DE ZIERIKZEESCHE COURANT In dal van de Rhone botsten twee treinen op elkaar Geslaagde bijeenkomst te Burgh met excursie door het duingebied DINSDAG 6 JULI 1954 No. 1756? - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlEN Pfijt per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50. per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) i 1,— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelslraat A 171, Zierikïee, Postbus nr 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikïee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 Aantal doden gestegen tot 35 Het aantal dodelijke slachtoffers locomotief van de goederentrein bij een botsing, tussen een perso- plaats vond. nentrein en een goederentrein, die De locomotief, die door de eerste Zaterdag in het dal van de Rhöne wagon heenging, drukte het voor met een snelheid van 100 km per ste gedeelte van de tweede wagon uur in de buurt van Saint Peray in. Door het geweld van de botsing op elkaar inreden, is tot 35 ge- werd de derde wagon de lucht in stegen. geslingerd en kwam terecht op de vierde, waarin 29 kinderen zaten. Reddingsploegen zetten de ber- Geen van de kinderen, die op weg gingswerkzaamheden voort bij de waren naar een vacantiekolonie, eerste wagon van de personentrein, uep verwondingen op. waar de locomotief van de goede- rentrein dwars doorheen ging. Men gelooft dat zich nog doden ondei Qg aard be vil) OD LllZOtl het verbogen staal en de verwron- r gen resten van de wagon bevinden. Vermoedelijk zijn 22 personen 130 personen werden gewond, omgekomen en velen gewond door Alle doden en gewonden waren een drachtige aardbeving, die twee Fransen. provincies in het Zuidelijke deel De politie heeft de 29-jarige van ^et philippijnse eiland Luzon spoorwegemployé Mon Eillet aan- keeft geteisterd. De regering heeft gehouden, die, naar men aanneemt, troepen ingeschakeld voor het hulp- de wissels bediende voordat de werk Nog steeds komen in Manilla treinen op hetzelfde spoor in bot- ^richten over zware schade bin- sing kwamen. nen volgens deskundigen was de De personentrein, een dieseltiein, beving van tectonische oorsprong die van Lyon naar Nimes reed, ^egn wjjziging jn de formatie van was op tijd, toen de botsing met de d0 aardkorst)i NIEUWE MARINEHAVEN DEN HELDER OFFICIEEL IN GEBRUIK GESTELD. Vrydag 2 Juli is de nieuwe marinehaven van Den Helder in aanwezigheid van tal van autoriteiten, officieel in dienst gesteld. Hr. Ms. „Karei Door man", het vlicgdckschip van de Koninklijke Nederlandse Ma rine, met aan boord de minis ter van Marine, Z.K.H. Prins Bernhard en de bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef marinestaf, voer een over de havenmonding gespannen dun nen staaldraad door, aldus de ingebruikname van deze be langrijke aanwinst voor de Ne derlandse marine symbolise rend. Terwijl de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door de Marinicrskapel der Konink lijke Marine, verklonken, koos de „Doorman" ligplaats in de nieuwe haven. Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman" vaart statig de nieuwe haven binnen, terwijl op de oever tallozen't schouw spel gade slaan. Aan dek staan de manschappen aangetreden. Vredesonderhande lingen in Indo-China begonnen Overeenstemming over agenda Maandag zijn de delegaties van Frankrijk en die van de Vietminh te Troeng Gla begonnen met het bespreken van concrete bijzonder heden van een mogelijke wapen stilstand in Indo-China, aldus heeft A.F.P. uit Hanoi gemeld. In een gemeenschappelijk com muniqué na de bijeenkomst van Zondag is gezegd, dat de delegaties van beide partijen het eens zijn ge worden over „de taken, aard, agen da, beginselen en werkmethoden van de conferentie". De volgende bijeenkomst zou begonnen kunnen worden met het aansnijden van concrete vraagstukken. De erkenning van Rood-China De republikeinse fractieleider in de Amerikaanse Senaat, William Knowland, heeft Vrijdag op een jy- f berichten persconferentie verklaard te vre- ^orre oencmen zen, dat Frankrijk een transactie het Binnenland aangaande Indo-China is aange gaan, die tenminste een passieve 's-GRAVENHAGE. De Neder- goedkeuring van communistisch- Chinees lidmaatschap van de Ver enigde Naties met zich brengt. Als de Amerikaanse bezwaren te gen het lidmaatschap overstemd werden, zou hij willicht een amen- RING NA 50 JAAR TERECHT Het zoontje van Ds. L. Lu- teyn te Tjerkwerd vertelde niet zonder geringe trots aan zijn vader „Mij broertje heeft een ring van goud". Inderdaad bleek dit broertje een ring te hebben gevonden in de pasto- rietuin. Het opschrift „Anna 2897" gevoegd bij de veron derstelling, dat de ring wel zou behoord hebben aan een vroegere bewoner van de pas torie, leidde het onderzoek naar Scharnegoutum, waar nog de weduwe woonde van Ds. J. van 'Rijs, voorheen predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Tjerk- werd. Oudere dorpsgenoten herinnerden zich nog, dat deze vrouw Anna heette. Inderdaad bleek zij zich te herinneren, dat haar man de ring eens in de tuin had verloren. Onge veer vijftig jaar bleef deze daar liggen, hoewel de tuin vele malen moet zijn omgespit. 30 millioen commu nistische partijleden Volgens de jongste te Moskou ge publiceerde cijfers bedraagt het aantal communistische partijleden in de gehele wereld iets minder dan dertig millioen. In de landen met een communis tisch bewind wonen in totaal meer dan 900 millioen zielen, waaronder de 200 millioen van de Sowjet-Unie en de 600 millioen van continentaal China. Hevige aardschok in Djakarta gevoeld Vrijwel de gehele bevolking van Djakarta werd Zondagochtend om een minuut over zes gewekt door •een hevige aardschok, die tien se- conden aanhield, de deuren en ven sters deed trillen en de meubels van hun plaats deed slingeren. Dit was dc tweede aardbeving in 48 uur. Zij was zo hevig, dat de naald van de seismograaf reeds bij de eerste trilling buiten werking werd ge steld. De seismografische dienst kon slechts mededelen, dat de beving zich in Noordwestelijke richting voortbewoog en dat zij een tectoni sche was. Nederlands properheid spreekwoordelijk Vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" Ouwerkerk krijgt weer een molen (Van onze redacteur) In Frankrijk is onder auspiciën van het ministerie van de Nationale - - T Opvoeding een kruistocht voor de goedkeuring van communistisch- landse minister van Landbouw, pr0perheid gehouden. Daaraan was Visserij enVoedselvoorzieningf dhr een pr„perheids-concours verbon- S. L. Manshalt, is onderscheiden met den waarbij aUe schoien ,n Frank_ t Grootkruis i.d. Peruviaanse orde rijk waren betrokken. El. werden .Merito Agricola Republics Peru- tien iiSchoonheden" bekroond die - ;'ria versierselen, behorende een reia naar jfederjand WOnnen. dement op de^wet voor hulp aan bij deze onderscheiding, zijn hem Woensdag 7 Juli a.s. zulen deze tien het buitenland indienen, om de vorige Dinsdagavond door zijn Pe- pranse kinderen op Schiphol aan- Amerikaanse bijdragen aan fondsen ruviaanse ambtgenoot ir. Alberto komen. Zij zullen die dag door de van de Verenigde Naties te staken. Leon, overhandigd tijdens een di- Nederlandse Vereniging van Zeep- r ner te" huize van de Peruviaanse fabrikanten worden ontvangen te De zaak Petrof gezant 's-GRAVENHAGE. Het Neder- De voormalige Sowjet-diplomaat landse Rode Kruis zal zo spoedig Petrof, die in Australië asyl heeft mogelijk 2000 dekens naar het Mexi- gekregen, heeft bij het onderzoek caanse Rode Kruis zenden voor de der; koninklijke commissie naar sni- bevolking in het door de Rio Gran- onnage verklaard, dat een contact- de overstroomde gebied. Het hoofd man, die als „K" bekend stond, bestuur van het Nederlandsche door middel van vrienden op het Rode Kruis heeft aan het Mexi- Australische ministerie van Buiten- caanse Rode Kruis zijn deelneming zocht werden voor het raadhuis landse Zaken geheime inlichtingen met de overstromingsramp betuigd. door de schoolkinderen 900 k 1000 verkreeg over politieke menings- ballonnetjes opgelaten. Een daar- verschillen tussen Australië, Enge- ROTTERDAM. Blijdorp's reptie- Van raakte verward in de Konink- land en de V.S. len- en amphibiëncollectie te Rot- lijke standaard op de auto en de Hij zeide, dat de Sowjet-Unie een terdam is uitgebreid met twee reu- chauffeur van H.M. haalde het in „apparaat" in Australië had opge- zensalamanders, die per vliegtuig de auto. bouwd, dat in geval van oorlog zou uit Japan arriveerden. Deze amphi- Zaterdagmorgen werd aan het kunnen worden ingeschakeld. Hij bieën, die 2 meter lang en zeer oud gemeentehuis te Dinteloord het maakte geen bijzonderheden van kunnen worden, leven in rotsholen kaartje dat aan de ballon hing toe- dit „apparaat" bekend. en gebergte-riviertjes en kunnen gestuurd. Als afzender vermeldde zeer lang vasten. het: Koningin Juliana. Paleis Soest- Vreugde in Guatemala AMSTERDAM. Uitermate talrijk d«k' Baan?' En erstond °P geschre- zijn de gevonden en nimmer afge- veil hartehjke groeten". De stad Guatemala, de hoofdstad haalde voorwerpen, die jaarlijks Het ballonnetje was opgelaten van de gelijknamige staat, verkeert door diverse instellingen aan de dcor de 8-jarige Ada Vogelaar van iri een vreugderoes wegens het be- meest biedende worden verkocht. de Drogendijkschool. eindigen der vijandelijkheden. jn Nederland is nu in navolging van Vrijdagochtend zeven uur werd een reeds in Engeland, Duitsland, de burgerij door sirenegeloei en Oostenrijk, Zwitserland en Ameri- klokkengelui kond gedaan, dat de ka bestaande vind-dienst een Ne- vrede was hersteld. De Guatema- derlandse centrale van de interna- ,fn„. Q„ leans regering heeft bepaald dat tionale vind-dienst opgericht (Prin- Jïn het Vrijdag een nationale feestdag sengracht 157, Amsterdam, is hel 1,1 de p zou zijn. Iedereen nam deel aan de hoofdkantoor). worden toeeewezen. Hiervooi algemene feestvreugde. Alle win Den Haag. Ballonnetje belandde in Koninklijke handen Toen de Koningin op haar werk bezoek aan de voormalige rampge bieden op 21 Juni Dinteloord be- Zeeuwen bekeken de' Noordoostpolder Dit najaar, vermoedelijk in No- 'cmber, zal weer een aantal bedrij- 'en in de N.O.-polder aan pach ters worden toegewezen. Hiervoor komt ook een 40-tal Zeeuwse boe- S'^'be^^wa^n'^slótën, 's-GRAVENHAGE. De ambassa- ren in aanmerking die door de wa- om eigenaars en personeel in staat deur van de Unie van Zuid-Afrika, tersnood zijn getroffen, te stellen aan de viering van de kolonel P. I. Hoogenhout, heeft Za- De Herverkavelingscommissie vredesdag deel te nemen. terdagmiddag in het paleis Soest- Zeeland heeft Vrijdag met een hon- dijk aan Prins Bernhard een copie derdtal gegadigden voor een nieuw overhandigd van een kleurenfilm bedrijf een tocht gemaakt door de De expeditie van sir Edmund over de Kruger Wildtuin, „Animal polder, waarbij verschillende be- Hillary naar het Baroen-gletscher- Kingdom". De film werd vervaar- drijven werden bekeken. De hele gebied in Nepal heeft, behalve de digd in opdracht van „Suid-Afri- tocht droeg een oriënterend karak- bijna acht duizend meter hoge Ba- ka's Toeristen Korporatie". De aan- ter. De Zeeuwen waren afkomstig roentse, nog acht toppen beklom- bieding werd gedaan met het oog uit Zuid-Beveland, Schouwen-Dui- men, die nooit te voren bestegen op het bezoek, dat Prins Bernhard veland en Tholen. De nacht van waren, aldus te Katmandoe ontvan- in September aan Zuid-Afrika zal Donderdag op Vrijdag werd in gen berichten. brengen. Kampen doorgebracht. „Stad en Lande" heeft de jaar vergadering er weer op zitten. Ook ditmaal annex excursie, want de leden willen niet slechts wat horen, maar ook wat zien. Burgh en om geving was ditmaal het doel. Wel begrüPetÜk, want slechts in de dumslreek vindt men de mogelijk heid een 'portie „groen" te halen, waarop men weer enkele weken teren kan. Zo was die keus nogal logisch en ook het behandelde on derwerp: „Tuinarchitectuur door de eeuwen heen", dat op knappe wijze werd ingeleid door mevr. E. W. Ro- meyn, een jeugdige tuinarchitecte, die haar betoog op uitstekende wijze wist te documenteren. Tevoren deed dr. Westendorp Boerma nog mededeling van de be staande plannen m.b.t. het slot „Moermond", waaraan een bestem ming ten algemenen nutte zou wor den gegeven. Zonder de hulp van de eilandelijke bevolking schijnt het echter toch niet te kunnen gaan en daarom zullen de eilandbewo ners per circulaire in kennis wor den gesteld van de mogelijkheid op welke wijze zij financieel de plannen kunnen steunen. Mevr. Romeijn moest wel met ze venmijlslaarzen door de historische stof heenlopen, maar daarbij werd niettemin een schat van historische gegevens ontmoet, die stuk voor stuk interessant waren. Inmiddels bleken geen duidelijke beschrijvin gen te bestaan van de tuinarchitec tuur van het oude Egypte, Assyrië en Perzië. Van het W.-Romeinse rijk is veel meer bekend en als oudste tuinen kent men de Moorse tuinen in Spanje. Ook na de ondergang van het W.-Romeinse rijk (476 n. Chr.) handhaafden de tuinen zich nog bij de kloosters en de tuinarchitectuur werd met nieuwe ideeën geïnjec teerd toen de Kruisvaarders terug keerden uit het Heilige Land. Uit voerig behandelde spr. daarop de tuinstijlen uit de Renaissance-pe- riode, de Barok- en de Roccoco- tijd. Renaissance-voorbeelden vindt men bv. bij de kastelen langs de Loire. De Renaissance-tuin is klein en tussen huis en tuin is geen ver band, in tegenstelling met de Ba- rok-tuin, die ook gekenmerkt wordt door gestyleerde bloemenfiguren, een duidelijke hoofdas en veel wa terwerken. In de Roccoco-tuin springt de doorgevoerde ornamen tiek sterk naar voren. Zeer veel aandacht wijdde spr. aan de tuinen van Versailles, die een reusachtige oppervlakte beslaan en worden ge- irrigeerd met behulp van een be- vloeiingssysteem, dat alleen reeds respect afdwingen kan. In 1685 werkten aan deze tuinen niet min der dan 36000 mensen en 6000 paar den. JVIet geld uit Amerika (Rocke feller) werden de tuinen in 1935 opgeknapt. Wat de hedendaagse tuinarchi tectuur betreft kan stellig van een tuinstijl worden gesproken, waar bij drie begrippen worden oder- scheiden, nl. functie, nadruk en ar tisticiteit. Wat de functie betreft is sprake van een nieuwe ordening, waarbij recreatieve mogelijkheden en aesthetische overwegingen be- MOLEN VOOR OUWERKERK Op de Zaterdag in hótel „Het Wapen van Burgh" gehouden vergadering van de Vereniging „Stad en Lande van Schou wen-Duiveland" heeft de voorr zitter, dr. J. J. Westendorp Boerma medegedeeld, dat er een goede kans bestaat, dat Ouwerkerk een nieuwe molen zal krijgen. Zoals bekend, werd de oude molen tijdens de inun datieperiode verwoest. De nieu we molen is afkomstig uit Gro ningen. Tijdens Haar jongste bezoek aan Schouwen-Duive land heeft H.M. de Koningin ook van Haar belangstelling voor de Ouwerkerkse molen doen blijken. Het is dus in alle opzichten een verheugend be richt, dat een nieuwe molen de plaats van de oude zal in nemen. O O O Datgene waarop men niet durft O te hopen in een jaar, gebeurt o soms in een ogenblik. o ©©©©©©©❖©©©©©©©O©©©©©©© Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Buien Wisselende bewolking met enkele buien; matige tot krachtige Zuid westelijke wind; aanhoudend koud. 7 Juli. Zon op 4.28, onder 21.00. Maan op 12.47, onder 23.27. 8 Juli. Zon op 4.29, onder 21.00. Maan op 13.57, onder 23.43. Eerste kwartier: 8 Juli te 2.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIK7.EE: 7 Juli 7.51 v.m. 8 Juli 8.33 v.m. BROUWERSHAVEN: 7 Juli 7.18 v.m. 8 Juli 8.04 v.m. Springtij: 18 Juli. Doodtij: 10 en 25 Juli. 20.01 n.m. 20.45 n.m. 19.42 n.m. 20.28 n.m. palende factoren zijn. De moderne tuin is rustig, economisch en be grijpelijk van aanleg. Lijn, vlak en massa vormen de factoren waarop de architect legt, die niet gebonden aan strenge vormen, zal streven naar een practische en mooie tuin. In de practijk komt dit neer op het zoeken naar een synthese tussen het practische en het schone. Wat de aanleg van tuinen in het inundatie- gebied betreft, was spr. van mening, dat begonnen kan worden met een raambeplanting, bestaande uit bo men, heesters en een windschut. Later kan dan de definitieve be planting plaats vinden, in overeen stemming met het landschap. Tijdens de discussie onderstreep te burgemeester Vermeulen van Dreischor, de ook reeds door mevr. Romeijn naar voren gebrachte noodzakelijkheid, dat er op het punt van tuinaanleg voorlichting komt. De heer Vermeulen achtte het nodig dat de aandacht van de Stichting „Nieuw Schouwen-Dui veland" hierop wordt gevestigd. De heer N. H. Lysen herinnerde er aan dat ir. Koning belast met de beplanting, reeds alle medewerking heeft toegezegd. Contact zal door hem worden opgenomen met ge meenten en particulieren. Het ini tiatief moet echter van belangheb benden uitgaan. De heer W. P. L. Bakker attendeerde op het ontstel lend gebrek aan plantenkennis bij de jeugd en de oudex-en. Dit leidt in de practijk tot het aanleggen van saaie tuinen, waar men altijd weer dezelfde bloemen en planten gebruikt. Spr. pleitte voor het in brengen van een degelijk sortiment. De voorzitter deelde nog mede, dat er ook plannen voor een gemeen tehuis te Ouwerkerk bestaan, dal achter oude gevels zal worden op getrokken. Bij de aanvang van de vergade ring verwelkomde wethouder Bol kenbaas bij ontstentenis van burgemeester van Citters de le den der vereniging op hartelijke wijze. Namens de gemeente werd een consumptie aangeboden. Verscheidene bataljons van de Vietminh zijn Zaterdagochtend vroeg, ten Zuiden van Phoely, het Westelijke bolwerk van de nieuwe Franse stellingen in de Tonkinese delta, tot de aanval overgegaan. Er ontstonden hevige gevechten langs de rivier de Day. De Fransen en Vietnamezen zetten met steun van pantserwagens, artillerie en vlieg tuigen een krachtige tegenaanval in, om deze eerste grote aanval van de opstandelingen sinds de terug trekking van de Uniestrijdkrach ten uit het Zuidelijk deel van de Rode rivier te breken. Excursie door het „Zeepe" Daalde tijdens de lunch nog een fikse regenbui neer, tijdens de wan deling door het duingebied van de familie van der Lek de Clercq bleef het droog, zodat er veel van het uitbundig natuurschoon werd ge noten. Het „Zeepe" achter Burgh wordt gekenmerkt door een gulle, natuurlijke begroeiing van het duinlandschap, dat daarom volop afwisseling biedt. De heer Lysen deelde mede dat in het bongerdge- bied tegen „Zeepe' aan, kortgele den een interessant onderzoek heeft plaats gevonden, waaruit bleek, dat slecht onderhouden boomgaarden veel meer van vogels hebben te lijden dan goed onderhouden. Een maagonderzoek van talrijke vogels toonde aan, dat de vogels zich in de buurt van goed oderhouden boomgaarden, vrijwel uitsluitend voeden met voedsel rond de boom gaarden. Een ontdekking in het ongerepte duinlandschap waren zes jonge Bergeendjes, die ongestoord rond zwommen in een duinpias. Moeder en vader Bergeend keken van een eind wat verontrust toe naar de plotselinge belangstelling voor hun jongen. Zo werd de duinexcursie een waardig sluitstuk van een ge slaagde „Stad en Lande"-dag, die hoewel niet overmatig druk be zocht, toch zeer geslaagd heten mag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1