,Z WITS AL, Bruinisse besluit tot aankoop van pand voor burgemeesterswoning Stad en Provincie Het is gewoon een lieve lust om te wassen Gezonde Bal?/es ZONDER GELUK Schetsplan gereed voor Groene Kruis-gebouw en Badhuis In de Vrijdagavond 5 Juni ge houden vergadering van de ge- menteraad waren alle leden aan wezig. Naar aanleiding van de no tulen, zegt de heer van Gilst (S.G. P.), dat hij heeft vernomen dat de gemeente wel degelijk de kosten van het door de ramp verloren ge- gane behang moet vergoeden in de noodwoningen. De voorzitterburgemeester Mi- chaëlis zegt, dat de gemeente dit wel graag zou doen, doch dat de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht zich daartegen ver zet. De heer van der Linde (ge meentesecretaris) geeft daarop een uiteenzetting van de besprekingen die hierover zijn gevoerd. Een verzoek van de Commissie van Hygiëne van het Kind in Zee land om subsidie voor het zuigelin gen-consultatiebureau wordt toe gestaan. De voorzitter zal hierover contact opnemen met dokter Quaak Nog steeds is niet beslist of men de straatlantaarns zal laten bran den met of zonder de beschermen de glazen kapjes. De voorzitter wil nu hierover geen discussie meer, die echter toch weer dreigt op te laaien. (Sommige leden zijn van mening dat de straatlantaarns zon der kapjes meer licht geven, dan zoals zij nu aan de lichtmasten zijn gemonteerd; de PZEM en enige an dere leden ontkennen dit). Met 4-3 stemmen wordt besloten de kapjes te laten zitten. Op 17 December 1952 werd door de raad besloten tot het bouwen van een ambtswoning voor de bur gemeester. Na de ramp betrok de burgemeester een woning op de haven. Wanneer enige noodzakelij ke verbeteringen aan deze woning worden aangebracht, is deze wo ning volgens de burgemeester bij zonder geschikt voor ambtswoning en B. en W. stellen de raad voor lot aankoop van deze woning over te gaan. Alle leden vinden de vraagprijs nog al aan de hoge kant waar echter tegenover staat de be langrijke besparing die verkregen wordt, wareneer deze woning aan gekocht wordt, tegenover de bouw prijs van een nieuwe woning. Ook vreest men dat een eventuele op volger van burgemeester Michaëlis de woning niet zal ambiëren. Ge zien het voordeel voor de gemeen te, dat plm. f 13000 bedraagt, wordt tot aankoop besloten. Alleen de heer v. d. Berg (Arb.) handhaaft zijn bezwaren en stemt tegen. Aan de heer F. D. van Vessem wordt op zijn verzoek eervol ont slag verleend als ambtenaar van de Burg. Stand, belast met het vol trekken van de huwelijken. De ambtenaar van de B.S., de heer Kik zal zich in het vervolg met het vol trekken der huwelijken belasten, maar dan zou het practisch zijn een toga aan te schaffen. Alle leden zien wel het practische in, die het dragen van een toga meebrengt, maar er zijn toch wel bezwaren. In een volgende vergadering van de raad zal hierover worden beslist. In de tijd dat geen sociale werk sters op het eiland aanwezig wa ren is de subsidie voor de Hervorm de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging ad f 0,10 per inwoner voor de sociale sector ingetrokken. Nu mej. Keuchenius te Oosterland en te Bruinisse als sociale werkster is aangesteld, wordt met algemene stemmen be sloten deze subsidie weer te verle nen. Afbraak Leeuwenbuurt Ook de aankoop van de Leeu wenbuurt, bestaande uit 11 wonin gen, waarvoor mettertijd 11 nieu we woningen kunnen worden ge bouwd, heeft aller instemming. De afbraak van de Leeuwenbuurt zal echter nog wel op zich laten wach ten, want men heeft geen huisves ting voor de mensen die er thans nog wonen. Komt echter een huisje leeg te staan, dan zal het niet op nieuw worden verhuurd. In dit ver band wordt gewezen op een groot aantal woningen dat momenteel leeg staat, o.a. dat van de eigenaar van de Leeuwenbuurt, de heer van Tuil. B. en W. hebben zich echter reeds tot de woningcommissie ge wend, om aan de tegenstelling 9 leeg staande woningen, bij een zo groot woninggebrek een spoedig einde te maken. Een verzoek van een achttal bak kers, om bij verordening een wet telijke vaststelling van een vacan- tieregeling voor bakkers, wordt te rug genomen, omdat hierover de Kamer van Koophandel eerst nog advies moet uitbrengen. Na discussie in besloten zitting wordt besloten de straat tussen Oudestraat en Kerkstraat te noe men Goudzwaardstraat, de straat tussen Oudestraat en Deestraat Ds. Waardenburgstraat en de straat achter de schuur van de heer K. Kik Stenen Pad. Ter tafel komt een schetsont werp van het Groene Kruisgebouw annex badinrichting. De badinrich ting zal bestaan uit een kuipbad en 6 douchecellen. De leden tonen zich over een en ander enthousiast en dringen op spoedige uitvoering aan. Zulks zal aan de architect, de heer de Bruyne uit Goes, worden bericht. Ook een drietal schetsen, waarin een gedeelte van het uitbreidings plan overeenkomstig de verlangens van de raad in een vorige vergade ring nader zijn uitgewerkt, komt ter tafel. Waar de raadsleden kie zen voor hetzelfde ontwerp als B. en W. ontstaan ook hierover geen moeilijkheden. Na opruiming van de noodwoningen zal dus langs de Dorpsweg te plaatse een rij villa's kunnen worden gebouwd. De kasgeldlening voor de Water leiding ad f 1.500.000 vervalt per 1 Juli. Garantie voor een nieuwe lening ad f 2.000.000 wordt verleend. Rond de Hervormde Kerk be staat een uiterst verwarrende si tuatie betreffende eigendomsrech ten, die door de bouw van de nieu we kerk nog werd vergroot. Nu met alle eigenaren overeenstemming kon worden bereikt, worden de di verse aan- en verkoopen en ruilin gen door de raad goedgekeurd, om dat de gemeente ten slotte uit alle transacties nog plm. f 1000 tou cheert. Besloten wordt een kasgeldlening aan te gaan groot f 150.000 ad 7/8 pet., omdat lopende kasgeldlenin gen vervallen en andere worden geconsolideerd. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling BIJ EXAMENS spelen zenuwen een grote rol Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtabletten Commissie voor beroepskeuze Men verzocht ons de speciale aandacht te vestigen op de moge lijkheid, die ouders bezitten gratis advies te ontvangen over het toe komstig beroep van hun kinderen. De Commissie voor Beroepskeuze alhier houdt nl. zitting op een aan gekondigde datum in het Zierik- zees Lyceum. Het zeer nuttige werk dezer commissie willen wij hier nog eens onderstrepen en tevens wijzen op het grote belang van een juiste beroepskeuze, waarmede het le vensgeluk en de maatschappelijke mogelijkheden van het kind niet weinig zijn gediend. HAAMSTEDE Motorrijder over de kop Maandagmiddag is op de Kloos- terweg nabij „Boslust" de motor rijder P. Kr. uit Burgh tegen een verkeersbord aangereden en daarna over de kop geslagen. Hij werd be wusteloos opgenomen en een in de buurt staande woning binnenge dragen. Dokter Stenger was spoe dig aanwezig en constateerde een zware hersenschudding. Hotel Bom onderging verjongingskuur Hötel aanzienlijk gemoderniseerd Aanpassende aan de moderne op vattingen van het publiek heeft de heer Bom zijn hötel een verjon gingskuur doen ondergaan, die er zijn mag en de inrichting op een peil gebracht die zowel door de in woners als de gasten op prijs zal worden gesteld. De zeer mooie eikenhouten lam- brizering en het geluiddempende plafond geven aan de zaal een rus tige sfeer, terwijl een moderne wandverlichting, in combinatie met een drietal in stijl gehouden lam pen, is aangebracht. Door het aan brengen van een grote dubbele deur is het mogelijk de aangrenzende „rechtkamer" bij de caféruimte te trekken, waardoor het mogelijk is grote gezelschappen beter te ont vangen. Ook de entree is belang rijk verbeterd, omdat deze veel ruimer is geworden. Hoewel de ingebruikneming niet officieel plaats had, gaven Zater dagmiddag B. en W. blijk Van be langstelling en complimenteerde wethouder M. den Boer, namens het gemeentebestuur, de heer Bom met deze grote verbetering van zijn zaak, waarbij hij hem veel succes toewenste. Door de verschillende bloemstukken, o.a. van het ge meentebestuur en zakenrelaties, heerste er een feestelijke stem ming. Vermelden wij tenslotte, dat deze verbouwing is uitgevoerd door de firma A. Prince, die ook het ont werp heeft gemaakt, terwijl het schilderwerk door de firma Van Dalsen is uitgevoerd. Zomer-excursie van „Pomona" Voor de eerste zomerexeursie, welke Zaterdagmiddag in Boeijes- bos door „Pomona" werd georgani seerd, bestond zeer goede belang stelling. Voor met de eigenlijke ex cursie werd begonnen, werd door de firma Verlaine uit Nijmegen een demonstratie gegeven met de Mo- tor-rugvernevelaar en verstuiver „Blasator". Dit apparaat is zeer ge schikt voor kleine boomvormen, die in de moderne fruitbedrijven steeds meer en meer aangeplant worden. Nadat verschillende technische ge gevens waren verstrekt, werd ge demonstreerd hoe dit apparaat werkt. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het eigenlijke bedrijf, waarbij bleek, dat de vruchtzetting oyer het algemeen uitstekend is, terwijl de ziektebestrijding goede resultaten gaf. Enkele proeven, die genomen waren, lieten zien, dat vooral de Spintbestrijding met het moderne bestrijdingsmiddel Systox uitstekende resultaten gaf. Aan het eind dankte de voorzitter van „Po mona", de heer J. de Feiter, voor deze leerzame excursie. RENESSE Zieke neemt deel aan RoodeKruis-boottocht De heer I. L. Bouman alhier, die in de rampdagen bij een dropping zodanig werd verwond, dat alge hele genezing nog steeds niet is in getreden, is door bemiddeling van 't Ned. Rode Kruis in staat gesteld aan een boottocht welke een week duurt, deel te nemen. Tweede Pink sterdag is de heer Bouman met het hospitaalschip „Kasteel Staverden" van de Oosterkade te Rotterdam vertrokken. De route van deze boottocht is als volgt: le dag: Rot terdam-Utrecht; 2e dag: Utrecht- Amsterdam; 3e dag: Amsterdam- Kampen; 4e dag: Kampen-Does burg; 5e dag: Doesburg-Vreeswijk; 6e dag: Vreeswijk-Rotterdam. Te Utrecht slaagde de heer M. Krijnse Locker alhier voor het di ploma gedistilleerd A, B en C. De in deze gemeente gehou den inzamelingscampagne ten bate van het Roode Kruis heeft een be drag opgebracht van f 233,53. ELKERZEE Candidatenlijsten Gemeenteraadsverkiezing Voor de op 7 Juli a.s. te houden gemeenteraadsverkiezing zijn de volgende candidatenlijsten inge diend: Lijst I (V.V.D.): M. A. Gaander- se; I. Dorreman; J. F. van den Bout; J. J. Elenbaas; L. C. Hanse; L. R. Blom. Lijst 2 (C.H.): W. J. de Vrieze; S. van Eenennaam; J. van de Panne Pz.; B. de Glopper; T. Tuiten. Lijst 3 (A.R.): C. Padmos; J. N. Viergever; J. Lemsom; H. Ringel- berg; A. Rotte; M. de Jonge; J. Fol- mer. Burg. Stand over Mei. Overle den: 5. Maria de Glopper, 71 j. Loop der bevolking over Mei. Vertrokken: 10 Maria Meganck naar Anna Paulowna; 21. Tonis F. van den Bout en Pieternella van den Bout naar Oostkapelle. ELLEMEET De minister van Binnenlandse Zaken heeft bepaald, dat voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de candidaatstelling zal plaats vinden op 8 Juni en de stemming op 7 Juli aanstaande. Burg. Stand over Mei. Overleden: 11. Willem Linders, 81 j., wedn. van J. Kristelijn. Loop der bevolking over Mei. Ingekomen: A. K. Gil jam en gezin van Varsseveld; 6. Anna C. van der Maas van Zierikzee. Vertrokken: 3. K. Postmus en gezin naar Rid derkerk; 4. C. J. Boot en gezin naar de N.O.-polder; 19. Jannetje den Boer naar Brouwershaven, SCHARENDIJKE De Emma-Bloemcollecte De Emmabloem-collecte in de ge meenten Ellemeet, Eikerzee en Duivendijke heeft het mooie be drag opgebracht van f 128. Gelet op het feit dat in deze gemeenten in totaal nog maar 200 gezinnen zijn teruggekeerd, is het resultaat van deze collecte zeer bevredigend te noemen. Een woord van dank aan de milde geefsters en gevers is dan ook geenszins misplaatst. ZONNEMAIRE Motor contra auto Op Tweede Pinksterdag is bij de hofstede van de heer J. v .d. Hoek, de motorrijder d. H., afkomstig uit Brouwershaven in botsing geko men met een automobiel, bestuurd door de heer N. v. P. te Zonnemai- Ingezonden mededeling VANDAAG deed ik de kinder- was met Castella Parels, 't Is gewoon een lieve lust om te was sen. Vlekken zaten er niet meer in. Zij waren verdwenen als sneeuw voor de zon. In een ogen blik was mijn was klaar en geen nare zeepvlekken meer. Bij ieder die van een sneeuwwitte was houdt, beveel ik Ca stella Parels aan. Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen die op getogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij be reiken met Castella Parels, het was middel van de nieuwe tijd. U üliegl nu doo1 de was heen! Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat ver rukkelijk schuim. Geen papje voor af maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee; eens een 100°/o veilig wasmid del. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad die U ooit werd gegevenhaal nog vandaag Castella Parels (•47 ct p.pak) in huis! re. De autobestuurder wilde het erf van de boerderij oprijden, ter wijl de motorrijder naderde uit de richting Noordgouwe. De heer d. H. kwam te vallen en liep een le lijke schaafwonde aan het been op. Met de auto werd hij thuis ge bracht. Afscheid Districtsopzichter A. Buijs In verband met zijn benoeming tot gemeente-architect te Nieuw koop werd Donderdagmiddag te Zonnemaire afscheid genomen van de heer A. Buijs, districtsopzichter van de Centrale Dienst voor Bouw- Woning- en Welstandstoezicht en Gemeentewerken „Noord-Zeeland". Hiertoe waren in de raadszaal aan wezig het college van burgemees ter en wethouders en het gemente- personeel. In zijn afscheidswoord bracht burgemeester Roelvink dank aan de heer Buijs voor zijn vele en waardevolle adviezen en prees het in hem, dat nooit tevergeefs een beroep op hem werd gedaan, op welk tijdstip dit ook geschiedde. Met grote voldoening maakte spr. gewag van de prettige samenwer king met de scheidende. Uit erken telijkheid boor de burgemeester hem een boekwerk aan, alsmede een zilveren lepeltje met het wapen van Zonnemaire. Hij sprak de hoop uit, dat het hem en zijn gezin in zijn nieuwe standplaats goed zou mo gen gaan. Dhr. Buijs bracht hier op dank voor het gesprokene en de stoffelijke blijken van waardering. Ook hij zal prettige herinneringen bewaren aan Zonnemaire, waar hij 4% jaar in aangename sfeer werk zaam was. Een gezellig samenzijn besloot het geheel. De te Zonnemaire gehouden collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis heeft de mooie som f 233,23 opgebracht. Ingezonden mededeling Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten OUWERKERK Uitreiking van kippen Een dezer dagen zijn er des mid dags kippen uitgereikt aan de Nieu- werkerkse bewoners van het Beij- ersdijkje. 's Avonds geschiedde een zelfde uitreiking voor de Ouwer- kerker Beijersdijk-bewoners. De collecte voor „Het Hooge- land" heeft in deze gemeente opge bracht f 43,40. Speelplaats aan het Beijersdijkje De mannelijke bewoners van het Beijersdijkje hebben gezamenlijk een speelplaats en zandbak van 100 m-. voor de kinderen van de kleu terschool gemaakt. Een en ander is in de vrije avonduren tot stand gekomen en mag een bewijs heten van het gezegde „Eendracht maakt macht". Bromfietser door auto aangereden Op 4 Juni reed de bromfietser A. O. van hier tussen de Groene weg en de Braamsweg aan de lin kerkant van de Molenweg. Op het moment, dat een auto van d. J. uit Zierikzee hem zou passeren maak te O. nog een beweging naar rechts met het gevolg, dat hij vrij ernstig werd aangereden. Dokter v. Hoorn verleende de eerste hulp en achtte overbrenging van het slachtoffer naar het ziekenhuis noodzakelijk. N'IEUWERKERK Herv. vrouwen in Vormings centrum „Hedenesse" Een dertigtal leden van de Herv. Vrouwenvereniging, afkomstig uit Nieuwerkerk, maar wonende: op het dorp, Beijersdijkje, Noordgou we en zelfs te Rotterdam, is drie dagen naar het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand geweest, onder leiding van mej. Wijers, de sociale werkster en mevr. Wes terhof. De heenreis werd te Middel burg onderbroken, waar o.a. de Ab dij en de Prov. Bibliotheek werden bezichtigd. Alle Nieuwerkerkers, die in Z.- Vlaandweren geëvacueerd zijn, wa ren ook uitgenodigd. Velen hadden hieraan gevolg gegeven. De twee de dag werd een reisje naar Bel gië gemaakt. Georganiseerd door burgemeester Vermet, hadden 15 personen hiervoor hun auto be schikbaar gesteld. Het was een prachtige tocht naar Brugge en Knocke. Verder zijn in het vormingscen trum lezingen gehouden. Ds. Blom- maert van IJzendijke sprak over „Dijken dichtnu verder". Mevr. van der Graaff v. Nieuwvliet over „Ons Gezin". Natuurlijk is er ook veel gezongen en zijn spelletjes ge daan. Woensdag werd eerst de markt te Oostburg bezocht, waarna de thuisreis werd aanvaard. De dames hebben erg veel genoten. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 Juni 10.27 v.m. 22.48 n.m. BROUWERSHAVEN 10 Juni 10.02 v.m. 22.35 n.m. Doodtij: 10 en 25 Juni. Springtij: 38 Juni. Ingezonden mededeling FEUILLETON 62 VAART NIEMAND WEL door Henk van Heeswijk Nieuwsgierig liep hij enkele pas sen in de richting van het stem mengeluid, tot plotseling een ge daante zich uit het duister los maakte en in de richting van de woning liep. Vlug verborg hij zich achter een der bomen. Toen de gedaante op een paar meter van zijn schuilplaats pas seerde, herkende hen tot zijn grote verbazing de graaf. De man ging door de achterdeur de villa binnen. Joop bleef besluiteloos staan. Dat was toch niet in de haak. Wat moest die snuiter zo laat nog buiten doen? Een luchtje scheppen? Maar met wie had hij dan gesproken? Daar van moest hij meer weten. Vlug liep hij nu door in de rich ting, waar hij de stemmen had ge hoord. Hij kwam terecht op het pad, dat naar de garage liep. In tegenstelling met zijn gewoonte had Joop de grote vrachtwagen aan het eind van de oprit naar de villa gezet, zodat hij deze avond niet bij de garage geweest was, zoals an ders. Nieuwsgierig ging hij nu naar het gebouw. Maar hij was te laat. Toen hij op een veertig meter af stand was, zag hij, dat iemand de garage binnenging en de deur ach ter zich sloot. Enkele seconden la ter zag hij het licht opflitsen in de boven de garage gelegen woning. En voor het» raam zag hij het sil houet van de chauffeur van de graaf. Er was geen vergissing mo gelijk. Hij wist, dat de man daar sliep. Bovendien droeg hij hetzelfde livrei, dat hij aan had, toen hij de wagen van zijn patroon bracht om te laten repareren. Dus de graaf had een gesprek gehad met de rooie gluiperd. En dat zo laat in de avond en nog wel in het donker, tussen de woning en de garage Nee, er was iets niet in orde met die vrijer. Maar daar zou hij wel achter komen. Vlug liep hij nu naar de Bedford, startte en vertrok naar huis. Toen Joop in de kamer kwam, lag Fred al in bed, vermoeid van de zware taak aan de vrachtauto. Op slaperige toon wenste hij zijn vriend welterusten en draaide zich om naar de muur. Joop trok zijn jas uit en haalde zijn opschrijf boekje voor dö dag, waarin hij de namen en adressen uit het boekje van de graaf genoteerd had. Er wa ren er bij uit Amsterdam, uit Haar lem en uit Den Haag. Ook één in Eindhoven en in Maastricht. Ken nissen van hem? Maar dan was die éne toch niet veel bijzonders, want dat was in Amsterdam, Wijde Hei steeg en dus min of meer een gri bus, al wist hij niet precies, waar dit straatje uithing. Inmiddels had hij zijn plan ge maakt en met vast opeengeklemde lippen borg hij het boekje zorgvul dig op, waarna hij zich uitkleedde en naar bed ging. De volgende morgen vroeg zei hij tot zijn vriend: „Ik moet vandaag naar Amsterdam. Je zult je, zo goed als het mogelijk is, moeten trach ten te redden. Ik nem de jeep mcc. Is er iets bijzonders aan de hand, dan kun je altijd die Bedford ge bruiken, als-ie nog niet is opge haald". Hij ontbeet in een snel tempo en, daarna vertrok hij in de richting van de hoofdstad. Hoewel het bij zonder druk was, schoot hij met zijn kleine wagentje snel op en een maal in Amsterdam vroeg hij de weg naar de Wijde Heisteeg. Hem werd de te rijden route door een vriendelijke agent aangeduid en een kwartier later reed hij langs deze smalle straat. Hoewel hij er met zijn auto wel in kon, achtte hij het beter zulks niet te doen. Hij parkeerde de wagen op enige af stand en wandelde toen de steeg in. Nummer 13 stond er in het boekje en nummer 33 bleek een gesloten pakhuis te zijn. Wonderlijk, dacht hij, terwijl hij er langs liep, echter zonder stil te staan, want hij wilde in deze min of meer verdachte buurt geen argwaan wekken. Wat ter wereld kon een aanzienlijke Belgische graaf voor relaties heb ben met de eigenaar of de bewo ner van dit pakhuis? Dit was voor Joop alsnog een raadsel. Hij liep terug naar zijn wagen en startte, terwijl hij naar de andere twee adressen in de hoofdstad ging. Het éne vond hij al spoedig in de Jordaan en het laatste was in een geheel ander stadsgedeelte, name lijk in de zogenaamde „Pijp". Ook. hier was het, evenals in de Jordaan een pakhuis. Mogelijk deed de graaf zaken en was het hier een opslag plaats. Anders begreep hij er niets van. In ieder geval was het goed, dat hij hier geweest was; je kon nooit weten! Want het was hem nog altijd niet duidelijk, wat de graaf met zijn chauffeur te bespreken had gehad in het late avondlijke uur in het park bij de villa. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 7