DE ZIERIKZEESCHE COURANT De oorlog in Indo-China 1 NIET warden uitgegeven Vliegers poogden zich te bergen langs „bezette" Veluwe Russische geheime agent klapt uit de school Luisterrijke Bonifacius-herdenking in de komende weken DINSDAG 25 Mlii 1954 No. 17543 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEHMEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling 13.50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cl Verschijnl Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,- per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzeo Redacteur: M. J. BIJ DE VA ATE - Tel. 309 Wordt generaal Navarre vervangen? In Franse berichten uit Hanoi, welke dc censuur zün gepasseerd, is sprake van de noodzaak om ge neraal Navarre, de opperbevelheb ber, te vervangen. Deze wordt ver antwoordelijk gehouden voor de val van Dien Uien Phoe, omdat hjj geen acht geslagen zou hebben op advies van de geheime dienst naar aanleiding van Chinese inmenging in de oorlog. Ook zou Navarre de gevechtskwaliteit van het Vietna mese leger hebben overschat. Généraal Paul Ely, stafchef van het Franse leger, wordt in Parijs terug verwacht met nieuwe plan nen voor de verdediging van de delta, die door een sterke strijd macht van de Vietminh bedreigd wordt. Het vertrouwen in de houd baarheid van de delta neemt af. In Hanoi is de toestand gespan nen. Zaken worden er bijna niet ge daan. Handelszaken trachten hun goederen naar Haiphong of Saigon te krijgen en de aanvragen om geld naar het buitenland over te ma ken, zijn verdrievoudigd. Volgens radio-Vietminh hebben guerillatroepen in de delta, achter de Franse linies, duizend man van de Franse strijdkrachten uitge schakeld in twee dagen tijds. Eden geeft het nog niet op In welingelichte kringen te Lon den wordt verklaard, dat minister Eden er in een onderhoud met pre mier Churchill op heeft aangedron gen, dat hij nog enige tijd krijgt om te trachten te Genève een vergelijk tot stand te brengen wat Indo- China betreft. Als Engeland de zaak in Genève eenmaal als hopeloos beschouwt, zo zegt men van welingelichte zijde, zal het ongetwijfeld bereid zijn me de te doen aan een collectieve ver dediging van Zuid-Oost-Azië. Minister Eden keerde Maandag naar Genève terug. Het Indo-Chinese .vraagstuk Enige vordering tijdens geheim overleg De Franse delegatie te Genève heeft haar regering verzocht mili taire deskundigen uit Indo-China en Parijs naar de conferentie te zen den, aldus heeft een Franse woord voerder Zaterdag medegedeeld. Volgens hem is op de besloten ver gadering over Indo-China op Maan dag het uit vijf punten bestaande voorstel van minister Molotof ter beëindiging van de strijd bespro ken. Als er bij het debat over de algemene beginselen van een be stand in de drie verbonden staten Vietnam, Laos en Cambodja vorde ringen zouden worden gemaakt, zouden commissies van deskundi gen kunnen worden gevormd voor het bestuderen van details omtrent de wijze van verwezenlijking van deze beginselen. Zowel de Chinese als de Russi sche woordvoerder te Genève ge- waarden van vorderingen bij het overleg inzake Indo-China. De bunker van Seyss Inquart Sedert 1945 exploiteert de Stich ting 1940-1945 te Apeldoorn de bun ker, welke Seyss Inquart in de oor logsjaren tot verblijfplaats diende. Honderdduizenden bezochten reeds dit betonnen bouwwerk, waarin o.a. nog de telefoon-installatie aanwe zig is waarmede Seyss Inquart in verbinding stond met alle hoofdste den in Europa, welke door de Duit sers waren bezet. Overigens is alles intact gelaten. Dezer dagen is de bunker, welke onder de rook van het Koninklijk paleis „Het Loo" is gelegen, wederom ter bezichtiging opengesteld. De militaire besprekingen van Vijf over Zuid-Oost-Azië, waaraan Frankrijk, Engeland, Amerika, Au stralië en Nieuw-Zeeland zullen deelnemen, zullen waarschijnlijk in de eerste dagen, van Juni begin nen, zo wordt van gewoonlijk wel ingelichte zijde vernomen. De post Anxa, 20 km. ten N.W. van Taibinh, is in handen van de Vietminh gevallen. Zij werd verde digd door een compagnie Vietna- mezen. De strijd om de post heeft twee drie weken geduurd. De verliezen daarbij worden gevoelig genoemd. Sinds de val van Dien Bien Phoe is de druk van de Viet minh in deze strook groter ge worden. De Geneefse Conferentie Nieuw Zuidkoreaans plan voor verkiezingen in geheel Korea? Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Joeng Tai, leider der dele gatie van zijn land naar de Ge neefse besprekingen, een nieuw, 14 punten omvattend plan voor het organiseren van vrije, algemene verkiezingen in geheel Korea, heeft voorgelegd aan de vertegenwoordi gers van Genève der zestien sta ten, die in Korea aan de strijd tegen de communisten hebben deel genomen. Vernomen wordt, dat Zuid-Korea thans instemt met het houden van verkiezingen in het gehele schier eiland, mits: 1. De communistisch-Chinese troe pen tevoren zijn teruggetrok ken. 2. De Zuid-Koreaanse grondwet is gewijzigd, om de verkiezingen mogelijk te maken. Rode Kruis-boodschap van H.M. de Koningin Ter gelegenheid van de fondsen wervingscampagne van het Neder landse Rode Kruis, heeft H.M. Ko ningin Juliana een boodschap sa mengesteld, waarvan de tekst als volgt luidt: „Het Rode Kruis heeft, door alle tijden heen, het volgen van zijn roeping niet alleen gehandhaafd, maar ook bevestigd. Wanneer een hoge roeping le vensvatbaar is, bewijst zij dit door zich te verwerkelijken tot een con crete roeping in de practijk van het leven. Hoe concreet heeft het Rode Kruis deze aangetoond juist door de doeltreffendheid van zijn hulpverlening, hoe en waar dan ook. Het zal steeds een bewijs vor men dat er liefdevolle hulp als een deel van het reëele leven aanwezig is bij rampen, ziekten, nood en dood." ^0 a - -T& ry'~~v Hemelvaartsdag Op Donderdag 27 Mei Hemelvaartsdag zal de Nieuwsbode De Amerikaanse hulp aan Indo-China Staten dienen eerst onafhankelijk te worden gemaakt Van welingelichte Westerse zijde is te Genève vernomen, dat de Ver. Staten niet zouden overwegen mi litair in Indo-China in te grijpen, voordat Frankrijk volledige onaf hankelijkheid aan de verbonden Indochinese staten zou hebben ver leend. Men meent dat dit in hoofd zaak zou zijn verwezenlijkt door ondertekening der verdragen tus sen Frankrijk en Vietnam en dit land en Cambodja, die daarvoor te Parijs gereed liggen, Een verdrag, waarbij Laos onafhankelijkheid is verleend, werd reeds te Parijs ge tekend. Snelle oplossing De dertienjarige Pieter Arie Boot uit Delft, die sinds Don derdag jl. werd vermist, is te recht. Toen Zondagmiddag zijn signalement door de radio werd hekend gemaakt, keek iemand in Rotterdam, die had geluis terd, naar buiten en zag aan de overkant in het portiek van een woning een jongen zitten, wiens signalement met het zo juist bekend gemaakte over eenkwam.Hij ging naar bui ten en vroeg de knaap of hij Piet Boot uit Delft was. De jongen antwoordde bevesti gend, waarna de politie werd gewaarschuwd, die hem op transport naar Delft stelde. Op de tweede dag van het Koninklijke bezoek aan de Rijnstreek en het merengebied heeft H.M. Koningin Juliana o.m. Leiden be zocht, waar de vorstelijke gaste grote belangstelling toonde voor de lammerenmarkt. H.M. Koningin Juliana bewondert op Leidens lammerenmarkt een „pracht-exemplaar". OEFENING „LOOPEEND" Een moeilijke tocht van 45 km O O O Een oordeel, vlug gezeid, mist o vaak rechtvaardigheid. 00<500000000000000000<50<5 Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Warmer Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidoostelijke wind; hogere tem peraturen. 26 Mei. Zon op 4.32, onder 20.42. Maan op 1.29, onder 13.26. 27 Mei. Zon op 4.31, onder 20.43. Maan op 1.45, onder 14.49. Laatste kwartier: 25 Mei te 14.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 Mei 9.12 v.m. 21.30 n.m. 27 Mei 10.19 v.m. 22.41 n.m, BROUWERSHAVEN 26 Mei 8.45 v.m. 21.17 n.m. 27 Mei 9.53 v.m. 22.29 n.m. Amerikanen verlaten ijseiland Vernomen wordt, dat de Ameri kaanse luchtmacht het ijseiland Fletcher, dat, ter hoogte van de Ca nadese kust, in de Noordelijke IJs zee ronddrijft, op veertien dezer heeft verlaten. Op het eiland bevonden zich sinds 1952 negen Amerikaanse weerkun digen. Sowjet-vliegtuigen vlogen enkele dagen voor de ontruiming op ge ringe hoogte over het eiland. Er is hiertegen niet door de Verenigde Staten geprotesteerd, daar er van uit wordt gegaan dat deze drijven de ijseilanden aan niemand toebe horen. Hoe Beria werd gearresteerd De voormalige Russische geheime agent Nikolai Chochlof, die naar het Westen is gevlucht omdat hij weigerde een Russische bannelin genleider in West-Duitsland te ver moorden, heeft op een vergadering van een senaatscommissie in Wash ington verklaard, dat de voorma lige Russische ambassadeur in de xVerenigde Staten, Panjoesjkin, aan het hoofd staat van de „negende sectie" van de Russische geheime dienst. Deze afdeling was na de oorlog gevormd om sabotagedaden in Westelijke fabrieken, havens en verdedigingsinstallaties en moor- De huisvesting in de wereld Honderd-en-tachtig millioen ge zinnen ter wereld hebben heden aa« de dag geen voldoende behui zing of in het geheel geen dak bo ven het hoofd, aldus wordt ver meld in een rapport, dat door Da vid A. Morse, directeur-generaal van de internationale arbeidsorga nisatie voor de jaarvergadering, welke 2 Juni te Genève begint, is opgesteld. Volgens Morse kan de woningnood, welke meer dan een derde van de wereldbevolking treft, slechts worden opgeheven bij verlaging van bouwkosten, verbete ring van financieringsmethoden en stabilisatie van tewerkstelling zo dat productievere methoden kunnen worden ingevoerd, aldus meldt de „Unesco". den te bedrijven, aldus Chochlof. Hijzelf werkte als officier in deze afdeling. Chochlof gaf het volgende ver slag van de arrestatie van Beria, het hoofd van de Russische ge heime politie, die eind verleden jaar terecht gesteld is. Terwijl Beria op de avond van de 25e Juni in zijn bureau werkte, belde het centrale comité (van de communistische partij) de zevende afdeling van de M.G.B. een tak van de geheime dienst, belast met terroristische activiteit op en gaf bevel Beria te arresteren. Een vertegenwoordiger van het centrale comité en twee kolonels begaven zich naar Beria's bureau, waar men mededeelde, dat hij op bevel van het centrale comité on der arrest stond. Hij werd ontwa pend en direct naar een cel onder het gebouw gebracht. Volgens de door Reuter gege ven cyfers, welke enigszins van die van A.F.P. verschillen, was de uit slag van de Zuidkoreaanse verkie zingen als volgt: Liberalen 100 ze tels; onafhankelijke liberalen (niet door Rhce gesteund) 16 zetels; na- tionaal-democratische partjj 15 ze tels; onafhankelyken en minder heidspartijen 72 zetels. Op grond van deze cijfers heeft Rhee's partjj de absolute meerderheid verloren. De verhoudingen kunnen zich ech ter nog wjjzigcn. Men verwacht nl. dat enige gekozenen nog van koers zullen veranderen, voordat de Na tionale vergadering bijeenkomt. Ruim 150 vliegers van de Ko ninklijke Luchtmacht hebben vo rige week twee dagen moeten be wijzen, welke kansen zij maken op hun basis terug te keren, als zij in geval van oorlog op een vijande lijk gebied worden neergeschoten. Daarvoor zijn zij Woensdagavond in greepjes van twee en drie man o'p verscheidene punten ten Oosten van de IJssel met vrachtauto's af gezet, met de opdracht, vóór Vrij dagmiddag vyf uur de 45 km Wes telijk daarvan gelegen lijn te be reiken, die wordt gevormd door de weg Ede-Putten, de grens van het door de „vijand" bezette gebied. Het Commando luchtverdediging van de Koninklijke Luchtmacht, die deze oefening met de toepasse lijke naam „loopeend", had uitge stippeld, had zoveel mogelijk de werkelijkheid benaderd. Het was de vliegers niet toegestaan, gebruik te maken van openbare vervoer middelen, ook was het „liften" met auto's verboden. Over het uniform droegen zij een overall en hun be zittingen bestonden uit niet meer dan een kompas, een kaart van het terrein en f 2,50. Filosoof over nutte loosheid van oorlog De Britse filosoof Bertrand Rus sell heeft in een artikel in het maandblad „Pulpit Digest", een uit gave voor Protestantse dominees, verklaard, dat een onderzoek naar de waarschijnlijke gevolgen van een derde wereldoorlog door India mo gelijk aan Oost en West de nutte loosheid van een dergelijke oorlog zou kunnen bewijzen. Russell schreef, dat de wereld niet veilig zal zijn voor overal be kend is, dat alle grote mogendhe den de nutteloosheid van oorlog op recht beseffen. Een onpartijdig onderzoek door een neutraal land, bv. India, zou zowel de Sowjet, als de Amerikaan se regering duidelijk kunnen ma ken, dat slechts armoede, anarchie, vernietiging en dood op grote schaal voor elk oorlogvoerend land het ge volg van een nieuwe wereldoorlog zouden zijn en dat waarschijnlijk geen geregelde regering de oorlog zou overleven, aldus Russell. De Oostduitse veiligheidspo litie heeft een onbekend aantal Oostduitse spoorwegarbeiders aan gehouden, die beschuldigd worden van spionnage ten behoeve van het „Westberlijnse bureau van de Ame rikaanse geheime dienst", aldus be richt het Oostduitse persbureau A.D.N. De arbeiders waren uitge rust met kleine radio-zenders van Amerikaanse makelij, aldus het be richt. Evenals in oorlogstijd was een net van vluchtlijnen opgebouwd van adressen van „ondergrondse werkers", welke rol werd vervuld door leden van het corps lucht wachtdienst. De „vijand" bestond uit afdelin gen van de marechaussee, het corps Nationale Reserve en de gemeente en Rijkspolitie in dit gebied, dat de „neergeschoten" vliegers moesten doortrekken. Verhoging bezoldiging politie In het Staatsblad is het Konink lijk Besluit gepubliceerd tot ver hoging van de bezoldiging van de ambtenaren van het korps Rijks politie en van de gemeentepolitie, tot vermindering van de verschil len in de salarissen, welke een ge volg zijn van de gemeenteclassifi catie en tot het opnemen in de sa larissen van de toelagen ingevolge het Toelagebesluit Politie 1951 (wij ziging van het Bezoldigingsregle ment Politie 1949), van het Ambte narenreglement voor het korps Rijkspolitie en van het Ambtena renreglement voor de gemeentepo litie en intrekking van het Toe lagebesluit Politie 1951. Eveneens is gepubiicéerd het Koninklijk Besluit tot tijdelijke verhoging van de salarissen van de aspiranten van Rijks- en gemeente politie (eerste aanvulling Bezoldi gingsreglement Politie 1949). De apartheid in Amerika De gouverneur van de Ameri kaanse staat Georgia, Talmadge, heeft Zondag in een vraaggesprek over de radio gezegd, dat „ver scheidene divisies van het leger nodig zouden zijn, om toezicht te houden op elk schoolgebouw in Georgia en dat deze dan nog niet de scholen zouden kunnen dwin gen de uitspraak van het hoogge rechtshof, die apartheid op scholen verbiedt, ten uitvoer te brengen". De procureur-generaal van Geor gia zeide in hetzelfde programma, dat de beslissing van het hoogge rechtshof de weg opent voor een aanval op de wetten van Georgia, die huwelijken tussen blanken en negers verbieden. „Wanneer kan worden aangetoond, dat negers aan 'n minderwaardigheidscomplex lij den, omdat zij niet met blanken kunnen trouwen, zou het hof vol gens dezelfde redenering deze wet ten ongeldig moeten verklaren", al dus de procureur-generaal. LAREN. Op het beruchte kruis punt te Laren is Zondag een auto bus van de Nederlandse Buurtver- voer Maatschappij op een auto, af komstig uit Zwolle, gereden, waar in zeven personen waren gezeten. Ds chauffeur van de bus, die met zijn wagen uit de richting Laren kwam, verleende geen voorrang aan de Zwolse auto, die over de Rijks weg reed en juist het kruispunt 754-1954 Twaalf eeuwen geleden kwam zendeling om te Dokkum De komende weken zullen ook in Nederland staan in het teken van de herdenking van Bonifacius' mar teldood, twaalf eeuwen geleden in Dokkum. Aan de grote herdenkingsplech tigheid op Zaterdag 3 Juli zal, be houdens bijzondere omstandighe den, door de aanwezigheid van Ha re Majesteit de Koningin luister worden bijgezet. Door de verscheidene kerkgenoot schappen worden kerkdiensten ge houden. In de meeste Protestantse kerken wordt dit feit herdacht op Zondag 6 Juni (Zendingszondag), de dag na Bonifacius' sterfdag. Bij gelegenheid van de nationale herdenkingsplechtigheid zal in het raadhuis te Dokkum een expositie over Bonifacius en zijn tijd worden geopend. Op Zaterdag 3 Juli des morgens zal het Provinciaal Be stuur van Friesland ten Provincie huize te Leeuwarden de eregasten uit binnen- en buitenland ontvan gen. Te half drie zal de herden kingsbijeenkomst aanvangen in de openluchtkapel te Dokkum. Zondag 4 Juli: Bonifaciusherden- king door de Katholieken van Ne derland. Pontificale hoogmis te Utrecht met predikatie door de aartsbisschop-co-adjutor mgr. dr. B. J. Alfrink in tegenwoordigheid van buitenlandse bisschoppen in het Nederlandse episcopaat. Des middags wordt om half'drie in Es planade te Utrecht een bijeenkomst gehouden. Het Utrechts stedelijk orkest zal voor de muzikale omlijs ting zorgen met het koor van de kathedrale kerk. De Rijksarchivaris in Friesland, dr. M. P. v. Buytenen zal een rede uitspreken. Op Maandag 5 Juli des avonds zal in de openluchtkapel te Dokkum het Bonifaciusspel worden opge voerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1