oeé véihgsi sfóofl srm V.V.V.-Werk Stad en Provincie Twee derde der wereldbevolking verkommert door voedselgebrek Ingezonden mededeling ZIERIKZEE Mej. A. J. van Westen Cd., werk zaam in het Diaconessenhuis te Dordrecht, slaagde aldaar voor het diploma Ziekenverpleging A. Rotterdams bezoek aan Zierikzee Een groep touristen, leden van de Nederlandse Reisvereniging, afkora- taak der Bevolking Hemelvaartsdag heeft wel bewe zen dat het eiland nog in trek is. De Westhoek zag een touristenin- vasie, die wel heel opmerkelijk kan worden genoemd. Ook Zierikzee kreeg zijn portie en tegen de ach- tergrond van liet blijkbaar overal stóïïg'^tllottoda^rbraSt op He- bestaande verlangen het eiland te melvaartsdag een bezoek aan zien, willen wij, zij het met de neus Schouwen-Duiveland. Vrijwel het boven op het seizoen, het V.V.V.- gehele eiland werd in ogenschouw werk speciaal te Zierikzee nog genomen. Een der deelnemende da- eens ter sprake brengen. V.V.V. mes had het ongeluk een zilveren heeft de tendens in het touristen- broche te verliezen, waaraan zij verkeer zeer wel onderkend en de zeer was hecM. Bij wijze vanuit. verwachting leeft, dat juist dit jaar zondering geven wjj met het 00g e. vreemdelingen naar hier op eventueel vinden van't kleinood zullen komen. In dit opzicht wordt hierbij he, adres van betrokken de Hemelvaartsdag symptomatisch dame. mej p de j stadhou. genoemd voor de belangstelling, d.e dersweg 46 Rotterdam, er juist nu voor Schouwen-Duive land bestaat. De taak van V.V.V. KERKWERVE wordt hierdoor aanmerkelijk ver- zwaard. Zij immers moet service k/c „zuster in t zilver geven aan de vreemdelingen en al- Dinsdag 1 Juni herdenkt zuster les doen wat dit vreemdelingenver- van Zijp het feit, dat zij een kwart keer ten goede komt. Voor een juist eeuw geleden als wijkverpleegster begrip evenwel moeten we nog een door de afdeling van het Groene stukje terug. De belangstelling die Kruis werd aangesteld. Dit feit zal ook thans aan de dag treedt, is uit- die dag herdacht worden in het café vloeisel van het door V.V.V. in het Neele, waar te half drie 'n officiële verleden verrichte werk. Nu juist receptie plaats heeft, waarbij ver- de omvang van dit werk toeneemt schillende autoriteiten tegenwoor- ligt er op dit prachtige terrein van dig willen zijn. Na de officiële het particuliere initiatief een kans, plechtigheid bestaat voor particu- waarvan geprofiteerd moet worden, lieren gelegenheid de zuster met V.V.V. wil niets liever, maar zij kan haar zilveren jubileum geluk te het niet alleen. Ze kon het niet en wensen, zal het nooit kunnen. De bevolking Goede vangst, sportvissers! Uw tuig is natuurlijk prima in orde Vergeet niet dat geen vissers uitrusting compleet is zonder een pakje Sterling, want met zo'n heerlijke sigaret van Sterling shag is het vissen een dubbel genot! in alle schakeringen moet achter dit DUIVENDIJKE werk gaan staan. Vreemdelingen- Oud-havenmeester overleden verkeer is belangrijk voor de za kenlieden, maar feitelijk voor elke Alhier is op 72-jarige leeftijd inwoner van de stad. De komst van overleden de heer M. Bakker, oud vreemdelingen is een stimulans Havenmeester van de haven Scha- voor de overheid de stad zo zorg- rendijke. De begrafenis zal heden vuldig mogelijk te verzorgen, het (Zaterdag)middag te Looperscapelle geeft vertier en de voortdurende plaats vinden, zekerheid niet vergeten te zijn. Het bezoek schept een „goodwill", die l_.anaiaatenlijsten niet altijd kristalliseert in klinken- Gemeenteraadsverkiezing de munt, maar in zoveel opzichten De candidatenlijsten voor de ge- nuttig en zelfs onontbeerlijk is. meenteraadsverkiezing, die op 30 We leven in een periode waarin juni gehouden zal worden, zijn als het sociaal tourisme zich meer en volgt samengesteld: meer begint baan te breken. Ook Lijst 1 A.R.: 1. I. W. Padmos, 2. op dit terrein ligt een taak voor o. B. Boot, 3. J. M. Stoel, 4. C. J. V.V.V. Zij immers moet waken te- v. d. Bijl Jz., 5. J. Boot Pz., 6. Jac. gen uitwassen en in het algemeen Folmer, 7. J. van Wouwe, 8. D. M. alles doen om de stroom letterlijk de Jonge. en figuurlijk zo goed mogelijk op Lijst 2 V.V.D.: 1. F. G. A. de Wilde te vangen. Maar alweer we zijn Lijst 3 P.v.d.A.: 1. N. L. Hoogen- bang dat ons verhaal eentonig boom, 2. Jac. van Oeveren, 3. C. wordt het V.V.V.-bestuur kan Kloet en 4. W. Bos. het niet alleen. Het heeft de morele Lijst 4 C.H.U.: 1. A. N. Kloet, 2. en vooral ook financiële steun nodig A. J. Dalebout en 3. M. v. d. Schelde van de inwoners der stad. Zijn wij Cz. wel ingelicht dan bestaat de kans dat in een wellicht niet al te ver verwijderde toekomst, althans een deel van het V.V.V.-werk over heidstaak wordt. Dit houdt konse- kwesties in, die wij nu nog niet kun- RENESSE Echtparen uit rampgebied naar Putten (Gld.) In staat gesteld door een collecte nen overzien. Feit echter is, dat welke vorig jaar werd gehouden juist de bloei van V.V.V. in de di- onder de leden van het Christelijk versje streken graadmeter zal zijn Nationaal Vakverbond, over geheel voor de zorg, die in dat geval de Nederland, brachten 54 personen overheid aan dit belangrijke werk (waaronder 4 echtparen) uit het zal geven. Meer dan ooit is het rampgebied van Schouwen en Dui- daarom noodzakelijk dat de bevol- veland, een week gratis vacantie king van Zierikzee gaat staan ach- door in het vacantie-oord van het ter het V.V.V.-werk. Vooral de za- C.N.V. te Putten (Geld.) Twee zus- kenlieden dienen te beseffen dat de ters van het T.B.C.-fonds „D.È.L. vreemdeling honderd procent eist, Host", dat onder beheer staat want hij kan tenslotte zijn geld ook van het C.N.V., hadden de leiding overal elders besteden. Dit te geven over deze groep. In de rustige en zal wel eens moeilijk zijn, maar prachtige omgeving werd volop ge niet genoeg te waarderen zijn de noten van uitstapjes en wandelin- voordelen, die zulks oplevert, want gen. Naar het Westen van ons land de ervaringen hier opgedaan berei- werd een fraaie autotocht gemaakt, den de weg voor andere vreemde- De laatste avond werd door de gas- lingen of versperren die. Zo is dat ten een Zeeuwse bonte avond ten nu eenmaal in het leven. beste gegeven, onder leiding van mevr. Steendam uit Zierikzee, wel- ke zeer in de smaak viel bij de ge nodigden. Dankbaar en gesterkt door het genotene, keerden zij per autobus weer naar Schouwen-Dui veland terug. vertoond, t.w. „IJspatrouille", „Bo venwindse Eilanden" en een film over de Engelse Garderegimenten, over het leven van Koningin Elisa beth en de kroning van deze vorstin In de pauze werden de aanwezigen op diverse tractaties onthaald, waarna tot slot de film „Vrij en Blij" werd vertoond. Majoor Speek sloot met een pro pagandistisch woord deze ontspan ningsavond. NIEUWERKERK Eerste na-rampse huis onder de kap Een heldere vlag woei gistermid dag in de lauwe wind. Die vlag stond op het eerste nieuwe na de ramp gebouwde huis alhier, dat gisteren onder de kap kwam. Het is de zaak in electrische artikelen van de heer W. A. Lievense aan de Ring. Het huis vormt een mijl paal in de herbouw, die het over denken ten volle waard is. Zullen wij berusten in millioenen-ellende Actie in Nederland om te helpen Dc Voetbalwedstrijd Ajax—Blauw Wit Vanavond (6 uur) wordt, zoals be- Twee sterke soorten iepen in aanplant Het „Iepenziekte-comité" dat is opgenomen in het Instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur, heeft sedert 1928 gezocht kend de belangrijke voétbalwed- naar legen de iepenziekte resistente strijd Ajax-Blauw Wit gespeeld, vormen van de iep. Beide elftallen komen in een zo Het onderzoek naar de resistentie sterk mogelijke bezetting uit en de van de zaailingen leverde twee re- wedstrijd is voor Schouwen-Duive- sistente soorten iepen op, die voor land zeker een bijzonder sportief de handel zijn vrijgegeven. Het zijn evenement. Wij vestigen nog de de iep „Christine Buisman", afkom- aandacht op de extra bussen, die in stig uit Spanje en de iep „Bea verband met deze wedstrijd zullen Schwarz", afkomstig uit Frankrijk, rijden. Om vijf uur n.m. vertrekt De iep „Christine Buisman" is de bus vanaf het Kraanplein te zeer resistent tegen de iepenziekte, Zierikzee. doch heeft veel last van z.g. invu- ren. Bovendien groeien de bomen BROUWERSHAVEN niet snel uit tot zware bomen en zijn gvoelig voor de wind. De iep „Bea Schwarz", die even eens zeer resistent is, heeft een aan- Dinsdagavond gaf de plaatselijke zienlijk betere vorm, doch blijft nog afdeling van Steun Wettig Gezag wel achter bij de alombekende alhier voor de leden van de Nati- (Franse) „Hollandse iep". onale Reserve met hun dames een Beide exemplaren zijn op vele ontspanningsavond. Burgemeester plaatsen in Nederland, vooral langs J. L. van Leeuwen opende deze wegen, aangeplant. avond met een welkomstwoord en releveerde de gebleken noodzake lijkheid van de Nationale Reserve, BROEK OP LANGEDIJK. Aan waarbij hij o.m. wees op de belang de veiling van de Langedijker rijke diensten, welke in de ramp- Groentecentrale te Broek op Lan- dagen door de leden zijn verricht, gedijk zijn Vrijdagmorgen de eerste Een bijzonder welkom riep hij toe vroege aardappelen van de koude aan de veldprediker der Nationale grond verkocht. De aanvoer bedroeg Reserve, aan Overste de Feiter, m totaal 190 kilogram, de prijzen majoor Speek, kapitein Terhorst en waren 54, 60 en 61 cent per kg. Door kapitein Kloosterman. De plaatse- het koude voorjaarsweer kwam lijke bestuursleden van S.W.G. wa- deze primeur precies een week later ren op deze bijeenkomst eveneens «lan vorig jaar op deze veiling. aanwezig. Er werden diverse films Rijdend miniatuur-drama Een klein rijdend drama heeft zich afgespeeld in een tramwagen van lijn 24 te Am sterdam, die va nhet Stations plein op weg was naar het Stadionplein. De tram was juist vertrokken toen een vrouwelijke passagier een na burige medereiziger in het ge zicht sloeg. Zij verklaarde bij de drukte van het instappen een hand te hebben gevoeld en vastgegrepen in haar tas die bleek te zijn geopend. Er werd niets vermist, en terwijl de discussies oplaaiden bleef de tram verder rijden. Bij het eindpunt heeft de vrouw de man die zij had geslagen aan gewezen aan een agent van politie op het Stadionplein. Beiden zijn op het bureau Warmoesstraat verhoord, en daarna vrijgelaten, maar het onderzoek wordt voortgezet. „Er wordt honger geleden in de wereld. Door millioenen mensen. Door tientallen millioenen. Zij ster ven van' de honger. Nu, op dit ogenblik. Menselijke lichamen wor den geraamten. Kinderen schreien zich dood van de honger, drogen uit, vermageren tot op het been, verzieken en gaan dood. Millioenen Dat is werkelijkheid van vandaag op een afstandje van één dagvlie gen. In feite leeft en sterft twee derde van de wereldbevolking in honger, ziekte en armoede". Deze bewogen woorden lazen wij in het blad „Plein 1954", het orgaan van een groep, die als eerste doel heeft gesteld een bedrag van een millioen gulden beschikbaar te stellen voor het Kinderen Nood fonds der V.N. Daarna zal ge poogd worden een einde te maken aan de schandelijke voedselover- schotten. In het blad heet het nl. verder: „Als we het probleem van de voedseloverschotten eens open lijk, degelijk en halstarrig in dis cussie brachten?" Wij alleen kunnen, ja moeten helpen. Voor een rijksdaalder kun nen drie kinderen van de ver schrikkelijke framboesia worden verlost door het toedienen van twee penicilline-injecties. Voor een gulden kunnen zes kinderen tegen t.b.c. worden ingeënt. "Wie een pakje sigaretten aan breekt, bedenke dat hij hiermede een bedrag gaat verroken voldoen de om een kind van framboesia te bevrijden of voldoende om drie kinderen een extra portie rijst te laten eten. Wat het Noodfonds met de f 1000.000 gaat doen? 75.000 kin deren gedurende een jaar elke dag een beker melk bezorgen; 260.000 kinderen een jas of manteltje schenken of 600.000 kinderen in enten tegen t.b.c. Doet U ook mee voor de milli- oenenjeugd in nood. Adhaesiebe- tuigingen kunnen per briefkaart worden verstuurd met naam en adres aan „Plein Azië", Den Haag. Het gironummer is 100200. Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren: 22 Mei Jannetje, d. v. Nicolaas Stoffel Krabbe en van Geertruida Vroeg in de Weij, wo nende te Nieuwerkerk. Gehuwd: 21 Mei. Andreas Fran- ciscus Blommaert, 24 jaar en Wil- helmina Everdina Schillemans, 28 jaar. Overleden: Neeltje Bolijn, 61 jaar, ongehuwd, dochter van Nico laas Bolijn en van Maria Flikweert Overbruggingsuitkering aan landbouwers De uitbetaling van een wekelijkse overbruggingsuitkering aan land bouwers in het rampgebied, is vo rige week beëindigd. Gulle touristen De Rotterdamse touristen, le den van de Nederlandse Reis vereniging, die met Hemel vaartsdag een bezoek brachten aan Schouwen-Duiveland, heb ben het eiland onder deskun dige leiding bezien. Ze waren er hoe dikwijls zullen we dit nog moeien meilden? - diep onder de indruk van de door het zeewater teweeggebrachte verwoestingen. Teruggekeerd in Zierikzee wisten zij wat er te doen stond. „Dit eiland moet beplant" zeiden de mensen unaniem. Fluks werd een col lecte gehouden ten bate van 't Boomplantcomité, die f 80 op bracht. Ingezonden mededeling Vulpenhouders met gold- plated pen, extra groot inkt- reservoir, vergulde clip en vacuum-vulsysteem. Dit zijn eigenschappen, die U van werkelijk goede vulpen nen kunt verwachten, van vul pennen dieaanmerkelijk meer kosten dan de prijs die U er voor gaat betalen. Want alleen door het feit, dat U deze pen over de post gaat bestellen en onze postorder-afdeling op minimale kosten werkt, is het mo gelijk zo'n volslagen vulpen te verkopen voor nog geen gulden. Onze post- klanten kunnen zo'n gold- plated vulpen bestellen in de kleuren grijs, zwart en rood (en er zijn er honderden die er meer dan één nemen), voor winkelcentrum binnenweg tel. k 1800- 117680 r'dam IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND Waterstaatkundige logica, gemiste kans zonneweelde en levenssymbool Ontspanningsavond Nationale Reserve KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort: P. J. de Geeter, Deventer. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Wieringermeer: vicaris A. Bos, Gemert. Geref. Kerken Beroepbaar: cand. H. J. Kouwen- hoven, Delft. Beroepen te Domburg-Westkapel- le: O. van Noort, Nieuwendijk. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Tweetal te Utrecht: G. Jansen, Leeuwarden en W. G. Visser, Sche- veningen. De „Karei Doorman" is voor een bezoek van vijf dagen in New York aangekomen. Schout bij nacht-vlieger H. Schaper, vlag officier van de marine-luchtvaart- dienst, die, zoals bekend, de reis van de „Doorman" meemaakt, zal Vrijdag in Washington een onder houd hebben met Amerikaanse ma rine-autoriteiten. Ook zal hij gedu rende zijn verblijf aldaar 'n krans leggen op het graf van de Ameri kaanse onbekende soldaat. Voor een goed begrip van de si tuatie zij hier medegedeeld, dat Eilandman niet is gekozen in de commissie van vertrouwden, die zal adviseren inzake de netelige materie van de samenvoeging der eilandelijke polders en waterschap pen. Eilandman gelooft dat Gede puteerde Staten van Zeeland uiter mate door dit feit tekort zijn ge daan. Zonder ook maar een zweem van zelfingenomenheid zou Eilandman er toch op willen wij zen, dat hij op het punt van wa terschappen alles achter de rug heeft. Hij heeft in de rampnacht uren om niet te zeggen een nacht in het ijskoude water rondgestapt en middels zijn rioolputje is hij rechtstreeks aangesloten op de Zou te gracht te Zierikzee, die voorheen en thans nog wel een beetje een der ernstigste waterstaatkun dige problemen vormt van de laat ste jaren. Zodra het zeewater, dat toch de polders en waterschappen bedreigt, ook maar enigszins op temperatuur is gekomen, trekt Eilandman naar de zeedijk om in dat water te zwemmen en tegelij kertijd houdt hij een oogje in het zeil, soms op eenzame dijkstukken waar geen sterveling doorgaans een voet zet. Men heeft Eilandman ver teld, dat het bezit van grond cri terium is voor het ingeland zijn. Hij wil dit graag beamen, maar Eilandman heeft toch een tuin, die hij tot voorwerp van talloze we tenschappelijke grasinzaaiproeven heeft gekozen. Die tuin zegt- alles zou hij menen. Er staan zelfs vio len in en het gras ziet zo groen als een biljartlaken en de bolletjes hebben het ook gedaan. Dit alles in aanmerking nemend zou Eiland man toch wel wat meer invloed willen hebben op de waterstaat kundige ontwikkeling van het eiland. Hij wil daarom Gedepu teerde Staten nog een laatste kans geven. Tot het eind van deze maand stelt hij zich ter beschik king. „Het is heerlijk weer", zei de postbode van morgen en zelden heeft Eilandman een sterkere aan drang gevoeld om iemand gelijk te geven op dat glorieuze van zomer- zonneweelde doortrokken moment. Zo kruipt het bloed of liever het zweet waar het niet gaan kan. Wil men niet schrijven over de Geneefse conferentie, die mach teloze worsteling der groten om de wereldvrede wat steviger te ver timmeren, dan moet het weer maar het weer zijn. Met Hemelvaartsdag heeft Eilandman door de band ge nomen weer al witte spillebenen genoeg gezien. Wat zijn er weinig Adonissen mei de bruingebrande borst van een worstelaar en wat is de categorie koffiekleurige maag- dekijns dun bezet. Als de winterse ver broeiing aan het klare zonne licht wordt prijsgegeven maakt een mens een geestelijke worsteling door, die hem heugt. Een glimp heeft Eilandman gezien van de stoet der menselijke kx-eeften, de zongeschroeide strandgangers, die 's avonds huiswaarts keerden, om een lange nacht koortsig te wente len onder klamme lakens. ^laar heeft U ook een foto gezien van Scheveningen en bent U ook zo dankbaar op Schouwen-Duiveland te wonen? Eilandman wil een bod doen op de oersterke varen, die het zee zout doorstond. Zij is imponeren- der dan de orchideeën van Euro pa's Zuidkust en al de bloeiende pracht van de Betuwe erbij. Deze varen is een excursie waax-d. omdat zij symbool is van het zo zwakke, maar ook weer zo sterke leven, dat zelfs zich baanbreekt op de ge chloreerde zoutvelden van het stof fige eiland Schouwen-Duiveland. De zon schijnt over bozen en x-echtvaai'digen, volgens een Schi-if- tuurlijke mededeling, maar op Schouwen-Duiveland komt er nog een extra straaltje genade bij. Had den we het kunnen denken vex'le- den jaai-? Hadden we bv. kunnen denken dat op dit ogenblik Nieu- werkerks eerste na-rampse woning al onder de kap staat? Eilandman had niet durven wedden, want een jaar lang zou hij angstig zijn ge weest voor zijn schamel aards be zit, vooropgesteld dat zulks inzet was geweest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2