De verdediging van Zuid-Oost-Azië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Leerlingengroep uit Overveen heeft er hete dagen opzitten ZATERDAG 29 MEI 1954 No. 17546 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling (3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma». 15 mm) f 1.— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zferikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave- N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Verslag van admiraal Radford aan Amerikaanse Congrescommissie Admiraal Arthur Radford, voor zitter van de commissie van Ame rikaanse stafchefs, heeft de com missie voor buitenlandse aangele genheden van het Huis van Afge vaardigden medegedeeld, dat de Verenigde Staten met nationalis tisch China, Groot-Brittannic, Aus tralië, Nieuw-Zeeiand, de Filippij nen en nog andere, niet nader ge noemde Zuidoost-Aziatische lan den, onderhandelen over het slui ten van een verdedigingsverdrag, aldus Is te Washington van wel ingelichte zijde vernomen. Bij deze onderhandelingen was nationalistisch China tot nu toe nog niet genoemd, zulks op wens van Groot-Brittannië, dat zelf de com munistische regering te Peking er kend heeft en dat er tegen was dat de Chinese nationalisten in een Aziatisch beveiligingsverdrag zou den worden betrokken. Indo-China Van dezelfde zijde wordt verno men dat admiraal Radford de com missie voorts heeft medegedeeld dat Indo-China geenszins door het "Westen is afgeschreven en dat Mevr. de Castries doet beroep op de wereld Leven van krijgsgevangenen in gevaar Mevrouw de Castries, de vrouw van de verdediger van Dien Bien Phoe, heeft een beroep gedaan op het Internationale Rode Kruis en andere instellingen, om er voor te zorgen, dat de krijgsgevangenen uit Dien Bien Phoe en mogelijk zelfs uit de Vietminh medische bijstand krijgen. Zij zegt in een voorzichtig opge stelde brief, dat het er naar uit ziet, dat de Vietminh niet verweten kan worden, dat zij tegen de oorlogs- wetten handelen. „Onze gewonden en zieken worden, naar het er naar uitziet, evenals de hunne behan deld, maar de Vietminh hebben noch het voedsel en de medicijnen, noch het medische personeel die onmisbaar zijn voor de overleven den." Zij zegt, dat men het in het heersende klimaat niet lang kan uithouden op een handvol rijst per dag en een behandeling der won den met slechts gekookt water en verband. Zelfs al zou spoedig een staken van het vuren komen, waar op de gehele beschaafde wereld hoopt, dan zou het nodig zijn, dat neutarle landen en vooral In dia, dat reeds onder andere om standigheden de rol van bemid delaar heeft gespeeld voor me disch personeel en uitrustingen, als mede voor medicijnen en voedsel zorgen ten behoeve van de gewonde en niet gewonde krijgsgevangenen. Inmiddels hebben de Fransen na de evacuatie van de laatste gewon den uit Dien Bien Phoe een gebied met een straal van 10 kilometer om Dien Bien Phoe tot „veiligheids- zóne verklaard, teneinde het ver plegende personeel van de Vietminh in de gelegenheid te stellen zich te rug te trekken. Hoofd Landbouwhersfel naar Irak Opnieuw hebben de Verenigde Naties een beroep gedaan op ver schillende Nederlandse experts om behulpzaam te zijn bij de uitvoering van een aantal projecten van tech nische hulp aan minder-ontwikkel- de gebieden. Ir. S. Herweijer te 's-Gravenhage hoofd van de afdeling landbouw- herstel van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening en sinds kort directeur van de Cul tuur-Technische Dienst als opvol ger van dr. ir. F. P. Mesu, is door de Voedsel- en Landbouworganisa tie voor de tijd van een maand ter beschikking gesteld van de regering van Irak, om te adviseren met be trekking tot de plannen voor het herstel van de door de watersnood getroffen gebieden. Ir. Herweijer is reeds via Rome naar Bagdad vertrokken. nieuwe plannen voor zijn verdedi ging worden opgesteld. De Amerikaanse regering heeft de commissie verzocht een bedrag van 1.133.000.000 dollar, dat voorde periode medio 1954-medio 1955 was uitgetrokken voor hulpverlening aan Indo-China, te mogen bestem men voor andere Aziatische gebie den. Hier is nog niet over gestemd. HOE WARM HET WAS IN HET DOMEIN Zij droegen een steentje bij tot de wederopbouw Hanoï zal worden verdedigd De commissie voor de nationale defensie, die Woensdagavond het rapport van de generaals Ely, Sa- lan en Pélissier over de militaire situatie in Indo-China heeft bestu deerd, is van mening, dat Hanoi kan en moet worden verdedigd, aldus is uit welingelichte kringen te Parijs vernomen. Er is geen sprake van een zich terug trekken op Hai phong, zoals het gerucht wilde. Besprekingen te Washington beginnen drie Juni Te Londen is gisteren (Vrijdag), officieel medegedeeld, dat de mili- taire-stafbesprekingen te Washing ton, waaraan vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, de V.S., Australië en Nieuw-Zeeland deel nemen, drie Juni zullen beginnen. Engeland zal worden vertegen woordigd door Sir John Harding, chef van de imperiale generale staf. Maatregelen ter versterking van Franse strijdkrachten voor Indo-China Het Franse kabinet heeft Vrij dagochtend besloten tot drastische maatregelen ter versterking van de militaire strijdkrachten in Indo- China. In de eerste plaats zullen de dienstplichtigen, die in October a.s. zouden worden opgeroepen, onmid dellijk of binnen twee tot drie we ken in dienst komen. Ten tweede zullen maatregelen worden genomen om nieuwe reser ves van geregelde troepen (be roepsmilitairen) te vormen ter sterkte van twee divisies. Tot het bovenstaande is beslo ten ter aanvulling van de andere maatregelen, die reeds in uitvoe ring zijn. Het besluit aangaande de dienst plichtigen betreft bijna 200.000 jon gemannen. Het Franse kabinet heeft Woensdag zijn vertrouwen uitge sproken in het beleid van minis ter Bidault op de Geneefse confe rentie, nadat deze op een kabinets vergadering verslag had uitge bracht. Men meent te weten, dat Bidault heeft verklaard, dat de be sprekingen van de komende dagen beslissend zullen zijn voor de uit slag van de conferentie, aldus is in welingelichte kringen in Parijs vernomen. De 50.000ste emigrant uit Nederland naar Australië Met de „Sibajak" zal 1 Juni a.s. de 50.000ste emigrant uit Neder land naar Australië vertrekken. Bij de boeking is komen vast te staan, dat dit zal zijn mejuffrouw oe leerlingen van de 4e klas van een allerprettigst verloop. Vandaag M. A. Scholte uit de Van Hogen- het dr p rhijsse-Montessori-Uj- vertrekt de groep naar Overveen. dorpstraat 120 te Amsterdam. Overveen hebben loelliclit De jongelui zullen zeker goede her- Mejuffrouw Scholte reist haar CLUm te Overveen, hebben weuxcht innerjngen bebben aan bun tripje verloofde achterna, die een half de warmste week van hun leven naar schouwen. jaar eerder is geëmigreerd en thans achter de rug. Zoals bekend is deze een goede betrekking heeft als te- fc, Tijdens hun „Schouwse tijd kenaar bij een bouwonderneming werd in de duinen gewerkt met een te Melbourne. 171 het Dommiale duingebied, waar bulldozer, een machtig apparaat, die Het getal 50.000 heeft betrekking onder leiding van een viertal do- in korte tijd heel wat grond verzet, op de emigranten, die na de oorlog centen en een wakend oog van de maar de handkracht van deze jon- uit Nederland naar Australië zijn 07J,ichfer der r,0meinen de heer gelui was minstfns 20 welkom; ster- vertrokken. Het aantal Nederlan- °fzicnter der Domeinen, de heer dQ onmis£aarheid van hand- ders in Australië is op het ogenblik N Bysen, allerlei nuttig werk werd kracht ondanks de voortschrijden- evenwel reeds beduidend groter als verricht. de technische vervolmaking is ge- gevolg van het feit, dat ook velen bleken, vooral als die handen wor- zich er van Indonesië uit blijvend Doel van deze nuttlge maar war- den gedreven door de wil te helpen hebben gevestigd. me expeditie Was een steentje bij en de naaste te dienen. Het ligt in de bedoeling aan het te, dr?Sen bet herstel van het vertrek van de 50.000ste emigrant ei'a"d en kennis te nemen van de op a.s. Dinsdag enige officiële aan- omstandigheden in het rampgebied. dacht te schenken. De race om de Hollandse Nieuwe Toen wij de heer Lysen vroegen fcotte betichten naar zijn bevindingen met het ijve- uit het Binnenland rige en opgewekte troepje, vertelde hij, dat de jongelui het knap warm hebben gehad. Op de windloze plekken in het Domein schroeit de 's-GRAVENHAGE. De K.L.M. rie thni^^tnmenHp mntnrlnffopr zon met dubbele kracht, maar veel heeft de beschikking gekregen over Sch 236 De Nöordster" is gister- afbreuk aan de arbeidsprestaties nog een nieuw twee-motorig Con- morgen tussen 11 en 12 uur als eer- heeft dit toch niet gedaan. Af ras- vair-340 verkeersvliegtuig. Dit toe- ste haringlogger in IJmuiden aan- teringen die niet meer nodig waren, stel, de PH-CGA (Jan van Eyck), is gekomen. werden opgeruimd, palen wegge- het dertiende van de serie Convair- De haring is onmiddellijk na haald en een fietspad tegen ver- 340 machines, die de K.L.M. thans aankomst naar Scheveningen ver- stuiving beschermd, allemaal kar- bezit. Binnenkort is nog een toestel voerd, waar tussen 12 en 13 uur de weitjes, die op school niet worden van dit type op Schiphol te ver afslag plaats vond. De Sch. 236 had geleerd, maar die met enthousiasme wachten. De K.L.M.-machine zal de aan boord 26 kantjes haring en 78 werden uitgevoerd. Met Hemel- registratieletters PH-CGB voeren vaten makreel. vaartsdag was er gelegenheid con- en de naam Jan van Scorel dragen. Voorts kan worden gemeld, dat tact op te nemen met de leerlingen de haringvloot gistermorgen goe- van het Zierikzees Lyceum. Deze 's-GRAVENHAGE. Woensdag- de vangsten heeft gehad. ontmoeting tussen leerlingen had middag om 18.00 uur zijn de drie delegaties ter conferentie Neder- land-Suriname-Nederlandse Antil- RECORD DRUKTE If? DE WESTHOEK S-SïSfoMS 7 ii* t vangst, die ten dele ten paleize en Vreemdelingen en eigen mensen zochten ten dele in de tuin werd gehouden, - - - duurde tot 19.15 uur. Tot slot werd de weq naar het strand een foto gemaakt van Koningin Ju- liana en Prins Bernhard met de de legatieleden. 00000000000000000000040 O O O Achting maakt niet steeds o vriendschap; maar vriendschap kan niet bestaan zonder ach- O ting; dit is een van haar voor- o 0 delen bouen liefde. O Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond. IETS MINDER WARM Tijdelijk wat meer bewolking met kans op enkele verspreide regen- of onweersbuien. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen Oost en Noord. Iets minder warm, voor al in de kustprovincies. 30 Mei. Zon op 4.28, onder 20.47. Maan op 2.49, onder 19.13. 31 Mei. Zon op 4.27, onder 20.48. Maan op 3.23, onder 20.36. 1 Juni. Zon op 4.26, onder 20.49. Maan op 4.10, onder 21.46. Nieuwe maan: 1 Juni te 5.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 Mei 1.03 v.m. 13.44 n.m. 31 Mei 2.04 v.m. 14.42 n.m. 1 Juni 3.03 v.m. 15.33 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 Mei 0.40 v.m. 13.09 v.m. 31 Mei 1.37 v.m. 14.04 n.m. 1 Juni 2.28 v.m. 14.57 n.m. Springtij: 3 en 18 Juni. Doodtij: 10 en 25 Juni. Ook veel ééndagstouristen bij Schelphoek Zeiden heeft op één dag de West hoek een drukte te verwerken ge kregen als op de stralende Hemel vaartsdag, die duizenden in den lande verleidde er op uit te trek ken. Een tropische dag was het weliswaar nog niet de maxi mum temperaturen lagen rond de 28 graden maar het was toch prachtig strandweer, dat behoed werd voor al te grote warmte door het indringen van wat koelere zee lucht langs de kusten. Te Renesse werd zowel aan de strandovergang einde Loane als aan de Oude Moolweg een record aantal bezoekers geregistreerd. Volop echter werd ook genoten van de fraaie natuur, die een extra ac centje kreeg door de bloeiende Meidoorns, die zij het laat, nu toch hun pracht overal ten toon spreid den. Te Westenschouwen was het niet minder druk. Een vrijwel ononder broken file van motoren, auto's en fietsen begon al vroeg zich te be wegen in de richting van het strand waar op het drukst van de dag honderden vervoermiddelen in de nabijheid van de duinovergang stonden geparkeerd. Ook talrijke autobussen met bezoekers maak ten de tocht hierheen, zelfs uit het midden des lands. Maar ook velen uit het eiland hadden deze dag de Westhoek opgezocht. Bij de vreemdelingen zat ken nelijk het voornemen voor een be zoek aan de bloeiende duinstreek te combineren met een kijkje in het Schouwse rampgebied. Zo werd ook bij Schelphoek een grote drukte waargenomen van bezoe kers, die voor de ringdijk alle be langstelling aan de dag legden. Op het strand was het uiteraard ook een drukte van belang en menig huidje werd geschroeid in de felle zon, die vrijwel de gehele dag overdadig scheen. Ook vele Belgi sche en Duitse bezoekers hadden de Schouwse duinstreek voor het eex-st of bij vernieuwing als reis doel uitgezocht. Het „verkeer" in zee was nog niet druk. Slechts en kelen waagden een sprong in het water, dat nog erg koud bleek te zijn. Tegen het einde van de mid dag begon de verkeersstroom naar de andere kant en de anders zo rustige dorpen daverden enkele uren van het geweld. Hemelvaarts dag bewees wel dat de ramp de Westhoek niet in het vergeetboek heeft doen geraken, al is een mas saal ééndags bezoek uiteraard nog geen graadmeter voor het meer op de zomervacantie ingestelde toe ristenbezoek. RHENEN. Een 12-jarige jongen uit Amersfoort, die een familiebe zoek had gebracht aan Kerkdriel, is bij het pootjebaden in de Rijn bij Rhenen verdronken. Hij was de oudste van een gezin (de familie van der Kamp uit Amersfoort) van acht kinderen. De jongen had met zijn elfjarig broertje per fiets een familiebezoek gebracht aan Kerk driel. OOSTVOORNE. Bij het baden in de afgedamde Brielse Maas te Oost- voorne nabij het recreatiecentrum Kruiningergors is op Hemelvaarts dag een jongen al spelende te diep in het water gegaan en verdronken. Het was de 15-jarige B. H. van Rijswijk uit Rotterdam. Ondanks langdurig dreggen is het lijk nog niet gevonden. WANSSUM. De 21-jarige A. Hen driks uit Merselo-Venray is in de Maas verdronken. De heer H. wil de in de Maas gaan zwemmen. Hij verdween plotseling in de diepte. De heer Lensen uit Maashees kwam snel met reddingsmaterieel te hulp. Omdat H. aan de overkant van de Maas te water was gegaan, mocht de hulp evenwel niet meer baten. Een pastoor diende hem het H. Oliesel toe. Verlokkend lag een spiegel gladde zee op Hemelvaarts dag naar de einder uitge strekt. Maar slechts enke lingen waagden een sprong in het zilte nat, want het water was nog erg koud. Wel werd menig huidje ge schroeid door do felle zon negloed, die trilde over de bloeiende Westhoek. Overdenking En Hij leidde hen naar buiten tot bij Betlianië en Hij hief de handen omhoog en zegende hen. En het geschiedde, terwijl Hij hen zegende, dat Hij van hen scheidde. En zij keerden terug naar Jeruzalem met grote blijd schap en zij waren voortdurend in de tempel, lovende God. Luc. 24 50-53 Dit is, heel in het kort, de ge schiedenis van Je zus' hemelvaart. Voor twee dingen vraag ik een ogenblik Uw aandacht. Let U er eens op, hóé de Here Jezus afscheid nam van zijn disci pelen. Na Pasen was Hij hun meer malen verschenen. Maar gewoonlijk kwam Hij plotseling en was ook plotseling weer weg. Nü, bij zijn laatste verschijning, gaat het anders Hij heeft met hen gesproken. Hij heeft hun Zijn opdracht gegeven. Dan heft Hij de handen op, om hen te zegenen. Ik stel me voor, dat de discipelen onwillekeurig het hoofd hebben gebogen. Opeens merken ze, dat Hij niet meer in hun midden staat. Deze zegen is Zijn afscheid Treffende gedachte.' Hij gaat niet heen zonder meer. Hij gaat niet heen met een vermaning op de lip pen. Terwijl Hij hen zegende, scheidde Hij van hen. Hun leven lang zal dit de discipelen zijn bij gebleven. Naar ik meen, gold de zegen van de heengaande Heiland niet enkel de discipelen, die daar bijeen waren op de berg. Die zegen geldt allen, die in Jezus Christus geloven! Het tweede waarop ik U wilde wijzen, is de blijdschap van de dis cipelen. Afscheid nemen heeft al tijd iets weemoedigs, zeker wan neer het een afscheid is voor goed. We lachen dan misschien en we praten druk, maar het is om onze gevoelens te verbergen. Bij Jezus' afscheid is het anders. De discipelen wéten, dat het (wat Jezus' aardse verschijningen betreft) een afscheid is voor-goed. Ze wéten, wét ze zullen missen. Maar: ze keerden te rug naar Jeruzalem met blijdschap, met grote blijdschap zelfs. Kunnen wij dat begrijpen? Naar ik meen, waren ze blij, omdat ze zo véél van Jezus hielden. Hij ging nu heen, waar Hij thuishoorde, naar de he mel, bij Zijn Vader. Ze waren blij om Hem. Maar ze zullen óók blij geweest zijn omdat ze wisten, dat nu het heilswerk zou worden vol tooid. Ze vernachtten de Heilige Geest, die voor hen de Leidsman en de Trooster zou zijn. Niet enkel de discipelen, die daar bijeen waren op de berg, allen, die in Jezus Christus geloven, hebben thans re den tot grote blijdschap! N. M. G. W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1