Nieuw benoemde Raad van Oosterland koos twee wethouders Tijdens plechtigheid te Zierikzee werd charter uitgereikt aan Rotary-club Hoe gaat het eindelijk met de schenking en de bouw van Roode Kruis-huizen OXO SOEPEN ZONDER GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DINSDAG 22 JUNI 1954 - No.S17559 Bedrag uitgetrokken voor herstel Gemeentehuis Woensdagavond vergaderde de de nieuwbenoemde raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burgemeester Laurense. Door alle leden werden de door de wet ver eist eeden afgelegd. De voorzitter feliciteerde in 't bijzonder hen, die voor 't eerst een zetel in de verga dering van de raad innamen, en wenste allen kracht en inzicht toe om hun geivichtige taak te vervul len. Overgegaan werd tot benoe ming van 2 wethouders. Uitge bracht werden op de heren Stout- jesdijk, Zeijler, Bij de Vaate en van der Maas onderscheidenlijk 6, 4, 2 en 1 stem. De heren Stoutjes- dijk en Zeijler ontvingen de vol strekte meerderheid. Deze ver klaarden de benoeming te aanvaar den met dank voor het in hen ge stelde vertrouwen. De voorzitter feliciteerde deze heren met hun benoeming. Een op merkelijk feit is dit voor de heer Zeijler, die zijn grootvader en va der opvolgt in de raad en thans reeds de plaats van zijn vader ten aanzien van het wethouderschap inneemt. Tot de ingekomen stukken be hoorde een door de Kroon goedge keurd besluit van Gedeputeerde Staten, waarin zulks in afwijking van de geldende regeling, de jaar wedden der wethouders Brouwer en Stoutjesdijk tengevolge van de buitengewone omstandigheden voor het tijdvak van 15 Februari-1 Sep tember 1953 werd bepaald op f 1500. Voorts is het raadsbesluit van 9 April 1954 tot het aangaan van een geldlening groot f 200.000 met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Teneinde ongewenste practijken tegen te gaan werd het reglement van politie aangevuld met een be paling, volgens welke het zonder schriftelijke vergunning van de burgemeester verboden is aan de huizen of anderszins oude materi alen of afvalstoffen, van welk?: aard of benaming ook, te kopen, op te halen of te verzamelen. Vastgesteld werden enige veror deningen tot ambtshalve vermin dering van te veel geheven belas ting, navordering en dwanginvor dering met betrekking tot de hon denbelasting, de vermakelijkheden- belasting en de reinigingsrechten. Vervolgens werd bekrachtigd de door de burgemeester, op 15 JunL 1954 ingetrokken noodverordening, vastgesteld bij besluit van 1 Sep tember 1953. Restauratie gemeentehuis Daarna werd besloten tot het bouwen en restaureren van het Gemeentehuis volgens het door de dienst van gemeentewerken te Soest opgemaakte plan, waarvoor een crediet beschikbaar werd gesteld van f 26.500. Verder werd besloten tot het on derhands aanbesteden van het her stel van de ambtswoning van de burgemeester aan de N.V. Aanne mersbedrijf v.h. M. H. van Dasse- laar te Amersfoort (momenteel ter plaatse werkzaam). Voor de gelijk tijdig te verrichten onderhoudswer ken werd een crediet van rond f 1960 beschikbaar gesteld. Voorts werd besloten tot het her stel der rampschade aan de open bare en bijzondere lagere scholen te Oosterland en het herstel en verbouw van de openbare lagere school te Sirjansland, met inbegrip van de daarbij behorende onder wijzerswoningen onderhands aan te besteden, door tussenkomst in adoptieverband van de gemeente Rijssen. Voor deze werkzaamheden wordt een crediet beschikbaar ge steld van f 28.750. In principe werd besloten tot het bouwen van 15 woningwetwoningen waarvan, zoals reeds eerder was bepaald, zes stuks in Sirjansland zullen worden geplaatst. Hierna werden met algemene stemmen tot ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd de heren S. W. A. Laurense, burgemeester en J. A. Waasdorp, 2e ambtenaar ter secretarie. Ingevolge de bepa lingen van het Wegenverkeersre glement werden wachtverboden vastgesteld voor de Kerkstraat en voor het perceel A 188 St. Joost- dijk tot de Markt. Aan de Chr. Stichting voor school en beroepskeuze in Zeeland werd een subsidie van f 10 per voorko mend geval van voorlichting ver leend. Eveneens werd gunstig be schikt op een verzoek van de Com missie voor Hygiëne van het Kind in Zeeland om een subsidie-te ver lenen van f 0,20 per consult, als bijdrage in de vergoeding aan de artsen, leiders van de consultatie- bureai'.x voor zuigelingen en kleu ters. Geen aanleiding werd gevon den bij te dragen in het op te rich ten nationaal monument voor wij len Dr. A. Plesman. Evenmin werd een reden aanwezig geacht aan de Christ. Woningbouwvereniging „Schouwen en Duiveland" het aan de gemeente toegewezen bouwvo lume of een gedeelte daarvan af te staan voor de bouw een exploitatie van woningen. Ten slotte kon de raad zich er mede verenigen, dat onderhandelingen worden geopend lot het zo mogelijk onderhands aan besteden van de aan te brengen fundering voor de te stichten kleu terschool. Een Februari-herdenkings- monument? Aan het einde van de vergadering merkte de voorzitter op, dat tot he den niets was gemerkt van het voe ren van een actie voor het plaatsen van een monument op de begraaf plaatsen te Oosterland en te Sir jansland. De raad bleef van me ning, dat het initiatief uit de bur gerij dient voort te komen en ver wacht dat dit thans spoedig zal blijken. Bij de rondvraag zei de "heer Bolle, dat het in het belang van de Hofweg is, dat deze wordt hersteld. Deze spreker en de heer Bij de Vaate hadden gaarne gezien, in navolging van de buurgemeen ten Nieuwerkerk en Ouwerkerk, dat geen toestemming was gegeven tot het optreden van de politie- kapel in deze gemeente. Met alle waardering voor dit aanbod wordt toch gemeend, dat de tijdsomstan digheden daartoe "niet geschikt zijn. De voorzitter en wethouder Stout jesdijk zijn het hiermede niet eens; de omstandigheden liggen in de ge noemde gemeenten geheel anders. Ook de overige leden van de raad zijn eenparig van mening, dat nie mand aan dit concert zich zal kun nen stoten. Op Bruinisse was daar grote algemene belangstelling voor. Het concert stond op hoog peil. Op een informatie van dezelfde spre ker deelde de voorzitter mede, dat do beplanting der gemeente zijn volle aandacht heeft. De heer Zeij ler wees op het welig groeien van onkruid langs de wegen. Toege zegd werd ,dat de verplichting tot het opruimen daarvan onder de aandacht van de onderhoudsplich tigen van de weg zal worden ge bracht. Daarna sluiting. VISSERIJBERÏCHTEN Tyd van oesterbroedval aangebroken De tijd van de oesterbroedval is weer aangebroken en millioenen pannen en duizenden tonnen mos selschelpen liggen weer gereed om straks als collecteurs te water te gaan. De eerste oesterlarven zijn reeds in het water geconstateerd, de hoeveelheid moederoesters op de Yersekse Bank is groot en wanneer het zomerweer wat meewerkt, zal het Scheldewater, dat nu nog een temperatuur heeft van 17 graden Celsius spoedig de 19 graden Cel sius hebben bereikt, de temperatuur die nodig is om de oesterlarven goed te doen gedijen. Te verwachten is, aldus de bio loog van het Instituut voor Visse rij-onderzoek, dat de komende broedval van commerciële waarde zal zijn vooral op 27 Juni, waarop grote aantallen larven in de Oos- terschelde worden verwacht, of op 9 Juli, de datum van de eerste grote broedvaltop. Zoals bekend, rekent men in de oesterbroedval met 3 toppen, afge leid naar de maanstanden, die op hun beurt weer het zg. gier- of springtij beïnvloeden. LAND- EN TUINBOUW De uienteelt in 1954 Naar het Centraal Bureau voor de Statistiek mededeelt wijzen de voorlopige uitkomsten van de land bouwtelling Mei 1954 op een vrij sterke inkrimping van de opper vlakte zaaiuien. Deze daalde van 6800 ha. in 1953 op rond 4750 ha. In 1951 en 1952 bedroeg de opper vlakte ongeveer 5000 ha. De oppervlakte zilveruien bleef met 345 ha. op peil, terwijl die voor poot- en plantuien terugliep en wel van 667 tot rond 600 ha. IN HET KADER VAN DE OPBOUW. Gezicht, vanuit een nieuwe! houten woning te Nieuwerkerk, op eveneens nieuwe woningen. Met» recht: „In het kader van de opbouw". Rotarians van heinde en ver zagen Schouwen-Duiveland (Van een speciale medewerker) In het bestaan van de nog jonge Rotaryclub te Zierikzee was de 19e Juni een zeer bijzondere dag. Ein delijk waren de omstandigheden op ons eiland zodanig geworden, dat het verantwoord leek de uitnodi gingen tot het bijwonen van de plechtige charteruitreiking de Ne derlandse Rotarywereld in te zen den. Van heinde en ver stroomden de gasten toe. Zij mochten van de aan vang ondervinden, dat de regelin gen, die bij de toegangen naar en op het eiland getroffen waren, elke vertraging uitsloot. Zo vergaderde zich in Hotel Van Oppen, waar het aanmeldingsburcau gevestigd was, een grote, opgewekte schare, die voor een belangrijk deel gebruik maakte van de mogelijkheid om onder deskundige leiding de by- zondere schoonheid van Zierikzee op zich te laten inwerken. Het vro lijk klokkenspel van de Zierikzeese carillonist, de heer J. M. Luyke- naar, verhoogde de feestelijkheid van dit alles ten zeerste. Prompt kwart voor één verza melden de rotarians met hun da mes en gasten onder welke in het bijzonder het college van B. en W. van Zierikzee.de waarnemend sec retaris en de voorzitter van de Round Table, de heer Lysen, met hunne dames genoemd mogen wor den, zich in de feestelijk versierde Concertzaal. Na -enkele zakelijke en noodzakelijke mededelingen van de voorzitter van de Chartercom missie, de heer W. Kwant, hield de voorzitter van de Zierikzeese club, do heer D. C. A. Lugt, de welkomst rede, waarin hij o.a. vele oud-gou verneurs welkom" mocht heten. Hij wees er op hoe de in de ramptijden geboren club Zierikzee van het be gin af aan zich in de zeer bijzon dere belangstelling van de Rotary wereld heeft mogen verheugen. Toen gouverneur de Jong 17 Augus tus 1953 bij zijn bezoek aan Zierik zee het Charter reeds meebracht, zonder enig ceremonieel en zonder enige belangstelling van buiten af, is hem beloofd: nog in uw gouver neursjaar zal de officiële uitreiking Ingezonden mededeling Montagewoningen op Schouwen-Duiveland In principe altijd voor gedupeerde eigenaar KERKNIEUWS Billy Graham's komst naar ons Nederland Grote samenkomst in Olympisch stadion De Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham, die Dinsdag 22 Juni a.s. ca. 14.31) uur uit Kopenhagen op Schiphol zal arriveren, heeft voor zijn bezoek aan ons land als onderdeel van zijn Europese „evan gelisatie-kruistocht" als conditie gesteld, dat de organisatie op inter kerkelijke basis zou geschieden. „Deze samenwerking van de kerk genootschappen is bijna vanzelf tot stand gekomen en mag als eerste vrucht van Grahams komst naar ons land worden beschouwd", zo heeft ds. P. J. Mietes uit Amster dam namens het presidium van het „Interkerkelijke Nederlands Billy Graham-comité" op een persconfe rentie meegedeeld. Nadat de evangelist Maandag avond 21 Juni nog een bijeenkomst in Kopenhagen heeft geleid, zal hij op de dag van aankomst in Am sterdam te kwart over vier in de ronde Lutherse Kerk aan de Singel met 2000 theologen en stu denten van gedachten wisselen. Ds. J .J. Buskes jr. zal hem namens het Nederlandse presidium inleiden. In het rampgebied verrijzen thans op vele plaatsen in snel tempo de v)oningen, die het Nederlandsche Roode Kruis beschikbaar stelt aan de rampslachtoffers. In totaal ko men 515 houten montagewoningen in de polders, waar zij een bijzon der aspect vormen in het dorps beeld. De Roode Kruisverenigingen in Finland, Zweden, Noorwegen en Denemarken hebben de bovenbouw van deze huizen geschonken, en de rampslachtoffers die-zoln huis in eigendom aanvaarden, ontvangen die bovenbouw, die een waarde vertegenwoordigt van 12.000 tot 15.000, geheel gratis. In principe worden deze Roode- Kruishuizen geschonken aan die slachtoffers, die vóór de ramp een huis bezaten en het zelf bewoon den en die niet zo 'kapitaalkrachtig zijn, dat zij een nieuw huis kun nen laten bouwen. De burgemees ters stellen aan het Nederlandsche Roode Kruis de mensen voor, die h.i. in aanmerking komen voor zo'n woning. Zij die geen eigenaar-be woner zijn geweest kunnen de hui zen eventueel huren van een spe ciaal daartoe in het leven geroe pen bouwvereniging, maar voorma lige eigenaar-bewoners gaan altijd voor. Het is namelijk de wens van de Roode Kruisverenigingen om een v/oning cadeau te geven aan hen die hun eigen woning verloren. De bouw van het huis Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting draagt zorg voor het leggen van de fundamen ten. de bouw van het huis, de dak bedekking, de installatie, alsmede voor de bouw van een schuurtje. De werkelijke kosten hiervan kun nen oplopen tot f 11.000. Van deze kosten behoeven de rampslachtof fers, wier huis als totaal verloren beschouwd wordt, slechts f 1.000 te voldoen. Daarenboven moeten zij de grond kosten dragen. Zij kunnen na tuurlijk de grond van hun vroegere huis verkopen. Een groot aantal woningen is echter zodanig beschadigd, dat zij beschouwd worden als „krotten", waarvan het herstel niet verant- woord is. Bovéndien zijn er wer kelijke krotten, waarvoor hetzelfde geldt; zij zouden bij de krotoprui ming, die na 1960 aan de orde komt, toch verdwijnen, zodat ook daar om herstel niet wenselijk is. De eigenaren van krotten kunnen op belangrijke tegemoetkomingen aanspraak maken. In de eerste plaats heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting be paald, dat de kosten voor de bouw enz. gesteld zullen worden op f 9000 Indien een gemeente een krot inkoopt, mag zij niet hoger gaan dan het dubbele van de vastgestel de herstellingsbijdrage. Zij moet daarbij dan nog een maximum in acht nemen van f 1500 voor het krot met de grond of f 1000 voor hét krot alleen. Verder krijgt de eigenaar, op grond van de finan cieringsregeling 1953 voor particu liere woningbouw, voor de bouw van het nieuwe huis een premie. Deze bedraagt voor de betreffende montagewoningen naar gelang van het aantal bedden f 3375 tot f 4150. Als bijdrage voor de krotopruiming komt daarbij nog 30 35 procent van deze premie. Voor de ramp slachtoffers is daarenboven vast gesteld, dat zij in ieder geval 10 jaar lang 2Vz procent van de pre mie per jaar ontvangen. Indien de eigenaar zijn krot aan een particulier verkoopt, dan ver vallen de bydragen op grond van de regeling der krotopruiming. De bydragen op grond van de finan cieringsregeling ontvangt nien in zo'n geval natuurlijk wel. Indien een woning moet worden geamoveerd, omdat dit in het be lang van dijkbouw of op grond van stedebouwkuixdige overwegingen nodig is, dan kan de eigenaar ook in aanmerking komen voor een montagewoning van het Rode Kruis Hij wordt gelijk gesteld met de eigenaar van een krot, dat geamo veerd wordt, en ontvangt dezelfde tegemoetkomingen. Wenst hij ech ter zijn herstelbijdrage te ontvan gen, dan vormt deze met de op brengst van zijn oude huis de enige tegemoetkoming tegenover de bouwkosten van f 9.000. Iemand die een woning van het Roode Kruis in eigendom aanvaardt verliest daarmee zijn recht om over te gaan tot herbouw op grond van de Wet op de Watersnood 1953. OXO CHICKEN" - OXO VERMICELUSOEP - OXO TOMATENSOEP OXO CHAMPIGNONSOEP - OXO JUIIENNESOEP plaats kunnen vinden. Het is voor Zierikzee een grote voldoening de toen gegeven belofte heden te kun nen inlossen. Gouverneur A. J. de Jong nam daarop het woord en leg de de nadruk op het bijzondere van deze club door de tijd van zijn ont staan. Hij vergeleek de toestand van bij de installatie op 11 April 1953, van zijn gouverneursbezoek en nu. Met grote vreugde riekte hij het Charter uit en wenste de Zie rikzeese club een goed en lang Ro tary le ven toe. Na een toespraak van de „special representative" Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, die tevens sprak namens de sponsorclub Mid- delbui'g en namens die club een Zeeuwse vlag aanbood, hernam voorzitter Lugt het woord om de beide sprekers te danken voor wat zij gesproken èn gedaan hadden voor zijn club. De belangstelling en de intense medewerking van Jhr. Schorer in de moeilijke maan den van begin '53 vonden hierbij een extra vermelding. Hiermee werd dit hoogtepunt in het samen zijn besloten. Sprekers aan de lunch Nu volgde, na een korte onder breking, een lunch in de Concert zaal, waarbij talloze sprekers zich deden horen. Gouverneur de Jong deelde mede, dat de Zierikzeese club als teken van medeleven met de zwaar getroffen dorpen Nieu werkerk en Ouwerkerk, die in deze v/eek de droeve plechtigheid van de herbegrafenis hadden meege maakt, voor de beplanting van de kerkhoven van deze dorpen 2 maal f 500 beschikbaar gesteld had. Aan de Zierikzeese club werden buiten de vele hartelijke woorden ook vele geschenken aangeboden. Hier dienen in het bijzonder ver meld te worden het spreekgestoelte en het geborduurde tafelkleed door de dames van de clubleden ge schonken. De Zierikzeese club bood nu zijn gasten een rondrit over het eiland aan. Namen werden daarbij levend voor hen van elders: Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Dreischor, door de corridor naar Brouwershaven, ver- volgens de polder Schouwen in om via Serooskerke de Westhoek te be reiken. Deze tocht door de „steppe van Schouwen en Duiveland" met nog overal ruïnes van huizen maak te een diepe indruk op alle deel nemers. Wat nu volgde, was niet minder bijzonder: na inscheping op de „Minister Lely" volgde een tocht over de Oosterschelde.. Hier bij voer men het geduchte Schelp- hoelcgat binnen. Ir. W. B. K. Hen- kes van de club Harderwijk, die als directeur van de M.U.Z. zo nauw bij de dichting van dit dijkgat be trokken was, vertelde onderwijl hierover. Verder varend naar Zie rikzee hoorde het gezelschap een uiteenzetting van ir. R. Verloren van Themaat uit Nijmegen over het Deltaplan. Juist op deze wijde watervlakte kon ieder pas goed be seffen, welke gigantische werken uitgevoerd zijn en nog ondernomen zullen worden om ons land te be veiligen tegen de dreiging van het water. Even voor zeven uur keerde men in Zierikzee terug. Nu wachtte nog een ontvangst ten stadhuize, waar het volledig college van B. en W. recipieerde. Burg. Jhr. Schuurbe- que Boeije wenste de Zierikzeese club geluk met deze feestelijke dag en richtte zich tot alle aanwezigen om zijn blijdschap met hun komst uit te spreken. Gouverneur de Jong dankte het gemeentebestuur voor deze ontvangst. Na dit officiële einde bleven zij, die niet genoodzaakt waren terug te keren naar het vaste land, nog lang gezellig "bijeen in Hotel van Oppen. De Rotaryclub Zierikzee mag, on der leiding van zijn bestuur en zijn Chartercommissie, met grote vol doening op deze bijzonder geslaagde dag terugzien. FEUILLETON 70 VAART NIEMAND WEL door Henk van Heeswijk De heer Van der Berg lachte en verklaarde, dat hij het een goeie mop vond. „Bij U zou ik met zoiets niet kunnen aankomen, want U be zit waarschijnlijk wel meer dan één huis en ze zullen ook nog wel wat groter en comfortabeler zijn dan het mijne". „Groter wel", antwoordde de graaf, terwijl hij hoffelijk boog naar zijn gastheer, „maar comfor tabeler dan uw woning heb ik er geen". De heer des huizes gevoelde zich gevleid en Annie keek de graaf met stille bewondering aan. Greet en Joop wisselden met elkaar een blik die veelbetekenend was, maar ze zeiden geen woord. Evenwel, de lunch verliep bijzon der prettig en gezellig. Dit moest zelfs Joop, die in een milde stem ming verkeerde, erkennen, want als de graaf op zijxx praatstoel zat, kon hij een interessant en gezellig causeur zijn en deze middag deed hij al het mogelijke om bij het ver loofde paar in een goed blaadje te komen. Hij had ongetwijfeld wel gemerkt, dat ook Greet niet be paald op hem gesteld was. Des te meer vergoedde de aanbiddende verering van haar zusje. Deze was gewoon niet bij hem weg te slaan en toen ze zich terugtrokken voor een korte siësta, verliet Annie met de graaf het vertrek. Het verloofde paar ging een wan deling maken door het park en nie mand zal het hen kwalijk nemen, dat ze, toen ze eindelijk, verscho len onder grote heesters, plaats na men op een bank en elkaar voor de zoveelste maal vertelden, dat ze gek op elkaar waren. Deze liefdesverklaring gebeurde uitex-aard fluistei'end en daardoor had de graaf een beetje pech. Hij waande zich geheel alleen in het ruime park en toen hij achter het gi'oepje heesters bleef staan en heel ordinair kort op zijn vingers floot, was hij er zich absoluut niet van bewust, dat het verloofde paar zich op slechts enkele meters afstand van hem bevond. De jongelieden hoorden het ge fluit en keken elkaar een ogenblik verbaasd aan, maar voor ze tijd hadden om een onderzoek in te stel len, hoorden ze voetstappen en za gen ze in de verte de roodharige chauffeur van de graaf aankomen. Greet wilde wat zeggen, maar Joop legde waarschuwend zijn vin ger op haar mond. Behoedzaam stond hij op en nam zijn meisje bij de hand, waarna ze zich, zonder noemenswaard geluid te maken, verscholen achter de brede leuning van de bank. Als de graaf het in zijn hoofd mocht krijgen om even door de heesters te luren, zou hij slechts een lege bank zien. De bei de jongemensen waren nu goed verborgen. Het meisje begreep wel niet alles, maar volgde het advies van haar verloofde op en hield zich dood stil, terwijl beiden scherp luister den. De roodharige was inmiddels zijn patroon genaderd en nu hoorden de twee in hun schuilplaats de stem van de graaf, die aan de andere vroeg: „Is alles in orde?" „Jawel, ik heb voor alle zeker heid zelf de wagen nog even nage zien, maar hij is werkelijk perfect opgeknapt. We halen er wel weel de tachtig mee". „Zoveel te beter. Denk om de af gesproken tijd en plaats". „Vanzelfsprekend". „En je gaat straks eei-st even tanken in het dorp, waarna je te rugkomt en De rest van het gesprek ging voor de beide jongelui veiioi-en, want het tweetal verwij dei-de zich en toen Joop opstond om door de heesters te turen, zag hij, dat ze het gesprek beëindigd hadden en elk een kant uitgingen. Greet kwam nu ook uit haar schuilplaats vandaan en sloeg en kele bladeren van haar rok. „Wat zou dat allemaal te bete kenen hebben?" vroeg ze verbaasd. Hij haalde de schouders op. „Ik heb wel een vermoeden, maar ik heb natuurlijk nog geen enkel be wijs, dus houd ik het liever voor lopig voor me. In ieder geval zul len wij verstandig doen, als we die graaf in de gaten houden, want ik vertrouw hem voor geen cent. Wat zou hij bedoeld hebben met die af gesproken plaats en tijd? Jammer, dat hij niet duidelijker is geweest". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5