DE ZIERIKZEESCHE COURANT Watersnoodramp van ongekende afmetingen treft Zuid-Duitsland en Oostenrijk Pro- en anti-communisten zeiden elkaar de waarheid Er zouden redelijke vredeskansen zijn voor Indo-China Heeft het zin de Zierikzeese zandzakkendam te handhaven? DINSDAG 13 JULI 1954 No. 17571 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50. per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag cn Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1S per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlerikïee. Postbus nr 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 Hulpverlening is in volle gang Ontstellend zyn nog steeds de be richten uit het watersnoodgebied in Oostenrijk en Zuid-Duitsiand, waar een ramp van ongekende omvang zich heeft voltrokken. Grote ge bieden staan onder water en eva cuaties vinden op grote schaal plaats. In Linz hebben 15.000 men sen hun huizen moeten ontruimen. Z(j zyn in scholen, ziekenhuizen en by particulieren ondergebracht. De electrischc centrale is uitgevallen. Amerikaanse troepen hebben 2.500 mensen uit een dorp op 15 km. van Linz naar elders overgebracht. Er is gebrek aan vaartuigen. In Tirol staan honderden hecta ren onder water. De gewassen zijn verloren. Alleen aan wegen is naar schatting voor 5 millioen schilling schade aangericht. De Oostenrijkse regering heeft een beroep op de bevolking gedaan om de getroffenen te helpen. Tussen Landau en Wallersdorf is door dijkbreuk de Isar buiten haar oevers getreden. Laaggelegen gedeelten van de stad Landau moesten worden ontruimd. Ook in Oost-Duitsland dreigen overstromingen. De „National Zei- tong" meldde Zaterdag, dat het peil van de rivieren in het Ertsgebergte in de districten Dresden, Leipzig en Gera stijgt. Karl Marx-stadt (Chemnitz) loopt gevaar over stroomd te worden. De toestand in Beieren Van de stad Passau in Beieren staat een derde deel blank. De stad zit zonder gas en is voor drinkwa ter aangewezen op twee tanks van de spoorwegen. Men staat in de rit voor brood. Er zijn vijf doden en 2.500 daklozen. Met boten en heli copters van de Amerikaanse lucht macht is men bezig rqensen naar veiliger plaatsen te brengen. Aan de Amerikanen is gevraagd verscheidene honderen mensen uit de stad Neuhaus, 20 km. ten Zuiden van Passau, te evacueren. Dit moet met stormboten gebeuren, daar de stroom te sterk is voor andere vaar tuigen. De omgeving van Mühldorf, 70 km. ten N.O. van München staat blank. St. Veit, bij Mühldorf, is ge- Balans van de strijd tegen de Mau-Mau De veiligheidstroepen in Kenia hebben dit jaar 2.500 aanhangers van de Mau-Mau gedood en 3.000 gevangen genomen en gewond, al dus heeft generaal G. Heyman, stafchef in Oost-Afrika, Vrijdag tot verslaggevers gezegd. „Deze cijfers zijn krap genomen", zei hij. Ruim 150.000 inheemsen wa ren ondervraagd, de meesten hier van waren vastgehouden. In dezelfde periode zijn 200 man van de veiligheidstroepen gedood en 500 loyale burgers vermoord, al dus de generaal. Op het ogenblik waren er onge veer 8.000 Mau-Mau terroristen in Kenia, die voornamelijk door zor geloosheid van de eigenaars onge veer 2.000 stuks precisiewapens in handen hadden gekregen. De Amerikaanse hulp aan Frankrijk en Italië De commissie voor buitenlandse zaken van de Amerkaanse Senaat heeft zich uitgesproken voor stop zetting van de hulpverlening aan Frankrijk en Italië in December, als zij voordien het E.V.G.-verdrag of enig aanvaardbaar alternatief niet hebben bekrachtigd. Amerikaanse hulpprogramma aangenomen De Amerikaanse Senaatscommis sie voor buitenlandse zaken heeft Vrijdag met 10 stemmen tegen nul bij één onthouding besloten, het bedrag voor hulp aan het buiten land, dat door het Huis van Afge vaardigden was goedgekeurd, met 347.708.000 dollar te besnoeien. Aan de andere kant verhoogde de com missie sommige posten in het door de Kamer goedgekeurde desbetref fende wetsontwerp. Deze verhogin gen belopen gezamenlijk 109.508.000 dollar, zodat het totaalbedrag van 3.338.200.000 dollar, waaraan de Ka mer haar goedkeuring hechtte, door de commissie tot 3.100.000.000 dol lar werd teruggebracht. isoleerd. Er staat bijna een meter water. Uit Linz (Oostenrijk) wordt nog gemeld, dat duizend huizen over stroomd zijn. Ongeveer de helft is geheel onder water verdwenen en van 250 is alleen het dak nog te zien. De burgemeester van Linz heeft de timmerlieden verzocht vlotten te timmeren voor reddings werk. Van de „Care-missie" in Wenen en Bad Godesberg is te Den Haag vernomen, dat de „Care"-organisa- tie onmiddellijk begonnen is met het uitreiken van dekens en zoge naamde evacuatie-pakketten aan de slachtoffers. Tevens werd een dringend beroep gedaan op het Ne derlandse volk, om sneile en doel treffende hulp te bieden aan de slachtoffers van de ergste over stroming die bovengenoemde gebie den sinds 1862 heeft getroffen. (Bij de Care-missie in Den Haag, Javastraat 14, giro no. 512679, kan men geld storten. Voor ieder uit te reiken pakket is een bedrag van f 21 of f 38 nodig). Mendes-France naar Genève De Franse premier, Mendes- France, is Zaterdagmiddag met een speciaal vliegtuig naar Genève ge vlogen. Aan het Meer van Genève is een villa voor hem gehuurd, doch slechts tot 21 Juli, de dag na de door hem gestelde limiet voor het bereiken van een bestand in Indo- China. In dezelfde villa verbleef ook Bidault, toen hij nog minister van Buitenlandse Zaken en leider van de Franse delegatie bij de Ge- neefse conferentie was. Rode Kruis helpt Duitsland en Oostenrijk Het Nederlandse Rode Kruis heeft telegrafisch hulp aangeboden aan het Duitse en Oostenrijkse Rode Kruis. Inmiddels gingen per K.L.M. naar beide Rode-Kruisverenigingen partijen rubber knielaarzen ten be hoeve van de getroffen gebieden in Duitsland en Oostenrijk. Onderwijs aan volwassenen op het platteland Van 14 Augustus tot 4 Septem ber zal aan de Grundlvige Volks hogeschool te Hillerod in Denemar ken een seminarium worden ge houden, dal gewijd is aan het on derwijs voor volwassenen op het platteland. Dit seminarium, georganiseerd door de Unesco ,moet men zien als een vervolg op het werk van het Internationaal Centrum voor On derwijs aan Arbeiders, in de zo mers van 1952 en 1953 verricht op de Chateau de la Brévière in Frankrijk. Speciaal zal bestudeerd worden welke onderwijsbehoeften op het platteland onder de volwassenen heersen ,op welke wijze deze be vredigd kunnen worden en hoe de boste programma's samengesteld kunnen worden. Bromfietsen moeten twee remmen hebben Reeds van 1 Augustus af, toen de nieuwe bromfietsregeling is in gegaan .dienen bromfietsen voor zien te zijn van twee remmen, één op elk wiel. Dit mogen geen band- remmen eijn. Het is gebleken, aldus de A.N.W. B., dat het publiek van dit voor schrift slecht op de hoogte is. Wel is, mede op verzoek van de A.N. W.B. door de politie aanvankelijk buitengewoon soepel opgetreden, doch thans heeft men de controle op dit veiligheidsvoorschrift met kracht ter hand genomen, met als gevolg, dat in de laatste weken honderden bromfietsers zijn be keurd, die nog steeds verzuimd hadden de vereiste voorzieningen te laten aanbrengen. Vooral degenen, die een hulpmo tortje op een gewone fiets hebben gemonteerd, zullen vaak in over treding blijken, daar zij dikwijls alleen maar een zg. terugtraprem op hun bromfiets hebben. In dat geval dient men dan óók in het voorwiel een trommelrem,. schijf rem of remnaaf te laten aanbren-' gen, dan wel een gewone velgrem, welke laatste de goedkoopste op lossing is. LEIDEN. Op 65-jarige leeftijd is te Leden overleden prof. J. J. L. Duyvendak, sedert 1 Mei 1930 hoog leraar in het Chinees aan de Rijks universiteit te Leiden. Het Noorder Dierenpark te Emmen herbergt sinds kort een büzonder „mierige" gast, nl. een uit Brazilië geïmporteerde grote miereneter Latijns: Myrmccophaga welke de indruk wekt een voorhistorisch dier te zijn. De totale lengte, van de neus tot het puntje van de gol vende, sierlijke staart, is niet min der dan 2.30 meter. Het dier loopt op de buitenkant van zyn „hand", waarvan de lange, scherpe nagels naar achteren zijn gericht. De mie reneter voedt zich uitsluitend met mieren en termieten en hun larven. Doordat het dier vrij veel voorkomt in Brazilië, is het dier als zodanig zeer nuttig. Het dier is in de Euro pese landen zeer moeilijk te hou den doordat het moeiiyk is het juiste voedsel te vinden. In diverse dierentuinen stierf zowel de grote als de kleine miereneter na vrü korte tijd door deze oorzaak. Merkwaardige bijeenkomst te Leipzig Verkrijging van beter begrip het doel Het is wonderlijk, dat zo'n b poede eigenschap als een goed 9 o humeur zo zelden voorkomt, o O o O$^0000000v»0<><60<vc000<>0 0 Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Koud weer Koud weer met op de meeste plaatsen tijdelijk regen of mot regen; matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk wellicht harde Noordwestelijke wind. 14 Juli. Zon op 4.35, onder 20.55. Maan op 20.03, onder 2.39. 15 Juli. Zon op 4.37, onder 20.54. Maan op 20.37, onder 3.45. Volle maan: 16 Juli te 1.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 Juli 1.55 v.m. 14.24 n.m. 15 Juli 2.48 v.m. 15.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 Juli 1.27 v.m. 13.55 n.m. 15 Juli 2.14 v.m. 14.40 n.m. Springtij: 18 Juli. Doodtij: 25 Juli. Mannequins „showden" in Giethoornse punters Een Oostduitse vrouw heeft zich er Zaterdagavond op een byeen- komst in de Oostduitse stad Leip zig over beklaagd, dat zij bij de anti-communistische telling van het vorige maand in was ongeveer een groot. Oost-Duitsland gehouden referen dum over het Europese leger ge dwongen is te frauderen. De vrouw vroeg de Oostduitse minister van Culturele zaken, Becher, die het initiatief tot de bijeenkomst had De dorpsgracht van Giethoorn was Zaterdagmiddag het toneel van een originele modeshow, die geor ganiseerd was door de Nederland se Drukkers - conditie - conventie. Verscheidene malen gaven de P't ee,n organisatie van katoen aanwezigen op luidruchtige wijze fabrikanten in Twenthe en Noord uiting aan hun goed- of afkeuring. Brabant. De show werd gehouden Het aantal pro-communistische en i'1 een tiental punters, die regelma- aanwezigen heen en weer voeren tussen de woning van een Giethoornse kunst schilder en een der dorpscafé's, Beraad over de toonhoogte Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft in zijn jongste ver waar de mannequins gelegenheid hadden zich te verkleden. De show, welke ingeleid werd door de bur gemeester van Giethoorn, de heer H. van der Goot, had ten d.oel te laten zien wat in binnen- en bui tenland van het Nederlandse ka- De komende dagen brengen beslissing De Franse strijdkrachten zullen bij een bestandsovereenkomst met de Vietminh in elk geval Hanoi, de belangrijkste stad in Noord-Viet- nam, en zijn havenstad Haiphong behouden, aldus hebben gewoon lijk welingelichte kringen te Parijs Vrijdag verklaard. Voor een sta ken van het vuren zou alleen nog overeenstemming op het hoogste niveau nodig zijn over de vraag, waar de bestandslijn tussen de 14e en de 18de breedtegraad moet lig gen. Op de vooravond van het ver trek van premier Mendès-France naar Genève was men in officiële kringen in de Franse hoofdstad op timistisch gestemd over de vredes kansen in Indo-China. Van welin gelichte zijde werd vernomen, dat op 18 Juli een regeling om het vu ren te staken van kracht wordt. De komende dagen zullen uitwij zen, of Mendès-France te Parijs zal De „Blaricum" een nieuwe mijnenveger De twaalfde van een serie nieu we kustmijnenvegers, die Neder land overeenkomstig het program ma voor wederzijdse militaire bij stand (M.D.A.P.) van de Verenigde Staten zal ontvangen, is onlangs te New Orleans in de Amerikaanse staat Louisiana door de Konink lijke Nederlandse Marine overge nomen en in dienst gesteld. De A.M.S. 112 de aanduiding, die dit schip van de Amerikaanse marine ontving was van deze serie de laatste, die te New Orleans in Ne derlandse handen overging. Mr. P. Buwalda, waarnemend Nederlands consul te New Orleans, voerde tijdens de plechtigheid het woord en deelde onder meer mee, dat het Hare Majesteit Koningin Juliana behaagd had de A.M.S. 112 de naam „Blaricum" toe te kennen. worden ingehaald als de brenger van vrede in Indo-China, of dat hij denstplichtigen naar dit gebied zal zenden om de oorlog meedogenloos voort te zetten. Korte berichten uit het Binnenland 's-GRAVENHAGE. Als onderdeel van de feestelijkheden ter gele genheid van het 125-jarig bestaan der grenadiers en jagers hebben officieren en onder-officieren van de beide garde-regimenten zich aan een korpsmaaltijd in het Kurhaus to Scheveningen verenigd. Ook Z K.H. de Prins der Nederlanden zat aan deze maaltijd aan. De Prins droeg de geklede tenue van gene raal der grenadiers. 's-GRAVENHAGE. Voor de eer ste maal in de geschiedenis van de Koninklijke Marine is een erete ken voor langdurige dienstvervul ling uitgereikt aan een vrouw. De hoofdmarva tweede klasse mej. D. T. van der Cingel heeft deze me daille voor twaalf jaar dienstver vulling gekregen. 's-GRAVENHAGE. Deze maand en begin Augustus zullen in totaal achttien paarden van de Aga Khan van Europa uit per K.L.M. naar de Verenigde Staten worden gevlogen. Op 25 Juli zullen zes paarden van Shannon uit met een DC-4 van de K.L.M. naar New York worden ge bracht; op 1 Augustus vijf uit Lon den en een uit Shannon en boven dien zes uil Parijs. Voor het gehele vervoer zullen drie DC-4 toestellen worden gebruikt. Het stoffelijk overschot van de 19-jarige Nederlandse student Henk Roelfsema, die op een vacan- tietocht van uit Estours (Franse Pyreneeën) in het gebergte werd vermist, is Vrijdag door een red dingsploeg in het zg. „Ravijn van Palam" op 1.800 meter hoogte ge vonden. genomen en aanwezig was, er voor gaderi kennis genomen van ee~ leenproduct aan dameskleding ver- te zorgen, dat „Christenen niet vorstel van de Raad van Vakcen- vaardigd wordt. Hiervoor was de weer worden verzocht een derge- tralen om het vraagstuk van de medewerking verkregen van de lijke gewetensbeproeving door te loonhoogte in bespreking te bren- maken". H"et beraacl over dit vraagstuk Bond van Plattelandsvrouwen. Eni- Minister Becher wilde oo de bii- wordt voortgezet, waarbij het be- dames van deze afdeling traden eenkomst afgevaardigden uit Oost- stuur van de Stichting van de Ar- met een vijftal beroepskrachten als en W^t-DuRs^^d. dle^n^het con- beid van oordeel is, dat hierbij op mannequin op terwijl andere in gres van de Evangelische Kerk korte termijn de Sociaal Econo- oude klederdracht, met gouden oor- deelnemen; bijeenbrengen om te mische Raad zal dienen te worden ijzers op, het verschil tussen oud trachten elkander te begrijpen. De ingeschakeld. en nieuw accentueerden, bijeenkomst werd door 650 perso nen bijgewoond. Een jongeman zeide tot Becher, dat het voor Westduitse democra ten onmogelijk is aan één tafel te zitten met mensen, die „terreur- recht" toepassen. Becher ant woordde: „En uw eigen regering dan? Heeft Reinhold Maier (een Westduits parlementslid) niet ge zegd, dat West-Duitsland een Ge- stapo-staat is?" De jongeman ant woordde op zijn beurt: „Ja, maar hij mocht het tenminste zeggen." Gemeenteraad gaat zich over deze kwestie beramen Op de agenda van de Donderdag lijk als roekeloos kunnen worden t.s. te houden vergadering van de betiteld, maar voorzichtigheid is Zierikzeese gemeenteraad, staat een voorstel om de nooddam rond de ook in dit opzicht nimmer een af keurenswaardige eigenschap. Russische schooljongens s*ad voorlopig te handhaven. Voor- Een passende beplanting worden in uniformen gestoken De Russische schooljongens zul len de volgende cursus staalgrij ze uniformen dragen, aldus heb ben Russische bladen Zaterdag ge meld. lopig is natuurlek ook in dit ver band een betrekkeiyk begrip, maar Overigens zal wel aandacht die- „geeft ouders de raad uniformen te kopen voor hun zonen", aldus de Literaire Gazette. 350.000 hoofd deksels en uniformen van katoen ol wol zouden in het derde kwar taal van dit jaar worden vervaar digd. nen te worden besteed aan een pas- geheel los van de uitslag is het wel sende beplanling van de dam."Het goed enkele opmerkingen over de „voorlopig" in de omschrijving van in het verleden zoveel besproken het voorstel doet vermoeden dat dam, hier nog te maken. het lang zal duren voordat ander maal deze kwestie op het tapijt int„n-Q n„. De dam ligt er nog gaaf bij, be- komt. De financiering van een wal- halve enkele coupures die er des- beplanting rond Zierikzee kan, tijds zijn ingemaakt ten gerieve dank zij de boomplantactie, geen van het verkeer en om te voorko- onoverkomelijk probleem zijn en men dat het water de stad niet uit alleen de dam zou dan beletten dat zou kunnen vloeien, in geval van er weer een groene gordel rond de een onverhoopte nieuwe calamiteit, stad komt. Er zouden dus voorzie- De vraag met betrekking tot even- ningen dienen te worden getroffen t„ w/T tuëel handhaven of opruimen van om de dam van een passende be- rnn iw/v!w^f«T de dam' is of de nutti6heidsfactor planting te voorzien. Dat vergt het S oofnlt' die hem het aanzien Saf> nog altiJd verwijderen van de stenen en wei zowel boven als onder de veertien bestaat, of bestaan zou alweer in licht het opbrengen van een klei- aar, met militair aandoende pet- het geval> indien zich een rampj lagg BlijftPde dsam liggen zonder V-f. op grote of kleinere schaal zou her- meer, dan zal wel niemand over mmistene van Handel ve - halen. Wij geloven niet dat de dam een eventuele aanvaarding van het nnif r°U fS p oordeel over de een eerste stoot zou kunnen opvan- voorstel zonder meer, enthousiast ormen te geven. gen Daarvoor js hij niet gemaakt, zijn. Trouwens kwalitatief zou de Hittegolf in de Sowiet-Unie Hct er immers om, de stad dam er dan ook bepaald niet op droog te maken, toen de ramp ach- vooruitgaan, daar de zakken ver- Radio-Moskou heeft in het weer- ter de rug was. In geval van een teren en inklinken een verschijn- bericht gemeld, dat de hittegolf, nieuwe .ramp zou dus de stad op sel dat zich met de tijd in sterke die heerst in het Europese gedeelte dezelfde wijze volstromen. Het wa- mate laat gelden. Hier gaat dus van de Sowjet-Unie, Centraal-Azië ter zou de stad moeilijker kunnen ook duidelijk de kwestie van het en Westelijk Siberië, Zaterdag aan- verlaten maar het uit Schouwen onderhoud een woordje meespre- hield. opgestuwde water zou weer kun- ken en al deze factoren samen vor- nen worden tegengehouden. Men deren een ernstig beraad. Wij kun- De gezondheidsdienst van mag veilig aannemen dat deze laat- nen tenslotte de aanblik van Zie- Massa Carrara in Midden-Italië, ste overweging het voorstel om de rikzee niet normaal noemen, als heeft medegedeeld, dat ongeveer dam te handhaven heeft ingegeven, een zo schrijnend herinnerings- honderd personen in het ziekenhuis Groot schijnen dus de voordelen object aan de ramp blijft gehand- opgenomen zijn met oogklachten niet, want indien andermaal het haafd. Mocht dit toch gebeuren, tengevolge van het kijken naar de water uit Schouwen zou komen in dan moeten er wel klemmende ar- zonsverduistering. Een aantal pa- geval ener volledige overstroming, gumenten zijn. Voorlopig lijkt de tiënten was bijna blind. Volgens de kunnen wij moeilijk geloven in een middenweg, maar camouflering artsen is de toestand van de pa- herhaling van de geschiedenis. Op- met groen in welke vorm dan ook, tiënten bevredigend. ruimen van de dam zou dus moei- de meest acceptabele oplossing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1