Vergoedingsbedrag aan Maatschappij voor openbare vervoersvoorziening DE ZIERIKZEESCHE COURANT H.M. de Koningin en Prinsessen in Denemarken Engeland hoopt op verdere vriendschappelijke betrekkingen Amerika helpt ook Oost- Europese landen ZATERDAG 31 JULI 1954 No. 17582 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN PrJji per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50, per week 27 cenl Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11. per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 8, Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 De ontruiming van de Siiez-Kanaalzöne Engeland wil betere samenwerking met Egypte en strategische regerves Hongaarse kinderen in ons land In Utrecht zijn vijftig Hongaarse kinderen aangekomen, afkomstig uit 'n kamp in München. Deze kin- Geen grote militaire landacties meer in'Midden-Oosten ceSra^BureauvandeDiaconieën der Gereformeerde Kerken naar De Britse minister van Oorlog, achtte minister Head het volmaakt ons land gekomen voor een verblijf Anthony Head, die deze week na- onmogelijk de basis van het Suez- van zes weken bij pleegouders in mens Groot-Brittannië de overeen- kanaal door burgers in stand te Bussum en Wormerveer. Zij zijn komst met Egypte over het Suez- laten houden. de eerste van een drietal groepen, kanaal tekende, heeft Donderdag in Samenvattend komt het er op die uit hetzelfde kamp in ons land het Lagerhuis het debat geopend neer, aldus Head, dat wij met een zullen worden ondergebracht. De over een regeringsnota, waarin kleinere basis kunnen volstaan en tweede groep, die in Augustus goedkeuring wordt gevraagd van moeten streven naar betere samen- komt, blijft in de stad Utrecht. De het besluit om de Britse troepen werking met Egypte én naar stra- laatste groep van het jaar en tevens Hartelijke ontvangst in grensstation O O S De enige manier om het ge- a luk te vermenigvuldigen is: het te verdelen. Het bezoek van President Coty Een documentaire in kleuren Het was een grote verrassing voor uit Egypte terug te trekken. tegische reserves. Hij verklaarde, dat de kans op toekomstige grootscheepse militaire campagnes te land in het Midden- Oosten aanzienlijk is verkleind dooi de waterstofbom. Wij kunnen niet anders verwachten, zo zei hij, dan dat in een toekomstige oorlog atoomwapens tegen Groot-Brittan nië zullen worden gebruikt, waar door de mogelijkheid om in Enge- land troepen in groten getale te de vele bezoekers van het Cineac mobiliseren, uit te rusten, op te lei- te Amsterdam, toen onverwachts, den en naar overzeese gebieden te vlak na de reportage van het be- zenden beperkt zal zijn. zoek van president Coty in zwart- Deze overwegingen gelden ook wit, het nieuwe tien minuten du- voor Ruslarüd. rende filmpje in kleuren, dat door Door de huidige toestand in het Polygoon van het statiebezoek is Midden-Oosten zal de basis in gemaakt, werd aangekondigd. Egypte meer verwijderd komen te Zo zag men het bezoek van de liggen van het gebied waar wij, in Franse gasten nog eens van voren geval van een nieuwe oorlog, af aan: de aankomst op Schiphol, hoogst waarschijnlijk zullen strij- het Stadionplein en de Dam, de den. kranslegging bij het nationaal mo- De Britse strijdkrachten zijn te nument, de bezoeken aan Den Haag veel verspreid en te zwaar belast en Rotterdam, het vuurwerk in en er zijn geen strategische reser- Amsterdam en de tocht met de ves. Deze reserves kunnen in En- „Piet Hein" over de Vecht, geland slechts gevormd worden Deze kleurenfilm, de eerste die door ruim twee divisies uit de ka- geheel in Nederland is vervaardigd naal-zöne vrij te maken. Overigens volgens het systeem van Polycolor, zal na terugkeer van de Koninklijke Familie uit Denemarken, op paleis Soestdijk vertoond worden. de grootste, komt omstreeks Kerst mis. Alle kinderen zijn na medisch advies voor uitzending uitgezocht. De hulp na de stormramp Dank aan Amerikaanse vliegers Drie en vijftig Amerikaanse vlie gers hebben dankbetuigingen ont vangen voor het reddingswerk, dat zij verricht hebben tijdens de over stromingen van verleden jaar. Zij ontvingen, door Koningin Juliana getekende, certificaten, die uitge reikt zijn tijdens een plechtigheid in het hoofdkwartier van de geal- Europa te Fontainebleau, aldus be richt „Trouw". China verwerpt Amerikaanse protesten AMOR WON HET Verscheidene personen in Limburg hebben dezer dagen correspondentie ontvangen, die langer dan 10 jaar onderweg is geioeest. De postzending werd destijds wegensoorlogs handelingen te Gennep onder een vloer verstopt. Toen de oorlog voorbij was dacht nie mand meer aan deze post tot dat dezer dagen bij herstel werkzaamheden de brieven te voorschijn kwamen. Onder die correspondentie bevond zich ook een liefdes verklaring. Deze is thans te bestemder plaatse aangekomen bij een familie in het dorpje W. Het meisje, dat destijds haar genegenheid schriftelijk vastlegde is inmiddels met de man „harer dromen" getrouwd en moeder van enkele blozende kinderen. Zij raapte haar eigen brief uit de brievenbus op HET BRITS-EGYPTISCH ACCOORD De Britse minister van Buiten- moeten zijn op de instemming en landse Zaken, Anthony Eden, heeft de medewerking van de betrok- in het Lagerhuis verklaard, dat de ken volken". Britse regering er van overtuigd Engeland hoopt zijn betrekkin lieerde strijdkrachten voor Centraal jS( dat de nieuwe overeenkomst met gen met Egypte op vriendschap en Egypte over het Suezkanaal „onze wederzijds begrip te grondvesten, essentiële belangen in dit gebied Op deze wijze zal de overeenkomst zal beschermen in het kader der moderne instellingen". „Wij zijn er van overtuigd"', zo ging de minister voort, „dat in het er toe bijdragen, dat de spanning in het gehele Midden-Oosten ver mindert. De Chinese onderminister van Midden-Oosten evenals elders, on- Buitenlandse Zaken, Tsjang Han 2e defensiemaatregelen gebaseerd Foe, heeft de Amerikaanse protest- nota's, die Woensdag door de Brit- se zaakgelastigde in Peking zijn WCuCrlafluSC 2661U1 overhandigd, „onmiddellijk en t streng" verworpen, aldus heeft ZSÊCIi Vlifiéeflflö SCllOiCl Donderdag radio-Peiping gemeld. In de nota's protesteerden de Ver. Water en slangen belagen millioenen in India Ruim twee en een half millioen personen zijn dakloos geworden De kapitein van het Nederlandse ten gevolge van de ernstige over- Staten tegen het neerschieten van passagiersschip „Grote Beer" heeft stromingen in de Indische staten de Britse Skymaster bij Hainan op Donderdag bij aankomst in New Bihar, West-Bengalen en Assam, vorige week Vrijdag door commu- York verklaard, dat hij en vijf van waar de rivieren de Kosi, de Brah- nistische vliegtuigen en tegen be- zijn officieren Woensdagavond 130 mapoetra en Tista en zijrivieren lemmering van Amerikaanse red- kilometer uit de Amerikaanse kust ettelijke duizenden hectaren bouw- dingswerkzaamheden, als gevolg een vliegende schotel hebben waar- land hebben overstroomd, waarvan twee communistische toe- genomen. Het weg- en spoorverkeer staat stellen door Amerikaanse werden De schotel scheen half zo groot in deze staten nagenoeg stil en de neergeschoten. als een volle maan, grijsachtig wit telegraafverbindingen zijn verbro- met lichte vlekken. De gezagvoer- ken. Nï6UW6 oudheidkundige der en z'in officieren konden de De dakloze dorpelingen hebben schotel, die met een snelheid van te kampen met de elementen, met een halve graad per twee minuten honger, slangen en wilde beesten, omhoog steeg, waarnemen tot hij die door de overstromingen uit hun Bij de tempel van Karaak (in de in de wolken op een hoogte van schuilhoeken zijn gekomen, nabijheid van Luxor) is een stenen ongeveer 14.000 meter verdween, Er zijn niet alleen veel mensen tafel gevonden van ongeveer 230 aldus de gezagvoerder, centimeter hoogte, die, naar men aanneemt, het relaas draagt van de uittocht van de Nyksos uit Egypte, Donderdag zijn in de Israëli- ongeveer 1680 v.C. sche nederzetting Maagan, tien per- De Hyksos (herderkoningen) vie- sonen om het leven gekomen en len Egypte binnen met een toen ge- tientallen gewond toen een burger- heel nieuw wapen, namelijk de vliegtuig neerstortte op een gebouw strijdwagen. waarin een gedenkteken voor pa- Koningin Juliana en de prinses sen Margriet en Marijke zijn Don derdagavond om 17.46 uur op het Deense grensstation Pad borg aan gekomen. Enige minuten tevoren waren koning Frederik en konin gin Ingrid en de drie Deense prin sessen in auto's gearriveerd om de koninklijke bezoeksters welkom te heten. Koningin Juliana en de prinses sen werden hartelijk ontvangen, toen het salonrijtuig aan het per ron stopte. De begroeting, die overigens kort was, werd gadegeslagen door hon derden uit Padborg en omgeving alsmede passagiers van de inter nationale sneltrein. Het koninklijk gezelschap onderhield zich korte tijd in het Engels. Nationale Reserve defileert voor H.M. de Koningin H.M. de Koningin heeft toege staan, dat enige compagnieën van de Nationale Reserve voor haar zullen defileren. Op Dinsdags Aug. zal de Koningin deze uit Utrecht, Noord-Holland en Gelderland af komstige compagnieën gadeslaan. Aanvankelijk was het de bedoe ling, dat alleen reservisten uit de provincie Utrecht zouden deelne men. Aangezien op deze dag vele vrijwilligers aan oefeningen elders gebonden zijn, zullen ook reservis ten uit naburige provincies defile ren. Vermoedelijk zullen de chef jjaperale staf, generaal B. ,R. P. F. Hasselman, en enige leden van de generale staf, evenals de inspecteur van de Nationale Reserve, kolonel W. van Hinte, bij het défilé aan wezig zijn. Frans economisch hulpprogramma Het Franse kabinet heeft Don derdag het „New Deal" programma voor economische en sociale her vormingen van Mendès-France goedgekeurd. Het programma zal nu worden gezonden naar de finan ciële en economische commissies van de Nationale Vergadering en zal vermoedelijk aan het einde van de week door het parlement wor den behandeld. Er is kans, dat de minister-president bijzondere be voegdheden zal krijgen, om de her vormingen bij decreet uit te voer- ren. Daarna reed koning Frederik Koningin Juliana en Koningin In grid persoonlijk in zijn Bentley naar Graasten. De prinsessen en de hofdames volgden in een andere auto. Bij het vertrek wuifden de hon derden toeschouwers het konink lijk gezelschap vrolijk na. In 1953 heeft de luchtvloot van de Pan American World Airways 2.889.332.000 z.g. passagier-mijlen gevlogen zonder dat daarbij een do delijk ongeluk is voorgevallen. De Nationale Veiligheidsraad in Chi cago heeft daarom de P.A.A. de jaarlijkse onderscheiding voor de grootste luchtveiligheid in het jaar 1953 toegekend. Lord Salisbury, de woordvoer der van de Britse regering in het Hogerhuis, heeft Donderdag in ver band met de overeenkomst over het Suezkanaal gezegd, dat Engeland waarschijnlijk tenslotte evenveel troepen in het midden-Oosten zou hebben als nu in de zóne van het kanaal, maar niet op een en dezelf de plaats. Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Minder wind Veranderlijke bewolking en bijna overal droog weer. Overwegend matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 1 Aug. Zon op 5.00, onder 20.31. Maan op 8.07, onder 21.05. 2 Aug. Zon op 5.02, onder 20.30. Maan op 9.20, onder 21.19. 3 Aug. Zon op 5.03, onder 20.28. Maan op 10.30, onder 21.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 Aug 5.05 v.m. 17.14 n.m. 2 Aug. 5.38 v.m. 17.46 n.m. 3 Aug. 6.10 v.m. 18.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 Aug. 4.21 v.m. 16.44 n.m. 2 Aug. 4.55 v.m. 17.18 n.m. 3 Aug. 5.30 v.m. 17.50 n.m. Springtij: 1 Augustus. De opheffing van de team op Sehouwen-Duiveland Uiteenzetting in Memorie van Antwoord De minister van Verkeer en Wa terstaat. a.i. heeft de Eerste Kamer zijn Memorie van Antyoord doen toekomen over het oiitwerp van wet tot wjjziging van hoofdstuk IX der Rijksbegroting voor het dienst jaar 1954 (vergoeding aan de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maat schappij inzake het beëindigen van de exploitatie van haar tramweg van Burgh over Brouwershaven naar Steenbergen). Aan deze Memorie van Antwoord is het volgende ontleend: Met voldoening werd uit het voorlopig verslag vernomen, dat in de afdelingen van de Kamer tegen vervanging van de tram door auto- tractie op Schouwen en Duiveland geen bedenkingen zijn geopperd en dat deze vervanging voor de ont wikkeling van dat eiland van veel belang wordt geacht. Er waren twee mogelijkheden om tot opheffing van de tram te ge raken, tw.: naasting en minnelijk overleg. De R.T.M. bleek tot een minnelijk overleg bereid. Bij naas ting volgens de concessie-bepalin gen zouden het gehele tramwegnet en enkele veren te zamen moeten zijn genaast, hetgeen ver uit ging boven hetgeen het gestelde doel no dig maakte. De tram Burgh-Steen- bergen zou echter wel afzonderlijk kunnen zijn genaast met toepassing van artikel 49 van de Spoorweg wet. Deze naasting echter moet een jaar van tevoren worden aange zegd. Reeds deze termijn van een jaar maakte ook deze vorm van naasting onmogelijk. Een afzonder lijke wettelijke regeling, zo zij al naast artikel 49 van de Spoorweg wet toelaatbaar zou zijn, zou naar het oordeel van de minister in tegenstelling met de in het voorlo pig verslag geuite mening even min uitkomst hebben kunnen bie den. Bovendien is het allerminst zeker, dat de schadevergoeding, die aan de R.T.M. zou moeten zijn toe gekend, lager zoude zijn uitgeko men dan de thans voorgestelde. Het aantrekkelijke van de gekozen op lossing is, dat het geld, dat van Rijkswege aan de R.T.M. zal wor den verstrekt (zijnde in feite rond f 680.000), nagenoeg geheel (nl. tot een bedrag van f 630.000) aan de openbare vervoersvoorziening op het eiland zal worden besteed. Bij geen der vormen van naasting zou dit het geval zijn geweest. Woordrijke krachtpatsers, oude klok, zomer-oorkleppen en mooi weermakers vondst in Egypte omgekomen door verdrinking, maar ook door slangenbeten. Londen-Amsterdam in recordtijd De 28-jarige Engelsman J. R. F. Overbury heeft een record geves- Men beschouwt de vondst als rachutisten in de tweede wereld- tigd: niemand is tot dusverre voor van grote oudheidkundige waarde, oorlog werd onthuld. NA DE OVERSTROMINGSRAMP zover bekend ooit zo snel van Lon den naar Amsterdam gevlogen. De tocht door de lucht (van platform tot platform) duurde nog geen half uur. Een autotochtje van Schiphol naar Amsterdam nam bijna even veel tijd in beslag. De Amerikaanse president heeft een verklaring doen uitgeven, waarin hij voedselhulp aan de slachtoffers van de recente over stromingen in Centraal- en Oost- Europa aanbiedt. In West-Duitsland cn West-Oos tenrijk, aldus de verklaring, heeft Amerika reeds hulp geboden ten einde de onmiddellijke nood te le nigen. Amerika is bereid om deze hulp ook tot andere getroffen ge bieden in Centraal- en Oost-Europa uit te breiden. Bij de uitvoering van het voorgestelde hulpprogram is gedacht aan internationaal erkende organen, zoals de Rode-Kruisver enigingen. De Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigngen in de getrof fen landen hebben opdracht ont vangen, om ook na te gaan welke medische hulp van node is. Tengevolge van de zware re genval van de afgelopen tien da gen zijn in Zuid-Korea minstens 82 personen om het leven gekomen. Bij Tsjilkok werd een dorp door een aardverschuiving bedolven. Tot dusver zijn ongeveer 25 lijken ge borgen. Hongarije heeft te kampen met een muskietenplaag in de gebieden, langs de Donau, die overstroomd zijn geweest, aldus heeft Radio- Boedapest Donderdagavond mee gedeeld. De muggen vormden een. gevaar voor de gezondheid. De mus kietenkolonies werden met insec- tendodende middelen bestreden. Dit mooie gehaokte kleedje kost geen knaak, geen gulden, maar slechts vaaftig cent", zoiets zal dat moeten worden op de komende ba zar te Renesse, waar de grote Am sterdamse standwerker Polak eens enkele staaltjes van zijn verkoop- kunde zal ten beste geven. Verko pen, daar zal het om gaan op deze bazar, waarvan de Stichting Dorps huis Renesse zich veel voorstelt. Dat lijkt wel een beetje materia listisch, maar ditmaal mag het echt om de centjes draaien, want het doel is hoogverheven genoeg. Voor de aardigheid wil Eilandman zich eens laten kaalplukken door deze artist van de marktkramen, deze woordgoochelaar, die van 'n scheer mesje een sierdolk praat en van een zwembroek een smokingcostuum. Maar wat geeft dat allemaal, als de bazar dank zij deze woordrijke krachtpatser, maar een succes wordt, want Eilandman zei het al het doel is goed en voor goede doelen moet het geld rollen, wat. zeg ik, het moet vloeien, want het aardse slijk blijft anders aan de broekzak kleven en dat is zonde. Daarvoor is het niet rond gemaakt, laten we eerlijk zijn en daatom al lemaal op naar Renesse, waar grote dingen staan te gebeuren, otffdat er grote en belangrijke dingerrop het spel staan. „Jan is minen name" staat er op de Zierikzeese klok, die aan Alme lo wordt geschonken. In zo'n zin netje klinkt iets door van de vrome innigheid en de naïviteit van de Middeleeuwse wereld, die wv ons niet zo gemakkelijk meer kunnen voorstellen. Die klok gaat dus Zie- rikzee verlaten en enkele stedelin gen zeiden Eilandman dit feitelijk een beetle jammer te vinden. Na tuurlijk gunnen zij Almelo roei tien klokken, maar toch vragen zij zich af of het niet mogelijk ware ge weest de dankbaarheid gul en royaal te tonen, zonder een brok cultuurhistorie uit de 15e eeuw te verliezen voor Zierikzee. Nee, maar zo mag men feitelijk niet spreken, want het moet immers een offer zijn voor vrienden in de nood en met deze opmerking wil Eilandman hen antwoorden, die de klok gun nen en hem betreuren, hetgeen voorkomen kan. Gedurende de sombere dagen die achter de rug liggen, heeft Eiland man een bromfietsende dame ge zien met oorkleppen aan. De oor klep zal eenmaal als symbool van deze vreemde zomer gelden. Ter geruststelling moet er nog Üij ver leid, dat de dame in kwestie ook een spijkerbroek droeg, daarmede duidelijke herinneringen wekkend aan de vacantietijd, die doorgaat, ook al was het niet altijd je dat. Maar dat is nu voorbij (zeggen ze). In enkele brieven iverd Eilandman gevraagd eens te schrijven over noodzakelijke banken, die voor de wachtende passagiers aan het sta tion te Zierikzee zouden moeten worden geplaatst. Bankzaken gaan Eilandman slecht af, want hij poogt zoveel mogelijk a-materialistisch te leven, al is dit niet altijd ge makkelijk. Deze bankaffaire is ech ter interessant en hij hoopt zeker wel, dat die banken er komen, want dan kunnen vooral oudere mensen zittend wachten op de bus. Mis schien kan de maatschappij er eens iets aan doen. Hel zal wel voor el kaar komen, daaraan twijfelt Eilandman niet, die echter wel zeer onder de indruk is van de listigheid der duinbewoners, die eenvoudig mooi weer maken, op het witte doek dan wel te verstaan. De ver leidelijkste landschappen onder stralende zon worden getoond aan de touristen. In de fraaiste kleuren ontrolt zich de schoonheid van de duinstreek en dit lijkt hem een uit stekende propaganda voor een ge bied, waarvan velen „de fijne kneepjes" toch eigenlijk nog niet kennen. Inmiddels heeft Eilandman deze week gepoogd meer Engels, Duits en Frans te spreken dan in welk ander jaar in zijn leven ook. De werkkampen van vreemdelingen gaven „bonte avonden" (bonter kon het niet) en tegen een vlotte jongen uit Leeds en een dito meisje uit Keulen of Lyon kan men niet een hele avond zitten kniesoren. Zo is dat wel, vindt Eilandman, die de jeugdige verbroedering wel uitge strekt zou willen zien tot allen die in hoogheid gezeten zijn, maar het been strak houden en achter hun geveinsde wil tot samenwerking hun snode plannen smeden. Dat laatste is nog veel erger dan de re gen van dit natte jaar!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1