt Op het bedrijf leku"> een groot hoenderhok, dat schappen de vuurtoren, waar het van ?e heer^lompe waarover we wel nimmer tevoren zulke geüni- tot een vuurgevecht kwam, dat ge- de vorige keer over deze beschadi- formeerde gasten zal hebben ge- ruime tijd aanhield. Nieuwsgierige ging een en ander meedeelden, huisvest. Om zoveel mogelijk de badgasten stonden toe te kijken worden door Dr van Koersveld nachtstilte tc garanderen, waren naar het spectaculaire „spel", waar- nroeven genomen met de bestrij- voor de nacht „slechts" patrouille- bij ook mortieren werden gebruikt, ding van deze schadelijke vogels, activiteiten op het programma ge- Na de oefening volgde een algehele Naar aanleiding van deze excursie zet, die echter het uiterste aan verbroedering van de manschap- werd besloten dat ook de afdeling waakzaamheid en doorzettingsver- pen, die direct op mars gingen via van de N.F.O. zich tot het hoofd- mogen van de mannen eisten. Het de Oude Torenweg naar de kam- bestuur zal wenden met het ver- uit elkaar houden van vriend en peerboerderij, waar de warme- zoek maatregelen tegen deze vogels „vijand" in het nachtelijk duister maaltijd werd gebruikt. Vandaar te treffen. behoort nog steeds tot de moeilijk- ging het per truck naar Zierikzee. FEUILLETON. 9 IS VAN „Die zal je wel aardig wat geld gekost hebben", veronderstelde Jan- nie, die met belangstelling luis terde. Kees lachte en schudde ontken- nenn het hoofd. „Nee. dat was het 'm nu juist. Die zaak werd voor een spotprijs aangeboden. En de make laar zei eerlijk, dat de winkel ge heel verlopen was. De man, die er inzat, had zijn schaapjes min of meer op het droge, en kon het niet zoveel meer schelen. We kregen de boeken van de laatste jaren ter in zage en daaruit bleek, dat de omzet hard achteruit liep. Mijn advocaat raadde het me niet aan, maar ik had al plannen in mijn hoofd. Met wat geld was er van deze zaak in deze buurt weer wat te maken. Ik besloot dan ook de zaak te kopen. We werden het eens over de koop som: duizend gulden. Misschien was die te hoog. Volgens mijn advocaat wel. Maar ik had al meteen origi nele plannen in mijn hoofd en ik wilde met alle geweld die zaak heb ben. Er kwam nog een duizend gul den bij voor de inventaris en de voorraden, terwijl ik voor tweehon derd gulden ook nog zijn inboedel kon ovei-nemen. Zo werd ik voor nog geen kwart van mijn erfenis eigenaar van een sigarenzaak, die weliswaar verlopen was, maar waarvan toch wel wat te maken zou zijn". „En dat lukte natuurlijk". „Wacht even. Mijn advocaat, die me vanaf Zwolle steeds had bijge staan, was een beetje gepikeerd en toen scheidden zich onze wegen. Ik zegde na een maand mijn kamers op en in het voorjaar nam ik de zaak over. Doch ik ging nog de zelfde dag aan het werk. Ik zocht het telefoonboek na en belde een i-eclame-adviesbureau op. Dat bu reau gaf ik opdracht een uithang bord te maken. Och, je hebt het natuurlijk al gezien: „De Olde Broek" staat er op". „Ja, ik heb het bewonderd. Ori gineel is het in ieder geval. En toen ik het zag, begreep ik meteen, dat jij hier moest zetelen". „De man, wiens opvolger ik werd. schudde zijn hoofd, toen hij het uit- hangboi'd zag en zei: „Dat accep teren ze in deze buurt vast niet. Je woont hier op stand". Ik lachte wat en antwoordde slechts: „We zullen afwachten". Ik liet mijn naam op de winkelruit schilderen, vermoderniseerde de etalage en het winkelinterieur en plaatste een paar advertenties in het buurtblaadje. Zaterdags her opende ik. Van mijn nieuwe colle ga-winkeliers in de buurt kreeg ik bloemen en de klandizie. Dat was het begin. Ik vergeet die eerste Za terdag nooit: acht klanten had ik van twee tot elf uur en de ontvangst was nog geen tientje". „O, wat een sof, zeg „Ja, dat was natuurlijk een te leurstelling. Maar ik was niet ver slagen. Integendeel. In de volgende dagen kwamen er regelmatig klan ten, maar het zette geen zoden aan de dijk. De omzet van de eerste week was nog te weinig voor de huur en de lichtrekening. Maar ik had ook niet verwacht, dat in zo één-twee-drie een paar honderd vaste klanten zou krijgen. Enik had nog meer plannen. Die eerste week kwam er een rei ziger van een sigarenfabriek. Ik zei tot hem: „Beste meneer, je ki-ijgt van mij een bestelling, maar anders dan je gedacht hebt. Ik moet vijf honderd cartonnen of blikken doos jes hebben met vijf prima sigaren er in. De verpakking moet uitzon derlijk zijn en de kwaliteit van de sigaren eveneens. Ga naar de fa briek en laten ze me binnen drie dagen vertellen, wat me dit kost. Reeds de volgende dag had ik een andere vertegenwoordiger van de fabriek, die was wat nieuwsgieri ger. Hij wilde weten, wat ik van plan was enof ik natuui'lijk goed was voor de centen. Dat be greep ik na een minuut. Ik legde hem mijn plannen uit en hij was even enthousiast. En toen ik hem bovendien vertelde, dat hij een en ander onder rembours kon zenden, was de transactie in kannen en kruiken. Ik kreeg die vijfhonderd doosjes tegen een vrij redelijke prijs en ze waren er na veertien dagen. Intussen had ik keurige cir culaires laten drukken en plak- adressen. Ik kocht pakpapier en touw en ging toen via het telefoon boek alle adressen na, die volgens mij in de P.C. en omgeving in aan merking kwamen om vereerd te worden met een doosje sigaren". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2