DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mendes-France vertelt over de onderhande lingen in Nationale Vergadering President en Mevrouw Coty brachten bezoek aan Rotterdam Gezelschap uit Algrange (Fr.) zal Zonnemaire bezoeken Honderdduizenden Vietnamezen Willen worden geevacueerd openbare lagere school. Aangezien van de tijdelijke verho- ,.en dlchte mist Alleen het m6t Fransen zetten schepen en vliegtuigen in Hoofd W.-Duitse inlichtingendienst wijkt uit naar Oost-Duitsland ZATERDAG 24 JULI 1954 No. 17578 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlEN Prij* per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50, per week 27 cent Lo»»e nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) 11,- per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr, 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Toestand expeditieleger was precair Premier Mendes-France heeft in de Franse Nationale vergadering een uiteenzetting gegeven over de onderhandelingen, die hü »n Ge- nèvc heeft gevoerd. Er bestond een overweldigende belangstelling voor deze vergadering van het parle ment. De publieke tribune was overvol. De premier, die na een kort woord van de voorzitter der ver gadering, Lc Troquer. zijn rede be gon, werd hartelijk begroet door büna alle afgevaardigden. Slechts enkele conservatieven en volksre publikeinen onthielden zich van applaus. „Ik koester geen illusies en ik vraag U allen ook geen illusies te koesteren over de voorwaarden van de bestandsovereenkomst. Zij zijn wreed, doch dat komt, omdat zij een wrede toestand weerspiege len", zo zei Mendes France. Bij mijn besprekingen ben ik tot de slotsom gekomen, dat de Franse troepen in Indo-China aan groot gevaar zouden blootstaan, als geen bestand werd gesloten, zelfs als dienstplichtigen naar Indo-China zouden worden gezonden. Hij zei enige uren voor de door hemzelf bepaalde tijdslimiet ge slaagd te zijn. Sommigen hadden het een waagstuk genoemd, doch in feite was deze tijdslimiet een waarschuwing aan de tegenstander geweest. Als de overeenkomst ge schonden zou worden, iets wat hij niet geloofde, waren nu maatrege len voor een doelmatige inmenging getroffen. Toen hij premier werd, moest hij het stilzwijgen over de precaire toestand van het Franse expedi- tionnaire leger bewaren, omdat hij anders de Franse onderhandelings posities zou hebben verzwakt. Be gin Juni (toen Laniël nog aan het bewind was) was uit besprekingen tussen militaire deskundigen van de opstandelingen en de Vietna mese regering gebleken, dat de te- De West-Duitse souvereiniteit Volgens de „New York Times" wordt thans van de zijde van de Senaat zware druk op president Eisenhower uitgeoefend teneinde aan West-Duitsland souvereiniteit te verlenen en het toe te staan zich te bewapenen, met of zonder Fran se instemming. De president zou het recht hebben hiertoe te beslui ten zonder de goedkeuring van het Congres. Bovendien zou het Con gres in ieder geval deze stap goed keuren, aldus redeneert men vol gens genoemd blad in kringen van de Senaat. De president diende tezamen met Groot-Brittannië deze gedragslijn te volgen als het Franse parlement er niet toe zou besluiten om de E.V.G.-verdragen nog voor het re ces in Augustus goed te keuren. De Franse belangen in Noord-Vietnam Uit zeer goede bron in Genève is vernomen, dat de leider der Viet- minh-delegatie, Pham Van Dong, in een briefwisseling met premier Mendes-France verzekeringen heeft gegeven ten aanzien van de Franse culturele en economische belangen in Noord-Vietnam, waar de troe pen der opstandelingen zullen wor den gehergroepeerd. Pham Van Dong zou verklaard hebben, dat industriële en com merciële instellingen in particulier bezit zullen blijven en dat Franse ziekenhuizen en onderwijsinstellin gen kunnen blijven functioneren. In razende vaart met remloze trein Angstig avontuur van spoorwcglieden Tien Franse spoorlieden hebben Donderdag bij Grenoble een angstig avontuur beleefd, toen bleek dat een reparatietrein, waarop zij zich bevonden, op het hoogste punt van een lange hellende baan in bewe ging kwarn, terwijl de remmen niet werkten. Het treinstel ontwikkelde reeds spoedig grote snelheden tot 130 kilometer per uur en donderde door tunnels en langs hoge berg wanden. Zes spoorweglieden spron gen van de rijdende trein en liepen zware verwondingen op. De vier anderen kwamen met de schrik vrij. De koelbloedige machinist slaagde er tenslotte in het trein stel met handremmen tot staan te brengen. genstander tot een algemene rege ling bereid was. Op 8 Juni bleek die bereidheid voor het eerst, doch toen was nog niet precies bekend, hoever de te genstander wilde gaan. Van 20 Juni af was de uitwisseling van stand punten met de Chinezen en de Vietminh versterkt. Pas op 11 Juli, toen Mendes-France voor de eerste maal de Vietminh-minister van Buitenlandse Zaken ontmoette, be gonnen de besprekingen een duide lijke vorm aan te nemen. De inwerkingtreding van het bestand Op 27 Juli zal voor het eerst of ficieel een einde worden gemaakt aan gevechtshandelingen in Indo- China. Op die datum treedt het be stand in een aantal gebieden in Noord-Vietnam in werking. Zijn „eigen" tanden De 38-jarige Douglas Marsh is te Londen tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij bij een tandarts had ingebroken en daar zijn „eigen'' valse gebit, dat hij voor repa ratie had achtergelaten, had weggehaald. De rechter zei ter nadere verklaring, dat de be trokkene reeds een lange se rie veroordelingen achter de rug had. De schade in Oostenrijk Volgens een Donderdag gepubli ceerde balans van de schade, die door de watersnood in Oostenrijk is aangericht, is een gebied van 92.930 ha. getroffen, zijn 39.187 men sen uit 5.785 huizen geëvacueerd, 1.070 gebouwen verwoest, 395 brug gen weggeslagen en 99 beschadigd. 4.937 stuks vee ging verloren. Het bedrag van de schade wordt ge raamd op 187.665.000 schilling. Op Nova-Zembla warmer dan in Nederland Nieuwe depressie op komst Plet K.N.M.I, deelt mede: Al ge ruime tijd is Europa blootgesteld aan de invloeden van oceaande pressies. In Oost-Europa en het Poolgebied heerst daarentegen zo mer. Op Nova Zembla bijvoorbeeld was het Donderdag warmer dan in Nederland, al is daar 's nachts enige afkoeling ingetreden als ge volg van een onweersbui. Ten Wes ten van Ierland is gistermorgen een nieuwe oceaandepressie aangeko men, die grote hoeveelheden warme en zeer vochtige oceaanlucht naar West-Europa stuwt. Het fronten systeem, dat deze depressie verge zelt, zal in het komende etmaal re gen ill ons land brengen. Daarbij zullen de temperaturen aan de la ge kant blijven. Melk in Zeeland 1 cent duurder Tengevolge van het besluit onzer regering de ten bate van de con sumenten komende subsidie op consumptiemelk m.i.v. 25 Juli 1954 met f 1,18 per 100 liter te verla gen, heeft de Zeeuwse Melkfede- ratie de huidige prijzen van con sumptiemelk en consumptiemelk producten moeten verhogen en wel met l cent per liter. Een zwaar karwei Standbeeld van Hugo de Groot wordt verplaatst Maandag zal te Delft het stand beeld van Hugo de Groot worden verplaatst. Dit standbeeld zal tij delijk van de markt verhuizen naar de Nieuwe Kerkstraat, Noordelijk van de Nieuwe Kerk, wegens het van 21 tot en met 28 Augustus te houden militaire muziekfestival „Taptoe Delft". De Dienst van Openbare Werken heeft een onder zoek ingesteld naar de zwaarte van het fundament. Er is tot een diepte van 1.60 meter gegraven en nog heeft men de onderkant van het fundament niet bereikt, zodat men dit onderzoek maar heeft gestaakt. Overigens zal op de nieuwe plaats geen fundament worden gelegd, doch zal de grond worden verbe terd door het storten van een dikke zandlaag. HARTELIJK WELKOM IN DE MAASSTAD OGGGOOOOGOGGGGGGGGGGOGO O O O A Het is beter spijt te hebben ouer iets dat je niet hebt ge- O :egd, dan over iets dat je hebt O uitgesproken. O QOOOOOOVGOOOOCOOOOOOOQQ Tocht door de havens en bezoek aan inrichtingen Het K.N.M.I. verwacht President en mevrouw Coty heb- werd bereikt. Hier lag het Konink- ben Vrijdag een bezoek gebracht JÜH jacht Hein" aan de pon- aan Rotterdam, in gezelschap van ton gemeerd. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Zeer groot was ook in de Maasstad de belangstel ling voor de vorstelijke personen en de hoge Franse gasten. De ont- tot Zaterdagavond: Regen Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen; matige tot krach tige wind tussen West en Zuid- Geëscorteerd door bootjes van de west; koel weer. rivierpolitie werd een tocht door 25 Juli. Zon op 4.50, onder 20.42. De havenvaart de haven gemaakt. Gedurende de vaartocht van een uur kreeg de ■vangst vond plaats op het bordes President volop de gelegenheid de a a ju j drukte in de haven te aanschou- van het stadhms door burgemeester wen B(j he[ bezDek van de KonJn_ mr G. E. van Walsum. Enkele Maan op onder 17.13. 26 Juli. Zon op 4.51, onder 20.41. Maan op 0.43, onder 18.18. 27 Juli. Zon op 4.52, onder 20.39. Maan op 1.43, onder 19.08. Nieuwe maan: 29 Juli te 23.20. HOOGWATERSTANDEN 25 Juli 26 Juli 27 Juli 9.58 v.m. 11.25 v.m. 0.02 v.m. 22.49 n.m. n.m. 13.10 n.m. 22.34 n.m. n.m. 12.44 n.m. Overdenking „Wie is Hij toch, dat zelfs de wind en het meer Hem ge hoorzamen?" (Mc. 4 41). gin en mevr. Coty aan «de inrich- meisjes boden H.M. de Koningin ting voor doofstommenonderwijs, en mevrouw Coty bloemen aan. sprak de voorzitter van het insti tuut mr. G. H. Lambert, een wel- In de Burgerzaal van het Rotter- komstwoord uit, waarna de heer ZIERIKZEE: dams stadhuis werden gemeente- A. W. de Vos de onderwijsmethode 25 Juli 10.21 v.m. functionarissen en andere autoritei- toelichtte. 26 Juli 11.49 v.m. ten aan de gasten voorgesteld. Toe- Rond twaalf uur werd het oog- 27 Juli 0.23 v.m. spraken werden gehouden door ziekenhuis bereikt. Ook hier werd BROUWERSHAVEN: burgemeester van Walsum en pre- de staf aan de hoge bezoekers voor- sident Coty, waarna enkele ma- gesteld, waarna prof. mr. G. Nauta quettes werden bezichtigd, die een de begroetingsrede uitsprak. In zijn beeld geven van de wederopbouw toespraak deelde hij mede, dat er van Rotterdam, toegelicht door ir. thans nog een wachtlijst is van van Traa, directeur van de Dienst driehonderd personen. Alle afde- Stadsontwikkeling en Wederop- lingen werden daarna met een be bouw. zoek vereerd; langs een haag van De president en Prins Bernhard verpleegsters werd het ziekenhuis maakten in gezelschap van ir. van weer verlaten. In het clubhuis van Traa ,in aansluiting op deze uit- de Koninklijke Roei- en Zeilvereni- eenzetting, een tocht door herbouwd ging „De Maas" werd het noenmaal Rotterdam, terwijl mevrouw Coty gebruikt. De ontmoeting van Petrus en en H.M. de Koningin een bezoek Op het programma stond verder Jezus bij de wonderbare visvangst brachten aan het Doofstommenin- nog een bezoek aan „Museum Boy- '3 reeds eerder door onze gedach- stituut en het oogziekenhuis. Toen mans", waar een tentoonstelling" '.en gegaan. Zijn eigen zwoegen had de hoge bezoekers uiti'eden brak „Het stilleven in de Franse schil- l'efrus niets opgebracht bij het vis- op de Coolsingel een storm van derkunst" wordt gehouden. In de sen- De van Jezus vulde de geestdrift los. loop van de middag werd Rotter- netten. Petrus voelde het verschil Na de tocht door het herbouwde dam vaarwel gezegd en vertrokken lussen Hem en zichzelf en werd gedeelte werd via de Maastunnel de Hoge bezoekers naar Amster- bang- »Heer, ga weg van mij, want naar Rotterdam-Zuid gereden, waar dam, waar het Koninklijk paleis ik ben een zondig mens" (Lc. 5 langs de Brielselaan de Maashaven voorlopig einddoel vormde. Jezus deed het niet. Hij gaat niet van ons weg. Voor ons is het ech ter wel begrijpelijk, dat Petrus angstig werd omdat hij de over gave, die op de ontmoeting met Christus moet volgen, nog niet aan durfde. Zijn geloof was nog te klein, zoals we dat ook van hem en de anderen zien bij de storm op het meer. Het water bracht hen in de war, zoals de zorgen voor de toe- r, 1 x komst van het gezin of zaak ook De raad der gemeente Zonne- het Maatschappelijk Hulpbetoon }iej vertrouwvol-durven-blijven- maire kwam dezer dagen in vol- om bericht en raad. denken-en-leven dikwijls vertroe- tallige vergadering bijeen onder Ged. Staten van Zeeland bericht- belen en tot berekende zonden voorzitterschap van burgemeester ten dat zij de Verordening Brand- brengen. Het geloof van de leerlin- H. J. Roelvink. weer J954 Zonnemaire hebben gen op bet meer was te klein, was Aan mej. E. Nootenboom werd goa(~gekeard" nog niet ingeworteld in hun hele op haar verzoek, met ingang van De raad verklaarde z.eh accoord ic-^4.o c. pprt-ni nntslae met de Mannelijke candidaten voor onderwijzeres-vacature persoon en leven. Politieke en ma- I veneena ais uiiuei wijicica ."7j vi' uaeiuen oiiinoersien nun geest met uviouuit en ïcvcu. ïoiiiivitt: cit i 1 September a.s., eervol ontslag ,df 1"zake da terialistische (louter aardse) ge- verleend als onderwijzeres .aan de bez digiing v;an de wethouders, met dacbten omfloersten hun geest met openbare lagere school. Aangezien 2 P van de tijdelijke veiho- een djcbte mist. Alleen het met zich voor de vervulling van deze ë- volle vertrouwen zich overgeven vacature geen vrouwelijke gega- Met algemene stemmen werd de 0,n r»;o vacature geeu viuuwcjuv. e-o- rio 1 n-o aan Hem, Die onder andere de wind digden hadden gemeld, kwamen op ^asttèSeM begroting 19o3 0n he[ meer beheersti brengt Uaar. De Franse autoriteiten in Indo- China, die aanvankelijk hadden ge dacht dat slechts 100.000 van de dertien millioen inwoners zouden willen wegtrekken, hebben Don derdag meegedeeld, dat honderd duizenden Vietnamezen hebben verzocht naar het niet-communis- iische Zuiden ie worden overge bracht. Militaire kringen zijn van oor deel, dat de gestelde termijn van tachtig dagen voldoende zijn voor de evacuatie van Hanoi. Vóór het einde van de maand zullen, volgens gewoonlijk welingelichte kringen, alle beschikbare schepen en vlieg tuigen hiervoor worden gebruikt. Aan bevriende mogendheden zal worden gevraagd bij het vervoer te helpen. Franse functionarissen hebben er de nadruk opgelegd, dat bij het transport, dat kosteloos zal zijn, geen onderscheid zal worden ge maakt tussen Fransen en Vietna mezen. Franse burgers zullen niet verplicht worden weg te trekken, doch hun zal worden meegedeeld, dat zij na het terugtrekken dei- Franse troepen de Franse bescher ming zullen moeten missen. Nog kanongebulder bij Hanoi Hanoi is Donderdagnacht opge schrikt door zwaar en langdurig kanongebulder. Een woordvoerder van het Franse opperbevel zei, dat generaal Paul Ely, de opperbevel hebber, instructies had gekregen, waarin de datum en het uur van het staken der vijandelijkheden zijn gemeld. Deze instructies waren echter nog niet doorgegeven aan de troepen in de gevechtslinie. Franse en Vietnamese officieren hadden Vrijdag twee bijeenkom sten met de communisten te Troeng Gia om te spreken over technische bijzonderheden van het „Staakt het vuren". Volgens de eerste berichten heb ben alleen uit de provincie Bac Ninh, ten Oosten van Hanoi, reeds 200.000 Vietnamezen de wens geuit naar het Zuiden te worden over gebracht. Hij kwam kijken of er inbrekers waren... Een grossier in textielgoederen te Sittard, die in Eindhoven bij een marktkoopman een opslagruimte had, stelde vast dat daaruit op ge heimzinnige wijze goederen ver dwenen. Daar wilde hij begrijpelijk meer van weten. Toen hij 's nachts in het magazijn de wacht betrok werd omtrent half twee een paneel van de toegangsdeur geruisloos verwijderd. Er verscheen een hoofd dat echter schielijk wéér verdween, daar de eigenaar van het hoofd de grossier waarschijnlijk had opge merkt. De grossier wist toen even wel genoeg. Hij waarschuwde de politie, die daarop de 36-jarige marktkoopman van E. uit Woensel arresteerde. Deze verklaarde aan vankelijk, in het magazijn te zijn komen zien of er soms inbrekers waren, doch later bekende hij In de loop der laatste maanden voor ruim duizend gulden aan goederen te hebben ontvreemd. Hij is nu voor de officier van. Justitie te Den Bosch geleid. Officieel is medegedeeld, dat de diplomatieke vertegenwoordi gers van Oostenrijk in Parijs, Was hington, Londen en Moskou Don derdag nota's hebben overhandigd, waarin verzocht wordt om oprich ting, te Wenen, van een permanent orgaan, dat tot taak zou hebben be sluiten te nemen aangaande ver lichting van de bezetingslasten. O os tenrijkse vertegen woord i gers zouden naast de vier Hoge Com missarissen der grote mogendhe den zitting moeten hebben in het orgaan. de voordracht van B. 'en W. enkel vastgesteld, mannelijke candidaten voor. Spre- Bi, de rondvraag verkreeg de kende namens de fractie van de v t1Velde ml.chtmgen om- Pv.d.A. uitte de heer L. C. Braber het pand B 69. Enige vragen er zijn misnoegen over, dat deze geteld door de heer Braber wei fractie uitgesloten is geweest bij den eveneens door de voorzitter be- heid en doorzicht, fel en onver wachts. Zoals er in ons een open en verruimend gevoel wordt opgewekt, wanneer we plotseling op een don kere avond verlost worden uit een dikke mistbank en de weg weer vev ïieftanten" VDe dlobo?z7ttondrepli- 3 De voorzitter deelde vervolgens ons opduikt door het felle licitanten. De voorziuei rt~pn mede dat een omvanp1.i;i. ctp7p1_ llcbt van de auto, even scherp en ceerde hierop, dat het tot de taak gch uit Algrange (Frankriikï d« zeker ligt voor onze overtuiging on- van B. en W. behoort de voordrach gemeente za, bez0eken op 12,' 13 en ?e levens-weg, als we de moed heb- samen te stellen. Bij de hierna ge- A„«„e*.,o houden stemming werd de heer J. 14 Augustus a.s. B. Ochels uit Heerenveen met vijf stemmen benoemd. De heer P. J. ben ons los te weken uit onze men selijke, niet diepgaande, bereke ningen en al te zakelijke zorgen en ons laten leiden door Christus, in Kampman uit Vlissingen verkreeg Het DierenrampenfoildS Wien we geloven. Geen halve volg- IttrOP ctpmtYlpn twee stemmen. Naar aanleiding van een circu- zaamheid, geen terughoudendheid, - Het Nederlandse Dierenrampen- geen gedeeltelijke aanvaarding kan laire van het ministerie van We- londs neeft aan de Weense Dieren- Hij waarderen. „De vossen hebben deropbouw en Volkshuisvesting be- bescherming telegrafisch een be- holen en de vogels in de lucht heb- sloot de raad medewerking te ver- drag beschikbaar gesteld van vijf- ben hun nesten, maar de Mensen- lenen aan woningverbetering en duizend Oostenrijkse schellingen. 7.ü0n heeft niets ,om er zijn hoofd -splitsing, alsmede aan de regeling Dit voor de leniging van de eerste op te leggen". (Mt. 8 20). Alleen met betrekking tot het zg. tonnen- nood der door de watersnood in het „Volgt Mij" (Mt. 8 21), dat Hij stelsel. Oostenrijk getroffen huisdieren. sprak tot een andere leerling is Afwijzend werd beschikt op het zijn woord. Hem en Zijn woorden verzoek van de Chr. Stichting voor aanvaarden en beleven met „een school- en beroepskeuze om sub- President Syngman Rhee van zuiver hart" brengt ons naar „het sidie. Tegen stemde de heer v. d. Zuid-Korea vertrekt Zondag 25 Juli zien van God", (zie Mt. 5 8). Maar Bijl. naar Washington, aldus is officieel dan moeten we ook voor ons laten Op voorstel van de heer Braber te Seoel medegedeeld. Hij zal wor- gelden: „Wie U (apostelen) hoort, werd aan de Stichting 1940-1945 tot den vergezeld door vijftien perso- hoort Mij (Christus)". Lc. 10 16. wederopzegging een jaarlijkse sub- nen, onder wie de minister van Luisteren naar de mensen, die met sidie verleend van f 20,-Landsverdediging, Sohn Won 11, Gods gezag kunnen spreken: de Voor de bouw van de brandweer- en de vice-voorzitter van het par- apostelen, de gezondenen door Hem. garage verleende de raad een aan- lement, Tsjae Son Joe. Z. d. H„ pr. vullend crediet van f 3.500, Een verzoek van de werkgroep der Z.V.U. om per inwoner f 0,02 beschikbaar te stellen, opdat de leerlingen der scholen uit deze ge meente de te geven voorstellingen tegen een entreeprijs van f 0,50 kunnen bijwonen, kwam vervolgens in bespreking. Een voorstel van de heer Braber om op het verzoek in te gaan werd met 4 tegen 3 stem men verworpen. Een voorstel van Vertrek vrijwillig of gedwongen Het hoofd van de Westduitsc in- aanslag op Hitler in Juli 1944 bii dTh^r&dT«r'S!,t^ lichtingendienst, Otto John. h „nar g. won™, verliet Dinsdagavond moetkomlng per geval te verstrek- Oost-Berlün gereisd. Hij Iccd aan 2"ch naar dr Wohlgemut, een W«t- 5ete'gm 7 stèmnien en0me" Mn „grote neerslttihtlgheid", aldus berlijnse arts, met wie hij naar Goedkeuring werd verkregen op een bekendmaking van het waar- ^os^~^eHijn vertrok. urueuiusuruiK weiu vcrKiegLTi uu T„ j een verordening inzake de winkel- nemende hoofd van de Westbor- io de i? g dl\ W(>hlgcmut dnilinp in dP7P%emoen»P i.i. 1S een bnefJe gevonden, waarin sluiting in deze gemeente. iunse politie. werd verklaard, dat dr John niet Een verzoek van W. v. Nieuwen- meer naar West-Duitsland wil te- huize om een bijdrage voor zijn Dr John, die m WesLBerlijn ver- rugkeren, aldus de mededeling van zuster, werd in handen gesteld van bleef om de herdenking van de de politie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1