1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Anti-communistische staatsgreep brengt nieuwe regering in 't zadel Westelijken gaan Russisch verzoek bestuderen Beide landen blijven plannen voor Europees leger steunen Potterdamse helpsters en helpers brachten bezoek aan Duiveland Bespreking over opheffing Unie-verhouding begonnen DONDERDAG 1 JULI 1964 No. 17564 - 110e Jaargang ZIERIKZEESdEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (mu, 15 mm) 11. per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee RedacteurM. BIJ DE VAATE - Tel 309 DE TOESTAND IN GUATEMALA Zij bestaat uit enkel militairen Kolonel Diaz is na slechts twee dagen aan de macht te zijn geweest in Guatemala al weer van het to neel verdwenen. Een anti-commu nistische staatsgreep heeft een nieuwe regering in het zadel ge bracht die nu bezig is te onderhan delen met kolonel Armas, de leider van de rebellen, over een toapen- stilstand. De nieuwe regering is, venals die van Diaz, de opvolger van Arbenz, een militaire raad. Zij bestaat uit drie officieren, die hun werk zijn begonnen met het arresteren van kolonel Diaz en vervolgens alle communisten hebben doen gevan gen zetten. Vervolgens traden zij in contact met de leiding van de re bellen om te proberen tot een wa penstilstand te geraken. Volgens te Mexico per telefoon ontvangen berichten is er reeds overeenstemming bereikt over een wapenstilstandsovereenkomst, die zou voorzien in amnestie voor alle politieke gevangenen van vroegere regeringen. De nieuwe regering wordt be schreven als zeer eensgezind en in Dc Geneefse Conferentie Frankrijk en Engeland willigen Russisch verzoek in Frankrijk en Engeland hebben Maandag een Russisch verzoek, in gewilligd, dat de delegatieleiders naar de conferentie over Indo-Chi- nu bijeen zouden komen om te spre ken over de principes voor con trole op een wapenstilstand, aldus wordt uit conferentiekringen ver nomen. Rusland meent dat een dergelijke bijeenkomst gehouden moet worden voordat het een Frans voorstel voor het instellen van een commissie van deskundigen, ter bestudering van de bijzonderheden van een wa penstilstandscontrole, kan aanvaar den. Het Amerikaanse antwoord is nog niet bekend. Overstromingen in Texas Beken werden woeste stromen De was van de Rio Grande en haar zijrivieren in de Amerikaan se stad Texas ,die wordt veroor zaakt door zware regenval, is de hoogste welke tot dusver is geme ten. Op sommige plaatsen viel 56 cm. regen. Smalle beken zijn uitgegroeid tot woeste stromen, waardoor bruggen en wegen zijn vernield. Twaalf per sonen zijn verdronken en vijf wor den nog vermist. Bij het reddings werk is men vaak geheel afhanke lijk van hef schroef vliegtuigen. Men hoopt met behulp van de dam bij Falcon, op de grens tussen Texas en Mexico, uitbreiding van de overstroming te voorkomen. Het stuwmeer achter de dam, dat nu een oppervlakte van 234.000 ha. be slaat, kan zonder gevaar worden uitgebreid tot 1.634.000 ha. hoge mate anti-communistisch. De drie leden van de militaire junta zijn José Luiz Cruz, Elfego Monzon en Mauricio Dubois. Monzon had ook al zitting in de regering van kolonel Diaz. Hij schijnt de coup tegen Diaz te hebben geleid. De geopende Egyptische sarcophaag Het lege graf in een pyramide te Sakkara ,dat vorige week werd ge opend, behoorde tot Sekhem-Khet, een van de opvolgers van de stich ter van de derde dynastie der pha- rao's Zoser, zo is Dinsdag te Cairo bekend gemaakt. Men had de naam van Sekhem-Khet op vier zegels gevonden. Volgens de Egyptische oudheid kundige dr. Hassan bewijst het feit, dat de tombe leeg was, dat het graf bedoeld was voor de ziel van de overleden pharao. Hassan voegde hieraan toe, dat hij bij zijn onder zoek van meer dan 200 van derge lijke graven tot de conclusie was gekomen, dat de oude Egyptenaren twee graven hadden, een voor het lichaam en een voor de ziel. De toestand op St. Eustatius is zeer critiek, aldus de nota t.a.v. het eindverslag nopens de ontwerp begroting 1954. De regenval is de laatste maanden met noemenswaar dig zodat wordt verwacht, dat het geen geplant werd .slechts een zeer schrale oogst zal opleveren. Hulp aan deplanters ia de vorm van werkverschaffing of anderszins is nog steeds geboden. Koningin Elizabeth heeft Maandag in het Buckingham pa leis de hoogste Britse onderschei ding, de Orde van de Kousenband, verleend aan koning Gustaaf Adolf van Zweden. De Zweedse koning kende de hoogste Zweedse orde, de Orde van de Serafijn, aan de her tog van Edinburgh toe. De kostwinnersvergoeding voor militairen Stichting van de Arbeid wenst verhoging De Stichting van de Arbeid heeft zich tot de minister van Oorlog ge wend, teneinde te bepleiten dat mi litairen door opkomst in werkelijke dienst daarvan geen schade zullen ondervinden, wat hun inkomsten betreft. Het gaat, volgens de Stichting, niet aan, dat de financiële nadelen, welke voortvloeien uit een verblijf onder de wapenen, door de over heid op anderen worden afgewen teld. De bestaande kostwinnersvergoe ding grondt zich op een bestaans minimum. Dat heeft, merkt de Stichting op, onvermijdelijk tot ge volg, dat velen van de onder de wapenen geroepen militairen ern stig in inkomen achteruit gaan. De inkomsten van het gezin dezer militairen zullen zodanig afnemen, dat van verkommeren gesproken kan worden, wanneer niet eigen reserves worden aangesproken of de burger-werkgever van de mili tair een aanvulling geeft op het militaire inkomen. Dat dit laatste op vrij ruime schaal geschiedt, mag volgens de Stichting in de gegeven omstandigheden toegejuicht wor den, maar mag zeker voor de over heid geen reden vormen om een juiste vergoeding achterwege te laten. Vluchtelingetjes in Neder landse zomerkampen Bij „Interchurch Aid" is het ver zoek binnen gekomen om twintig meisjes uit vluchtelingenkampen bij Lübeck een vacantie van vijf tien weken te bereiden en daarin de mogelijkheid te openen voor deelneming aan een zomerkamp. De N.C.S.V. zal zeven meisjes plaatsen in twee kampen. De Her vormde Jeugdraadgroepen van het Nederlands Padvindsters Gilde zal dertien meisjes plaatsen, eveneens in twee kampen. De kosten van het project be halve het verblijf in de N.C.S.V.- kampen, dat door de N.C.S.V. ge dragen wordt zijn f 1200,Het hoofdbestuur van het N.P.G. heeft dit bedrag beschikbaar gesteld uit de actie: „Een heitje voor een kar weitje". De meisjes genieten voor de rest van de tijd gastvrijheid in Utrecht se en Haagse gezinnen. OM DE VREDE IN INDO-CHINA In verband met algemene vredesbeginselen De delegaties van Engeland, Frankrijk en de V.S. zijn overeen gekomen een Russisch verzoek om een bijeenkomst van delegatielei ders over de algemene beginselen voor een wapenstilstandscontröle in Indo-China, verder te bestuderen, aldus wordt in gewoonlijk betrouw bare kringen medegedeeld. Tevoren was gemeld, dat Enge land en Frankrijk bereid waren met een dergelijke bijeenkomst accoord te gaan. Maar een definitieve be slissing zou pas worden genomen na overleg met de Amerikaanse de legatie. Later, na besprekingen tussen de drie delegaties, werd meegedeeld, dat men meer tijd nodig heeft om de kwestie te bestuderen. DE BRITS-AMERIKAANSE BESPREKINGEN Churchill zeer loyaal jegens Rusland In een communiqué dat te Wash ington is uitgegeven na afloop der besprekingen tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, beves tigen president Eisenhower en pre mier Churchill dat zij de plannen voor het instellen van een Europees leger blijven steunen. Omtrent Zuid-Oost-Azië wordt gezegd, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië voort zullen gaan met het opstellen van plannen voor een gemeenschappelijke verdedi ging van dit gebied, „opdat het hoofd kan worden geboden aan de toestand, die zou ontstaan bij een slagen of mislukken der Geneefse besprekingen over Indo-China". Op een nadien gehouden pers conferentie heeft Churchill gepleit voor een „werkelijke goede poging" om te komen tot een vreedzaam naast elkander leven met de Sow- jet-Unie en communistisch China. Dit is een kwestie, die de kern van het huidige politieke leven raakt, aldus Churchill. Hij zeide een groot voorstander te zijn van een geduldige, rustige en vriendelijke bestudering van de Russische plannen. Hij verklaarde, dat hij nog altijd van oordeel is, dat een conferentie op het hoogste ni veau van groot nut kan zijn, mits op het goede tijdstip. Hij waar schuwde er echter voor, dat een mislukking van een dergelijke con ferentie zeer ernstige gevolgen kan hebben. HERINNERING AAN DE EVACUATIETIJD Banden met evacué's nauwer aangehaald De bevolking van Rotterdam-Zuid is zoals bekend, voor het grootste deel afkomstig van de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden en wel juist van die eilanden, die in 1953 door de ramp van 1 Febr. 't zwaarst werden getroffen. Geen wonder dus dat in Rotterdam-Zuid zeer veel evacué's van deze eilanden terecht kwamen. Iedere middag (5 keer per week) werden deze mensen opgevangen in de zg. Bethlehem Kapel, een ge bouw dat ook voor kerkdiensten werd gebruikt, maar dat door de week beschikbaar was gesteld om als centrum van samenkomst te dienen. Tjokvol was dan ook de catechi satiekamer van de Ned. Herv. kerk te Bruinisse, toen helpers en help sters uit deze stadswijk, die vorig jaar bij dat werk waren betrokken, Dinsdag een dagje vrijaf hadden genomen, om een kijkje in het rampgebied te komen nemen en de kennismaking met de evacué's uit Bruinisse en Oosterland te komen hernieuwen. Na de lunch was men op onge dwongen wijze gezellig bijeen en werden herinneringen uit de eva- cuatiedagen opgehaald. Er werden 12 ramp tegels verloot, het Zeeuwse volkslied was voor deze gelegen heid door de Rotterdammers inge studeerd en natuurlijk werden ook verschillende andere „gezangen" gezongen. Nadat de kerk, het orgel en het dorp waren bezichtigd, ver trok men onder leiding van „Oom Arie" naar het Westen om de eigen lijke verwoestingen van het ramp gebied in ogenschouw te nemen, 's Avorids werd de maaltijd ge bruikt op Oosterland, waar even eens vele kennissen opnieuw wer den begroet. Het uit 35 personen bestaande ge zelschap, dat bij ontstentenis van de wijkpredikant Ds. Anker, die verhinderd was mee te komen, on der leiding stond van de heer en mevr. de Jong, had een onvergete lijke dag en zoals ook op deze dag dikwijls was uitgesproken, de ban den in de bange dagen gelegd wa ren nauwer aangehaald en men zal alles in het werk stellen om een blijvend contact te onderhouden. Gepolijste taal doet ons vaak O het begrip tussen goed en 6 ktuaad verliezen. g 66066066600666666066000 Hef K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Weinig wind Na in de nacht plaatselijk grond mist, overdag droog en zonnig weer, maar in het Noordwesten van 't land geleidelijk toenemende bewolking; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen; de zelfde temperaturen of iets hogere. 2 Juli. Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 6.39, onder 22.10. Eerste kwartier: 8 Juli te 2.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 Juli 4.42 v.m. 16.59 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 Juli 4.00 v.m. 16.27 n.m. Springtij: 2 en 18 Juli. Doodtij: 10 en 25 Juli, Warmer weer op komsf Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen van Juni zijn zeer koud geweest. Zo bleef de tem peratuur Maandag en Dinsdag in De Bilt beneden 15 graden. Reeds enkele dagen hield een depressie bij Noorwegen aan de Westflank een Noordelijke luchtstroom in stand, waardoor koude lucht van oorsprong uit de Poolstreken naar West-Europa werd getransporteerd. Intussen nam de depressieactivi teit boven de Oceaan weer toe en het warmtefront van een der de pressies, die thans gelegen is bij de Noorse kust, veroorzaakt in midden -En gel and ,- Schotland en Ierland regen. Dit front passeert of nadert ons land vandaag. De koude Noordzeelucht wordt hierdoor ver dreven, zodat de temperaturen ge leidelijk aanzienlijk hoger worden. De activiteit van het warmtefront en ook van de overige Oceaanfron ten neemt af, naarmate zij West- Europa naderen. Neerslag van be tekenis is daarom de komende da gen niet te verwachten. Abonné's buiten bet eiland kunnen zich 25 cent incasso kosten besparen, door f 3,50 abonnementsgeld voor het 3e kwartaal te storten op onze postrek. 137677, vóór 3 Juli a.s. ROTTERDAM. Er is te Rotter dam een onderlinge rijtuigveeni- ging opgericht, die weer op ouder wetse manier aan bruiloften fleur wil bijzetten. Onder het motto „Een schone traditie in ere herstellen" heeft de combinatie een bruidscou pé met volgkoetsen aangeschaft. De bedoeling is de bruidskoets te doen trekken door vier paarden ,twee witte en twee zwarte. SCHIPHOL. Met zijn echtgenote en zijn twee dochtertjes, Charlotte (9) en Ann (11) is Dinsdag in een van de K.L.M. gecharterde Dakota de thans 37-jarige Henry Ford II, kleinzoon van de stichter der Ford fabrieken en president-directeur van de Ford Motor Company in De troit (V.S.), op Schiphol aangeko men. Dijkleger voor Schouwen moet voor de winter mobilisabel zijn Et is nog grote behoefte aan vrijwilligers In genoemde kringen acht men het onwaarschijnlijk, dat het Rus sische verzoek zal worden ingewil ligd. De Russische delegatie had op een bijeenkomst van delegatieleiders aangedrongen, alvorens zij een Frans voorstel zou kunnen aan vaarden om een comnyssie van des kundigen te vormen ter bestude ring van de bijzonderheden van een controle op een wapenstilstand. Prof. Dr. E. M. Meijers overleden Opsteller van nieuwe burgerlijk wetboek Een van Nederlands grootste rechtsgeleerden, Prof. dr E. M. Meijers, is in zijn woning te Leiden plotseling overleden. Hij had in Arnhem het congres van de Neder landse juristenvereniging bijge woond. Thuisgekomen voelde hij zich niet wel en enige ogenblikken later overleed hij. Prof. Meijers be reikte de leeftijd van 74 jaar. Hij was een jurist van buitenge wone scherpzinnigheid, die boven- dien een zeer vruchtbare pen had, waardoor zijn roem tot ver over de landsgrenzen reikte. De thans ontslapene werkte tot in zijn laatste dagen nog hard. De dood overviel hem, toen hij zijn grootste werk van de laatste jaren, het ontwerpen van een nieuw Ne derlands burgerlijk wetboek waartoe de regering hem in 1947 opdracht gaf bijna beëindigd had. Nadat hij onlangs met de Tweede Kamer in zijn kwaliteit van raadadviseur in buitengewone dienst, een aantal vraagpunten, op gesteld naar aanleiding van zijn voorlopig ontwerp, had behandeld, was Prof. Meijers thans bezig de laatste hand aan dit gigantische werk te leggen. PRINS BERNHARD REIKTE ZILVEREN ANJERS UIT Tydens een plechtige byeenkomst in het gebouw van de Nederlandse Handel Maatschappij te Amster dam heeft Z.K.H. Prins Bernhard Maandagmorgen 28 Juni zilveren anjers uitgereikt aan verschillende personen, die zich op sociaal en cultureel gebied in het afgelopen jaar bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt. - Foto: Prof. dr G. A. van Poelje, die werd onderscheiden voor zyn belangryk werk in dienst van het Nederlandse Jeugdherberg wezen, neemt de versierselen, be horende bij de onderscheiding, in ontvangst. Van de zijde van het Waterschap „Schouwen" wordt medegedeeld, dat zal worden getracht vóór de a.s. winter een bewakingsdienst van vrijwilligers voor de zeedijken van het Waterschap „Schouwen" in het leven te roepen. De organisatie staat op papier, maar nog niet vol doende personeel kan worden aan getrokken om de dienst van het dykleger naar behoren te laten functionneren. Enig inzicht in de opzet van het dykleger kan inmid dels verhelderend werken omtrent de functies, die de vrijwilligers kry- gen te vervullen, wanneer het dyk leger moet optreden. Als een waterstand van 2.30 m plus N.A.P. wordt verwacht te Zie- Vijf jaar na ondertekening R.T.C.-overeenkomst In de Lairaissezaal op het Bin nenhof in Den Haag, boven de Rid derzaal, waar op 2 November 1949 het statuut van de unie tussen het Koninkryk der Nederlanden en de toenmalige Verenigde Staten van Indonesië werd ondertekend, zyn Dinsdagochtend de Nederlands-In donesische besprekingen begonnen over het opheffen van de Uniever houding en daarmee verband hou dende vraagstukken. De conferentie wordt gehouden op verzoek van de Indonesische re gering en is een voortzetting van het overleg, dat in 1952, eveneens in Den Haag, werd gehouden en werd afgebroken naar aanleiding van een kabinetscrisis in Indonesië. De besprekingen zullen in be sloten vergaderingen worden ge voerd. De Indonesische delegatie staat onder leiding van de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, Mr Sunarjo. Leden zijn de Indonesische ministers van Econo mische Zaken en Onderwijs, Mr Is- kaq Tjokrohadisurjo en Mr Mom. Yamin, de waarnemende hoge com missaris van Indonesië in Neder land, Mr Susanto Tirtoprodjo, en de Indonesische ambassadeur in Londen, professor Supomo. Voorts omvat de Indonesische delegatie vijf plaatsvervangende leden en enige adviseurs. De Nederlandse delegatie wordt geleid door de minister zonder por tefeuille, Mr J. M. A. H. Luns. De helft van het millioen Rus sen, dat naar Centraal-Azië werd gedeporteerd in de laatste oorlog, bestond uit de gehele bevolking van de republiek Tsjechen-Inquisj. Mannen, vrouwen en kinderen wer den in Februari 1944, op de Rus sische legerdag, opgepakt op be schuldiging van de geheime poli tie, dat de bevolking de Duitse troepen hielp. Andere deportaties hadden plaats in de Sowjet-repu- bliek der Kalmukken in December 1943, en in de republiek Karachaef in November 1943. De Tartaren uit de Krim werden weggevoerd in Juni 1944. rikzee, wordt een telegram A ge zonden aan diverse personen, met name burgemeesters, personeel technische dienst waterschappen, e.d. Telegram B wordt verstuurd bij 2.70 m plus N.A.P. en telegram C bij 3.10 m plus N.A.P. Ten behoeve van de bewakings dienst worden rayondepóts inge steld, t.w. te Zierikzee, Seroos- kerke, Burghsluis, Scharendijke en Brouwershaven. In het depót hou den zich op een commandant van de bewakingsploeg, een magazijn meester, ordonnansen, lampenisten, telefonisten, e.d. Bij telegram A moeten de men sen zich gereed houden. Bij tele gram B wordt het depót door het personeel bezet. Het commando tot het uitrukken van de dijkwachten gaat uit van 's Landskamer. Een dijkwachtpatrouille bestaat uit twee man, die een dijkstuk van één km bewaken. Indien de dijkwacht is betrokken moet een tweede groep bewakers opkomen, die het depót bezetten. In eerste instantie is voor hulp dus deze tweede groep voorhanden. Moet daadwerkelijk worden opge- teden, dan gaan ordonnansen uit om het nog nodige aantal reservis ten op te roepen. In de instructie van het dijkleger staan verder taakomschrijvingen van de verschillende functionaris sen. De organisatie van het dijk leger is nauwkeurig uitgewerkt en reeds dadelijk zou het leger kun nen optreden, ware het dat alle plaatsen zouden zijn bezet. Dit is echter niet het geval. Er hebben zich nog niet voldoende vrijwilli gers gemeld en het gaat er thans om de leemten in de personeels voorziening zo snel mogelijk op te vullen. Uiteraard kan het bestuur van het waterschap „Schouwen" slechts putten uit een nog zeer tjlun bevolkt gebied. Het behoud van Schouwen is echter ook het behoud van andere delen van het eiland. Daarom wordt gehoopt dat ook vrijwilligers zich zullen melden uit de corridor en de Westhoek. Juist door een eendrachtige samenwer king kan het dijkleger voldoende uitgerust en getraind worden voor een taak waartoe het mogelijk kan worden geroepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1