De Franse president bracht een bezoek aan de residentie De Nederlands-Indonesische Uniebesprekingen Herverkaveling voert naar algehele verheffing van het platteland DM Vlieland» eiland der bekoring HAMEAJ Door afsluiting zal grondwinst van 125 ha worden verkregen LIEFDE PORCELEIN Een enthousiaste bevolking juichte de Franse hoge gasten hartelijk toe Donderdag ontving Den Haag de Franse gasten Zaterdag einde conferentie 1 De voorzitter van de Nederlandse delegatie voor de Uniebesprekin gen, minister Luns, heeft medege deeld, dat er gegronde hoop be staat, dat de Nederlands-Indonesi sche Uniebesprekingen Zaterdag- De tweede dag van het vierdaag- Voorhout, waar de Franse presi- p^ddag a.s. kunnen worden beslo- se bezoek dat de Franse president dent en mevrouw Coty afscheid *en me£ een formele vergadering en mevrouw Coty brengen aan Ko- namen van koningin en prins, die deida delegaties, ningin Juliana en Prins Bernhard, in het paleis de lunch gebruikten. Minister Luns deelde na afloop was geheel aan de Residentie ge- De Franse president en mevrouw van de informele vergadering van wijd. Om kwart over tien waren de Coty begaven zich naar de resi- Donderdagochtend die bijna twee Franse gasten, het Koninklijk paar dentie van de Franse ambassadeur, an een uur duurde, nog mede, en de leden van het gevolg, per de heer Jean Paul Gamier, aan de dat er „belangrijke vooruitgang" auto uit Amsterdam vertrokken, Prinsessegracht, waar de president was geboekt. De beide delegaties om een uur later in Den Haag te de leden van de binnen- en buiten- zullen in de tijd, die resteert tot arriveren, waar het eerste bezoek landse pers ontving en vervolgens de formele bijeenkomst van Zater- het gemeentebestuur van de resi- de leden van de Franse kolonie daS a s- overleg plegen met de we- dentie betrof, dat in het oude stad- werden voorgesteld. derzijdse regeringen. De formele huis de hoge gasten opwachtte. Tegen acht uur reden Koningin vergadering, die dus naar wordt ge- Aan de hoofdingang van het stad- Juliana en Prins Bernhard naar de hoopt Zaterdag zal kunnen worden huis werden de gasten begroet door Franse ambassade, waar hun een gehouden, zal dienen ter formali- de burgemeester, Mr F. M. A. diner werd aangeboden, om na af- satie van de bereikte overeenstem- Schokking. Rondom het stadhuis loop hiervan, tegen tien uur, naar ming. stonden ongeveer 2.000 schoolkin- loop hiervan, tegen tien uur, met Uit deze mededeling kan worden deren opgesteld. De officiële ver- president en mevrouw Coty naar geconcludeerd, dat ook overeen- welkoming geschiedde in de oude het Kurhaus te Scheveningen te stemming is bereikt omtrent de ver raadszaal, waar de burgemeester vertrekken, waar een galaconcert schilpunten, die bestonden over de het hoge gezelschap toesprak. Spr. werd gegeven door het Residentie- financieel-economische verhouding rekende het tot een grote eer dat orkest, aangeboden door het ge- en de inpassing van de nieuwe re- Den Haag wederom in de gelegen- meentebestuur van Den Haag. geling in het kader van de thans heid is tegenover de hoogste ver- Na het concert werd op het te verwachten formele eindbeslis- tegenwoordiger van Frankrijk te strand een vuurwerk aangestoken sing. Aangezien van Nederlandse kunnen getuigen van de gevoelens waarvoor duizenden en nog eens zijde met de eindconclusie wordt welke jegens diens land onder de duizenden mensen naar Schevenin- ingestemd, is het dus zeker te ach- Haagse bevolking leven, gevoelens gen waren gestroomd. Het hoogte- ten gezien de Nederlandse basis, van warme vriendschap voor de punt van dit vuurwerk was de uit- waarop de besprekingen werden Franse natie en van bewondering beelding van de „Are de Triomphe" aangevangen dat overeenstem voor de uitzonderlijke gaven van die de menigte vele uitingen van ming is bereikt over de beëindiging het Franse volk. bewondering ontlokte. Na het vuur- Van het Uniestatuut en over een Na de begroeting en verwelko- werk begaven de Franse president regeling van alle aanverwante aan- ming op het stadhuis, werd een rij- en zijn echtgenote zich naar de gelegenheden, waaronder als een toer door de stad gemaakt, luide Franse ambassade, waar zij de der voornaamste de financieel-eco- Het nieuwe Schouwen-Duiveland in wording Herstel verweven met het herverkaveling swerk (Van onze redacteur) Ingezonden mededeling toegejuicht door de samenge- nacht doorbrachten, stroomde bevolking in de straten van de binnenstad waardoor de auto's trokken. Op het Binnenhof splitste zich het hoge gezelschap. President Coty bracht een bezoek aan het Mauritshuis, terwijl Ko ningin Juliana en mevrouw Coty zich naar het Hospital Wallon aan de Zuidoost Buitensingel begaven. Na de bezoeken aan museum en Hospice Wallon reden de hoge be zoekers naar het paleis aan het vloeistof nomische verhouding, die door Ne derland niet los kon worden gezien van de opheffing van de Unie. LAND- EN TUINBOUW Zilveruienpluk begonnen De zilveruienpluk is Dinsdag b: zeep Brokje ongerepte natuur in ons hoge Noorden Ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood en do huid geneest. gonnen en hoewel niet zo nijpend als in andere jaren betekent dit toch een oplossing voor het werk- lozenprobleem, dat in St. Philips- land en Tholen, zowel als in West- Brabant, waar deze teelt wordt be oefend, vorige week reeds weer zijn kop begon op te steken. De zilveruien blijken van goede kwaliteit. In deze teelt is voor de plukkers, die de kunst machtig Wanneer wij een blik op de kaart ter en Cornelis Tromp waren in- zÜn» een behoorlijk weekgeld te van Nederland werpen, dan zien dertijd regelmatige bezoekers van verdienen. Men wordt hier beloond wij van Den Helder af een groep het eiland, wanneer de vloot op de naar prestatie, d.w.z. naar het aan- eilanden met een sierlijke boog rede van Vlieland lag. Namen als tal der ingeleverde kilo's, over ons land buigen. Dit zijn de De Ruyter's huisje en Tromp's Waddeneilanden heeft men ons ge- huisje herinneren nog aan deze leerd. Veel meer weten de meesten voorbije dagen, van ons er niet van. Men heeft wel jn een hoek van de kerk bevin- eens gehoord, dat er veel vogels den zich twee enorme walviskaken zouden huizen en dat er weinig die vroeger dienst deden als graf mensen wonen, maar daar houdt palen op de graven van Vlielandse het ook mee op. commandeurs. Veel Vlielanders de- Voor wie zich er heen begeeft, den vroeger aan de walvisvaart en openbaart zich een geheel nieuwe deze kaken in de hoek van de kerk wereld. De stadsmens, die over het zjjn de stille getuigen van hun algemeen geen prachtige natuur in tochten naar Groenland, zijn naaste omgeving kent, komt hier voor iets geheel nieuws te Er wordt niet gestolen staan.. Vooral het eiland Vlieland, dat wat het"tourisme betreft pas in jjier viert de eerlijkheid hoogtij, opkomst is en dus voor het grootste iedere Vlielander voelt zich tot in gedeelte nog in ongerepte staat ver- zijn tenen beledigd, wanneer hij keert, oefent een bekoring op de bemerkt dat U uw fiets (uit ge- asfaltganger uit, die niet te be- woonté) °P slot z®t. „Hier wordt schrijven is. niet gestolen", krijgt men met een Dit eiland met zijn ongeveer 600 kwaad gezicht te horen, inwoners, levende in het enige dorp, Oost-Vlieland geheten, is voor de natuurliefhebber een waar Miurai uaii vyuiui 4,4Ci4 uc- dorado. Het behoort tot een van vangen door hun mentaliteit en ziet Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Almelo: J. Vuyst, Welsum (gem. Olst); te Aarlander- veen (toez.): E. G. Boesenkool, res. legerpred., Ede. Bedankt voor Onstwedde: B. Eysenga, Barneveld. Geref. Kerken Beroepen te Zuidbroek, Harkste de en Ouddorp: vand. R. der Ne- Even staat de vreemdeling paf, derlanden, Hillegom; te Oldemarkt: maar wanneer men deze mensen cand. A. v. Leeuwen, Den Helder, leert kennen, dan wordt men be- Cbr. Geref. Kerk Beroepen te Emmen en te Zut- een Phen: cand- J- H- Carlier, Rotter- uitgesproken misdaad, die men niet dam- -Geref. Gemeenten Bedankt voor Nieuw Beijerland: Lamain, Grand Rapids Het moderne tempo is er volko- (U.S.A.). men onbekend, het woordje „haat" komt niet in het Vlielandse woor denboek voor. Ièdereen heeft er de De heer van Beek, eigenaar Journalisten hebben Woensdag het eiland Schouwen kris-kras doorkruist en z\jn met de neus gedrukt op de herverkaveling en de problemen die hiermede samen hangen. Er zit „schot" in de her verkaveling en om dit duidelijk te laten uitkomen, had het ministerie van Landbouw, Vlssery en Voed selvoorziening deze oriënterende trip georganiseerd. Veel is tijdens deze reis naar het eilandeljjk rampgebied ter sprake gekomen dat w(j in andere vorm en bij andere gelegenheid reeds in onze kolommen konden bespreken. Het geheel in vogelvlucht onder ogen te krijgen evenwel is nuttig, want het verandert feitelijk bij de dag op Schouwen-Duiveland, waar een gigantisch karwei is begonnen, dat vijf jaar in beslag zal nemen. Over die vijf jaar, genoemd in een knappe schets, uitgesproken door de directeur van de Cultuur technische Dienst, ir. S. Herweyer, aan de lunch in „Mondragon" is nogal wat te doen geweest. Bij het horen van dit tijdsbestek schrikt een buitenstaander onwillekeurig, want terecht mag de vraag worden gesteld, of de bevolking in staat zal zijn deze periode van ongemak, van spanning en moeilijkheden te door staan. Het antwoord van ir. Her weyer klonk bemoedigend. Men mag het zich immers niet zo voor stellen, dat na vijf jaar de agrari sche start pas kan beginnen. Juist de bewoners van het eiland kun nen dat het beste begrijpen. Vorig jaar immers is reeds overal, waar dit maar enigszins mogelijk was, het zaad aan de grond toevertrouwd en hoeveel is in agrarische zin al niet veranderd sinds het vorig jaar. Daarom zal over drie jaar over het gehele eiland de landbouwproduc tie in volle gang zijn. De resteren de jaren zijn dan nog nodig om al lerlei werkzaamheden, drainages e.d. te voltooien. Dit zal echter niet al te remmend meer werken op het leven. Reeds in 1957 zullen dus alle boeren hun eigen of gepachte grond in volle bewerking hebben. Verheffing van het platteland Ir. Herweyer heeft het proces van de herverkaveling geschetst te gen de achtergrond van een alge hele verheffing van het platteland, gepaard gaande met een verhoging van het welvaartspeil, als resultaat van een planologische ordening, die zich niet zal moeten beperken tot agrarische reconstructie, maar om één punt te noemen ook ge paard zal moeten gaan met krot opruiming. Hierdoor zal de altijd nog bestaande kloof tussen ver en minder ver ontwikkelde gebieden worden overbrugd, want het merk waardige is dat in de laatste tien jaar.juist de verst ontwikkelde de len des lands, toch nog weer ster ker vooruit konden gaan, dan de minder ver ontwikkelde delen. Dit verschijnsel treft men trouwens ook internationaal aan. Herverkaveling kiezend als uitgangspunt, moet dan ook altijd gepaard gaan met her stel en verbetering. Herverkaveling is niet zo spectaculair als dijkher stel, maar minstens even moeilijk en belangrijk, naar de mening van ir. Herweyer, die daarna de orga nisatorische opzet schetste van de agrarische reconstructie van de on derhanden genomen 35000 ha. Lander^en bij de boerderijen Het uiteindelijk doel staat de Her vormers voor ogen, dat alle boeren, dus ook de pachtboeren, hun eigen dommen of pachtpercelen bij hun boerderijen krijgen, hetgeen eco nomisch werken mogelijk maakt. Sanering is de panacée voor het grondverlies, optredend door dijk herstel en overzanding. In de N.O.-Polder worden bedrij ven uitgegeven tot een minimum grootte van 12 ha. Vergroting van het bedrijf daar is afhankelijk van de grond, die hier wordt „ingele verd" bij de Stichting Beheer Land bouwgronden, die als tussenpersoon optreedt bij de grondverkopen. Een zeer behartigenswaardige kwestie is de evolutie, die de boer meemaakt, die van een dwergbe- drijf van 3 a 4 ha. wordt gezet op een bedrijf van 12 ha. In het bij zonder moet de vrouw „mee-evo- lueren", want van haar wordt on der de nieuwe omstandigheden veel geëist. Hier ligt ook een taak voor de maatschappelijke organisaties en de kerken. Na de vrees voor de zg. „land vlucht" te hebben ontzenuwd (door mechanisatie kan zo efficiënt mo gelijk gewerkt worden) deelde ir. Herweyer nog iets mede over de Ingezonden mededeling men een vergrijp, als het nemen die plekjes in Nederland, waar de SÏIsSSSoT? ^eS^eopm„eanheo"uaet w. C. weldige hoeveelheden vogels er klein wild. Alleen met de natuur tijd en doet kalm aan. In verband van hotel „Het Rechthuis" te Mij- Wanneer men 's morgens vroeg hiermede worden auto's zoveel mo- drecht, die een hotelkamer vrij- het dorp verlaat en de duinen in- gelijk van het eiland geweerd en houdt voor een duivenpaar, ont trekt, kan men er van overtuigd men ziet ze heel weinig. vangt uit alle delen van het land zijn de gehele dag geen mens te Het is te hopen, dat de eilanders schriftelijke bewijzen van sympa- ontmoeten. Waar vindt men tegen- nog lang deze rust en eenvoud mo- thie. Een paar jongedames uit Bo- woordfg nog zoiets in ons land? gen bewaren, dan is er tenminste degraven hebben aangeboden, de Men is er geheel alleen met de na- nog een plekje in Nederland, waar kamer gratis schoon te maken als tuur, slechts de vogels, de konijnen, men ongestoord van de natuur en de jonge duiven zijn uitgevlogen, de zon en de wind houden U daar stilte kan genieten. Het wijfje broedt op drie eieren, gezelschap. De natuurliefhebber kan er zwerven van Wadden- naar Noordzee en van Oost naar West. wadend door ruig gras, moeras en zand, terwijl zijn oog geboeid wordt door prachtige vergezichten. Het beruchte bordje „Verboden toegang", waarmede ons land zo rijk gezegend is, vindt men hier sporadisch, nl. alleen in de broed tijd bij de broedterreinen. Verder kan men overal vrij gaan en staan waar men wil. Eidereenden, berg eenden, scholeksters, sterntjes en meeuwen hebben hier in grote ge tale hun nesten. Konijnen ziet men op klaarlichte dag door de duinen rennen. Het is een waar paradijs. wetenschappelijke afdeling van de Dienst Rijkslandbouwherstel. Vroe ger gebeurde er veel, afgaande op traditie en ervaring. Juist het we tenschappelijk onderzoek echter maakt het mogelijk uit te gaan van vaste principes en schema's, het geen bv. bij drainages van zoveel gewicht is. Met het Deltaplan wordt reeds in die zin rekening gehouden, dat aan te leggen verbindingen en de voorzieningen op het gebied van de watervoorzieningen reeds nu hierbij worden aangepast. „Wat nu gebeurt is met 95-procentige ze kerheid op het Deltaplan afge stemd", aldus spr., die op enkele details daarna nog wat dieper in ging. Grote en kleine problemen Blijken er inmiddels in groot her- verkavelingsverband reeds allerlei problemen, ook in kleiner verband komen die voor. Daar is de verzan ding, die het afvoeren der zandla gen op vele plaatsen tot een dik te van 50 cm. noodzakelijk maakt. De dikte van de zandlagen is maat staf voor de behandelingsmethode. Op de hoge terreingedeelten (10 a 15 cm.) wordt het verspreid over de minder dik bedekte gedeelten. Bij ongeveer 30 cm. wordt het zand afgegraven en vervoerd en bij zeer dikke zandlaag wordt het terrein met draglines omgespit, waarbij de bouwvoor van onder de zandlaag wordt gegraven. Vooral dit laatste proces is tijdrovend en ingewik keld. In het algemeen kan men zeg gen, dat juist de niveauverschillen in het bodemprofiel het werk moei lijk maken. Het ploegen dat ook wel door Landbouwherstel wordt toe gepast, heeft over 't algemeen niet zo'n succes, juist ook door het niet egale maaiveld. Wat de kavelinde ling betreft, wordt rekening gehou den met de wens der Schouwen- Duivelandse boeren over het alge meen niet te diepe kavels te be zitten. Opvallend is hoe overal het herstel als 't ware wordt ver weven met de herverkaveling. Wat de sanering betreft zij medegedeeld, dat er in de polder Oosterland 40 a 50 bedrijfjes waren tussen de 3 a 5 ha. In de Vierbannenpolder moeten 52 bedrijven worden gesa neerd. De landmeetkundige verrichtin gen, die met de uitvoering van het herverkavelingsproject samenhan gen, zijn prestaties van de eerste orde. Ging zeshonderd ha. blijvend verloren, andere zeshonderd ha. verloor door afspoeling de bouw voor. Voor sanering der kleine be drijven wordt 2000 ha. gevergd. Door vergroting van 50 bedrijfjes (optrekken tot ongeveer 9 ha.) is tot dusverre 150 ha. verbruikt. Ver trek van 26 boeren naar de N.O.- Polder maakte hier 600 ha. vrij. Paradepaard van de herverkave ling is nog steeds de Zuidhoek van Schouwen, waar de oppervlakte water werd ingekrompen tot 2 pet. De gewassen staan er matig tot slecht, maar drainage, landverde- ling etc. zijn achter de rug en zo kwam de polder in het voorjaar vernieuwd terug uit handen der herverkavelers. De regen van de laatste weken heeft aangetoond, dat de drainage hier uitstekend werkt en dan ziet men pas goed het verschil met het geteisterde Schouwen, waar vijf dagen oude regen Woensdag nog overal in gro te plassen op het land stond. DE AFSLUITING VAN HET DIJKWATER Begin November kan dijk voltooid zijn Druk wordt er gewerkt om de af- sluitgat van 65 meter, dat op een sluiting van de inham „Dakwater" verdediging van zinkstukken met van de Grevelingen, tussen de dor- kfileem en kiei zaj worden gevuld via een op een brug te bouwen pen Dreischor en Sirjansland, te smalspoor. ^Het aardige dorpje is op zich zelf bespoedigen. Door deze afsluiting De grootste breedte van de dijk al een bezienswaardigheid. Er gaat wordt de d()klengtc aldaar van wordt 62,5 meter onder water. De een sfeer van eenvoud en rust van 7 600 meter tot L100 meter terug. kruinhoogte wordt 7,3 tot 7,8 meter uit, die weldadig aandoet. De lom- .nn.n boven N.A.P. Het gehele dijksli- merrijke straat met aan beide zij- gebracht. De 125 ha te winnen chaam wordt buiten en binnen van den een bonte rij huisjes, biedt een grond zullen b(j het in uitvoering een betonglooiing voorzien, waar- gezellige wandeling. Het raadhuis, zjjnde hervcrkavclingsplan van over een dikke kleimantel wordt een fraai gebouwtje, draagt in zijn Scho„wen.Duiveland worden be- ple^- E™ s'r°°k van 10 meter gevel het wapen van Ost-Flielandt, OA breedte langs de binnenloop wordt een klein scheepje met één zeil op trokken. Een boezem van 20 ha tot wegverbinding bestemd, de woelige baren. bl(jft over. De afwatering van de nieuwe r» d polder zal via het achterland ge- Kaarsenkroon van De Ruyte afsxUiting, die ruim anderhalf schieden, waartoe een hevelinstal- In het aardige kerkje, daterend millioen gulden kost, zal begin No- latie van plm. f 50.000,— moet wor- uit 1647, kan men een prachtige ko- vember een feit kunnen zijn. De den gebouwd. Of de bestaande ha peren kaarsenkroon bewonderen, dijk wordt volgens de klassieke ventjes door een nieuwe zullen welke De Ruyter aan de Her- methode gebouwd, namelijk met worden vervangen, is nog niet vormde gemeente schonk. De Ruy- een gespoten zandlichaam met een zeker. FEUILLETON. 3 IS VAN Jannie knikte en ging op een stoel zitten. „Ja. Ik was net twin tig, toen er bij ons in het dorp een nieuwe burgemeester kwam. Jij komt niet van een dorp, anders zou je weten, dat zoiets een hele ge beurtenis is". Ria wuifde met haar hand en lachte. „Ik kan het me levendig voorstellen. Het hele dorp één vlag en de fanfare opent de stoet, met daarachter de burgemeester en zijn vrouw in een koets, of hadden jul lie toen al auto's? Daarna op een rijtje alle plaatselijke verenigingen. Is het niet zo?" Jannie trok aan haar sigaret en knikte. „Ja, zo ongeveer. Maar die burgemeester was niet jong meer en had een zoon van mijn leeftijd". Ria drukte haar sigaret uit en floot tussen de tanden. „Aha, Jan nie, die toen nog Jansje heette, werd verliefd op de burgemees terszoon". Jannie zuchtte. „Tja, wat zul je er aan doen? Natuurlijk was het maar een bevlieging. Al heel gauw ontmoette ik hem en we konden best met elkaar overweg. Hij stu deerde in Amsterdam, waarvoor weet ik niet eens meer. En hij had een motorfiets. Hij nam me wel eens mee op de duo en dan reden we er ons heen. Dan kwamen we laat terug in het dorp, als ieder een al sliep". „En dan bracht de burgemees terszoon het domme typistetje van do Boerenleenbank naar huis en kuste haar ten afscheid". „Ja, zo ging het inderdaad. En in gedachten bouwde ik al luchtkas telen. Hij zou later ook burgemees ter worden en ik zijn vrouw. En dan zouden we ook in een of ander dorp geïnstalleerd worden en zou er feest zijn en zou ik naast hem zitten, als de tocht door het dorp begon Ria keek haar vriendin hoofd schuddend aan. „En aangezien luchtkastelen altijd in de lucht blij ven, trouwde je niet met de aspi rant-burgemeester". „Nee, na een poosje kreeg hij ge noeg van me. Ik zag hem niet meer." „En toen probeerde je Kees weer te pakken te krijgen „O nee, die was toen al lang niet meer in Oldebroek. Nee, in die tijd dat ik zo'n beetje scharrelde met Henk, zo heette die jongen, wilde Kees ook met me uit. Ih heb toen een paar keer met hem afgespro ken, maar kwam heel niet opda gen". „Een beetje gemeen, hè?" „Achteraf bekeken wel, ja. Weet je, ik heb Kees eigenlijk nooit se rieus genomen. Ik vond hem wel aardig, maar meer ook niet. Het idee, dat ik zijn vrouw zou worden, vond ik zo belachelijk, dat ik er verder nooit over nadacht". „En nu heb je Kees in Amster dam ontmoet en wil hij niets meer van je weten. Enfin, dat kan ik me voorstellen". „Ik weet niet, wat ik er van zeg gen moet. Hij was erg aardig, lach te en gaf me een hand. Maar toen, zo opeens zei hij: „Excuseer me, daar is m'ri tram; ik zie je nog wel eens". Ria knikte begrijpend. „Misschien is hij al lang getrouwd. Hoe oud is-ie nu eigenlijk?" „Dat is gemakkelijk uit te reke nen. Ik word volgende maand vier en twintig en hij is ongeveer een jaar ouder. Hij zal dus tegen de vijf en twintig zijn". „Zeg, hoe komt hij eigenlijk in Amsterdam?" „Ja, dat is ook weer een geschie denis apart. In die tijd, dat ik zo'n beetje met Henk ging, moet hij een of andere erfenis gekregen hebben. Hij was toen juist een en twintig en meerderjarig. Niemand in het dorp heeft precies geweten, hoeveel het was, maar het moet toch wel een aardig sommetje geweest zijn. Vader vertelde, dat de oude Koo- ger het geld in de boerderij wilde stoppen. Wat grond erbij kopen, de stal laten uitbreiden en meer koei en. Maar Kees had het geld alleen geërfd en wilde er geen cent van afstaan. O, er moeten zich scènes afgespeeld hebben Vader Koo- ger was toch nooit erg gemakkelijk. Die was baas in huis en wat hij zei, moest gebeuren. Er is zelfs een ad vocaat aan te pas gekomen, want het liep zover, dat vader Kooger het geld wilde hebben, en dat kan natuurlijk niet. Precies weet ik het ook niet. maar het stond op een bank in Zwolle en een paar dagen nadat Kees bericht van de erfenis gekregen had, vervoegde vader Kooger zich bij de bank en eiste het geld op. Maar dat kon natuur lijk niet, want Kees was juist meer derjarig geworden. Kooger moet toen behoorlijk opgespeeld hebben op de Bank. Bij ons, op de Boeren leenbank hebben ze die historie in geuren en kleuren verteld. Nog een paar dagen later kwam Kooger met zijn zoon om het geld in ontvangst te nemen, maar toen kwam de Di recteur van de Bank er zelf bij en die begreep wel, dat niet de erf genaam, maar de vader het geld in de zak zou steken. Het werd niet uitbetaald en de Bankdirecteur zorgde er voor, dat een advocaat toezicht ging houden op de 21-ja- rige Kees". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2