"Belangrijke besprekingen over bouw- problemen en het Jeugdvraagstuk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Communistische MIG-jager beschoot Belgisch vliegtuig STICHTING „NIEUW SCHOUWEN-DUIVELAND ZATERDAG 5 JUNI 1954 No. 17550 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Lone nummer» 1Q ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (ma*. 15 mm) I 1,— per stuk DE STRIJD IN INDO-CHINA Hevige gevechten bij Rode Rivier-delta WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave; N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Bij de kust van Midden-Annatn, halverwege tussen de delta van de Rode rivier en het gebied van Sai gon, waar de communisten twee dagen geleden een aanval onderna men, zijn hevige gevechten uitge broken. Een Vietminh-regiment be gon Woensdag van het plateau van Kontoem af een aanval op de Viet namese eenheden, die de toegang tot de havenstad Toeyhoa verde digen. Het thans aangevallen gebied werd in Januari in de operatie-At- lante van opstandelingen gezuiverd. Men neemt aan, dat een deel van de Franse strijdkrachten uit dit ge bied naar andere, bedreigde gebie den is overgebracht. Te Coeng Son, op ruim dertig kilometer van Toeyhoa, werden 2 compagnieën van een Vietnamees bataljon door de rebellen onder de voet gelopen. Een andere Vietna mese compagnie slaagde er in zich terug te trekken op de versterkte post Boenaerieng. Een aanval van de Vietminh op de post werd af geslagen. Koninklijke grafkamer in Egyptische Trappenpyramide gevonden Belangrijker vondst dan graf van Toetankhamen De Egyptische oudheidkundige Dr. Goneim meent, dat de koning DOOP MET ZAND Heinenoord op het. eiland Beier land, verwacht op de middag van tweede Pinksterdag een groot aan tal toeristen. Tijdens een sportfeest waaraan zullen medewerken o.a. de Leidse en Dordtse luchtvaart clubs, zal de nieuwste ballon van de Haagse ballonclub officieel wor den gedoopt. De doop azl worden verricht door de echtgenote van de burgemeester met ballastzand en ohampagne. Er zijn op de gehele wereld thans nog slechts dertig ballons in de vaart. De balloncommandanten Nini en Jan Boesman zullen, als de weersomstandigheden dit toelaten, met de Libelle op haar maidentrip een zo groot mogelijke afstand trachten af te leggen. Een enorme diamant De Anglo -American Corpo ration of South Africa heeft medegedeeld, dat een blauw witte diamant van 426Ys ka raat en met een waarde van ongeveer 1 millioen gulden in de Premiemijn nabij Pretoria tijdens de normale mijnwerk- zaamheden is gevonden. De diamant heeft ongeveer een viermaal zo grote omvang als de bekende Koh 1 Noor steen, die in de Britse kroon is ge vat en 106 karaat weegt. Een van de grootste diamanten, welke ooit gevonden zijn, is de Zuid-Afrikaanse „Cullinan"- steen, die een gewicht van 3.025 karaat had. „Hollandse nieuwe" voor de Koningin Vrijdagochtend is door de opper- keurmeester, tevens hoofdcontro leur van de „Nederlandse Haring- controle", de heer W. J. van der UUUvU1i vWa?^Ue^toSch^adilf schipper Arie Bot, We grafkamer m een meuieont- ning zoser, de stiihtefvln de de?- van de N.V. G. Kornaat's Handel- dekte onvoltooide trappenpyrami- de dynastie en schepper van de maatschappij, haring gekeurd, wel- de fe Saggara, die 4700 jaar oud is, aangrenzende, voltooide, naar hem Prinses WUhfCn^ zal wo'rdS «Woonden aangetroffen, alius ito Z«n aangeboden. Donderdag officieel beRend ge- S?oedef SanlkhTd^L «n kort Deze haring is aangevoerd door maakt. bewind vroegtijdig stierf. Het is ??»"S??hTnr,o? In de Grafkamer bevindt zich een nlet bekend, of het pasgevonden Vrijdagmiddag heeft een depu^ gasten sarcophaag van een onbe- £geri* dfvtrW^in^kun^n tstie, bestaande uit de burgemees- /cende koning, temidden van tal van zijn voor het feit, dat de pyramide ter van Vlaardingen, de reder, de voorwerpen. niet voltooid werd. opperkeurmeester en de schipper, Qp 9 Maart van dit jaar opende zich in een met vlaggen versierde Volgens dr. Goneim is de ontdek- dr. Goneim in aanwezigheid van auto naar Soestdijk begeven om de king historisch en archeologisch de Egyptische minister van Onder- „Hollandse Nieuwe" persoonlijk te belangrijker dan de ontdekking van WyS een verzegelde ingang, die kunnen aanbieden. De Koninginne- het graf van Toetankhamen, omdat leidde naar een gang welke afdaal- haring wordt verpakt in de tradi- het hier een veel oudere vondst be- de onder de voet van de pyramide In verband met de Pink sterdagen zal de Nieuws bode in plaats van Dinsdag WOENSDAG 9 JUNI worden uitgegeven tionele oranje geverfde vaatjes. Van de zijde van het Ameri kaanse departement van Buiten landse Zaken is meegedeeld, dat in Roemenië de laatste tijd vele Jo den tot lange gevangenisstraffen zijn veroordeeld. Er zijn een kwart millioen Joden in Roemenië. Toestel werd ernstig beschadigd Een communistische Mig-straal- getroffen, jager heeft Donderdag boven Oos- Volgens een der gewonde beman- tenrjjk een D.C.-3 van de Belgische ningsleden is het toestel ernstig be- „Sabena" beschoten. De radio-tele- schadigd. doódf'ivéè 'blXSfn dafmrt'va^lns^p weg XafS' geraaK1; pen verwondingen op. Een vierde Zuid-Slavië, is veilig bij Belgrado Z1Jn womng vervoerd, lid van de bemanning, een Brit, geIandi APELDOORN. De vijfjarige Elsje e® °nge Cer Na de noodlanding legde de Britse Meuken uit de Kayers Molenweg Het vliegtuig, dat met een lading militaire politie onmiddellijk een *e Apeldoorn die sinds Zondagmid- varkens op weg was van Black- cordon om het vliegtuig. (Graz ligt da§ vermist werd, is levenloos in bushe (Engeland) naar Zuid-Slavië, in de Britse bezettingszone). een P1" aangetroffen. Gemeente- maakte na de aanval een noodlan- De toestellen van fotografen, die en Rijkspolitie alsmede militairen ding op het vliegveld Thalerhof bij trachtten foto's van het vliegtuig te hadden de afgelopen dagen de om- Graz. Het toestel werd beschoten, «Taken, werden in beslag genomen, trek a^ezocht. Gebleken is dat het toen het zich nabij Maribor aan de Verslaggevers werden niet tot het 12-jarig dochtertje van de familie Oostenrijks-Zuidslavische grens be- vliegtuig of de bemanning toege- R. de klein ein de gierput had ge- vond. Het werd door twee granaten laten. duwd. De weg naar de grafkamer was echter versperd. Al gravende daar heen vond men eerst een gewelfde ingang, vervolgens een aantal ga lerijen en kamers, gevuld met dui zenden vazen, schalen, borden e.d. Ook beenderen en horens van of ferdieren en papyrusrollen werden aangetroffen. BEEKBERGEN. De 80-jarige J. S. uit Beekbergen, die sinds Dins dag werd vermist, is in uitgeputte toestand gevonden in het Lierder- bos. De man is blijkbaar tijdens een wandeling onwel geworden en bewusteloos geraakt. Hij is naar OOOOOOOOOOOOOOOOOPOOOOO O O O Het getuigt van weinig geest, antwoord te vinden op vragen, O waar geen antwoord op is. 6 oooooooooooooooooooooot Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Zonnig Na heldere nacht, overdag droog en zonnig weer; matige wind in hoofdzaak .tussen Noórdoost en Oost; vrij warm. 6 Juni. Zon op 4.23, onder 20.54. Maan op 10.21, onder 0.07. 7 Juni. Zon op 4.22, onder 20.55. Maan op 11.34, onder 0.24. 8 Juni. Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 12.44, onder 0.39. 9 Juni. Zon op 4.21, onder 20.57. Maan op 13.53, onder 0.52. Eerste kwartier 8 Juni te 10.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 Juni 7.05 v.m. 19.19 n.m. 7 Juni 7.49 v.m. 19.59 n.m. 8 Juni 8.33 v.m. 20.46 n.m. 9 Juni 9.28 v.m. 21.41 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 Juni 6.30 v.m. 18.58 n.m. 7 Juni 7.16 v.m. 19.41 n.m. 8 Juni 8.03 v.m. 20.31 n.m. 9 Juni 9.00 v.m. 21.28 n.m. Springtij: 18 Juni. Doodtij: 10 en 25 Juni. pf| Er komt scbot in de beplantingsplannen Tien jaar geleden6 Juni De geallieerde legers ondernamen oen grootse aanval op de Atlantic Wall; vanaf deze dag werd West- Europa langzaam bevrijd van de bezetters. Eerst Normandië, later geheel Frankrijk, België, Neder land Op 6 Juni werden de eer ste schreden gezet op de zware bfe- rriiJdlngsweg Op 5 en 6 Juni a.s. zal men D- Day 1944 in Normandië plechtig herdenken. Ook Nederlandse mili tairen, zowel van de zeemacht, de landmacht als van de luchtmacht zullen bü de herdenklngsplechtlg- heden aanwezig zijn. De Nederlandse regering zal ver tegenwoordigd worden door de mi nister van Oorlog en Marine, Ir C. Staf, cn door Prof. mr P. S. Ger- brandy, minister-president In onze Londense regering ten tjjde van de invasie. Uit alle delen van ons land zul len reeds op 5 Juni auto's vertrek - tlgheid, die vanaf de Nederlands ken met deelnemers aan de plech- Belgische grens, bij Werntaout, in colonne naar Caen in Normandië zullen rijden. Op 6 Juni vertrekt de colonne naar Utah Beach, waar de presi dent van de Franse republiek, René Coty, een défilé zal afnemen. Ook uit andere Europese landen zullen vertegenwoordigers aanwe zig zjjn, om de aanvang van de In vasie op 6 Juni 1944 plechtig te herdenken. Deze indrukwekkende foto toont het monument op Omalia Beach, waar de troepen aan land gingen. In een directioneel artikel in het jongste nummer van de „Tramkoe rier" het orgaan van de N.V. R.T.M. wordt het vervoersbeleid voor de toekomst aan een beschou wing onderworpen. In bedoeld ar tikel wordt de wens uitgesproken, dat de bevolking van Schouwen- Duiveland met redelijkheid zal willen staan tegenover de door de R.T.M. tenuitvoer te leggen taak. Op de Donderdagmiddag gehou den bestuursvergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen-Dui- veland", onder voorzitterschap van de heer P. Heering, werd besloten in een schrijven aan de R.T.M. mede te delen, dat het aan rede lijkheid niet zal ontbreken, voor zover het de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" betreft. Gesteld werd nog dat het aan vaarden van de consequenties van bustractie, zich uitend in verho ging der tarieven in de practijk niet mag betekenen, dat het hek van de dam is. Overigens werd de opmerking gemaakt, dat bustrac tie overal elders ook duurder is dan railtractie. Voor de vervoersspitsen zou het inleggen van een reserve- boot voor het veer Zij pe-AnnaJa- cobapolder gewenst zijn, maar het bestuur verklaarde zulks naar re delijkheid niet te kunnen eisen. In het algemeen werd de vooruitgang met het s.s. „Krammer" geprezen, ook al komen er wel eens strubbe lingen voor. Twee boten zouden trouwens een dubbele fuik vergen en zo ver is het nog niet. Wat de tarieven betreft bleek dat deze in de Westhoek aan een dubbele ver hoging onderworpen zijn gewor den. In de eerste plaats zijn de prij zen opgetrokken tot een normaal plafond en daarboven komen de extra verhogingen als gevolg van de nieuwsoortige tractie. In ver band met een schrijven aan de di rectie van de R.T.M. werd medege deeld, dat deze maatschappij in overleg met de gemeente Ooster- land een tijdelijke voorziening ge troffen heeft voor een wachtlokaal, daar het oude wachtlokaal is ver nield. Functionarissen van de Am sterdamse Beplantingsdienst zijn Vrijdag en vandaag op het eiland, om contact op te nemen met ver schillende gemeenten, ter zake van beplantingsplannen. Deze kwestie is naar genoegen geregeld. De Stich ting heeft zich gedistancieerd van de Utrechtse landschapskundige ir. Otto en de zaak in handen gegeven van de gemeente Amsterdam, die de medewerking bij de beplanting op zeer hoge prijs stelde. Vanmor gen zullen te Bruinisse besprekin gen worden gevoerd met het col lege van B. en W. De bouwprijzen Van de zjjde der K.L.M. is be richt ingekomen, dat, in tegenstel ling met hetgeen eerder in het vooruitzicht werd gesteld, deze maatschappij thans geen belang stelling meer heeft voor het sta tionsgebouw op het vliegveld „Haamstede". Gepoogd zal worden het gebouw, waarop een behoor lijke hcrstelclaim rust, te verkopen. Hiervoor schijnt een belangstel lende te bestaan, die het gebouw dan als restaurant in exploitatie zou nemen. Inzake een schrijven aan de Ho ge Commissaris voor de. Vluchte lingen eventueel uit de zg. Displa ced Persons vrouwelijk huishoude lijk personeel voor Schouwen-Dui veland te recruteren is nog geen antwoord ontvangen. Een nieuwe relatie is hierover gepolst. Ernstige klachten werden geuit over de gang van zaken m.b.t. de wederopbouw. De aannemingsprijzen blijken veel te hoog te liggen. Het bouwen in het rampgebied wordt hierdoor aanmerkelijk opgehouden. De voor zitter zeide in dit licht niet de mi nisteriële verklaring te kunnen be grijpen van destijds, dat de weder opbouw in twee jaar zou zijn vol tooid, als „Den Haag" er zich voor spande. Burgemeester A. A. van Eetèn deelde mede dat deze kwes tie ook voor Nieuwerkerk een rol speelt. Besprekingen zijn ten de- partemente gevoerd, waarbij bleek dat de minister zou kunnen den ken aan een kubieke meterprijs van f 41, maar niet aan f 42, f 43 of f 46,50. De minister wil een bere kening maken inzake de extra kos ten als gevolg van de arbeiders- voorziening en de aanvoer van ma terialen. Hij wil deze prijzen dan eventueel lichten uit het financi eel geheel, om zodoende tot een aanvaardbare m3-prijs te komen. Bedoelde extrakosten zouden dan eventueel te financieren zijn uit „een ander potje", zoals werd me degedeeld. In het algemeen blij ken ook de boerderijbestedingen ongeveer 10*pct. te hoog te liggen. Het jeugdvraagstuk Een heel ander onderwerp vorm de het jeugdvraagstuk, waarmede het Stichtingsbestuur zich inten sief heeft bezig gehouden. De voor zitter wilde m.b.t. het jeugdvraag stuk niet spreken van ontwortelde jeugd, maar in dit verband toch wel van een zekere losgeslagcnheid. Spr. noemde verschillende staaltjes die er op wijzen, dat talrijke jon geren worstelen met een innerlijke onvrede. Zij zijn willoos en zonder initiatief. Zij komen gemakkelijk tot verkeerde dingen en zijn voor ouders en voogden onhandelbaar. Vooral bestaat de neiging zich aan tucht te onttrekken en het eiland te verlaten. Wat jongere kinderen zijn vaak ten prooi aan een erger lijke baldadigheid, die zich uit in straatschenderij en vernielingen. Om althans iets te doen en de di verse dorpsgemeenschappen wat te versterken wilde de voorzitter een groep boogschutters uitnodigen uit Zuid-Beveland, met het verzoek op het eiland enkele demonstraties te komen geven. Mogelijk is deze sport hier populair te maken. Burge meester Michaëlis achtte vooral de snelle aanleg van sportvelden' be langrijk. Een ander voorstel van de voorzitter was het instellen van zg. jeugdpolitie, die in andere plaat sen van het eiland zeer nuttig werk verricht. De heer v. Toledo voelde ook voor dit voorstel, maar achtte dan een grotecirculerende groep van deelnemers noodzakelijk. Besloten werd elders informaties in te winnen inzake de opzet en werkwijze van een dergelijke jeugd politie. Ook het noodzakelijk op groter schaal aan te leren zwem men kwam ter sprake. Onderzocht zal worden of op de zwemplaatsen aan de buitendijken enkele voor zieningen kunnen worden getroffen. Over de bouw van een zwembad te Zierikzee wordt de laatste3 tijd niets meer vernomen. Zeer spijtig werd genoemd de trage gang van zaken m.b.t. de voorbereidingen tot de bouw van een jeugdcentrum te Zierikzee. Deze zaak schijnt op een enkele groep vast te zitten. Inmid dels is het al zo ver, dat het Ram penfonds de voor dit object uitge trokken gelden heeft geblokkeerd. De onverkwikkelijke affaire werd nadelig genoemd voor het eilande lij k rampgebied in het algemeen. Bij de rondvraag werd de aan dacht nog gevestigd om een be scheiden en beschaafd te voeren piopaganda onder touristen t.b.r. de boomplantactie, terwijl tevens werd geattendeerd op de toestand van de oude gebouwen te Zierikzee. De voorzitter, die mededeelde, dat nu ook de N.-Havenpoort zal wor den opgeknapt, zegde toe deze kwestie te zullen opnemen met het bestuur van de Vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duive land", waarna sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1