RICHMOND Discussiebijeenkomst Bureauvoor Beroepskeuze i?ndSeregTneenvo^ b,.: voor Schouwen-Duiveland OXO SOEPEN -eÓsLe, wtaa£t<jc(_! Raad van Bruinisse en leden adoptiecommissie gasten van Gorssel Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit aan vier landgenoten Uurwerk van Zonnemaire's toren electrisch verlicht Jioe i ook xij. hoort er bij! J 1 sluit van de internationale com- Ingezonden mededeling Voortgezette voorlichting dringend nodig Onder voorzitterschap van Dr J. Bij de discussie werd d^ noodza- J. Westendorp Boerma vergaderde kelijkheid van voortgaande voor- sluit van de internationale com missie voor tuinbouwcongressen, wordt het 14e Internationale Tuin- bouwcongres van 29 Augustus tot 6 September 1955 te'Scheveningen gehouden. Het uitvoerende comité staat o'ri^ der leiding van Prof. Dr S. J. Wel- Vrijdagavond in de aula van het lichting sterk onderstreept Dr lensiek' hoogleraar in de tuinbouw- SteiK onderstreept. XJ nlantpntp«qt tp Wapeningen. Serre- Zierikzees Lyceum het Bureau voor Boerma meende de jeugd en de faris^ vïn^het ^lte^nternaUonalé Beroepskeuze voor Schouwen-Dul- ouders met voorlichting tans van het 14e lnteinat,onale met voorlichting ook te veland. Hiervoor waren uitgeno- kunnen bereiken via de ouder- dlgd de ouders die met betrekking avonden, die voor elke school wor- tot de beroepskeuze voor hun kin- den gehouden. Het is dringend nodig ■leren met vragen en moeilijkheden dat de ouders op de hoogte worden bFintaJS'sten'voor"'alëë- zitten. Zeer tot teleurstelling van gebracht van de vele mogelijkhe- het bestuur waren slechts zeer wei- den die er in diverse branches en nigen opgekomen om de belang- takken van bedrijf nog liggen, rijke toelichting aan te horen, die Juist door de geïsoleerde ligging enkele hoofden van dienst en figu- van Schouwen-Duiveland is men ren uit het bedrijfsleven en het on- doorgaans van deze mogelijkheden derwys bereid waren te geven over niet goed op de hoogte. Het Bureau de mogelijkheden en onmogelijkhe- voor Beroepskeuze zal zich dan ook den die er liggen op de vaderlandse bij den voortduur bezinnen op de Tuinbouwcongres 1955 is Dr Ir C. de Bakker, directie van de Tuin bouw, 's Gravenhage. Tijdens het congres zullen, be- mene voordrachten, vergaderingen van de volgende secties worden ge houden: groente- en zaadteelt, fruitteelt, bloemen- en bloembol lenteelt, boomkwekerij, tropische- en subtropische cultures. mogelijkheden, die er op het punt van voorlichting nog liggen. LAND- EN TUINBOUW Internationaal tuinbouwcongres te Scheveningen arbeidsmarkt. Niettemin werd het programma, zij het gedeeltelijk, afgewerkt. De heer E. P. J. Saltzherr Krips gaf een uiteenzetting van de opzet en organisatie van een groot kantoor en somde de functies op .die op een dergelijk kantoor voorkomen. Ty pen en stenograferen zijn al dade- lijk twee kundigheden die vereist Scheveningen is in twee achter- worden. Op de ondergrond van het eenvolgende jaren wel het conte- Staatspraktijkdiploma Boekhouden rentieoord van internationale tuin- zijn vele andere en dikwijls hogere bouwkringen. functies te bereiken. Spr. noemde verder loonadministratteur, kost- prijscalculator, debiteurenadmini strateur, correspondent (algemeen secretaresse), facturist en de „sales promotor", een nieuwe functionaris in het bedrijfsleven, die de ver koop stimuleert en remmingen in 't bedrijf wegneemt. Andere func ties zijn' personeelschef, sociaal werker(ster), bedrijfsjurist en se cretaris van de directie. Ingezonden mededeling OXO „CHICKEN" - OXO VERMICEtllSOEP - OXO TOMATENSOEP OXO CHAMPIGNONSOEP - OXO JUIIENNESOEP Z.K.H. Prins Bernhard Landscom- mandeur in de Orde van St-Jan Ex-evacué's van Schouwen-Duiveland zonden telegram De verjaardag van Prins Bernhard Vandaag viert Z.K.H. Prins Bern hard zijn 43ste verjaardag. Van morgen zal de drumband van de Kon. Militaire Academie de Prins P> een aubade brengen bij het paleis. Des middags wordt, evenals verle den jaar, een tuinfeest gehouden in het paleis-park, waar een intern concours hippique wordt gehouden. Des middags en des avonds worden privé-gasten van de Prins verwacht. Perzische oliegeschil opgelost Er is practisch overeenstemming bereikt over het Perzische oliege schil tussen de Perzen en een groep van acht grote oliemaatschappijen. De leiding zal waarschijnlijk in handen komen van een speciale maatschappij, die zowel in Perzië als in Nederland zal worden inge schreven. De Perzen dringen er op aan, dat de meerderheid van de raad van commissarissen van deze maatschappij uit Perzen zal be staan. EEN ONVERGETELIJK VRIENDSCHAPSBEZOEK In vele opzichten rijk programma werd afgewerkt De stand van de arbeidsmarkt De heer D. Goudriaan, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, gaf daarna een overzicht van de stand van de arbeidsmarkt. Vooral in de bouw- en metaalnijverheid komt men veel werkkrachten te kort. In het algemeen kan.de indu strie nog zeer veel geschoolde wer kers gebruiken. De vraag in het al gemeen blijkt inmiddels sterk af hankelijk te zijn van de streek. Zo heeft bv. de N.O.-hoek van het land een sterk overschot. Door een 12 Juli ingaande regeling m.b.t. het werk aan D.U.W.-objecten, poogt de overheid tegemoet te komen aan de sterke vraag in diverse beroe pen. Voor vrouwen liggen de kan sen voor het grijpen. Telefonistes, stenotypistes, sociale werksters e.d. worden overal gevraagd. Toestand van Truman achteruit gaande De toestand" van ex-president Harry Truman heeft „een ongun stige keer" genomen, aldus deelde zijn dokter Wallace Graham Zater dagavond mede. De 70-jarige ex-president onder ging op 20 Juni een spoedoperatie, waardoor zijn galblaas en blinde darm werden weggenomen. Guatemala een gevaar voor Westelijk halfrond De Verenigde Staten en negen andere Amerikaanse republieken hebben Zaterdag verklaard de toe stand in Guatemala als een gevaar voor de veiligheid van het Weste lijk halfrond te beschouwen. De tien landen verzochten om een con ferentie van ministers van Buiten landse Zaken om te overwegen tot welke actie men moet overgaan, al dus maakte het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken Zaterdag bekend. Het Centrale Comité van de communistische partij in de Sow- j et-Unie heeft het ministerie van Landbouw, van Staatsboerderijen en andere Staatsorganisaties van ernstige tekortkomingen beticht bij het volvoeren van het voorjaars- zaaiprogramma en het ontginnings programma van 13 milloen hectafe woeste gronden in Centraal-Azië en Siberië. Donderdag en Vrijdag brachten de gemeenteraad en de leden van de adoptiecommissie te Bruinisse een bezoek aan Gorssel, de gemeente die zoveel deed om de gevolgen van de watersnoodramp te boven te ko men. Na een voorspoedige tocht arriveerde men Donderdagvoormid dag omstreeks 11 uur in deze Gel'y derse gemeente, waar burgemeester Thate, gemeentesecretaris Molenaar en wethouder Kromdijk in hötel „De Roskam" aanwezig waren om de gasten te verwelkomen. Na de koffie werden enkele gemeentelijke instellingen bezocht én werd de nieuwe Ned. Herv. Kerk bezichtigd. Aan de lunch werd natuurlijk zo wel door burgemeester Thate als door burgemeester Michaëlis ge sproken; maar de meer officiële toe spraken bleven toch bewaard voor de officiële ontvangst op het ge meentehuis, waar een volledig ge meentebestuur en een voltallige adoptiecommissie uit Gorssel, totaal meer dan 50 personen, de ruim 30 Bruinissenaars welkom heette. Bur gemeester Thate herinnerde daarbij nogmaals aan de eerste berichten, die in de rampdagen door de aether kwamen en aan het spontane be sluit van de gemeenteraad om Bruinisse de helpende hand te bie den. Alles wat daarna volgde pas seerde nog eens de revue, de adop tie werd niet een zaak van de ge meenteraad, maar van de gehele gemeente Gorssel. Dit bezoek was een sluitstuk van de adoptieactie, al zal het eigenlijke sluitstuk de overdracht van een aantal bomen zijn, die men in de planttijd op Bruinisse zal komen aanbieden. Burgemeester Michaëlis uit Brui nisse kon met vreugde constateren, dat de contacten tussen Gorssel en Bruinisse nog steeds groeiende wa ren. De balans tussen Bruinisse en Gorssel komt zo langzamerhand in evenwicht; dank zij het feit dat tal rijke moeilijkheden konden worden overwonnen, begint het leven te Bruinisse weer een normaal aspect te krijgen. Alleen groen en bloe men en dan voornamelijk bomen, zijn zaken waaraan het nog ont breekt en het beplantingsplan was dan ook een zeer welkome aanbie ding die straks de herinnering aan Gorssel levend zal houden. Dat het Deltaplan straks een ge deelte van de welvaart van Brui- Voor verdiensten op cultureel terrein Op een Maandag te Amsterdam gehouden bijeenkomst heeft Z.K.H. Prins Bernhard weer een aantal zilveren anjers uitgereikt aan per sonen die zich op cultureel terrein byzonder verdienstelijk hebben ge maakt. In een inleidende toespraak zei de Prins, dat er over het algemeen op het terrein van de cultuur niet zo heel veel is dat waarlijk voluit tot vreugde stemt. Toch zijn er be langrijke dingen, zoals de „giften regeling", waarbij naamloze ven nootschappen giften aan kerken, culturele instellingen e.d. geheel als onkosten kunnen laten gelden. Prins Bernhard reikte de eerste anjer uit aan Mr N. Debrot, ver tegenwoordiger van de Nederland se Antillen in Nederland, ten be hoeve van diens landgenoot de heer Bos Kaljon, die zeer belangrijke arbeid verrichtte vooral op het terrein van de muziek voor de ontwikkeling van het culturele le ven op Curacao. De tweede anjer was bestemd voor Jonkheer De Beaufort. Met hem werden geëerd de heren Prof. Dr L.'F. De Beaufort, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, en de heer F. E. Everwijn-Lange, secretaris van de Stichting „Het Utrechtsch Land schap". De anjer is verleend voor zeer belangrijk pionierswerk ver richt ten behoeve van de regionaal georiënteerde zelfwerkzaamheid bij de natuurbescherming. Dr P. C. Brouwer ontving een an jer op grond van het uitzonderlijke werk voor de culturele bewustwor ding en ontplooiing van het Bra bantse volksdeel. De laatste anjer werd uitgereikt aan Prof. Dr G. A. van Poelje voor het belangrijke werk verricht ten behoeve van het jeugdherbergwe zen in Nederland. nisse dreigt te vernietigen, zal tot gevolg hebben dat men zich voor onoplosbaar schijnende problemen in de toekomst gesteld ziet. Over en weer werd daarna op nieuw betoogd en gehoopt, dat het wederzijds contact moest blijven bestaan. Bruinisse bereidt zich voor op de ontvangst van de middenstanders, hoopt met de boomplanting het ge hele adoptiecomité te verwelkomen en ziet verlanged uit naar de komst- van kinderen uit Gorssel in 1955, om de kinderbezoéken van Brui- niset kinderen in 1953 en 1954 enigszins te vergoeden. Na deze officiële ontvangst volg de een tocht door de meer dan 800 ha. grote gemeente Gorssel. Aller eerst werd een bezoek gebracht aan de Stichting Nederlands Mettray in Eefde, de inrichting waarvan abk driemaal een ploeg jongens de hel pende hand in Bruinisse bood. De directeur, de heer de Bruin, ver telde op het kerkhof bij het graf van de stichter van deze instelling voor moeilijk opvoedbare jongens, de geschiedenis der tehuizen, de le vensloop van de heer W. H. Sii- ringar. Er werden een aantal werk plaatsen bezichtigd en een rond gang door de school gemaakt. Ook voor de Mettray hoopt Bruinisse binnenkort nog iets te kunnen doen. De verdere tocht door de Gorssel- se landouwen en buurtschappen op deze stralende zomerdag was een aaneenschakeling van met fraai na tuurschoon gedecoreerde plekjes en uitgestrekte bossen. Samenkomst in cultureel centrum Na een diner in „De Roskam" volgde een samenkomst in het zg. Cultureel Centrum, het pas geopen de en prachtig aangelegde open lucht theater. Hier werd allereerst geconcerteerd door het Harmonie gezelschap .Kunstmin", onder lei ding van een in het vak vergrijsde directeur-dirigent van 79 jaar. De Chr. Zangvereniging „Halleluja" bracht enkele zangnummers ten ge hore, de Gorsselse Boerendansers gaven enkele nummers ten beste en het Gorsselse „Vrij en Blij", ge vormd uit de C.J.M.V. en de C.J. V.F. lieten horen wat ook op dit ge bied bereikt kan worden. De heer L. de Waal bedankte de verenigingen in zijn Bru's dialect en gaf daarmee ook van Bruse zijde nog een nummertje „cultuur van de streek" ,op de hem eigen geestige wijze. De volgende dag werd onder lei ding van burgemeester Thate in het nabije Vorden nog een kastelen tocht gereden, terwijl het landgoed van 's burgemeesters vader en des- zelfs uitgestrekte bossen werd door kruist. Van kasteel „Het Hof thoe Bramel",,een landgoed met bomen waarvan er sommige 360 jaar oud wax*en, werden door de oude kas teelheer intex-essante en humoris tische bijzonderheden verteld. Een bezoek aan het kasteel van bax-on Hakvoort was eveneens interessant. Vermelden wij tenslotte nog, dat aan het reeds vermelde diner van Donderdagavond op een wijze, die door de aanwezigen als humoristi sche noot zeer werd gewaardeerd, uit telkens verwisselde oude schoe nendozen, tenslotte een aantal le peltjes te voorschijn kwam, met het wapen van Bruinisse als sou venir aangeboden door de Bruinis- ser gasten aan die gezinnen waar de nacht werd doorgebracht. Na de kastelentocht werd nog maals afscheid genomen van bux-- gemeester Thate en secretaris Mo lenaar cn werd via een der mooiste gedeelten van ons land (Hoge Velu- we-Veluwezoom) huiswaarts gere den. Om drie uur Zaterdagmiddag is in de Ridderzaal Prins Bernhard, in aanwezigheid van H.M. Koningin Juliana, geïnstalleerd als lands- commandeur in de Orde van St. Jan. Hem werden de zwarte man tel met achtpuntigc ster en het kruis omhangen en hy ontving het by zyn waardigheid behorende zwaard. Drie symbolische attribu ten: het kruis van het Christelijk geloof, de mantel als teken van barmhartigheid en nederigheid en het zwaard waarmede de ere-rid- ders tot rechtsridder worden ge slagen. In Juni 1937 werd de Prins zelf. in 't kasteel Doorwerth tot rechts ridder geslagen, thans nam hij de leiding van de Orde uit handen van de 75-jax-ige grootmeester, Mr W. J. Baron van Lynden, over. Het was een stijlvolle en kleui'- rijke plechtigheid in histoi-ische omgeving van de oude Ridderzaal, waaraan extra sfeer werd gegeven door de prachtige rode met goud bewerkte uniformen van de leden van de afdeling Nedei-land der sou- vereine en militaire Ox-de van Mal ta, enkele rode uniformen van de ere-riddex's van St. Jan, de zwarte mantel met het St. Jankruis van de leden van het kapittel van St. Jan, de witte verpleegsterscostuums van de Johanniter helpsters en de uni- fox-men van de leden van het Rode Kruis. Kort voor de plechtigheid had de Prins nog een telegram ontvangen van de ex-evacué's van Schouwen- Duiveland, die via de Ox-de na de rampdagen veel steun hebben ont vangen en die Z.K.H. thans geluk wensten met zijn nieuwe waardig heid. DUIVENSPORT Concours-combinatie „Schouwen-Duiveland" Uitslag wedvlucht St. Denis op 19 Juni: 1, 2, 6 en 15 A. J. Stout- jesdijk, Zierikzee; 3 H. Slagboom, Ziei-ikzee; 4 en 13 W. N. Pankow, Zierikzee; 5 J. Stoutjesdijk, Zierik zee; 7 Abr. Flikweert, Zierikzee; 8 C N. Botting, Schuddebeurs; 9 W. v. Sluijs, Haamstede; 10 C. J. Maas, Zijpe; 11 J. J. Klomp, Zonnemaii'e; 12 en 18 J. Flikweert, Dreischor; 14 H. Koevoets, Zierikzee; 16 C. Bal, Six-jansland; 17 J. L. Nieuwersteeg, Bruinisse; 19 A. J. IJzelenberg, Bi-unisse; 20 J. Kostex', Zierikzee. Torenklok dateert van 1525 Financiën en Economie Geen depressie op komst In de Verenigde Staten De president van de Amerikaanse Ford-fabrieken, Henri Ford 2, heeft tijdens een bezoek aan de Ford fabrieken te Keulen als zijn me nig te kennen gegeven, dat er bin nen afzienbare tijd in de Vei-enigde Staten geen grote depressie zal zijn. In een voordracht voor de Kamer van Koophandel ter plaatse, ver klaarde hij, dat Amerikaanse on dernemers en economische deskun digen de mening zijn toegedaan, dat de oude theorie van afwisseling van hoogconjunctuur en depressie thans geen geldigheid meer heeft. Het optimisme van de Ameri kaanse ondernemers, die onver- stooi-d dooi-gaan met het verrichten van omvangrijke kapitaalsinveste ringen op lange termijn, de snelle bevolkingstoename en het ver antwoordelij kheidsbewustzij n der Amerikaanse regering zouden er volgens Henri Ford 2 voor zorgen, dat zich geen herhaling van 1929 zou voordoen. Sedert enkele dagen geeft de Zonnemairse toren weer nauwkeu rig de tijd aan. Weken achtereen zag men op de plaats van de wij- zerborden slechts donkere holten. Keer op keer werden vergeefse blikken geslagen naar de als het ware blinde toren. De wijzerplaten waren tijdelijk afgenomen om een electrische verlichting aan te bren gen. De wei'kzaamheden aan de toren zijn nu voltooid. Het is een groots gezicht als men 's avonds de ver lichte wijzers de tijd ziet aangeven. Hiex-door heeft de Zonnemairse to ren nu iets bijzonders waardoor hij uitsteekt boven die van naburige gemeenten, al klingelt daar een klokkenspel. We zouden degenen die deze ver lichting tot stand hebben doen ko- ïnen aan een ander belangrijk mo ment willen herinneren uit de ge schiedenis van onze toren: het jaar 1525, toen de torenklok werd vex*- vaardigd en opgehangen. Op deze lclok staat het volgende randschrift: Di mi hebben doen maken God laet se in hemelriek gheraken Anno Domini 1525". Deze goede wens kan men ook van toepassing verklax-en op degenen die deze verlichting hebben doen aaxxbrengen. Ingezonden mededeling FEUILLETON 71 ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL door Henk van Heeswijk Gx-eet voelde dat de schijn tegen Joop was en de andere gasten over helden naar de mening van de graaf en haar vader. Per slot van x-ekening was Joop een vreemde, die nog maar korte tijd in het dorp vertoefde, zodat niemand eigenlijk iets van hem wist. Nu ja, men ken de hem als één van de twee nieuwe garagehouders en men zag hem wel eens in een jeep door het dorp rij den. Maar dat was dan óók alles. Was het dan niet logisch,-dat men er het zijne van dacht? De burgemeester, die gedux-ende deze discussie zijn mannetjes had getelefoneerd, kwam weer in de salon terug en stevende direct op de, dochter des huizes af. „Juffi-ouw van der Bex-g", begon hij hoffelijk maar beslist, „kunt U mij ook vertellen, waar Uw vex-- loofde zich op dit ogenblik bevindt? Indien U er bezwaar tegen hebt, om het in het bijzijn van deze men sen te zeggen, kunt U dit ook on der vier ogen doen". Het meisje richtte zich hoog op en zoals ze daar stond, in haar fraaie, lange japon, met een bloem in het haar, geleek ze een koniingin. En menige man, die zich onder de aanwezigen bevond, bewonderde 't temperamentvolle, knappe meisje, „Mijnheer de burgemeester, ik heb niets te verbex-gen. Dus, wat ik U hierover kan vertellen, mag iedereen weten. Ik kan U wel zeg gen, dat Joop een vermoeden had, dat er wat zou gebeuren. Daarom heeft hij er voor gezox-gd, dat zijn wagentje op een verdekte plaats gereed stond, gevuld met voldoende benzine en olie, zodat hij onmid dellijk kon wegrijden, als het nodig zou zijn. Dit is inderdaad nodig ge bleken. Maar waarheen hij vertrok ken is, kan ik niet zeggen, om de eenvoudige reden, dat ik het niet weet". Terwijl ze deze wooden sprak, had ze even naar de graaf geke ken, die een onderdeel van een se conde had gebeefd, toen ze vertel de van de jeep, die verdekt had klaar gestaan. En hij verbleekte. Doch overigens beheerste hij zich zo goed, dat niemand, behalve het meisje, deze reactie bemerkte. „Jammer, dat U niet meer weet, juffrouw van der Berg. Want U zult het met me eens zijn, dat de omstandigheden, waax-onder Uw verloofde plotseling vertrokken is, dit vertrek verdacht maakt. Mag ik in dit vex-band nog een vraag stel len? Heeft Uw verloofde verstand vaxx schiderijen?" „Niet in het minst", antwoox'dde zc beslist. „En wanneer U denkt, dat mijn verloofde zich schuldig heeft gemaakt aan deze diefstal, dan kan ik U wel bij voox'baat zeg gen dat U op een geheel verkeerd spoor bent. Maar misschien wilt U in Uw kwaliteit als hoofd van de politie aan de gx-aaf vx-agen, waar zijn chauffeur en zijn wagen zich op het ogenblik bevinden". Deze laatste woorden klonken sarcastisch en nadat het meisje ze geuit had, keek ze de graaf uitda gend aan. Hij stond echter rustig een sigax-et te roken, geleund tegen de muur van het vertrek en keek het meisje' met xxauw verholen spot aan. De burgemeester wendde zich nu tot deze gast en vroeg beleefd: „Kunt U hierop een antwoord ge ven, mijnheer de graaf?" Deze boog even. „Zeer zekex-, mijnheer de burgemeester. In ver band met dit feest heb ik mijn chauffeur vanavond vrijaf gegeven en is hij naar een familielid toe. Natuurlijk met mijn wagen, want daarvoor heb ik hem eveneens toe stemming gegeven". „En U hebt natuuiiijk ook gezegd wanneer hij weer terug moest ko men", opperde Greet. De ondervraagde kneep even een oog dicht. Op dit moment besefte hij, dat het meisje meer wist, dan voor hem nuttig was. Maar onmid- delijk daax-na zette hij deze gedach te weer van zich af, want het sprak natuurlijk vanzelf, dat men hem, graaf Van der Waerde Horstkamp, boven elke verdenking verheven zou achten. Bovendien, het was im- mex-s practisch onmogelijk, dat hij de diefstal gepleegd zou kunnen hebben, want hij was nauwelijks drie minuten uit de salon weg ge weest en had overigens de gehele avond in het illustere gezelschap verkeex'd. Nee, hij behoefde zich geen zorgen te maken, hoewel dat plotselinge vertx-ek van de garage houder.... nee, daarover was hij nog niet gerust. Evenwel liet hij van zijn'innerlijke onrust, die des ondanks begon te groeien, niets merken. Op zijn gezicht bleef de gemoedelijke spotlach en hij ant woordde, uiterlijk onbewogen: „Waarschijnlijk zal hij de nacht bij dat familielid een oom, naar ik meen doorbrengen, om morgen vroeg weer terug te keren". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2