DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bloedige demonstraties in Frans-Marokko Het Drie-Eilandplan zal in de komende jaren ten uitvoer worden gelegd De samenvoeging van gemeenten op Schouwen-Duiveland Nederl. Vereniging te Antwerpen bood cheque van f 2500 aan Brand verwoest deel van grote papierfabriek DINSDAG 3 AUGUSTUS 1954 No. 17583 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHESMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlÉN Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) 11.— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Sultan wordt niet in ere hersteld Vier Marokkaanse vrouwen en een kind zijn Zondag bü demon straties in Fez (Frans-Marokko) om het leven gekomen. Zij werden on der de voet gelopen, toen een me nigte. die zich op het gerucht over een terugkeer van de verbannen sultan voor het koninklijk palels verzameld had, door de politie met behulp van traangasbommen uit een gedreven werd. Ook elders in de stad kwamen samenscholingen voor. Drie Marokkanen liepen ver wondingen op. Zoals bekend werd sultan Sidi Mohammed Ben Joessef vorige zo mer door de Fransen afgezet en met zijn drie vrouwen en twee-en- twintig bijvrouwen naar Madagas car verbannen. In April jl. beloofde hij zich gedurende zijn balling schap van alle politieke activiteit te zullen onthouden. Koning Haakon VII van Noorwegen brengt bezoek aan ons land Met het Noorse koninklijke jacht „Norge" komt Koning Haakon VII van Noorwegen Donderdag 12 Aug. naar ons land. Het vaartuig wordt in de voormiddag te IJmuiden ver wacht, waar vertegenwoordigers van de Koningin en de Prins, als mede de Noorse gezant bjj het Ne derlandse Hof, ter verwelkoming aanwezig zullen zijn. Zij vergezel len de Noorse koning met- de „Norge" tot Amsterdam, waar aan de Prins Hendrikkade r.vs Konink lijk Paar de hoge gast zal be groeten. Koning Haakon VII wordt heden (3 Augustus) 82 jaar. Hij bracht reeds eerder, een bezoek aan ons land en wel op 5, 6 en 7 Juni 1923 met de pantserkruiser „Eidsvoll". Koning Haakon, een Deense prins, werd op 8 November ryü5 door het Noorse parlement tot ko ning van Noorwegen gekozen en op 22 Juni 1906 in de cathedraal van Troridjem gekroond. In 1940 vluchtte hij bij de overval der Duitsers naar Engeland, vanwaar hij in 1945 naar zijn bevrijd land terugkeerde. Stavenisse bereidt zich op het bezoek van de Noorse vorst voor. Hier staat een aantal van de hon derden woningen die door Noorwe gen en het Noorse Rode Kruis na de Februari-ramp zijn geschonken. Koning Haakon zal een der huizen bezichtigen. Het ligt in de bedoe ling dat er dan een naar hem ge noemde straat door de Noorse vorst zal worden opengesteld. Sterke groei van het Lager Onderwijs Blijkens de statistiek van het ge woon en voortgezet gewoon lager onderwijs 1954, die door het Cen traal Bureau voor de Statistiek ge publiceerd werd, nam deze tak van onderwijs in 1953 aanzienlijk in om vang toe: 1953, 1.323.000 leerlingen, 1954 1.393.000 leerlingen (stijging 70.000 leerlingen of 5.3 pet.). Deze groei was een rechtstreeks gevolg van het grote aantal toegelatenen (in 1953: 265.000 leerlingen) in ver houding tot het aantal vertrokke nen (in hetzelfde jaar: 195.000 leer lingen). De stijging van het aantal toege latenen vond haar oorzaak in de hoge geboortejaargangen 1946 en 1947, waaruit zij in hoofdzaak af komstig waren. Doordat de toeneming van het lcerlingental in 1953 (5.3 pet.) ster ker was dan dat der onderwijzers (1.953: 37.570, 1954: 39.122, stijging 4.1 pet.) steeg de gemiddelde klasse grootte bij het G.L.O. van 35,6 in 1953 tot 36.1 in 1954. Het percenta ge der leerlingen, dat in klassen van 45 of meer leerlingen zat, steeg in 1953 van 22.0 tot 23.1. Te Harrismith, Oranje-Vrij staat, zijn twee mannen en drie kinderen om het leven gekomen door het ontploffen van een uit de Boerenoorlog afkomstige granaat, die de mannen in een tuin hadden opgegraven. Een jongetje van zes jaar liep zware verwondingen op. De 44-jarige Carlo Corbisiero, een Italiaanse boer die 18 jaar in de gevangenis heeft gezeten voor een moord, die hij niet had ge pleegd, heeft de staat aangespro ken voor een schadevergoeding van 50 millioen lire (ongeveer 300.000 gulden). Te Parijs heeft een functionaris van het bureau voor Marokkaanse zaken verklaard, dat er „absoluut geen sprake" van is, dat de sultan in zijn waardigheid wordt hersteld. Volgens deze woordvoerder was het gerucht hieromtrent door extremis tische nationalisten verspreid. Ouders gaven eindelijk toestemming voor huwelijk Twee gelieven uit Soest, mej. H. Beijer en de heer T. Verweij, die, op grond van het verschil in gods dienst, van de wederzijdse ouders geen toestemming konden krijgen voor hun huwelijk, hebben beslo ten in Engeland te trouwen, waar zij die toestemming niet nodig heb ben. Het bruidje is enige weken geleden al daarheen vertrokken, de bruidegom is nu onderweg. Mej. Beijer werd inmiddels verrast met een brief, waarin haar ouders als nog hun toestemming geven. Op 5 Augustus zal het huwelijk worden gesloten te Hove, in Sussex. Daar na zal het jonge echtpaar terugke ren naar Soest, waar de heer Ver- wey een garagebedrijf heeft. Padvindsterlje maakte wereldtrip De 13-jarige Canadese pad vindster Shokontla Mayer de Duncan, die in Brits Columbia woont, is Zaterdag in Montreal aangekomen na alleen een reis om de wereld gemaakt te heb ben. Het meisje vertrok verleden jaar Juli naar Hawaii en be zocht achtereenvolgens Japan, de Philippijnen, Malakka, In dia, Egypte, Italië en Frank rijk. Zij heeft tijdens haar reis talrijke lezingen gehouden en een verslag in vijf delen van haar belevenissen geschreven. De Russische minister van Landbouw, Benediktof, heeft Zon dag de opening bijgewoond van een permanente, grote landbouwten toonstelling te Moskou. De tentoon stelling beslaat een terrein van 300 hectare. Een van de grootste van de 76 paviljoens is dat van de me chanisering en electrificering van de landbouw. Op het tentoonstel lingsterrein worden koeien, scha pen, varkens en paarden gehouden. Ook zijn er velden met allerlei ge wassen. Verder werden tuinen, par ken en vijvers aangelegd. Afsluitdam komt vrij ver in zee te liggen Aan boord van Hr Ms kustmynenveger „Bedum" wordt hier het zo genaamde „Oropesa"-tuig binnengehaald. Men heeft kennelijk de op dracht gekregen, thans magnetisch te gaan vegen. Achter het schip is één van de drijvers (met vlag) van het vcegtuig zichtbaar. Hr Ms „Bedum" is de tweede van de serie AMS-my'nenvegers, die Nederland overeenkomstig het Programma voor Wederzijdse Militaire Bijstand (M.D.A.P.) van de Verenigde Staten heeft ontvangen. Commissaris en G.S. hielden besprekingen Op de Zaterdag te Middelburg gehouden vergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond is o.m. het woord gevoerd door de Hoofdin£emeii^fli--«*£ur van de technische diénst der Do meinen te 's Gravenhage, Ir H. A. M. C. Dibbits, die het Drie-Eilan denplan behandelde. Dit plan wordt begroot op f 30.000.000. Aan de hand van een kaart werd daarop uiteengezet, waar men het Veerse Gat en de Zandkreek wil afsluiten. Eerst had men de dijk- aanleg wat minder ver in zee ge dacht, doch daar de dichting een prelude is op de uitvoering van grotere werken, met name de af sluiting van de Oosterschelde, heeft men de dijk zo ver mogelijk in zee gebracht. Verbetering van het ver keer, landaanwinning, recreatie mogelijkheden en minder dijkon- derhoud enz., zijn evenzovele voor delen van de uitvoering van het Deltaplan. De visserij op schelp dieren zal echter van de uitvoering van dit plan nadelen ondervinden. Waar het mogelijk zal zijn, bij een verlegging van de dam in de Zand kreek de oestercultuur ongeveer 20 jaar langer te doen uitoefenen, terwijl ook de Provinciale boot zijn gemakkelijke aanlegsteiger behoudt staat de definitieve plaats van de Oostelijke dam nog niet vast. De ho' ,'te van de Westelijke dam wordt 9% 10 meter plus N A.P., die van de Oostelijke dam 7% m. plus N,A.P. Sluizen, geschikt voor het schut- *-2 «in een coaster van 50 brt. of birineTiscnepeiT' veui"T35ö -ui1 rj? worden aangebracht. Naast deze schutsluis zal er geen uitwaterings sluis komen. Een jaar administra tieve voorbereiding zal nodig zijn alvorens men kan beginnen. In 1956 zou dan begonnen kunnen worden met het bouwen van een sluisput. De sluis zou een jaar later gereed kunnen zijn.- Het gehele plan kan in 1959 voltooid zijn. Voor de afsluiting van de Oos terschelde zal 3 millioen m2 bezin-- king nodig zijn ter bescherming van de bodem. De paalworm richt dikwijls grote schade aan aan pas gereed geko men bezinking. Men zal hiermede ter dege rekening moeten houden. Asfaltmatten zullen worden gelegd om deze schade en de schade door boormosselen en dergelijke tegen te gaan. Door de heer Klompe, voorzitter van het waterschap „Schouwen", werden vragen gesteld over de hoogte van de dijken, die niet bin nen de afsluiting vallen. Door ir. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., werd prioriteit gevraagd voor de rampslachtoffers bij de toewijzing van landbouwgronden, die door de droogmaking beschikbaar komen. Nadat reeds op 29 April en voorts op 10 Juni jl. met de voor zitters en de leden van de raad van enige gemeenten op Schouwen- Duiveland besprekingen werden gevoerd betreffende de voorlopige plannen-tot samenvoeging van ge meenten, brachten Gedeputeerde Staten, onder lejd'jjg.vzz de Gom- Tmnv—..„'„--uer 'Koningin Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, vergezeld van de Griffier der Staten Mr J. M. Pi laar, en de hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, Ir J. H. van der Burgt, wederom een bezoek aan Schouwen. Bezocht werden ditmaal de ge meenten Zierikzee, Brouwershaven, Zonnemaire en Noordgouwe. Met de voorzitters en leden van de raad van deze gemeenten werd van gedachten gewisseld over de voor lopige plannen tot samenvoeging van gemeenten op Schouwen-Dui veland, terwijl voorts de belangen van de inwoners dier gemeenten werden besproken voor wat betreft de uitvoering der herverkaveling, het woningvraagstuk en andere met de ramp verband houdende vraagstukken. Te Zierikzee had met burge meester en wethouders voorts een bespreking plaats over het plan voor de te maken Rondweg len Noorden van Zierikzee en de daar op aansluitende vreg- nair .de te maken nieuwe veerhaven aan de Val aldaar. De 44-jarige Maria Luisa Gi- menez uit de Argentijnse stad Ge neral Paz zag haar gezin door de geboorte van een drieling uitge- bi*eid tot twintig kinderen. Bij de geboorte van haar 17de kind een paar jaar geleden ontving zij ge lukwensen van president Peron. Uit erkentelijkheid hiervoor heeft zijhaar jongste zoon naar de pre sident Juan Comingo genoemd. De twee meisjes van de drieling kre gen de namen Maria Eva, naar wij len mevrouw Peron, en „Argentijn se Glorie". O O O O O Een wereld waarin alles even gemakkelijk ging zou een goede werkplaats voor mannen zijn. O o oeooooo406<x.t>eeetoooc>c><> Het K.N.M.I. verwachl tot Dinsdagavond: Iets warmer In het Noorden van het land aan vankelijk nog vrij veel bewolking met mogelijk hier en daar enige regen en een krachtige Zuidweste-* lijke wind; later overal droog en vrij zonnig weer met een overwe gend matige wind tussen Zuidwest en Zuid; iets hogere temperaturen. 4 Aug. Zon op 5.05, onder 20.26. Maan op 11.40, onder 21.49. 5 Aug. Zon op 5.06, onder 20.25. Maan op 12,50, onder.22.07. Eerste Kwartier; 6 Aug. te 19.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 Aug. 6.36 v.m. 18.45 n.m. 5 Aug. 7.07 v.m. 19.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 Aug. 6.02 v.m. 18.23 n.m. 5 Aug. 6.36 v.m. 18.56 n.m. Doodtij: 8 en 22 Augustus. Springtij: 16 en 30 Augustus. ZIERIKZEE Bouw woningcomplex gegund Eind vorige week is de gunning afgekomen voor de bouw van- <ie 131 woningen, waarvan dc aanbe steding reeds e-niir" fyd geleden iilw* vOiïd,- De woningbouwver eniging „Beter Wonen" is thans uit de zorgen. Tussenkomst van de Na tionale Woningraad was nodig om een oplossing te vinden, daar de bestcdingsprijzen te hoog lagen. De bouw is gegund aan de bouw maatschappij „Panagro" N.V. te Warmond, die tevens nog een hon derdtal woningen in enkele andere gemeenten op het eiland zal bou wen, o.m. 26 te Kerkwerve. Combi nering van verschillende projecten was een middel om tot een lagere prijs te komen. Intussen zijn reeds aanzienlijke vorderingen gemaakt met het bouwrijp maken van de grond voor het complex van 131 huizen te Zie rikzee, zodat de bouw spoedig kan beginnen. Eindelijk is dus de knoop losgeschoten, waarop de bouw hokte. Voor de boombeplanting op Schouwen-Duiveland Deputatie maakte rondrit over het eiland VONKJE UIT LASAPPARAAT „Papiermachine 14" vernietigd Zondagochtend is bij de Konink lijke Papierfabrieken N.V. van Gel der en Zonen aan de Kanaalkade te Velzen een grote brand uitge broken. In een der gebouwen van het oude gedeelte op het fabriekscom plex, stond al spoedig een der drie in het betrokken gebouw aanwezige papiermachines in lichterlaaie. Te gen half één was de enorme rook ontwikkeling wijd en zijd in de om trek zichtbaar. De fabrieksbrandweer, alsmede die uit Beverwijk en later uit IJmuiden, bestreden het vuur met groot materieel. Als vermoedelijke oorzaak werd kort na het ontstaan van de brand de mogelijkheid geopperd van een vonkje uit een lasapparaat. Aan de papiermachine werden reparaties verricht. De „Papiermachine 14", die twaalf procent van de gehele Nederlandse papierproductie voor zijn rekening neemt, werd geheel verwoest. De schade loopt in de honderdduizen den. Moord op bejaarde weduwe te Leiderdorp De 75-jarige weduwe Z.-R. te Leiderdorp is Zaterdagochtend dood in haar woning aangetroffen. Ge bleken is, dat mevr. Z. een dode lijke klap met een fles op het hoofd is toegediend. Omtrent het motief van deze moord alsmede van het spoor der dader(s) is niets bekend. Enige bewoners van het Jaagpad bij de Lage Rijndijk te Leiderdorp verbaasden zich 's morgens vroeg bij het aanschouwen van een bordje dat aan de woning van de alleen wonende weduwe Z. was aange bracht en waarop stond te lezen „Met vacantie tot 15 Augustus". Deze omwonenden was niets be kend van vacantieplannen van me vrouw Z. De politie van Leider dorp werd ingeschakeld, die, nadat zij door braak zich toegang tot de woning had verschaft, het lijk vond van de weduwe. Het vertoonde alle tekenen van een gewelddadige dood. De weduwe was niet onbe-- middeld, doch men weet niet of zij haar geldmiddelen in huis bewaar de of op een bankrekening had staan. Zaterdag was een dag van ver broedering in Beneluxverband, Op die dag bracht namelijk het be stuur van de Nederlandse Vereni ging „Ncerlandia" te Antwerpen een bezoek aan Schouwen-Duive land. Het bezoek had een voor het eiland bijzonder sympathieke kant, want aan de secretaris-penning meester van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" werd een cheque van f 2.500,overhandigd, bestemd voor de boomplantactie. De Nederlanders in België kunnen het vaderland niet vergeten en ze ker niet als daar ergens nood is :zoals in de rampgebieden. Een groot bedrag immers brachten zy ■ook op voor het Rampenfonds, maar ook aan de boomplantactie wilden zij hun steentje bijdragen. Het gezelschap arriveerde per auto te Zijpe, waarna in gezelschap van de leden der Propagandacom- missie van de Stichting een bezoek werd gebracht aan Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Zoals velen voor hen, kwamen ook deze landgenoten in den vreemde onder de indruk van de zware verwoestingen die het water hier heeft aangericht. De vereniging „Neerlandia" was al wel ■op de hoogte van de kale toestand op het eiland. Treffend in dit ver band is een rijmpje, waarmede de propaganda in de Sinjorenstad is .gevoerd. „Voorkom het stuiven, op het eiland Duiven, jongen en ouwen planten bomen op Schouwen. Zodat Schouwen-Duiveland geheel wordt volgeplant". Een kleine dichter lijke vrijheid in dit leuke rijmpje zij de maker van harte vergeven. Inmiddels geconfronteerd met de werkelijke toestand stond men verbaasd, dat het zo erg was en dat zoveel narigheid op een toch be trekkelijk klein stukje Nederland was te vinden. In „Mondragon" te Zierikzee vond daarna een ont vangst plaats, waar de voorzitter van „Neerlandia", de heer W. Hout- hoff, een toespraak hield, waarin hij uitdrukking gaf aan de vreug de over het bezoek aan Schouwen- Duiveland en de ontvangst. Spr. gaf daarna een overzicht van het ontstaan en de handelingen van „Neerlandia" te Antwerpen. In deze stad wonen circa 15000 Nederlan ders, die voorheen vrijwel geen contact met elkaar hadden. De ver eniging „Neerlandia" werd opge richt in 1950 en telt thans reeds 1500 leden. Doel der vereniging is de landgenoten in België samen te binden, teneinde vooral in verband met bijzondere gebeurtenissen in Nederland te laten blijken, dat de landgenoten ginds Nederlanders zijn en blijven. Voorheen beston den wel enige kleine groepen, aldus de voorzitter, maar nog geen alles omvattende vereniging, die zich na oprichting evenwel in grote belang stelling mocht en mag verheugen. De vereniging kent verschillende secties, als een ontspanningsafde ling, een jeugdgroep, een tafelten- nisafdeling e.d. Bovendien worden enige malen per jaar culturele avonden en feestavonden georgani seerd. Na 1 Februari Bovendien geeft het comité der Nederlandse Kolonie een maand blad uit. Een grote inzamelings actie na de Februariramp onder de landgenoten in België bracht drie millioen franc op, dank ook zij de hulp van de Belgen zelf. Ook „Neerlandia" droeg tot dit bedrag een belangrijk „steentje" bij. Met de inzameling was een spe ciaal comité belast. Na opheffing hiervan gevoelde men in de boezem van „Neerlandia" evenwel de nood zakelijkheid ook te helpen bij de beplanting van Schouwen-Duive land. In eerste instantie wendde het bestuur zich tot de burgemees ter van Zierikzee. Zo kwam het be stuur in contact met de Stichting, die de boomplantactie verzorgt. „Het is ons zeer aangenaam", aldus de voorzitter, een druppel te mo gen bijdragen tot leniging van de nood. Het bijeengebrachte bedrag is uitsluitend afkomstig van Ne derlanders en Nederlandse firma's. Hierna vond de overhandiging plaats van de cheque van f 2500, De voorzitter van de Propagan- dacommissie, de heer J. L. Lege- maate dankte in hartelijke bewoor dingen voor het geschonken bedrag, waarvoor weer 1000 bomen kunnen worden aangeplant. In de middaguren vond een rond rit plaats door Schouwen, waarbij een bezoek werd gebracht aan de Schelphoek. Ook de Westhoek werd bezocht. Ook voor bezoekers, die zoveel gevoelen voor het getroffen eiland, was de overgang van het kale dorre Schouwen naar het uit bundige groen van de Westhoek frappant. Na een maaltijd in „Mon dragon" vertrokken de gasten in de loop van de avond weer naar Bel gië, met de belofte evenwel dat het gelegde contact niet zal worden verbroken maar zal worden besten digd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1