Nooddam rond Zierikzee blijft gehandhaafd tot volgend jaar Vroeger en nu, vervelend ding, Tristan da Cunha en vaste porti? Stad en Provincie ZONDER GELUK Calamiteitenverordening wrijfpunt met G S. Aan de woningen in 's Heer Lau- wendorp is tot dusverre een bedrag besteed ter herstelling van de rampschade van f 25.142,98, aldus een mededeling van de voorzitter, burgemeester Mr J. Schuurbeque Boeye, op de Donderdagavond ge houden raadsvergadering. Het her stel, alle woningen omvattend, zou een bedrag eisen van f 31.G67. Uit drukkelijk werd hierbü gesteld, dat de woningen niet mogen en kunnen worden afgeschreven, maar er nog een annnuïteit op rust van 15 jaar. Wel ligt het in de bedoeling, be woners van zeer slechte woningen in deze buurt, de kans te geven nieuwe huizen te betrekken als het complex van 131 nieuwe woningen zal ztfn voltooid. Tevoren had de voorzitter mede gedeeld, dat wethouder R. Gerrit sen nog steeds ongesteld is en is opgenomen in het ziekenhuis te Utrecht. Hij wenste hem aldaar een voorspoedig herstel toe. Terugge keerd van ziekte waren de secre taris, de heer E. H Mulder, en het lid de heer P. D. Verstrate. In verband met op een vorige raadsvergadering gestelde vragen, werd geantwoord, dat de paal bij de ingang van de Hoofdpoortstraat inmiddels is verdwenen, zodat een betere bebording met het oog op het verkeer naar de haven niet meer noodzakelijk is. De politie heeft opdracht gekregen toe te zien op baldadigheid van de jeugd. De rails voor de vloedplanken zijn in herstel. Dit geschiedt zeer grondig, daar betonnen blokken worden aangebracht waarin de planken kunnen rusten. Opdracht is gegeven tot het plaatsen van een bank aan de No- belpoort. Onder de door G.S. goed gekeurde raadsbesluiten bevond zich die voor de aankoop van 25 krotwoningen. Idem van de aan koop van stukjes grond, zulks in verband met een logischer en be tere indeling van het terrein bouw- plan-Buyze. G.S. keurden ook goed de aanvaarding van de schenking uit Hatfield, bestaande uit een bank. Idem het besluit tot verle ning van een subsidie aan de kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente ter restauratie van de Kleine kerk. Idem een subsidie (f 200—, gelijk aan Provinciale subsidie) voor de Nederlandse Reisopera. Idem in zake toetreding van St. Philipsland tot de regeling inzake de Beatrix- school. Inzake het verzoek tot het plaat sen van een wachtlokaal aan het Katseveer, werd andermaal afwijk zend beschikt. Een dergelijke loka liteit zou, gelet op het niveau van 't havenplateau, niet mogelijk zijn. Van de -K.N.A.C. is bericht ge komen dat de klep aan de oprij- brug van de ponton te Zijpe, zal worden gerestaureerd. De directeur van de Centrale Dienst, de heer A. J. Argelo, zond een schrijven aan de raad, waarin hij stelt dat de trage gang van za ken m.b.t. het herstel van de wo ningen in de Zuidhoek, niet is toe te schrijven aan het feit, dat de Centrale Dienst overbelast zou zijn. Wel echter de aannemers. Zulks is, naar inzicht van bedoelde direc teur, in overeenstemming met de verwachting die het destijds geno men raadsbesluit, vreemde aanne mers te weren, bij hem opriep, het geen ook overeenkwam met het standpunt van het college van B. en W. De heer v. d. Doel merkte op, dat de kwestie van overbelas ting van de Centrale Dienst in ge heel ander verband is te pas ge komen. Bovendien heeft de raad drie reeële motieven aangevoerd om vreemde aannemers te weren. In het algemeen vindt hij het schrij ven misplaatst. De ramptoelage zal tot nader or der worden herverleend aan het daarvoor in aanmerking komende personeel. De heer K. Nijhuis te Emmen werd uit een voordracht van drie benoemd tot onderwijzer aan de Beatrixschool. De rector van het Zierikzees Ly ceum zond een schrijven waarin de lesindelingen aan de school nader worden uiteengezet en van com mentaar worden voorzien. Gelet op het aantal desbetreffende leerlin gen wordt het niet verantwoord ge acht een derde klassicus aan te stellen, daar deze slechts 14 uur les zou behoeven te geven. Met in terne wijzigingen en verschuivin gen kan een goede regeling worden getroffen. Voorstellen tot wijziging van de instructies voor de keuringsvee artsen en de kindertoelageverorde ning, gingen onder de hamer door. De salariëring van de wethou ders zal f 2.250,— bedragen. De huidige wethouders (zulks in ver band met de uitzonderlijke om standigheden) verdienen f 3.500, De nieuwe wethouders zullen tot 1 Januari 1955 f 2.250— verdienen. Daarna komt de regeling weer op de helling. De nooddam Het voorstel tot handhaving van de nooddam rond Zierikzee voor onbepaalde tijd, bleek te berusten op een ingewonnen advies bij de Rijkswaterstaat, waarin wordt ge steld dat de veiligheid voor Schou- wen-Duiveland nog niet op een peil staat als vóór Februari 1953. Ver wacht mag evenwel worden, dat in de loop van 1955 de dam kan wor den weggeruimd. Discussie lokte uit het voorstel tot demping van de sloot aan de Touwbaan. De heer Catshoek was van mening, dat hierdoor een eigen aardige situatie zal ontstaan, daal de huizen ter plaatse dan in een put komen te staan. Bij noodzake lijke egalisering zou de grond dan tegen de ramen van de huizen ko men te liggen. Wethouder Den Boer lichtte toe, dat men deze zaak moet zien tegen de achtergrond van be plantingsplannen, die voor dit ge deelte zullen worden opgesteld. De heer Catshoek was van mening, dat het argument als zou de sloot nog stinken, beslist onjuist is. Adres santen gaven zulks namelijk te ken nen. Hij achtte demping bovendien niet bevorderlijk voor het stads- schoon. Besloten werd het agenda punt aan te houden tot de beplan tingsplannen bekend zijn, waarbij straks (op voorstel van de heer v. d. Doel) zal worden gestipuleerd, dat adressanten de kosten voor als dan noodzakelijk wordende omhei ningen, voor hun rekening nemen. De calamiteitenverordening Wat stekelig werd de discussie over een voorgestelde wijziging van de calamiteitenverordening, zulks op instigatie van G.S. De voorzitter lichtte toe, dat deze verordening voorziet in een zeer tijdelijke rege ling in geval van een ramp of in dien ernstig rekening gehouden moet worden met de omstandig heid van een ramp. Nu blijkt even wel, dat G.S. deze zaak veel te hoog hebben opgenomen en dit college is gevallen over allerlei woorden en uitdrukkingen, die gewijzigd, naar inzicht van wethouder du Croo toch de tendens van het geheel princi pieel wijzigen. De heer v. d. Doel vond de „speldeprikkerij" tussen G.S. en de gemeente over deze zaak, beneden de standing van het college en hij voelde er voor de redactiewijziging als door G. S. voorgesteld, zonder meer over te nemen. De verordening voorziet zoals bekend in een regeling van de eventueel noodzakelijke evacuatie van inwoners uit een bedreigd stadsdeel naar een veiliger gedeel te. G.S. willen hierbij spreken van „intrek nemen" (bij andere van te voren aangewezen burgers), terwijl het college van B. en W. in overleg met de Commissie voor de Straf verordeningen, spreken van „tijde lijk verblijven". Juist het tijdelijk karakter van de maatregel spreekt hierdoor duidelijker. In dier voege zullen B. en W., hierbij gesteund door de raad, nu voorstellen doen aan G.S. Een drietal winkelsluitingsver ordeningen werd vastgesteld. Deze verordeningen voorzien in een halve dagsluiting, de aanwijzing van de Donderdagavond als verkoopavond voor de winkels en markthandel, de aanwijzing van de Zaterdagavond als verkoopavond voor de straat handel en de vacantiesluiting (le verordening). De 2e verordening be treft de aanwijzing van 21 uitzon- dei'ingsdagen, waarop de Winkel sluitingswet niet geldt. De 3e ver ordening regelt de verruiming van de verkoopgelegenheid, waarvoor behalve het advies van de K.v.K. nog Koninklijke goedkeuring ver eist is. Een 4e verordening bevatte de volgende regeling: Zaterdag tijd vak 10 Qctober-31 Maart win kels open van 18-19 uur). Tijdvak van 1 April t.m. 31 Mei van 18-20 uur en op werkdagen in het tijd vak van 1 Juni t.m. 30 September van 18-21 uur. De K.v.K. adviseer de evenwel deze bepaling te laten vallen, omdat hierop toch geen Ko ninklijke goedkeuring zou worden verkregen. De heer Simmers zeide het standpunt van de K.v.K. niet te kunnen begrijpen. Er zijn in dit rampgebied na zes uur, bv. door werkers, nog vele inkopen te doen. De heer v. d. Doel wees op de nood zakelijke mogelijkheid tot kopen, die aan touristen dient te worden gegeven. De heer de Moor vreesde dat bij langere openstelling, toch het personeel in de betrokken za ken de dupe wordt en langer moet werken. Na ampele discussie werd besloten de 4e verordening in die zin te wijzigen, dat de sluiting een uur wordt vervroegd -in vergelij king met het voorgestelde, in de on derscheidene tijdvakken (tegen de heren Catshoek en de Moor). Enkele onderwijskwesties In principe werd besloten tot het aanstellen van een tweede vakon derwijzer voor deze gemeente, voor wie een volledige dagtaak zal be slaan, in verband met de toenemen de betekenis van de lichamelijke opvoeding en ontwikkeling voor de schoolgaande jeugd en het ontbre ken van voldoende bevoegde leer krachten. Eenzelfde principebesluit werd genomen voor de aanstelling van een vakonderwijzeres nuttige handwerken. Het district N.-Brabant, Limburg en Zeeland van de Stichting 1940- 1945 verzocht een subsidie. Het col lege stelde voor een subsidie van f 50 jaarlijks te verlenen. De heer Catshoek vond het beter deze sub sidie niet aan een onderafdeling, maar aan de landelijke organisatie te verlenen. In dier voege werd het voorstel gewijzigd en daarna goedgekeurd. In verband met een voorstel tot benoeming van personeel aan de openbare lagere school, merkte de voorzitter op dat de gemeente door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is gedwon gen een leerkracht te benoemen, die eerder op wachtgeld werd gesteld. Zowel het hoofd van de betrokken school, als het college van B. en W. en de raad zijn de mening toege daan, dat deze onderwijzer (als tiende leerkracht) niet voor een herbenoeming in aanmerking komt Deze kwestie is besproken tijdens het jongste ministerieel bezoek, maar er bleek niets aan te doen. De heer Catshoek vond dit een zeer onaangenaam geval. Hij heeft hier de belangen van de kinderen op het oog en die zijn met herbenoe ming niet gediend, naar oordeel van spr. De voorzitter deelde mede, dat alle argumenten naar voren zijn gebracht, maar de minister op zijn standpunt is blijven staan. De raad nam hierna, zij het nolens volens, het voorstel aan. Voorstellen tot het verlengen van pachtovereenkomsten (na kleine wijziging) en tot het vaststellen van een drietal wijzigingen van de ge meentebegroting, alsmede een (2e) voor de gementegasfabriek en een (le wijziging) van de begroting 1953 voor het gemeentelijk woningbe drijf, gingen onder de hamer door, nadat wethouder du Croo, als voor zitter van de Begrotingscommissie een gunstig advies had uitgebracht. In het bijzonder werd hierbij een woord van hulde aan het secreta- riepersoneel gericht, dat het om vangrijke werk in korte tijd heeft voltooid. De begrotingswijzigingen zijn noodzakelijk geworden om de oorspronkelijke ramingen, die ge heel omver geworpen werden door de ramp, in overeenstemming te brengen met de financiële realiteit van het ogenblik. Een voorstel af wijzend te beschikken op een sub sidieaanvraag van de plaatselijke werkgroep der Z.V.U. werd aange houden. Rondvraag In de rondvraag wees de heer v. d. Doel op het intenseve marktwe zen op Donderdagen in Zierikzee. Spr. heeft hiertegen geen bezwaren, maar wel tegen de omstandigheid dat de auto's worden geparkeerd in een lange rij vlak langs de zaken der in het stadscentrum wonende winkeliers. Hierdoor kan men deze zaken moeilijk betreden en de eta lages worden aan het gezicht ont trokken. De plaatselijke winkeliers komen natuurlijk niet graag in het gedrang en spr. bepleitte maatre gelen. Spr. zag een oplossing de auto's te doen parkeren rond het Havenpark met onderbrekingen-op plaatsen waar verkeersopstoppin gen zouden kunnen voorkomen. iDe voorzitter zeide, dat de kwestie reeds is besproken in het college en dat met de politie overleg zal worden gepleegd ,hoe tot een aan vaardbare oplossing te komen. De heer Simmers wees op veel los zand waarvan de bewoners in de St. Joostmeet last ondervinden. Wel licht kan dit met een kleilaag wor den bedekt om stuiven te voorko men. Dit zal worden bezien: Dezelf de spr. wees op het overstromings gevaar bij sterke regenval in de Hoofdpoortstraat. Vele mensen heb ben daar al in het water gezeten. Z.i. is het nodig dat de straat her- legd wordt en dan lager als het huidig niveau. De voorzitter merkte in dit verband op dat door de fi nanciële sanering het stratenplan een probleem van de eerste orde is geworden. Er is minder geld voor de straten en de gemeente heeft slechts één straatmaker in dienst. De heer Steutel bracht de kwestie rampvuil in huizen nog eens ter sprake. Hierbij speelt de kwestie van de gemeentelijke financiering in verband met sommige huizen, die nog niet geruimd zijn. De heer Catshoek laakte het feit, dat een ambtenaar der gemeente op het stadhuis verkiezingspropa- ganda-materiaal heeft klaar ge maakt. De voorzitter zegde toe dat zulks in het vervolg niet meer voor zal komen. Bovendien wees de heer Catshoek op het vele onkruid langs de bermen van gemeentelijke we gen. Bij zaadvorming zal de land bouw straks veel hinder ondervin den. Opgemerkt werd dat de Pro vinciale Distelverordening in som mige gevallen van toepassing is. Anderzijds gaan vele zoutplanten vanzelf dood, als het zoutpercen- tage-in de grond daalt. Herna slui ting. RECHTZAKEN Proces ontvoering Betty Meljado Officier eist twaalf maanden De officier van Justitie, Mr J. F. Hartsuiker heeft tegen mevrouw Geertruida Maria Langedijk van Moorst tante Gé verdachte in de zaak van ontvoering van het Joodse pleegkind Betty Meljado, na een uitvoerig requisitoir, een gevangenisstraf geëist voor de tijd van twaalf maanden, waarvan ne gen maanden onvoorwaardelijk met aftrek van de tijd in voorlopige hechtenis doorgebracht en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. „Is dat allemaal nu wel goed en veilig, dat die -kinderen naar het buitenland gaan?", vraagt een ken nelijk al te bezorgde moeder en ze doet er het verzoek bij „of Eiland- •man daar eens over'schrijven wil". Hij wil dat wel, maar niemand mag er iets van verwachten, want dit rubriekje heeft geen opvoedkun dige pretenties. Het zou dwaas zijn, als er in bedoelde brief ook nog niet iets anders stond. En wel dit: „In onze tijd dachten we niet aan zulke dingen en we zijn toch ook groot geworden". Vooropgesteld zij, dat „toen" geen ramp over het eiland was gekomen en dat er wel meer dingen zullen zijn, die men toen niet deed. Mevrouw U leeft als een revolutionnaire als U de moei te neemt na te gaan, wat U vroe ger deed en nu niet en wat U vroe ger niet deed en nu wel. U'is voor honderd procent veranderd. Inge pakt in het conventiecorset van 50 jaar geleden kon U zich destijds heel moeilijk bewegen, maar dat zal nu wel een beetje gemak kelijker gaan. De tijden zijn veran derd en dat geldt ook voor de jeugd- opvoeding. Vijftig jaar geleden gin gen de kinderen een middagje naar „Schoddebosse" en dan waren ze zo gelukkig als wat. Kom daar nu eens om. De techniek heeft de we reld veroverd. Dat begint al met de fiets. De Jannen en de Mienen van hetzelfde dorp vonden elkaar ergens vlak bij huis, maar de jeugd trekt er op uit en Piet vindt zijn meisje misschien op een trektocht, op een cursus of tijdens een trip door Nederland. Wie zal dat zeg gen? Daarom gaat nu ook de jeugd naar het buitenland. Heel vaak door bemiddeling van deze of gene organisatie, maar ook al zou dat er niet zijn, dan zou het toch wel voor elkaar komen. De jeugd im mers zal de wereld moeten ontdek ken en zien dat er toch ook nog weer wat anders te koop is, dan de dijken van Schouwen-Duiveland. Daarom is het zo heerlijk, dat al thans in dit opzicht de wereld ver anderd is. Het kan nu. De jeugd van allerlei landen heeft de moge lijkheid elkaar te ontmoeten en daar kan wat goeds uit groeien, want de jeugd weet doorgaans uit stekend de juiste toon te treffen en waar ouderen zo vlug aan zwaar wichtigheid gaan laboreren, daar gaat het onder jongeren doorgaans veel vlotter. Nu vernam Eilandman nog een vervelend ding. Ergens op Schou wen-Duiveland ontmoette hij een meisje, dat met de school mee mocht op reis. Of liever, mee kon op reis en laat het lieve kind nu niet mogen van thuis. Wie weet welke argumenten pa en moe wel aanvoeren. Eilandman is er als de kippen bij om deze argumenten te respecteren, maar hoe kan men een kind zo iets heerlijks onthouden? Ingezonden mededeling Houdt altijd Rennies bij de hand. Tegen overtollig maagzuur, dat Uw maag in lichtelaaie zet Zo snerpend kan de pijn niet zijn, met één of twee Rennies zet U er een domper op. Op 't zelfde mo ment behoort de pijn tot het ver leen. Daarom hoeft U met Ren nies bij de hand niet zo akelig voorzichtig te zijn ,kunt U gerust alles eten waar U van houdt. Zo wordt ge met Uw Rennies weer de gezellige disgenoot. En komt soms de nood aan de man, dan hebt ge Uw Rennies bij de hand en neemt ze onopvallend in. Geen haan die er naar kraait, want iedere zuur- brand is zó geblust Hoe kan men een kind dat vlijtig op school is, misgunnen er met haar vriendinnetjes op uit te trekken? Er zijn geen argumenten die te gen dit kinderlijk genot opwegen en daarom hoopt Eilandman maar dat dit geval alleen staat. Het zou hem anders triest stemmen, want er is al zoveel somberhed op Schou wen-Duiveland. Er zijn geprikkel de mensen, die veel te veel van zichzelf vergen en een soort roof bouw plegen op hun lichaam. Dat is heel dom van die mensen, al weet Eilandman best hoe dat komt („het is ook zo druk meneer"), maar er is geen goed woord van te zeg gen, want vandaag of morgen lig gen zulke mensen op hun rug en dan moet de dokter er gauw bij komen en de sfeer wordt er ook GESPREKKEN VAN EILANDMAN niet beter van. Wie oververmoeid is wordt prkkelbaar en we moeten pogen het hier zo aangenaam moge lijk te maken. Buiten immers is de slik wel niet meer oppermachtig, maar het is toch nog lang niet in orde op het eenmaal kaalste, mod derigste en glibberigste eiland van de hele wereld. Er zullen nu zoet jes aan wel weer eilanden zijn ,die het gaan winnen. Tristan da Cunha bv., louter een kale rots, nu dat is ook niets gedaan vindt Eilandman, die het nieuwe jeugdgebouwtje op Nieuwerkerk een gaaf en fris din getje vindt temidden van een altijd nog troosteloze wereld. Nog een heel klein jaartje kan Eilandman over de Zierikzeese zandzakkendam lopen en dan is het gebeurd. Waterstaat zei ,dat we nog altijd niet erg veilig zitten. Veilig heid is in dit aardse tranendal toch maar een betrekkelijk begrip, maar er is veel verschil. Een beetje vei lig mag wel, vindt Eilandman, die de grote plas liever maar nooit meer in de huiskamer zou krijgen. En zo duiken we dan nu maar het zoveelste (bent U ook de tel kwijt geraakt?) natte weekeinde in. Jam mer, heel jammer, zou Eilandman willen zeggen, ook al verkoopt hij geen limonade, maar er zijn erger dingen. Volgens een heel oude wijs heid moet elk jaar toch een zekere portie zon hebben. Nu daar wachten we dan maar op, hoopvol en vol spanning. ZIERIKZEE Bromfietser sloeg over de kop Donderdagavond reed de heer H. W. alhier met zijn bromfiets op het fietspad langs de weg Renesse- Serooskerke. Het ontging de brom fietser dat op een bepaalde plaats enkele stenen in het fietspad ont breken, daar dit niet, zoals gebrui kelijk, was aangegeven. De heer W., die met een flinke vaart reed, kwam in het gat terecht, werd een twintig meter weggeslingerd en sloeg vervolgens over de kop. Won der boven wonder kwam de onfor tuinlijke rijder er nog goed af. Hij liep een gewonde hand en een ge schaafde arm op. De bromfiets kreeeg veel schade aan achterwiel en lamp «.De motor draaide even wel nog en zo kon de berijder toch nog thuis komen. Levensgevaarlijk is de situatie ter plaatse evenwel zeker. O: Zondagartsendienst van Zierikzee Zondag 18 Juli Br. van Hoorn. PREDIKBEURTEN Zondag 18 Juli Ned. Herv.- Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 9.30 en 7 uur Ds G. J. Waardenburg te Haarlem; 11 uur Ds v. Royen (H.D.). Kerk- werve: 2.30 uur Ds v. d. Grift. Se- rooskerke: 10 uur Ds v. d. Grift. Burgh: 10 uur Ds Swaak. Haam stede: 10 en 7 uur Ds v. Vliet Re- nesse: 9 uur vicaris Cupedo, 10 uur Ds Nauta. Eikerzee: 10 uur vicaris Cupedo. Brouwershaven: 10 uur Dr Sperna Weiland. Zonnemaire: 10 uur Dsv. Wijck. Noordgouwe: 10 u. Ds Barendrecht. Dreischor: 10 uur Ds Huizing. Beijcrsdykje: 11 uur Ds Kuin. Ouwerkcrk: 9.30 uur Ds Kuin. Nieuwerkerk: 6 uur DsKuin. Oosterland: 10 en 6 uur Ds Rad- stake. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 6.30 uur Ds Huizing. Brui- nisse: 10 en 5 uur Ds v. d. Brink (H.A.). St. Philipsland: 10 en 2.30 uur Ds de Lint. Lutherse Kerk Zierikzee: 11 uur Mej. Da M. E. Monsees uit Dordrecht. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur Ds Joh. Stil. Haamstede: 10 en 4 uur Ds Nagel- kerke. Renesse: 7 uur Ds Nagel- kerke. Scharendijke: 10 en 2.30 uur Ds Kuitert. Brouwershaven: 9.30 en 1.30 uur Ds Meijer. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur Ds W. F. M. Lindeboom te Zwijndrecht. Nieuwerkkerk: 10 uur leesdienst, 0 uur Ds W. F. M. Lindeboom. Oosterland: 10 uur Ds Tiemersma (H.A.), 2.30 uur idem. Bruinissc: 10 en 5 uur Ds Brenimer Anna Jacobapolder: tweemaal, can- didaat Smit te Amsterdam. Geref Kerken (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 11.15 en 3.15 uur Ds Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 6 uur Ds v. d. Klis (H.A.). Haamstede: 10 en 3 uur Ds P. M. Jonker te Apeldoorn (H.A.). Noordgouwe: 10 uur leesdienst, 6 uur Ds P. M. Jonker tè Apeldoorn. Geref. Gemeente Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Bruinissc: 10 en 5 uur Ds Mallan. St. Philipsland: driemaal leesdienst. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 eh 5 uur lèqs- dienst. St. Philipsland: driemaal leesdienst. R.K. Kerk Zierikzee: 7.15, 10 en 19 uur. Burgh: 9.30 uur garage hótel. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur samenkomst, 12 uur jeugddienst, 7.30 uur samen komst. AANBESTEDINGEN Voor rekening van de gemeente Bruinisse werd aldaar onder direc tie van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht aanbe steed het schilderen van 100 ge meentewoningen, te weten: 44 wo ningen in de Pr. Beatrixstr., Irene- str. en Pr. Wilhelminalaan en 56 stenen noodwoningen. Ingeschre ven werd als volgt: (de cijfers tus sen haakjes zijn de bedragen in de aanneemsom begrepen voor het aantrekken van vreemde arbeiders) D. L. Hage en Zoon, St. Maartens dijk f 57.500 (f 5.500); I. Boot, Kort- gene f 55.900 (f 4.900); F. Otjens, Terheijden f 53.200 (f 5.200); D. J. Lindhout, Oud Vossemeer f 46.200 (f 4.400); Boxtelse Schildersbond, Boxtel f 46.000 (f 8.000), aan welke laagste inschrijvers het werk ook werd gegund. De inschrijving ge schiedde bij uitnodiging. Aanvang van het werk: 9 Augustus. FEUILLETON 57 VAART NIEMAND WEL door Henk van Heeswijk „Eigenlijk wel", antwoordde de heer Van der Berg nadenkend, „maar die i-ekening betaal ik. Per slot van saldo is hij mijn gast ge weest en al is hij een bandiet, ik heb toch maar liever geen schan daal hierover. Laat hem maar zo spoedig mogelijk met de stille trom vertrekken, dan zijn wij van hem af". „Goed", antwoordde Joop, „als U het zo bekijkt. Maar dan verscheur ik de rekening, want ik wil niet hebben, dat U haar betaalt".. „Ja, maar", protesteerde de an der, „ik wil ook niet hebben, dat jij dit verlies lijdt!" „Dat is nu eenmaal het bedrijfs risico", antwoordde Joop onver stoorbaar, „dus we praten er niet meer over". „Wel wis en waarachtig", begon de oude heer opnieuw, maar Greet viel hem lachend in de rede: „Zeg, jullie gaan daar toch geen ruzie over maken? Vooruit, Joop, jij naar je wagen, naar huis en naar bed", je moet slapen. Zodra je wakker bent vanmiddag mag je weer hier komen". En of Joop nu al protesteerde of niet, Greet nam hem kort en bon dig bij zijn arm en bracht hem naar de jeep. Nog een hartelijke kus en Joop reed, dol-gelukkig naar huis. En toen hij thuis kwam en Fred hem, glunderend van blijdschap, had gefeliciteerd, duurde het maar enkele minuten, of hij was onder zeil. In de loop van de morgen maak te de knecht een proefrit me teen gerepareerde wagen, zodat Fred al leen in de garage aan het werk was. Joop sliep nog. Op dit ogenblik stapte er een meisje van de fiets en zette haar vehikel tegen de muur van de ga rage. Fred keek stom verbaasd op, want het meisje, dat bnnenstapte, was niemand minder dan Annie. „Fred", zei, blozend op hem toe tredend, „ik heb je lelijk behan deld en je zult wel gehoord heb ben, wat er thuis gebeurd is. Ik ben een draak geweest, maar ik heb een les gehad ,die ik niet zal ver geten. Fred, het spijt me, dat ik je verdriet heb aangedaan. Ik wil ik zou als je soms Maar meer behoefde het meisje dat verlegen naar de punten van haar schoenen staarde, niet te zeg gen, want Fred, hoe vuil zijn over all ook was, vertederde en nam het meisje, dat hij zo onuitsprekelijk lief had, in zijn armen en kuste haar, tot ze er buiten adem van raakte. „Fred, het is schandalig geweest, wat ik gedaan heb". „Stil, liefste", zei hij, haar innig aankijkend, „misschien is het wel nodig geweest. In ieder geval we ten we nu, dat we dolveel van el kaar houden en dat is ten slotte de hoofdzaak. Over wat achter ons ligt, praten we niet meer". En opnieuw kuste hij haar. Toen Joop, na een verkwikkende slaap, zijn ogen opendeed, keek hij tegen een gordijn aan. „Verroest", mompelde hij, „wat zullen we nu hebben?" Gelijktijdig hoorde hij stemmen. Met een wip sprong hij uit zijn bed en schoof het gordijn opzij, maar aangezien hij in pyama was, liet hij het bijna op hetzelfde ogen blik weer vallen om éven verbaasd achter zijn oor te krabben. Zag hij het goed? Hij opende het gordijn op een kier en zag tot zijn grote verwon dering zijn vriend in de pas ge kochte leunstoel zitten en op zijn schoot had niemand anders dan zijn aanstaand schoonzusje Annie plaats genomen. „Wel verdraaid", was het enige, wat hij er uit kon brengen. Toen schoot hij gauw wat kledingstuk ken aan en trad van achter het gor dijn, dat de jongelui hadden opge hangen om ongestoord samen te kunnen zijn. „Zo", sprak hij, nadat hij enige ogenblikken het toneeltje had ga degeslagen, „kunnen jullie het zo nogal uithouden?" Het meisje schrok, kreeg een kleur en gleed van Fred's knieën af. Maar deze jongeman scheen plot seling over zijn verlegenheid heen te zijn, want hij trok Annie op nieuw op zijn schoot en zei tot zijn vriend: „Je devies is toch zo gek niet, Joop. Inderdaad, zonder geluk vaart niemand wel. Dat heb ik van morgen tenminste ondervonden". En toep Joop nog steeds niet ant woordde, maar het tweetal ver baasd bleef aanstaren, vervolgde Fred met verheffing van stem: „Sta niet zo schaapachtig te kijken! Zou je ons niet eens feliciteren? We zijn verloofd!" EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2