ZIERIKZEESCHEWN1EUWSB0DE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika zal zich niet alleen in Indo-Chinese strijd mengen Goede verhoudingen in het bedrijf f Afwezigheid nu en dan is in verhogen productiviteit Talrijke gevaren bedreigen jonge meisjes in het buitenland DONDERDAG 10 JUNI 1954 No. 17552 - 110e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Pri|» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50. per week 27 cent. Loiso nummerj 10 ct Verichijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) 11,— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 In Genève wordt gepraat over wapenstilstand De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op ztfn wekelijkse persconferentie verklaard, dat Amerika zich alleen niet in de strijd in Indo-China zal mengen, tenzij er een radicale wijziging komt in de aard der communis tische agressie. Er zou een nieuwe toestand ge schapen kunnen worden als com munistisch China in dat gebied of ergens anders in het Verre Oosten tot openlijke agressie zou over gaan. Dulles verklaarde dit in ant woord op een vraag. Volgens een Franse woordvoer der heeft generaal Ely, de pasbe noemde Franse opperbevelhebber in Indo-China, opdracht gekregen, zich met het opperbevel van de Vietminh in verbinding te stellen ter bespreking van een hergroe pering der troepen na een staken van het vuren. Deze besprekingen zullen gelijktijdig met de huidige onderhandelingen te Genève tussen vertegenwoordigers van het opper bevel der strijdende partijen in In do-China gevoerd worden. De Fran se regering heeft Ely verzocht zijn verbindingsgroep samen te stellen en de Vietminh een datum voor het begin der onderhandelingen voor te stellen, aldus de woordvoerder. De Cambodjaanse delegatie bij de besprekingen der negen landen over Indo-China, heeft een plan inge diend voor een gelijktijdige staking van het vuren in Vietnam, Laos en Cambodja. Goede zorg voor oorlogs graven in Indonesië „Onze eregraven in Indonesië krijgen de zorg die zij verdienen. Zij zijn waardig en eenvoudig en worden uitstekend onderhouden, dank zij het werk van ons kantoor" Dat is de mening van mevrouw H. G. van Anrooy-de Kempenaer, presidente van de Nederlandse oor logsgravenstichting na een reis van zeven weken die hara heeft ge voerd langs 15 van de 22 Neder landse erevelden in Indonesië (en één in Singapore). Mevrouw van Anrooy deelde me de, op haar reis het vrouwen-mo nument te Semarang te hebben ont huld en aanwezig te zijn geweest bij de onthulling door de Neder landse Hoge Commissaris van het Karei Doorman Marinemonument te Surabaja. Hooggeplaatste Russen weken naar het Westen uit Volgens welingelichte kringen te "Washington heeft de Amerikaanse geheime dienst er voor gezorgd, dat onlangs een aantal hooggeplaatste Russen de zijde van het Westen heeft gekozen. Het hoofd van ge noemde dienst, Allan Dulles, zou het voornamelijk zijn geweest, die deze campagne heeft georganiseerd, door leden van de Russische gehei me dienst in het geheim te laten weten, dat zij politiek asyl zouden krijgen, als zij de zijde van het Westen kozen. Hierbij zou zijn ge speculeerd op de vrees van de Rus sen voor de gevolgen van het te rechtstellen van hun voormalige chef Beria. Minister Dulles wilde zich Dins dag op zijn persconferentie over deze kwestie niet uitlaten. Wel con stateerde hij met genoegen, dat nog aooit zoveel vooraanstaande Rus sen waren overgelopen als in de af gelopen zes maanden. De Russische ambassade te Washington is een proces begonnen om de nietigverklaring te verkrij gen van het testament van een zeer vermogend chirurg, Max Einhorn, die het grootste deel van zijn ver mogen aan liefdadige instellingen heeft vermaakt. Er wonen twee nichten van Einhorn in de Sow jet- Unie. Volgens de advocaten van de ambassade was Einhorn tijdens het maken van het testament niet in het bezit van zijn verstandelijke vermogens. Het proces gaat om een bedrag van 8.000.000 gulden. In een korte rede aan het slot van de vergadering verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde Bedell Smith, zich eens met de keuze van India en Pakistan als leden van de internationale commissie van toe zicht op de wapenstilstand. Deze landen dienden echter bijgestaan te worden door andere „werkelijk on partijdige" landen. Smith zeide, dat de Amerikaanse delegatie het voor stel van Eden, dat de bestandscom missie zou bestaan uit vijf „Colom- bo-landen", steunde. Smith zeide verder de mening te zijn toegedaan, dat de vrede auto matisch in Laos en Cambodja zou terugkeren indien de binnengeval len Vietminh-troepen zich zouden terugtrekken. Winnaar verloor Na de hele morgen op de boerderij te Tiverton (Eng.) van zijn vader gewerkt te heb ben ging de 18-jarige Peter Bolt 's middags naar een sport terrein om aan een loop over 3 mijl deel te nemen. Hij had nog nooit een voet op een echte baan gezet en ook nooit eerder spikes gedragen. Toen het startschot werd gelost zaten zijn schoenen nog niet goed, en toen hij eindelijk van meet ging lagen de andere lopers al een halve ronde voor. In het minst niet ontmoedigd zette Bolt de achtervolging in, ach terhaalde al zijn concurrenten en won gemakkelijk. Maar de prijs kreeg hij niet, want hij werd gediskwalifi ceerd omdat hij niet op zijn plaats stond by de start. Oogstfeest in Sevenum De folkloristische oogstfeesten in Sevenum worden dit jaar gehouden op 24, 25 en 26 Juli a.s. Zaterdag 24 Juli worden de fees ten geopend door de burgemeester. De grote optocht op Zondag 25 Juli vormt het hoogtepunt. In deze optocht trekken 40 tot 50 met oogst- motieven en bloemen versierde wa gens mede. Op een groot feestter rein zullen een ruiter-concours, concerten door een plaatselijke boe- ren-band en diverse vermakelijk heden worden gehouden. Men ver wacht ongeveer 15.000 bezoekers. Het feestterrein rekent op 6.000 be zoekers. Van één uur af zullen de wegen voor het verkeer worden afgeslo ten. Bij de toegangen tot het dorp zal men een klein bedrag aan en treegeld moeten betalen. Het monument voor dr A. Plesman De chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal-waarnemer A. Baretta, heeft onder het personeel van de Koninklijke Luchtmacht een actie doen inzetten om bij te dragen voor de oprichting van een nationaal monument voor dr Al- bert Plesman. Soortgelijke acties zijn ondernomen, of zullen binnen kort worden gehouden, bij de Ma rine Luchtvaartdienst, de Rijks luchtvaartdienst en op Schiphol. De K.L.M. is reeds bezig met een actie onder het personeel in binnen- en buitenland. De reacties waarvan tot dusverre is gebleken, geven het comité, dat voor de oprichting van het natio naal monument is samengesteld, aanleiding de verwachting uit te spreken, dat zeer binnenkort reeds de halve ton zal zijn bereikt. In de eerste phase van de actie die het comité voor ogen staat, is o.a. de aandacht van bedrijven en indu strieën op het nationale monument gevestigd; in de tweede phase zul len beoefenaren van de vrije be roepen een schrijven van het co mité ontvangen. Ook is een brief gezonden aan alle gemeentebestu ren. Twee Ion voor Triëst in vooruitzicht Als de verwachtingen niet be driegen zal de inmiddels reeds af gesloten actie van de V.P.R.O. „Een ton voor Triëst" niet één doch twee ton opleveren. Er vloeien namelijk nog steeds geregeld op giro 250000 in Hilversum ten name voor „Een ton voor Triëst" belangrijke giften binnen en men hoopt dat dit zal doorgaan zodat reeds de 193.000 gulden is gepasseerd; daarom is de kans groot dat de 200.000 gulden binnenkort zullen worden over schreden. Spoedig zal een stichting in het leven worden geroepen om de plan nen te realiseren. Het aantal vluch telingen uit het t.b.c.-kamp „Pro secco" in Triëst dat men over en kele maanden in ons land hoopt te kunnen onderbrengen, zal wellicht de honderd naderen. Veertig van hen zullen t.b.c.-patiënten zijn, de overigen familieleden. Een Tsjechische spoorwegbe ambte is, verstopt achter een la ding hout in een goederenwagon, in het Westduitse grensstation Furth im Wald aangekomen, aldus een mededeling van Westduitse spoor wegbeambten. De goederenwagon maakte deel uit van een trein, die van Pilsen in Tsjechoslowakije naar Zwitserland reed. Maarschalk Papagos, de pre mier van Griekenland, heeft be kend gemaakt, dat hij en president Tito van Zuid-Slavië, hebben be sloten het Balkanverdrag „om te zetten" in een militair bondgenoot schap. de liefde van goede invloed en j Hier liggen nog talrijke perspectieven o houdt haar klaar en stralend, o o O Het K.N.M.I. verwacht Mr dr A. A. van Rhün, staats- meldde hij de resultaten, in Neder- tot Donderdagavond" secretaris van Sociale Zaken, heeft land verkregen met de arbeiders- 6 op de conferentie van de Interna- woningbouwverenigingen. Van de fcnKeie nuien tionale Arbeidsorganisatie, welke te na de oorlog gebouwde woningen Veranderlijke bewolking met en- Gcnève wordt gehouden, het woord is omstreeks 30 °/o via deze vereni- lcele buien, plaatselijk met onweer; gevoerd over het rapport van de gingen tot stand gekomen. matige tot krachtige wind tussen directeur-generaal. Zuidoost en Zuidwest; dezelfde temperaturen of iets lagere. Het schetste de historische ont- Algemene Jaarvergadering Juni Zon 0D 420 onder 2059 wikkeling van de verhouding werk- - y jr. 011 Jum- f°n op ;t gever-arbeider. Pas In de laatste Maatschappij tot Nut Van Maan op 16.11, onder 1.21. jaren begint de overtuiging door te Algemeen Volle maan: 16 Juni te 13.06. breken, dat aan de arbeider als w mens in het bedrijfsleven grote Onder voorzitterschap van mr. Prinses Beatrix met Pinkstervacantie in de Westhoek Vreemdelingenverkeer vlot gestart Zoals reeds gemeld is de drukte aandacht moet worden gegeven. De H. Craandijk is in Krasnapolsky te uitwisseling van ideeën en gedach- Amsterdam de 162e algemene jaar ten tussen allen, die in een onder- vergadering van de Maatschappij neming werkzaam zijn, is echter tot Nut van 't Algemeen begonnen, dikwijls nog al te eenzijdig. In het Na het huishoudelijk gedeelte van rapport van de directeur-generaal de vergadering hield dr. B. C. J. komt duidelijk tot uiting, dat een Lievegoed een inleiding over het intense aandacht voor goede ver- onderwerp „Waar begint cultuur?" tijdens de Pinksterdagen vooral houdingen de productiviteit ver- ir. z. Th. Fetter uit Wassenaar OP Tweede Pinksterdag in de groot. De staatssecretaris is ook werd tot lid van verdienste der Westhoek zeer groot geweest. Een van mening, dat er in dit opzicht Maatschappij genoemd. stroom van auto's, autobussen, mo- nog tal van perspectieven zijn. Woensdagochtend werden sectie- toren en fietsen trok naar de duin- De heer Van Rhijn wijdde voorts vergaderingen gehouden, waarna streek. Vooral een niet te tellen zijn aandacht aan het woningpro- de prijzen voor uitzonderlijke pres- aantal bromfietsen was van de bleem. Wat de financiering betreft, taties in 19531954 werden uit- partij, die overal tussen het ver- gereikt aan de drie departementen keer doorschoten. Het valt wel te Blijham, Leidschendam en Maars- verwonderen dat daarbij geen on- T n rf„Qon ..i. sen. Tot slot van de vergadering gelukken zijn voorgekomen. 1 rein greep a Uil) houdt de heer P. Post, waarnemend De stroom richtte zich naar Wes- directeur van het Nutsseminarium tenschouwen en de vuurtoren. Ve- Twee doden voor paedagogiek een rede over: len echter combineerden hun be- TVncdno i<! nr. Hp nnhewaakte „Nutsvolksscholen roor beeldende zoek aan de omgeving met een be- Dmsdag is op de onbewaakte t zoek aan het festival, dat gehou- overweg tussen Leende en Sterksel Kunsten den werd h t ,raai^ in ach_ (N.B.) een ernstigauto-ongelukge- ,er D(, Brollwerir. De hatels wa_ beurd, waarbij de 63jarige Twintig Oost-Duitse jonge ren naar onze correspondent Smolders en zijn e^tg_ t mensen hebben na gesprekken met meldt over het algemeen goed 65-jarige desbetreffende functionarissen om bezet, enkele zelfs geheel. Men kan Pompen, wng asyl in West-Berlijn verzocht. In dus constateren dat het vreemde- o,rX Vermond Heeze moest 1S5°. massa-bijeen- lingenverkeer een goede start heeft aankomen green op het midden- komst van communistische jeugd, gemaakt. Verder zij vermeld, dat hapnISr Hp antf? waarin het echt- waren het er twee honderd. De onder al deze bezoekers zich ook pa ?;eitenCs:rhermMtohen functionarissen trachtten hen te dit jaar H.K.^ Prinses Beatrix he el»,, nufrpvppr Viiftie meter bewegen om naar huis terug te ke- vond, die in deze omgeving Haar Pinkstervacantie doorbracht. Sleurde deze ongeveer vijftig meter mee. De wagen kwam totaal ver- ren- nield in de zij berm van het spoor terecht. De twee inzittenden wer- x r n> /-> r den uit de wagen geslingerd en op Afd. Zierikzee Ned. Bond van Ouden van Dagen slag gedood. De trein had ongeveer drie kwartier vertraging. EERST INLICHTINGEN INWINNEN Betrouwbaarheid van adres, moet vast staan „Het blijkt nog steeds nodig te zijn onze Nederlandse meisjes (en voor al ook haar ouders of opvoeders) te waarschuwen voor de grote geva ren, die verbonden zijn aan vertrek naar een buitenlands adres, zonder dat van tevoren inlichtingen zijn Ingewonnen. Nu de vacanties na deren, moet hier nogmaals met na druk op worden gewezen". Dit wordt gezegd in een mede deling van de Voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid. „Het is onverantwoord naar het buitenland te gaan als toerist of voor studie, als men van plan is daar een werkkring te zoeken om in het levensonderhoud te voorzien. Men kan dan namelijk in ernstige moeilijkheden geraken, omdat de meeste landen, evenals trouwens Nederland, voor vreemde arbeids krachten een werkvergunning eisen en een dergelijke vergunning wordt niet aan als toerist binnengekomen vreemdelingen verstrekt. Een der gelijke werkvergunning wordt in het algemeen slechts afgegeven voor (huishoudelijk) geschoold per soneel en dan niet voor twee of drie maanden, maar voor b.v. min stens een jaar. De ervaring leert, dat vertrek naar het buitenland „op uitnodi ging" met de toezegging van zakgeld in ruil voor huishoudelijke hulp dikwijls tot teleurstellin gen leidt. Neem optimistische ver halen met een korrel zout en be denk dat slechte ervaringen vaak uit schaamte worden verfraaid of verzwegen", aldus de Voorlich tingsdienst. „Er kan niet genoeg op worden gewezen, hoe dringend nodig het is inlichtingen in te winnen over de betrouwbaarheid van een buiten landse werkgever of -geefster of van een logeeradres, waaröan men door een relatie, een advertentie of een zgn. penfriend is gekomen. Ga nimmer af op advertenties zonder vooraf terdege inlichtingen te heb ben ingewonnen. Korte berichten uit het Binnenland 's-GRAVENHAGE. De minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer J. G. Suurhoff, heeft in Den Haag het congres van de drie jubilerende tandartsenorgani saties (de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Tand heelkunde, het Nederlands Tand heelkundig Genootschap en de Ver eniging van Nederlandsche Tand artsen) geopend. VUGHT. De directeur-hoofdinge nieur van de Provinciale Water staat in Zuid-Holland, prof. ir. L. Klein, zal Zaterdag 12 Juni voor de algemene vergadering van de Bond van middelbare en hogere technische ambtenaren, die te Vught wordt gehouden, een voor dracht houden over „Verschillende aspecten in het Nederlandse Delta gebied". AMSTERDAM. De zevenjarige Geert de Vries is spelenderwijs in het water van de Nieuwe Vaart te Amsterdam geraakt en verdronken. Toen de jongen na vijf minuten door een voorbijganger uit het wa ter werd gehaald, was hij buiten bewustzijn en kunstmatige adem haling bleek niet meer te baten. Het stoffelijk overschot is naar het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. UTRECHT. Met het K.L.M.-toe- stel de „Utrecht" is de heer K. de Boer, 2e voorzitter van het Chris telijk Nationaal Vakverbond uit Bi- ak op Schiphol aangekomen. De heer de Boer blijft enige tijd in Ne derland om overleg te plegen met het bestuur van het C.N.V. over de voortgang van het werk op Nieuw Guinea. UTRECHT. De landelijke organi saties uit alle kerken en stromin gen, die zich met hulp aan vluchte lingen bezig houden, hebben opge richt de Stichting Nederlandse Fe deratie voor Vluchtelingenhulp met het doel de hulp aan vluchtelingen in Nederland zoveel mogelijk te be vorderen. De federatie staat onder leiding van de heer M. A. Reinalda, Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. Er liggen nog vele problemen op het gebied van de bejaardenzorg Nieuwe Pensioenwet niet voor Januari 1956? Voor de afdeling Zierikzee van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen hield het Hoofdbe stuurslid de heer A. König uit Vlis- singen Dinsdagmiddag in het Ned. Herv. Ver.gebouw een causerie over het vraagstuk der ouden van dagen. Spr. schetste in grove lijnen de na de bevrijding ontwaakte belang stelling voor de ouden van dagen- zorg en het ontstaan van de Bond, die bij de voortduur op de bres staat voor de belangen der bejaar den. De Bond heeft thans 163 afde lingen met een ledenaantal van 53.000. Juist door het grote aantal ouden van dagen in Nederland, klemt het vraagstuk van de oudedagsverzor- ging meeer dan voorheen. In het algemeen gesteld achtte spr. het billijk dat het werkende volksdeel opbrengt voor het bejaarde deel, dat 10 pet. van het bevolkingsaan tal uitmaakt. Spr. herinnerde aan een recent congres van de Nederlandse Ver eniging voor Maatschappelijk Werk waarop de behoeften voor de ouden van dagen aan de orde waren ge steld. De heer König hekelde de huidige toestand dat de steun krachtens de Armenwet in alle ge vallen kan worden verhaald op de kinderen, daar hierdoor een verwij dering tussen hen en de ouders ontstaat. Een wijziging van de Ar menwet is op komst, maar het is van veel belang dat de Bond haar inzichten bekend maakt bij de rege ring. Het gaat niet aan dat de ge meentebesturen de normen vast stellen voor de door de kinderen te verlenen steun. Hiervoor dient een uniforme landelijke regeling te komen, die alleen terugbetaling vordert in geval van duidelijk ver mogen hiertoe der kinderen. Spr. keerde zich verder tegen de figuur, dat in sommige gevallen, na het overlijden der bejaarden van ge meentewege beslag wordt gelegd op de povere bezittingen. Wanneer de kinderen naar vermogen heb ben bijgedragen, moet de overheid de bezittingen niet in beslag nemen. De huisvesting Diep ging spr. daarop in op de kwestie der huisvesting. Op dit punt komen nog ergerlijke toestan den voor. Dikwijls is het in bejaar denhuizen zo, dat man en vrouw van elkaar worden gescheiden, het geen veel levensgeluk vernietigt. Bepleit dient dan ook te worden de bouw van behoorlijke tehuizen voor ouden van dagen, waarbij de echt paren in aparte huisjes kunnen wo nen en de zieken in het hoofdge bouw op deskundige wijze kunnen worden verpleegd. De Bond zal zich met vragenlijsten tot de afdelingen wenden, om op de hoogte te gera ken van de woontoestanden der le den. Een uit deze jjegevens samen te stellen rapport zal aan de rege ring worden voorgelegd. Bovendien is de instelling van adviesbureaux voor ouden van da gen dringend nodig, daar veel be jaarden niet weten waar het ant woord te halen op bij hen levende vragen. De inrichting van goede ontspanningslokalen voor de be jaarden is bovendien van groot be lang. Allerlei materialen dienen aanwezig te zijn, ook voor knutsel werk. Een stuk grond dient gere serveerd, om tuinieren mogelijk te maken. Ook aan de culturele be langen dient alle aandacht te wor den besteed. Een regeling dient verder inge steld dat vitale 65-jarigen nog lan ger in het arbeidsproces kunnen blijven opgenomen, een figuur die van invloed dient te komen op de latere pensionnering. Wat betreft de nieuwe pensioen wet worden de normen vastgesteld op f 1260 voor gehuwden en f 750 voor alleenstaanden. Het is echter de vraag of de nieuwe wet ingang zal vinden voor Januari 1956. Bij overlijden van de man zal de vrouw top 60-jarige leeftijd pensioenge rechtigd zijn, terwijl de klasse-in deling zal worden afgeschaft. Bij de rondvraag werd nog een vraag gesteld over het lage zak geld in het Rusthuis „Irene" te Zierikzee. Hierover zal spr. eens advies inwinnen en eventueel voor stellen doen. De voorzitter, de heer J. A. Krakeel, besloot hierna de druk bezochte bijeenkomst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1