Gif, een typisch vrouwelijk wapen! De R.T.M. gaat ruim f 600.000 investeren in landvervoer op Schouwen-Duiveland Landbouwer liet paard door tractor voortslepen Vernielzuchtige jongelui actief in de speeltuin Vreemde gezichten, betrekkelijke eenzaamheid, inspirerende taak en moloch Remise te Brouwershaven wordt garage en werkplaats In een inleidend artikel opgeno men in het jongste nummer van de „Tramkoerier", het periodiek van de N.V. Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij, wordt aandacht be steed aan de nieuwe~dienstregeling, die Zondag jl. is ingegaan. Gewe zen wordt op het feit dat het ver voer van rijwielen en kinderwa gens niet meer kan geschieden met hetzelfde vervoermiddel waarmede de reiziger zich verplaatst. Boven dien gaan de tarieven veranderen. Het is niet zo dat de grondslag van het tarief gewijzigd wordt, nu de autobus de tram gaat vervan gen, maar wel de factor waarnaar de week- en schoolkaarten bere kend worden, terwijl voorts voor elke relatie het gemiddeld werke lijk gereden aantal kilometers zal worden berekend, wat tot nu toe niet overal het geval was. Voorlo pig zal niet met aanhang-autobus- sen kunnen worden gereden, waar door vervoersspitsen moeilijker zijn te verwerken. De grote extra-re ductie, nl. school-abonnementen te gen de prijs van zestien maal een enkele reis en weekkaarten voor vijfmaal dit tarief, kan niet worden gehandhaafd. Voor schoolkaarten worden de prijzen twintigmaal een enkele reis- prijs; voor weekkaarten zes en een half maal. Uiteraard zal het nieuwe materi aal eerst geleidelijk kunnen ver schijnen. De aflevering van drie grote moderne autobussen kan eind Mei of in de loop van Juni tegemoet worden gezien. Het is zeker dat de Hevige gevechten in mondingsgebied van de Rode rivier In een direhoeksgebied in het mondingsgebied van de Rode rivier, in Noord-Indo-China waarvan de punten worden gevormd door de plaatsen Phoe Lie, Nam Dinh en Thai Binh, is hevig gevochten waar bij volgens een mededeling van de Franse leiding, de verliezen der Franse-Uniestrij dkrachten „gevoe lig" en die der Vietminh „ernstig" zijn. Infanterie en landingsvaartuigen der Franse Uniestrijdkrachten voe ren hier onophoudelijk zuiverings operaties uit, waarbij zij worden ge steund door vliegtuigen, die de Vietminh-bases bombarderen. De Franse en Vietnamese troepen zijn uiteindelijk weer naar hun ba ses teruggekeerd. verbouwingen en de nieuwe bouw nog wel geruime tijd in beslag zul len nemen. In samenwerking met de firma van Oeveren zal getracht worden een goed en modern auto busbedrijf op Schouwen-Duiveland te vestigen. De hoop wordt uitgesproken dat de bevolking een redelijke houding tegenover de vervoersmaatschappij zal aannemen. Wat betreft de per soneelsvoorziening als gevolg van de wijziging zal geen enkel lid wor den ontslagen. De adspirant-chauf- feurs zijn aan een psychotechnisch onderzoek onderworpen. De R.T.M., aldus het artikel, zal alles in het werk stellen om het autobusvervoer goed te doen plaats vinden. Daarom zal zij opnieuw be langrijke bedragen in Schouwen- Duiveland investeren. Voor het landvervoer f 620.000, waarvoor 4 a 5 nieuwe grote autobussen, twee dieseltrekkers, opleggers en vracht auto's zullen worden aangekocht. De remise in Broutoershauen zal verbouwd worden tot autogarage en werkplaats. Te Burgh zal een garage worden gezet en te Zijpe zullen allerlei ver anderingen moeten worden aange bracht. Zeer zwaar geval van dierenmishandeling RECHTZAKEN Amsterdammer in pyama naar politiebureau gesleept De procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, mr. A. A. L. F. van Dullemen, heeft de wachtmeester der Rijkspolitie, die als lid van de onder de P.G. res sorterende executiedienst op 7 Mei 's morgens kort na 8 uur een Am sterdammer naar het politiebureau aan het Leidseplein bracht, hoewel deze slechts gekleed was in pyana met daarover een badjas, onmiddel lijk uit de executiedienst verwij derd. Medegedeeld wordt, dat deze wachtmeester disciplinair zal wor den gestraft. Dit voorval is algemeen bekend geworden, omdat de betrokken Am sterdammer de volgende dag zelf de pers uitvoerig over zijn onaan genaam avontuur inlichtte. Financiën en Economie De economische toestand in de V.S. Land op toppunt van welvaart In een open brief aan de Ameri kaanse jeugd, die op het punt staat de studie aan colleges en universi teiten te voltooien, schrijft de Ame rikaanse minister van Handel, Ja mes P. Mitchell, dat de economi sche toestand van de Verenigde Staten zeer gunstig is. „Zij zullen u zeggen, dat er in ons land grote werkloosheid bestaat. Laat mij er u dan op wijzen dat in Maart 1950 6.7 procent van het aan tal arbeiders geen werk had. In Maart 1954 bedroeg dit aantal 5.8 pet. En zoals gij u zult herinneren werd er in Maart 1950 niet zoveel over werkloosheid gesproken", al dus Mitchell. De economische toestand in de Verenigde Staten, zo vervolgt hij, staat thans op bijna het hoogste peil in de geschiedenis. In velerlei opzicht was dit peil in 1953 hoger, maar dat was dan ook een record jaar. Ingezonden mededeling BIJ EXAMENS spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtabletten In Canada hoopt men deze zomer te beginnen aan de aanleg van een pijpleiding voor het over brengen van aardgas uit de Weste lijke olie-provincie Alberta over een afstand van ongeveer 3.300 km naar de Oostelijke industrie-pro vincies Ontario en Quebec. Deze gasleiding zal voor het grootste ge deelte gelegd worden parallel aan de Canadian Pacific spoorweg. Eden waarschuwt Mololof en Tsjou En Lai De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft zijn Russische en Chinese collega's te Genève in particuliere gesprek- De 56-jarige landbouwer N. V. en weer om de hals. Het dier viel op ken gewaarschuwd, niet te hoog zijn 25-jarige zoon N. H. V., beiden de grond, de boer sloeg het dier met spel te spelen of het Amerikaanse uit Nieuwer-Amstel hebben het een bietenriek met stombpe punten vermogen, om militair in Indo- uit Nieuwer Amstel, hebben het Qp de snuit_ waardoor het uit de China in te gijpen, te onder- vonnis aangehoord, dat door de poneus gjng bloeden. Het paard stond schatten. litierechter te Amsterdam, mr. L. op, viel andermaal en werd door oe Chinese minister, Tsjou En Lai de Blêcourt over hen is geveld in- de tractor enige meters voortge- had Eden gezegd, er op te rekenen, zake het „bijzonder en bijzonder sleept- ,dieT he.eft toen yü* da" dat Engeland Amerika zou weer- Sen °P het land gelegen en is daar- houden van gewapende interventie ernstig geval van dierenmishande- na op advies van de dierenarts voor in Indo-China. Hierop antwoordde ling. De vader is conform de eis de slacht verkocht. Eden, dat er geen grond was voor i'eroordeeld tot een maand onvoor- Op verzoek van de verdediger een dergelijke veronderstelling en waardelijke gevangenisstraf, de der beide verdachten is de zaak dat Engeland op stuk van zaken „„„o „„„r enige weker» geleden aangehouden tenslotte, zoals gewoonlijk, aan eveneens conform de eis tot om de djerenartSi q. Hoogstraten Amerikaanse kant zou worden ge- 14 dagen onvoorwaardelijk. De uit Amstelveen als getuige te horen, vonden. roestige ketting, waarmee het mis- drijf was gepleegd, werd verbeurd verklaard. Op 8 October van het vorig jaar weigerde het linker van twee voor een wagen met 4 ton bieten gespan nen paarden, een stap te verzetten. Op last van de vader deed de zoon het dier een streng met een strop om de nek en bevestigde het uitein de met een haak aan de tractor. Op deze wijze wilde men trachten het weerspannige paard aan het lopen te krijgen. Toen de tractor aantrok, ZIERIKZEE Beroep op de ouders niet misplaatst Maar het heeft veel van zijn waarde verloren Korte berichten uit het Binnenland 's-GRAVENHAGE. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat het bezoek, dat Z.M. Koning Haakon van Noorwegen in Augustus aan Nederland zal bren gen, enkele dagen vervroegd is. Zijne Majesteit zal op 12 Augustus hier te lande arriveren. Hij ver trekt op 14 Augustus. Oorspronke lijk was het bezoek vastgesteld op 16, 17 en 18 Augustus. DELFT. Drie mannen in Delft hebben het hart niet links, doch rechts in het lichaam. Eh niet al leen het hart dragen zij op de ver keerde plaats, ook alle andere in wendige organen bevinden zich op een plaats, tegenovergesteld aan de normale. Dit werd geconstateerd bij de tweede doorlichting, die de stich ting Fotu te Delft verrichtte tijdens het bevolkingsonderzoek op t.b.c. AMSTERDAM. Het tweede van dc beide grootste tankers, die tot heden in Nederland zijn gebouwd, het 31.000 ton metende enkel- schroef turbinetankschip „Sylvan Arrow", is Zaterdag van de helling no. 5 van de werf-Oost der Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te water gelaten in tegen woordigheid van een groot aantal gasten uit Engeland, Schotland, Amerika, Canada en Duitsland. AMSTERDAM. Als nummer 8 in de serie „Mededelingen van het Prins Bernhard Fonds" is thans verschenen het rapport: „De cultu rele taak van de provincie". Na de hoofdstukken: de algemene maat schappelijke situatie, de culturele situatie, de kansén der cultuur, de overheid en de cultuur volgen in het rapport enige conclusies en sug gesties. AMSTERDAM. Zaterdagmiddag is de 53-jarige mevrouw W. uit Am sterdam, die bij het kruispunt Lin- naeusstraat-Eerste van Swinden- straat te Amsterdam onvoorzich tig de rijweg overstak door een autobus van de N.B.M. gegrepen. De vrouw is ter plaatse aan de op gelopen verwondingen overleden. Het gebruik van gif, om iemand te doden, is reeds zeer oud. Dit wa pen, dat in de meeste gevallen met onfeilbare zekerheid werkt, is in de loop der geschiedenis reeds zo vele malen gebruikt, dat het in de criminaliteit een grote bekendheid heeft verworven. Het typische ver schijnsel-doet zich voor, dat het in bijna alle gevallen door vrouwen wordt gebruikt, terwijl de man bij voorkeur een vuurwapen bezigt. Het is psychologisch ook ver klaarbaar, daar de vrouw in het al gemeen een afkeer heeft van ge weld. Gif is een wapen, dat eigen lijk ongemerkt zijn werk doet en zich ook bij uitstek voor het gebruik door een vrouw leent, omdat het altijd op de een of andere manier moet worden toegediend in drank of eten, waartoe juist de vrouw zo gemakkelijk in de gelegenheid is. De geschiedenis kent vele beruch te gifmengsters tegen slechts enkele gifmengers. Reeds in de tijden voor onze jaartelling maakte men ge bruik van gif. Het werd toen door primitieve volksstammen gebruikt bij de jacht. Pijl- en speerpunten werden in de stof gedoopt en de uitwerking was zodanig, dat de ja ger, ook al trof hij het dier niet do delijk, zeker kon zijn van zijn buit, daar het wild in zeer korte tijd aan de inwerking van het gif overleed, of verlamd werd, waardoor het niet meer in staat was zich te verwe ren of te vluchten. HET GIF BREEKT BAAN. In het oude Perzië en Egypte werd het gifmeng'en door speciale personen als een wetenschap be oefend. Het stond hier niet zozeer in dienst van de misdaad dan wel in die van de toenmalige medische wetenschap. Van hier kwam het in Italië, waar het hoofdzakelijk voor duistere doeleinden werd toege past. Daar gebruikte men het in de tijden der Renaissance als „stille moordenaar". Door gebruik van gif werden macht, aanzien en rijkdom vergaard en een ieder, die een belemmering hiertoe vormde, uit de weg geruimd. Het waren hoofdzakelijk de adel lijke vrouwen, die zich hiermee be zig hielden. Konden de mannelijke telgen van het geslacht om de een ot' andere reden niet door wapen geweld hun doel bereiken, dan wer den de dames ingeschakeld, die via intrige, andere middelen en tenslot te door gif het doel wel onbemerkt wisten te bereiken. Een specialiste op dit gebied was wel Catharina de Medici, dochter uit het beruchte gifmengstersge slacht. Zij was het die met Hendrik II van Frankrijk huwde en hier mede het gebruik van gif in Frank rijk introduceerde. Zij opereerde geheel op eigen houtje en behoefde geen hulp van anderen. MASSAMOORD. Later werd gif niet meer direct gebruikt voor politieke doeleinden doch kwam het meer in gebruik bij het volk, dat al spoedig de kunst had afgekeken. Hier waren het hoofdzakelijk vrouwen, die op gel delijk gewin uit waren en door mid del van gifmoord zich ongemerkt in het bezit van grote sommen gelds trachtten te stellen. Huwen, moord en erfenis was toen de gebruikelijke regel. Dat men toen niet op een paar doden keek, moge blijken uit het feit, dat sommige vrouwen er niet voor te rugdeinsden tien tot twintig slacht offers te maken. In Duitsland kende men het geval van Margareta von Bremen die door middel van arse nicum liefst 22 slachtoffers maakte. In ons eigen land bracht het ein de van de negentiende eeuw een ware sensatie, toen bleek, dat een vrouw te Leiden, bijgenaamd „Goeie Mie", door toediening van gif niet minder dan 27 slachtoffers had we ten te maken. In Frankrijk en an dere landen deden zich soortgelijke gevallen voor. Wij behoeven slechts aan het proces tegen Marie Bes- nard te herinneren. Zij werd be schuldigd van gifmoord op haar man en een aantal familieleden. BERKEL. Nu hebben wij een dergelijk ge ruchtmakend proces in eigen land, nl. „de Berkelse zaak", alwaar een arts beschuldigd wordt van gif moord op zijn vrouw. Het uitzon derlijke van dit proces is, dat hier zich een geval voordoet van een man, die beschuldigd wordt van moord door gif. In onze moderne tijd komt moord door gif niet meer zoveel voor als in vroeger tijden. De oorzaak hier van laat zich gemakkelijk raden. Door het voortschrijden van de me dische wetenschap is men zo ver gekomen, dat de eventuele aanwe zigheid van gif in het lichaam van de overledene altijd is aan te tonen. Het risico voor de moordenaar is hierdoor aanmerkelijk groter ge worden dan voorheen. Hierdoor heeft het gif zeer veel van zijn waarde als moordwapen verloren. Het lijkt er veel op dat de nieuw die gaat voorzien in een zo grote ingerichte speeltuin doelwit is ge- behoefte, mag niet voortijdig wor- j worden van vernielzuchtige jonge- den verminkt door woestelingen, brak de streng. „De boer werd daar- ,ui> die soms in trocpen de speel_ die hun vrije tijd a, op §eel' op zo woest zo verklaarde een als tuin betreden en daar wel zeer be- slechte manier doorbrengen, getuige gehoorde 16-jarige knecht, treurenswaardige staaltjes van dat hu opdracht gaf een ploegket- ting met schuifstrop om de hals van het dier te leggen en aan de trac- tor te bevestigen". Aanvankelijk komên er clandestien en daar liep het paard mee, doch toen het uiteraard niet altijd toezicht aan- opnieuw weigerde, ging de ketting wezjg kan .zijn gaan daar onge- stoord aan het vernielen. Palen worden losgewrikt, beschermings- Sinclair Weeks, de Amerikaan- randen worden omgetrapt, de verf so minister van Handel, heeft in een wordt geschonden en dikwijls wor- rede te Boston verklaard, dat de den ook de toestellen overbelast, levensstandaard in de wereld 25- waardoor deze het zwaar te ver- voudig verhoogd kan worden, als duren krijgen, de Sowjet-Unie met andere landen samenwerkt bij het gebruiken van -p.Q t j- r—- atoomenergie voor vredelievende v.?f:1! Tt T kg' h0ger dan die v00r de oogs' doeleninden. De minister baseerde hol', 77? 11 1953' Deze ve,'h<®n£ 's ln overeen- deze schatting op het Mt, tót vol- L'aSZS^samenSmmüTbtf heid "atoomenergie, waarovlr "de e^st^UM ïlSTm&öte ïhadl °P de kostPrijsstiJêinS. zoals wereld kan beschikken geliik is te j 7 eenter kan grote schade blijkt uit een door het Landbouw stellen met de energie 'van 90 mil- toste "aiTde"kletatjes^dte InS"tUUt SamengesWd straks willen genieten. Evenals djt thans reeds het geva, De roerige praktijken van aller- is> zu.1Iei? bij impart van voedergra- gewonden, bevonden zich Duitsers lei straatbengels zijn maar al te be- nGn' todien de prijzen op de wereld onder de officieren, die de laatste kend, maar vooral in dit geval is markt daartoe aanleiding geven, Vietminh-aanval op Dien Bien er iets voor te zeggen, dat het pu- monopolie-heffingen worden opge- Phoe leidden. Een soldaat van het bliek de politie zoveel mogelijk be- le§d teneinde te bereiken, dat de te- Franse vreemdelingenlegioen heeft hulpzaam is en waarschuwt zodra *ers gemiddeld de genoemde prijzen verklaard, dat een twaalftal blanke zich in de tuin onregelmatigheden voor binnenlandse granen kunnen officieren in Vietminh-uniform de voordoen. Een beroep op de ouders maken, gewonden had bezocht, die in Dien zoveel mogelijk toe te zien op de Bien Phoe op evacuatie wachtten, jeugd en haar te waarschuwen te- Hij zei verscheidene Duitsers te gen dergelijke praktijken, is hier hebben gezien. zeker op zijn plaats. De speeltuin, liard tot steenkool. Volgens in Parijs ontvangen verklaringen van gerepatrieerde vandalisme laten zien. Deze jonge lui behoren tot een leeftijdsklasse F AND FN Tï TÏNROI T\A7 die de speeltuin is ontgroeid. Zij iuunuwuvv Minimum-prijsniveau voor voedergranen De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft bekendgemaakt, dat voor voeder- granen van de oogst 1954 zal wor den gestreefd naar gemiddelde te- lcrsprijzen. die niet dalen beneden de volgende prijzen: gerst f 22,50. haver f 21, rogge f 21,50. Deze prijzen zijn f 0,50 per 100 Ingezonden mededeling Indexcijfers van landbouwprijzen April 1954 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek vertoont het indexcij fer van landbouwprijzen (basis 1946-'471949-'50 100) een daling van 122 in Maart tot 119 in April 1954 (2,5 pet.). Het prijsindexcijfer- voor akker bouwproducten steeg, mede onder invloed van de nog steeds oplopen de aardappelprijzen, van 157 in Maart tot 163 in April (3,8 pet.). Bij de veehouderijproducten werd de invloed van de prijsstijging van rundvlees, schapen en paarden overtroffen door de prijsdaling van varkensvlees, eieren en melk. Het groepsindexcijfer daalde hierdoor van 111 in Maart tot 107 in April (3,6 pet.). Het indexcijfer der productiekos ten bleef onveranderd. De begrotingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft haar goedkeuring gehecht aan een voorstel van pre sident Eisenhower om de ouder domspensioenen belangrijk te ver hogen. Volgens het voorstel zullen de maandelijkse uitkeringen aan ongeveer zes millioen personen bo ven de 65 jaar verhoogd worden met bedragen variërend van vijf tot dertien dollar dertig cent. Ziet U ook zoveel vreemde ge zichten op straat en in de zalen des eilands? Eilandman wel en hij be grijpt dat het jaren zal duren voor dat we weer „onder ons" zijn, als dit nog wel eens ooit zal gebeuren. Want het is een kluif dat eiland Schouwen en Duiveland. Over die vreemdelingen wilde Eilandman het nu eens hebben. Ze zijn geko men dikwijls uit de centra van het land en hebben zich met de eiland mensen gezet aan de wederopbouw, ieder in zijn hoekje van eigen des kundigheid. Met moeder de vrouw —en de familie is dat lang niet al tijd even vlot verlopen. Maar man waar ga je naar toe? En toen kwam hetnaar Schouwen-Duiveland. Moeder viel bijna steil achterover, want wat is er in het onvergetelijke jaar 1953 al niet over dat geprang de stukje Schouwen-Duiveland klaar gemaakt! Hoe onrustig, mod derig en onveilig het er was en hoe afgrijselijk afgelegen. Wat dat be treft wil Eilandman zich nog wel eens een opmerking veroorloven. Als vroeger, toen Indonesië nog Ne derlands Indië heette, een afgestu deerde planter naar dit verre land vertrok, was iedereen in de familie toch wel zo ongeveer in de wolken. Zeker er waren bedenkingen, want het was ver weg en acht jaar was GESPREKKEN VAN EILANDMAN een lange tijd. Maar over de baan en over de materiële en geestelijke omstandigheden ginds werd niet gepraat, want dat zat wel goed. Hoe „goed" zat dat dan wel, als we een eenzame-opsluilingsvergelijking maken met Schouwen-Duiveland? Wel de planter kwam terecht in een eenzame tuin mijlen ver verwijderd van de bewoonde wereld. Muziek kreeg hij van gramofoonplaten en de boekenkist bracht wat cultureel leven in de brouwerij. Misschien eenmaal per week naar de stad met de wagen en buren, nu ja die wa ren er feitelijk niet. Zie, bij die eenzaamheid vergeleken, vindt Eilandman Schouwen-Duiveland altijd nog een oord vol levendig vertier en is het nu ook weer niet zo'n bijster corvee om hier te le ven cn te werken, want heus de verbindingen zijn wel zo, dat men er een weekendje uit kan breken. En wat nu het merkwaar dige is? Eilandman heeft al heel wat wederopbouwers gesproken en ze hebben het helemaal niet slecht naar de zin. De grootte van de we- deropbouwtaak inspireert hen en zij ontdekken facetten van een brok je vaderlandse samenleving, die ge heel nieuw voor hen zijn. Dit werkt verfrissend en in dit opzicht hoort Eilandman van het afgelegen Schouwen-Duiveland nooit een klacht uit vreemde mond. Zo werkt de bijzondere toestand er nog toe bij, dat stedeling en plattelander elkaar beter leren kennen en daar door waarderen. De vreemdeling ontdekt hier dingen, die hem niet aanstaan en die hij thuis heel wat beter aantrof, nog helemaal los ge zien van de rampomstandigheden. Maar anderzijds ontdekt hij hier waarden, die elders zijn afgevlakt en zelfs vernietigd door de grote Moloch onzer moderne samenleving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2