Zeemansvrouwen van de Kon. Rott. Lloyd deelden handwerken uit isrsrr ghsss&ss; Leden oecumenisch kamp organiseerden bonte avond in „De Koebel" Stad en Provincie PORCELEIN Bewoners van Beyersdijkje werden uitgenodigd paar uren later werd de Rijkspoli tie in Brouwershaven opgebeld door de veerman Berrevoets van de dienst Scharendijke-Ouddorp of het bekend was dat twee jongens uit Brouwershaven waren zoekge raakt met een vlet, zoals hij had x -.x vernomen in Ouddorp. De Rijkspo- Een en al gezelligheid was het uitgereikt en onderhielden de xitie stelde zich in verbinding met Donderdagavond in het maatschap- kampbewoners zich ongedwongen de havenmeesters van Scharendij- peltfk centrum „De Koebel" aan de met het publiek. Het was een kos- jje en Ouddorp en de beide kust- Platteweg, waar de leden van het telijke avond, die de aanwezigen wachten Haamstede en Ouddorp. Oecumenisch kamp een bont pro- niet licht zulen vergeten. Qeen van deze instanties kon na- gramma brachten aan een groot Ook in het I.V.H.-kamp in de dere mededelingen doen. Naar de aantal invité's, voornamelijk be- Zelkepolder ging het „bont" toe. Rijkspolitie in Brouwershaven mee- staande uit bewoners van het Be\j- Hier werd gezongen en gespeeld en meedeelde, werd Woensdagmiddag ersdijkje, met wie de jongelui re- in dezelfde sfeer van vrolijke on- bericht ontvangen dat de beide gelmatig in contact zijn gekomen, gedwongenheid waren allen prettig jongens heelhuids door het schip Het programma droeg hoe kan bijeen. Het is niet louter sjouwen van de schipper Teerling werden het anders in zo'n heterogeen sa- en werken voor de jongelui geluk- mengesteld kamp een interna- kig. Zo nu en dan is er tijd voor tlonaal karakter, waarin de humor ontspanning, die het laat zich de boventoon voerde. ONVERGETELIJKE DAG VOOR OUWERKERK Candidaat G. Blikkendaal open de de bijeenkomst in een eivolle „Koebel" met een hartelijk wel komstwoord tot de aanwezigen. Hij vertelde hoe spontaan de gedachte bij de jongelui was opgekomen iets terug te doen voor de goedheid en vriendschap, die de kampgemeen- verstaan er in gaat als koek. Overtollig Maagzuur... Bij de een brandt bet omboog - bij de ander geeft bet onpasselijkheid. opgepikt van een motorschip, dat voor Zonnemaire ligt. Ze hadden de nacht gedeeltelijk doorgebracht met het stormweer op de Kabel jauwenplaat, bij den Osse waarna ze terecht zijn gekomen op het voornoemde schip. De vader was reeds 's morgens 4 uur vertrokken om overal naar de jongens te zoe ken. De reddingsboot uit Ouddorp Maar Rennies helpen altijd. En bin- ™as eveneens uitgevaren om aan nen twee minuten. Met Rennies het opsporingswerk deel te nemen. Een „natte" kermis schap van de bewoners van het geen kuren en afwachten, maar Beijersdijkje mochten ervaren ge- prompt afdoende baat. Loop niet de durende 't verblijf alhier. Daarna kans van zo'n zuurbrand-aanval na De jaarlijkse kermis te Brou- kwamen de verschillende executan- een smakelijk maal. En zeker wershaven behoort weer tot het ten aan bod, die met vaak heel pri- laat n°oit 't genot van Uw maal bij verleden. Mocht deze plaats zich mitieve middelen toch een aller- voorbaat vergallen door angst, altijd in een drukke kermis ver- Steek een paar Rennies bij U heugen, dit jaar hebben de weinige altijd! En hebt U ze zelf niet nodig, bezoekers echt kunnen genieten bewijst er soms anderen een on- van een natte, zodat de meesten aardigst programma in elkaar zet hadden. Twee Amerikanen vol voerden een „bloederige" operatie, die toch op de lachspieren werkte, vergetelijke dienst mee. Enkele Zweedse meisjes vertelden iets over Lapland. Na een Deense mop volgden Duitse volksliedjes. Ook de Engelsen lieten zich niet onbetuigd. Zij voerden een panto mime op, die het bijzonder goed deed. De Hollandse poppenbruiloft Verlenging oude paspoorten zodoende in letterlijke zin van een „koude kermis" zijn thuis gekomen. Als attracties kunnen we vermel den een draaimolen voor de klein tjes, en een voor de oudere garde. Eveneens waren aanwezig een werp- en een hengeltent, een snoepgoedkraam, een wafelkraam aeea. j_»e xxuiidiiuse puppeiiui uuuii t-,ö a tv ur d v,on« was de klap op de vuurpijl en ook lntDerihe„ef' zich opmeuw en palingkraam. ZftSZ OOSTERLAND nog de gelegenheid open te stellen li j i verversingen de geldi^eid van paspoorten, die Kleuterschool onder de kap zijn afgegeven of verlengd voordat Woensdag was de bouw van de de nieuwe regeling van kracht werd nieuwe kleuterschool aan de Sint kosteloos te doen uitbreiden tot vijf Joostdijk zo ver gevorderd dat de Tweehonderd geschenkpakketten voor de getroffenen (Van onze redacteur) Een stuifregen van goede gaven is gisteren op de inwoners van Ouwerkerk neergedaald. De Ouwerkerkse bevolking leed veel door de ramp. Nog hangt als een schaduw de herinnering aan de vreselüke Februarinacht over het geschonden dorp en de witte kruisen spreken een duidelijke taal. Maar warmkloppende harten van mensen die be gaan zijn met zoveel leed, treden de Ouwerkerkse mensen tegemoet en niets is indrukwekkender in het leven als vreemden zich inspannen anderen (en voor hen totaal onbekenden) te helpen. Dit is in de afge lopen maanden reeds geschied op een wijze, die elke voorstelling te voren te boven ging, maar rijk en gul zijn opnieuw gisteren de gaven over het getroffen dorp uitgestrooid, dank zij een initiatief zo verruk kelijk en zo vrouwelijk tevens, als wij sinds de ramp nog niet zijn tegengekomen. De zeemansvrouwen namen dit initiatief. ZU kennen de zee en de nukken van de grillige golven. Zü weten hun eigen echt genoten dikwijls gewikkeld in harde stryd met de elementen en zij begrijpen maar al te goed, wat het betekent als de storm losbreekt en de zee grypt naar zyn prooi. De vrouwen der zeevarenden van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd dachten aan df mensen in Ouwer kerk, waarvan velen hun geliefden verloren, maar die zich ook beroofd zagen van hun have en goed. „Van hetgeen de zee ons dagclyks geeft, willen wij iets afstaan aan hen, van wie dezelfde zee alles nüm", dach ten die zeemansvrouwen en deze gedachte werd tot het motto van de „Operatie Handwerk", die vele dagen werk kostte, maar die met succes werd bekroond en een tweehonderdtal pakketten opleverde, die gis teren aan de bevolking van Ouwerkerk werden uitgereikt. met al was het gezellig in de „Koe bel". Na afloop van het „officiële" programma werden Terechtstelling Amerikaanse misdadiger uitgesteld Caryl Chessman, de Amerikaanse misdadiger, die Vrijdag op beschul diging van enige gevallen van be roving, ontvoering en aanranding zijn leven in de gaskamer zou ein digen, heeft te elfder ure voor de vierde maal uitstel van executie gekregen, ditmaal op last van het lid van het Californische Hoogge rechtshof Jessie Carter. Chessman heeft nu gelegenheid in beroep te gaan bij het opperste gerechtshof te Washington. Chessman, die reeds in 1948 ter dood werd veroordeeld, is bekend geworden als de schrijver van de ^bestseller", „Dodengalerij cel 2455', Modevakschool gehouden examen die hij in de gevangenis heeft ge schreven. TOVERHOEN In Hereford (Engeland) staan hoender experts voor een raad sel. Een vier-jarige Wyandotte hen verandert bij iedere rui van kleur. De hen begon haar leven zuiver wit en na twee jaar was zij pikzwart. Thans verandert haar pluimage bij rui. ZIERIKZEE Voor het op 20 Juli in de R.K. driekleur van het dak woei ten te ken dat het gebouw onder de kap ging. Het 26 meter lange bouw werk, dat geheel van hout op een stenen voet wordt gebouwd, maakt een solide indruk en zal ongetwij feld aan het voorgestelde doel be antwoorden. ANNA JACOBAPOLDER Zqndag 1 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer M. J. Nelisse als koster in de Geref. Kerk alhier werd aangesteld. Jaarvergadering School met de Bijbel Onder voorzitterschap van dhr. A. C. van Strien werd een vergade ring gehouden van de vereniging „Een school met de Bijbel". In het jaarverslag deelde de secrei De ontwapeningscommissie der Ver. Naties heeft eenstemmig het rapport aangenomen, dat zij op de voor costumière is geslaagd Jenny mede, dat in September begoflSen Kouijzer, alhier. zal worden met het vak handen- trPDirwrDvc arbeid. In Mei heeft het bestuur AtKKWfcKVt een onderhoud gehad met de mi- Bejaarden naar Walcheren nister, toen deze de scholen in jiet rampgebied bezocht. Regen begeleidde de ouden van Betreffende de gymnastiekloka- algemene vergadering van de Ver. dagen op hun tocht naar Walche- len is nog geen oplossing gevonden. Naties zal indienen. Op voorstel van ren, dat voor de bejaarden ditmaal in de vacature, ontstaan door het de voorzitter van de commissie, was uitgekozen als doel van de vertrek van de heer Bronkhorst, Jules Moch, wordt onder meer in jaarlijkse reis. De reis werd ge- die als tijdelijk onderwijzer aan de het rapport de hoop uitgesproken, maakt via Zuid-Beveland. Een be- school was verbonden, is aange- dat „de omstandigheden de vrucht- zoek aan Vlissingen werd gebracht, steld de heer J. Koolstra te Krui- bare voortzetting van de ontwape- waar op de Boulevard werd ver- ningen. De vereniging beschikt ning zullen begunstigen". toefd. In deze plaats werd ook het over een batig saldo van f 1782,37. middagmaal gebruikt. Een sensatie De heer C. van der Reest Jz., aftre- voor de ouden van dagen was het dend bestuurslid, werd herkozen. „Miniatuur Walcheren" te Middel- in een toespraak zich richtend tot burg, permanent overblijfsel van de de heer Bronkhorst, dankte de enige weken geleden gehouden voorzitter deze leerkracht, omdat t-x -j Zeeuwse manifestatie. De muziek hij de vereniging zo spontaan uit AMSTERDAM. Donderdagmid- verwelkomde de bejaarden na hun de nood had geholpen en voor het dag is de 5-jarige Jan H. Blessing geslaagde trip 's avonds aan het werk dat hij in het belang van de Korte berichten uit het Binnenland te Amsterdam tegen het middenge deelte van een juist passerende vrachtauto opgelopen. Het kind kreeg een achterwiel over het hoofd en was op slag dood. ARNHEM. De laatsten van de vijfhonderd Poolse kinderen uit Westduitse barakkenkamp te Noordgouwe. HAAMSTEDE Lezing met lichtbeeideu over Schouwen's schoonheid ruuiac jviiiucicij uii *n bötel Bom werd Woensdag vluchtelingenkampen av°nd de première gegeven van FEUILLETON. 8 ziin Donderdagmiddag via Hengelo een serie lezingen met kleurenlicht- ^z®r nog toegesproken door het TtJCFlD naar^^is timfggekeerd De^k iifde- bee*den „Schouwens schoon- ^dde^ school, de heer J. P..van LIEFDE IS VAN naar huis teruggekeerd. De kinde- ren zijn gedurende drie maanden d waarvoor de opnamen in gezinnen in Gelderland en Over- *ot°Bra?:'f.30' iissel gehuisvest geweest De orga- v> d' BerSe, terwijl de toelichting n satie6 van het Sport bemSe ^nftvfn ^2d do°r de .h/er/ R C. b« het R-K. Huisvestingecomité in ggt In ber a s8 woeden wederom enkSe" de2e avonden uiteen' nl' de vacan" school verrichtte. De heer Bronk horst repliceerde hierop en zei een prettige werkkring te hebben ge had. Als blijk van waardering werd hem door het bestuur een vulpen overhandigd en een Bosatlas, waar mede hij zeer ingenomen bleek. Daarna werd de scheidende onder wijzer nog toegesproken door het Dijk en de burgemeester de heer L. J. de Jonge. Hierna sloot de heer J. P. van Dijk de vergadering. Gewerkt hebben de zeemansvrou wen. Hun vrije tijd hebben zij er aan opgeofferd, met een enthousi asme, dat tot nadenken stemt. Het was typisch vrouwelijk werk, want zij zaten gebogen over grillige fi guren, die zorgvuldig steekje voor steekje in kleur werden gezet. Men kon kiezen wat men wilde, want er waren mogelijkheden genoeg. De opgave was immers iets te ver vaardigen ,wat een „huis maakt tot een thuis". Wie zo maar nieuwe meubels en nieuwe spullen in de huiskamer neerzet of in de andere vertrekken, heeft daarmede nog niet de oude intimiteit en gezellig heid terug. Daar is meer voor no dig. Zoals de schilder zijn „finishing touch" aanbrengt op het doek, zo wilden de zeemansvrouwen van de Lloyd datgene in de Ouwerkerkse huizen brengen, dat die toets van gezelligheid aanbrengt, die zich niet laat beschrijven, maar waar van men weet: „het is er of het is er niet". Daarom werkten die vrou wen, ze naaiden, prikten, breiden, weefden, borduurden, vlochten en haakten dat het een lieve lust was en op deze voor Ouwerkerk zo prachtige dag, werd het alles als een regen van goederen over de be volking uitgestrooid. Zeshonderd vrouwen deden mee Niet minder dan zeshonderd ge huwde zeemansvrouwen hebben voor dit prachtige resultaat ge zorgd, dat bestond uit totaal 453 handwerkproducten. Vele daarvan dragen de duidelijke sporen van een liefdevolle zorgvuldigheid, waarmede de maaksters zich er aan hebben gezet. De meest uiteenlo pende handwerkstukken, zijn in de pakketten verwerkt. Natuurlijk was het een hele toer om de ge schenken zo gelijkmatig en eerlijk mogelijk te verdelen over de 200 pakketten, maar dit is toch gelukt, al zijn er natuurlijk wel verschil len, maar juist door het uiteenlo pend karakter van diverse werk stukken, is dat niet te vermijden. De goede gaven waren verpakt in witte kartonnen dozen, met een blauw lint versierd, waarop een afbeelding van de Lloydvlag. In die dozen bevond zich het resultaat van naar schatting 5000 arbeidsuren In de pakketten zijn prachtige werkstukken verwerkt, die vele tientallen uren arbeid hebben ge vraagd. Ingezonden werden o.m. 23 sierkussens, 18 theemutsen, 10 dek- servetten, 9 theekleden, 17 dressoir lopers, 5 ontbijtlakens en verder kussenovertrekken, handdoeken, theedoeken, pannelappen, tafelmat jes, geborduurde theedoeken, ge haakte onderzetjes, eierwarmers, stofdoekzakken, een bizonder gees tig bewerkte waszak, schortjes, vingerdoekjes, luiers, handwerk mandje, geborduurde zakdoekjes, schoenenzak, handwerkzakjes, enz. Talloze varianten op het thema kleden en kleedjes, waarvan er 240 stuks aanwezig waren, hebben de nijvere vrouwenhanden weten te vinden. Zowel in formaat als in soort is een grote verscheidenheid ingeleverd, van heel groot tot heel klein, maar ook in „soort", gebor duurd, gehaakt, frivolité, gobelin en wat er op het gebied van kleed jes allemaal mogelijk is. Uit alle hoeken van het land zijn de inzendingen binnengekomen. Al le provincies waren vertegenwoor digd, met uitzondering van de pro vincie Drenthe. De inhoud van de pakketten werd toegezonden uit grote en kleine plaatsen, waar over al dienstdoende of gepensionneerde zeevarenden van de Lloyd wonen. Ook de Lloyd-vrouwen in Indone sië droegen een steentje bij en zon den per „Willem Ruys" een kist met handwerk en houtsnijproducten. Aan de lunch in het Hotel van Oppen sprak de heer T. A. H. W. Ruijs, directeur van de Kon. Ned. Lloyd, die als gastheer optrad. Hij verwelkomde in het bijzonder mevr. de Casembroot. De Commissaris der Koningin was wegens ambtsbezig heden verhinderd. Spr. dankte de Lloydvrouwen voor het door haar genomen initiatief en zich tot de burgemeester van Ouwerkerk, de heer J. Romeijn, rfichtend, herin nerde hij er aan, dat het voor de tweede keer is dat diens gemeente in maritiem verband wordt ge noemd. De heer Ruys hoopte dat de geste der zeemansvrouwen er toe zal mogen bijdragen om het ge leden verdriet en de moeilijkheden enigszins te verzachten. Ook de zeemansvrouwen hebben het niet altijd even gemakkelijk, maar zij wilden graag de helpende hand uitstrekken naar de vrouwen van Ouwerkerk. Baby-pakket In Ouwerkerk schonk mevr. A. W. Roos van Onlangs, uit Wasse naar, voorzitster van het dames comité en echtgenote van de gezag voerder van de „Indrapoera", het eerste pakket aan burgemeester Romeijn, bevattend Indisch hout snijwerk, een sigarettendoos en een handwerkzak, versierd met het em bleem van de koopvaardij, de mar griet. Mevr. Helen van de Wiel over handigde mevr. Romeijn een baby pakket, bestemd voor de eerste baby, die na 30 Juli te Ouwerkerk geboren zal worden. Gobelin-wandtapijt voor nieuw Gemeentehuis De dames van het initiatiefcomité maken nog een gobelin wandtapijt waarop een symbolische voorstel ling van de ramp en het dichten der dijken te zien zal zijn. Dit wandtapijt, is bestemd voor het eerlang te openen nieuwe gemeen tehuis te Ouwerkerk. Daar het bor duren van dit tapijt wel een jaar in beslag zal nemen, werd een inge lijst ontwerp in kleuren aangeboden Tenslotte spraken de comman-' dore van de Lloyd, de heer T. C. Goedewagen en burgemeester Ro meijn, die namens de inwoners zij ner gemeente dankte voor de goede gaven die hedenmiddag werden overhandigd. De Zondagartsendienst van Zierikzee Zondag 1 Augustus dr. Vogelaar. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hoofdpredikant bij het ministerie van Justitie: J. W. v. d. Linden, Kamerik. Beroepen te Babyioniënbroek: J. J. de Heer, Ridderkerk, die dit be roep aannam. Aangenomen naar Oud Alblas: cand. D. v. d. Berg, Lopikerkapel naar Bilthoven (buitengew. werk- zaamh.): J. C. van Veen, geestel. verz. gerepatrieerden, Groningen; de benoeming tot vicaris te Oost- wold: cand. D. P. Oosthoek, Zwolle. Bedankt voor Aalst, Brakel, Brandwijk, Goedereede, Houten en Langerak: cand. D. v. d. Berg, Lo pikerkapel; voor Ede: L. Blok, Kampen. Geref. Kerken Beroepen te Dinteloord: cand. G. W. H. Peddemors, Kampen, te Gas- selternijveeen: R. de Vries, Olde- boorn-Akkrum. Bedankt voor Overschie: C. H. Appelo, Nijkerk. Oud-Geref. Kerk OOSTERLAND. Heden (Zater dagavond 7 uur Ds. M. A. Mieras te Krimpen aan de IJssel. P.T.T. tiegangers in deze omgeving meer Veldpostregeling voor Nederlandse militairen in West-Duitsland honderden Poolse kinderen in ons bekend te maken mét hetgeen land verwacht voor een verblijf van 7P Westhoek naast natuurschoon enkele maanden. lan berienswS Post V(?or N?deidandse militairen NIJMEGEN. Vrij dagmiddag om h£da™aa!rtJteinfmryoSrelee^"^^ half drie is minister ir. C. Staf, mi nister van oorlog en marine per de inwoners, middels deze lezingen te wijzen op mooie plek- helicopter geland op een terrein ™ak a?'e'°°f denverzonden. een veldpostadres, ingaande 2 Aug. tegen het binnenlands tarief wor- voorbijgaan. Daarna werd de serie kleurendiapositieven vertoond, die een zeer uniek beeld geeft van on- aan de Spoorstraat te Nijmegen. Daarna nam Zijne Excellentie van half vier tot vijf uur een défilé af van de militaire deelnemers aan dé Vierdaagse. DEN HAAG. Een squadron Noorse alJes wat ,°P ^et witte doek ver- Thundesjets zal vandaag van de scheen en bleek welk een zeer gro- vliegbasis bij Stavanger naar Vol- algemene ontwikkeling hy heeft, Het veldpostadres moet de vol gende gegevens bevatten: rang, ze aan natuurschoon "nog zo rijke S'^bToR 'Tr^TSf' nmuptr nd On huitcnirfuvrmA tuii?» onaeraeei, b.a.u.k., tsrus veld dient op te geven). Wanneer in het adres de naam van de plaats van bestemming in daLg7beztkL7o^rndVeert,en" 'S K™ West-Duitsland is opgenomen, onze omgeving. Zowel het gespro ken woord als de beelden vielen bij AMSTERDAM. Donderdagavond het publiek zeer in de smaak en heeft prinses Beatrix, in gezelschap gehoopt mag worden, dat nog velen van deze mooie 11 kunnen genieten. BROUWERSHAVEN het internationaal tarief verschul digd. Verdere inlichtingen worden op ig wuiucij, udi nug vcien j nn^tkantnrpn vprstrpkt' van een drietal vriendinnen, de yan deze mooie lezingen zullen voorstelling bijgewoond van „Wie ner Blut" door de Hoofdstadoperet te in de Amsterdamse Stads schouwburg bijgewoond. SCHEVENINGEN. Donderdag nacht is de ongehuwde matroos J. Nachtelijk avontuur op zandplaat in zee Dr. Seebohm, de Westduitse minister van verkeer, heeft Donder dag bij Lehr, niet ver van de Ne derlandse grens, een waterkering Dinsdagmiddag 4 uur vertrokken van de Leda en Juemme, waarmee Pronk uit Scheveningen overboord twee jongens van de alhier gesta- een leemte in de gordel der Oost- geslagen van de logger Sch. 89 tionneerde zeehondenjager met een friese dijken is gevuld, officiëel in „Johanna Maria" en verdronken, kleine motorvlet buitengaats om gebruik gesteld. Het werk heeft De logger is eigendom van de N.V. een tochtje te gaan maken. Het vier jaar gevergd. Men verwacht, Rederij voorheen Frank Vrolijk, waren de zoon van de schipper dat aan de tot dusver ieder jaar op- Het schip was op weg naar Sche- Teerling, afkomstig uit Uspuert in nieuw plaats vindende overstromin- veningen. De oorzaak van het on- Groningen en diens vriend, leer- gen in het gebied van de monding geval is onbekend. ling aan de Zeevaartschool. Een der Leda nu een eind is gemaakt. „Zeg, ben je vanavond vrij? Ik bedoel: heb je zin om ergens heen te gaan?" Ze bloosde. „Ik heb iedere avond vrij, behalve Vrijdags. Dan leer ik Engels. Ja, dat moet ik van mijn baas. Met Duits red ik me al aar dig en Frans gaat ook wel. We krijgen in het seizoen nogal veel buitenlanders, zie je?" „Nou, waar spreken we af? Kun je hierheen komen, een uur of half acht? Dan sluit ik meteen de win kel". „Best. Ja, leuk om de oude ken nismaking weer te hernieuwen". „Afgesproken. Waar wil je heen?" „O, dat laat ik aan jou over. Je zult de stad al wel zo'n beetje ken nen, hè?" Hij schudde ontkennend 't hoofd. „Nee, toch niet. Ik ga namelijk zel den uit, zie je? Ik ben misschien een beetje te huiselijk. En dan daarbij, ik heb helemaal geen ken nissen". Ze stond op. „Dan ga ik nu maar; ik moet nog eten. Tegen half acht ben ik er dan wqj weer". Hij vergezelde haar naar de win kel en nam, omdat de bediende weer achter de toonbank stond, op enigszins vormelijke wijze afscheid. En Jannie Geertsema dacht, dat ze op vleugels ging, toen ze naai de tramhalte liep. HOOFDSTUK 3. Een prettige avond, maar toch Het werd een gezellige avond Ze gingen naar een bioscoop in de binnenstad en daarna naar een rus tige gelegenheid, waar ze wat dronken. Er was een strijkje en ze hadden een intiem hoekje. Kees keek- met belangstelling naar z'n vroegere dorpsgenote. „Je hebt ook al een beetje een stadskleur gekregen", zei hij lachend. „De blozende wangen heb je zeker in Qldebroek achtergela ten?" „Och, in de stad is het natuur lijk niet zo gezond als buiten. Wil je wel geloven, dat ik, vooral in het voorjaar, hevig kan verlangen naar ons dorp? Het was er soms toch wel gezellig". Hij nam zijn glas en keek er naar voor hij er uit dronk. „Heel in het begin had ik dat heimwee ook wel eens. Maar ik heb het terstond on derdrukt en tot mezelf zei ik: „Kees, jongen, die periode in je le ven is voorbij, voorgoed. De deur is achter je dicht geslagen en op slot. Pas je aan, aan de omstandig heden van het oengblik. En dat heb ik gedaan". „Zeg, had je die sigarenzaak da delijk? Of heb je eerst wat anders gedaan?" Hij lachte. „Ik zal je iets vertel len uit mijn beginperiode in Am sterdam. Het is misschien wel in teressant. Ik kreeg een erfenis van iets meer dan tienduizend gulden. Dat is voor een jongeman van een en twintig jaar een kapitaal. Maar en dit besefte ik ondanks mijn onervarenheid ook heel goed; het betekende evenzo een gevaar. Voor ons, Oldebroekers, was Am sterdam altijd de verpersoonlij king van de misdaad, het bedrog en nog een tiental andere ondeug den. Vader zei altijd: Amstredam is de residentie van de duivel. En dat maakte op ons, toen we nog kinderen waren, een geweldige in druk. Later, toen ik wel eens met dorpsgenoten sprak, die in Amster dam geweest waren, bijvoorbeeld in militaire dienst, bleek het me, dat het nog wel meeviel. Maar trots alles was ik mijn onervaren heid terdege bewust. Doordat ik al dadelijk moeilijkheden met vader had over die erfenis, kreeg ik door bemiddeling van de directeur van de bank, waarop mijn geld stond, een advocaat, die me wilde helpen. Dat kostte natuurlijk geld, want een rechtskundige werkt ook niet voor niets. Maar ik moet eerlijk toegeven: Hij heeft me het vel niet over de neus gehaald. Hij was in de ware zin des woords een raadsman. Toen ik dan ook van huis was weg gegaan, vroeg hij, wat ik met het geld wilde doen. Ik vertelde hem mijn plan, dat ik al van jongs af aan in mijn hoofd had: naar Am sterdam en daar een winkel begin nen. Hij lachte wat en zei dat zoiets niet zou meevallen. Maar toen ik vertelde, dat ik niet van plan was domme dingen te doen en dat ik nog minder het plan had om op eigen houtje te werk te gaan, maar dat ik wel degelijk een betrouw bare makelaar in de arm zou nemen kreeg ook hij interesse. We zijn toen de volgende dag naar Amsterdam gereisd en daar installeerde ik me voorlopig op kamers. We zijn toen verschillende makelaars af geweest en na enige dagen werd me een be staande sigarenwinkel te koop aan geboden. Dat was de zaak in de P.C." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2