.7C0EBER6H Vergadering afd. „Schouwen-Duiveland" Zeeuwse C.B.T.B. toasted american tMirm™ Zwitsaletten ZWAARDVIS STIERF AAN GEBROKEN HART LIEFDE PORCELEIN Diverse mutaties in het bestuur Boerderij afgebrand na blikseminslag Ingezonden mededeling Door blikseminslag is in de vorige nacht brand ontstaan in de grote boerderij van de heer J. Middel beek te Twisk. Tien minuten later stond het gehele perceel in lichter laaie en moest als verloren worden beschouwd. Bij deze brand is een aantal landbouwmachines en een Op Dinsdagavond 28 Juli kwam eniging de heer L. de Ruiter te Re de Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuin- nesse. derbond, gewestelijke afdeling De heer L. D. Padmos Cz. te Zie- Schouwen-Duiveland" tezamen rikzee werd bij acclamatie her met de Coöperatieve Aankoopver- kozen tot lid van het Provinciaal voorraad hooi in de vlammen op- eniging van deze organisatie, in al- Bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B.gegaan. De verzekering dekt de gemene ledenvergadering bijeen in terwijl in de plaats van de heer J. schade. De brandweren van Twisk, Concordia" te Zierikzee. C. Priemis te Renesse met algeme- Medemblik en Midwoud slaagde er De vice-voorzitter, de heer L. de ne-stemmen tot lid van de Finan- in een nabij gelegen boerderij te Ruiter te Renesse, die deze verga- ciële Commissie werd benoemd, de behouden. Dit perceel liep echter dering presideerde, opende deze heer C. W. Boot Ez. te Renesse. De zoveel waterschade op, dat de twee bijeenkomst met Schriftlezing en gekozenen en herbenoemden, voor- gezinnen, die deze boerderij be- gebed. In zijn welkomstwoord be- zover ter vergadering aanwezig, woonden, een ander onderkomen trok spreker de heren Drs. J. J. verfklaarden hun benoeming of hebben moeten zoeken. Knibbe en Marinusse van de Pro- herbenoeming te aanvaarden. vinciale Zeeuwse C.B.T.B. te Goes, De heer Knibbe sprak hierna een waarna hij een kort overzicht gaf kort woord met betrekking tot en- over het afgelopen verenigings- kele problemen, die in het ramp jaar; daarbij herdacht spreker de gebied leven; hierover ontstond 'n bij de stormvloed van 1 Februari uitgebreide bespreking. Na de rond- 1953 om het leven gekomen leden, vraag zeide de voorzitter alle aan- waarna een ogenblik stilte in acht wezigen dank voor hun opkomst werd genomen. en eindigde dhr. Joh. A. van dei- De secr.-penningmeester bracht Bijl met dankgebed, verslag uit over de stand der fi- Korte berichten uit het Binnenland nanciën der beide verenigingen over 1953. Tengevolge van de ramp wer den de financiën ongunstig be- invloed; de omzet van de Aan koopvereniging daalde aanmerke lijk. Deze jaarstukken werden daarna, op advies van de financi ële commissie, met algemene stem men goedgekeurd. De contributie voor 1954 werd, overeenkomstig de voorstellen van het bestuur, definitief vastgesteld. Daarna werd bestuursverkiezing gehouden; voor de gewestelijke af deling waren aan de beurt van af treden de heren C. J. van der Bijl te Duivendijke en M. van der Sluis te Bruinisse; de heer van der Bijl stelde zich niet herkiesbaar. Na ge houden stemming werd de heer B. den Boer te Zierikzee met grote Ingezonden mededeling 's-GRAVENHAGE. Ter gelegen heid van het inschakelen van de havenstad Guayaquil in Ecuador, in de nieuwe K.L.M.-dienst Am sterdam-Lima (Peru), bezoekt op het ogenblik een gezelschap uit Ecuador op utinodiging van de K. L.M. ons land. De onderhandelingen met Indonesië Yamin weer naar Nederland ROTTERDAM. Het m.s. „Willem Ruys" is Woensdagmorgen van zijn 39e reis te Rotterdam teruggekeerd met 966 passagiers aan boord, on der wie 50 reizigers voor tussen- trajecten en 210 kinderen beneden 12 jaar. HELMOND. Op de onbewaakte overweg in de lijn Helmond-Venlo gelegen op de grens van de gemeen ten Helmond en Bakel, is de 70- jarige fietser M. Kemenade uit Deurne, door een uit de richting Venlo komende losse locomotief gegrepen en vrijwel op slag gedood De Indonesische ministerraad e o— meerderheid van stemmen tot be- *?eef t *nde /iacht van Woensdag op k., die de hevige regen en wind pal stuurslid gekozen; de heer M. van Donderdag besloten de onderhande- in het gezicht had, heeft waar der Sluis werd bij acclamatie her- langen met Nederland over ophef- schijnlijk daardoo:r de naderende kozen. van Br"e v001*t te zetten, locomotief niet tijdig zien aanko- In verband met het vertrek van Minister Yamin zal Vrijdag naar men. de heer W. van Hoeve te Sirjans- 's-Gravenhage vertrekken. land naar de Noord-Oost-Polder is *n de officiële bekendmaking van AMSTERDAM. Door bemiddeling een vacature in het bestuur ont- net besluit wordt gezegd, dat men van stichting „Hulpactie voor staan; na gehouden stemming blijkt hoopt, dat de onderhandelingen te Hongarije" kan opnieuw een grote de heer Joh. A. van der Bijl te Zon- s-Gravenhage vóór 17 Augustus groep kinderen van Hongaarse nemaire met grote meerderheid te de Indonesische nationale feestdag, vluchtelingen een vacantie door zijn gekozen; op een voorstel van tot een bevredigend resultaat zul- het bestuur werd de heer van der len leiden. Bijl tot voorzitter van het bestuur Kamerleden langs Koningin en Prinsessen Gespierd voorstel van vertrokken Rhee brengen in Nederland. De kinderen kwamen gisterochtend, begeleid door een bestuurder van de stich ting, in Venlo aan. Velen van hen n -- hebben ook nog te lijden gehad van turopese vliegvelden de jongste watersnoodramp in het Donaugebied. De president-directeur van de gekozen. De heer J. A. van Waveren te Haamstede, die aftreedt als be stuurslid van de Coöperatieve Aan koopvereniging stelt ook zijn zetel SfL^fnlUU+PrlidhJc^ K.L.m:, de heer I. a. Aler, is rotterdam. Gisterochtend heeft afdeling ter besch king. IJ T")ondprda(ïr»r»htpnH mpt enlrolo an. Hp riviprnnlit.ip uit Hp Maas: hpt Gisterochtend zijn Koningin Ju liana en de jongste twee prinsessen met de Scandinavië Express van het station Amersfoort naar Dene marken vertrokken. Om kwart voor negen kwam een hofauto het eer ste perron oprijden. De koningin en de prinsessen Margriet en Ma rijke stapten over in het gereed staande koninklijke rijtuig, dat werd aangekoppeld aan de Scan dinavië Express. Vijf minuten la ter vertrok de trein. Het vertrek van de Koningin bleef vrijwel, on opgemerkt. plaats werd als bestuurslid van VOORBURG. De burgemeester van Voorburg, dr. J. W.Nöteboom, heeft in de jongste raadsvergade ring een toespraak gehouden, waar in hij zich heeft gekant tegen de Donderdagochtend met enkele an- de rivierpolitie uit de Maas het de eeu, afd eekneen de heer L M dere vertegenwoordigers van de stoffelijk overschot opgehaald van SeuTe te Haamstede en als lid directie ln een Convair-toestel als de 78-jarige schippersknecht M. V. van de Coöperatieve Aankoopver- Sastheer van 24 leden der Eerste Vendeville, opvarende van het m.s. van de coöperatieve Aankoopver- Kamer naar Londen vertrokken. „Macte Animo". De man werd sinds» Op uitnodiging van de K.L.M. Zaterdagnacht vermist en toen CCM 1/\AI A A n 0CI7HCM zullen deze kamerleden, de vaste werd vermoed dat hij in de Maas- ttli ft WA AU ulIlUuN commissie voor Verkeer en Water- haven was gevallen en verdronken. staat, die studie maakt van ver- Het stoffelijk overschot is naar het Een verloren seizoen is spijtig en voermiddelen, een rondtocht van bureau van de Rivierpolitie over- bijzonder nadelig voor de mensen, drie dagen maken langs de vlieg- gebracht, die in de komst van vreemdelingen velden van Londen, Rome, Zürich een bestaan vinden, maar niet on- en Frankfort. Zij worden Zaterdag overkomelijk. Algemeen kan men a.s op Schiphol verwacht, de zaak zo stellen. Schouwen ech ter is dubbel getroffen, omdat ook verleden jaar op grond van de rampomstandigheden de vreemde- De ministers van buitenlandse Haagse annexatieplannen. Zoals lingen wegbleven, al was daar zaken van Zuidslavië, Turkije en bekend, hebben B. en W. van Den uiteraard dan de compensatie van Griekenland zullen 6 Augustus te Haag enkele weken geleden de het dijkherstel. Nu komt dit kwade Bled (Zuid-Slavië) bijeenkomen om Haagse raad een voorstel voorge- seizoen er weer boven op en die militaire bondgenootschap tus- legd, dat strekt tot wijziging van de slag komt flink aan. Toch geloven sen de drie landen te tekenen. Dit grenzen van Den Haag. Het Haagse wij niet dat er voor het somberste is verklaard in een gemeenschap- gemeentebestuur beoogt o.m. de pessimisme aanleiding is. Er is al- PelÜk communiqu', dat in de hoofd- gehele gemeenten Voorburg en tijd een vaste kern geweest, die steden van de drie landen is ge- Rijswijk en een groot gedeelte van Schouwen-Duiveland bezoekt. Zij publiceerd. Leidschendam te annexeren, deed dit vorig jaar niet, omdat het toen wel kon, maar men het eigen- lijk niet aandurfde en dit jaar steekt het weer een spaak in het vacantiewiel, een verschijnsel dat in deze omvang, naar we toch wel aannemen mogen, uitzonderlijk is. De vaste kern bezoekers kwam hier inzonderheid in de duinstreek, om dat de typische schoonheid van de ze streek daar aanleiding toe gaf. Als het er op aan komt, moet men elders naar dergelijke gebieden zoeken en ondanks de regen zal de Gulle kinderhand Woensdagmiddag werd er ge beld aan de woning van de burgemeester van Rotterdam, rhr. G.E. van Walsum. Op de stoep stond een klein meisje, dat van Hilligersberg naar Kralingen was komen wande len om de burgemeester een envelop, inhoudend een gul den, te geven voor de herbouw van de verbrande molen „De Noord aan het Oostplein. De burgemeester van Hanoi, Do Quang Giai, heeft Woensdag een beroep gedaan op „alle grote steden van de vrije wereld" om zijn mensen te helpen „het com munisme te ontvluchten". Hij ver zocht om materiële steun voor de Noord-Vietnamezen, die naar Zuid- Vietnam wensen uit te wijken. HU wil aanval op Rood-China Syngman Rhee, de president van Zuid- Korea, wil, dat een Aziatisch leger van meer dan twee millioen mannen, met steun van Ameri kaanse kanonnen, vliegtuigen en schepen, een „tegenaanval" zal doen op communistisch China. Rhee deed dit voorstel tijdens een gezamenlijke zitting van beide Huizen van het Amerikaanse Con gres. Hij is op het ogenblik de gast van president Eisenhower, met wie hij besprekingen voert. President Rhee deed een beroep op de V.S. om een einde te maken aan het „dwaze bestand" in Korea. Hij noemde communistisch China „een monster met lemen voeten, dat weliswaar een leger van twee en een half millioen-man heeft, maar dat niet op de betrouwbaar heid van dit leger kan rekenen". Bovendien was de Chinese econo mie „zeer trefbaar". Het zou voorts „uitnemend voor de vrye wereld" zijn, als Rusland by een oorlog om China grondtroe pen in de strijd wierp. Dit zou „de vernietiging rechtvaardigen van de Russische productiecentra door de Amerikaanse luchtmacht, voordat de Russen een groot aantal water stofbommen hadden vervaardigd", aldus Rhee. De drastische stappen, die Rhee bepleitte, schijnen weinig weer klank te vinden bij het Congres. Ex-commandant N.D.V.N. weer thuis Alleen weg, gehuwd terug Gisteravond is per vliegtuig uit Tokio in ons land gearriveerd de luitenant-kolonel C. Knuist, die ge durende twaalf maanden het com mando heeft gevtoerd over het Ne derlandse detachement Verenigde Naties (N.D.V.N.) in Korea en deze functie begin van deze maand heeft overgedragen aan zijn opvol ger de, luitenant-kolonel J. Raay- makers. De luitenant-kolonel N. Alber- dlngh, die de oud-commandant ver welkomde namens de chef-generale staf en namens de adjudant-gene raal, wenste overste Knuist op de luchthaven niet alleen geluk met zijn behouden thuiskomst, doch ook met zijn huwelijk, dat een week ge leden, op zijn 36ste verjaardag, te Tokio is voltrokken met de 26-ja- rige Amerikaanse Anne Raick, die in Seoel werkzaam was als „pu blic information officer". Aardschokken in Zwitser land en Frankrijk Een ernstige aardschok, waarvan de haard 2ich in de buurt van de plaats Sion in het kanton Valais bevindt, is Donderdag door de seis mograaf van het observatorium van Neuchatel geregistreerd. De beving hield ongeveer 12 minuten aan, al dus een lid van het observatorium. De schokken zijn in geheel Zwitser land gevoeld. Op vele plaatsen schudden de huizen en werd het meubilair verplaatst. Volgens de politie te Sion is er geen grote schade aangericht. Wel is melding gemaakt van veel ge broken aardewerk. A.F.P, meldt uit Lyon, dat te Mo- rez in de Jura en omgeving even eens een krachtige aardbeving is waargenomen. Ingezonden mededeling Tegen PERIODIEKE PIJNEN: i Uitsluitend bi) Apothekers en Drogisten Wetenschap en Techniek Weer een middel tegen ouderdom? Een lezing, welke de Italiaanse professor A. Fraschini uit Milaan op het congres van de Internatio nale Vereniging van Gerontologie te Londen heeft gehouden, heeft over de gehele wereld grote belang stelling gewekt. In deze lezing ver klaarde professor Fraschini dat de ouderdom op een afstand kan wor den gehouden door hypodermische injecties. Prof. Frachini bracht verslag uit van de resultaten die hij had verkregen door inspuitingen met het extract van een dierlijke klier bij mannen en vrouwen van gevorderde leeftijd. Met lantaarn plaatjes liet hij de uitwerking van deze behandeling zien. Een serie toonde dezelfde man in drie stadia van zijn leven in 1934 toen hij 58 jaar oud was, op 59-jarige leeftijd, drie maanden na het begin van de behandeling en 14 jaar later toen hij 73 was, maar er geen dag ouder uitzag dan toen de behandeling be gon, terwijl zijn gezicht steviger was dan 14 jaar geleden. Professor Fraschini zei: „Op 78-jarige leeftijd is de patient nog steeds in een goe de algemene en intellectuele con ditie". Ingezonden mededeling PALMI'S VISSERS ONTDEKTEN (Van een P.A.-correspondent) Achtervolgd Aan de kust van Calabrië, slechts Zij werden daarbij niet, zoals het ou deiiefde hierbeslist nïet*kunnen luttele kilometers ten Noorden van de oude man overkwam, door haai- roesten. Toch heeft men terrein de vroeger 20 beruchte Scylla.ligt en lastig gevallen. Eigenaardig verloren en een goed gerichte, het stadje Palmt Eens, vier en slechts dat de school zwaardvissen vroeg ingezette, propaganda, zal no- v.eertlS Jaar selea™. beleefde het met in haar geheel de vlucht nam. dig zijn, om het verloren terrein 5»n. Srote aur' 7™ ?aln7 ult wezd Eea v™ da ble.e« da boot te herwinnen. Dan kan er volgend de internationale hulpactie voor de volgen, - rlonr nornhotuntton tforoicrerno ctP. n,,of c jaar veel goed worden gemaakt. Het valt op hoe velen toch niet he lemaal een juist beeld hebben van de situatie in het voormalige Schouwse rampgebied. Zeer duide lijk zal de propaganda moeten aan- viel echter niet aan en door aardbevingen geteisterde ste- wist steeds handig te ontwijken, den Messina en Reggio Calabriaon- wanneer de vissers trachtten, ook dernomen. Sindsdien sluimert het hem te harpoeneren. Zonder onge in zijn eeuwige zomer- en winter- lukken brachten de vissers hun slaap. In het hete jaargetijde duikt vangst, een wijfje, aan het strand, wel eens een handjevol badgasten Terwijl zij bezig waren, de vis op, maar het leven van Palmi is, schoon te maken, gebeurde het tonen Hat He Wecthnek in het hii- ,,cl 1CVC1' va" ia< scnuun ie manen, geueurae net «md« fearifrie ?°?ls hondelxi en duizend jaar ge- wonderlijke: de zwaardvis, die hen zonder dezelfde mogelijkheden als voorheen biedt. Gebeurt dit, dan leden al, het leven van vissers. Hun grootste trots is een ge had gevolgd, was de kust genaderd en scheen hun bewegingen nauw- slaagde jacht op zwaardvissen lettend gade te slaanTn wijde bo- licht noeteoverkomen (pesci sPada)' die in de wateren gen zwom hij om de landingsplaats, tW.7- - - 77N - - - o,..li—— tussen de vulkaan de Stromboli en dook, zodra hij gevaar vermoedde ,„ren rhfers t„e°ë da Straat van Messina soms in en wierp zich plotseling met een noe^'t" tnj Hns777re se'hr of - scholen opduiken en om hun koste- elegante sprong zwaardvissen Lit fhJ «ko vlees zcer worden sewaur- zijn ondanks hun omvang uiterst maar tenslotte moet de Augustus- deard De bovenkaak van de lenig op het strand, maand nog beginnen en m combi- ZWaardvis steekt lang en scherp De vissers liepen, na deze onver natie met een goed naseizoen kan naar voreu ujt en vormt een wachte manoeuvre van het dier, de klap mogelijk nog wat worden soort lans, waaraan het dier zijn een eind weg en keken, van veilige verzacht. Het is uiteraard niet te buit rijgt. Wie Hemingway's „The afstand, toe naar wat er verder zou voorspellen hoe het weer zich in Qid man and the sea" heeft gele- gebeuren. Wat zij toen zagen, deed Augustus zal ontwikkelen, maar la- zeri( weet, hoe groot deze vissen hun de adem inhouden. Met korte, ten we maar beginnen met enig kunnen worden. moeilijke rukken bewoog de vis optimisme, want zonder moed is Onlangs geraakten vissers uit zich over het strand naar zijn ge- tenslotte de schade veel erger. We palmi op hoge zee in een school harpoeneerde gezellin om tenslotte geloven dat de nadelig inwerkende Van deze zwaardvissen en evenals naast haar te blijven liggen. Toen factoren van dit jaar, geen blijvend Hemingway's oude man vingen zij de vissers naderkwamen, was de karakter zullen dragen ook al is een reusachtig exemplaar met de vis reeds dood. de trek naar het buitenland groot harpoen. Hun boot was groot ge- Het was een mannetje. Later, bij en dat het vreemdelingenverkeer noeg, om de gehele vis aan boord het verwijderen der ingewanden, zich in de toekomst stellig op een te hijsen en daar zij geen rijkere bleek hij in de ware zin van het redelijk niveau zal kunnen herstel- vangst mochten verwachten, draai- woord te zijn gestorven aan een len en handhaven. Zo gezien is één den zij, bij gunstige wind, onmid- gebroken hart. kwaad seizoen tenslotte geen kwa- dellijk bij om hun buit naar Palmi de eeuw. te brengen. FEUILLETON. 7 IS VAN „Tja, dat weet ik eigenlijk zelf niet. Vroeger moest ik wel eens boodschappen doen voor moeder. En dan kwam ik in de dorpswin kels, bij de bakker, de kruidenier, de boekwinkelDat vond ik het summum van van werk, zal ik maar zeggen. En dat werd mijn ideaal. Later zelf ook een winkel te hebben met heel veel licht en achter de toonbank staan en dan maar verkopen. Ik dacht vroeger altijd: als je eenmaal een winkel hebt, hoef je niets anders te doen dan wachten tot er klanten komen en die hebben geld bij zich en ko pen bij je. Vreselijk naief, niet?" Ze lachte. „Och, aan één kant kan ik het wel begrijpen. In dat boerenland bij ons zit geen toe komst". „Nee, zo dacht ik er ook over. Eén voor één trouwden m'n broers en ze kregen allemaal een klein stukje grond en een oud huisje, waarmee ze begonnen. Natuurlijk vol schulden, want er was vaak meer hypotheek op, dan misschien de werkelijke waarde was. Je hele leven krom liggen om de aflossing en de rente van de hypotheek te betalen en altijd maar krap in je geld te zitten. Dat leek me een verschrikkelijke toekomst. Er was bij ons thuis immers altijd zorg. Dan moest dit betaald worden, dan weer dat. Als er een koe stierf, door een of andere ziekte, zaten we weer een paar jaar in moeilijkhe den. Van veeverzekering wilde va der niets weten. Dat was niet in overeenstemming met zijn princi pes. En zo stakkerden ze thuis maar voort. Ik wilde dat niet. Ik wilde iets anders, maar ja, daar had je geld voor nodig. Reeds als jongen legde ik elk dubbeltje, elke stuiver, ja iedere cent weg. In een doosje bij m'n bed. Toen ik vijf tien jaar was, had ik al bijna vijf tig gulden opgespaard. Op de een of andere manier kwam vader het te weten en die nam het geld weg. Dat was m'n eerste grote desillu sie in mijn leven. Ik moest weer opnieuw beginnen. Het geld kon den ze toen juist goed gebruiken, want het was winter en er moest veevoer gekocht worden, maar ik weet het nog als de dag van gisteren er was vrijwel geen cent in huis, want vader had juist de hypotheek-aflossing en de rente betaald. Zo zaten we weer een poosje op zwart zaad. Dus dat spaarpotje van mij was een uit komst". „Gut, wat gemeen! Was je niet woest?" „Wat gaf het? Vader was altijd onbeperkt heerser in huis en hij beschouwde alles als zijn eigen dom. Wat een narigheid ik niet ge had heb over die erfenis Toen zaten we ook juist krap en vader wilde met alle geweld, dat ik van dat geld de hypotheek geheel zou aflossen. En dan zou er ook nog wat geld overblijven voor een paar koeien en voor het herstel van de stal. Maar ik was meerderjarig en hield voet bij stuk. Ik ben met gro te ruzie de deur uitgegaan Jannie knikte. „Ik weet het. Och, het hele dorp wist het immers. Je bent na dien zeker nooit meer in Oldebroek geweest?" „Eén keer: op de begi-afenis van moeder, nu twee jaar geleden. Toen is mijn oudste broer op de boer derij gekomen en vader is bij hem in huis. Daarna ben ik niet meer thuis geweest. Och, het is immers mijn thuis niet meer". Er was even een pauze en Kees stak een nieuwe sigaret op, terwijl hij in gedachten was. Opeens vroeg hij: „Kom jij nog wel eens thuis?" Ze schudde ontkennend het hoofd „Vader en moeder zijn kort n& el kaar vorig jaar overleden. Ik heb alles laten verkopen, behalve een paar herinneringen. Die heb ik nu op mijn kamer. Zegje moet ons eens komen opzoeken. We hebben kamers aan de Amstelveenseweg, net voorbij het stadion. Lekker rustig, buiten de stad, en toch vlak bij". Hij lachte even. „Wie zijn dat: wij?" „O, mijn vriendin en ik. Ik ken haar al geruime tijd. Ze is loket- tiste bij de Spoorwegen. Centraal Station. Ria Berghuis heet ze. Ze komt oorspronkelijk uit Deventer". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2