5000 gulden op tafel Zweedse consul-generaal sloeg de eerste paal voor het nieuwe Ziekenhuis De 2e Roomboter Prijsvraag begint UB. 3D. SS. deze week! Dodenherdenking en Bevrijdingsprogramma Frans plan voor het afkondigen van wapenstilstanden I <j ADRI I rode kruis-symbool boven schouwen Een hecht fundament: „Vriendschap tussen twee volken" TTSTfe** R3E3* mm De eerste Frankl-paal zit In <le grond van het terrein aan de Kade- weg, waar het gebouw van het door Zweden geschonken Roodc Kruis- ziekenhuis zal verrijzen, De Zweed se consul-generaal ln Nederland, de heer \V. E. W. Ekman, heeft Don derdagmiddag om even over half drie de eerste paal „geslagen". Geslagen is feitelijk geen Juist woord, want zoals bekend wordt bij het heien met Franki- palen middels een buis eerst een gat in de grond gemaakt, waarna de opening wordt volgestort met beton. De heer Ekman verleende zijn medewerking aan de heimachine, die puffend en rammelend zijn werk deed onder toezicht van de machinist Jaap Vis en heibaas Ary de Jong, die kennelijk plezier had den ln dit karwei. Tevoren was de Roode Kruis- vlag gehesen aan een der hoge hei- masten. Strak stond de vlag in de bolderende wind, als symbool van menslievendheid, die in de bouw van dit ziekenhuis zulk een schone bekroning heeft gevonden. Talrijke autoriteiten waren bij deze plechtigheid aanwezig. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, had even zijn trip onderbroken, die hij maakte met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr Cals, om bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Verder waren aanwezig: Dr P. Bolt, voorzitter van het Bureau Ziekenhuisbouw te Zierikzee, Ir J. van der Linden, de architect, Dr H. Slettenaar, geneeskundig inspec teur van de Volksgezondheid, Mr A. Hyssen, districtscommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis, de directeur-geneesheer van het zie kenhuis „Schouwen-Duiveland" Dr H. Ezendam en de directrice mevr. Boester, het college van B. en W. van Zierikzee, burgemeesters van diverse plaatsen op het eiland, hoofdzuster Eerman van het zie kenhuis te Noordgouwe met een staf verpleegsters en talrijke an- deren. Spoedig na aanvang van het lcer- wei op de nog kale vlakte aan de Kadeweg, kwam de paal „boven de grond" en met auto's begaf het ge zelschap zich daarop naar de So ciëteit „De Vereniging" aan de Oude Haven, waar verschillende sprekers tijdens een aangeboden hét woord hebben gevoerd. Sobere plechtigheid Dokter P. Bolt verwelkomde in het bijzonder de Commissaris der Koningin en de Zweedse consul-ge neraal. Spr. zette uiteen waarom men de plechtigheid sober had wil len houden. Men staat namelijk thans nog aan het begin van het werk en er is dus nog geen reden een blijde feestelijke dag te organi seren. Bovendien past nog geen luidruchtig feestgedruis in deze zwaar getroffen omgeving. Er is echter een diepe vreugde over het feit, dat men van het stadium van voorbereiding is gekomen in het stadium van uitvoering. Wij zijn thans zover, dat de vorm van het ziekenhuis en het tempo waarin zal worden gebouwd, zijn vastgelegd. In vol vertrouwen kan de verdere bouw en de voltooiing in de vroege zomer van 1956 tegemoet worden gezien. Talrijke voorbereidingen waren noodzakelijk en het was moeilijk om de plannen op gang te krijgen. Des temeer is het te waar deren, dat deze toch binnen een tijdsbestek van zeven maanden ge- reeed waren. Allerlei instanties wa ren hierbij betrokken. Zweedse, Nederlandse, provinciale e.a., die eendrachtig samenwerkten, waarin spr. een voortzetting zag van de eenheid die ook in de rampdagen zo sterk naar voren kwam. Inder daad kwam een verkwikkende een heid tot uitdrukking en als deze sa menwerking blijft bestaan, dan zal het ziekenhuis voor Schouwen-Dui veland zeker in voorspoed worden voltooid. Mooie Zweedse gift De Commissaris der Koningin Jhr Mr de Casembroot bepaalde de aandacht bij de bijzonder mooie gift van Zweden. Op zijn trip met de minister had hij andere Zweed se materialen gezien, nl. speelgoe deren in de diverse kleuterscholen, geschonken door „Radde Barnen". Hij was onder de indruk gekomen van deze presentjes, waaruit de lief de en toewijding van Zweden voor het rampgebied spreken. Spr. toon de zich zeer dankbaar voor de gift en wees er op, dat noodzakelijker wijs het moment van de bouw nog xvat moest worden uitgesteld, om dat het logisch was, dat middels dijkversterking eerst het terrein waarop het ziekenhuis zal worden gebouwd, voldoende werd beveiligd. In de hoop dat het gebouw spoedig onder Gods zegen, zal worden vol tooid, bracht hij nogmaals, namens het Provinciaal Bestuur, de dank over aan het adres van Zweden. Dr H. Slettenaar, Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid zette uiteen dat de behoefte aan ziekenhuisruimte op het eiland uit eraard beperkt is. Het moest een betrekkelijk klein ziekenhuis (80 bedden) worden, maar „nu het kleintje ter wereld komt", aldus spr. „is het ons des te dierbaarder". Over de diensten die het ziekenhuis aan de mensheid straks zal geven, heerst ook in departementale kring grote vreugde. Spr. besloot met het uitspreken van zijn gelukwensen aan het adres van de geneesheer directeur van het ziekenhuis dr. H. Ezendam en de bevollcing van Schouwen-Duiveland. De Zweedse Consul-Generaal de heeer W. E. W. Ekman hield in knap Nederlands een toespraak, waarin hij het slaan van de eerste paal schetste als een mijlpaal in de ge schiedenis van de ziekenhuisbouw te Zierikzee. Tot nu toe was het zie kenhuis voor hem een „papieren ziekenhuis" geweest, maar nu is er iets concreets gesteld. De Frankl- paal is onderdeel van het funda ment, waarop straks het ziekenhuis zal rusten, aldus de Consul-Gene raal, maar er is nog een ander fun dament, dat waardiger en besten diger is dan beton, nl. de weder zijdse vriendschap tussen de twee volken, het Zweedse en het Neder landse. Door medewerking van de overheid en de activiteit van de Bouwcommissie zal het ziekenhuis spoedig gereed zijn, een zaak waar over spr. zich zeer verheugde. Voor de andere spreker (burge meester Schuurbeque Boeije voer de hierna het woord) mogen wij verwijzen naar de krant van Zater dag. j Ingezonden mededeling j Krabben en peuteren fifUlCS- maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare U1&S13<J D.D.D. dringt diep in de in de huiskamer van Mevr, van Schaick, Westerstraat 262"' te Amsterdam, -winnares van de hoofdprijs in de le Grote Roomboter Prijsvraag. Vijftig briefjes van honderd, oanrant op tafel - ziedaar hec vorstelijke bedrag, dat de vrouw van een Amsterdamse metselaar een dezer dagen heeft ontvangen, door aan de le Grote Room boter Prijsvraag mee te doen. Behalve deze hoofdprijs van 5000 Gulden waren er nog 113 andere geldprijzen, waardoor in totaal 10.000 Gulden werd uitgekeerd! En dat gebeurt ndg eens! Er volgt deze week wéér zo'n grote Roomboter Prijsvraag, met 10.000 Gulden contant aan prijzen, te verdelen als volgt: 1 Hoofdprijs van 5000.-; 3 prijzen van 500.-; 10 van 100.- en 100 van 25.-. Met een kort rijmpje en 4 rijksbotermerken (er staat er een op Uw pakje roomboter) kunt U meedingen. Vraag Uw winkelier om inlichtingen! GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Wederom met 10.000 Gulden contant aan prijzen! Stad en Provincie ZIKR1KZFÈ De openstelling van het P.T.T.-kantoor Naar ons werd medegedeeld, zal met ingang van Maandag 10 Mei a.s. het postkantoor doorlopend zijn opengesteld van 8.00-19.00 uur, voor post, telegraaf en telefoon; voor geldzaken van 8.30-15.00 uur. De middagsluiting van 12.30-14.00 uur is dus met ingang van ge noemde datum komen te vervallen. BROUWERSHAVEN Burgemeester onderbrak zijn rede door brandalarm Het bezoek van minister Cals en de staatssecretaris, mej. dr. de Waal dat gisterenmiddag in Brouwersha ven werd afgelegd, moest, nadat burgemeester J. L. van Leeuwen aan de openingsrede was begonnen, plotseling worden onderbroken doordat de sirene op het stadhuis brandalarm gaf. De burgemeester spoedde zich in zijn functie van hoofd der brandweer naar de plaats van de brand, even later gevolgd door de Commissaris der Koningin in Zeeland. Gelukkig bleek de brand niet van ernstige aard, zodat het vuur spoedig was bedwongen en de burgemeester zijn speech op het stadhuis kon vervolgen. Het ge zelschap bezichtigde na de bespre kingen een der lagere scholen, de Ned. Herv. Kerk en het stadhuis, welke beide laatste gebouwen drin gend voor restauratie in aanmer king komen. NIEUWERKERK Bakkers- en kruideniers zaak gemoderniseerd De Nieuwerkerkse zakenmensen doen het hunne, om het leven in hun gemeente weer zo spoedig mo gelijk in normale banen te krijgen. Zo werd deze week de bekende bak kerij en kruidenierszaak van de heer J. Rotte aan de Zuidring her opend, na een grondige restauratie, die de sporen van de ramp geheel heeft uitgewist. Daarbij bleef het evenwel niet, want de zaak werd ook grondig gemoderniseerd. De bakkerij is voorzien van een „Bro- do" heetwateroven. In de winkel werd een moderne installatie ge plaatst van de firma Haasdijk te Rotterdam. Nieuwerkerk is een mooie zaak rijker geworden en het pleit voor de ondernemingsgeest van de eigenaar, dat hij het aan durft onder de huidige omstandig heden een dergelijke start te maken. Grijp Uw kans! Doe met! Lees de2e week de prijsvraag-advertentie in Libelle, Beatrijs, Margriet, Eva «n Goed Nieuws en de volgende week in alle BROUWERSHAVEN Voorburg bood wederom „culturele avond" aan Dank zij de op velerlei gebied geboden hulp door de gemeente Voorburg, heeft de bevolking van Brouwershaven wederom kunnen genieten van een uitstekend ver zorgd cultureel programma. De Ne derlands Herv. kerk was Woens dag druk bezet. Een programma van zang, declamatie en orgelspel werd uitgevoerd. Het programa bestond uit twee delen, t.w. de herdenking der ge vallenen en de herdenking der be vrijding. De organist Jan Baas opende deze avond met sombere muziek over Ps. 103 8: „Gelijk het gras ls ons kortstondig leven" en een liedbe werking van „Boven de starren, daar zal het eens lichten". De ba riton Roel Kaper zong vervolgens Gez. 118a 1 en 2: „Het leven ls een krijgsbanier" en enige verzen van Gez. 306 en Gez. 122. Het orgelspel en zang werden afgewisseld door declamatie van Anton Langeler. De herdenking der bevrijding werd geopend met een fantasie over „Een vaste burcht is onze God" door de organist Jan Baas. De bariton Kaper zong o.a. nog „Mijne moedertaal", „O, Nederland gezegend land", „Ons lied van de zee" en „Gedankt moet zijn den Heer". Tot besluit speelde de or ganist en fantasie alia marcia over „Het Wilhelmus", waarna door de vele aanwezigen het eerste en zesde couplet van ons volkslied werd gezongen. Het uitstekend verzorgd pro- Een waterstofbom van een ge heel nieuw type wordt, aldus schrijft het Britse blad „Daily Ex press" Maandagochtend, op het ogenblik in Groot-Brittannië ver vaardigd. Deze nieuwe Britse bom zou veel eenvoudiger en minder kostbaar zijn dan de Amerikaanse waterstofbommen. Als uitvinder van de nieuwe wijze van vervaar diging wordt Sir William Penney genoemd, die de leiding had bij de Britse atoomproeven te Woomera in Australië. gramma kwam ln deze grote kerk volledig tot zijn recht, waaraan de aangebrachte kaarsverlichting zeer zeker een groot deel heeft bijge dragen. Dr Sperna Weiland sloot deze bijeenkomst. De noodschool te Scharendijke Een lastige tikfout heeft (zij het tijdelijk) tekort gedaan aan de waardigheid van de nieuwe nood school te Scharendijke. Deze school bevat nl. drie lokalen en niet twee, zoals in ons verslag van Donder dag werd vermeld. Ter completering zij nog mede gedeeld, dat talrijke bloemstukken werden aangedragen, o.m. van de gemeente Duivendijke, vertegen woordigd door burgemeester R. Nie- borg, die in een korte toespraak zijn vreugde (en die van de inwoners zijner gemeente) uitsprak over de totstandkoming van deze school. Talrijke kinderen uit Duivendijke tooips sjapuo2fiq op •fti uosfoozaq Scharendijke. DE GENEEFSE CONFERENTIE De besprekingen over Indo-China zijn Vrijdagmiddag in het „Paleis der Volken" te Genève, het vroeger hoofdkwartier van de voormalige Volkenbond, begonnen. Van diplomatieke zijde wordt vernomen dat eerst gesproken is over een Frans plan voor het plaat selijk afkondigen van wapenstil standen in geheel Indo-China, zulks onder internationaal toezicht en in ternationale waarborging van na leving. Hierdoor zouden de thans door de Vietminh bezette gebieden, in afwachting van het uitschrijven van verkiezingen, onder communis tisch beheer blijven. Deze verkizingen zouden ln een periode van achttien maanden tot twee jaar na het beëindigen der vij andelijkheden gehouden moeten worden. De regeringen van Frank rijk en der Verenigde Indo-Chinese staten achten dit tijdsverloop nood zakelijk voor een uiteenzetting aan de kiezers over hetgen er eigenlijk bij deze verkiezingen op het spel staat. De Westerse diplomaten moeten onder meer een plan opstellen voor het instellen ener centrale Indo- Chinese regering, die het gezag zou moeten uitoefenen in de periode vooraf gaande aan het installeren van de na de verkizingen gevormde regeringen. De wapenstilstandsge- bieden kunnen door de plaatselijke autoriteiten worden bestuurd, doch er moet in de een of andere vorm een centraal en provinciaal bestuur zijn voor het in stand houden van de openbare diensten. Bidault onder druk door zijn regering Van kringen, die nauwe verbin dingen onderhouden met de com munistische delegaties te Genève, wordt vernomen dat de Sowjet- Russische, communistisch-Chinese en Vietminh-voorstellen inzake In do-China bijna zeker een onmid dellijk ingaand staken van het vu ren zullen omvatten, waarbij poli tieke regelingen later zouden kun nen worden getroffen. Naar verluidt zijn èn de Franse minister van Buitenlandse Zaken, èn zijn Britse en Amerikaanse ambtgenoten scherp tegen een der gelijke tijdelijke oplossing gekant. Doch in conferentie-kringen meent men dat Bidault mogelijk door Pa rijs onder zeer zware druk zal wor den gezet, om dergelijke plaatse lijke bestanden te aanvaarden, in dien het niet mogelijk zou zijn de Indo-Chinese krijg op andere wijze te beëindigen. God verrijkte ons gezin door geboorte van een welgeschapen dochter en zusje, CORNELIA HELENA L. J. J. VERTON N. VERTON-DEN BOER TRUUS, HANS, JAAPJE Burgh, 5 Mei 1954. -JhS-Jbr-JSti -J&! -Jhi 3 8 Mei hopen onze gelief- j> ^5 de ouders en grootouders I A. LIEVENSE -1 cn i 4 M. LIEVENSE- r* v. DONGE hun 40-jarige Ecbtvere- u J niging te herdenken. Sf Hun dankbare kinderen Nieuwerkerk (Z.) 4 Evac adres 5 Venkelstr. 172 Zierikzee. j| BI 'j&irJtb! -ïïsi' -JIM !i| Maandag 10 Mei hopen €j onze geliefde ouders j. P. VAN DEN HOEK 4 en 4 E. J. V. d. HOEK- fe BAKKER jj 'h hun 25-jarige Echt ver- cniging te herdenken 4 Hun dankbare kinderen COR en JAAP Renesse, 7 Mei Lindelaan J&r1 J'iir li&l&jlfits -jStr'-jiX: 10 Mei a.s. hopen mijn geliefde ouders, M. NEERHOUT j> 3 en i J. NEERHOUT- li: DE KEIJZER g hun 25-jarige echtvereni- S ging te herdenken. Dat zij nog vele jaren •jj gespaard mogen blijven. Hun dankbare zoon. h Zierikzee, 7 Mei 1954,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 3