DE ZIERIKZEESCHE COURANT Arabieren verwachten Israëlische aanval op Jeruzalem Nieuwe deviezenregeling voor emigranten uit rampgebied Vijftig-duizendste emigrante naar Australië hartelijk ingehaald ZATERDAG 10 JULI 1954 No. 17570 - 110e Jaargang ZIERimSCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 3,50, per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjés (max. 15 mm) I 1 per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Mohammedanen bereiden zich voor op verdediging „De slag om Jeruzalem is naby", aldus heeft de plaatsvervangende algemene secretaris van de Ara bische Liga, Ahmed El Sjoekeiri, Donderdag op een persconferentie te Cairo verklaard. Volgens Sjoe keiri is Israel bezig 't geschiktste ogenblik te kiezen voor een poging om de stad te bezetten en het stads gebied te annexeren. Voor zijn persconferentie had Sjoekeiri de ambassadeurs van Sy rië, Saoedi-Arabië en Libanon ont vangen. Het is de plicht van alle Arabie ren en alle Mohammedanen zich voor te bereiden op de verdediging Rood-China en de V.N. Een millioen Amerikanen tegen toelating Een millioen Amerikanen hebben een petitie getekend tegen toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties, aldus werd Don derdag te New York bekend ge maakt. De voorzitter van de „commissie voor één millioen", Warren Austin, oud-permanent afgevaardigde bij de Verenigde Naties, zeide, dat hij toezicht had geoefend op het tellen van elke handtekening. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op een persconferentie verklaard, dat Amerika zijn veto recht zal gebruiken om communis tisch China buiten de, Verenigde Naties te houden. Informeel overleg in Uniebesprekingen duurt voort Er is sprake van „enige vooruitgang" Het informele overleg, dat Woens dag tussen de Nederlandse en In donesische delegaties voor de Unie besprekingen is begonnen, zal de volgende week worden voortgezet. De tweede informele bijeenkomst, die Donderdag is gehouden, begon om half vijf en heeft ruim een uur geduurd. Dinsdagmiddag half drie zullen de delegaties de informele besprekingen voorzetten. Na afloop van de jongste bijeen komst werd medegedeeld, dat „er sprake is van enige vooruitgang" in de bespreking van de „vele en in gewikkelde zaken, die aan de orde zijn". De delegaties zullen weer vol tallig bijeenkomen zo werd nog verklaard als een gemeenschap pelijk uitgangspunt zal zijn gevon den voor formele besprekingen. Vietminh kiest uitval- stellingen tegen Hanoi Strijd rond de stad duurt voort Franse vliegtuigen hebben Don derdag aanvallen gedaan aan weerszijden van de verkeersweg Hanoi-Haiphong, waar duizenden communisten zijn samengetrokken. Een Franse woordvoerder zeide, dat vermoed wordt, dat de Viet- minh een operatie tegen Hoeng Jen zal ondernemen. Hoeng Jen is een Franse sleutelstelling ten Zuiden van Hanoi. De Vietminh gaf de inwoners van een dorp elf kilometer ten Noor den van Hoeng Jen last het dorp te ontruimen. Dergelijke maatrege len betekenen gewoonlijk, dat het dorp in een bolwerk wordt veran derd, van waaruit de Vietminh kan aanvallen. Bij gevechten in en om de nieu we verdedigingsrechthoek van Ha noi en Haiphong zijn 98 opstande lingen gedood, aldus een bekend making van het Franse opperbevel. Bovendien sneuvelden 41 opstan delingen, die achttien kilometer ten Zuidwesten van Hanoi in een hin derlaag vielen. Robert Allen, correspondent te Washington van de „New York Post", heeft Donderdag bericht.dat president Eisenhower plannen voor een nieuwe reeks proeven met wa terstofwapens in het najaar, heeft afgelast. Eisenhower zou ook op dracht hebben gegeven geen grotere waterstofbommen te maken dan de bom, die op 1 Maart tot ontploffing werd gebracht. Technische factoren en veiligheidsoverwegingen waren hiervoor voornamelijk verantwoor delijk, zo schreef de correspondent. van Jeruzalem met alle middelen; aldus de plaatsvervangende alge mene secretaris. Degenen, die se dert enige tijd de ontwikkeling van het Zionisme gadeslaan, bevestigen dat Israël het voornemen heeft zich van het Arabische deel van Jeru zalem meester te maken. Verder zeide hij, dat de Israëlische propa ganda sedert enige tijd redenen tracht te vinden, die een hervatting van de strijd te Jeruzalem recht vaardigen. Meningsverschillen in het Britse Kabinet Het Britse kabinet is Donderdag, voor de tweede maal in 24 uur, bij een geweest. Aan de vergadering gingen besprekingen tussen Chur chill en Eden vooraf. Binnen het kabinet schijnen me ningsverschillen te bestaan naar aanleiding van een verslag, dat premier Churchill over zijn bespre kingen in Washington met presi dent Eisenhower heeft uitgebracht. Zo zou volgens de „Daily Express" de markes van Salisbury niet het standpunt van Churchill en Eden delen, die voorstander zijn.van toe lating van communistisch China tot de Ver. Naties. Kamer van Koophandel over verhoging telefoontarieven Diverse leden van de Amster damse Kamer van Koophandel hebben Donderdag in de openbare vergadering spijt betuigd over de onlangs aangekondigde verhoging in locale en interlocale telefoonta- De heer P. A. Rehbock noemde een verhoging van de interlocale tarieven schadelijk voor het zaken leven, kenschetste de aanhef van het rondschrijven, waarin de ver hoging wordt aangekondigd („Zeer geachte abonné, mag ik even uw aandacht vragen voor enkele tele foonzaken die voor U van belang zijn?"), als een zoetige camouflage van een venijnig addertje onder het gras. Het schijnt, aldus de voor- .zitter mr D. A. Delprat, om een verhoging van centen te gaan, maar percentsgewijze komt het neer op 30 tot 40 procent, meer dan enig bedrijf zich kan vei-oorloven. Besloten werd de desbetreffende commissie van de Kamer van Koophandel te machtigen over de kwestie der tariefsverhogingen zo spoedig mogelijk, in elk geval lang voor de Septembervergadering van de Kamer, met de P.T.T. van ge dachten te wisselen. Voor de start: De Franse renners, v.l.n.r. Gilbert Bauvin, Roger Has- senfordcr, Raphael Geminiani, bekijken samen met Wim van Est de gele trui, het fel begeerde kledingstuk, waarom even later de strijd begon. Een jaar opbrengst van verkochte landerijen Populairste meisje van Melbourne Maandag j.l., na een reis van vyf weken, is het m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, in Melbourne aar.gekomen. De „Si bajak" was op 1 Juni uit Rotter dam vertrokken met ruim 1.300 Nederlandse emigranten aan boord. By die emigranten bevond zich ook de 20-jarige Maria Agnes Scholtc uit Amsterdam, de vijftigduizendste emigrante naar Australië sinds het einde van de oorlog. Mej. Scholte is in Melbourne een grootse ontvangst ten deel gevallen. Allereerst natuurlijk van de zijde van haar aanstaande echtgenoot, de Nederlander Frank Zindler, die reeds twee uur voor de verwachte aankomst van de „Sibajak" op de kade stond, maar die, toen 't schip eindelijk binnenkwam omdat het door mist vertraging had gekregen, Korte berichten uit het Binnenland 's-GRAVENHAGE. Binnenkort zal de P.T.T. nieuwe radiozegels uitgeven, die, met inbegrip van de tekst, zijn ontworpen door de heer W. J. Rozendaal. Het zegel stelt een radiomast voor, van de top waarvan aethergolven uitgaan. 's-GRAVENHAGE. In de maand Juli zullen de onderdelen van de 4e divisie worden geoefend in re- gimentsverband. Achtereenvolgens voeren de drie infanterie-regimen- ten, gesteund door andere eenhe den, een oefenng uit genaamd „Promo" tussen Goor en Steen- wijk. UTRECHT. De bijna vier jaar oude Corn. Pekelharing te Utrecht is Donderdag in de Vecht verdron ken. Het kind werd om vier uur vermist, en zijn speelgoed vond men langs de Vecht. Na langdurig dreggen haalde de politie om negen uur vlak achter het ouderlijk huis het' lijkje op. ZUID-SCHARWOUDE. Donder dagmiddag is in de Dorpsstraat te Zuid-Scharwoude het driejarige jongetje H. Cools voor de ogen van zijn moeder onder een autobus van de Naco geraakt en overreden, waardoor het op slag werd gedood. Het jongetje stapte aan de hand van zijn moeder ,die nog een jon ger kind op de arm droeg, uit de bus. Toen het even werd losgela ten, struikelde het vlak voor de wagen, die al weer aan het rijden was, met het noodlottige gevolg. 's-GRAVENHAGE. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden de- barkeert Zaterdag 17 Juli a.s. te Marseille een detachement ter sterkte van 182 man, dat geduren de een jaar deel heeft uitgémaakt van het Nederlands Detachement Verenigde Naties in Korea. Het de tachement omvat 16 officieren, 38 onderofficieren en 128 korporaals en manschappen. Commandant is de majoor Chr. Linck uit Den Haag. toch nog maar net op tijd aanwezig was, daar het schip toch nog weer eerder aan-de kade lag. De Australische regering zond haar als welkomstgroet een boeket rode, witte en blauwe hyacinthen, getrokken van Nederlandse bollen, met linten eveneens in de Neder landse kleuren. Dit boeket was, al dus de bijgevoegde schriftelijke groet, te beschouwen als een bewijs van de groei en bloei van Neder landse waar in Australië en tevens een herinnering aan het feit dat de gelijkvormigheid en traditie en ■idealen van de Nederlanders en Australiërs worden gesymboliseerd door de drie kleuren die beide lan den in hun nationale vlaggen voe ren. De 50.000ste werd bovendien warm ontvangen door pers, film en radio. Modeshow (e water Uitgaande van de textielfa brieken in Twente en Noord- Brabant en in samenwerking met de Vereniging voor Vreem delingenverkeer en de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen, zal vanmiddag in Giethoorn een modeshow wor den gehouden. Hiervoor zullen tien Giethoornse punters met deels uit de beroeps-sector en anderdeels uit de Plattelands vrouwenbond geworven man nequins van twee kleedgele genheden uit heen en weer va ren in de dorpsgracht. In elk dezer punters zal zich ook een dame van de Platte landsvrouwenbond in oude streekklederdracht bevinden, om het verschil tussen oud en nieuw te accentueren. De Europese televisie Na de „boven verwachting ge slaagde" televisie-uitwisseling tus sen een aantal Europese landen ligt het in de lijn der verwachting dat dit in de toekomst met grotere regelmaat zal gebeuren, aldus heeft de B.B.C. verklaard. Dit vraagstuk van de mogelijke verdere ontwik keling is een van de voornaamste punten op de agenda van de tech nische conferentie van de Europe se Omroep Unie die in Parijs bij een is. Ook de programma-confe rentie van de Europese Omroep- Uniei die van 9 tot 16 Juli in Sestri Levante wordt gehouden, bespreekt dit vraagstuk. Naar te Teheran werd mede gedeeld is in beginsel overeenstem ming'bereikt over de voornaamste punten voor de regeling van het oliegeschil met Perzië. Dr. Ali Ami- ni, Perzische minister van Finan ciën en leider der Perzische dele gatie, deelde mede, dat de over eenstemming betrof de exploitatie, de schadevergoeding en het vast stellen der prijzen. De Commissaris voor de Emigra tie deelt mede, dat naar aanleiding van de noodzaak van herverkave ling ten behoeve van adspirant- emigranten uit een aantal door de watersnoodramp getroffen land bouwgebieden een speciale devie zenregeling is getroffen, waardoor zij een jaar na aankomst in het emigratie-land kunnen beschikken over de opbrengst van hun lan derijen. .V-, Hierdoor wordt bereikt, dat emi granten eerst als zij de nodige er varing hebben opgedaan tot aan schaffing van bezittingen in het nieuwe land overgaan. De regeling geldt voor emigrerende grondge bruikers in Schouwen-Duiveland, Tholen, de polder Waarde en de zg. „zak" van Zuid-Beveland en heeft betrekking op de netto-opbrengst van hun aan de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden verkochte landerijen, voor zover die in deze gebieden liggen, alsmede op de vergoedingen krachtens de wet op de watersnoodschade. Soortge lijke faciliteiten zullen desgewenst worden verleend aan personen, die Opa Schram wandelt naar Nederland Dit weekeinde, uiterlijk begin volgende week kan opa Schram, de 67-jarige wandelaar uit Driebergen de grens van ons land in Limburg passeren op zijn terugtocht van zijn meer dan 3500 km. lange wandel tocht Rome vice versa. Op 30 Juni kwam hij in Straats burg aan, waar „Le Nouvel Alsa- cien" een uitvoerig artikel aan de krasse tippelaar wijdde. En precies veertig dagen na zijn start uit Ro me doorkruiste opa Schram het centrum van Thionville bij de Luxemburgse grens. De dames Flinlerman uit Den Haag ontmoet ten hem daar. Opa Schram was zeer verheugd weer eens Hollan ders te ontmoeten. Hij bleek nog steeds in goede conditie te zijn, on danks het versnelde tempo van ruim vijftig kilometer per dag. Duitse Evangelische Kerk over de huidige politieke stelsels Op de tweede dag van de bijeen komst van de Duitse Evangelische Kerk te Leipzig heeft Wilhelm Anz, predikant te Maagdenburg, gezegd, da tnoch de klasseloze communis tische Sowjet-staat, noch de zoge naamde vrije wereld zouden leiden lot een paradijs-staat. „Niemand van ons zal de weg tot Christus vinden, tenzij wij duidelijk en beslist de ijdele menselijke leer stellingen en stelsels afzweren en hiervoor in de plaats de waarheid van Gods Woord erkennen en aan vaarden", aldus de predikant. De verschillende lezingen in de gebouwen van de Jaarmarkt waren druk bezocht. 65.000 personen nemen volledig deel aan de bijeenkomst. Door zware sneeuwval is in de Beierse alpen gevaar voor lawines ontstaan. Verscheidene wegen in lager gelegen gebieden staan als- gevolg van zware regens onder water. hun landerijen ter beschikking stel len van voormalige eigenaars der aan de Stichting verkochte gron den. De regeling, die tot stand is ge komen in overleg tussen het Com missariaat voor de Emigratie en de ministeries van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Fi nanciën, zal van kracht blijven tot 1 Mei 1957. De besprekingen .over een Europese Landbouw-Unie De meningen over de wijze waar op een eventuele Europese Land- bouwgemeenschap tot stand zou moeten komen, blijven op de Euro pese conferentie, welke te Parijs gehouden wordt over dit onder werp, verdeeld. De Franse minister van Landbouw en president van de conferentie heeft daarom Donder dag voorgesteld een werkgroep te vormen, welke een oprichtingsfor mule moet opstellen, welke voor alle léden aanvaardbaar moet wor den geacht. Deze werkgroep zal be staan uit 10 leden, t.w. West-Duits- land, België, Denemarken, Frank rijk, Italië, Nederland, Engeland, Zwitserland, Turkije en Spanje. Twee Britse burgers, die in de Sowjet-Unie gevangen gehouden werden, Eric Pleasants en William Piddington, zijn in vrijheid gesteld, aldus heeft een Britse woordvoer der Donderdag te Berlijn medege deeld. 1 O©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©© o O O©©©©O©©©©O©©©©O©O©©©O© Hel K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met la ter kans pp enkele verspreid optre dende buien; zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid; dezelfde temperaturen of iets hogere. 11 Juli. Zon op 4.32, onder 20.58. Maan op 17.23, onder 0.28. 12 Juli. Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 18.25, onder 1.00. 13 Juli. Zon op 4.34, onder 20.56. Maan op 19.19, onder 1.43. Volle maan; 16 Juli te 1.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 Juli 11.33 v.m. 23.55 n.m. 12 Juli 12.38 v.m. n.m. 13 Juli 0.59 v.m. 13.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 Juli 11.10 v.m. 23.36 n.m. 12 Juli 12.13 v.m. n.np 13 Juli 0.36 v.m. 13.06'n.m. Springtij: 18 Juli. Doodtij: 10 en 25 Juli. HET WEER IN EUROPA Sneeuw en regen op verschillende plaatsen Gemeld is dat het boven ver schillende delen van Europa hevig gesneeuwd heeft. Thans komen be richten binnen over overvloedige regenval. Dit was onder meer het geval in beneden-Oostenrijk, waar vele dorpen zijn overstroomd. Men sen en dieren moesten met boten in veiligheid worden gebrahet. Boven Slovenië, in Zuid-Slavië, sneeuwde het. Buiten Europa was het vooral IJsland, waar stortregens vielen. In de hoofdstad Reykjavik viel gedu rende 24 uur bijna tien centimeter neerslag, hetgeen gepaard ging met de hevigste storm sinds jaren. In het dal van Skagafjordur, in het Noorden, zijn wegen weggeslagen; ook hebben er aardverschuivingen plaats. Maatregelen worden getrof fen om de voornaamste stad in dit gebied, Akureyri, uit de lucht te bevoorraden. Bij de ambtswoning van de Japanse eerste minister, Josjida, is Vrijdagochtend vroeg een 17-jarige kantoorbediende aangehouden, die van plan was de premier met een tafelmes te vermoorden. Tegenover de politie verklaarde de jongeman dat hij de premier verantwoorde lijk achtte voor de schandalen die zich in het land hebben voorgedaan en de onregelmatigheden in het parlement. Overdenking Zie, Ik heb een geopende deur voor Uw aangezicht gegeven, die niemand kan sluiten. Openb. 3 8a. Een deur kan soms een eigenaar dige positie innemen. Zij biedt zo wel toegang tot iets, als dat zij die toegang afsluit. Wat is het ontzettend om des winters bij storm'en sneeuw daar buiten voor een gesloten deur te staan, maar daar tegenover is het heerlijk om binnen achter de ge sloten deur bij een warm haard vuur te zitten. Wij willen ons nu gaan verplaat sen naar de tijd toen Noach nog leefde en de zondvloed kwam. Wij zien dan, dat Noach met de zijnen veilig zijn achter de door God ge sloten deur van de ark, maar wij zien ook de mensen daarbuiten, voor die gesloten deur, vol wan hoop roepend om genade, doch het hielp hen niet, want God zelf had de deur toegesloten, ten teken van behoud voor hen die binnen waren, maar als teken van verderf voor hen die buiten zijn. Als men in de wereld van van daag ziet, ontdekt men dat ook nu de mens er op uit is zich van God af te wenden. Ook in de wereld van vandaag heeft men God buitenge sloten. Men spot en lacht en zegt: „De ark, het teken des behouds, het kruis van Golgotha, hoort niet in onze cultuur, het is oud en ver ouderd". Men wil niet meer gelo ven in het behoud door het kruis van Golgotha. Velen kunnen daar om geen veiligheid vinden en zullen eenmaal vergaan in de stromen van verderf. Velen zullen ten tijde van Noach geschreeuwd hebben om binnenge laten te worden, anderen zullen stil voor zich henen hebben gestaard naar de gesloten deur, weer ande ren zullen maar één woord in hun gedachten hebben gehadgeslo ten. Zo was het eenmaal in de dagen van Noach, zo zal het nog eenmaal komen, in de dag des oordeels, als Jezus wederkomen zal en de deur wederom gesloten zal worden. Vandaag echter, 10 Juli, heeft het Woord van God nog zijn volle waarde: „Zie, Ilc heb voor uw aan gezicht een deur wijd geopend, welke niemand kan sluiten". De deur is geopend door Jezus Christus en wij allen mogen door deze deur binnen gaan om redding, rust en vrede voor de ziel te vin den. Is het mogelijk voor allen? Ja, Goddank! Is het gemakkelijk? Neen, dat niet, want veel moet men loslaten en met veel moet men breken, maar indien men gaat door die ge opende deur, dan zal men behou den worden. Lezer, lezeres, zijt gij reeds door die geopende deur gegaan? Kent gij Jezus Christus als Uw Verlosser en Zaligmaker? Neen! Dan geldt voor U in het bijzonder dit woord van God. dat door deze overdenking tot U komt: „Ik ben de deur, indien iemand tol Mij ingaat, die zal behouden wor den". Ik zie een poort wijd open staan. Waardoor het licht komt stromen Van 't kruis, waar 'k vrijlijk heen mag gaan, Om vrede te bekomen. Genade Gods, zo rijk en vrij! Die poort staat open ook voor mij! Z. CHR. G.-W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1