Kunstenaars hielpen op hun wijze het rampenfonds Oude gebouwen van Zierikzee vragen dringend restauratie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 29 MEI 1954 - No. 17546 Bedrag van f 108.000 overhandigd In de directiekamer van het Ste delijk Museum te Amsterdam heeft de kunstschilder J. J. Voskuil als voorzitter van de coördinatiecom missie „Kunstenaars Helpen" aan de voorzitter van het Nationaal Kampenfonds, generaal P. Alons, Woensdag een cheque voor f 108.000 overhandigd, de voorlopige op brengst van de loterij die met 1300 schilder- en beeldhouwwerken sinds Februari 1953 door het gehele land Is gehouden. Aan deze actie hebben medege werkt de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kun stenaars, de Nederlandse Federa tie van Beeldhouwers en de Ned. Katholieke Kunstenaarsvereniging. „Toen de stormramp zich over ons land had voltrokken", zo sprak generaal Alons in zijn dankwoord, „hebben de beeldende kunstenaars niet in de zak getast; dat konden zij in het algemeen niet goed doen want zij behoren, zoals bekend, niet tot het welvarendste deel van de natie. Wat zij beschikbaar hebben gesteld zijn de producten van hun geest en talent, en met die produc ten dit welgeslaagde initiatief. Ook zij die doorgaans als hyper-indivi dualisten worden beschouwd heb ben bewezen als de nood aan de man komt een subliem blijk van sociaal saamhorigheidsgevoel te kunnen geven. Boven het financi ële belang van hun bijdrage uit verheft zich de geest waaruit zij is voortgevloeid. De herinnering aan al het leed zal vervagen, maar de blijken van hulpvaardigheid temid den waarvan de actie „Kunste naars Helpen" zulk een eervolle plaats inneemt zullen hun histori sche betekenis niet spoedig verlie zen". Namens de Nederlandse Federa tie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars bracht de toneelspeler Ben Groenier tenslotte de heer Voskuil hulde voor al het werk dat hij persoonlijk aan de actie „Kun stenaars Helpen" heeft besteed. Het plan bestaat een soortgelijke actie in te stellen ten bate van de Mr. J. F. van Royen-Stichting voor een kunstenaars-herstellingsoord. Ingezonden mededeling HRfllERhand Gelei Een vorstelijke handverzorging Standbeeld voor „Bartje" van Anne de Vries Op de dag van zijn vijftigste ver jaardag (Zaterdag 22 Mei j.l.) heb ben enkele leden van het bestuur van het Drents Genootschap aan de bekende schrijver Anne de Vries het ontwerp aangeboden voor het beeldhouwwerk van zijn meest ge waardeerde schepping „Bartje". De Amerikaanse beeldhouwster Suus Berkhout had het kereltje, dat voor bruine bonen niet wilde bidden, meesterlijk getroffen en Bartje's geestelijke vader was dan ook zeer ingenomen met haar ontwexp. Op 4 September a.s., vlak voor zijn tweede vertrek naar Suriname, zal Anne de Vries aanwezig zijn bij de onthulling van het beeld, dat on geveer 1.20 meter hoog zal worden en een nader te bepalen plaats zal krijgen in Assen, de geboorteplaats van de schrijver en tevens hoofd stad van het land van Bartje. Jeugdige dieven leefden als holbewoners Te Bergen (N.H.) zijn twee veer tienjarige jongens aangehouden, die ruim een week geleden waren ont vlucht uit een observatiehuis te Amsterdam. In de beboste duinen rondom Bergen aan Zee hadden zij een hol uitgegraven en ingericht voor een verblijf van langere duur. Het middengedeelte van het hol werd gebruikt als slaapkamer. De politie heeft daar diverse wollen dekens aangetroffen, die van in braak afkomstig bleken te zijn. Het hol was verder voorzien van een provisiekamer en een keukenin richting, compleet met een fles Bu- tagas en komfoor. Pannen en een koksmes, een drietal portemonnaies zaklantaarns en een fototoestel be vonden zich bij de inboedel. Aan leiding tot deze arrestatie was een nachtelijke inbraak in een bakkerij te Bergen-Binnen, waar onder meer voorraden amandelspijs, twintig pond boterdeeg en pakjes roombo ter waren ontvreemd. Bij een in braak die de jongens te Bergen aan Zee uitvoerden, veranderden een bromfiets, portemonnaie en zaklan taarns van eigenaar. De geestelijke leider van Ti bet, de Dalai Lama, heeft besloten in het park van Lhasa, de Tibetaan se hoofdstad, een nieuw paleis te laten bouwen, voorzien van mo derne gemakken, zoals electrisch licht en centrale verwarming. De. Chinese troepen zijn begonnen voor eigen gebruik gebouwen op te rich ten in de nabijheid van Lhasa. De communisten moeten dit werk zelf verrichten, aangezien de Tibetanen, ondanks de aangeboden gunstige lonen, niets voor geregeld werk schijnen te voelen, aldus meldt A.F.P. uit Lhasa. Oorlog en watersnood lieten sporen na Verzakkende Zuidhavenpoort De Zuid-Havenpoort heeft het voordeel veel dieper te zijn gefun deerd, maar aan de Zuidkant is een verzakking geconstateerd, die nog wel niet zo dadelijk opvalt, maar toch gevaarlijk genoeg is om er alle aandacht aan te besteden. Het zeer zware verkeer door deze poort is stellig als oorzaak van deze verzak king aan te wijzen. Lang niet ge ruststellend is de toestand waarin de St. Lievensmonstertoren ver keert. Zou men het heel cru willen uitdrukken, dan is de toren feite lijk in vieren gedeeld. Enorme bin nenwaartse scheuren wijzen daar op. De toren is Rijksbezit en in onze jeugd stond zij voortdurend in de stellingen. De stellingen zijn reeds lang verdwenen, artillerievuur schond het bovenste deel van het gevaarte zwaar en achteraf is wel gebleken, dat de langdurigheid der restauraties lang geen graadmeter zijn voor de omvang. Zo heeft aan de Oostkant weliswaar een stelling gestaan, maar er is nooit iets aan deze zijde gedaan. Vooral het por tiek eist ook dringend herstel. Sinds jaar en dag staat de toren Dringend behoefte aan restaura tie heeft de St. Lievensmonster toren. Het uit 1453 daterende bouwwerk leed zwaar onder artil lerievuur tijdens het laatste jaar van Wereldoorlog II. De toren is Rjjksbezit, maar over restauratie plannen Is niets bekend. Vooral het fraaie portiek heeft dringend een opknapper nodig. voor een ton op de begroting, maar van herstel hoort niemand. Het Go tische huis in de Meelstraat is er al heel slecht aan toe. Om een of an dere duistere wijze blijft de over dracht van het gebouw aan de ge meente traineren. Dit zeldzaam fraaie gebouw vergt een „corset", een binnenwaartse eventuele beton nen ondersteuning, waardoor uit wendige restauratie mogelijk zou zijn. De gevel is nog niet zo bijster slecht. De Nobelpoort is er niet zo slecht aan toe. Als schoonheidsvlek heeft de poort een in de 19e eeuw aangebracht stuk, maar het lijkt wel erg luxueus daar thans over te vallen. Merkwaardig is intussen hoe deze poort „spreekt", nu de bo men zijn weggevallen. Bomen vor men een noodzakelijke stoffering in en rond de stad, maar nieuwe aanplantingen zullen toch wel zo dienen te geschieden, dat de typi sche schoonheid der gebouwen.geen geweld wordt aangedaan of al te veel gecamoufleerd. In dit boom loze tijdperk heeft men nu op ver schillende punten van de stad een kans dingen te zien die voorheen verborgen bleven. Maar met de res tauratie heeft dit alles niets van doen. Het was maar een opmerking tussendoor, die de aandacht niet zal mogen afleiden van de zorg voor de oude gebouwen, die van zoveel belang is, juist in deze tijd nu mo derniseringen en vernieuwingen de liefde voor het oude zouden kunnen verdringen. Bestuur der Joaniter-orde bracht een bezoek aan Schouwen-Duiveland Contacten met eilandelijke evacué's verlengd en verstevigd International Council for Christian Leadership Rede van H.M. de Koningin HM. de Koningin heeft ter ge legenheid van de conferentie van de International Council for Chris- De geëvacueerden uit Schouwen- den op enkele gemeenten passa- tian Leadership een rede gehouden. Duiveland, die kort na de ramp in giers opgenomen, die ook hadden De Koningin heeft daarin de vol- de Kesi4entie onderdak vonden, deelgenomen a.d. contactmiddagen, gende gedachte ontwikkeld: „Zon- Te Dreischor werd even gestopt en der eerst de eenzaamheid te hebben verenigden zich meermalen in de opa Kipj de 0Udste inwoner van doorgemaakt kan de mens niet cantine van het ministerie van O. ons land, begroet en tevens een overgaan tot het zich aaneenslui- K.W., tot het houden van con- kiek van hem genomen. De West- voor „United Christian Action", taotmiddagen, waarvan het initio- h<»* ™mtde voor de Hagenaars Wat in de wereld, die Christus uit- een openbaring, zoals het daar m wierp, geldt, is niet reëel, dat is al- "ef was ulteesaan van het bestuur de hete Meizon in voUe tooi lag te leen Gods leiderschap. Naarmate van de orde van St. Jan. Op deze pralen. Onder de trap bij Westen ons hart daarvoor open is, doen ook middagen heerste een bijzondere Schouwen werd gepleisterd en de WHePtawonder1fdat de mensheid n'e' ""fT ™brSê toch, onder God^ leiding, het zout door dc tegemoetkoming tromen die de Zuid-Hollandse en der aarde zal blijken te zijn, al be- de initiatiefnemers. Dankbaar Zeeuwse eilanden schelden. Na- grijpen wij niet hoe. Wij zullen on- voor deze houding meenden de tuurlijk werd een tnp gemaakt ze krachten moeten aanwenden voormalige evacué's iets te moeten naar Schelphoekgat, waarbij «non hut var, niinn» met leken-deskundigheid enige uit- voor het behoud van allen revancheren voor de hartelijkheid leg werd gegeven over het enorme u.|. .en het medeleven in moeilijke da- werk dat hier door Dijkherstel is Hillary ziek op berg gen ondervonden. gewrocht. Sis Edmund Hillary, de overwin- Enigen hunner spanden zich er Gedenkbord als souvenir naar van de Mount Everest, heeft VOor het bestuur der Joaniterorde In Zierikzee terug wachtte in het op een hoogte van ongeveer 7.500 ujt te nodigen een bezoek aan Ver.Gebouw een eenvoudige kof meter op de hellingen van de Ma- Schouwen en Duiveland te komen fiemaaltijd waaraan door een 80 kaloe, in het Himalaya-gebergte, brengen na de drooglegging en het personen werd deelgenomen. Daar longontsteking opgelopen. Bij de begin van wederopbouw. Deze in- was het dat Ds. J. P. van Roon expeditie bevinden zich twee artsen vitatie werd gaarne aanvaard en zo woorden van welkom sprak tot de Naar verluidt zal een Amerikaanse togen op Hemelvaartsdag de Hage- Haagse gasten op het ontworste- expeditie, die dezelfde berg be- naars naar Schouwen, waar ze lende en boomloze eiland, hen dan- klimt, zorgen voor penicilline en hartelijk werden verwelkomd. Ook kend voor de betoonde hartelijk- zuurstof. enige oud-Zeeuwen, thans in de re- heid die de evacué's in Den Haag sidentie woonachtig, waren van de ondervonden, waarbij contacten partij. werden gelegd, die nu nog niet ver- Tien Finnen, die in Lapland flauwd bleken te zijn. Hierna ging bij de Russische grens wonen, zijn A"P over nel euana Z.eerw. voor in gebed. Bij het be- gearresteerd op verdenking van spi- jy[et een drietal autobussen werd gin van de maaltijd herinnerde onnage voor Rusland, aldus een me- een tocht door Duiveland en daar- burgemeester Jhr. Schuurbeque dedeling van de geheime politie te na door Schouwen gemaakt, waar- Boeije aan het evacuatiebevel na Helsinki. Er waren „geheimzinnige bij men heeft kunnen constateren de ramp, welk decreet node moest lichtsignalen" waargenomen bij de wat zich hier heeft afgespeeld worden uitgevaardigd, wat werd huizen van de Finnen, die onwettig maar tevens dat men ook niet stil- verzacht door de liefderijke ont- de Russische grens zouden over- zit, maar opbouwt zij het wellicht vangst in Den Haag door de Joa- schreden hebben om „buitenlandse meer voor het komend geslacht, niter Orde, die zo heel veel voor de vertegenwoordigers te ontmoeten, opdat het hier weer werk en verdrevenen heeft willen doen, aldus de mededeling. brood zal vinden. Onderweg wer- waarvoor Z. Ed.achtb. de orde har telijk dank zei. Hij liet die dank vergezeld gaan van het aanbieden n 1 van 6011 ^raai wandbord, waarop: Ontploffing aan boord van Amerikaans „watersnood 1953, zierikzee" met r 0 daaronder het wapen van Zierik zee. Namens de Joaniterorde dankte Jhr. de Brauw voor het ontvangen geschenk en de hartelijke woorden tot hen gesproken, daarbij herinne- Aan boord van het 32000 ton me- lucht ingestuurd om de dekken vrij aa" tende Amrikaanse vliegdekschip te maken voor de gewonden. Dat J3™ c°™S- „Bennington" heeft zich Woensdag er niet meer slachtoffers zijn ge- een ontploffing voorgedaan, waar- vallen, was te danken aan het feit, den dje werden gelegd en de grotö na brand uitbrak. Volgens de laat- dat het merendeel van de 2.800 op- ondervonden hariellfkheid van al- ste cijfers zijn 91 opvarenden om varenden in het achterschip aan het len 0 verzoek van ds van Roon het leven gekomen en 201 gewond, ontbijt zat. d daar0D een str0Dhe van ons Van de zijde van de Amerikaanse Volgensreen.der opvarenden was Volkslied gezongeni ^nmiddeUUk Marine, die onmiddellijk een onder- men de brand, welke na de ont- gevoigd door het Zeeuwse Volks- zoek heeft ingesteld, zijn er geen plotting was uitgebroken, na vier ,ied en het popula(r geworden M. aanwijzingen gevonden, die op sa- uur meester. C.D.-lied: „Toch oor aolles ier wf botage zouden wijzen. De Amerikaanse minister van ma- g0ed|» Aan het slot van deze ge- De explosie deed zich voor, toen rine, Charles Thomas, die aan boord zellige maaltijd werd medegedeeld het vliegdekschip, dat voor een van het schip ging, toen dit te dat het wandbord door een com- oefentocht langs de Amerikaanse Quonset op Rhode Island was aan- missie uit de contactmiddagen aan Oostkust uit de basis Norfolk was gekomen, prees de moed van de ge- z.K.H. Prins Bernhard zal worden uitgevaren, zich 75 mijl uit de kust wonden en de wijze, waarop het aangeboden ter gelegenheid van bevond. Volgens de gezagvoerder, reddingswerk was aangepakt. diens benoeming tot Landscom- kapitein-ter-zee Raborn, vond in 't President Eisenhower heeft de mandeur der Orde van St. Jan. voorschip een ontploffing plaats, opvarenden van de „Bennington" Boordevol met herinneringen wat toen de eerste groep vliegtuigen op- en de nagelaten betrekkingen van gezien en genoten was, zijn de gas- gestegen was. Onmiddellijk werd de slachtoffers zijn leedwezen be- ten Vrijdag naar de Residentie te- ook de rest van de toestellen de tuigd. ruggelceerd. Het is nog geen vijjtig jaar gele den dat een vooraanstaand burger van Zierikzee een bedrag van f 28000 in het vooruitzicht stelde voor restauratie van de Noord-Ha venpoort, een restauratie, die toen reeds noodzakelijk was. Het is nooit voor elkaar gekomen met die f 28000 want de gemeente moest er nog een duitje bijleggen en voordat de plan nen hun beslag kregen, was de min naar van oud-stedenschoon over leden. Er is thans geen aanbod van een geldsbedrag om de monumenten der stad te restaureren, maar dat houdt zeker niet in, dat restauratie niet nodig zou zijn. Die restauratie is juist heel dringend nodig, want jaren van financiëel onvermogen, oorlog en watersnood hebben de oude gebouwen geen goed gedaan. Monumentenzorg ressorteert onder het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en we hebben nog pas gehoord, uit de mond van minister Cals zelf, dat „slechts" f 5.000.000 jaarlijks voor 't herstel van oude gebouwen kan worden uitgetrokken. Vijf millioen is een slordige cent, maar ontstel lend onvoldoende om aan de vraag te voldoen. Daarom wordt het pro bleem der restauratie in een stad als Zierikzee, die het moet hebben van de oude gebouwen, met het jaar groter. Van een alarmtoestand is beslist nog geen sprake, maar roos kleurig is de zaak toch niet. Op een der raadsvergaderingen in het re cente verleden werd geattendeerd op „kogels uit de oorlog", die sinds 1944 in de muren zitten. Die kogels zullen wel niet veel kwaad meer doen, maar bleef het daar maar bij. De Noord-Havenpoort is het ergste zorgenkind. Sterke steenaan tasting en morteluitval zijn uitwen dige tekens, dat 't van binnen niet helemaal goed zit. Men mag veron derstellen dat afdoend herstel het tienvoudige zou vergen van hetgeen de meelevende burger van destijds er voor heeft willen neertellen. Het Zierikzees stadhuis in de Meelstraat, waarvan de unieke hou ten kap, in de vorm van een omgekeerd schip, binnenkort zal wor den gerestaureerd. FEUILLETON 57 vliegdekschip eist 91 slachtoffers 201 andere opvarenden werden gewond ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL door Henk van Heeswijk „Wil jij met me trouwen, lieve ling?" „Al was het dadelijk, Joop". „Je meent het?" vroeg hij opge togen. „Ja, als jjj wilt trouwen, dan zeg ik geen neen". Hij dacht een poosje na. Was hij even een gelukskind? „Weet je, wat we doen?" ver volgde hij; „morgen ga ik naar je vader en zeg ik, dat we van el kander houden en vraag ik tevens zijn toestemming tot een officiële verloving. In October verloven we ons dan en volgend voorjaar trouwen we. We moeten toch eerst spullen hebben, nietwaar? Ik kan je toch moeilijk op ons ka mertje boven de garage gaan in stalleren. Nee, we moeten een be hoorlijk huisje met aardige meu beltjes hebben". „Meubelen is nog wel aan te komen, maar een huisje, Joop! Je denkt misschien in zo'n klein dorp dat zo vergeten ligt, is toch geen woningnood. Maar het zal werke lijk niet meevallen, om hier een huisje te krijgen". „Nou ja, dat bespreken we nog wel eens. Het behoeft ook niet zo groot te zijn. Desnoods een ge deelte. In ieder geval houden we het voorlopig op het voorjaar. Onze zaak gaat op het ogenblik uitstekend en als ik zuinig aan doe, kan ik het volgend jaar wel voldoende geld bij elkaar hebben om meubelen te kopen. En als we dan een beetje geluk hebben met een huisje dan kruipen we daar met z'n tweetjes in. Hoe lijkt je dat?" Ze nestelde zich dicht in zijn armen. „Joop, het is gewoon een sprookje. Ik wou maar, dat het al voorjaar was. Maar zeg eens, jij spaart niet alleen, ik doe ook mee, hè? Wat denk je wel? Ik heb een behoorlijk bedrag op mijn boekje staan en bovendien heb ik al zo het een en ander, dat ik van vader krijg, als ik ga trou wen. Zie je, dat is van ons moe dertje Joop wist, dat haar moeder al enige jaren dood was. „Hield je veel van haar, - Greet?" „Bijna zoveel als van jou, jon gen. Ze was altijd zo'n schat. Dik wijls lag ze op bed en dan hiel den we haar om beurten gezel schap en dan lag ze te vertellen van vroeger. Ja, we missen haar heel dikwijls Hij legde beschermend zijn arm om haar heen. „Lieveling, van nu af aan zal ik je vertroetelen, hoor? We zulen nooit geheimen voor elkaar hebben, nietwaar? En niet meer kibbelen, want we hou den veel te veel van elkaar". „Mijn eigen, lieve Joop „Greet, schat, welk een geluk is ons ten deel gevallen HOOFDSTUK VI. De volgende morgen knapte Joop zich extra op. Hij schoor zich zorgvuldig en trok zijn nieu we pak, dat hij veertien dagen geleden gekocht had, aan. Fred, die de ontbijttafel opruimde, keek verwonderd. „Wat ben je deftig! Ga je soms aantekenen met Greet" „Bijna", antwoordde zijn vriend lachend. „Je sliep gisteravond al, toen ik thuis kwam, anders had ik het je al eerder verteld. Felici teer me man, ik ga vanmorgen naar papa Van der Berg om de hand van z'n dochter. We willen ons over drie weken verloven en enhet volgend voorjaar trouwen we". Fred luisterde met open mond en liet van verbazing haast een bordje uit zijn handen vallen. „Goeie genade", zei hij, zijn vriend een beetje jaloers aankij kend, „ik moet zeggen, jij zet schot achter de zaak. Nu, kerel, van harte. Jammer, dat het tus sen Annie en mij uit is, anders zouden we met z'n vieren een feestje kimnen hebben". Joop klopte hem bemoedigend op de schouders en antwoordde lachend: „Maak jij je maar geen zorgen, beste jongen, ik heb zo het idee, dat het met jou en An nie nog wel in orde zal komen". „Ik weet het niet", zei Fred mis troostig; „ze is weg van die graaf Van der Waerde en als hij werkelijk serieus werk van haar maakt, dan heb ik vanzelfspre kend geen schijn van kans meer". „Zover is het nog niet", meen de zijn vriend luchtig, „en voor die tijd zou ik me hierover maar geen zorgen maken". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5