/JERIKZEESCHEMNIEIIVYSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Militaire vertegenwoordigers van strijdende partijen naar Genève Frankrijk begint terug te slaan in Indo-China Rusland zóu wapencontroleurs op eigen grondgebied toelaten f DINSDAG 1 JUNI 1954 No. 17547 - 110e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50, per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) Mv per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee Redacteur: M. BIJ DE VAATE - Tel. 309 Indo-China op weg naar wapenstilstand? Donderdag a.s. worden besprekingen gevoerd De negen landen, die zich te Ge nève bezig houden met het Indo- Chinese vraagstuk, hebben Zater dag vertegenwoordigers van het Vietminh- en het Franse opperbe vel uitgenodigd naar Genève te ko men om daar te onderhandelen over een regeling voor een staken van het vuren. Men verwacht, dat deze militaire deskundigen Donderdag a.s. het overleg zullen beginnen met een be spreking over Vietnam, de grootste van de drie verbonden staten van Indo-China en het voornaamste strijdtoneel. De vergadering nam haar besluit, dat reeds werd verwacht, op een geheime bijeenkomst, die vier uur duurde en door minister Molotof werd geleid. Deze had kort voor het begin der bijeenkomst een be spreking met minister Eden gehad. In een na afloop der vergadering uitgegeven communiqué werd ge- Installatie van Churchill als Ridder van de Kouseband Op 14 Juni zal koningin Eliza beth de Britse premier, Sir Win ston Churchill, installeren als rid der in de Orde van de Kouseband. Een jaar geleden werd Churchill te Windsor door de koningin tot ridder geslagen. Na het ontvangen van de ridderslag mocht de 78-ja rige staatsman zich noemen: The right honourable Sir Winston Chur chill, K.G. (Knight of the Garter), O.M. (Order of Merit), C.H. (Com panion of Honour), M.P. (Member of Parliament). Ook de eretekenen van de Orde werden hem toen over handigd, en deze droeg Churchill voor het eerst bij de kroningsplech tigheid in Juni van het vorige jaar. Bij de komende plechtigheid zal Churchill formeel als ridder in de Orde worden erkend. Dan worden hem opnieuw de eretekenen over handigd (de investuur) waarna tij dens een dienst in de kapel van Sint George op Windsor de instal latie volgt. Franse socialisten voor E.V.G.-verdrag De Franse socialistische partij heeft zich Zondag uitgesproken vóór bekrachtiging van het Euro pese Legerverdrag en in een gema tigd gestelde resolutie haar 105 af gevaardigden opgedragen zich aan deze uitspraak te houden bij een stemming over het E.V.G.-verdrag in de Nationale Vergadering. Een voorstel om afgevaardigden uit de partij te stoten, als zij toch tegen het verdrag stemmen, werd echter niet aangenomen, waar schijnlijk om splitsing van de par tij in een pro- en een anti-E.V.G.- fractie te verhinderen. Een luchtverbinding via de Noordpool? Amerikaanse vergunning aan de S.A.S. Naar S.A.S. (Scandinavian Airli nes System) meedeelt, heeft de re gering van de Verenigde Staten vergunning gegeven aan de S.A.S. om t.z.t. een luchtlijn over de Noordpool te onderhouden vanaf de Westkust van de Verenigde Sta ten naar Scandinavië. Het Ameri kaanse departement van Buiten landse Zaken heeft de ambassa deurs van Denemarken, Noorwe gen en Zweden hiervan kennis ge geven. Alvorens zulk een luchtlijn echter kan worden geopend, zullen enkele wijzigingen moeten worden aangebracht in de bestaande lucht vaartovereenkomsten tussen Scan dinavië en de Ver. Staten. Ook zal de Canadese regering nog haar goedkeuring moeten verlenen. De Canadese autoriteiten hebben tot dusver samen met de overheidsin stanties van de Ver. Staten en De nemarken alle faciliteiten verstrekt voor de vijf proefvluchten, die reeds door de S.A.S. zijn ondernomen. zegd, dat men de volgende voor stellen van de Britse delegatie had aanvaard: „Teneinde het spoedig en gelijk tijdig staken der vijandelijkheden te vergemakkelijken moeten a. vertegenwoordigers van de twee opperbevelen onmiddellijk te Genève bijeenkomen, terwijl ook ter plaatse contacten moeten wor den gelegd. b. zij moeten de opstelling van de troepen, zoals die moet zijn na het staken der vijandelijkheden, be studeren, waarbij begonnen moet worden met het vraagstuk der her- groeperingsgebieden in Vietnam. c. zij moeten zo spoedig mogelijk hun bevindingen en aanbevelingen aan de conferentie bekendmaken". Er ié overeengekomen, dat de da tum van de eerste bijeenkomst der militaire deskundigen vóór 1 Juni moet worden vastgesteld. De vol gende vergadering over deze kwes tie zou Maandag worden gehouden. V.N.-rapport over vluchtelingen Nieuw vüf-jarenplan noodzakelijk De hoge commissaris voor vluch telingenzaken der V.N., de Neder lander Mr G. J. van Heuven Goed hart, verklaart in een rapport aan de Algemene Vergadering der V.N., dat het probleem der vluchtelingen die onder de hoede der internatio nale organisatie staan, nog lang niet is opgelost en dat een nieuwe benadering van het vraagstuk no dig is. Gevraagd wordt om aan vaarding van een program, waarbij in vijf jaar twaalf millioen dollar zullen worden besteed voor pei-ma- nente vestiging der vluchtelingen door opneming in de economie van de landen waar zij thans wonen. De hoge commissaris meldt, dat van twee millioen vluchtelingen ongeveer 350.000 nog niet geheel ge assimileerd zijn, van wie ongeveer 88.000 „vergeten mensen" nog steeds steeds in kampen in Europa leven. Er zijn nog steeds ruim 14.000 vluchtelingen van Europese afkomst in China. Slechts zeventien regeringen heb ben gereageerd op verzoeken om bijdragen voor het noodfonds voor vluchtelingen der V.N. Initiatie! van Prins Bernhard Internationale conferentie te Oosterbeek Prins Bernhard heeft nadere bij zonderheden verteld over de con ferentie, die op zijn initiatief op 29, 30 en 31 Mei (vandaag) te Ooster beek in „De Bilderberg" wordt ge houden. Uit verscheidene West-Europese landen, uit de Ver. Staten en uit Canada zijn meer dan 70 leidende persoonlijkheden uit het politieke, het publiciteits- en het economische leven, werkgevers en vakbondsbe stuurders, van alle politieke en re ligieuze richtingen, bijeengekomen om zich zo vrij en openhartig mo gelijk uit te spreken over diverse problemen, die allen bezig houden doch die elk voor zich van een in velerlei opzicht van de overigen af wijkende denk- en zienswijze be nadert. Europese omelet Vertegenwoordigers van Ne derland, Frankrijk, Grieken land, Italië, Turkije en West- Duitsland hebben in Bocholt met vereende krachten een Europese omelet gebakken. Aanleiding hiertoe was een uitlating van de Nederlander Alfred Mozer, hoofd van de af deling Buitenland van de Par tij van de Arbeid, van onge veer een half jaar geleden, dat iedereen wel graag van de Europese omelet zou willen eten, maar niemand een ei wil de bijdragen. Als symbolisch antwoord braken de vertegenwoordigers van ieder land Vrijdagavond een ei in de pan. De eieren kwamen uit een mand, die ge tooid was met de vlaggen van de Europese landen. DE EERSTE HOLLANDSE NIEUWE IS WEER BINNEN.... Vrij dagmiddag 28 Mei om half vier, meerde in de haven van IJmuidcn de Sch. 36 „Noordster" van de N.V. Verenigde Visserymaatschappij, de haringjager die als eerste in 1954 de Hollandse Nieuwe weer in het land bracht. Hoewel de haringloggers na de eerste trek geen opge wekte berichten lieten horen over de vangst, bracht de „Noordster" toch twintig kantjes haring mee, welke in het oude afslaggebouw aan de oude haven te Scheveningen geveild zyn. De maatschappij liad nl. vooraf al een vrachtauto naar IJmuiden gestuurd om de vangst op te halen. - De lading van schipper C. de Graaf, twintig kantjes nieuwe haring, wordt aan wal gebracht. Dienstplicht in eigen land wordt herzien Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van Engeland heeft verklaard, dat aan de Verenigde Staten is mede gedeeld, dat Engeland voornemens is met communistisch China han delsbesprekingen te voeren. De be sprekingen, die thans in Genève worden gevoerd tussen een verte genwoordiger van de Federatie van Britse Industrieën en de Chinese onder-minister voor de Buitenland se Handel blijven binnen de gren zen, gesteld door de Verenigde Na ties, voor het strategisch embargo op de handel met China. ONTHULLING VAN JULES MOCH Toch voortgang op punt van ontwapening? Jules Moch, een vroegere Franse minister van Defensie en tegen woordig permanent vertegenwoor diger in de ontwapeningscommis sie der Verenigde Naties, heeft op het socialistische congres over de E.V.G. in een toespraak het vol gende gezegd: „Ik kan onthullen, dat de Russen het beginsel hebben aanvaard van permanente contro leurs op de wapenen, die op Sow- jet-gebled gestationneerd zyn". Moch sprak zich tegen ratificatie van het verdrag van de E.V.G. uit. De Sowjet-Unie, zo zeide hij, was niet bereid om een oorlog te be ginnen. De vrees van beide par tijen voor het gebruik van de wa terstofbom, gaf aanleiding tot hoop en zolang er de minste kans op was dat men tot een internationale con trole op atoomwapens zou kunnen komen, zou het misdadig zijn deze kans te laten schieten. Vrienden in de Britse Labour-partij hadden Tijdens een lesuur, gewijd aan de scheikunde, heeft zich in een West-Berlijnse school een ontplof fing voorgedaan, tengevolge waar van dertig kinderen van omstreeks twaalf jaar werden gewond, waar van drie ernstig. Ook de leraar liep ernstige verwondingen op. hem, Moch, gezegd, dat als Frank rijk tegen de ratificatie van de E.V.G. stemde, er geen Labour-lid voor een Duitse herbewapening zou zijn. De Berlijnse conferentie was mis lukt, omdat men de Sowjet-Unie geen wezenlijke garanties had ge geven, dat zij niet aangevallen zou worden. Herdenkingsplechtigheid op Amerikaans kerkhof Margraten Ter gelegenheid van Amerika's Memorial Day is gistermiddag op de Amerikaanse militaire begraaf plaats te Margraten, waar ruim 8.000 Amerikanen na de tweede wereldoorlog hun laatste rustplaats vonden, een herdenkingsplechtig heid gehouden. Toespraken werden gehouden door de Amerikaanse ambassadeur in ons land en de Commissaris der Koningin in Lim burg. Memorial Day werd in de Ver enigde Staten voor het eerst 85 jaar geleden gehouden en is in de meeste Amerikaanse staten en in alle territoria een nationale her denkingsdag. Het is een dag waar op eer bewezen kan worden aan de doden van alle oorlogen, waaraan de Verenigde Staten hebben deel genomen. Generaal Réné Cogny, de Franse opperbevelhebber in Indo-China, is Vrijdag een offensief in Westelijke en Zuidwestelijke richting begon nen, om te trachten de aanvoerlij nen van de Vietmirih-troepen die Jen Phoe belegeren, af te snijden. In Saigon is Vrijdag het Ameri kaanse lichte vliegdékschip „Wind- ham Bay" aangekomen met jacht bommenwerpers en verkennings vliegtuigen voor de Franse lucht macht. In centraal Annam hebben de op standelingen een zware nachtaan- val uitgevoerd op de sterkte Dong Me. De aanval, die ondersteund werd door een mortierbeschieting, kon met hulp van jachtvliegtuigen worden afgeslagen. De vliegtuigen bestookten de aanvallers met na palm, nadat transporttoestellen bo ven het terrein van de strijd licht- fakkels hadden uitgeworpen. Een Frans besluit tot herziening van de dienstplicht teneinde meer geoefende soldaten vrij te maken voor de strijd in Indo-China, heeft er veel toe bijgedragen de indruk in Amerika weg te nemen, dat Frankrijk bereid is tot iedere prijs een vrede met de communisten te sluiten, zo seint Reuter uit Was hington. Zowel in het ministerie van De fensie als in het State Department en het Congres ziet men in het Franse besluit een teken dat Frank rijk besloten is voort te strijden, in dien de communisten niet meer be reidheid tonen om hun eisen op de Geneefse conferentie te matigen. Nederland vertegen woordigd bij invasie herdenking Op 5 en 6 Juni zal in Normandië worden herdacht het feit, dat tien jaar geleden de invasie begon. Ook Nederlandse troepen zullen bij de herdenkingsplechtigheden aanwe zig zijn. De Nederlandse regering zal worden vertegenwoordigd door de minister van Oorlog en van Ma rine, ir. C. Staf en door prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister-president in de Londense regering ten tijde van de invasie. Voorts zullen van militaire zijde aan de plechtigheden deel nemen een cofnpagnie van het garderegi ment fuseliers Prinses Irene met het vaandel van het garderegiment, 20 oud-strijders, die aan de invasie hebben deelgenomen en die thans nog in werkelijke dienst zijn (12 van de Kon, Landmacht, 4 van de Kon. Marine en 4 van de Kon. Luchtmacht) en het trompetter korps van de Huzaren van Borcel. M.s. „Ouwerkerk" krijgt moeilijk vrachtje op eerste reis Het m.s. „Ouwerkerk" van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij zal bin nenkort zijn eerste reis maken en dan meteen een moeilijk vrachtje te vervoeren krijgen. Dit vrachtje bestaat uit twee grote metalen to rens van respectievelijk 75 en 86 ton, waarvan een 42 meter lang is. Deze torens zijn bestemd voor de raffinaderijen van de Shell Com pany, die in Geelong, in de Aus tralische staat Victoria, in aanbouw zijn. De zogenaamde kraaktorens zullen door de „Ouwerkerk" met eigen laadgerei aan boord worden genomen. De lossing in Geelong, waar men slechts een drijvende kraan heeft met een maximum ca paciteit van 20 ton, zal namelijk met eigen materieel moeten gebeuren. Om nu de nodige ervaring op te doen met de 100-tons boom van het schip zelf, zal ook het inladen in Rotterdam met de eigen laadboom geschieden en niet met, zoals ge bruikelijk, een drijvende bok. Belgische ambtenaren bezochten Stavenisse en Schouwen-Duiveland Een uit ongeveer 30 personen be staand gezelschap van ambtenaren van de Wederopbouw in het dis trict Antwerpen heeft onder leiding van de directeur van deze Dienst, een bezoek gebracht aan Stavenisse. De gasten werden door het col lege van burgemeester en wethou ders officieel ontvangen, waarna burgemeester L. A. Verburg een uitvoerige uiteenzetting gaf van de gevolgen van de watersnood in zijn gemeente en de wijze, waarop de wederopbouw ter hand is genomen. O.m. werd stil gestaan bij de finan ciering van de wederopbouw en de tot standkoming van het wederop- bouwplan. Hierna bracht het gezelschap een bezoek aan de begraafplaats, waar bloemen werden gelegd bij de gra ven der rampslachtoffers. Tenslotte maakten de gasten een rondwandeling langs de in aan bouw zijnde woningen. Na Stavenisse bracht men een be zoek aan Schouwen-Duiveland. O Armoede aan geld is ongeluk- o O kig; armoede aan geest is on- 9 gelukkiger, maar armoede aan O gemoedsleven is het ongeluk- o o kigste van alles. Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond* Enkele opklaringen Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en plaatselijk enkele buien; ongeveer dezelfde tempera turen als Maandag; zwakke tot matige wind, in de kustprovincies overwegend uit Noordelijke rich tingen, elders veranderlijk. 2 Juni. Zon op 4.26, onder 20.50. Maan op 5.12, onder 22.40. 3 Juni. Zon op 4.25, onder 20.51. Maan op 6.25, onder 23.19. Nieuwe Maan: 1 Juni te 5.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 Juni 3.57 v.m. 16.26 n.m. 3 Juni 4.49 v.m. 17.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 Juni 3.19 v.m. 15.51 n.m. 3 Juni 4.10 v.m. 16.40 n.m. Springtij: 3 en 18 Juni. Doodtij: 10 en 25 Juni. Plannen voor Intern. Rampenfonds Naar aanleiding van een Neder lands voorste], ingediend in de Raad van Gouverneurs der Liga van Rode Kruisverenigingen, die van 24 t.m. 31 Mei te Oslo verga derde, is aan een commissie van vijf leden opgedragen het vormen van een internationaal rampenfonds nader te bestuderen. In die commissie zijn aangewe zen het Canadese, Nederlandse, en Zwitserse Rode Kruis. Door vertegenwoordigers van de ze Rode Kruisverenigingen zullen de beide andere commissieleden ge coöpteerd worden. Donderdagnacht zijn drie ge wonde leden van de bemanning van het Amerikaanse vliegdekschip „Bennington" overleden. Het aan tal doden is hierdoor tot 94 geste gen. Nog honderd mannen bevinden zich in het ziekenhuis; hiervan be vinden zich veertig in zorgwekken de toestand. Woensdag 2 Juni zal te New Port News een nieuw 38.000 ton metend tankschip, de „Statute of Liberty", te water worden gelaten. De hoeveelheid benzine, die dit schip kan vervoeren, is voldoende voor een stratocruiser om 301 maal de wereld rond te vliegen. Het tankschip, waarvan de bouwkosten 9,5 millioen dollar hebben bedra gen, kan 14.112.000 gallons ruwe olie vervoeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1