ZIEMKZEES(MMEUWSBODE Minister Cals maakte diepgaande studie van de onderwijsproblemen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika gevoelt niets voor bestand in Indo-China Ook garnizoen van „Isabelle" geeft de strijd op DINSDAG 11 MEI 1951 No. 17535 - 110e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11,— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzee Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309' REDE VAN DULLES Verenigd optreden in Z.O.-Azië nodig John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Vrijdag in een radio rede verklaard, dat de Ver. Staten „ernstig bezorgd zouden zijn, als op de Ceneefse conferentie een bestand zou worden bereikt, dat een weg zou verschaffen voor communisti sche machtsovername en verdere agressie" in Indo-China en Zuid- Oost-Azië. Als dat gebeuren zou, of als de vijandelijkheden in Indo-China zou den voortduren, dan zou het nog dringender nodig zijn om voorwaar den voor verenigd optreden ter ver dediging van Zuid-Oost-Azië te scheppen. Russisch bevelhebber huldigt Westelijke Geallieerden De opperbevelhebber van het Russische leger tijdsen de oorlog, maarschalk Zjoekof, heeft in'het Zondag verschenen nummer van het Russische partijblad „Prawda" hulde gebracht aan de moed van Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten, Frankrijk en andere bondgeno ten van Rusland in de oorlog. Zjoekof schreef: „Het Sow jet volk zal nooit de offers vergeten, die deze landen hebben gebracht in harde strijd tegen het Hitlerisme". De Sowjet-Unie bewijst hulde aan de Britse en Amerikaanse strijd krachten uil de oorlog en haar be velhebbers, generaal Eisenhower en veldmaarschalk Montgomery. In het artikel, dat geschreven werd ter gelegenheid van de ne gende verjaardag van het einde van de oorlog in Europa, zei Zjoekof, dat Rusland zijn strijdkrachten heeft verminderd, zodat zij thans niet sterker zijn dan bij het uitbre ken van de oorlog. Vreemde betoging door schijnhuwelijken Een dozijn Deense mannen en eenzelfde aantal vrouwen, allen ambtenaren, hebben besloten één Juni a.s. te huwen en op dezelfde dag scheiding aan te vragen, om te protesteren tegen wetsbepalingen, die gescheiden personen bevoorde len. In Denemarken genieten niet alleen gehuwden voordelen boven ongtehuwden, maar zij behouden een ruimer salaris, ook nadat een scheiding is uitgesproken. De Deense minister van Justitie verklaarde Donderdag in het par lement, dat de huwelijken van de betogers geheel geldig zullen zijn, als de gebruikelijke formaliteiten in. acht genomen zijn. De Ver. Staten trachten in Zuid- Oost-Azië te komen tot een „sa mengaan voor wederzijdse verde diging" van vrije volken, die in dit gebied vechten voor hun vitale be langen. Deze belangen kunnen niet meer alleen door plaatselijke verde diging worden beschermd. De sleutel voor succesvolle ver dediging en afschrikken van aan vallen is dit samengaan voor we derzijdse verdediging, zo meende Dulles. De verdwenen Joodse meisjes Opnieuw drie arrestaties Naar van de zijde van het Open baar Ministerie wordt vernomen is thans de strafzaak der verdwenen Joodse meisjes in handen gesteld van de substituut officier van Jus titie, mr. J. F. Hartsuiker te Am sterdam. Uit het tot heden ingestel de onderzoek zijn aanwijzingen be kend geworden, waaruit zou volgen dat behalve de reeds eerder gear resteerde mevrouw Langedijk-van Moorst ook haar beide zusters, B. A. van Moorst en G. J. van Moorst de hand zouden hebben gehad in de ontvoering van het Joodse meis je Betty Melhado, dat géén pleeg kind der dames van Moorst was of is geweest. Aangenomen kan wor den, dat het meisje Melhado reeds in Mei of Juni 1948 werd ontvoerd, terwijl het Joodse meisje Anneke Beekman, dat wel pleegkind der dames van Moorst was, eerst in Fe bruari 1949 is verdwenen. Een en ander is aanleiding voor het O.M. geweest thans ook beide andere zusters voorshands in bewaring te stellen. Koml er een Internat. Rampenfonds Ned. Rode Kruis voelt voor idee Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis voelt veel voor een plan een internationaal ram penfonds op te richten. Een dergelijk plan, dat nog in het eerste stadium van overleg en stu die verkeert, is reeds in principe besproken in de raad van gouver neurs van de internationale Rode Kruis-Liga. Thans wordt in vele landen over de vorming van een in ternationaal rampenfonds gespro ken. Het is niet onmogelijk dat tijden? het congres van het internationale Rode Kruis, dat op 22 Mei in Oslo begint deze kwestie opnieuw, zij het nog steeds oriënterend, zal worden besproken. De directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden zeide over dit plan, dat hij van har te hoopt, dat internationaal de han den ineen kunnen worden gesla gen om nog doeltreffender dan thans het geval is, bij rampen te kunnen helpen. De „Morning News" in Kara chi heeft, naar A.F.P. meedeelt, be richt, dat de Begum Ali Kh'an, de weduwe van de op 16 October 1951 vermoorde eerste minister van Pa kistan, zal worden benoemd tot am bassadeur van Pakistan in Neder land. Het blad voegt er aan toe, dat zulks officieel zal worden bekend gemaakt, nadat de Nederlandse re gering haar agreement heeft ver leend. KONINGIN JULIANA AANVAARDT HONORAIR LIDMAATSCHAP TIMMERLIEDENGILDE. - H.M. Koningin Juliana, die vorige week voor een tweedaags verblijf in Engeland vertoefde, heeft tijdens een plechtige bijeenkomst van de leden van het Timmerliedengilde in de Lakenhal aan de Throgmorton Avenue te Londen, het honorair lid maatschap van het Timmerliedengilde aanvaard- Haar werd een oor konde aangeboden, gedeponeerd in een met de hand gestoken kistje, vervaardigd van het hout van de oude. Nederlandse kerk in Austin Friars, die tijdens de „Blitz" werd vernield, en van de Hall van het Timmerliedengilde, die eenzelfde lot onderging. De gildemeester, de heer Kenneth Morris Roberts overhandigt H.M. Koningin Juliana het kistje, waarin de oorkonde is opgeborgen. Ministerieel bezoek aan Schouwen-Duiveland Kostbare Friese stier Het eiland krijgt alvast vijf nieuwe scholen in Goes aangeboden (Van onze redacteur) Na de Februariramp heeft de coöp. zuivelfabriek te Oudega bij Drach ten f 20.000 beschikbaar gesteld voor het herstel. Dit bedrag is thans gebruikt voor de aankoop van een waardevolle jonge Friese fokstier „Rotterda Sik- kema" van een veefokker in het Friese dorp Deersum. Deze fokstier is te Goes door het bestuur van de zuivelfabriek te Oudega overgedra gen aan een vereniging voor kunst matige inseminatie te Goes. Zaterdagochtend zijn de stof felijke resten van 39 bij Ribolla (Italië) omgekomen mijnwerkers ter aarde besteld. Bij de plechtig heid waren onder meer aanwezig de bisschop van Grosseto en verte genwoordigers van president, re gering en parlement. NA DE VAL VAN DIEN BIEN PHOE Vlucht uit gevallen vesting bijna onmogelijk Vliegers, die boven het strijdto neel in Dien Bien Phoe te Hanoi zijn teruggekeerd, verklaren dat na eer gisternacht ook het garnizoen van „Isabelle" zijn voorraden in de lucht heeft laten vliegen. De explo sies waren voelbaar in een Dakota, die op 12000 voet hoogte vloog. De vliegers zagen, dat alleen de kanon nen van de Vietminh vuurden. Het vuur was geconcentreerd op de commandopost van generaal De Castries. De verdedigers van Dien Bien Phoe hebben de laatste uren met bajonetten en messen gevochten. Het moreel onder de duizenden ge wonden in het fort was volgens de laatste berichten verbluffend goed. Géneraal De Castries gaf zijn be velen beheerst, alsof het een oefe ning gold. Van de zijde van de generale staf te Hanoi is gezegd, dat alleen de zeer sterken er in zullen slagen uit Dien Bien Phoe weg te "komen, want zij moeten enige honderden kilome ters door woest gebied trekken om de naaste Frans-Laotiaanse troepen te bereiken. De Vietminh heeft aan gezegd, dat géén lijfsbehoud zal worden geschonken. „Nu de dijken dicht zijn en de allereerste nood in de verschillende getroffen plaatsen raakt opgelost, was de tijd rijp ter plaatse aan dacht te besteden aan de proble men die er liggen op onderwijsge bied. Door persoonlijke aanschou wing ben ik beter in staat t.a.v. verschillende problemen een be slissing te nemen". Aldus de minister van O., K. en W., Mr J. M. L. Th. Cals, op een Vrijdagmiddag in het gemeentehuis te St. Philipsland gehouden pers conferentie, waarin hij mededeling deed over zijn ervaringen tijdens een tweedaags werkbezoek, dat hij met de staatssecretaris van zijn de partement, mcj. Dr A. de Waal, bracht aan Schouwen-Duiveland. Talrijke onderwerpen hadden, haast de typische onderwijsproble men, de aandacht van de minister, als monumentenzorg, natuurbe scherming, jeugdwerk e.d. De on derwerpen varieerden tussen het behoud van een brok ongerept duin landschap en subsidie voor nieuwe instrumenten voor de dorpsfanfa res, aldus de minister, die zijn be wondering uitte voor de onderwij zers, die onder vaak zeer moeilijke omstandigheden op hun post blij ven, hoewel zij soms betere banen elders kunnen verkrijgen. In dit verband merkte de minister op dat de verlenging van de ramp toelage voor onderwijzend personeel nog in discussie zal komen. Gesproken werd over de moge lijkheid aan het slot „Moermond" te Renesse een bestemming ten al gemenen nutte te geven. Gedacht werd in dit verband aan een con ferentie-oord. Overal bestond een duidelijke neiging tot behoud van architectonisch waardevolle gebou wen, die door de ramp schade op liepen. De president van de Neder landse Studenten Raad, de heer J. Het duingebied L. Wansink, heeft een bedrag van f 2589,86 overhandigd aan de zaak gelastigde van Griekenland, be stemd voor de slachtoffers en in het bijzonder de studenten daaronder van de jongste ramp in Grieken land. Dit bedrag is door de Neder landse studentenwereld in samen werking met het Nederlandse co mité van „World University Ser vice" bijeengebracht. Op een vraag inzake de eventu ele verlenging van de Jonge Jan Boeijesweg te Haamstede, zulks in verband met desbetreffende op merkingen in het Reconstructie rapport, verleende de minister het woord aan de Commissaris der Ko ningin, die mededeelde, dat een be slissing is onderworpen aan het oor deel van G.S. Tegen de achtergrond van de bestaande bezwaren op na tuurhistorisch gebied, vormt dit een voldoende waarborg, dat hier geen onverantwoordelijke dingen zullen worden gedaan. Een vergoeding aan de gemeente Renesse voor de daar gebouwde evacuatieschool, ten behoeve van de leerlingen uit Noordwelle, Se- rooskerke en Ellemeet, achtte de minster billijk. De figuur van voor financiering van de restauratie kap Zierikzees stadhuis is nodig, in ver band met altijd te bescheiden mid delen, die O.K.W. kan reserveren voor het behoud van cultuurmonu menten. Een jaarlijks bedrag van f 5000.000 is snel vergeven, aldus de minister, die b.v. mededeelde, dat er te restaureren objecten zijn in het land, die alleen al f 9000.000 vergen. Er zal geen mogelijkheid zijn de (lelijke) school achter de kerk te Renesse te slopen. Deze school is nog te goed, ook al is haar aanwezigheid daar bijzonder lelijk. Dit is echter in het huidig stadium een onvoldoende motief om tot af braak te besluiten. Uitdrukkelijk stelde de minister nog, dat hij het nuttiger achtte een enkel gebied goed te bekijken, dan verschillende gebieden half. Daar om had hij zijn trip beperkt tot Schouwen-Duiveland, dat nu een maal tot het zwaarst getroffen deel van het rampgebied behoort. De scholenbouw De minister deelde mede, dat te Moriaanshoófd een nieuwe school zal worden gebouwd, zy het moge- lyk op een andere plaats. Voor Se- rooskerke aarzelt men nog tussen nieuwbouw of restauratie van de getroffen school. Een nieuwe school komt er te Seharendtfke evenals te Ellemeet. De toestand op onder wijsgebied te Nieuwerkerk is bij zonder slecht. Hier zullen twee nieuwe scholen worden gebouwd. De scholen te Zicrikzee, Brouwers haven en Ouwerkcrk zijn nog in orde, terwijl die van Oosterland en Sirjansland. Noordgouwc, Drci- séhor en dc O.L. school te Zonne- mairc restaurabei zijn. Het kleuteronderwijs op verschil lende plaatsen wordt geholpen met giften uit particuliere bron. De minister zal blij zijn als de nieuwbouw van scholen voor DICTEE Op een van de door minster Cals bezochte scholen op Schouwen-Duiveland was de onderwijzer juist bezig met een dictee. De over te schrij ven zin stond met fraaie let ters op het bord geschreven. Zij luidde: „Wat komt U doen?" De minister was in een goed humeur en zeker niet van plan de zin op een kwalijke wijze te interpreteren. Wat hij kwam doen? De zaak bekijken en be studeren en grondig ook! Aan de bewoners van Capelle en Beijersdijkje wordt medegedeeld dat onze agent J. A. van Dienst, thans wonende Beijersdijkje 3, post Zierikzee, zich weer gaarne zal belasten met het aannemen van advertenties en abonnementen. DE ADMINISTRATIE. Gelukkig hij, voor wie uit a de zachte naklank van gulden dagen troost oprijst voor het O tegenwoordige. 6^966666600666666666660 Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Iets minder warm Plaatselijk ochtendmist, overigens vrijwel overal droog en overwe gend zonnig weer; zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende rich tingen; iets minder warm dan Maandag. 12 Mei. Zon op 4.52, onder 20.21. Maan op 14.57, onder 2.33. 13 Mei. Zon op 4.50, onder 20.23. Maan op 16.05, onder 2.46. Volle maan: 17 Mei te 22.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 Mei 11.30 v.m. 23.52 n.m. 13 Mei 12.37 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 12 Mei 11.03 v.m. 23.37 n.m. 13 Mei 12.07 v.m. n.m. Bureau Herverkaveling Zierikzee 15 Mei laatste inzaaidatum In overleg met de R.L.V.D. is 15 Mei a.s. vastgesteld als laatste in zaaidatum voor dit seizoen. Gezien de gevorderde tijd in dit jaar kun nen wjj weinig of geen opbrengst-, verwachting van inzaai na genoem de datum meer hebben. Mochten percelen na deze datum hierop een uitzondering maken, dan dient men zich in verbinding te stellen met de R.L.V.D. Inzaaien na deze datum zonder advies der R.L.V.D., wordt aange merkt als inzaai tegen advies, met als gevolg dat geen aanspraak op vergoeding by eventuele misluk king zal volgen. September 1955 gereed is. De unieke houten kap van het Zie rikzees stadhuis en de Nederlands Hervormde kerk te Brouwershaven zijn objecten, die wat betreft, res tauratie, voor subsidiering in aan merking komen. De minister was onder de indruk gekomen van de onevenredig sterk gestegen kosten van levensonderhoud op het eiland, een kwestie die van belang is nu de ramptoelage voor onderwijzers straks zal aflopen. Geen kweekschool op het eiland De stichting van een kweekschool op het eiland zou op al te grote be zwaren stuiten. Wel wees de minis ter op de mogelijkheid tot verkrij ging van beurzen voor kwekelin gen, terwijl een regeling in voor bereiding is voor een tegemoetko ming bij de studie voor verschil lende actes. Wat de stichting van jeugdhui zen betreft, zal men er acht op die nen te slaan of de investeringen verantwoord zijn. Vooral de kwes tie van leidinggevende personen uit het gebied zelf is hier van belang. Wat betreft de personeelsvoorzie ning op de diverse scholen is de minister bereid 16 Januari 1953 aan te houden als teldatum voor het aantal leerlingen, zulks met het oog op de bestaande vrees, dat na re- vacuatie van schoolkinderen naar hun eigen gemeente sommige scho len een of meer leerkrachten zou den moeten gaan missen. De C.d.K. in de provincie Zeeland Jhr. mr. de Casembroot gaf tegenover de vertegenwoordigers van de pers uit drukking aan zijn bijzondere waar dering voor de indringende wijze, waarop de minister zich tijdens zijn trip in de problemen heeft verdiept. Lange tocht achter elkaar Krjj gsgevangenen uit Dien Bien Phoe naar het Noorden Het Franse opperbevel in Hanoi deelt mede, dat honderden man schappen van de Franse Uniestrijd krachten, die in Dien Bien Phoe krijgsgevangenzijn gemaakt, in Noordelijke richting naar de Chi nese grens marcheren. Verken ningsvliegtuigen hebben waargeno men, dat de mannen, die een voor een achter elkaar lopen op de voor naamste bevoorradingsweg van de Vietminh, krijgsgevangenen zijn. Er is geen teken van leven waar te nemen in Dien Bien Phoe zelf. Men zag alleen smeulende puinho pen, hetgeen er op wijst, dat gene raal De Castries' bevel om de wa pen- en munitievoorraden in de lucht te doen vliegen moet zijn uit gevoerd. De Franse commandant in Noord- Indo-China, generaal René Cogny, heeft Zaterdag verklaard, dat de strijd om Dien Bien Phoe de Ton- kinese delta heeft gered. Hij zeide, dat de legers van de Vietminh ten minste tien dagen rust nodig zou den hebben, alvorens zij een actie tegen de delta kunnen beginnen. Koningin Juliana heeft een bezoek gebracht aan het eerste ba taljon van het Royal Sussex regi ment. Het is haar eerste bezoek aan het regiment sinds zij vorig jaar Juni tot kolonel ervan werd be noemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1