Het probleem van de zeespiegelrijzing gezien in historisch licht DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nog levendige onderhandelingen te Genève Neefje uit Zuid-Afrika was het adres kwijt Zierikzee kocht recordaantal van 71 krotwoningen aan Alle vier Prinsessen naar hogere klas Dolf is gezakt voor hef overgangs-examen Watersnoodcommissie van de K.N.M.B. onderzoekt rampschadevergoedingen Nieuwe Nederlandse bijdrage veer het V.N.-noodtonds VRIJDAG 16 JULI 1954 No. 17573 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEIÏWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENÏIEN Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) (1,- per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave N.V. Drukkerij voorh, Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel. 309 Talrijke contacten tussen staatslieden De Franse premier, Pierre Men des-France, heeft Donderdagmor gen een onderhoud gehad met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden. De twee mi nisters bespraken in het kort het te Parijs met Foster Dulles behan delde en stelden In grote lijnen een plan op voor hun onderhandelingen met de communisten. Mendes-France en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, zijn Donderdagavond sa mengekomen voor een bespreking. Krisjna Menon, de afgevaardigde van India bij de Verenigde Naties, De watersnood in Midden-Europa Water zakt regelmatig Te Wenen zakt het water met een snelheid van een centimeter per uur. Functionarissen waarschuw den er echter voor, dat er nog steeds gevaar bestaat. Te Bratislava bereikte de Donau Donderdagmorgen een peil van 9,5 meter, aldus radio-Praag. Grote ge bieden laagliggend land werden overstroomd. De nationale commissies van Bra tislava, de Slowaakse hoofdstad, en Nitra stelden ongeveer 500.000 gul den beschikbaar voor de strijd te gen de watersnood. Volgens niet-officiële schatting beloopt de schade in Oostenrijk reeds meer dan 140 millioen gulden. Electrische stoel voor kerkgangers De diensten van de Gerefor meerde Kerk r>an Haarlem- Zuid worden gehouden in de aula van het Christelijk Ly ceum. De kerkgangers, die de ze diensten bijwonen, moeten drie trappen bestijgen om in de aula te komen. Dit is voor verscheidene ouden van dagen een bezwaar. De kerkeraad heeft derhalve een soort elec trische stoel in Denemarken aangekocht, die op wielen is geplaatst en op eigen kracht de trappen op en af „rijdt". Hierdoor kunnen vijftig kerk gangers per dienst van de hoofdingang van het Lyceum naar de aula worden gebracht. bezocht de premier en minister van Buitenlandse Zaken van commu nistisch China, Tsjoe En Lai. Mendes-France ontving na zijn onderhoud met Eden de vice-pre mier van Laos, Phoei Sananikone. Donderdagmiddag had hij een be spreking met de Vietnamese mi nister van Buitenlandse Zaken, Tran Van Do. Tante Pos had weer eens een puzzle Het archief van de P.T.T. is ver rijkt met een merkwaardige enve loppe, die een oorzaak van veel hoofdbrekens van de Arnhemse postambtenaren is geweest. Een 23-jarige M.T.S.-er uit Port Elisabeth in Zuid Afrika had het vorige jaar een bezoek gebracht aan de famlie Mulder in Arnhem. Te ruggekomen in Zuid Afrika wilde hij de familie, waarvan hij een neef was, een brief doen toekomen. Hij was de juiste naam van zijn familie echter vergeten en dus stond op de enveloppe te lezen„To mr. Mui- hem, Mullard? Nog erger was het met de adres sering, aangezien de neef uit Zuid Afrika zich de straatnaam in het geheel niet meer kon herinneren. Het enige, dat hem van zijn bezoek aan Arnhem was bijgebleven was de rit met buslijn twee, „het Schuts- plain en Small Houses". Dies had lu'j hiervan een tekening op de en veloppe gemaakt. Zijn vertrouwen in de P.T.T.-mensen van Arnhem was blijkbaar groot, want bij voor baat dankte hij in enkele zinnen op de enveloppe de Nederlandse „postmense" wanneer zij er in zou den slagen de brief te bezorgen. De Arnhemse „postmense" acht ten zich derhalve aan hun eer ver plicht deze puzzle te ontcijferen en na enkele dagen reeds smaakten zij het genoegen de brief aan het juiste adres te bezorgen. Voor alle zeker heid verzocht de P.T.T. de geadres seerde tevens diens juiste adres aan de Zuid Afrikaanse neef op te geven Verwacht mag worden dat na on geveer een half jaar ook het sane ringsplan voor Zierikzee gereed kan zijn. De gemeente Zierikzee heeft in totaal niet minder dan 71 krotten aangekocht, hetgeen een re cord betekent. Voor een juist be grip zij gemeld, dat in de 131 wo ningen, die nieuw gebouwd zullen worden op het terrein Buyse reeds volume voor 46 krotten is inbegre pen. Er resteren dus nog 25 krotten, waarvoor nieuwe bouwvolume kan worden verkregen. Op deze wijze kan de sanering worden doorge voerd. Het is niet zo, dat in het al gemeen niéuwe huizen zullen wor den gebouwd op plaatsen waar on volwaardige huizen hebben gestaan. De onvolwaardige waterbeschadig- de panden immers zijn doorgaans klein en op de bouwoppervlakte kan geen huis van redelijke grootte worden gebouwd. Een typische om standigheid is bovendien, dat de onvolwaardige woningen zeer ver spreid liggen over het sanerings- gebied. Sanering betekent trouwens ook ,dat bepaalde straten en sec toren geheel van karakter zullen veranderen en het kan dus alleen om deze reden zelfs voorkomen, dat geen nieuwbouw wordt uitge voerd. In dit verband zou men van ruimtelijke ordening kunnen spre ken. Het mag immers niet worden verwacht, dat de oude veelal be krompen toestand wat de bebou wing betreft precies eender terug keert. Inmiddels hebben G.S. van Zeeland reeds goedkeuring ver leend op de bouw van 25 krotwo ningen. ZANDVOORT. Woensdag is in hotel „De Rotonde" te Zandvoort de eerste lichting der „Duizend- dienstmaagdendivisie" v. d. „Bond Zonder Naam" geïnstalleerd. Pater W. Loop, leider van de Bond, hield een toespraak, waarin hij het doel van. deze „divisie" uiteenzette. Van af 2 Augustus a.s. zullen elke maand tot het eind van dit jaar 200 meisjes huishoudelijke werkzaam heden gaan verrichten in gezinnen, waar de ouders met vacantie gaan of waar door ziekte gezinshulp no dig is. „Er bestaat grote behoefte aan naastenliefde, doch met deze divisie is bewezen, dat er nog vol doende meisjes zijn, die hun krach ten willen geven", aldus pater Loop. De achtergrond van de Watersnoodramp Drie gevaarlijke factoren doen zich gelden «9»»«<>o<>»»o«o»»<.<><>9««<>| Zonder een of ander doel te O Verschillende onderzoekers hebben onafhankelijk van elkaar bereke- hebben, zou het leven verve- ningen gemaakt over de daling van de Nederlandse bodem en de stijging 'end en kleurloos worden. o van de zeespiegel sinds de laatste ijstijd (ongeveer 25.000 jaar geleden). Tijdens een ijstijd is veel water in de vorm van ijs op het land vastge legd. Zo lag tijdens het hoogtepunt van de laatste ijstijd het zeeniveau Het K.N.M.I. verwacht ongeveer honderd meter lager dan tegenwoordig. Door de sindsdien ingetreden klimaatsverbetering is het zeeniveau sterk gestegen. tot Vrijdagavond: Aanhoudend koud Wisselend bewolkt met Naast een dergelijke zeespiegel- aandacht sterk gericht op de resul- rijzing is een zeer belangrijke fac- taten van expedities naar die ge- K T" '"'7;YI71I7,7;^ tor, in snelheid wel de grootste, de bieden waar nog een uitgestrekte buien> matge tot kiachtlë inkrimping van de aardlagen onder en zeer dikke ijsmassa op het land tussen Zuidwest en Noordwest; de druk van het bovenliggende aanwezig is, namelijk het Zuidpool- weinig verandering in tempera pakket. Over een korte tijd gezien gebied en Groenland. Er is bere is deze inkrimping in vele gevallen kend dat als het ijs van het Zuid- wel de grootste factor. In de IJ- poolgebied zou smelten, de zeespie- polder bv. is een krimp van 2Vz gel over de gehele aarde ongeveer meter in 75 jaar vastgesteld. Over vijftig meter zou stijgen. De jong- langere tijd gezien wint de zee- ste expedities hebben echter nog spiegelrijzing het echter, zoals uit niets vermeld dat op een vermin- unrv«„roinncm xmuu de genoemde rijzing van 100 meter dering van de ijsmassa duidt. Een HOOGVv ATERdTANDËN in de afgelopen 25.000 jaar wel pessimisme gebaseerd op deze theo- blijkt. Zo kwam thans te Utrecht retische afsmelting, mist dan ook ZIERIKZEE: naar voren dat een veenlaag, die iedere grond. 17 jujj 4 20 v.m. 16.37 n.n nu op 15 20 meter onder de op- £>e elementen die een bodemda- pervlakte is gelegen, nog slechts i^g beïnvloeden, zijn dus bekend. BROUWERSHAVEN: een vijfde en plaatselijk nog min- De practijk heeft echter met het der van zijn oorspronkelijke dikte totale resultaat te maken, dus met vertoont. Veenlagen worden het de som van de genoemde factoren, sterkst samengeperst. Klei onder- Ofschoon er wel verschillende me- gaat een inkrimping tot de helft ningen bestaan over de mate van zijn oorspronkelijke dikte, ter- waarin de verschillende facto- wijl zuiver zand een bijna te ver- ren werkzaam zijn, zijn over waarlozen krimp ondergaat. bet totalè resultaat uit de gevoerde Naast een dergelijke rijzing van besprekingen tamelijk eensluidende de zeespiegel en inkrimping van de meningen voortgekomen. Zo moet bodemlagen komt nog een derde zich tijdens afsmelten van het ijs factor in het spel, namelijk die van van de laatste ijstijd een zeespiè- de bewegingen in de aardkorst zelf. gelrijzing hebben voorgedaan van ]j>eze factor heeft een kleine snel- meer dan één meter per eeuw. Deze 'hexd, maar loopt over zeer veel lan- snelle stijging neemt echter af. Be tuur. 17 Juli. Zon op 4.39, onder 20.52. Maan op 21.25, onder 6.19. Volle maan: 16 Juii te 1.29. 17 Juli 3.39 v.m. Springtij: 18 Juli. Doodtij: 25 Juli. gere tijden dan de beide andere. Hier moet men blijkens de bereke ningen van Prof. Dr Ir F. A. Ve- ning-Meinesz denken aan enkele Dulles voldaan terug uit Parijs Formule voor Westelijke eenheid gevonden Minister Dulles is Donderdag per droeg deze ongeveer 5000 jaar vóór vliegtuig uit Parijs te Washington Christus nog een 75 cm per eeuw, teruggekeerd. Hij verklaarde, dat na 2000 jaar voor Christus was zijn besprekingen met premier deze reeds teruggelopen tot 10 cm Mendes-France en minister Eden millimeters per jaar. Prof. yening- per eeuw en sinds de Romeinse tijd hadden geleid tot een „veel groter Meinesz deelde mede dat in deze bewegingen van de zeer diepe on- dergond krachten zowel ten on gunste als ten gunste van Neder land werkzaam zijn. Ten gevolge Zuid-Korea wil K.L.M.-dienst President Singman Rhee van Z. Korea heeft het plan om op de ruïnes van zijn zwaar getroffen land een toeristenindustrie op te bouwen. In dit verband heeft de Z -Koreaanse regering ook contact gehad met de K.L.M., welke maat schappij reeds enige tijd geleden toestemming kreeg om eventueel haar lijn op Tokio door te trekken naar Seoul of van de Japanse hoofdstad uit een dienst naar Se oul te organiseren. Voorlopig zal hier echter, zo vernemen wij van K.L.M.-zijde, nog wel weinig van komen, gezien de moeilijkheid om vliegtuigen vrij te maken, terwijl tevens de brandstofvoorziening in Z.-Korea nog een groot probleem vormt. Aan het einde van de zojuist af gelopen schoolcursus zijn prinses Beatrix tot de 5e klasse gymnasi um (Alpha), en prinses Irene tot de 3e klasse M.M.S. (Middelbare Meis jesschool), van het incrementum, afdeling van het Baarns Lyceum, bevorderd. Prinses Margriet en prinses Marijke werden bevorderd tot respectievelijk de 6e en 2e klas se van de nieuwe Baarnse school. De gemeenteraad van Coven try in Engeland heeft besloten, te blijven bij zijn beslissing van drie maanden geleden om de commissie voor de burgerbescherming te ont binden. Als argument hiervoor werd omschreven, dat de gemeen teraad niet langer meer zelf ver antwoordelijk wil zijn voor de or ganisatie van de burgerbescher ming. Men wil, dat deze taak op nationale basis wordt aangevat en dat een mobiele burgerverdediging wordt opgericht op gelijke voet met de gewapende diensten .aldus meldt de Britse pers. BEELD UIT DE EXAMENTIJD Straf mag geen wraakoefening zijn Dolf is gezakt voor het over gangsexamen. Na de weinig hoop volle cijfers van het Paasrapport was het al wel duidelijk geweest, dat zijn kans op bevordering uiterst gering was. Dolf heeft eerlijk zijn best ge daan, om er nog wat van te maken en vader heeft met veel hoofd schudden de dure bijlessen betaald, op voorwaarde dat de jongen er dan zou komen al was het met de hakken over de sloot. En nu is hij toch gezakt. Dolf, de vrolijke belhamel uit de vierde, de meest getapte knul van de hele klas, zal blijven zitten. Hij is er stil van, totaal verbouwe reerd. Weliswaar heeft hij twee uit stekende proeven gemaakt, maar die hebben hem niet kunnen red den van de invloed van een jaar lang de kantjes er af lopen. Opeens realiseert Dolf zich, dat de anderen nu allemaal samen ver der zullen gaan en hij, hij komt te recht bij die kinderen uit de derde. Niet langer zal hij de aanvoerder zijn. Hij hoort er al niet meer bij. Een golf van ellende overvalt hem en een droge snik ontsnapt hem. Falend begrip De vader van Dolf is een man van de oude stempel, een plichts getrouwe werker, hard en mee dogenloos tegenover alle plichts verzuim. Woedend verwijt hij zijn zoon diens speelsheid, zijn gebrek aan verantwoordelijkheid en zijn lanterfanten. En dan komt de straf: géén vacantie. Niet mee uit loge ren. Niet zwemmen, niet met de kano erop uit en veertien dagen alleen boven eten. Dolf schrikt. Dat het zo erg zou zijn, had hij niet vermoed. Alleen boven eten, alsof hij minstens een misdaad heeft begaan, uitgestoten uit de familiekring. Het allerergste vindt hij echter de striemende spot en hoon, waarmede zijn vader hem geselt. Bleek, met samengeknepen lippen, hoort hij het aan en dan stormt hij opeens weg, naar boven, omdat hij zich schaamt voor de tranen, die hij voelt opkomen. Er gens in hem is iets gebroken. Hij vermag het niet zo gauw onder woorden te brengen, het heeft met het hele overgangsexamen niets te maken, dat schrijnende gevoel van grievende vernedering. De hate lijke, honende bejegening en de te zware straf, de steeds herhaalde verwijten over het tevergeefs uit gegeven geld hebben hem plotse ling de vader in een gans ander licht doen zien. „Dat geld hindert hem nog het meest. denkt hij schamper. De moeilyke kunst van straffen Natuurlijk had onze Dolf straf verdiend, maar straf mag nimmer de gedaante aannemen van een wraakoefening. Het blijven zitten is reeds een grote straf voor een kind en voor een jongen als Dolf een bijzonder zware straf. Een kind zijn hele vacantie af nemen omdat hij is blijven zitten, is een grove fout en een onrecht matige daad en de opvoeder, die zich aan hoon en sarcasme te bui ten gaat, verkleint zich in de ogen van zijn kind. Met hoeveel ijver zou deze jongen getracht hebben goed te maken, als de vader inplaats van te schelden en te tieren, hem ge zegd zou hebben: „Ik wil je nog maar eenmaal mijn vertrouwen schenken. Je kunt met vacantie gaan, maar ik verwacht van je, dat je de vakken, waarin je onvoldoen des hebt, in de tweede helft van de vacantie zult bijwerken. Met geen woord zal ik je aan deze voor waarde herinneren en ik zal af wachten of je je belofte houdt." Ik moet mij" al erg vergissen, als Dolf er niet een eer in zou hebben gesteld om samen met vader zoveel mogelijk van de fout ongedaan te maken. Er zou een hechte band zijn gegroeid tussen die twee. In het onderhavige geval zat Dolf mokkend en opstandig alleen boven, verbitterd over het onrecht, waar voor hij geen naam wist. Laten we nimmer vergeten, dat iedere straf de schuldige moet opheffen, maar dat straf, die haat en wrokgevoe lens zaait, uit den boze is. Amy Groskamp ten Have. dus ongeveer sinds het begin wederzijds begrip ten aanzien van van onze jaartelling wordt een Indo-China". Opnieuw was de so- relatieve bodemdaling aangenomen lidariteit van de Westelijke mo- van 4 tot 6 cm per eeuw. gendheden tegenover „de vijandig- De op het symposium te Utrecht heid en de intriges van de com- van een herstel van het evenwicht genoemde waarden waarmede de munisten" gebleken, na de verstoring door de landijs- bodem van ons land ten opzichte Sprekend over de aanstaande te- massa tijdens de ijstijd, zal Neder- van het zeeniveau daalt, liggen tus- rugkeer van onderminister Bedell land door deze factor alleen een sen 5 en 25 cm per eeuw. Bij de van onderminister Bede,! daling van nog meter in de ko- constructie van technische werken Smith naai Geneve, zei minister mende vijfduizend jaar moeten on- dient men er dus mede te rekenen Dulles te geloven, dat „wij een for dergaan. Door een rijzing van het dat minstens de hoogste waarde mule voor een constructieve een alpine voorland zal het tijdstip van gerealiseerd wordt, waarbij nog ge- heid onder de geallieerden hebben de sterkste daling echter een 3000 rekend moet worden met een kleine geallieerden neooen jaar eerder bereikt worden en zal mogelijkheid dat in de toekomst de gevonden d>e de Westelijke po- de totaal door te maken daling ook daling van de Nederlandse bodem sitie bii de Indochinese vredeson- minder zijn. Nederland wordt door zeifs jets meer zou kunnen zijn. derhandelingen zal versterken, deze beweging scheef gesteld met een helling naar het Noorden. Ook uit de vergelijking van twee nauw keurige waterpasbepalingen komt de scheefstelling van Nederland naar voren. Voor België werd ook een helling naar het Noorden ge vormd. Expedities naar het Zuidpoolgebied Bij de beschouwingen over een mogelijke zeespiegelrijzing werd de Vergadering Middenstandsvereniging Zierikzee Op de bres voor de belangen van getroffen Middenstanders Blinde redt drenkelinge Een blinde man heeft bij Cervia aan de Adriatische Zee een 27-jarige drenkelinge ge red. Beiden bevonden zich, met nog een jongen, in een boot, die omsloeg. De jongen ,die niet kon zwemmen hield zich vast aan de kiel. De blinde wist het meisje te grijpen en zwom met haar, geleid door het roepen van de jongen, ook naar de omgeslagen boot, waar het drietal zich drijvende wist te houden tot zij door een motor boot werden opgepikt. Mr. G. J. van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris van de Verenig de Naties voor de Vluchtelingen, heeft Donderdag bekend gemaakt, dat bepaalde landen hebben beslo ten een nieuwe bijdrage te storten in het noodfonds. De Nederlandse regering stortte een bedrag van 190 duizend gulden, dit bedrag komt bij de reeds gestorte bijdrage van 35.000 dollar en een speciale gift van 200.000 dollar, bestemd voor de plaatsing van „moeilijke gevallen", die op 3 Mei 1954 werd toegezegd. „De Middenstandsvereniging te Zierikzee is aangesloten bij de Kon. Ned. Middenstandsbond, die zich na vele besprekingen ook bereid heeft verklaard op de bres te staan voor de belangen van middenstan ders-leden van de Bond, die door de watersnood werden getroffen", aldus de voorzitter van de plaatse lijke vereniging, de heer M. J. Snoek, op een Woensdagavond in het „Huis van Nassau" gehouden vergadering. Voor het boven aangegeven doel is onder voorzitterschap van de heer P. G. van der Weele Van Co- lijnsplaat, hoofdbestuurslid van de Bond, een Watersnoodcommissie gevormd, waarin de heer Snoek voorlopig ook zitting heeft geno men. De vergadering verklaarde zich hiermede accoord. De heer Snoek deelde mede, dat de Watersnoodcommissie van de K.N.M.B. een enquête-formulier heeft opgesteld, dat de leden tot 20 Juli bij hem in ontvangst kun nen nemen om het dan vóór 27 Juli bij de commissie weer inge vuld in te leveren. De verschillen^ de vragen van dit formulier werden ter vergadering uitvoerig behan deld en toegelicht. Medegedeeld werd dat de Watersnoodcommissie reeds is gebleken, dat het Ramp schadebureau te Zierikzee in be paalde gevallen de wet niet juist heeft toegepast, speciaal wanneer het gaat om de schadevergoeding van oude machines, auto's e.d. Hier voor moet ten allen tijde een ver goeding worden gegeven van 40 pet. van de waarde, die een dergelijk object thans bij aanschaffing zou kosten en niet van 40 procent van dt. oorspronkelijke aanschaffings waarde. Besloten werd voorts de contri butie van de vereniging op f 10 per jaar te brengen, waarbij dan de afdracht aan de K.N.M.B. is in begrepen. Uitvoerig werd over allerlei met de winkelsluiting samenhangende kwesties gesproken, waarbij de vraag werd gesteld waarom telkens weer in Zierikzee allerlei dingen worden verboden openstelling 's avonds in de zomermaanden bijv. die elders op het eiland wèl wor den toegestaan. Hetzelfde geldt min of mee rook voor de verkoop van artikelen in zalen, verhuurd door verlofzaken. In Zierikzee is dit, op grond van wettelijke voorschriften, verboden, maar in Burgh laat men het toe. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat er plannen in voorbereiding zijn om in de tweede helft van Augustus een winkelweek met Bra derie, verlichting, enz. te organi seren. De Middenstandscentrale is nog bezig met de uitwerking van dit project, doch spoedig zullen nadere mededelingen gedaan kun nen tvorden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1