DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tsjou-En-Lai komt met verrassend Korte berichten verzoenende rede uit de bus mt het Bmnen,and Tentoonstelling „Uit het land van de Bijbel" geopend Herbegrafenis rampslachtoffers te Nieuwerkerk Bizondere arbeidsvoorwaarden voor Schouwen-Duiveland vastgesteld VRIJDAG 1H JUNI 1954 No. 17557 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummert 1O ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm, Succesjes (ma*. 15 mm) 1 1^ per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlerikiee. Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikiee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel'. 309 Wellicht toch nog kansen op accoord Op de veertiende besloten bij eenkomst over Indo-China heeft de afgevaardigde van Laos medege deeld, dat zyn land accoord zou gaan met beperking van de Franse troepen in Laos tot enkele bases, indien de communisten alle „Viet- minh-invallcrs" zouden terugtrek ken. Dit is in conferentiekringen vernomen. De afgevaardigde stelde verder voor, dat de Vietnamese troepen, die in Laos bij de Franse expedi- tionnaire macht dienen, naar Viet nam terugkeren. Hij herhaalde, dat een regeling voor Laos onafhanke lijk dient te zijn van een overeen komst voor Vietnam. De Cambodjaanse afgevaardigde drong ook aan op een afzonderlijke regeling voor zijn land en hij eiste eveneens de terugtrekkiing van V ietminh-troepen. Vervolgens hield de Chinese pre mier, Tsjou En Lai, een rede, die volgens Westelijke zegslieden „ver rassend verzoenend van toon" was, hoewel hij opnieuw aandrong op aanvaarding van zijn uit zes pun ten bestaande plan. Tsjou stelde voor, dat vertegen- Het bezoek van H.M. de Koningin Na een bezoek van H.M. de Ko ningin aan andere delen van het rampgebied, op Maandag 21 Juni a.s., zal Hare Majesteit Dinsdag zoals reeds gemeld een werkbe zoek brengen aan Schouwen-Dui- veland. Het ligt in de bedoeling dat de Koningin zich op de hoogte^ zal stellen van de vorderingen die de wederopbouw hier en elders maakt. De tocht neemt een aanvang te Zijpe en leidt dan verder via Ouwerkerk, Nieuwerkerk naar Re- nesse. Het werkbezoek eindigt na de lunch te Burghsluis. De legervoorlichting op de scholen Het moderamen der Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk heeft, naar het persbureau der Ned. Herv. Kerk bericht, het volgende mede gedeeld: Dezer dagen is een bespreking gehouden tussen de minister van Oorlog en het moderamen der Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk naar aanleiding van het kerkelijk schrijven over legervoorlichting op de scholen. Het onderhoud verliep in een geest van openheid en we derzijds begrip. De minister acht voorlichting op de scholen ter wille van de opbouw van het kader ge wenst, maar met bezwaren tegen verschillende vormen van propa ganda wordt reeds enige tijd ern stig rekening gehouden. Tevens wordt er naar gestreefd met het oog op toekomstige vakbekwaam heid, waar mogelijk, de verplichte diensttijd vruchtbaar te maken. Overigens zal omtrent incidentele gevallen, alsmede omtrent nieuwe ontwikkelingen op dit terrein het betreffende overleg kunnen worden voortgezet. A.N.W.B. vraagt langere geldigheidsduur voor reeds afgegeven paspoorten De A.N.W.B. heeft de minister vtn Buitenlandse Zaken gevraagd, eventueel na beëindiging van het drukke reisseizoen, alsnog de gele genheid open te stellen om de gel digheid van paspoorten, afgegeven of verlengd na een bepaalde datum, bijv. 1 Maart 1954, kosteloos te doen uitbreiden tot vijf jaar. Hiermede kan bereikt worden, al dus de A.N.W.B., dat zij die dit sei zoen nog de hoge legeskosten, ver bonden aan de afgifte of verlen ging van paspoorten, hebben vol daan, althans in het bezit komen van een paspoort, dat dezelfde lan ge geldigheidsduur bezit als de paspoorten, waarvoor de nieuwe gunstige voorwaarden gelden. De Franse autoriteiten hebben Woensdag 110 gewonden en zieke Vietminh-militairen uitgeleverd in een neutrale zóne op ongeveer 60 km. ten Noord-oosten van Hanoi. In totaal zullen 267 gevangenen worden vrijgelaten in ruil voor de bijna 900 gewonden van de Franse- Uniestrijdkrachten uit Dien Bien Phoe, die onlangs door de Vietminh zijn vrijgelaten. woordigers van het opperbevel van beide zijden in beide staten bijeen moeten komen, die onder meer moeten spreken over terugtrekking van alle buitenlandse troepen. Hij sprak echter niet over Vietminh- strijdkrachten, die volgens het Wes ten de beide staten zijn binnenge vallen. In Franse kringen noemde met Tsjou's rede zeer interessant en men zei, dat zij verder moest wor den bestudeerd. DORDRECHT. Enkele personen, die met een bootje in het Moldiep, nabij het Wantij te Dordrecht voe ren hebben een muskusrat gevan gen. De muskusrat voedt zich hoofd zakelijk met waterplanten, maar hij vormt een groot gevaar voor dijken en waterkeringen, omdat hij daarin holen graaft met uitgangen onder water. De meeste exempla ren heeft men gevangen in Noord- Brabant, nabij de Belgische grens. De Dordtse muskusrat is het vijfde exemplaar, dat in het gebied van de grote rivieren is gevangen. Israëlische gezant na de openingsplechtigheid overleden Van de bruikleengevers noemen we tal van musea en instellingen in Israël, vele musea in de Ver. Sta ten, Engeland, België, Canada, Ne derland, Cyprus, tal van particu liere verzamelaars in Israël, in de V.S., in Genève en in Den Haag. Alle voorwerpen op deze tentoon stelling zijn origineel, met uitzon dering van enkele aanvullingen ter illustratie en ter verduidelijking van het geheel. Bijzonder tragisch is het feit, dat Amir, even nadat hij de ten toonstelling had geopend en terwijl vele genodigden zich naar de ten toonstellingszalen begaven, dooreen hartaanval werd getroffen en kor te tijd nadien overleed. Als gevolg van dit droeve feit werd de expo sitie tot nader order gesloten. „OPA SCHRAM" OP WEG NAAR HUIS. - „Opa Schram", de Drie bergenaar, die enige tijd geleden uit zijn woonplaats vertrok, op voet reis naar Rome en terug, is thans op de terugweg. De Eeuwige Stad heeft hy achter zich gelaten; zijn plan is, om langs de Franse kust via een nieuwe route dus naar Nederland te wandelen. Hij wil nl. alles op alles zetten om nog op tijd „binnen" te zijn, om te kunnen deelnemen aan de Vierdaagse. De wandelaar, uitrustend op een stoep te Genua. Toespraken en kranslegging op het kerkhof Toen de kist was neergelaten trad Z. Excellentie minister Beel naar voren, om namens de re gering een kort woord te spreken. De minister zeide te kunnen Zijne Excellentie zeide te kunnen begrijpen dat aller gedachten uit gaan naar de bange uren van de ramp en naar de velen die daarbij het leven hebben gelaten, maar hij weet dat men in vertrouwen op God wil berusten, nu de meeste der omgekomenen mogen rusten te midden van allen die door banden van verwantschap of vriendschap met hen verbonden zijn. Spr. wil echter ook denken aan allen die ge liefde doden betreuren en namens de regering uitdrukking geven aan innig medeleven met hun leed en hun groot verdriet. „Gij hebt ech ter ook begrepen", aldus Z.Exc., „dat het leven U weer opeist en nog sterker dan voorheen, kracht van U vraagt". Spr. wenste allen toe dat de woorden uit een der Psalmen, welke hij citeeï'de, hen zouden blijven sterken in hun ver dere toekomst. Namens de regering legde hij vervolgens een krans op het graf. De Commissaris der Koningin richtte vervolgens woorden van deelneming en sympathie namens het Provinciaal bestuur tot de na bestaanden der slachtoffers. Ook de Commissaris legde er de nadruk op dat woorden van vertroosting slechts bij God gevonden kunnen worden en zeide dat het tot vreugde en dankbaarheid stemt dat deze herdenking met een kerkdienst be gonnen is. Het is ook het Godsver trouwen geweest dat in de ramp dagen en ook voor de toekomst kracht geeft. Spr. zeide altijd diep getroffen te zijn geweest dat men steeds in het geloof moed en kracht heeft gevonden om verder te gaan. Daarmede handelt men ook in de geest van hen, wie hier de laatste eer wordt bewezen, zo ook wanneer men in Godsvertrouwen verder bouwt aan de toekomst van Nieu werkerk. Als blijk van medeleven legde de Commisaris een krans op het graf. Kransleggingen Vele kransen volgden nog, o.a. van het gemeentebestuur, burge meester en mevrouw van Eeten, de polder „Vierbannen van Duive- land", de Coöp. Boerenleenbank, de landbouwvereniging, de kerkvoog dij der Ned. Herv, Gemeente, het gemeentebestuur van Enschedé, van Amsterdam, de Rijkspolitie, de sportvereniging „D.S.S.", de kleu terschool, de leerlingen der O.L. school, de afdeling van het Ned. Roode Kruis en de culturele vex-eni- ging van 't Beijersdijkje. Ds M. v. d. Klis sprak als laatste op het kerkhof. Z.Eerw. zeide zulks te willen doen uit God's Woord, nl. naar aanleiding van Genesis 49 vs. 29b, waar Jacob zegt: „Begraaft mij bij mijn vaderen, in de spelonk, die daar is in den akker Efrons des Hethiets". Spr. wees hierbij op de door Jacob uitgesproken wens om bij zijn vaderen begraven te wor den, maar ook op de vrees voor de toekomst, die er leefde bij de meeste zijner zonen, wat betreft de houding van Jozef. Ook hier zijn de doden bij hun vaderen begra ven, maar zij, die gespaard geble ven zijn, moeten weer verder. Deze mogen geen vrees voor de toekomst hebben, want zij hebben een Jezus Christus, vol van barmhartigheid, met Wie zij de toekomst tegen kun nen gaan en Die de dood heeft overwonnen. Daarom is er voor hen die in Hem geloven, een wederop standing der doden en een eeuwig leven. Met het bidden van het „On ze Vader" besloot Ds v. d. Klis de plechtigheid op het kerkhof. Dankwoorden tot slot Op het dorp richtte burgemeester van Eeten nog een wooi-d van dank tot minister Beel en de Commissa ris der Koningin voor hun blijken van medeleven en hun komst, zo mede tot de vertegenwoordigers van Amsterdam, Enschedé en de eilandelijke gemeenten. Ook allen die aan de voorbereiding van de plechtigheden hebben medegewerkt dankte spr. In het bijzonder dankte hij, namens de familieleden en het gemeentebestuur, de heren v. d. Schelde en Berrevoets uit Zierik- zee en Lotens en Papeveld uit Nieuwerkerk, die vanaf Februari 1953 werkzaam zijn geweest aan de identificatie van de slachtoffers, wat zij op buitengewoon piëteit volle wijze hebben gedaan. Z.Edelachtb. hoopte dat de om gekomenen, die nu Thuis zijn, een beter tehuis is toebedeeld dan hun hier op de wereld zou kunnen zijn ten deel gevallen. „Evenmin als wij 1 Februari 1953 ooit zullen verge ten, zullen wij hen vergeten", zo be sloot de burgemeester. De voorzitter van het comité van voorbereiding, de heer J. van Dijk, dankte tenslotte namens dit comité allen di eaan het goede verloop van allen die aan het goede verloop van de plechtigheden hadden medege werkt. Woensdagmiddag is in het ge meentemuseum te 's Gravcnhagc door de gezant van Israël by ons Hof, dr M. Amir, de tentoonstel ling „Uit het land van de bijbel" geopend. De tentoonstelling omvat een enorme spanne tyds: van 30.000 voor Christus tot de derde eeuw na Christus. Zulks stelde grote eisen aan de organisatie en inrichting van de tentoonstelling, die iets vi sueel maakt van hetgeen \vy door het woord van de bybel kennen. De archeologische vondsten in Palestina, geografisch gesproken, in tegenstelling tot Israël, dat een deel van Palestina omvat het andere valt onder Jordanië zijn in het algemeen gering geweet. Door de vele oorlogen, die zich daar in vroeger eeuwen hebben afge speeld, is er veel verloren gegaan, maar wat er bewaard kon worden is van groot belang. De gedachte tot het inrichten van een tentoonstelling uit het land van de bijbel is uitgegaan van het „American Fund for Israël Insti tutions". Zij werd het vorige jaar voor het eerst gehouden in de Ver. Staten van Juni tot Apx-il van' dit jaar. Overlijdensakten watersnoodslachtoffers Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp „Opmaken van akten van overlijden ten aan zien van slachtoffers van de wa tersnood". Hierin wordt voorge steld de wet, waarin het opmaken van overlijdensakten van vermiste oorlogsslachtoffers is geregeld, van overeenkomstige toepassing te ver klaren op vermiste slachtoffers van de watersnood. Hr Ms „Bruinisse" naar Nederland Vier nieuwe 400 tons kustmxjnen- vegers, die korte tijd onder Ame rikaanse vlag hebben gevaren om vervolgens aan Nederland te wor- den overgedragen, zijn op het ogen blik op weg naar Den Helder. Hr. Ms. „Brielle", Hr. Ms. „Bruinisse", Hr. Ms. „Breukelen" en Hr. Ms. „Brummen" die vroeger respectie velijk AMS 167, AMS 168, AMS 100 en AMS 111 hebben geheten, zijn op 29 December, 21 Januari, 15 en 23 Februari door de Koninklijke Nederlandse Marine overgenomen en in dienst gesteld. De overdracht van de „Brielle" en „Bruinisse" ge schiedde te Seattle in de Noord westelijke Amerikaanse staat Was hington. Incident in W.-Berlijn Een woedende menigte West- Berlijners heeft gisteren een klein aantal communisten afgeranseld, die een massa-bijeenkomst buiten het raadhuis, ter herdenking van de opstand van verleden jaar in Oost-Duitsland, trachtten te ver- stox-en. De politie slaagde er pas na ruim een half uur in de communistische betogers, die verwondingen opge lopen hadden, te bevrijden. Ook verscheidene politiemannen werden gewond. Op de bijeenkomst voerden de West-Duitse vice-kanselier Franz Blücher en de leider van de Socia listische partij, Ollenhauer, het woox'd. De Indische oorlosslacgtoffers Tot dusverre zijn bij de afdeling rehabilitatie Indische oorlogsslacht offers in Den Haag ongeveer 37.000 aanmeidingskaarten van Indische oorlogsslachtoffers ontvangen. Met de toezending van vragenlijsten aan belanghebbenden is begin van deze maand een aanvang gemaakt. Bij de toezending wordt er rekening mede gehouden, dat belanghebben den zoveel mogelijk voorlichting kunnen ontvangen. Tot dat doel wordt bij de toezending der vragen lijsten tevens een opgave verstrekt van plaatsen, data en tijdstippen van voorlichtingsbijeenkomsten, die in de woonplaats van aanvrager of in de onmiddellijke omgeving daar van zullen worden gehouden. 9 6 Het grootste probleem van de- ze eeuw is: Hoe kunnen we een O groot formaat wereld met zulk O een klein formaat mensen re- o J geren? J Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Weinig verandering Over het algemeen veel bewol king met hier en daar wat motre gen. Zwakke tot matige Zuidwes telijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 19 Juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 22.59, onder 7.16. Laatste kwartier: 23 Juni te 20.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 Juni 5.14 v.m. 17.28 n.m. BROUWERSHAVEN; 19 Juni 4.34 v.m. 16.57 n.m. Springtij: 18 Juni. Doodtij: 25 Juni. AANBESTEDINGEN Herstel kerkelijke gebouwen OOSTERLAND. Op Dinsdag 15 Juni werd alhier aanbesteed het al geheel herstel van het Chr. Vereni gingsgebouw, het Gasthuis en het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente. Architect de heer de Wilde te Breda. Er werd slechts door een drietal firma's ingeschx-even, hoe wel aanvankelijk de belangstelling groot bleek. De uitslag was als volgt: 1. Firma N. J. Vermeulen te De Heen (N.B.): Kerkgebouw f 16.800, Gasthuis f 49.110, Veren.Gebouw f 35.040. In de massa f 100.000. 2. Fa. Sluiter en Zoon, Huissen (Geld.): Kerkgebouw f 17.300, Gast huis f 49.900, Ver.Gebouw f 36.010. In massa f 103.210. 3. Firma M. Geense te St. Philips- land: Alleen Gasthuis f 58.750. De gunning werd aangehouden. Koningin Juliana zal in de morgen van 7 Juli een bezoek bren gen aan het nieuwe sanatorium „De Klokkenberg" bij Breda. Zij zal daarbij vergezeld worden van de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. de Quay. Des middags zullen Koningin en Prins de parade bij wonen, die daar ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het regiment grenadiex-s en jagers ge houden wordt. Leeuw bleek man Het is gebleken, dal een gro te leeuw, die de burgers in de straten van Alexandrië Woens dag in paniek bracht, een vis ser was, gehuld in een leeu wenhuid. Hij verklaarde na zijn arrestatie, dat hij andere vissers had willen wegjagen om de visgronden voor zich al leen te hebben. Bijzondere loonregeling voor rampgebied vervallen KORTGENE. Tijdens de jongste raadsvergadering van de gemeente Kortgene, zijn mededelingen ge daan over de aan te leggen water leiding op Noox-d-Beveland. Wan neer men er van uitgaat, dat op dit eiland ongeveer 1850 percelen zul len worden aangesloten, zal hier mede ongeveer een bedrag van on geveer f 1.105.000 zijn gemoeid. OUDEWATER. De zesjarige Lou- rentius vaix Z., wonende in de Mo lenstraat te Oudewater werd ver mist. Nadat de politie van de ver missing in kennis ws gesteld, werd de Hollandse IJssel ter hoogte van de ophaalbrug afgedregd. Om streeks half twaalf Woensdagavond werd het lijkje van de jeugdige knaap opgehaald. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. AMSTERDAM. De groep van ze ven Finse parlementsleden, die op uitnodiging van de voorzittex-s der beide Kamers van de Staten Gene raal een bezoek van een week aan ons land brengt, is door burgemees ter d' Ailly op het stadhuis ontvan gen. Bij deze ontvangst waren aan wezig de Finse gezant, de heer Aarne A. Wuorimaa, de Finse con sul en vice-consul in Amstex-dam, de heren G. en R. Keij, wethouder mr. R. van den Bex'gh, en de Ka merleden P. J. Kapteijn, mr. Th. J. A. M. van Lier, ir. F. C. Wijf fels, mr. J. J. R. Schmal. Het College van Ryksbcmidde- Iaars heeft bij beschikking van 2 Juni jl. de navolgende byzondere arbeidsvoorwaarden voor 't eiland Schouwen-Duiveland bindend vast gesteld: Gemeenten op het eiland Schou wen-Duiveland, welke in bindende loonregelingen zijn ingedeeld in de vijfde gemeenteklasse, worden tot 1 Januari 1955 tijdclyk overge bracht naar de vierde gemeente klasse. Een overeenkomstige wijziging, welke door partyen wordt aange bracht in lopende collectieve ar beidsovereenkomsten, wordt ge acht de vereiste goedkeuring van het College van Ryksbcmiddclaars te hebben verkregen. Voor werknemers op net eiland Schouwen-Duiveland, belast met herstel- en wederopbouwwerk zaamheden (dijken, landbouwgron den, woningen enz.), voor wie een bindende loonregeling geldt, welke geen reisregeling bevat, zal tot 1 Januari 1955 door de werkgever een overeenkomstige reisregeling wor den toegepast als die, welke geldt voor werknemers op cultuurtech nische werken aldaar. Een ovei-eenkomstige aanvulling, welke door partijen wordt aange bracht in lopende collectieve ax- beidsovereenkomsten, welke geen x-eisregeling bevatten, wordt geacht de vei-eiste goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars te hebben verkregen. Continuïtcitsprcmic Aan van buiten het eiland tijde lijk aangetrokken werknemers, die op het eiland gehuisvest zijn, en belast met de in artikel 2 bedoelde herstel- en wederopbouwwerk zaamheden, zal door de werkgever bij een ononderbroken of slechts door normaal verlof onderbx-oken werkperiode van de hieronder aan gegeven duur de navolgende con tinuïteitspremie worden uitgekeerd: f 50 na afloop van de eerste twee maanden; f 30 na afloop van de derde maand; f 30 na afloop v. d. vierde maand; f 35 na afloop van de vijfde en vol gende maanden. Indien de wex-knemer gedux-ende zijn onondex-broken wex-kperiode bij meer dan één werkgever ge werkt heeft, zal de premie ten las te komen van de belx-olcken wex-k- gevers naar verhouding van de duur der arbeidsvex-houding bij ieder hunnex-. De duur van de onondex-broken wex-kperiode dient te blijken uit een in het bezit van de wex-knemer zijn de kaart, welke bij het Gewestelijk Ax-beidsbureau te Zierikzee gratis vex-krijgbaar is. Op deze kaart wordt door de werkgever aangetekend de datum van begin eix einde van de perio den, gedurende welke de werkne mer onondex-broken in zijn dienst is geweest. Voor de toepassing hiex-van wordt de diensttijd, vervuld vóór 8 Juni 1954, niet meegerekend. Deze beschikking treedt in wer king met ingang van 8 Juni 1954 en vervalt, tenzij zij eerder wordt ingetrokken, op 1 Januari 1955. Met ingang van de datum van in werkingtreding vervalt de Bijzon dere Loonregeling voor Herstel- wex-kzaamheden in het Waters- noodgebied van 21 Februari 1953, zoals deze regeling nadien is ge wijzigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1