DE ZIERIKZEESCHE COURANT Franse opperbevelhebber richt zich tot zijn troepen Schiermonnikoog blijft een Nederlands eiland VRIJDAG 23 JULI 1951 No. 17577 - 110e Jaargang MMKZEESOMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent Losse nummers 10 cl Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) II, per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierlkzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vaorh. Lakenman Ochtman Lange Nobefstraat A 171 Zierlkzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Zij verzaakten nimmer hun plicht Generaal Ely, de Franse opper bevelhebber in Intlo-China, heeft in een dagorder een beroep op zijn troepen gedaan om de bestands- overeenkomst „in de geest van dis cipline" te aanvaarden. „De wede is het doel van uw krachtsinspanning geweest. U kunt haar niet begroeten met het gevoel van vreugde, dat alleen bij een overwinning mogelijk zou zijn ge weest, doch U kunt U trots gevoe len, omdat U nooit uw plicht hebt verzaakt", aldus Ely. In een dagorder aan de Vietna mese militairen zeide de generaal o.m.: „Aangezien ik uw trots ken, lean ik uw smart begrijpen over het feit, dat U niet met al uw landge noten de vreugde over de vrede kunt delen. De onafhankelijkheid van uw land, waarvoor gij hebt ge streden, is nu gewaarborgd door de voornaamste landen van de we reld". In dezelfde zin liet de opperbe velhebber zich uit in een bood schap aan de Vietnamese burger bevolking. De Franse bevelhebber in Noord- Vietnam, generaal Cogny, waar schuwde zijn troepen de stellingen vast in handen te houden, in af wachting van een bevel om het vuren te staken. Op de Vietnamese troepen deed hij een beroep om „de bitterheid over het prijsgeven van een deel van hun land" te overwin nen en hij verbood hen te demon streren of „dwaze avonturen" te beginnen. De overeenkomst te Genève Vietnam dient protest in De Vietnamese minister van Bui tenlandse Zaken, Tran Van Do, heeft geprotesteerd tegen de over eenkomsten van Genève en ver klaard, dat Vietnam zich „volledige vrijheid van. handelen voorbehoudt om de heilige rechten van het Viet namese volk voor politieke eenheid, nationale onafhankelijkheid en vrij heid te beveiligen". De Ver, Staten en de Indo-Chinese regeling President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie ge zegd, dat de Verenigde Staten geer geweld zullen gebruiken om de te Genève bereikte regeling aangaande Indo-China te verstoren. Maar, zo zeide hij, de overeen komst betreffende het staken van het vuren bevat elementen, waarop de Verenigde Staten niet gesteld zijn. Het Nederlandse Comité „Dien Bien Phoe" Het initiatief van het Nederlandse comité „Dien Bien Phoe" om, voor lopig alleen in Den Haag en om geving, een honderdtal van ver wondingen en ziekten herstellende Franse militairen, officieren en manschappen uit Indo-China een vacantieverblijf van ongeveer een maand aan te bieden, ondervindt veel sympathie. Zowel in geld als in aanbiedingen van gastvrijheid ondervindt het comité, waarvan generaal b.d. Jhr. W. Röell presi dent is, zeer veel medewerking. Op het hoogste niveau te Parijs ihet Nederlandse initiatief met warmte begroet. Dit medeleven in de Europese sfeer heeft mevrouw Georges Bidault, echtgenote van de voormalige minister van Buiten landse Zaken, direct het besluit doen nemen haar medewerking bij de organisatie aan Franse zijde te verlenen. Ook van ambtelijke zijde is men daar zeer voor het plan ge porteerd. Een opstel over Canada Drie prijswinnaars Woensdagmiddag heeft Drs H. de Vos, voormalig consul van Neder land in Montreal, op het secreta riaat van de Vereniging Nederland- Canada de prijzen uitgereikt aan de winnaars van een door de „Ca nada Weekly Review" georgani seerde opstelwedstrijd. De eerste prijs een bedrag in enveloppe werd toegekend aan de heer H. Hulshof, onderwijzer aan de Uloschool te Lichtenvoorde. Hij ontving voorts een radio-toestel. De tweede prijs een bedrag aan geld werd uitgereikt aan de 24-jarige heer W. Kramer uit Amsterdam, en de dorde prijs eveneens een be drag aan geld aan mevr. de wed. C. G. Noors-Meermans uit Den Haag. De deelnemers aan de wedstrijd hadden een opstel te schrijven over Canada, het land waarheen zij te zijner tijd hopen te emigreren. Opdracht uitgevoerd Toen twee Britse soldaten, de IQ-jarige Peter Berry en de 20-jarige Martin Green, zich by de Sowjet-ambassade te Londen vervoegden met het verzx&k om de handtekening van de ambassadeur, Jakob Malik, werd hun gezegd later terug te keren. Toen zij later op de dag te rugkeerden werden zij op de thee genodigd en een ambas sadesecretaris overhandigde hun het gevraagde. Na de thee gingen de twee soldaten naar de BBC. Van een functionaris eisten zij het nakomen van de beloften, dat zij voor de tele visie zouden verschijnen, „als ■wij de handtekening van Malik konden tonen. Hier is zij". De uitzending werd georganiseerd en de twee soldaten meldden zich weer bij hun eenheid met een „opdracht uitgevoerd". Bij een beproeving van het initiatief hadden zij tot op dracht gekregen de handteke ning van Malik te verkrijgen en voor de televisie te ver schenen. Duitse verbazing over Nederl. wederopbouw De burgemeester van Hamburg, Dr Kurt Sieveking, heeft Woensdag bij zijn terugkeer van een bezoek aan Nederland de wederopbouw aldaar voorbeeldig genoemd. „Wij zullen hard moeten doorwerken, willen wij het Nederlandse tempo bijhouden", aldus Dr Sieveking. Wat hij in Amsterdam en Rotter dam had gezien, had grote indruk op hem gemaakt. Bij de besprekingen met zijn Ne derlandse ambtgenoten waren ook de „ontsporingen" van enige Duitse toeristen ter sprake gekomen. Van Nederlandse zijde was echter ver klaard, dat dit slechts weinige uit zonderingen waren. Jager schiet zichzelf door de voet Terwijl de aardappelhandelaar L. IJ. in Dalen van de jacht op dui ven en kraaien terugkeerde, ging het geweer, dat hij met de lopen naar beneden over zijn schouder droeg, door onbekende oorzaak plotseling af. IJ. werd in de voet getroffen. Een arts verleende de eerste medische hulp, waarna de patiënt naar het ziekenhuis in Coe- vorden werd vervoerd, alwaar di rect operatief werd ingegrepen. Naar omstandigheden maakt het slachtoffer het vrij goed. Naar wordt gemeld heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, op een besloten vergadering van de huiscommissie voor buitenlandse zaken, verklaard, dat Amerika vele punten in de wapenstilstandsover eenkomst in Indo-China betreurt, doch dat het van oordeel blijft, dat de oorlogvoerende partijen in de allereerste plaats hun verantwoor delijkheid hebben. Communistisch China heeft er mee ingestemd zes Amerikaanse onderdanen, die in China worden vastgehouden, vrij te laten, aldus meldt de Amerikaanse delegatie op de conferentie over Indo-China. Lord Douglas of Kirtleside, voorzitter van de „British Euro pean Airways", heeft verklaard, dat det maatschappij uitziet naar de tijd, wanneer zij hef schroef vlieg tuigen kan laten vliegen tussen Londen, Parijs, Brussel en Amster dam. Hij zeide, dat de BEA uitein delijk op alle routes tot ongeveer 400 km hefschroefvliegtuigen zal la ten vliegen. De statiefoto gemaakt tijdens het bezoek van president Coty aan Am sterdam, in het palcis op de Dam, na de aankomst aldaar. Van links naar rechts: President Coty, H.M. Koningin Juliana, Mme Germaine Coty en staande Z.K.H. Prins Bernhard. §m. ÜimiTM" S'TS De Franse premier Pierre Mendes-France heeft zyn doel juist op de fatale datum bereikt: 20 Juli, de dag die hy als het einde van zyn onderhandelingen over de wapenstilstand in Indo-China had bepaald. Dinsdagavond om tien voor half twaalf is dc conferentie van Genève bijeengekomen om een wapenstilstand voor Vietnam en Laos te onder tekenen. Foto links: generaal Delteil ondertekent het verdrag voor Frankrijk; foto rechts: de vice-minister van Defensie van de Vietminh, Ta Quang Buu, ondertekent het verdrag voor de Vietminh. DE EVACUATIE VAN HANOI Een kwart van 400,000 Vletnamezen wil evacueren Buitenlandse hulp nodig voor evacuatie Een kwart van de 400.000 Viet namese inwoners van Hanoi wil naar het Zuiden evacueren om het aanstaande Vietminh-bcstuur in de delta van de Rode rivier te ont wijken, aldus de burgemeester van Hanoi, Do Quang Giai. De plannen om de zesduizend Franse burgers van Hanoi per vliegtuig te evacueren, liggen ge- reedl. Men verwacht, dat bijna alle bui tenlanders de stad zullen verlaten behalve misschien zeven tot tien duizend Chinezen en driehonderd Indiërs en Pakistanis. Een vijfde colonne van 15.000 op geleide communistische agenten staat klaar, naar men aanneemt, om het bestuur van de stad over te nemen. Het grootste deel van de achter blijvers zal waarschijnlijk het nieu we regime zonder tegenstand aan vaarden, zoals in de afgelopen ne gen jaar vier andere regeringen zijn aanvaard het Japanse, Chi nese, Vietminh en Franse regiem. De burgemeester van Hanoi ver klaarde nog, dat grootscheepse buitenlandse hulp nodig is om de twee of drie milloen van de acht millioen Vietnamese bewoners van de Rode rivierdelta, die zouden willen evacueren ten Zuiden van de zeventiende breedtegraad, mid delen van bestaan te verschaffen. Zij zouden in de haven van Hai phong kunnen worden ingescheept, aldus de burgemeester. Korte berichten uit het Binnenland •s GRAVENHAGE. In België, Ne- derland, Frankrijk en Joegoslavië worden op het ogenblik kampen gehouden voor kinderen van oor logsveteranen over de gehele we reld. Te Baarn zijn 68 kinderen tussen de 9 en 16 jaar bijeen om tijdens een verblijf van een maand mede een grondslag voor betere in ternationale verhoudingen te kun nen leggen. Het Nederlandse kamp is onder auspiciën van de Wereld-veteranen federatie door de bond van Neder landse militaire oorlogsslechtoffers georganiseerd. 's GRAVENHAGE. Van 24 tot 28 Augustus zullen 15 Oostenrijkse hotel- en restaurantemployé's een bezoek brengen aan ons land. De reis wox-dt in het kader van studie en uitwisseling gemaakt onder auspiciën van de UNESCO. De Oos tenrijkers zijn de gasten van de Ned. Kath. bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden „St. Antonius". Bezoeken zullen worden gebracht aan Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Maastricht met excursies naar aan het vak aanverwante bedrijven, brouwe rijen, stokerijen, de havens, het Westland enz. 's GRAVENHAGE. Voor deel name aan de internationale Vier daagse te Nijmegen komen Zater dagmorgen omstreeks 11 uur acht en twintig leden van de London Metropolitan Police onder com mando van superintendent O'Don- nell, in Nederland aan. Per spe ciaal vliegtuig komen vijftien leden van de Women-police onder leiding van Women-detective-sergeant Ali ce M. Lusher aan. Ook deze groep van de Londense vrouwelijke poli tie zal aan het wandelfestijn van Nijmegen deelnemen. ZWOLLE. In Zwolle is de oud ste inwoner van Hattem, de heer A. S. Hofmeijer, in de ouderdom van 102 jaar overleden. Hij heeft dertien kinderen gehad; daarvan zijn er nog zes in leven. De oudste dochter wordt a.s. Maandag 78 jaar. De heer Hofmeijer, wiens echtge note in 1922 is overleden, had acht tien kleinkinderen, acht en dertig achterkleinkinderen en vier achter achterkleinkinderen. SITTARD. Woensdagavond had de schippersvrouw Smeets, varende op de „Dieudonné" in het Juliana- kanaal ter hoogte van de brug bij Berg (L.) het ongeluk, dat zij haar petroleumkachel in de kajuit om stootte. Haar kleren vatten hierbij vlam en zij kreeg over het gehele lichaam brandwonden. De schip persvrouw werd naar het zieken huis van Sittard overgebracht waar zij enkele uren later overleed. Me vrouw Smeets is moeder van drie kinderen. Nu moet Frankrijk aan E.V.G. beginnen De commissie voor. buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft Woensdag beslo ten de regering te verzoeken, te on derhandelen over' wijzigingen in het verdrag inzake de Europese Verdedigingsgemeenschap. Een resolutie, waarin de regering wordt verzocht met de andere ver dragsgenoten te onderhandelen over een alternatief voor het Euro pese leger binnen het raam van de Noord-Atlantische-Verdragsor- ganisatie, is opgesteld door de Dis sident-Gaullistische afgevaardigde Edmond Barrachin. De commissie besloot deze reso lutie naar de voltallige algemene vergadering te zenden, samen met haar rapport, opgesteld door de so cialist Jules Moch, dat zich verzet tegen ratificatie van het verdrag. Australië zoekt vakmensen De Zuid-Australische regering heeft besloten pogingen te onder nemen om vakmensen uit Europa te krijgen voor 't vervullen van meer dan honderd vacatures in de staats dienst. Premier Playford heeft ver klaard, dat de regering ingenieurs, architecten, bouwkundige tekenaars en geleerden, on. geologen en me tallurgische ingenieurs, nodig heeft. De Zuid-Australische regering zal de overtocht van.de candidaten en hun gezinnen betalen. Hieraan is dan echter een contract voor min stens drie jaar verbonden. 969906666W66669060606 v 6 O Wanneer u uzelf wilt leren O Y kennen ts het nodig dat ge een 0 ruime kennis krijgt van het- O geen er op aarde is gedaan en O gezegi. g OOOOOOOOOOOOOCOOOC'OC'OOO Het K.N.N.I. verwacht tot Vrijdagavond: Droog weer Wisselende bewolking en droog weer; overwegend matige wind tussen West en Noordwest; weinig verandering in temperatuur. 24 Juli. Zon op 4.48, onder 20.44. Maan op 23.56, onder 15.56. Laatste kwartier: 23 Juli te 1.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 Juli 9.09 v.m. 21.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 Juli 8.43 v.m. 21.13 n.m. Uniform nummer gevraagd voor eerste hulp De KNAC heeft de directeur-ge neraal van de PTT verzocht in het belang van een onverwijlde en sys tematische hulpverlening bij ver keersongevallen te bevorderen dat zulks over het gehele land zal kun nen geschieden door een uniform oproepnummer, bv. bestaande uit een aantal tweeën, waarbij de be handeling van de ingekomen mel dingen wordt verzorgd hetzij dooi de Rijks- of Gemeentepolitie, hetzij door een gemeentelijke gezond heidsdienst. Op deze wijze kan, volgens de KNAC o.m. verwarring worden voorkomen terwijl kostbare tijd zal worden gespaard omdat niet vele artsen tegelijk naar de plaats van het ongeval worden geroepen. ROOSENDAAL. Zonder bagage (die was ergens in Frankrijk blij ven steken en kwam een dag later aan), maar gezond van lijf en leden kwam Woensdag een deel van het 19e aanvullingsdetachement Ver enigde Naties in het vaderland te rug, na een verblijf van ruim een jaar in Korea. Het Amerikaanse Huis Van Afgevaardigden heeft zich met al gemene stemmen uitgesproken te gen toelating van China tot de Ver enigde Naties. VISSERIJBERICHTEN Geringe oesterbroedval Sedert met het voorspellen van de oesterbroedval in 1935 door het Instituut voor Visserij-onderzoek werd begonnen, is het in de eerste drie weken van Juli, dat is de cri- tieke tijd voor de oesterbroedval, nog nimmer zo koud geweest als thans in 1954 en de verwachtingen voor de broed val zijn dan ook nog steeds zeer miniem. Het aantal in het Scheldewater voorkomende oesterlarven neemt snel af, dat wil dus zeggen dat zij zonder tot hun recht te zijn gekomen verdwijnen, c.q. afsterven. Toch is nog aanslag mogelijk, wanneer de nu ingetreden weers- verbetering aanhoudt. Ook in de laatste week van Juli en begin Augustus is er nog kans voor broed- val, mits de watertemperatu ui- stijgt en minimum 18 graden Cel sius wordt. Duits verzoek werd afgewezen In „Rechtsherstel", het maande lijks orgaan van de Raad voor het Rechtsherstel, is de .uitspraak ge publiceerd van <le Raad voor heit Rechtsherstel te Groningen, naar aanleiding van het beroep, ingesteld door de Duitse graaf Bech.told Eugen Von Bernstorff, tegen een beschikking van het Nederlands Beheersinstituut ,te Den Haag. Het Beheersinstituut had ril. op 5 Juni 1953 het op 26 Mei 1951 dooi de graaf ingediende verzoek tot ontvijandlng met ibetreklcing tot het eigendom van het eiland Schier monnikoog afgewezen. Graaf Von Bernstorff -was voor de oorlog eige naar van het eiland Schiermonnik oog, welk eiland na de oorlog in het bezit van de Nederlandse staat is overgegaan, als het vermogen en bezittingen van vijandelijke per sonen. De Duitse familie Von Bernstorff heeft evenwel een verzoek tot ont- vijanding ingediend, teneinde het eiland terug te krijgen. Destijds heeft het Beheersinstituut dit ver zoek afgewezen omdat niet zou zijn gebleken dat de graaf tijdens de bezetting van Nederland zich ver dienstelijk heeft gemaakt voor de geallieerde zaak. Graaf Von Bern storff heeft tegen deze beslissing beroep aangetekend hij de Raad voor het Rechtsherstel te Gronin gen. Deze heeft thans ,dit beroep van de hand gewezen en kwam eveneens tot de conclusie dat de graaf als Duitser zich niet ver dienstelijk heeft gemaakt voor de geallieerde zaak. Het .eiland Schier monnikoog blijft daardoor in han den van de Nederlandse staat en wordt beheerd door domeinen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1