ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE Biljetten als strijdmiddel tegen pessimisme in de straten Ook in Nederland wordt aangeklopt voor meer geldelijke steun KLIMAAT I In Artis werden de Amsterdamse wezen gul onthaald DONDERDAG 8 JULI 1951 No. 17568 - 110e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50, per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (ma*. 15 mm) M per stuk WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave. N V. Drukkerij voorb. Lakenman Ochtmen - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 DE TOESTAND IN HANOI Frans-Vietnamese leger kan aanval aan Een misselijke streek „Uw vrouw is ziek in Hilversum".... Een Hagenaar uit de Fischer- struat werd een dezer dagen om half drie 's nachts gebeld met de mededeling dat zijn vrouw ernstig ziek in Hilversum, waar zij logeer de, lag. De echtgenoot begaf zich er onmiddellijk heen, doch daar Genève afbreekt en.de strijd wens, "fc kende welstand verkeerde. Bij te rugkomst in Den Haag merkte hij In de straten van Hanoi zijn aan plakbiljetten verschenen, waarin de voort te zetten, zullen wij hen in autoriteiten een beroep doen op de een betere positie don tevoren op- - Fransen en Vletnamezen om kalm wachten aldus een zinsnede uit L, 1 te blijven under de bedreiging van de biljetten. De, dader was echter kernle de stad door de Vietminh. ..Hel Het bestuur van Hanoi maakt "l'1 gestoord en had vruwel mets Frans-Vietnamese legercorps is zich zorgen over ruim twee hon- mee genomen. Koed; het kan en zal vechten", al- derdduizend vluchtelingen uit het dus een der alinea's uit de tekst ontruimde gebied, die voor het me iier biljetten, die worden verspreid rendeel in kampen ten Zuiden van als strijdmiddel tegen de golf van Hanoi zijn ondergebracht. pessimisme, die door Hanoi is ge- slagen sinds de ontruiming van de node rivier-delta door rmnse- Amerikaanse militairen Uniestrijdkrachten. De politie heeft thans de 34-ja- ï-ige schilder J. A. van D. uit de Fischerstraat gearresteerd, die be kende dit lafhartige spelletje ge speeld te hebben. Kort tevoren had hij van de man, waar hij had inge broken, een radiotoestel op afbe taling gekocht. Toen had hij ge hoord dat diens vrouw in Hilver sum logeerde en tevens gezien waar het geld werd opgeborgen. Hij liep tegen de lamp toen hij het toestel, dat nog lang niet afbetaald was, verkocht. in Tjechische gevan genschap Naar de Duitse grenspolitie dezer Vietminh de onderhandelingen te dagen verklaarde, heeft een offi cier van het Tsjechoslowaakse le ger haar medegedeeld, dat de Tsje choslowaakse autoriteiten zeven Amerikaanse militairen vasthou- oord te Schiedam was de 40-jarige den. totdat drie Tsjechen door W.- classificeerder J. K. uit de Sehild- Duitsland zijn teruggezonden. straat te Rotterdam aan het werk De zeven Amerikaanse militairen in een zg. schildersbak langs het werden sedert Zondag door hun Deense m.s. „Olivia Maersk", toen dcs-France, is optimistisch over de cenheden in Duitsland vermist. die schildersbak door een kraan „«r. "tnirnn De poljtje zeide, dat de drie Tsje- werd verplaatst. Er lag echter een SCHIEDAM. Bij Wilton-Feijn- In de aanplakbiljetten wordt met nadruk verklaard, dat de ontrui ming van het zuidelijke gedeelte is geschied in overeenstemming met de Vietnamese regering. „Indien de Mendes-France optimis tisch over Indo-China De Franse eerste-minister, Men- les-France, is optimistisch over de vooruitzichten op een staken van U11W het vuren in Indo-China tegen 20 chen y0rjge Week Vrijdag over de staaldraad in de weg, die van het Juli, aldus is Dinsdag in gewoonlijk grens nabi; weiden, ten Noordoos- schip naar het dok liep. K. kreeg welingelichte kringen te Parys ver- ^en V£m Neurenberg, waren ge- daardoor een hevige duw en tui- nomen, na een spoedzitting van het vjucht. De Tsjechische officier zei, melde uit de bak van 14 meter kabinet ter bespreking van mili- dat een yan ben wegens moord ge- hoogte. De man was bijna op slag taire maatregelen in Indo-China. ZQcht WQrdt dood (By zyn ambtsaanvaarding be loofde Mendes-France, dat hy vóór 20 Juli een wapenstilstand in Indo- China zou hebben bewerkslelliBtl of DE WEDEROPBOUW VAN KOREA te zullen aftreden). OORKONDE VAN JUBILERENDE GRENADIERS EN JAGERS PER ESTAFETTE NAAR PALEIS SOESTDIJK. Als onderdeel van de fees telijke viering van het 125-jarig bestaan der garderegimenten Grena diers en Jagers, werd op het Paleis Soestdyk aan H.M. Koningin Juliana namens beide regimenten een oorkonde aangeboden, welke door esta- l'ettelopers van beide wapens van Den Bosch naar Soestdyk was over gebracht. Na de overhandiging werden de estafettelopers door H.M. voor het gebruiken van een verversing in het paleis genood. De estafettelopers van de Grenadiers en Jagers gaan het paleis binnen terwijl H.M. Koningin Juliana toeziet. ETJUE3 GUTTED GITLTE] GUTTED GUUS GUlfH) GUTTED GUTTE) GTTUH) GTTLTH) Geschil ora schilderijen van Picasso In Parijs is Dinsdag overhaast een tentoonstelling van schilderijen van Picasso, afkomstig uit musea in Leningrad en Moskou, gesloten, nadat een uit Wit-Rusland afkom stige vrouw, die zegt eigenaresse van de collectie te zijn, een gerech telijke vervolging had ingesteld om de schilderijen terug te krijgen. De vrouw, Irene Tsjoekin, zegt, dat de Russische regering de 37 schilderijen van haar vader in 1918 onrechtmatig heeft geconfisceerd. Haar advocaat heeft een Parijs ge rechtshof, waar haar eis tot terug gave van de, schilderijen is inge diend, verzocht de collectie te la ten overbrengen naar het Louvre, als de huidige tentoonstelling ge sloten zou zijn. In het Louvre zou den de schilderijen dan moeten blij ven, tot de kwestie van het eigen dom geregeld is. In Franse politiekringen verluidt, dat de collectie, die bestaat uit vroege werken van Picasso, reeds door auto's met nummerplaten van het corps diplomatique naar de Russische ambassade is overge bracht. Geneesmiddel oorzaak van encephalitis? De Franse politie heeft Dinsdag avond drogisterijen in geheel Frankrijk bezocht om te vragen of de winkels nog flessen met het nieuwe „wondermiddel" stalinon hadden, welk middel, naar men nu aanneemt, verantwoordelijk is voor veertien sterfgevallen. Het geneesmiddel, een zwavel- verbinding, dat in Januari jl. door de gezondhedsautoriteiten werd goedgekeurd, is bedoeld als medi cijn tegen steenpuisten en abcessen. Toen het praeparaat Maandag aan muizen werd toegediend, stierven deze echter onmiddellijk. Politie-artsen zijn van ooi-deel. dat stalinon encephalitis (hersen vliesontsteking) veroorzaakt. Een man en een vrouw stierven in Cambrai (Oost-Frankrijk) aan encephalitis, na gebruik van hel middel. Hetzelfde gebeurde in mid den-Frankrijk, te La Bachellerie. Voorts is de toestand van een kleine jongen, die na behandeling met stalinon in een ziekenhuis ie Parijs werd opgenomen, ernstig. Premier Churchill heeft er in een telegram aan Bondskanselier Adenauer zijn vreugde over uitge sproken, dat het standpunt van de regeringen van Engeland en de V.S. ten aanzien van West-Duitsland, de instemming heeft van de Bondsre gering, zoals de Bondskanselier in een boodschap van 30 Juni had Ia- ten weten. „De duurzame stabili teit, voorspoed en vriendschap van West-Duitsland zijn van het groot ste belang voor Groot-Brittannië en de gehele vrije wereld", aldus de Britse eerste minister. Reusachtig drie-jarenplan in uitvoering „Als de pogingen tot wederop bouw in Korea, voorlopig Zuid-, later hopelijk ook Noord-Korea, mislukken, zal de gehele oorlog daar om niet zijn geweest". Dat is de mening van Sir Arthur N. Rucker, hoofd van het Europese bureau van de U.N.K.R.A., het we- deropbouvv-agentschap van de V.N. voor Korea, die zich enige dagen in Nederland bevindt om bij de rege ring voor verlening van een derde bydrage te pleiten en aan het werk van de U.N.K.R.A. grotere bekend heid te geven. „Wij brengen in Korea een drie jarenplan nu in zijn tweede jaar tot uitvoering, dat 266 millioen dollar moet kosten en voor de vol tooiing waarvan ons nog 166 mil lioen dollar ontbreekt. De V.S. heb ben toegezegd 65 te zullen bij dragen mits de overige 35 elders wordt bijeengebracht. Engeland heeft eerst zes millioen Pond ge schonken en juist dezer dagen op nieuw twee millioen. Nederlands aandeel bestaat tot nu toe in twee maal ruim een kwart milioen dol lar; een zeer edelmoedige steun maar toch nog niet genoeg. En het werk mag niet onvoltooid blijven of bijna even erg: langer in beslag nemen dan de beoogde drie jaren". Aldus Sir Arthur N. Rucker. Ofschoon de Koreanen in verge lijking met West-Europa nog altijd in akelige omstandigheden leven, zo vervolgde Sir Arthur, kan de vooruitgang in deze anderhalf jaar bereikt niet voorbij worden gezien. Van overal ter wereld voeren sche pen door de U.N.K.R.A. bestelde goederen naar Korea. Overal in het land heeft de U.N.K.R.A. het eerst nodige herstel ter hand genomen, van grote fabrieken af tot eenvou dige vuurtorens toe. Eén grote drukkerij is in functie voor alle leerboeken die in Zuid-Korea wor den vervaardigd. Het weer blijft bij ons nog maar miez'rig en koud; n] Van zomerweer was er tot nu toe geen sprake. m De kolen zijn duur, dus je stookt maar wat hout, omdat j' aan de kou niet gewend kunt geraken. 0 Maar tegen half één rijst de hoop weer omhoog: G] De radio gaat dan z'n weerbericht spuien. 2 Wat wordt het? Vrij zonnig? Wat zachter? En droog? GJ Maar 't is alweer mis: zwaar bewolkt met wat buien. 9 Zij, die met vacantie zijn, hebben een strop, Ze zitten in pensions zich maar te vervelen. m Soms, even, een uur houdt de regen dan op, p Daarna giet 't opnieuw weer eens pijpestelen. GJ Doch tijdens de maaltijd zegt iemand: De Bilt.' D] Half één! Wat zal 't worden? De shirts of de truien? cj Maar na d' eerste woorden is elk reeds verkild. 't Is weer 't oude lied: Zivaar bewolkt met wat buien. De zomer verstrijkt met een ijzig klimaat. u| Zo gaat 't altijd: J' hebt pech of je kunt boffen. P Wat geeft het je feit'lijk, al maak je je kwaad? Tot nu toe heeft niemand het nog goed getroffen. J De Bilt geeft z'n weerbericht; hoe dat ook is, P Je weet toch wel waar of het klokje zal luiën. m Om half één, dan hoor je als steeds weer, gewis 5 Hetzelfde refrein: Zwaar bewolkt met wat buien. q] Dat miez'rige weer werkt zelfs op je humeur; p De politici hebben 't ook al te pakken. 5 Er kwam in de eenheid een lelijke scheur, p; Nu speelt men het spel van het zout op de slakken. c Straks breekt er een storm los, Wat heb je er aan? n] Waarschijnlijk uit 't Westen, of moog'lijk uit 't Zuiën. m En 'k zie al als politiek weerbericht staan 5 [g 't Bekende recept: Zwaar bewolkt met wat buienq] j| HENK VAN HEESWIJK. GARS GAAS GAAS GAAS QJTTL3 GAflGJ GAJT0 GAA3 GAITS GAAS Britse Jannenweten van geen ophouden „Jah", „Jah" hun enige Nederlands COBALT-THERAPIE. - Een radio loge stelt hier in het ziekenhuis van Oak Ridge in de Amerikaanse staat Tennessee een cobalt-therapeutisch apparaat in. Radioactief cobalt geeft gammastralen af, die van de zelfde soort als, maar intensiever zijn dan die, welke worden afge geven door radium. Bovendien heeft Cobalt 6» 't voordeel, dat het slechts een duizendste kost van de prys die men voor radium met de zelfde radioactieve kracht moet be talen. „Matroos, gaan we nou naar de apen?" „Jah, jah", zei de matroos, ivani hij was een Engelsman en hij ver stond er niets van. Maar met Brit se diplomatie had hij zich aange wend om alles, dat hem boven zijn hoofd door het op zijn schouders gezeten Amsterdamse weesjongetje werd toegeroepen, te beantwoorden met twee van de weinige Neder landse woorden, die hij zich in de enkele dagen, dat hij hier is, heeft weten aan te meten. Vijftien van de 230 Britse „Jan tjes" ,die zich vorige week Vrijdag al verdienstelijk hebben gemaakt voor kinderen uit Schouwen-Dui- veland en Amsterdamse wezen tij dens een kinderfeest aan boord van hun schip, de mijnenlegger „Apol lo". hernieuwden de kennismaking met enkele hunner pupillen: zij kwamen als ware Sint Nicolazen, voorzien van twee koffers boorde vol met chocola en snoepgoed, naar het Burgerweeshuis bij de Kalver- straat in Amsterdam en deelden daar het lekkers met kwistige hand aan de vele weesjes uit. Maar zelfs zonder dat heerlijke snoepgoed zouden zij er welkom zijn geweest. Ze hadden immers die prachtige blauw-witte marine- petlen op. En in minder dan geen tijd hadden de jochies van het weeshuis die bemachtigd en ze op hun eigen hoofdjes gezet. Tot enorme vreugde van de kin deren namen ieder der 15 „Jantjes" twee kinderen aan de hand, meisjes en jongens tussen 4 en 14 jaar oud en brachten ze naar een vrachtwa gen van de Koninklijke Marine, die voor de deur gereed stond. Daar werden ze met de Britse gastheren ingepropt, waarna de reis aanvaard werd naar Artis. Twee uur lang schetterden daal de kinderstemmetjes van de ouder loze peuters in de oren van de Brit se matrozen, die vrijwel nergens antwoord op konden geven, maai er toch in slaagden hun peuters een heerlijke middag te bezorgen. O v Critiek is de tol die een man O voor zijn befaamdheid aan het 4 publiek betaalt. 6 O O^OdOOOOOOOOOOOOOOOOOC Hel K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Minder buiig Wisselende bewolking met vooral aanvankelijk plaatselijk nog enkele buien: zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen; na koude nacht overdag iets hogere tempe- i raturen dan Woensdag. 9 Juli. Zon op 4.30, onder 20.59. Maan op 15.06, onder Eerste Kwartier: 8 Juli te 2.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 Juli 9.25 v.m. 21.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 Juli 8.59 v.m. 21.28 n.m. Springtij: 18 Juli. Doodtij: 10 en 25 Juli. De weersvooruitzichten Buiigheid gaat afnemen Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste dagen stond het weer in Nederland onder in vloed van een depressie boven de Noordzee, welke geheel gevuld was met koude onstabiele lucht. Op verscheidene plaatsen kwamen on weersbuien voor, terwijl plaatselijk ook hagel viel. De temperaturen waren zeer laag voor de tijd van het jaar. In De Bilt bedroeg het et maal gemiddelde op 6 Juli slechts 10,9 graad, en waarde, die normaal voorkomt in de eerste decade van October. De depressie, welke dit koude en buiige weer veroorzaakte, neemt echter in betekenis af, terwijl een rug van hoge luchtdruk zich van de Britse eilanden over West-Euro pa uitbreidt, hetgeen een vermin dering van de buiigheid tengevolge zal hebben. Op de oceaan nadert een volgen de storing, welke zich vandaag al weer over de Britse eilanden zal gaan uitbreiden, hetgeen tot gevolg heeft, dat de winden in onze om geving weer naar Zuidwest gaan krimpen, en wat minder koude lucht aangevoerd zal worden. H.M. de Koningin in de Harskamp Koninklijke belangstelling voor militaire wedstrijden H.M. de Koningin heeft Dinsdag middag een bezoek gebracht aan de legerplaats Harskamp. Omstreeks vier uur arriveerde de Koningin per auto in de Harskamp om getui ge te zijn van de onderlinge wed strijden die daar gehouden werden door de parade-bataljons van de garderegimenten Grenadiers en Ja gers, zulks in verband met het 125- jarige bestaan dezer regimenten. De Koningin was vergezeld van haar hofdame Jvr. Repelaer van Dricl en brigade-generaal c.t. Pa- hud de Montagne, plaatsvervan gend chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin. Kort na haar aankomst begaf de Koningin zich met haar gevolg per auto naar het terrein waar de wed strijden gehouden werden. Deze omvatten o.m. schieten, behendig heidswedstrijden met jeeps, ver bindingsdienst, E.H.B.O. en derge lijke. Ook op de hindernis en de moderne gevechtsbaan waren de manschappen volop in actie. Gerui me tijd volgde H.M. de verrichtin gen. Na afloop reikte zij staande in een schiettent van de legerplaats de prijzen uit, elke winnaar met een handdruk feliciterend. De Ko ningin vertrok om kwart over vijf weer naar Soestdijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1