DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wellicht worden niet alle gewonden uitgeleverd Genève zal voor Korea geen oplossing kunnen brengen Zeeuwse NijverheidsdagteTerneuzen een succes Industrialisatie ten plattelande teken van belangstelling in Jaarvergadering Coöperatieve Boerenleenbank Bruinisse VRIJDAG 14 UB 1K4 Wo. 1753T - 110e Jaargang ZIEHEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 meenden bij voo/uilbeteling 13,50. per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdeg, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (ma*. 15 mm) f 1 per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstreet A 171, Zierikzee. Postbus nr. 1, Telefoon ar. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstreet A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel' 309 DE GEVANGENEN VAN DIEN BIEN PHOE Het Franse opperbevel In Indo- China verwacht, dat de Vietminh slechts die krijgsgevangenen terug, sal laten gaan, die zo ernstig ge wond zijn, dat zü nooit meer zul len kunnen vechten, aldus een woordvoerder te Hanoi. Naar of ficiële schattingen te Parjjs zouden dit 700 man Z(jn. Radio-Vietminh heeft verklaard, dat de gewonden uit hun afbrok kelende schuilkelders naar buiten zijn gebracht. Zij hebben thans be schutting onder tenten van para chutes gekregen. Een geheel Viet- minh-bataljon is hiermede bezig Dr Schweitzer krijgt hulp Dr. Albert Schweitzer winnaar van de Nobelprijs, vermaard philo- soof en directeur van het medisch centrum te Lambarene heeft van het internationaal kinderfonds van de Verenigde Naties (Unicef) een directe bijdrage gekregen voor zijn werk. In het hospitaal te Lamba rene is namelijk een zending van 2500 pond melkpoeder van Unicef aangekomen. Deze zending maakt deel uit van een uitgebreid voe dingsprogramma van de Franse autoriteiten ter bestrijding van de ondervoeding in equatoriaal Afrika. Unicef heeft voor de uitvoering van dit programma een crediet van 150. duizend dollar verstrekt. In de ko mende maanden zal dr. Schweitzer persoonlijk het toezicht houden op de dagelijkse uitdeling van deze melkpoeder aan kinderen en aan aanstaande jonge moeders in de omgeving van zijn hospitaal, onder wie vele melaatsen. Nederland en het Vluchtelingenvraagstuk De Nederlandse regering heeft verzocht het vluchtelingenvraag stuk voor de vergadering van 18 Mei op de agenda van het minis ters-comité van de Raad van Euro pa te plaatsen, zo wordt uit Straats burg gemeld. Zoals gemeld stelt het desbetref fende Nederlandse voorstel de in stelling van een vluchtelingenfonds voor, waarvoor Nederland zelf de eerste bijdrage wil leveren. Ook in Nederland wordt met „scherp" geschoten 24.000 man onder vuur zonder een schrammetje Op de gevechtsbaan in het in- fanterieschietkamp de Harskamp, zijn sinds 1953 24.000 militairen in „tijgersluipgang" onder scherp mi- trailleurvuur door gegaan zonder een schrammetje op te lopen. Voor het overgrote deel mannen die voor hun nummer in dienst waren, maar daarnaast ook de staf van het eerste legercorps onder persoonlijke leiding van luitenant- generaal Opsomer en deze week nog 24 veldpredikers, die hun mi litaire opleiding vervolmaakten op deze in Europa unieke baan. Vijf zeshonderd man per dag krijgen op deze baan hun vuur proef, onder het wakend oog van de commandant ervan, kapitein UI- rici, die deze baan gemaakt en ver volmaakt heeft naar Amerikaans model. Hij is het die waakt over het welzijn van de troepen en in de toren, die het terrein overziet en met een enkele handbeweging het vuren kan doen staken als zich onverhoopt iets buitennissigs mocht voordoen. „Als ieder zich aan de voorschriften houdt kan er niets gebeuren", zo zegt hij en in zijn stem, die voor elke oefening door de luidsprekers klinkt, kan men ditzelfde nog eens beluisteren. Het be3tuur van het Canadese vakverbond, dat 580.000 leden telt, heeft de regering verzocht, de im migratie stop te zetten tot tenmin ste het volgende jaar. Het bestuur van het vakverbond zegt, dat hoe wel duizenden bekwame arbeiders in Canada zonder werk zijn, werk gevers het aanwerven van immi granten aanmoedigen. geweest. Er is ook een keuken in gericht met koks uit het leger der Vietminh. De radio, die zeide een majoor van de ziekendienst der Uniestrijdkrachten aan te halen, zeide verder, dat de majoor gezegd had, dat de houding der Vietminh correct en welwillend was. Nederlander heeft gemiddeld hoge levenskansen Beter dan ln andere landen De uitdrukking „Lang zal hij le ven" is in Nederland beslist geen lege phrase, want in ons land zijn de levenskansen hoger dan in de meeste andere landen van de we reld, zo blijkt uit het zojuist ver schenen demografisch' jaarboek f953 van de Verenigde Naties. Een pas geboren baby heeft in Nederland een gemiddelde levens kans van 69.4 jaar wanneer het een jongen is en van 71.5 jaar wanneer het een meisje is. En een vijfjarig jongetje heeft een gemiddelde kans om 72.4 jaar oud te worden, terwijl voor een vijfjarig meisje die kans zelfs 74 jaar is. In deze cijfers weer spiegelt zich tevens de lage kinder sterfte in Nederland, die na Zweden en Nieuw-Zeeland de laagste ter wereld is, gelijk het jaarboek ver meldt. Aan onze adverteerders Technische moeilijkheden in het bedrijf nopen ons de uiterste termijn van inzending van advertenties met ingang van MAANDAG 19 MEI a.s., te stellen op 10 uur 's morgens Directie Zierikzeesche Nieuwsbode Zware gevechten ooooooooooooooooooooooo O O Wie teveel aan zichzelf denkt ten Zuiden van Hanoi wordt voor anderen een onhe- g O langrpk mens. o Er is een felle strijd gaande in aaaaaaa het gebied van Phoely, 50 km ten 000640WW006006W60 Zuiden van Hanoi, aldus meldt A.F.P. Het K.N.M.I. verwacht FRANSEN BODEN H.M. KONINGIN JULIANA HET „GRAND COL LIER" AAN. - In het paleis Soestdijk heeft Woensdagmiddag 12 Mei een deputatie Fransen aan H.M. Koningin Juliana het „Grand Col lier de l'Ordre des Chevaliers de la Courtoisie Franchise" aangebo den. - Madame Thome Patenotre overhandigt H.M. de Franse onder scheiding. VRAAGGESPREK MET MINISTER LUNS Kansen voor Indo-China iets gunstiger De post Phoely staat aan zwaar artillerievuur bloot. Bij de gevech ten, die Dinsdagavond begonnen, zijn Woensdag aan beide zijden zware verliezen geleden. Het ziet er naar uit, dat de op standelingen zich een weg willen banen naar Namdinh, 35 km ten Oosten van Phoely. Kaal in een nacht De artsen van het Italiaanse plaatsje Benevento zitten met de handen in het haar. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is de 42-jarige inwoner Michelino Pengue al zijn haar kwijt geraakt. Hp toas vroeg naar bed gegaan met zware hoofdpijn, zo vertelde hp. Toen hij ontwaakte, bemerkte hij tot zijn schrik dat hem geen haar op het hoofd was overgebleven. Kinderen speelden op militair oefenterrein Een dode en een gewonde Twee jongens uit Tiel, de 8-jarige P. van I. en de 13-jarige J. vanD. waren bij een militaire oefening na bij Tiel aan het spelen op het oefen terrein. In hun nieuwsgierigheid kwamen zij te dicht bij een vuur wapen dat zij in werking brach ten. Het 8-jarige knaapje werd hierdoor in het hoofd getroffen en overleed ter plaatse. De andere jon gen werd gewond aan de schouder en moest in een ziekenhuis te Tiel worden opgenomen. De Nederlandse minister van Bui- tenanldse Zaken, Mr J. M. A. H. Luns, verklaarde voor zijn vertrek uit Genève in een exclusief inter view met de speciale correspon dent van het A.N.P., dat hjj zeer pessimistisch gestemd was omtrent de kansen van de conferentie om een oplossing van de Koreaanse kwestie te bereiken. Dit pessimisme was niet uitslui tend maar toch wel voor een groot deel het gevolg van de rede van Molotof van Dinsdagmiddag, waar in de Sowjet-minister een einde had gemaakt aan alle pog bestaan de hoop in dat opzicht, zei mr. Luns Molotof had met die rede de deur dicht geslagen ten aanzien van el ke mogelijkheid om in Noord-Korea verkiezingen onder controle van de Verenigde Naties te organiseren, vervolgde hij, en voor de niet-com- Rode Kruis kreeg gift in natura Het Nederlandse Rode Kruis heeft van een melkfabriek (De Lijempf) 5200 blikjes babyvoeding ontvangen voor de kinderen in die delen van Griekenland, die door een aardbeving zijn getroffen. De blikjes zullen Maandag a.s. met de „Pergamon" uit Amsterdam naar Griekenland worden verscheept. monistische landen is elke andere vorm van controle onaanvaardbaar. Met betrekking tot Korea zal de conferentie van Genève dus vol gens mr. Luns weinig of niets kun nen uitrichten. De mogelijkheid dat de conferen tie een oplossing van het Indo- Chinese conflict zal kunnen vinden achtte de minister groter. Maar hij durfde zich niet te wagen aan voor spellingen omtrent de aard van een eventuele oplossing, want, zei hij, de besprekingen kunnen nog aller lei kanten uitgaan. tot Vrijdagavond: Minder warm Droog en zonnig weer; overwe gend matige Oostelijke wind; ver dere daling van de temperatuur. 15 Mei. Zon op 4.47, onder 20.26. Maan op 18.23, onder 3.15. Volle maan: 17 Mei te 22.47. eeSS™U= HOOGWATERSTANDEN vrije wereld naar zijn mening Indo- ZIERIKZEE: China niet dient af te schrijven. 15 Mei t 44 v m 14 14 n m „Wij allen willen de. drie verbonden staten van Indo-China Vietnam, BROUWERSHAVEN: Laos en Cambodja redden, maar 15 Mei 1.21 v.m. 13.39 n.m. het moet worden gedaan op hun uitnodiging". Doodtij: 27 Mei. Groeiende bevolking eist productiviteitsverhoging Mr Luns „Molotof sloeg de deur dicht" In Terneuzen is Woensdag in aan wezigheid van verscheidene leden van Gedeputeerde Staten van Zee land en Zeeuws Vlaamse burge meesters een nijverheidsdag voor Zeeland gehouden. Het doel van deze dag was de ondernemers uit de middelgrote en kleinere bedrij ven uit het gewest bp elkaar te brengen voor een uitwisseling van ervaringen aan de hand van enkele voordrachten over bedrijfsleer en om daardoor de deelnemers op nieuwe ideeën te brengen voor het vinden van goedkopere oplossingen voor problemen van technische, fi nanciële en verkoopkundige aard. Er bestond zeer gorte belangstel ling voor de bijeenkomst. De opening geschiedde door het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en voorzitter van het E.T.I. de heer A. L. S. Lockefeer. Ofschoon het agrarisch karakter een sterk stempel drukt op Zeeland, neemt toch ook de industrie in deze provincie een zeer belangrijke plaats in, aldus spreker. Een zestal inleiders voerden hier na het woord over de mogelijkhe den van productiviteitsverhoging. In het slotwoord wees ir. Berde nis van Berlekom nog op de nood zakelijkheid van productiviteitsver hoging in verband met de sterk groeiende bevolking. Zo zullen in Zeeland ca. 4000 nieuwe arbeids plaatsen moeten worden geschapen waarvoor een investering van rond- honderd en tien millioen gulden no dig is. Deze nijverheidsdag blijft niet op zichzelf staan, aldus spre ker, maar onmiddellijk hierna zal gestreefd worden naar het vormen van regionale of zo mogelijk plaat selijke discussiegroepen van onder nemers uit middelgrote en kleinere bedrijven. Volgens berichten van het an ti-communistische West-Berlijnse Comité van Vrije Juristen zijn in Leipzig 350 personen ziek gewor den na het eten van varkensvlees, dat was aangetast door varkens pest. Een aantal zieken zou gedeel telijk verlamd zijn. Luidens deze berichten heeft de varkenspest in Oost-Duitsland catastrophale vor men aangenomen. In de eerste drie maanden van dit jaar moesten 75 duizend zieke vaidcens worden ge slacht of in quarantaine geplaatst. NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Bond telt thans 41.000 leden De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen heeft Woensdag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht zijn algemene voorjaarsvergadering gehouden onder leiding van mevr. D. Eelcma-Bakker uit Groningen. Er bestond voor de vergadering buitengewoon grote belangstelling. Als gasten waren aanwezig mevr. De Ranitz-De Brouw, „de eerste burgeres van Utrecht", alsmede vertegenwoordigers van het Depar tement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, het Neder landse Vrouwencomité, de Neder landse Huisvrouwenvereniging, de Nationale Vrouwenraad, het Con vent voor Plattclandsorganisatles en de Vereniging Nederlands Fa brikaat. De grote opkomst voor deze ver gadering, uit alle delen van het land, noemde de presidente ver heugend, omdat het platteland steeds meer in belangrijkheid wint en daarmede ook de bespreking van de sociale toestanden en de verzorging van de hygiëne en vele andere zaken op het platteland. Uit de verslagen van de gevoerde ac ties bleek, dat deze met groot en thousiasme zijn gevoerd. Steun zal worden verleend aan de collecte voor 't Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. De bond telt op het ogenblik 41.000 leden in 533 afdelingen. In de middagvergadering werd de industrialisatie ten plattelande behandeld in een klein forum on der leiding van Drs P. de Jong, di recteur van het sociale centrum voor Kerk en Wereld. Besproken werden de gevolgen van de industrialisatie en hoe mee gewerkt kan worden aan een goede aanpassing van de bevolking, zon der dat detaak hierbcn en en der dat voor het platteland waar devolle elementen verloren gaan. Speciaal de taak hierbij van de vrouw in het gezin en in vereni gingsverband werd in het forum behandeld. Zeer ernstige heide brand bij Teriet Een bos- en heidebrand bij Hoen- derloo, aan de weg Hoenderloo- Woeste Hoeve, heeft Donderdag middag ernstige vormen aangeno men. Door de droogte vond het vuur gretig voedsel, terwijl de wind de vlammen aanwakkerde. Grote groepen militairen alsmede de brandweren uit Arnhem, Apel doorn Velp en de brandweergroe- pen uit Schaarsbergen, Woeste Hoeve, Loenen en Delerwoude be streden de vlammen. Vliegtuigen van Deelen cirkelden boven het be dreigde gebied en gaven meldingen naar de grondposten door. De rook was op sommige plaatsen zo dik, dat de vliegtuigen af en toe niet te zien waren en de zon werd ver duisterd. Verschillende bugaiows op het terrein van de brand zijn een prooi van de vlammen geworden. Men is de heidebrand bij Hoen- derloo meester geworden. Het vuur kon tot staan worden gebracht vlak voor het het Deelerwoud zou hebben bereikt. Naar schatting is 55 ha heidegrond afgebrand. Het vuur is ontstaan in het kam- peercentrurrt VeluwshofBosbrand- weren van vrijwel de hele Veluwe en groepen militairen allen te zamen rond 1500 man hebben aan het blussingswerk deelgeno men. Bank staat er uitstekend voor In het „Veerhuis" hield Dinsdag avond de Coöp. Boerenleenbank Bruinisse haar jaarvergadering, die in vergelijking met vorige jaren druk was bezocht. De voorzitter, de heer P. L. Kre- peh kon wat de Bankzaken betreft een optimistisch geluid laten ho ren. Niet alleen dat de gang van zaken ook- in de maand Februari 1953 en daarna doorgang vond, al moest men met laarzen aan de kas sierswoning bereiken, ook daarna stond de Boerenleenbank in het brandpunt van de belangstelling. In de tijd, dat de kassier van Oosterland nog niet was terugge keerd, werden ook voor Oosterland de zaken waargenomen, de uitbeta ling van rampschadecheques bracht veel leven in de brouwerij,' terwijl veel nieuwe spaarders toetraden. Het spaargeld steeg dan ook van f 474.000 tot f 789.000. De totale om zet was f 3.820.000, het Balanscijfer f 984.000, de winst f 1660,90. Beslo ten werd'deze winst toe te voegen aan de Reserve, waardoor deze stijgt tot f 14.000. In omloop zijn 335 spaarboekjes per 31 Dec. 1953, welk aantal mo menteel bijna 400 bedraagt. Oo de financiële positie van de Centrale Bank te Utrecht, met de 730 bij haar aangesloten Banken werd behandeld, waarbij opnieuw overtuigend naar voren kwam van welk een buitengewoon grote bete kenis de Boerenleenbanken zijn en dat niet alleen in de agrarische sec tor van onze samenleving, maar ook daarbuiten. De aftredende bestuursleden, de heren P. L, Krepel en L. A. Jonker- Steendijk werden bij acclamatie herkozen, in de vacature J. Goud zwaard, die aan het begin van de vergadering door de voorzitter was herdacht, werd als secretaris geko zen de heer L. bij de Vaate. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden gekozen de heren: Joh. van der Sluis cn L. A. Jonker-van der Zande.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1