ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE NOOIT TE 000 OM TE LEREN DE ZIERIKZEESCHE COURANT De ministers Eden en Bidault hielden redevoeringen over Korea ZATERDAG 15 MS 1*54 No. 17538 - 110e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Pril» per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50, per week 27 cent Loue nummert 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag un Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjet (ma*. 15 mm) 11^ per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: bange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 r Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 DE GENEEFSE CONFERENTIE Het laatste woord mag nog niet gesproken zijn De eitting van de Geneefse con ferentie van Donderdag, die over Korea ging, heeft slechts ruim een uur geduurd. Alleen Eden en Bi dault hielden redevoeringen. Daar mee hebben alle zestien landen, die onder de vlag van de V.N. In Korea hebben gestreden, behalve Luxem burg, hun standpunt over de Kore aanse kwestie uiteengezet. Eden deed een nieuwe poging, de conferentie af te brengen van het dode spoor, waarop het door de contrasterende principiële verkla ringen van beide kanten is geraakt. Weliswaar critiseerde hij even fel als andere Westelijke gedelegeer den de communistische voorstellen, inzake Korea, maar hij voegde daar bij: „Het besef dat de Noord-Kore- aanse voorstellen onaanvaardbaar zijn, mag niet betekenen dat het taatste woord gesproken is", en hij wees erop, dat er vele punten zijn waarover de partijen het met elkaar eens zijn, bv. dat Korea herenigd moet worden en dat het Koreaanse volk na de hereniging vrij moet zijn. De rede van Bidault was voor namelijk een samenvatting van het Westelijke standpunt zoals dat in andere woorden maar met dezelfde principes ook al door voorafgaan de sprekers is geformuleerd. De grootste nadruk legde Bidault op twee principiële punten van funda menteel belang: Noord- en Zuid- Korea moeten in alle gemeenschap pelijke organen, die zouden worden geschapen, proportioneel volgens het aantal inwoners van de twee gebieden vertegenwoordigd zijn, en de verkiezingen moeten worden ge- De Russische en Chinese hulp aan de Vietminh Zowel de Sowjet-Unie als com munistisch China helpen de Viet- minh-opstandelingen in Indo-Chi- na. Aan de organisatie van „Chi nese volksvrijwilligers voor hulp aan Vietnam" is een Russische ad viescommissie verbonden, aldus een bekendmaking van een Amerikaan se regeringsdienst, die niet met na me genoemd wilde worden. De Sowjet-Unie verschaft aan de Vietminh „verbindingsmiddelen, ontplofbare stoffen en geschut van zwaar kaliber, tezamen met advies op technisch, militair en cultureel gebied". Volgens een communistisch hand boek voor politieke werkers die naar Vietnam gaan moeten alle ge vangenen eerst worden onder vraagd op het communistisch-Chi- nese hoofdkwartier en daarna wor den overgedragen aan het hoofd kwartier van de Vietminh, aldus dit bericht. Amerikaanse waterstofbom-proeven besloten Het Amerikaanse ministerie van Defensie en de commissie voor atoomenergie hebben bekend ge maakt, dat de reeks warmtekern- proeven van dit jaar in het gebied van de Stille Oceaan, besloten Is. Zij waren geslaagd in verband met de ontwikkeling van warmtekern- wapens en hebben belangrijk bij gedragen tot de veiligheid van de Verenigde Staten en de vrije we reld. Nu de proeven achter de rug zijn, kan volgens de bekendmaking binnen enkele dagen het zee- en luchtverkeer in de vroegere geva- cen-zóne hervat worden. houden onder effectieve controle van neutrale waarnemers. Daarbij wees de Franse minister er echter op, dat vooral de laatst genoemde voorwaarde telkens weer op onverminderd verzet van de communisten stuit en dat dit een van de grootste moeilijkheden van de conferentie vormt omdat „geen enkel redelijk en duurzaam accoord mogelijk is zonder deze internatio nale controle". De vreemde vlieg tuigen boven Zweden Zweden heeft aan Engeland e* Amerika verzocht een diepgaand onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid, kort geleden, boven Zuid-Zweden, van niet-geïdentifi- ceerde vliegtuigen. Een Zweedse regeringswoordvoerder heeft ge zegd, dat een dergelijk verzoek niet aan de Russische regering is ge daan, omdat niets er op wijst, dat het Russische vliegtuigen geweest zijn. De Russische ambassade te Stockholm heeft ongevraagd ver klaard, dat het geen Russische toe stellen waren. Aan onze adverteerders Technische moeilijkheden in het bedrijf nopen ons de uiterste termijn van inzending van advertenties met ingang van MAANDAG 17 MEI a.s., te stellen op 10 uur 's morgens Directie Zierikzeesche Nieuwsbode Minister Mansholt over de ontwikkeling van het landbouwbeleid Waarschuwing tegen een teveel aan bescherming 00000000000000000000000 0 0 0 We kunnen alles bereiken, wat 0 t' 0 volhouden. 00000000000000000000000 Hel K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Aanhoudend schraal Droog en vrij zonnig weer; zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit Oostelijke richtingen; opnieuw la gere temperaturen. 16 Mei. Zon op 4.46, onder 20.28. Maan op 19.33, onder 3.34. 17 Mei. Zon op 4.44, onder 20.29. Maan op 20.41, onder 3.57. 18 Mei. Zon op 4.43, onder 20.31. Maan op 21.45, onder 4.27. Volle maan: 17 Mei te 22.47. Kans op gorilla- huwelijk De directie van de diergaar de Blijdorp Rotterdam ver wacht, dat in deze dierentuin voor de eerste maal ter wereld, twee in gevangenschap verke rende gorilla's in de echt wor den verbonden. De huwelijks voltrekking zal echter pas over ongeveer zes jaar kunnen ge schieden, omdat het mannetje, Makoua, pas twee jaar oud is, Makoua is vorige week Woens dag per vliegtuig uit Frans equatoriaal Afrika in Neder land gearriveerd. Zijn a.s. echtgenote, Sophie, al geruime tijd inwoonster van diergaarde Blijdorp, is nu zes jaar. Het leeftijdsverschil tus sen de aanstaande echtelieden is echter niet bezwaarlijk, om dat de mannelijke gorilla de vrouwelijke altijd pleegt voor bij te groeien. De Castries gaf zich met Zijn staf over qp de deze week jn Utrecht ge- kartelovereenkomsten die tegen het Over het lot van Geneviève de houden jaarvergadering van de algemeen belang ingaan. Er ligt een Gallard, de Florence Nightingale stlchtlne voor Nederlandse zelf- weg tuss^n moordende concurrentie HOOGWATERSTANDEN van Dien Bien Phoe wil de Viet- Neaenanase zen en kartei0vereenkomsten, .en deze minh geen inlichtingen geven. standige handel en industrie, heeft weg is de gulden middenweg. In een uitzending van radio-Viet- minister Mansholt een voordracht Ondernemersovereenkomsten die minh is Vrijdag verklaard, dat de gehouden over de ontwikkeling van samengaan met het algemeen be- Vietminh-troepen nadrukkelijk be- hei landbouwbeleid. Z"?fsTok Geheime ksrS vel hadden gekregen te trachten "?.aar. zelfs n<xilS- Geheime kartels generaal De Castries levend in han- Minister Mansholt begon met te j"Jnln wezen een aantasting van den te krijgen. Terwijl het Franse zeggen, dat het regeringsingrijpen de dem°f.ra*ie verzet ineenstortte en duizenden in productie en afzet geen typisch van moet erwoeden ge- sociaal streven is, doch een nood- waakt. Is mogelijk de gulden mid- zakelijk kwaad. De overheid zal denweg te vmden door middel van echter steeds veel waarde moeten de Publiekrechtelijke Bednjfsorga- die zich met zijn gehele staf over-' hechten aan de persoonlijke ont- act plooiing en naar sprekers mening terugtreicKen op naar coniroierenae mag de normale vrijheid van de fa^; De P-B.O. leidt tot een wer- ondernemer niet nodeloos aan ban- kelijke zelfstandige handel. Laten den worden gelegd. Verschillende ■degene die de P-B.O. bestrijden, regeringsmaatregelen hebben hun ?ieraan, denken, aldus minister tijd overleefd. Zo zal bv. de rege- Bommenwerpers van de nationa- ling t.a.v. de import van granen zo zich overgaven, drongen twee groe pen Vietminh-soldaten door naar zakelijk kwaad, de commandopost van de generaal, die z gaf. Vrije pamfletten over onvrij land ZIERIKZEE: 16 Mei 2.27 v.m. 17 Mei 3.02 v.m. 18 Mei 3.41 v.m. BROUWERSHAVEN: 16 Mei 2.00 v.m. 17 Mei 2.31 v.m. 18 Mei 3.07 v.m. 14.53 n.m. 15.28 n.m. 16.04 n.m. 14.15 n.m. 14.49 n.m. 15.25 n.m. Mansholt. listisch-Chinese luchtmacht hebben spoedig mogelijk worden ingetrok- Donderdag acht milioen „vrijheids- ken. Maar er zijn ook regelingen pamfletten" uitgeworpen boven door het bedrijfsleven zelf getrof- Ningpo en Funghua, de geboorte- fen, die tegen de normale vrijheid plaats van generaal Tsjiang Kaj van handelen ingaan, aldus spr. Sjelt, in Zuidwest-China, aldus is Een zekere bescherming is nodig, Vrijdag in Taipeh (Formosa) ge- maar bepaalde ondernemersover- meld. eenkomsten kunnen leiden tot een Japanse geleerden hebben be kend gemaakt, dat met radio-acti viteit besmette vis is gevonden in de wateren ten Oosten van For mosa, 3.500 km van Bikini, het cen trum voor Amerikaanse waterstof- bomproeven in de Stille Oceaan, verwijderd. Deze radio-activiteit was aan de buitenkant van de vis zeer gering, doch de graad van be smetting van de inwendig© organen was veel groter. Laniel wint vertrouwensvotum De regering-Laniel heeft met een meerderheid van twee stemmen het vertrouwen der Nationale vergade ring gewonnen. Labour wint bij Engelse gemeenteraadsverkiezingen De uitslag van de Donderdag ge houden verkiezingen ï'oor 395 ge meenteraden in Engeland en Wales geeft het volgende beeld te zien: Labour: netto winst 510 zetels. Conservatieven: netto-verlies 386 zetels. Liberalen: netto winst 3. Onafhankelijken: netto verlies 125 Communisten: onveranderd. Liberaal-Conservatieven: netto verlies 2. Vóór de verkiezingen bezat La bour de meerderheid in 106 raden, dit aantal is nu tot 116 gestegen. De communisten hadden meer dan 100 candidaten gesteld, doch geen van hen werd gekozen. Frankrijk verzoekt opnieuw hulp van Amerika Frankrijk heeft opnieuw de Ver. Staten om onmiddellijke militaire hnlp in Indo-China verzocht, aldus is Vrijdag in gocdingelichte krin gen in Genève vernomen. Naar verluidt is op het verzoek, dat wordt bestudeerd door presi- dient Eisenhower en de Ameri kaanse stafchefs, nog geen ant woord gegeven. Het is niet duidelijk om wat voor hulp de Fransen hebben gevraagd en of mogelijk op directe militaire interventie is gezinspeeld. Het ver luidt echter wel, dat de Ver. Staten niet van plan zijn zonder hulp van de geallieerden tot directe militaire interventie over te gaan. Officier van Justitie te Amsterdam wordt over geplaatst en jvuiuicu lcmc„ tut CT=11 „Na afweging van een en ander Volgens het blad „China Post" teveel aan bescherming en tot grote *?ee£t d'; ondergetek^de gemand, ontmoetten de bommenwerpers winsten. De minister zei geen be- aa* in ®..ge1g^en„0 g zwaar luchtafweervuur, doch alle zwaren te hebben tegen grote win- °P artikel 81 van t toestellen keerden behouden op sten wanneer deze een gevolg zijn Rijksambtenarenregleme S - hun Oases terug. - van hard werken, maar wel tegen ^de verplaatsmg van deze off.- cier van Justitie als de meest pas- tsende reactie moest worden be schouwd. Een daartoe strekkend Koninklijk Besluit is inmiddels ge nomen". Aldus luidt de slot-alinea van het antwoord, dat de minister van Justitie, Mr L. A. Donker, schrif telijk heeft gegeven op vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Rijckevorsel, en van het lid van de Eerste Kamer, dé heer „In mijn tijd is gewéést Cursus voor grootmoeders voorziet in dringende behoefte In Purmerend Ieren grootmoeders ge huizentekort nogal eens bij oma Molenaar, over een bezoek van de thans, onder leiding van zuster N. in of omgekeerd. Ook hierdoor is heer Joh. Luger aan de officier van Nieuwpoort, hoe zij volgens de mo- het contact veel en veel groter dan Justitie te Amsterdam, Mr F. Hol- deme opvattingen met zuigelingenvroeger. lander, moeten omgaan en hoe zij de kleu- Daardoor is de rol, die de groot ter en het schoolkind tegemoet die- moeder in het huidige gezinsleven nen te treden. speelt, van niet te onderschatten Enkele jaren geleden heeft men betekenis. Soms komt dit aan het in Zwolle zulk een cursus voor familieleven ten goede; maar al te oma's op touw gezet en ook in an- vaak is dat echter beslist niet het dere plaatsen bestonden toen leeds geval. vergevorderde plannen voor een Op de kleuterconsultatiebureaux dergelijk onderricht. kan men geregeld de droevige re sultaten zien van hetgeen er wordt nnnnrpm» Allereerst wekt dit, zoals het met van een kind, dat niet meer weet, £aSul D te StaSanaal is.tenge- alle nieuwe dingen gaat, bij velen waar het zich eigenlijk aan te hou- voJ van gasvergiftiging om het natuurlijk de lachlust, op. Wanneer den heeft. Men kan daar eveneens jeven gekomen. Haar ouders en een men zich echter iets langer verdiept af-SSnSLnÏL ES jonger broertje zijn in bedwelmde J-aanschouwen, wanneer de kinderen toestand naar het Academisch zie- Twee hinderen overleden door gasverstikking Ouders nog in ernstig gevaar Het vijfjarig dochtertje van de in alle kwestie's, die hiermede sa- Zo klein als ze zijn, hun kansen ge- menhangen, wordt het al spoedig wiekst aangrijpen, om de volwasse- duidelijk, dat het hier gaat om een "en tegen elkander uit te spelen en mogelijk zegenrijk initiatief. het hele gezin te tyranniseren. ALS-IK-ER-EENS-N1ET-WAS kenhuis te Groningen vervoerd. Het driejarig broertje Bertus D. is in het Academisch ziekenhuis te Groningen eveneens aan de gevol gen overleden. De toestand van de ouders is zeer ernstig. De Zondagartsendienst van Zierikzee Zondag 16 Mei: Dr van Hoorn. Korte berichten uit het Binnenland ALKMAAR. De 4-jarige Walter Jan de Jong uit Alkmaar, die Don derdagavond als vermist was op gegeven, blijkt te zijn verdronken. Na een half uur dreggen heeft de politie het lijkje gevonden in de Baansingel. DOET1NCHEM. Donderdag is tus sen Halle en Varsseveld circa vijf hectare heide verbrand. De brand ontstond omstreeks half zes, nadat twee jongens met vuur hadden ge speeld. De brandweer uit Varsse veld was het eerst ter plaatse, en kele ogenblijken later arriveerde de brandweer uit Zelhem en beide brandweren bonden de strijd aan. Men was het vuur omstreeks half acht meester. UTRECHT. Op tweede Pinkster dag (7 Juni) zal de Nederlandse Bromfietsbond in Hilversum de eerste nationale bromfietsdag hou den. Uit alle delen van het land zullen dan bromfietsers(sters) te Hilversum samenkomen. De rally naar Hilversum zal in twee afde lingen worden verreden, nl. een sport- en een toerafdeling. ROTTERDAM. Een 22-jarig meis je, A. van D., gewoond hebbende in de Stuurmanstraat te Rotterdam is op de rijksweg Rotterdam-Den Haag tengevolge van een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Het meisje stak de weg over komende van de Delft weg en gaande naar de Bovendijk, toen zij door een auto, die uit de richting Den Haag kwam, werd aangereden. Zij was op slag dood. College van de Kruisheren te Uden door brand getroffen Een felle uitslaande brand heeft De Belgische ministerraad heeft Vrijdag besloten de militaire dienstplicht te verkorten van 21 tot 18 maanden. Militairen van de lichting 1952, die reeds 18 maanden dienst hebben gedaan, zullen op 21 Mei met groot verlof worden ge zonde». Het is voor oudere mensen nu eenmaal niet gemakkelijk hun Tal van kinderartsen zijn der- plaats te vinden in het tijdperk van halve al geruime tijd van mening, de psychologie, van het-plastic en dat het zeer nuttig zou zijn, wan- yan de vitamines. neer er eens orde geschapen zou In het gezin met kinderen is de kunnen worden in deze doolhof, oma een zeer bijzonder personage, waar oma's gezichten zetten van Grootmoeder kan in zulk een gezin als-ik-er-eens-niet-was, waar jonge een bron van warmte en wijsheid vrouwtjes over zich laten lopen als zijn. Voor het opgroeiende kind is grootmoeder zegt: „in mijn tijd het een voorrecht om een oma te en waar 'de snoepjes-van-oma de gewoed in het College van de Kruis- hebben, die als lieve en verstandige gehele sfeer vertroebelen. heren te Uden. Een gedeelte der vrouw de juiste plaats in de fami- bovenste verdieping is uitgebrand, liekring weet te vinden. Het is heel moeilijk een werke- De brand werd ontdekt aan een der rirmrvjtj ryrt r.r goede oma te zijn. Het is niet dakgoten en even later sloegen de WE WONEN BIJ ELKANDER IN iedeT(!en gegeveni steeds in te SJtrin. vlammen uit het dak Maar de aanwezigheid van oma gen a[s het nodig om zich direct tte^mtauten"reeds water 'kon se- kan ook een geheel andere uitwer- daarna weer geheel terug te trek- ven, stond alleen voor een hopelo- king hebben. Door haar optreden fce„. Het is trouwens de vraag, of ze taak. De regionale brandweer kan de sfeer in het gezin lelijk be- zoveel opofferingsgezindheid wel werd gealarmeerd wa- dorven worden De nppstpliiltp nnt- ren o.a. bijeen de brandweren van aorven woraen. ue geesteiyke ont van een gewoon mens kan worden Vechel Den Bosch, Tilburg, Oss, wikkeling van één of meer kin de- „erlangd. Mill eA van de vliegbasis Volkel. ren kan door verkeerde bemoeiin- Vonken sloegen over naar beien- gen van oma ernstig worden ge- ,Wij juichen het bovenvermelde dende percelen, die men in allerijl ,chaad Initiatief van. harte toe, omdat het t ontrulmen. De naastgelegen aaa' veel kans geeft op een vernieuwde k der Kruisheren alsook bet Natuurlijk is dit altijd al zo ge- en herboren grootmoeder, wanneer vjak tegenover het College gelegen weest, maar door het gebrek aan oma *es gehad heeft in de moder- cajd hebben nog een ogenblik vlam huishoudelijke hulp wordt er veel ne zuigelingenverzorging en in de gevat( maar hier was het gevaar vaker dan vroeger een beroep ge- psychologie, met name in de kin- weidra bezworen. Men vreesde daan op oma. Bovendien woont het derpsychologie. voor het College aanvankelijk het jonge gezin door het tegenwoordi- Dr. Alfreda Brledé. ergste. Koepoelan N.P.V. De jaarlijkse Koempoelan van de Nederlandse Padvinders Vereni ging zal op 26 en 27 Juni op de Goudsberg te Lunteren worden ge houden. Modeshow tussen bloeiende bomen Mannequins hebben de nieuwste middagtoiletjes, zonnejurken, cock tailcreaties en strand-ensembles getoond temidden van de bloeiende fruitbomen in een uitgestrekte boomgaard (van de heer L. Mou- lijn) aan de Rijksweg-Zuid te Eist* in de Betuwe. In Lyon heeft de openbare aanklager Vrijdag de doodstraf ge- eist tegen twee voormalige nazi dokters, Eugen Haagen en Otto Bickenbach, die er van beschuldigd worden in de oorlog gevangenen van concentratiekampen te hebben gebruikt als menselijke proefkonij nen. Anderhalf jaar geleden waren Haagen en Bickenbach reeds tot levenslange dwangarbeid veroor deeld, doch zij kregen een nieuw proces toegewezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1