,Z WITS AL Het Rode Kruis en de hulpverlening in het voormalige rampgebied VERBORGEN CHARME BINNEN EEN WEEK TE VOORSCHIJN Te St.-Philipsland kwamen maatschappelijke en wederopbouwvraagstukken ter sprake Loonvorming en het Deltaplan deskundig belicht Gezonde Bzrbfes ZONDER GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 24 JUNI 1954 No. 17560 Hulp viel uiteen in drie projecten Het aandeel, dat het Nederland- woningen voor een totaal van se Rode Kruis in de wederopbouw I 3.555.000, 22 Noorse woningen De heer L. Neher doctor honoris causa De Senaat der Technische Hoge school heeft het doctoraat in de technische wetenschap honoris cau sa toegekend aan de heer L. Ne her, directeur-generaal van het Staatsbedrijf der Posterijen, Tele grafie en Telefonie. Deze toeken van het rampgebied heeft kunnen voor een totaal van f 2.400.000, 25 ning geschiedde op grond van de nemen, is grotendeels in drie grote Noorse bungalows voor een totaal door de heer Neher betoonde stu- projecten samen te vatten: te we- van f 275.000, 13 Finse woningen wende activiteit bij de leiding en ten het textielplan, het huizenplan voor een totaal van f 195.000, en 40 de wederopbouw van het Staats- en het agrarische plan. Deense woningen voor een totaal bedrijf der P.T.T. In totaal zijn 29.787 textielpak- van f 600.000. Alles bij elkaar dus kelten uitgereikt aan gezinnen zo- 515 woningen, die een waarde ver dat ongeveer 150.000 personen voor tegenwoordigen van f 7.025.000. een verstrekking in aanmerking Behalve deze Rode Kruishuizen kwamen. De pakketten bevatten te- zijn nog enige honderden „rege- zamen 2.205.050 stuks textielgoede- ringshuizen" geschonken, namelijk ren voor een totale waarde van 100 Noorse regeringswoningen, 6 y0or het eerst na de ramp werd f 8.000.000. Rode Kruisverenigingen Oostenrijkse woningen, ongeveer Maandagavond in Zierikzee weer uit de volgende landen namen deel 140 Oostenrijkse zomerhuisjes, wel- een geitenkeuring gehouden. De aan dit plan: België, Canada. Dene- ke de Oostenrijkse regering heeft keuring vond plaats op het plein marken, Duitsland, Frankrijk, Ier- geschonken aan de Nederlandse re- achter het „Huis van Nassau", door land, Italië, Luxemburg, Nieuw gering. heer den Boer voor dit doel wel willend afgestaan. Aangevoerd werden 11 dieren, waaronder 5 lammeren, 1 éénjarige Ingezonden mededeling Landbouw en Veeteelt Geitenkeuring te Zierikzee Iedere vrouw kan mooi zijn Zeeland, IJsland, Zweden en Zwit serland. Aan geschenkwoningen werd het volgende ontvangen: 237 Zweedse Ingezonden mededeling Voormalige Duitse krijgsgevangenen Omdat zij minister Donker „een man die geen genade kent" achten, hebben de voormalige krijgsgevan genen in Bad Godesberg plechtig besloten, dat zij hun vrouwen op Kffefll An PS in Seit en 5 oudere geiten. Als keur- V" if" meester fungeerde de heer I. den V/eg met OAmPO Engelse. Deze beoordeelde de lam- meren als zijnde van zeer goede kwaliteit. De le prijs verwierf een lam van C. v. d. Schelde; 2. W. ten Haaf; 3. Fr. Hillebrand; 4. J. v. d. Sande; 5. Adr. Berrevoets. De één jarige geit van W. Berrevoets kon slechts een 2e prijs worden toege wezen. Van de ingeschreven stam boekgeiten behaalde de geit van W. ten Haaf een le en die van Adr. Berrevoets een 2e prijs. Beide zijn Volgens de statistieken worden er over de wereld millioenen gouds besteed aan speciale schoonheids middelen. Iedere vrouw wil nu een maal graag mooi zijn. Maar beseft men wel genoeg, dat één van de beste schoonheidsmethodes, die men kan volgen, maar een zeer, zeer gering bedrag kost? Men neme nu eens de proef (niet uitstellen, maar doen!) met Castella Schoonheids- zeep. Castella is niet alleen een zeep van uitzonderlijke klasse, maar in de ware zin des woords ook een schoonheidsmiddel, dat binnen een week al Uw verborgen charme te voorschijn roept. Bij de bereiding van Castella Schoonheidszeep wor den zeer fijne oliën toegepast, die het gehele huidweefsel verjongen, de huid veerkracht geven en Uw hele uiterlijk doen stralen van fris heid en gezondheid. Een zacht par fum omhult U bovendien met de geuren van lente en jeugd. TWEE stukken Castella Schoonheidszeep kosten U slechts 50 cent. U behoeft dus geen dag te wachten! Ontdek ook, dat IEDERE vrouw mooi kan zijn! Luisterprijsvraag voor Prins Bernhardfonds In de avond van 29 Juni zal over beide radiozenders een nationaal programma worden uitgezonden ter gelegenheid van de verjaardag van dracht zullen geven voortaan geen P"ns Bernhard. In dit programma "de diereiT maar vertonen eukele Nederlandse levensmiddelen te ko- *»1 een luisterpnjsvraag worden jjoededieren, maar vertonen enKe pen. In een mei algemene stemmen opgenomen, daarvan de opbrengst genomen besluit van de vergade- len goede zal komen aan het Prins ring van de Godesbergse afdeling Bernhardfonds. Men zal de stem- van de Bond van vroegere gevan- raen van zes bekende radiofiguren genen heet het, dat deze boycot zal horen. Drie er van zullen echt voor moeten voortduren ..tot de Neder- microfoon staan, de andere drie landse minister van Justitie gena- worden geïmiteerd. Het is de taak de zal laten gelden". Ter gerust- van de luisteraars uit te maken, stelling van het Nederlandse volk welke figuren echt en welke on- heet het in dit besluit, dat de boy- ech': waren. cot zich niet wil richten tegen de Aan deze luisterwedstrijd, die van Nederlanders in het algemeen, 21.30 tot 21.50 wordt uitgezonden, doch uitsluitend tegen minister een programma uit Den Hei- Donker, „die zich stijfhoofdig en dcr vooraf, waarin groepen van hard voor elk menselijk gevoel on- land-, zee- en luchtstrijdkrachten HET KONINKLIJK BEZOEK Verschillen in grondprijs nog probleem toegankelijk, toont". zich met elkaar zullen meten in en kele populaire spelletjes. Firefly maakt nood landing op zee De vlieger werd gered Van de niet-ingeschreven geiten kreeg die van G. M. bij de Vaate een le prijs. Deze geit werd stam boekwaardig bevonden en inge schreven. Het is een beste, produc tieve geit van het goede type, doch niet foutloos in de achterbenen. De 2e prijs verwierf de geit van C. v. d. Schelde en de 3e die van A. Ber revoets. Verschillende winkeliers en bur gers hadden mooie prijzen geschon ken en zo kon elke inzender een fraaie verrassing in ontvangst ne men. Van de zijde van het publiek bestond ook belangstelling voor de ze keuring. Na de prijsuitreiking sprak de kringvoorzitter, de heer A. Ver boom uit Renesse, een opwekkend woord tot de aanwezigen, om toch vooral mede te werken de liefde voor deze nuttige dieren te helpen bevorderen, daar zij voor het arbei dersgezin een bron van genoegen Volgens het partijloze blad „Frankfurter Neue Presse" zou on langs in Oost-Duitsland een Rus sisch stuk atoomgeschut aangeko men zijn, het eerste van een reeks Sergeant-vlieger P. J. Jong uit van negen. Het geschut zou een Katwijk aan de Rijn heeft Dins- groter kaliber hebben dan het dagmiddag om tien minuten over Amerikaanse atoomgeschut, 110 ton en van voordeel vormen. Hij deed drie wegens motorstoring een nood- wegen en een draagwijdte van 45 vooral een beroep op de ouders de- landing op zee moeten maken met km. hebben. Het blad haalt Oost- zc liefde ook bij de jeugd op te de Firefly P 41 van het vijfde squa- Duitse regeringskringen aan. wekken en te stimuleren, dron van de Marineluchtvaart dienst. Bij het eerste alarm gingen twee Neptunes en een Catalina- vliegboot van de M.L.D. en de Har poon van de opsporings- en red- dngsdienst van de M.L.D. op zoek. Inmiddels werd op het vliegveld Valkenburg een helicopter in ge reedheid gebracht. De sergeant-vlieger werd, vijf mijl ten Westen van Katwijk, in zijn rubberboot gevonden door de bestuurder van een der Neptunes, kapitein-luitenant ter zee vlieger le klas P. N. Versteeg. Deze wierp een rookboei uit, waarna de heli- ALGEMENE JAARVERGADERING C.B.T.B. Toch verschuiving oestercultuur? De heer Chr. van de Heuvel uit Leiden heeft Dinsdag de 36e alge mene vergadering van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond geopend met copter, die gevlogen werd door luit. een rede, waarin hij verscheidene ter zee vlieger le klas G. H Greve, problemen heeft besproken. nn nnmtniïintjpn tran Hf» NAntnno op aanwijzingen van de Neptune, sergeant-vlieger Jong kon oppik ken. 25 minuten na zijn noodlan ding stond deze met een nat pak, maar verder ongedeerd, weer op het vliegveld Valkenburg. De Fi refly is gezonken. Onder meer zeide hij over de me thode van loonbetaling, dat deze niet bevredigt. Wij moeten af al dus spreker van de gebonden loonpolitiek. Het is immers onre delijk, dat een arbeider van ge- maakte behoorlijke winsten niet mag profiteren. Bovendien onder- De algemene raad van het In- mijnt de huidige politiek 't verant- dische Nationale Vakverbond heeft woordelijkheidsgevoel der werkge- Dinsdag een beroep gedaan op de vers en doodt hun sociaal gevoel, regering arbeidskracht besparend Voorts besprak de heer Van den machines te verbieden. Deze machi- Heuvel het gebrek aan arbeiders, nes zouden werkloosheid en zenuw- hoofdzakelijk in de veehouderij en overspanning veroorzaken. De jraad, de moeilijke problemen die dit die anderhalf millioen arbeiders meebrengt. vertegenwoordigt, drong boven- Daarna behandelde hij verschei- dien aan op onmiddellijke loons- dene sociale wetten. Hij pleitte er verhoging. voor, dat ten aanzien van de' werk- VEILIGIIEIDSRAAD VERGADERDE OVER GUATEMALA. Tijdens een bijzondere zitting van de Veiligheidsraad de eerste op een Zondag sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog is de GuatemaJaanse klacht over agressie van Honduras en Nicaragua, op aanstoken van de United Fruit Cy. of Boston, behandeld. Deze foto werd genomen tydens de bijzondere zitting. De Guatemalaansc ambassadeur in de V.S., Eduardo Castillo Arriola, spreekt de vergadering toe (staande uiterst links). (Radiografisch overgebrachte foto) loosheidsuitkeringen het bedrijfs leven in zijn geheel de lasten zal dragen, in plaats van zoals thans, dat verschillende takken van het bedrijfsleven zich zelf moeten be druipen. Na nog' een korte beschouwing te hebben gewijd aan grond- en pachtzaken, hield de heer Van de Heuvel een vurig pleidooi voor het goed recht der Christelijke organi satie. Vervolgens kreeg prof. ir. -J. Thijsse, directeur van het Water loopkundig Laboratorium in Delft het woord, om te spreken over het Deltaplan, dat de afsluiting dei- zeegaten beoogt. Prof. Thijsse wees er op dat het in de bedoeling ligt het Haringvliet, het Brouwersha- vensegat en de Oosterschelde af te dammen. De vaart naar Rotterdam en Antwerpen zal echter ongebrei deld voortgang moeten vinden. Hij zeide verder, dat de afsluiting dei- zeegaten de veiligheid vergroot, de verkeersmogelijkheden verruimt en de landbouw ten goede komt, dit laatste speciaal omdat het de mo gelijkheid schept een zoetwaterre servoir in te richten, waaraan de landbouw grote behoefte heeft. Bo vendien zal van enige landaanwinst sprake zijn. Hiertegenover staat echter het verlies van de oester- cultuur, doch mogelijk zal men de ze naar het Brouwershavensegat kunnen verschuiven. Dc laatste plaats die de Koningin op Haar tocht door de voormalige rampgebieden bezocht was St. Phi- lipsland, waar burgemeester L. J. de Jonge Haar op 11 Februari 1953 rondleidde door wrakhout, water en de resten van vele woningen. Thans was de taak van de bur gemeester aanmerkelijk lichter en plezieriger, want St. Philipsland is met Stavenisse de plaats waar de wederopbouw het verste is'gevor derd. Vijf en dertig woningwetwo ningen zijn hier practisch voltooid en voor een deel bewoond, zes Oos tenrijkse geschenkwoningen von den reeds eerder bewoners en vijf Deense geschenkwoningen zullen nog deze week worden betrokken. Het lagere school-gebouw, waar de openbare en christelijke school in zijn ondergebracht, zal in Septem ber in gebruik worden genomen en de bouw van een kleuterschool werd vorige week aanbesteed. De Hervormde Kerk kreeg een jeugdgebouw en vijf zakenpanden werden heropend. In de particuliere sector kwamen 10 hui^pn gereed, terwijl er nog 12 in uitvoering zijn. Een bestratings- en rioleringsplan is in uitvoering en de landbouw belooft een betere oogst dan men aanvankelijk verwachtte. Zo staat het dorp er thans mis schien beter voor dan voor de ramp: wat uiteraard lang niet voor alle andere getroffen plaatsen geldt. Maar er zijn vele dingen die als positieve winstpunten uit de ramp periode zijn overgebleven, zoals H.M. kon vernemen ,toen ze aan boord van de „Piet Hein" tussen Burghsluis en Zijpe maatschappe lijke werkers en werksters van alle ï-ichtingen ontving. Het jeugdwerk is na de ramp vaak gemakkelijker geworden, door dat vele plaatsen de beschikking kregen over een dorpscentrum, waar de jeugd samenkomt. Aan vankelijk nog wat schroomvallig en vooral in het begin ontwricht, maar geleidelijk aan zoekt zij zich zelf weer op eigen religieus levenster rein. Maatschappelijke werkers en werksters zijn hier meer nodig dan waar ook, doch het merkwaardige feit 'doet zich voor, dat het vooral moeilijk is Katholieken voor het maatschappelijk werk aan te trek ken, zoals kapelaan de Haan uit Zierikzee vertelde. Overal in het land zijn ze tewerkgesteld, behalve in Zeeland, waar ze hel hardst no dig zijn. De gezondheidstoestand in de ge troffen gebieden in Zeeland is goed, hoewel velen klachten krijgen als ze tot rust gekomen zijn. De vele noodwoningen brengen met zich mee dat de huisvrouwen weinig te doen hebben en de mannen missen hun stukje land, dat ze vroeger in hun vrije uren bewerkten. Het Deltaplan De landbouw heeft nog steeds niet voldoende gips voor herstel van de grond ter beschikking, doch vooral zijn de ogen van landbou wend Zeeland gericht op het Delta plan, dat aan de ontzilting snel een einde kan maken. In Zeeland wil men dan ook niets liever dan dit plan zo spoedig mogelijk ten uit voer gebracht zien. „Liefst sneller dan thans in de bedoeling ligt", zo zeide men ons. Wat ook de agrari sche ontwikkeling enigszins belem mert is het uitblijven van de scha devergoedingsnormen in verband met de herverkaveling. Dc wederopbouw Twee dingen zijn het die de we deropbouw hier en daar vertragen. Ir. M. D. A. Glerum, hoofdingeni eur-directeur van de wederopbouw en volkshuisvesting van de directie Zeeland noemde ze: de aanbeste- dingsprijs en de grondprijs. Tot dusverre is het zo, dat aan nemers buiten Zeeland naarmate ze verder van het rampgebied af liggen hogere kosten in rekening moeten brengen in verband met hun transport en het onderbrengen van hun ai'beiders. De man wiens huis verwoest werd en die het weer wil opbou wen moet voor de nieuwe grond belangrijk meer betalen dan voor die waarop zijn oude huis stond. Deze laatste prijs varieerde van 50 cent2 gulden per vierkante me ter, de nieuwe prijs schommelt tus sen zeven en acht gulden. Voor dit probleem van aanbeste- dings- en grondprijs is nog geen oplossing gevonden, maar ingewij den zijn van mening ,dat dit zeker op korte termijn door de overheid moet geschieden. De herbouwplannen in Zeeland zijn alle in schets gereed en de me dewerking van Ged. Stalen gaat zo ver dat men mag bouwen zodra het schetsplan is aanvaard. Men pakt in Zeeland de zaken fors aan en \s wars van detaillisme. Vooruit lopen op de vaststelling van het defini tieve bouwplan vindt men dan ook geen bezwaar, de hoofdzaak is, dat de huizen er zo snel mogelijk ko enen. En als de bouwprijzen eindelijk eens gestabiliseerd zijn zal de op bouw nog sneller kunnen gaan dan thans het geval is. Het probleem van stabilisatie speelt ook bij de verdeling van de arbeidskrachten op de arbeidsmarkt, oihdat Zee land nu eenmaal niet ingeschoten is op de bouwvakken en de arbei ders veelal van buiten moeten ko men. „Over het algemeen verloopt de herbouw en het herstel in Zeeland bevredigend", aldus ir. Glerum. „In de loop van het jaar zullen alle hui zen die hersteld konden worden hersteld zijn, maar de herbouw zal dan nog niet voor de volle honderd procent zijn volbracht". LAND- EN TUINBOUW Vermindering van het Amerikaanse tarwe-arsenaal De Amerikaanse minister van Landbouw, Ezra Benson, heelt me degedeeld, dat het aantal acres, dat het volgend jaar met tarwe be bouwd mag worden, tot de kleinste omvang beperkt dient te worden, welke volgens de bestaande wetge ving kan worden vastgesteld, nl. 55 millioen acres. Verwacht wordt, dat de Verenig de Staten aan het einde van de oogst van dit jaar de beschikking zullen hebben over een tarwevoor- raad, voldoende voor twee .jaren, hoewel het tarwe-areaal verleden jaar lot 62 millioen acres werd ver minderd. Ingezonden mededeling Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie. I.V.H. zowel als de Mennonisti- sche actie genieten ons aller sym pathie. Toen er van de winter een moeilijke vorstperiode was, die hun werkzaamheden stillegde, hebben we aan de wens van de Doopsge zinde helpers voldaan en voor hen bij verschillende mensen schaatsen geleend. Deze schaatsen zijn nu eindelijk bij mij terug bezorgd. Willen de eigenaren, die ik na zo lange tijd niet meer weet, ze bij mij komen halen? Met dank voor de plaatsing. G. Westendorp Boerma- Schlosser. Poststraat C 93. Ingezonden mededeling HAXIl MDOKN. FEUILLETON 71 VAART NIEMAND WEL door Henk van Heeswijk „Ik vind, dat hij vrij vertrouwe lijk met zijn chauffeur omgaat. Als wij er bij zijn, buigt die roodhaar als een knipmes voor de graaf en je had hem nu eens moeten horen". „Ja", bevestigde de jongeman, „zuivere koffie is het niet. Zou het niet verstandig zijn om je vader voor hem te waarschuwen?" Greet schudde het hoofd. „Onbe gonnen werk. Vader kan geen kwaad van hem horen, dus zou je waarschijnlijk een slechte beurt maken. En dat mag niet op deze dag. Kom, Joop, we gaan naar bin nen. Ik moet me trouwens verkle den. Eindelijk zul je dan m'n verlo- vingsjapon zien". „Ik ben werkelijk benieuwd", zei hij, maar zijn gedachten verwijlden nog bij het gesprek, dat liij zoeven had gehoord. De verlovingsreceptie verliep ge animeerd. Er was veel bezoek en Greet straalde in haar zilvergrijze japon en deed niets anders dan complimentjes en geschenken in ontvangst nemen. Joop was trots op zijn schat. „Je lijkt wel een engeltje", had hij be wonderend gezegd, toen ze zich voor hem had vertoond; „alleen de vleugels ontbreken nog". Ze draaide een paar malen rond en Joop had schier ogen te kort om haar te bekijken. ,Vind je de japon mooi?" vroeg ze nogmaals. „Een sprookje", was zijn defini tie. „Maar ik vind jou toch veel mooier. Laat ik mijn sprookjes prinses eens even kussen". Maar toen hij haar in zijn armen wilde nemen, week ze haastig terug. „Dat gaat niet, malle jongen, dan- komen er immers kreukels in". „Waarin? In je mond?" vroeg hij ondeugend. „Nee, in de japon natuurlijk", liet meisje schaterde het uit. Joop keek beteuterd. „Dot is wat moois", zei hij. „Dus kan ik je de rast van de dag niet eens meer zoe nen? Maar dat houd ik nooit uit!" Ze streek hem even over zijn haar. „Och, jij arme stakker. Ik heb werkelijk medelijden met je. Nou, als je heel voorzichtig bent Meer behoefde ze al niet meer le zeggen, want het volgende ogenblik voelde ze twee vurige lippen op haar lippen en was ze haar japon en haar zo zorgvuldig gewater golfde kapsel vergeten De grote salon, die alleen bij bij zondere gelegenheden werd ge bruikt, leek herschapen in een bloemenpaleis. Gearmd gingen de verloofden langs de verschillende gevulde manden, tuilen en vazen. Er was een mooi bloemstuk van de burgemeester en zijn vrouw. Er was een bos prachtige najaarsro zen van het personeel van de brandweer. Per slot van rekening behoorde Joop toch ook bij hen! En de jongeman was er bijzonder door getroffen. Voorts van de graaf, van Annie, van Fred on ten slotte van verschillende mensen, ingezetenen, die Joop in het geheel niet kende. Greet lichtte hem in. „Deze seringen zijn van onze buurman, die kweekt ze zelf. Ja, bij het woord „buurman" kijk je een beetje vreemd, maar hij woont ook een halve kilometer van ons vandaan. Zijn landgoed grenst aan ons park. En deze is van tante Greet uit Rotterdam, naar wie ik genoemd ben. Leuk van het oudje. Nee, ze komt zelf niet. Ze riest niet meer, weet je? We gaan haar samen eens opzoeken". En zo vertelde zijn meisje hem verschilléöde dingen en telkens moest ze haar verloofde weer voor stellen aan nieuw binnengekome- nen. Tegen vijven verlieten de meeste bezoekers weer de villa. Slechts een klein aantal, waaronder de burgemeester en zijn vrouw, bleef voor het diner, dat ditmaal met bij zondere zorg was klaargemaakt. Tijdens deze maaltijd werden de verloofden meermalen toegespro ken en rpenige dronk werd op hun gezondheid en toekomst uitgebracht Ja, Joop gevoelde zich gelukkig en hij zou dan ook volmaakt tevreden geweest zijn, als niet telkens dat eigenaardige geval in het park hem weer te binnen schoot. Aan de graat zelf kon hij niets bemerken. Deze voerde een gesprek met de burgemeesterse, die hij als tafel dame had en deze luisterde met be langstelling naar zijn verhalen. Hieruit bleek weer duidelijk, dat hij een man van de wereld was, die zich eerst recht op zijn gemak ge voelde op een feest, als dit. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 6