DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ontwerp-statuut van Rondetafel conferentie met de West gereed Prins Bernhard bracht bezoek aan Staatsmijn „Maurits" Toestand is ernstig maar geenszins hopeloos Jubo II te Arnhem groeide uit tot groots radiofeest WOENSDAG 9 JUNI 1954 No. 17551 - 110e Jaargang ZIEMIfflEESOMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) f 1per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V, Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Nieuwe verhouding berust op eendrachtige samenwerking Vorige week Donderdag vond in de vergaderzaal der Eerste Kamer de slotzitting plaats van de Ronde tafelconferentie tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse An tillen. In een openingstoespraak gewaagde dr. Drees over het uit voerige en intensieve overleg, dat tussen de delegaties tijdens de duur van de conferentie heeft plaats ge vonden. De delegaties verklaarden zich hierna bij monde van hun voorzit ters accoord met het ontwerp-sta tuut. De voorzitter van de Nederlandse delegatie, minister W. J. A. Kern kamp merkte in een rede op, dat het ontwerp-statuut een .vaststel ling behelst van de koninkrijks aangelegenheden en tevens een ba sis legt voor onderlinge bijstand, overleg en samenwerking. Het sta tuut verleent Suriname en de An tillen de zelfstandigheid binnen het verband van het Koninkrijk. Juist omdat het ontwerp-statuut door compromissen is tot stand gekomen, is niet ieder er volledig over tevre den, maar alle delegaties hebben het aanvaard als het bereikbare onder de huidige omstandigheden. "Wat betreft de Nederlandse dele gatie, zij geeft de delegaties uit de West gaarne de verzekering, dat zij heeft getracht hun standpunten zo goed mogelijk te begrijpen en daaraan tegemoet te komen. In het slot van zijn betoog sprak minister Kernkamp de hoop uit, dat het ont werp-statuut spoedig door de Tweede Kamer zal worden aan vaard. Irrigatieplan voor een ge bied in het Midden-Oosten Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bijzon derheden bekendgemaakt van een plan voor irrigatie van een gebied van meer dan duizend vierkante mijl in vier landen van het Mid den-Oosten, waarbij tevens wordt voorzien in opwekking van elec- trische stroom. Het desbetreffende plan is opgesteld door een Ameri kaanse deskundige en de kosten van het plan worden geraamd op 470 millioen dollar. Het water zal worden gebruikt voor bevloeiing van delen van Israël, Transjorda- nië, Syrië en de Libanon. Israël heeft dit plan onlangs voorgelegd aan de persoonlijke vertegenwoordiger van president Eisenhower in het Midden-Oosten, Eric Johnston. Handelsmissie van communistisch China naar Engeland De Chinese delegatie naar de conferentie van Genève heeft Maandag bekend gemaakt, dat een Chinese handelsmissie onder lei ding van Tsao Tsjung-Su en Shih Tspih-Ah, adjunct-directeur van Chinese corporatie van im- en ex port, Engeland zullen bezoeken'. Daarna zal een Britse handelsmis sie naar communistisch China gaan. Hierna voerden nog het woord mr. dr. R. Pos, voorzitter van de Surinaamse delegatie, die herin nerde aan het zes jaren geleden begonnen overleg. De voorzitter van de Antilliaanse delegatie mr. dr. M. F. da Costa Gomez wees op de grote politieke betekenis van het ontwerp-statuut. Hierdoor immers worden de ver houdingen gebaseerd op eendrach tige samenwerking. Politieke rust en welvaart kunnen er door worden bevorderd, naar het inzicht van spreker. Rupsenplaag in het Rijnland Volgens economische regerings functionarissen heeft een ernstige rupsenplaag in het Rijnland en de Plats een schade aan de fruitteelt van naar raming 40 millioen D.M. veroorzaakt. Men vreest, dat de helft van de appeloogst van dit jaar als verloren moet worden be schouwd. De functionarissen schrij ven de plaag toe aan het warme weder en aan het nalaten van be- strij dingsmaatregelen. Ondergronds verblijf van twee uur Een herdershond, die vijftien weken de wacht had gehouden bij het lijk van zijn meester, op de eenzame heide nabij Bamford in Derbyshire (Engeland), heeft een bronzen medaille gekregen. In zijn functie van het buiten gewoon lid van de Mijnraad heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de ondergrondse wer ken van de Staatsmijn Maurits. Aan het bezoek werd ook deelge nomen door de Commissaris der Koningin in Limburg mr. dr. F. Houben, de leden van de Mijnraad, de inspecteur-generaal der mijnen, voorts dr. F. A. de Graaff, particu lier secretaris van de Prins en ma joor Gerben Sonderman. Het gezelschap daalde, begeleid door hoofdbedrijfs-ingenieur ir. M. Het probleem der ontwapening Oost en West nog op belangrijke punten verdeeld De geheime besprekingen te Lon den over ontwapening, waaraan wordt deelgenomen door vertegen woordigers van de Verenigde Sta ten, Frankrijk, de Sowjet-Unie, Ca nada en Engeland, zijn Vrijdag ver daagd in verband met de Pinkster- ONWEER OP STRAAT... DRIETAND PARAAT. - De bijna negen meter lange benen van deze driepoot vormen een af doend struikelblok voor weerlicht, want zq maken deel uit van de grootste bliksemafleider ter wereld, die door de Amerikaanse „Wcstinghouse Electric Corporation" is gebouwd. Deze veilig heidsinstallatie van bijzonder grote afmetingen bevindt zich in de buurt van de plaats Brilliant, in de staat Ohio, boven een hoogspanningslijn van 500.000 volt, die voor proefnemingen wordt gebruikt. Nederlandse oud-verzetstrijders be zochten Normandisch invasiestrand Kransen aan verscheidene oorlogsmonumenten De Nederlandse oud-verzetsstrq- ders hebben tijdens hun ruim 800 km lange pelgrimstocht naar hét Normandische invasiestrand zeven maal demonstratief hun gevallen krijgsmakkers uit beide wereldoor logen geëerd met het leggen van kransen aan de voet der onder scheidene monumenten in Frank rijk en België. DULLES OVER INDO-CHINA Veel Chinees materiaal aan opstandelingen „De militaire toestand in Indo- China is ernstig, doch geenszins hopeloos", aldus heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, Vrijdag in een verklaring voor de commis sie voor buitenlandse aangelegen heden van de Amerikaanse Senaat gezegd. Dulles, die sprak ter ondersteu ning van Eisenhowers wetsontwerp voor de Amerikaanse hulpverle ning aan het buitenland, waarin een bedrag van 3.497.700.000 dollar is aangevraagd voor militaire, eco nomische en technische hulp aan de bondgenoten der Verenigde Sta ten, vervolgde: „De toestand in In- do-China is niet slechts een ge vaar voor de onmiddellijk aangren zende gebieden, doch betekent ook een bedreiging van de veiligheid der Verenigde Staten en hun bond genoten in het gebied van de Stille Oceaan". De minister beschuldigde com munistisch China er van steeds meer oorlogsmateriaal aan de com munistische Vietminh-opstandelin- gen te leveren, waaraan hij toe voegde: „Wij beschikken ook over bewijzen, dat de Sowjet-Unie in toenemende mate wapens aan de Vietminh levert". Zowel bij de eerste Zaterdag morgen op de Place du Concorde te Brussel als bij de laatste kranslegging van deze tocht Maandagochtend bij het herden kingsteken te Caen heeft de brandende vrijheidsfakkel, die de minister-president, Dr W. Drees, Vrijdag jl. op de Dam te Amster dam had ontstoken, de altijd in de harten brandende dankbaarheid van het Nederlandse volk voor de herwonnen vrijheid gesymboli seerd. Deze dank geldt ook en vooral zij, die op Normandië's kust hun leven hebben geofferd als militai ren van de verbonden legers te land, ter zee en in de lucht, deze dagen tien jaar geleden. Dit feit is tijdens de Pinkster dagen vele malen, ook door Neder landers, herdacht en die dank is talloze malen daarbij op ontroe rende wijze vertolkt. Van diplomatieke zijde is ver klaard, dat ze waarschijnlijk spoe dig zullen worden hervat, waarbij lost en West in belangrijke kwes- ïes nog steeds verdeeld zullen zijn. Er is tot dusver drie weken ver gaderd met het doel tegen 15 Juli een „aanvaardbare" oplossing voor ie ontwapeningskwestie, waaron- 'ier het vraagstuk van het toezicht <3p de atoomenergie, te vinden. De Sowjet-Unie staat er nog steeds op, dat de eerste stap tot een ontwapening op het gebied van atoomwapens een verbod moet zijn van waterstof- en atoombommen. De Westelijke mogendheden ech ter wensen doeltreffende bevoegd heden tot inspectie en toezicht om de uitvoering van een ontwape ningsplan voor atoomwapens te verzekeren. Drankbestrijders hielden „Blauwe Week" Uit vele Nederlandse steden en dorpen zijn Maandag vele honder den leden van drankbestrijders verenigingen en -organisaties naar Amersfoort gekomen voor de slui tingsbijeenkomst van de Blauwe Week 1954. 's Morgens in de Bergkerk en des middags in het Openluchttheater „Birkhoven" hielden resp. Ds. G. W. Korevaar, Ned. Herv. predikant te Zwolle en de heer P. L. Hessing uit Utrecht toespraken, die tot con clusie hadden, dat de invloed van de drankbestrijding in de tegen woordige maatschappij toenemend is, en dat door diepgaande studie en onderzoek nieuwe wegen moe ten worden gevonden waardoor de na-oorlogse mens kan worden be reikt. Tot dit doel werden allen, die ook in het verleden van gemeen schapszin en strijdgeest hadden blijk gegeven, opgeroepen, zich te geven ten bate van de aan alcoho lisme lijdende mens. Een demonstratie-optocht door een deel van Amersfoort trok zeer de aandacht. Bergstein, bedrijfsingenieur ir. J. Bloemendaal en door de chef on dergronds bedrijf J. Poulssen, af naar de 660 meter verdieping van de Maurits. Aangekomen op de laadplaats van deze verdieping maakte de Prins met zijn begelei der eerst een tocht met een perso nentrein. Daarna ging het gezel schap door een steengang en een toevoergalerij over een afstand van 2 km. naar laag 6, tweede Noorde lijke steengang West afdeling N. Hier daalde het gezelschap een pij ler af van 170 meter lengte, en een hoogte van 1.20 m. waarin de kool mechanisch gewonnen en geladen wordt. Na een verblijf van ruim twee uur ondergronds arriveerden Prins Bernhard en de overige bezoekers om omstreeks half een weer bo vengronds. Leeuwin te Wassenaar bracht twee welpen ter wereld Operatieve behandeling in het openbaar De leeuwin Simba uit het dieren park Wassenaar, is Maandagavond, ten aanschouwe van een duizend koppig publiek, door de Haagse dierenarts dr L. Gazenbeek, langs operatieve weg verlost van twee welpjes. Natuurlijk was het niet de bedoeling dat dit in het openbaar zou gebeuren, maar toen het dier in barensnood kwam, weigerde het pertinent het nachthok in te gaan. Men moest daarom wel besluiten de bevalling in de grote buitenkooi te laten geschieden. De omgeving van de kooi werd afgezet en achter die afzetting verdrongen zich de vele nieuwsgierigen (Het dieren park boekte deze tweede Pinkster dag 14.000 bezoekers). Van buiten af dreef men Simba naar een kant van de kooi, totdat een paar oppassers door de tralies heen haar staart konden grijpen. De leeuwin werd woest en ging uit alle macht trekken, maar niettemin gingen enige oppassers, met gaffels en lasso's gewapend, nu de kooi binnen. Simba, die zich wild en hardnekkig bleef verzetten, slaagde er in een van de metalen gaffels doormidden te breken. Door de las so's om kop en poten van het dier te werpen en vast te maken, kon men het dier tenslotte betrekkelijk weerloos maken. Toch bleef Simba met haar aan elkaar gebonden ach terpoten slaan, toen dr Gazenbeek de operatie verrichtte. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O O O Het schijnt minder zeldzaam te O zijn van antipathie over te gaan o tot liefde dan tot vriendschap, o o o ooooooooooooooooooooooo Het K.N.M.I. verwacht tot Woensdagavond: Enkele buien Veranderlijke bewolking met en kele buien en een kans op onweer; overwegend matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest; dezelfde temperaturen of iets hogere. 10 Juni. Zon op 4.21, onder 20.57. Maan op 15.02, onder 1.06. Volle maan: 16 Juni te 13.06. Bruse landbouwers nodigen Gorsselse helpers uit Trip over Schouwen-Duivcland Énige dagen nadat het contact tussen Bruinisse en de gemeente Gorssel tot stand was gekomen, waarbij Gorssel zich spontaan meldde als „adoptiegemeente" van het door de ramp van 1 Februari geteisterde Bruinisse, kwam reeds de zichtbare en tastbare hulp in de vorm van een aantal potige kerels, die kwamen meehelpen om de land bouwmachines, die op de boerde rijen in het water stonden, te ber gen. Kostbare stukken van duizenden guldens, ze konden worden gebor gen, mits men niet bang was voor een nat pak, mits men het er voor over had om zijn laarzen vol te la ten lopen, als de te doorwaden plaats, juist even te diep was. En bang voor water waren ze niet, van aanpakken wisten ze en ze mochten het genoegen smaken vele land bouwmachines op het droge te hel pen brengen. Natuurlijk zijn deze „jongens" door de Bruinisser land bouwers niet vergeten. En als be wijs dat ze niet vergeten zijn, or ganiseerde de landbouwvereniging een excursie om hen opnieuw met het geteisterde Schouwen-Duive- land te laten kennis maken, maar ook om hen te laten genieten van onze mooie Westhoek. Donderdag 10 Juni zullen ze te Zijpe arriveren. Direct daarop rijdt men per auto bus door het Schouwse land naar Haamstede-Renesse en omgeving, waar ook de lunch zal worden ge bruikt. Nadat men zo de Donder dag voor Schouwen heeft gebruikt, zal Vrijdags een bezoek worden ge bracht aan Ouwerkerk en Nieuwer- kerk, als de meest getroffen plaat sen van Duiveland. Natuurlijk zal de nacht worden doorgebracht op diverse „gastboerderijen" N.C.R.V. niet ten prooi aan kerkisme „Herwonnen welvaart" en het plan-Marshall Eind vorige week heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, aan de ambassadeur der Verenigde Staten in ons land, de heer H. Freeman Matthews, een in leer gebonden exemplaar van de Amerikaanse editie van het ge denkboek „Herwonnen Welvaart - de betekenis van het Marshall-plan Berkelse arts tot levenslang veroordeeld De rechtbank te 's Gravenhage heeft de Berkelse arts O. conform de eis veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. voor Nederland en de Europese sa menwerking", aangeboden. De Amerikaanse editie verschijnt onder de titel „Road to recovery". Drs E. H. van de Beugel, direc teur-generaal voor het economisch en militair hulpprogramma, heeft in een persconferentie nog aan en kele aspecten van 't Plan-Marshall herinnerd. Het boek wordt uitgegeven in het begin dezer maand, omdat het juist nu zeven jaar geleden is, dat gene raal Marshall zijn rede voor de universiteit van Harvard hield, die het begin betekende van het Plan- Marshall. Onder zeer gunstige weersom standigheden vond op tweede Pink sterdag te Arnhem de JUBO II plaats, de viering van hea dertig jarig bestaan van de N.C.R.V. Tien duizenden bezoekers, waaronder ook tientallen van Schouwcn-Dui- veland, bezochten het Larix-dal en de grote speelweide bjj Sonsbeek, waar een bont en kleurig program ma werd uitgevoerd. Op de morgenbü eenkomst werd o.m. het woord gevoerd door prof. dr A. H. Edclkoort, die doel en streven van de N.C.R.V. nog eens in een helder daglicht stelde. Dr Edelkoort wees hierbij inzon derheid op drie punten, nl.: dat de N.C.R.V. wil zijn cultureel, inter kerkelijk en nationaal. In de eerste plaats cultureel. De N.C.R.V. wil het Kruis planten temidden van het culturele leven. Zij wil de kerste ning van onze cultuur, maar dan dient de N.C.R.V. ook gebruik te maken van alle uitingen van de cultuur. Doen we dat niet, dan be reiken we ons volk niet, aldus spr., die echter vooropstelde dat het Evangelie richtsnoer moet blijven. Nooit zullen we de N.C.R.V. ver lagen tot een amusementsvereni ging zonder beginsel. De N.C.R.V. zal zich steeds haar hoge beginsel bewust moeten zijn, zei hij. Ten aanzien van het interkerke lijk karakter der N.C.R.V. zei prof. Edelkoort, dat wie beweert dat de N.C.R.V. aan een bepaalde kerk be hoort, eenvoudig lastert. Het zou de dood zijn voor onze N.C.R.V., betoogde hij verder, wanneer ze aan het kerkisme ten offer viel. Ten aanzien van het nationale karakter zei hij, dat men in ons land door het bezit van Christe lijke organisaties en van de N.C. R.V. andere landen ver vooruit is. We beperken ons niet tot onze geestverwanten, we prediken het Evangelie -aan heel ons volk, aan heel de wereld, in het diepe besef dat het Evangelie het enige is, waarbij de mens kan leven en ster ven. Moge de N.C.R.V. dat beginsel tot geen prijs ter wereld ooit op offeren. Tenslotte stelde prof. Edelkoort twee vragen, nl. of dan dat Evan gelie voor allen zielsbezit is, zo niet, of het dat dan zal mogen worden. Ten tweede: wanneer men op Christus vertrouwen wil als Za ligmaker, of men dan ook wil mee helpen dat Zijn Naam verbreid wordt onder het volk. Daar zal het volk wel bij vai-en en gij niet min der, aldus prof. Edelkoort. Volop hebben de JUBO-isten kunnen genieten van het middag programma, dat zowel in 't Larix- dal als op de grote weide van Sons beek geboden werd. De gymnastiek - demonstratie van de dames- en he renafdelingen, aangesloten bij het Nederlands Christelijk Gymnas tiek Verbond en onder algemene leiding van de heer H. H. Dolleman te Bussum, vormde wel een der glansnummers tijdens deze tweede jubileumontmoeting der N.C.R.V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1