Doe je niet mee? Kinderen van Schouwen-Duiveland werden onthaalt op Brits oorlogsschip Huidgenezing SCHELDEBANK N.V. - ZIERIKZEE Stap over in de gezonde helft! Onvergetelijke uren in Amsterdamse haven Stad en Provincie (Van een medewerker). Daar stopte die Ineke van de Vate uit Nieuwerkerk een mokka- punt in haar mond op het achter dek van het trotse Engelse oorlogs schip Hms. Apollo", dat aan het Steenen Hoofd, aan de boorden van het Amsterdamse IJ gemeerd lag en daar enkele uren in één groot en feestelijk kinderhuis herschapen was. En kauwend dacht Ineke nog aan die wonderlijke geheimzinnige tocht in het donkere binnenste van dit reusachtige schip, waar alle 40 kin deren van Schouwen en Duiveland in een soort bokkenwagen zonder bok waren gekropen. En toen gaf een van die clowns, met een neus als een komkommer, een seintje. Roets, daar ging de wagen de duis ternis in, waar honden blaften Met schitterende ogen van de pret kwamen de jongens en meisjes uit de donkere tunnel te voorschijn. Ze wilden die tocht nog wel eens rnaken, maar eerst met de kabel lift. Dat was wel het grootste avon tuur van de Zeeuwse kinderen van ons eiland, die Donderdag alweer door bemiddeling van „Amsterdam helpt Schouwen-Duiveland" een dag in de Amstelstad te gast zijn geweest. De Britse Jantjes, die geen mid delen ongebruikt hebben gelaten om de Zeeuwse jeugd er waren nog dertig Amsterdamse weesjes bij een daverende middag te be zorgen, hadden niets dan succes. Die kabelbaan liep hoog over het grijze schip van de brug naar de voorsteven; een stoel aan een ka bel met een veiligheidsgordel, gold als lift. Langzaam gleden de kleine Zeeuwen naar omlaag. Een prachtig avontuur! Dan de sulbaan, groter en mooier dan in menige speeltuin. En als je dan beneden kwam, stonden daal de wonderlijkste clowns. Hoe vreemd en potsierlijk die er alle maal uitzagen, kunnen Piet Tiele- man (10 jaar) van Nieuwerkerk, Jopie Hart van Renesse, Piet Hart van Noordgouwe, Adrie Patmos, Koosje Evertsen en al die andere stralende kinderen beter vertellen dan we het op deze plaats kunnen doen. Dan liepen er op deze Donderdag middag vervaarlijke zeeschuimers rond, met hoofddoeken, roder dan de bloedvlag, gekleurde jakken en gele broeken, die soms .verdacht veel op pyama's geleken. Temidden van dit alles trokken de kinderen van het ene spel naar het apdere; overal waren verrassingen, maar die op het achterdek spanden de kroon. Daar werd de jeugd om vier uur aan gedekte tafels met al lerlei heerlijkheden genood. Maar er was zoveel! Alleen de taartjes waren al een flinke hap. En de mannen bedienden als obers! En de kinderen glunderden! En de clowns sprongen als kak kerlakken rond. Met een glimlach van tevreden- heid ging mevi\ G. Wijesmuller, het gemeenteraadslid, die deze middag de jeugd van ons eiland haar bij zondere zorg schonk, rond. Waterfestijn Het slot van deze „children-pax-- ty" overtrof elke verwachting. De woeste zeerovers werden van het metershoge stuurboord in het wa ter gegooid. Er was een springplank buiten- boord bevestigd en op het uiteinde werd eerst potsierlijk geworsteld alvox-ens de piraten in het water vielen. De kinderen hebben zich daarmee kostelijk geamuseerd. Beppie Duinhouwer uit Brou- wershaven (10 jaar) had geen ogen genoeg, Kees Elenbaas uit Ellemeet zou het de zeerovers toch niet graag nadoen. Zo dacht Piet Hart uit Noordgouwe er ook over. We hebben slechts een paar vreugdevolle momenten van dit feest aangestipt. Het moeten voor de kinderen, die uit bijna alle dor pen van Schouwen-Duiveland zijn gekomen, onvergetelijke uren zijn geweest. Voordat zij naar het schip wer den gebracht, was er een maaltijd in het jeugdhötel „De Laurier" in Amsterdam, waar de Zeeuwse kin deren, die in December jl. het Sin terklaasfeest in Amsterdam hebben meegemaakt, gelogeerd hebben. Toen jong Schouwen-Duiveland tegen vijf uur over de loopplank ging en de gehele bemanning haar uitgeleide deed, school in de ver rukte gezichten van de kinderen ae dank aan deze Bx-itten, die vo rige week in Hammerfest een zelfde feest hadden geox-ganiseerd. De „Apollo" blijft tot Dinsdag a.s. in de hoofdstad, waar het een beleefdheidsbezoek brengt, liggen. RENESSE Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over Juni. Geboren: Jopie Stoffel, z. van L. Diunhouwer en E. Viergever (uit Duivendijke); Helena Jacomina, d. van S. J. Priemis en C. A. Lie- vense. Gehuwd: C. Korsman, 22 j. en W. M. Dorreman, 21 j.; L. M. Koo- man, 48 j. en J. A. Groenewoud, 49 j. Ingekomen: A. H. G. Habets uit Heerlen; M. Bode uit Rotterdam; M. P. Moelker uit Indonesië. Vertx-okken: W. M. Dorreman (echtgenote van C. Korsman) naar Ellemeet; L. E. van der Slikkenaar Noordwelle; M. A. Stoutjesdijk (echtgenote van J. K. van Damme) en zoon naar Haamstede. DUIVENDIJKE Loop der bevolking. Ingekomen: Adriaan van der Schelde van Elle meet. Vertrokken: Bartel J. Bij de Vaate en gezin n. Emmeloord (N. O.P.); Jakob van der Wekken en gezin n. Rutten (N.O.P.); Willem Geelhoed en gezin n. Max-knesse (N. O.P.); Job van de Panne en echt genote n. Elkex-zee. ELKERZEE Loop der bevolking en bur gerlijke stand over Juni. Ingekomen: 4. Kornelia J. Bij de Vaate, echtgenote van H. Ringel- berg, van Boskoop. Gebox-en: 9. Johanna M. M., d. van J. van de Panne en A. C. J. Kloet. ELLEMEET Loop der bevolking over Juni. Ingekomen: 12. W. M. Dox-x-eman, echtgenote van C. Kox-sman, uit Renesse. Vertrokken: 9. Jac. van Splunter naar Haax-lemmex-meer; 15. A. van der Schelde naar Duivendijke; 21. M. C. Legemate en gezin naar Schiedam. BROUWERSHAVEN Vergadering Groene Kruis Woensdagavond belegde de plaat selijke afdeling van het Groene Kruis een vergadering in de O.L. school alhier. Wnd. voorzitter, de heer H. J. Vooren, verwelkomde de weinige aanwezigen en deelde mede, dat dit de eex-ste vergadering na 1952 is, die kan worden gehou den. Vorig jaar kon dit niet gebeu ren wegens de ramp. Uit het ver slag van de penningmeester bleek dat er een nadelig saldo bestaat van f 549,25 voor de afd. Groene Kruis en voor d eafd. T.B.C. een nadelig saldo van f 271. De voorzitter zegt, dat het bestuur van mening is dat hieruit onhexToepelijk een contri butieverhoging op moet volgen. De vergadering besluit dan ook deze, zoals practisch in alle andere ge meenten het geval is, van f 4 te brengen op f 5 per jaar. Tevens deelde spi\ mede, dat met het ge meentebestuur contact is opgeno men de bestaande subsidie te ver hogen. Volgens de begroting voor 1954 zou het tekort plm. f 1000 (hierin reeds begrepen de zojuist aangenomen contributieverhoging) belopen. Uit het jaai-verslag van de seer. Dr. W. J. Terpstx-a blijkt, dal diepgaande besprekingen door het bestuur zijn gevoerd over het bou wen van een nieuw wijkgebouw, welke gelden door Zwitserland voor het rampgebied ter beschik king zijn gesteld. Verder deelde spr. mede dat de wijkzuster 805 zie kenbezoeken in 1953 aflegde. 17 ïnaal werd zitting gehouden in het wijkgebouw van het consultatiebu reau voor zuigelingen. Er werd in geënt tegen pokken, diphterie en kinkhoest. Door het vertrek naar elders van de voorzitter de heer Catsman, werd een nieuw be stuurslid gekozen. Na diverse stem mingen blijkt Ds Keizer als zoda nig te zijn benoemd, welke zijn functie aanneemt. Dr. Terpstra, die aftredend is, wei-d m.a.s. herkozen. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter deze geanimeer de vergadering. Burgex-lijke stand en loop dei- bevolking over Juni. Gebox-en: Pieter Johannes, z. van P. J. Bolkenbaas en P. v. d. Weele. Gehuwd: P. J. Endevoets en L. Duinhouwer. Ovex-leden; Anthonius Krijger, 84 jaar. Ingekomen: Mej. M. Kx-istalijn uit Rottex-dam; M. de Bokx uit Hoek (Zld.). Vertrokken: A. Buijs en gezin naar Nieuwkoop; P. A. ten Haaf naar 's Gx-avenhage; M. P. van dei- Klooster en gezin naar Creil (N.O.- poldex-). OOSTERLAND Rijtoer Ouden van dagen Evenals vorige jaren zal ook dit jaar de ouden van dagen dezer gemeente weer een rijtoer worden aangeboden. De Oranjevereniging heeft gemeend, ondanks het feit dat de onkosten voor zo'n rijtoer aan merkelijk hoger liggen dan enige jaren geleden, onze oude lieden weer een genotvolle dag te bezor gen. Nog te meer nu ons eiland ten gevolge van de ramp van veel groen verstoken is, zal het des te aantrek kelijker zijn een bosrijke streek te bezoeken. Er zal deze week voor dit doel worden gecollecteex-d en de O.V. hoopt dat iedereen hiervoor mild zal willen offeren. Torenuurwerk staat stil Zeer ten ongerieve van de bevol king, staat het torenuux-werk al geruime tijd stil. Er schijnen enige ondex-delen van het mechanisme versleten te zijn, welke door nieu we zullen moeten worden vex-van- gen. Hopenlijk zal dit spoedig ge beuren. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huldqezondheid LAND- EN TUINBOUW De afzet van overtollige Amerikaanse landbouwproducten Het Amerikaanse Congres heeft zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp betreffende de afzet in het buitenland gedurende de ko mende drie jaren van Amerikaanse overtollige landbouwproducten, tot een bedx-ag van één milliard dollar. Na ondertekening door president INGEZONDEN STUKKEN Eisenhower zal het ontwerp kracht van wet kx-ijgen. op de zeer grote oogst van bewaax-- fruit, welke hier te lande dit jaar is te verwachten. Voox-al in de eei"- ste maanden van 1955 zal de afzet daarvan grote moeilijkheden ople veren, welke door een lagex-e hef fing van inkomende rechten op si naasappelen ex-nstig zullen worden vergroot. Richtprijs koolzaad voor de oogst 1955 De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft voor koolzaad van oogst 1955 de richtprijs vastgesteld op f 60,per 100 kg. Deze prijs geldt voor kool zaad van gezonde doorsneekwali teit met een vochtgehalte van 13 en een zuiverheid van 97 bij le vering door de teler franco pak huis handelaar. De koolzaadprijs voor de oogst 1955 is dei-halve f 5,per 100 kg hoger dan die welke geldt voor het koolzaad van de thans te velde staande oogst. Deze vex-hoging houdt verband met de kostprijsstijging, zoals die blijkt uit een door het Landbouw- Economisch Instituut samengesteld rapport. Mijnheer de Redacteux-. Import van citrusvruchten verontrustend Er is straks veel eigen bewaarfruit Bij de overweging van het wets ontwerp tot gedeeltelijke schorsing van de heffing van invoerrecht op sinaasappelen en mandarijnen in de afdelingen der Eerste Kamer hebben enkele leden verklaard de toeneming van de import van ci trusvruchten, in het bijzonder van sinaasappelen, enigermate veront- ï-ustend te achten. Daar, naar hun ooi-deel, deze toeneming in hoge mate wordt bevorderd door de steun, welke de regering der be trokken landen op allerlei wijze aan deze import verlenen i-ezen bij hen ex-nstige bezwaren tegen ver mindering van de invoerrechten hier te lande, welke deze langza- mex-hand reeds te hoog gestegen import stellig nog zal bevorderen. Tot het vei-lenen hunner toestem ming tot het nemen van maatrege len voor een termijn tot 31 Decem ber a.s. zouden de leden, hier aan het woord, wel wox-den bereid ge vonden, doch zij wilden reeds de aandacht van de regering vestigen Gaarne opname van onderstaand stukje in Uw blad. Bij voox-baat dank. De muziekvereniging „Nu met Hope" is keurig geüniformeex-d. Jammei-, dat onder de keui'ige uni- fox-men van sommige leden nog de oude geest blijkt te bestaan, die het korps vroeger x-eeds zodanig par- ten heeft gespeeld, dat het bestaan ei van dikwijls aan een zijden draad hing. Wie in dit korps de grootste mond heeft, blijkt nog steeds de lakens uit te delen. Nu wil men jonge leden aan trekken, maar als men deze een maal heeft, dan worden ze keer op keer teleurgesteld en beloften, van daag gegeven, worden morgen weer ingetrokken. Zodoende is ons mu ziekkorps beslist op de vei-keerde weg. Wanneer hierin niet spoedig verandering komt, zal het „gesuk kel" van vroeger spoedig weer te rug komen. Moge een krachtige leiding spoedig zodanig orde op zaken stellen, dat niet „de grootste mond", maar de x-echtvaax-digheid de koers bepaalt. Opdat „Nu met Hope" blijve voortbestaan en bloei en tot in lengte van dagen. A. B. DE GR A AFF-J umelet. Kerkstraat 16, Bi-uinisse. POSTSTRAAT B 29 Aan- en verkoop van Effecten Verzilvering van coupons en lossingen Handels- en Landbouwcredieten Deposito's - Rekening-Courant Alle Verzekeringen Des Zaterdags zitting te Haamstede in Hotel Bom, ingang Noordstraat, van 9.15—11.15 uur Omdat onze toonruimte te k/ein word HEBBEtt W'J PL AtiriEH VOOR EEN NIEUWE WINKEL IN OOSTERLAND EN ZIERIKZEE. Gemeente Zierikzee Toelating van leerlingen tot de OPENBARE U.L.O.-SCHODL Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de aanmelding voor toe lating van leex-lingen tot de OPENBARE U.L.0.-SCH00L kan geschieden tot 25 Juli a.s., elke werkdag, persoonlijk of schriftelijk, bij het hoofd dei- school, de heer T. BROERE, Driekoningenlaan A 119 L. Toegelaten kunnen worden de leerlingen, die het zesde leer jaar van een school voor lager onderwijs met goede uitslag hebben doorlopen. Zierikzee, 29 Juni 1954. Burgemeester en wethouders voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE, burgemeester, MULDER, secx-etaris. Vrijwilligers voor kadervorming van het te organiseren dijkleger. Voor het verstrekken van in lichtingen wordt door de Wa terbouwkundige zitting gehou den op: Woensdag 7 Juli te Burgh van 7.30-8.15 ('s avonds) in het ge meentehuis; te Haamstede van 8.30-9.15 ('s avonds), in hötel Bom; te Renesse op Maandag 5 Juli 1954, in het Vex-enigingslokaal (van 8.00-9.00 uur) en te Noord gouwe op 8 Juli 1954 van 8.00- 9.00 uur in café Coomans. Gegadigden uit andex-e plaat sen kunnen zich ook schrifte lijk wenden tot de Waterbouw kundige vóór 10 Juli 1954. ORANJEVERENIGING BROUWERSHAVEN Heden, Zaterdag 3 Juli Volks- en Kinderspelen gevolgd door zwem- en wielex-- wedstrijden, gecostumeerde korfbalwedstrijd en lampion optocht met muziek. DAMES Kent U ons nieuw kapsel, de „La Corolle" Speciaal coupe-knippen en een natuurlijke permanent wave, verzorgd door A.BAL KAPSALON 't CENTRUM Nieuwerkerk Als kinderen hangerig of gauw moe zijn, is dan hun voeding wel in orde? Ze krijgen wel genoeg, maar niet alfiirl war vii DIJKLEGER Het Dagelijks Bestuur van het Waterschap Schouwen viaagt Neem per man driekwart kan U metUwgezin. Neem voldoende melk, want juist melk bevat deze belangrijke stoffen zo overvloedig. Melk geeft U die rijke inhoud bovendien voor de laagste prijs. Doe daarom de goede stap in de gezonde helft met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5