Personeel Ned. Zondagsschoolvereniging op Schouwen-Duiveland Politiek poeder, nieuwe partij, bloemen, duiktram en benenwerk DE OORLOG IN GUATEMALA Het land vraagt om nieuwe bijeen komst van Veiligheidsraad Overwinning van regeringstroepen „zeer nabij" SIRJANSLAND „Ons Genoegen" maakte prachtreis De reïsvereniging „Ons Genoe gen" heeft Zaterdag jl. bij stralend zomerweer een autotocht gemaakt met de nieuwe autobus van garage van Oeveren, door de mooiste ge deelten van ons land. Om kwart Guatemala heeft in de nacht van Volgens een bericht van de re- voor zes was een 40-tal personen Dinsdag op Woensdag verzocht om geringsradio van Guatemala is een startklaar om de reis, waarvoor een nieuwe spoedvergadering van overwinning voor de regeringstroe- men een geheel jaar had gespaard, de Veiligheidsraad van de Ver- pen „zeer nabij". Er werd melding te ondernemen. De tocht ging via enigde Naties over de „inval" in gemaakt van militaire successen in Breda, Tilburg, Den Bosch naar het land. Het verzoek werd gedaan drie steden, waaronder de haven- Grave, waar koffie werd gedron- in een boodschap aan secretaris- stad Puerto Barrios aan de Caraï- ken. Na deze onderbreking werd generaal Hamraerskjoeld. bische Zee. Volgens de regering de rit voortgezet via de Betuwe vielen de regeringstroepen vele naar de schitterende Veluwezoom. In een bekendmaking van het krijgsgevangenen en een grote buit Verder via Arnhem en Velp naar Hondurese ministerie van Buiten- aan wapenen en materiaal in.han- de Postbank, vanwaar men een fan- landse Zaken wordt gezegd, dat on- den. tastisch overzicht had over de om geving met zijn overvloedige na tuurschoon. Onderwijl werd in Arnhem de warme maaltijd ge bruikt. Het was echter een grote teleurstelling dat een der gasten zo ernstig ongesteld werd dat hij in het ziekenhuis in Arnhem moest worden opgenomen. Bij Rhenen werd het oorlogskerkhof op de Grebbeberg bezocht, waarna de reis door de villadorpen langs de bekende vliegtuigen Dinsdag de Hondurese stad Santa Rose de Co- pan hebben gebombardeerd. Bij zonderheden werden niet bekend gemaakt. Een brokstuk Hollands glorie Storm teisterde Gdynia Reuzendok gesleept van Singapore naar Engeland In Troon (nabij Glasgow) arri- Delen van de Poolse stad Gdynia veerden Dinsdagmiddag de sleep aan de Oostzee zijn door storm en boten „Zwarte Zee", „Thames" en w overstroming geteisterd, aldus heeft .Oostzeevan L. Smit en Co's in- utrechtse heuvelrug naar de stad radio-Warschau Woensdagochtend temationale sleepdienst Rotterdam, utrecht ging. Hier werd nog wat gemeld. een gedeelte van een dok, dat gewinkeld, waarna via Rotterdam Bestratingen werden door het gedurende de oorlog te Singapore de terugreis werd aanvaard. De water vernield en een aantal nieu- tweemaal tot zinken werd gebracht reisvereniging kan op een mooie we huizen, dat door het water on- Nadat het gehcht was is een deel rels terugzien. dermijnd werd, stortte in. Vele an- er van ter plaatse gesloopt en het 6 dere huizen moesten worden ver- andere deel circa 120 meter lang BRUINISSE laten. werd op sleeptouw genomen door Gemeenteraad naar Gorssel Er is geen melding gemaakt van de sleepboten „Zwarte Zee" en doden ol gewonden. Het aantal dak- „Thames", Deze sleepreis naar En- De gemeenteraad van Bruinisse, loze gezinnen bedraagt 52, aldus de geland ving aan op 8 Maart 1953 alsmede de leden van het adoptie- radi0 en op 10 Mei van dat jaar werd comité zullen, op uitnodiging van Suez bereikt. Het was noodzakelijk de gelijknamige instanties te Gors- gebleken het dok hier wegens lek- sel, op 24 en 25 Juni aldaar een be- kage te repareren en op 18 Juni d. zoek brengen, av kon de reis worden vervolgd. y d geIegenheid om zlch te Malta was voorlopig het einddoel, Uen d00rlicBhten voor het onder want .nadat de sleep op 4 Juli van zoek t b maakten Maandag npt vnri 0 laar Haar arrnrcorrtfi Speciale reizen voor Amerikaanse studenten In 1954 heeft het Nederlandse bu reau voor buitenlandse studenten betrekkingen de beschikking over drie schepen van het Directoraat- het vorig jaar daar arriveerde, moest het vervolg van de reis we gens het vergevorderd seizoen uit- generaal van Scheepvaart voor het Tergen ï'iïïüSnT Si'™ V°°r delekkafefwo^ledfcht S Amerikaanse studenten. Qp M Mei vertrok men 21 dezer nog 122 personen gebruik, meest mosselkwekers die vorige week nog op de Waddenzee waren. Belgische touristen bezochten Bruinisse Met de schepen „Waterman", G^iSonnn"ct,Jn de .Oostzee" sloot zich bij de sleep Anna Jacobapolder wekelijks dui- zullen ruim 2000 studenten worden a~Z w van Malta en een derde sleepboot, Ofschoon via het veer Zijpe- Aan boord wordt een uitgebreid afgeleverd lezingenprogramma uitgevoerd on der leiding van een staf van des kundigen, die de studenten uitvoe-, rig kunnen voorlichten omtrent Europa's economische, sociale en culturele problemen. Voorts bevin den zich aan boord studenten-mu ziekgroepen en worden documen taire en speelfilms vertoond. aan. Dinsdag werd het dok in Troon zenden touristen het eiland binnen trekken en ook weer verlaten is Stad en Provincie men op Bruinisse zelf op touristisch gebied niet verwend. Drie autobus sen met Belgen, inwoners van Kiel- drecht en leden van het bakkers- gilde uit Mechelen, brachten dan ook Dinsdagmiddag op de Oude straat een ongewone drukte te weeg. Bruinisse heeft voor het land Schatting van de ZIERIKZEE De naam van dc speeltuin „Molleman" Van verschillende zijden werd waar de mosselen naar toe gaan en ons gevraagd, hoe men eigenlijk waaraan men van vroeger nog ple- aan de naam „Molleman" is geko- zante herinneringen heeft, altijd men voor de nieuwe speeltuin, natuurlijk een begrijpelijk zwak en ?r<««4rtnrfc4 in NaHorfanrl Voor een juist begrip moet men te- zo was de verbroedering in en bui- irUllOOgSI 111 neucildliu rug naar de historie. In het boek- ten „Veerhuis" en „Centrum" spoe- r, fmitn-nHnMip val naar werkje van wijlen de heer P. D. de dig algemeen. Het gemeentebestuur De totale fruitp od p_ Vos „Zierikzeesche Straatnamen" was van deze komst op de hoogte io«nw wr h' Hpn Ajp van komt de volgende verklaring voor: en had gezorgd voor een drietal S rLSispr iqro >rq heffen "In de Hooge Molenstraat liep uit goede gidsen, die het gezelschap het recordjaar 1952- 53 gg een straat reeds jn de 16e eeuw verder door het rampgebied naar Uiteraard zijn er nog verschillende bestaande en nu b k d j Zierikzee brachten. breed brandpad onder de naam van standigheden de b grij 5? t „de Molleman" bekend. Ze werd K"Th DWNITPT T\X7Q omvang van g Qok wel de Verkensstrate genoemd, KERKNIEUWS mvloed kunnen uitoefenen. terwijl het woord „Molleman" af- Ned. Herv. Kerk komstig zal zijn van een familie RECHTZAKEN Moeder diende kind dodelijke lijfstraf toe Een jaar voorwaardelijk geëist Beroepen te Amsterdam: H. M. van die naam die in de eerste helft Cnossen, Gouda en (jeugdpred.)A. der 17e eeuw te Zierikzee woonde.' Kennende de nauwkeurigheid waar mede de voormalige stadsarchiva- J. Schneider, Molkwerum (Fr.). Aangenomen naar Hoogvliet: J. ris tewerk ging met zijn onderzoek, t TaIma.'fHe" Arendskerke; de mneen wii Hp pppitoprHp Trpririarino benoeming tot bijstand m het pas mogen wij de geciteerde verklaring sint Mich^saestel- H voor het woord „Molleman" zeker STwoortaSf ®ch'^tel- H- zendingspred., Oegstgeest; naar Oudeschoot (toe zegging): vicaris S. Gerbrandy, Rotterdam-Crooswijk; naar Kloos- terhaar-Sibculo: J. v. d. Marei, Meedhuizen (Gr.). Bedankt voor Surhuizum: J .v. d. Geref. Kerken Viertal te Amsterdam-W. (2 pred. Oostenbrink, Varsseveld. Chr. Geref. Kerk Bedankt voor Harderwijk: R. Slofstra, Veenendaal; voor Leer dam: D. Slagboom, Middelburg. Geref. Gemeenten Tweetal te Vlaardingen: M. Blok, Rotterdam-C. en cand. H. Rijksen, Voor de rechtbank te Amsterdam als de juiste aanhouden, heeft Woensdag een 34-jarige moe der van elf kinderen terecht ge- Kranslegging op massa- staan, die er van wordt beschuldigd r~v i op 9 April 1948 een bijna 4-jarig graven in Uuiveland dochtertje na een afstraffing op Naar wij vernemen ligt het in zo'n hardhandige manier een duw het voornemen van de leden van m„va1 ,hn- pn te hebben gegeven, dat het meisje de Amsterdamse Politiekapel een Malel> Meedhuizen (Gr.), tegen de rand van een kinderledi- bezoek te brengen aan de massa- kant terecht kwam, een schedelba- graven in de Duivelandse dorpen sisfractuur opliep en hieraan tij- Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Het plaatsen): A. J. R. Brussaard, Die- dens overbrenging naar het zieken- bezoek vindt plaats op Zaterdag- ren, A. Ferwerda, Gaastmeer, W. huis overleed. morgen. Alsdan zullen kransen na- v. d. Meulen, Sleeuwijk en J. Wier- Devrouw,,P. H--B., beaamde met mens de kapel worden neergelegd, sema, Noordwijk-Binnen. enkele hoofdknikken het trieste verhaal, dat de president uit de OUWERKERK Be™epen te Coevorden: H. J. stukken voorlas. Dam door kreek Lambers Heerspink, Soestdijk; te Het meisje was de bewuste dag Uam d00r krcck Andijk: S. de Vries Sellmgen; te lastig en huilerig geweest, het geen Enkele dagen geleden is een Bwingelo en te Oudehorne. cand. de moeder, die in verwachting was tweede dam door de kreek gereed Jl Kouwenhoven, Delft, zenuwachtig had gemaakt. Een gekomen. Deze geeft toegang tot de Bedankt voor Zwagerveen: A. A. ogenblik had zij zich niet kunnen Oostweg. Alzo vordert de ontslui- beheersen en haar dochtertje een ting van Ouwerkerk regelmatig, pak" slaag gegeven. Daarop had zij het kind een duw gegeven met het riet bevolkingsonderzoek genoemde gevolg. Het was niet de op t.b.c. bedoeling van de moeder geweest, Van de 227 opgeroepenen hebben dat de duw zo hardhandig zou aan- 20g personen aan bet bevolkings- komen. Zij was hevig geschrokken onderzoek op t.b.c. deelgenomen van de gevolgen, zij stopte het kind in bed en instrueerde een ouder Ter secretarie dezer gemeente Middelburg; te Ridderkerk: F. J. zusje, dat zij moest zeggen dat het liggen ter inzage foto's van de her- Dieleman, Yerseke en cand. H. meisje van de trap was gevallen, begrafenis der rampslachtoffers. Rijksen, Middelburg. Het voorval verzweeg zij ook tegen haar man. De officier van Justitie, mr. W. H. J. Aberson, zei in zijn requisi toir, dat de vrouw zes jaar lang, door de wroeging al een straf heeft gehad zo zwaar als geen college kan opleggen. Ernstig vond hij het, dat de vrouw het oudere zusje had geïnstrueerd onwaarheid te spre ken en dat zij de vader onkundig Na de jaarvergadering van de Het gezelschap arriveerde rond had gelaten. Met zijn eis van één Christelijke Boeren- en Tuinders- 10 uur te Zijpe, waarna de tocht jaar voorwaardelijk met een proef- bond te Dordrecht, hebben vele le- werd voortgezet naar Nieuwerkerk. tijd van drie jaar terzake van op- den gebruik gemaakt van de gele- Burgemeester A. A. van Eeten ver- zettelijke mishandeling de dood genheid een bezoek te brengen aan welkomde het gezelschap en gaf tot gevolg hebbende, hield hij reke- het Schouwen-Duivelandse ramp- een toelichting op de ramp, die het ning met het feit, dat het trieste gebied. Vooral het agrarisch her- eiland en in het bijzonder zijn ge- voorval zo lang geleden is geschied, stel immers is een zaak, die de be- meente trof. Tevens sprak hij over De raadsman, mr. W. Asser, was langstelling van landbouwers ten het herstel, dat met kracht is in- van oordeel, dat het wettig bewijs volle waard is. Gisteren vond de gezet. Ir. P. A. v. d. Velde besprak ontbrak. Hij meende, dat door het excursie naar Schouwen-Duiveland eveneens het thema, dat nu al an- schuldbesef van de vrouw, deze de plaats. Tevoren waren de deelne- derhalf jaar de belangstelling feiten niet juist heeft weergegeven, mende C.B.T.B.-ers reeds eniger- vooral ook van outsiders geboeid De opzet tot mishandeling achtte mate over het eiland georiënteerd houdt. De lunch werd gebruikt te hij niet aanwezig geweest. Tot slot door artikelen in „Ons Platteland", Zierikzee, waarna in de middag- verzocht hij de rechtbank de uiter- het officieel landelijk orgaan van uren een rondrit door Schouwen sle clementie te betrachten. Uit- de C.B.T.B. werd gemaakt, met een bezoek aan spraak 6 Juli a.s. Schelphoek. (Vervolg van pagina 1) Op weg naar Ouwerkerk Te Nieuwerkerk begonnen de be geleiders van de Vorstin al een beetje bezorgd op de horloges te kijken, want de ervaring leert, dat hoe goed getimed de trips van de Koningin ook zijn, er toch dikwijls tijd tekort is. De bijeenkomst werd daarop besloten en langs een haag van hartelijk juichende mensen be gaf de Koningin zich naar de ge reedstaande auto. De andere leden van het gezelschap, behalve de Commissaris der Koningin en Mi- Mes, namen plaats in de landbouw- jeeps en voort ging het langs de kronkelende en stoffige wegen van het Duivelandse rampgebied, op weg naar Ouwerkerk, waar in de verte tegen een diffuus grijze lucht zich reeds de contouren aftekenden van de sluitcaissons. Midden in de zanderij, waar het dreunend grom men van de draglines en de zand- auto's weerklonk, werd een ogen blik uitgestapt om het herstel werk in ogenschouw te nemen. De Vor stin nam met zichtbare interesse kennis van de grondwerkzaamhe den, die de bodem in dit deel van de Vierbannenpolder weer de ver eiste bruikbaarheid en vruchtbaar heid dienen te geven. Met de voet wees Hare Majesteit naar een riet polletje en zich glimlachend wen dend tot de omstanders zeide zij: ,.Dit is in ieder geval een verheu gend teken". Het moeilijkste deel van de tocht door Duiveland begon daarna. Tot aan de assen zakten de jeeps weg in het rulle zand, maar de voor wielaandrijving stond er borg voor dat het toch niet tot een onvrij willig oponthoud kwam. Wel beet de stof, die achter de auto's dwar relde, in de ogen en schokte het hier en daar heftig, maar de „slang" auto's kwam toch veilig in Ouwerkerk, waar burgemeester J. Romeyn en de wethouders de heren C. P. Kuyper en J. v. d. Stolpe Hare Majesteit welkom heetten. Geruime tijd verbleef de Vorstin in het tijdelijk woonverblijf van de burgemeester, verwelkomd door mevr. Romeyn, die de Vorstin har telijk begroette. Het plein voor de noodbehuizing van de burgemees ter was gestoffeerd met vrolijke kinderen, die hun beste Oranjestrik in het haar hadden gestoken. Een van hen offreerde voordat de Koningin de wagen besteeg een ruiker veldbloemen. Het verblijf te Zierikzee Na afloop van dit bezoek werd via de Gouweveerpolder gereden naar het barakkenkamp aan de Platteweg, waar de burgemeester, Jhr Mr J. Schuurbeque Boeye, en de drie stedelijke wethouders als mede de wnd. secretaris, de heer H. E. S. Sinck, de Koningin een welkom toeriepen op Zierikzees grondgebied. Geruime tijd onder hield de Vorstin zich in de woon barak met de familie C. J. van Burg. Bij het verlaten had mevr. Bij de Vaate-Bij de Vaate de vrij moedigheid de Vorstin te vertellen dat zij de gelukkige eigenares was geworden van de koninklijke wieg bij de uitdeling van Rode Kruis- goederen. Op de weg naar Zierik zee zag mevr. D. Hendrikse-de Jonge, afkomstig van Nieuwerkerk, kans de Koningin 'n ruiker Oranje Slaapmutsjes te overhandigen. Het was buiten het protocol, maar met een dankbaar knikje accepteerde Hare Majesteit de bloemen. Een tocht door de Zuidhoek van Schouwen toonde hoezeer hier het landbouwherstel verbeterend heeft gewex'kt, want vijftien procent wa ter, voorheen aanwezig aan sloten, kon worden weggewerkt. Hier is dus sprake van een aanzienlijke landwinst. Zierikzee verwachtte de Vorstin want dik opeengepakt vooral in het centrum van de stad stonden de mensen te wachten op Hare Ma jesteit. De gevels waren vrolijk versierd met de driekleur en de in middels doorgekomen zon maakte de entree tot een ware triomftocht. De Schouwse dorpen Snel ging het echter wel, want zoveel mogelijk moest gepoogd wor den de achterstand op het tijd schema in te lopen. Kerkwerve had alweer iets van de oude vooi-rampse uitbundigheid. Aan verschillende verminkte huizen en boerderijen was de driekleur vastgehaakt en ongedwongen was de begroeting op het plein door burgemeester S. Francke en de wethouders de heren J. der Weduwen en D. v. d. Wek ken. Even verderop stonden de kin deren van de Chr. school te Mori- aanshoofd (thans te Noordgouwe) opgesteld en onder de kundige lei- dige van het hoofd der school, de heer J. v. d. Vegt, zong de jeugd de Vorstin het Wilhelmus toe. Na dien boog Hare Majesteit zich diep over een aan eentafel vastgehechte kaart van het wederopbouwplan, dat zoals bekend voorziet in een concentrische ring rond de be staande. Een exotisch element in de samengedrongen menigte vormden de leden van de I.V..H.-ploeg met enkele van wie de Vorstin zich nog een moment onderhield. Te Serooskerke was de ontvangst niet minder ongedwongen. De wnd. burgemeester, de heer A. J. Oosse, en de gemeentesecretaris de heer G. A. Haringman, onderhielden zich geruime tijd met de Koningin, die werd ingelicht over de problemen waarvoor Serooskei'ke zich ziet ge steld. In het Scrooskerkse zandgebied Nadien moesten de jeeps er weer aan te pas komen, want voort ging het door het zandgebied rond Se rooskei'ke; 'n uitgestrekte woestijn bezaaid met vervaarlijke molsho pen, die het landschap bijna een heuvelachtig karakter geven. De Vorstin bleek zeer geboeid door het immense grondwerk dat hier dag in dag uit met onverminderde energie wordt uitgevoei'd. Vlug werd uitgestapt. Via een loopbrug over een der gegraven waterleidin gen kwam men op het werkterrein. Hier stond een dragline hevig te „spitten" en de heer Eelkema ver telde hoe het alles met het grond- herstel in zijn werk gaat. Het res terende zand wordt na afvoer van het overtollige, onder de bouwvoor gewerkt, waarna het terrein woi'dt diepgespit. De fotografen kregen hier de kans van de dag, want de belangstelling van de toegestroom de arbeiders en de ruimte van dit toch wel zeer merkwaardige zand gebied, vormden achtergi-onden die men voor een fotograaf gerust eten en drinken noemen mag. Via de duindorpen Renesse en Haamstede, waar ook talrijke men sen op de been waren, om 'n glimp van de Koningin op te vangen, werd gereden naar Burghsluis, waar de „Piet Hein"inmiddels in de jachthaven lag afgemeerd. Op het havenplateau werden de direc teur van de Stichting voor Maat schappelijk en Cultureel werk, de sociale werkster o.w. de leidster mej. P. C. G. van Leeuwen, de leid ster der gezinsverzorgsters, ds. Y. J. Tiemersma, kapelaan de Haan, wika A. J. Klaassen en de heer J. v. d. Gaast voorgesteld aan de Ko ningin. Deze mensen gaven de Vor stin voorlichting over de stand van het maatschappelijk werk op het eiland tijdens de vaartocht naar Anna-J acobapolder. Hartelijk nagewuifd door de aan wezigen begaf de Koningin zich aan boord van het jacht, dat weldra het ruime sop koos op weg naar Anna-J acobapolder. Het bezoek was ten einde. Het moet ongetwijfeld verhelderend hebben gewerkt voor H.M. de Ko ningin en het zal -bij de bevolking zo goed als andere bezoeken in de herinnering beklijven als een evenement. Suikerfabriek „Dinteloord" wordt uitgebreid De Coöperatieve suikerfabriek „Dinteloord" wordt uitgebreid met een hal van een oppei'vlakte van enkele duizenden vierkante meters. Deze uitbreiding wijst op de groei van het bedrijf, dat in het seizoen der suikerbieten aan meer dan duizend personen werkgelegenheid geeft. Atoomontploffingen hebben geen invloed op het weer Ontploffingen van atoom- en waterstofbommen zijn niet van in vloed op het weer, aldus heeft prof. Steinhauser, het hoofd van het weerkundig instituut te Wenen, Woensdagochtend medegedeeld. Hij verwierp het zeer verbreide geloof, dat atoomontploffingen het slechte weer in het voorjaar veroorzaakt hebben. Hij zeide, dat het vrijkomen van energie bij een ontploffing van een atoom- of waterstofbom slechts een deel van een seconde zijn hoog tepunt heeft en daarna snel af neemt. Voor weersveranderingen zijn langer durende inwerkingen van krachten noodzakelijk. Prof. Steinhauser zeide berekend te hebben, dat er anderhalf milli ard atoombommen per dag tot ont ploffing moeten worden gebracht om de energie van de zon te ver vangen. Een normale hagelbui be vat honderdmaal meer energie dan een atoombom. Bijeenkomst in zaal te Bruinisse Het personeel van de Nederland se Zondagsschoolvereniging is ge woon na de drukke dagen van de jaarvergadering een reisje te ma ken en deze keer had men voor de ze jaarlijkse trip het rampgebied uitgekozen. Na een rondrit door het eiland, waarbij men als bijzonder en on gedacht evenement H.M. de Ko ningin ontmoette, op haar werkbe zoek aan ons gewest, werd in de vergaderzaal der Ned. Herv. Kerk de lunch gebruikt. De Zondagsschoolonderwijzer de heer A. de Koning, heette hier de heren Croese en Otto met hun staf van personeel hartelijk welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat de Zondagsschool van Bruinisse deze lunch kon aanbieden als waardering van het vele, dat ook door de N.Z.V. voor de Zondags scholen in het rampgebied was ge daan. De Zondagsschoolonderwij zer de heer M. Krijger haalde her inneringen op uit de 82-jarige ge schiedenis van de Bruinisser Zon dagsschool, die de 88-jarige N.Z.V. in ouderdom bijna evenaart. De kerk en enige andere punten van het dorp werden bezichtigd, Wederzijds behoudt men aan dit be zoek zeker aangename herinnerin gen, al blijkt men steeds weer on der de indruk van de diepe sporen die de ramp van 1 Februari heeft nagelaten. Groot gezelschap C.B.T.B.-ers bracht bezoek aan Schouwen-Duiveland Ontvangst te Nieuwerkerk en trip door Schouwen Het is opeens een heleboel rusti ger geworden in Zierikzee, nu de verkiezingen achter de rug zijn. Het was een papieren strijd, die fel ge voerd werd. Nog nooit heeft Eiland man zoveel papier gratis in een zo kort tijdbestek in de bus gehad. De deur zat zo gezegd soms klem. Eilandman kwam bij een fa milie die alle papieren aan de wand van de gang had geprikt. Alle punten van overeenkomst in de divei'se verkiezingsbiljetten wa ren rood onderstreept. Er waren veel rode strepen op de papieren, naar Eilandman vernam. Zo bleken de kloven uiteindelijk nog weer minder diep te zijn dan men zou kunnen vermoeden. Ook de jeugd werd bevangen door de verkiezingskoorts. Een meisje kwam bij een stedelijke dro gist om V.V.D.-poeder vragen. De drogist vond dit vreemd en peinsde zich suf. Toen ging hem een licht op. Het moest D.D.T.-poeder zijn, maar in verkiezingstijd moet je zo nauw niet kijken en 't lijkt er ook een beetje op, laten we eerlijk zijn. Achteraf heeft Eilandman toch wel eep beetje spijt zich ook niet in het politieke gewoel te hebben ge worpen. Hij had feitelijk een Eilandmanpartij moeten oprichten. In zijn rubriek had hij dan alvast propaganda kunnen maken. Onder de leuze: „We willen ander vlees in de pan, stemt daarom Eiland man", zou hij een zeer vooruitstre vend programma aan het publiek hebben voorgelegd. Een verplichte en kosteloze zwemcursus voor alle mensen beneden de tachtig jaar zou hij met gloed van overtuiging heb ben bepleit. Gratis kampeerleer- gangen en een tentenfonds zouden door hem als eis zijn gesteld. Bo vendien een spuitende fontein in het Havenpark en een boeterege ling op het uitstrooien van bedde- vlokken door de ramen van de tweede verdieping der huizen. Het GESPREKKEN VAN EILANDMAN voeren van een straatreinheids- en hoffelijkheidscampagne zouden bo vendien onderdeel gaan vormen van zijn programma, waarin tevens als eis zou worden gesteld, een verplichte cursus van een jaar in staatsinrichting en wetskennis voor allen die de groene zetel ambiëren. Het weren van gekleurde stenen- hondenverkopers en bezemschilde rijen uit de stad, zou mede een der strijdpunten vormen. „Zit niet op een lor te turen, maar hang wat goeds aan uwe mui-en!" Maar ach, het heeft allemaal geen zin meer, want de verkiezingen zijn voorbij. Wachten dus maar tot over vier jaar, als het ons gegund is nog eens dit avontuur te beleven. Aanzienlijk respect heeft Eiland man voor de Nieuwerkerkse vrouw die kans zag Hare Majesteit tijdens Haar bezoek aan Schouwen-Duive land een bosje Oranje slaapmutsjes te overhandigen. De jeep hield er niet voor stil, maar met een vrien delijke glimlach accepteerde de Ko ningin de bloemen. Bloemen in het algemeen waren trouwens de kleu rige gezellen van de Vorstin op Haar ongedwongen tocht door het rampgebied. Een bedeesd meisje te Ouwerkerk ovei'handigde Hare Ma jesteit een prachtig veldbouquet met vuurrode klaprozen er in. Het was de schamele, maar toch kleur rijke bloemenoogst van de inun- datiegronden. In de Westhoek zag Eilandman een heuse tram langs het uitbun dige groen voorbij schuiven. Het was een alleraai'digst gezicht en Eilandman wil best voor sentimen teel worden uitgekreten, want als het er op aankomt is hij toch ook voor bussen. Of liever hij is voor de benen, want die krijgen hun kans met de Avondvierdaagse. En maar stappen, vier lange avonden achter elkaar. Maar de sfeer doet het 'em. Eilandman zou alle aardse kopstukken aan een Avondvier daagse willen laten meedoen. Wat zou er een frisse wind gaan waaien door de bestofte politieke harten. Heel wat muizenissen zouden de wereld uit zijn. Onder Looperskapelle is een rij dende tram pardoes een modder sloot ingedoken. Die tram is in ieder geval abrupt gestopt en Eilandman doet dat ook, want nu hij dit schrijft, is de verkiezingsuitslag nog niet bekend cn hij is te nieuws gierig om zich nog lang te kunnen concentreren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2